C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#51 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

Miss Moonlight wrote:
Baš hoću da pitam što učite c++, a ne c# ???
pa c++ za pocetnika programera je najbolji kao prvi jezik u OOP programiranju ako imas kvalitetnog predavaca koji ce ti korak po korak objasnit ne samo sintaksu, koja je istovremeno teska i prelahka al bukvalno, nego i sve silne fazone oko stack i heap memorije, procesora, itd. i mnogo to znanje se moze prenijeti negdje dalje u drugom jeziku... c++ je po legendama najmocniji OOP jezik ali je i mnogo tezak, ko njeg savlada 10% taj ima osnovu da bude nindja u bilo kojem drugom oop jeziku
zato se mnogo cesto u ozbiljnim fakultetima elektrotehnike kao prvi oop jezik izucava C++ i to relativno rano spram duzine studiranja tako da se ima vremena i da se slegne gradivo i da se kroz druge predmete dodatno usavrsi poznavanje jezika... a onda kad se ode na posao i sef kaze radis u Javi, ti pojedes javu za max 2 sedmice :-D :D
naravno ako star konj uci programiranje i zuri mu se da dodje do posla, nije lud da se zamara i gubi vrijemee s C++..
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#52 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

hidr4 wrote:C i C++ su, po meni, jezici u kojima početnici najlakše dobiju pogrešnu percepciju svog znanja. Ucis vremenom i nekad tamo (ako i dotle neki doguraju)
dodjes u situaciju da konacno znaš i razumiješ kako napraviti niz elemenata razlicitih tipova, naprimjer. Dakle da bi razumio taj koncept u c++ moraš proci nekih dosta stvari (dinamička alokacija,template,strukture,klase,enkapsulacija,nasljeđivanje itd..) i onda pomisliš kako si postao ekspert u c++, a nisi svjestan da ne možeš biti više u krivu.

Nivo do kojeg se uči C++ u našoj zemlji, tipa PMF,ETF je tek možda 5% čitavog jezika. Ostane vam 95% okvirno stvari za koje niste ni znali da postoje, a kamoli da znate nešto o njima. Zato mislim da kod nas posao iz ovih tehnologija, bez potpore vecih korporacija, nije još uvijek realan nažalost.
a to ti jarane vrijedi realno u svakoj naucnoj materiji sto je dobro i ima kvalitet u sebi, ni doktor ni inzinjer se ne postaje na fakultetu :lol: ... nabij na onu stvar gradivo koje ti kroz fakultet 100% naucis
ja sam energeticar, mi nismo iz el. masina i pogona ni 10% presli a ubili nas profesorima knjizurinama koliko je bilo moguce za 4 semestra da se nekom krv ispije i zivot iz studenata isisa... nema ga da je uzeo diplomu a da ce reci da je strucnjak u masinama nego se sklanjamo po coskovima i jos ucimo dok smo zivi... slicno je i sa C++
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#53 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by red evil »

Da sam se držao C++ danas me ne bi bilo nigdje što se tiče programiranja evo danas zarađujem uz programiranje. Po meni C++ i nije baš dobar za početnike jer je pretežak, preopširan a i primjenu nema, realnu. Java, C# su lakši od C++ a i plus odmah možeš raditi s tim nešto, nešto zanimljivo. A ni Swift nije težak ali nema nigdje drugo primjenu osim u iOS-u i ne možeš raditi u njemu bez Mac OSX-a, tako da otpada.

Učio sam 3-4 godine C++, išao i na kurs ali ništa nisam naučio, jezik pretežak i ne ide a sad u zadnjih 2 godine naučio sam 4x više nego u tih 3-4 godine učenja C++ u srednjoj. :D
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#54 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by Mišo_Kovač »

Čuj C/C++ nemaj realnu primjenu. De ba... :roll: :roll: :roll:

Firmware, sistemsko programiranje, embedded sistemi, AAA gaming industrija, backend dev (dobar dio Googlovog backenda npr.), korisnički softver (Adobe Photoshop ili AutoCAD)- za sve ide C/C++. C++ je izuzetno mocan i koristi se za rjesavanje ozbiljnih problema, pogotovo u situacijama gdje su raspolozivi racunarski resursi ograniceni ili gdje je upravljanje resursima precizno i bitno... Cijena toga je težina i kompleksnost jezika.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#55 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by red evil »

Znam gdje se koristi, razmišljao sam koju riječ staviti baš da ovo ne bi ispalo, realnu mislim uobičajenu primjenu. Pogrešno sam se izrazio. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#56 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by Euphoria »

Da, jezik ok ,koristio se i to ok.
Ali idemo naprijed...zasto učiti sada c++? Zašto ne početi odmah sa c#? i nakon njega javu savladaš lahko...ne bas za 2 sedmice, kazem iz ličnog iskustva :lol: Ono osnovno ok, ali kod nekih enerprise riješenja....za glavu se uhvatiš :lol:
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#57 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by mixone1995 »

A sta mislite o pythonu? Koliko je on laksi za osobu koja tek hoce da se bavi tim stvarima u odnosu na recimo C++? :mrgreen:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#58 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by Euphoria »

mixone1995 wrote:A sta mislite o pythonu? Koliko je on laksi za osobu koja tek hoce da se bavi tim stvarima u odnosu na recimo C++? :mrgreen:
Nisam imala iskustva sa phytonom, a trebala bih se nakaniti :-)
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#59 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by Mišo_Kovač »

Miss Moonlight wrote:Da, jezik ok ,koristio se i to ok.
Ali idemo naprijed...zasto učiti sada c++? Zašto ne početi odmah sa c#? i nakon njega javu savladaš lahko...ne bas za 2 sedmice, kazem iz ličnog iskustva :lol: Ono osnovno ok, ali kod nekih enerprise riješenja....za glavu se uhvatiš :lol:
Zato što C++ ima primjene za koje ne trebaš/ne možeš koristiti C# i Javu, iz razloga koji su na više mjesta pobrojani iznad... Različiti alati za različite namjene... :roll:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#60 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

mixone1995 wrote:A sta mislite o pythonu? Koliko je on laksi za osobu koja tek hoce da se bavi tim stvarima u odnosu na recimo C++? :mrgreen:
Lakši je ako si početnik i nemaš nikakvo iskustvo što se programiranja tiče. Ustvari je najlakši za savladati u odnosu na ostale.
Kod Pythona ti ne treba previše vremena i ima library koji baš dosta pomaže. Kod C++ je uglavnom sve pješice, a algoritmi znaju zadavati glavobolje... ali je i dalje korisniji i više tražen.

Ako kreneš prvo sa C++ onda će ti ostali jezici biti laki za naučiti.

Bitnije je da sebi postaviš pitanje gdje sebe vidiš za 2-3 godine, tj. otprilike šta bi radio... ako se tamo uglavnom zahtijeva C++ onda kreni prvo sa time.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#61 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by hidr4 »

Miss Moonlight wrote:Da, jezik ok ,koristio se i to ok.
Ali idemo naprijed...zasto učiti sada c++? Zašto ne početi odmah sa c#? i nakon njega javu savladaš lahko...ne bas za 2 sedmice, kazem iz ličnog iskustva :lol: Ono osnovno ok, ali kod nekih enerprise riješenja....za glavu se uhvatiš :lol:
Zato što je i dalje najjači programski jezik na svijetu, ubjedljivo. Kada uzmeš u obzir šta sve možeš napraviti koristeći C++, u kojem vremenu se programi kompajliraju, koliko su bliski mašinskom jeziku, a opet dovoljno razumljivi nama(ljudima)..
Iskreno, osjecam se glupo samo što usporedjujem C# i C++, to se ne može staviti u istu recenicu. Moraš znati da se C# ne može (ne da nije dobar, nego ne može) koristiti za ono što se C++ koristi.

Moje je mišljenje da cemo teško postići bolji omjer (blizine ljudima/brzina kompajliranja) koju imamo sad sa C++om, medjutim, mozda je baš tu kljuc koji ce rješiti problem brzine pokretanja svih algoritama, s obzirom da smo kroz par godina sustigli realni hardverski vrhunac.

C# je Microsoftov odgovor na Oraclovu Javu, i kao takvog ga treba gledati. Da zaključim, C# je kul, super kako god hocete, ali smiješno je usporedjivati ga sa C++om.Bilo kako bilo, tko god želi biti injženjer a ne obican zanatlija, mora znati C++, mora razumijeti zašto je on dobar i zašto je bolji od svih ostalih.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#62 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by hidr4 »

tuzlak1212 wrote:
hidr4 wrote:C i C++ su, po meni, jezici u kojima početnici najlakše dobiju pogrešnu percepciju svog znanja. Ucis vremenom i nekad tamo (ako i dotle neki doguraju)
dodjes u situaciju da konacno znaš i razumiješ kako napraviti niz elemenata razlicitih tipova, naprimjer. Dakle da bi razumio taj koncept u c++ moraš proci nekih dosta stvari (dinamička alokacija,template,strukture,klase,enkapsulacija,nasljeđivanje itd..) i onda pomisliš kako si postao ekspert u c++, a nisi svjestan da ne možeš biti više u krivu.

Nivo do kojeg se uči C++ u našoj zemlji, tipa PMF,ETF je tek možda 5% čitavog jezika. Ostane vam 95% okvirno stvari za koje niste ni znali da postoje, a kamoli da znate nešto o njima. Zato mislim da kod nas posao iz ovih tehnologija, bez potpore vecih korporacija, nije još uvijek realan nažalost.
a to ti jarane vrijedi realno u svakoj naucnoj materiji sto je dobro i ima kvalitet u sebi, ni doktor ni inzinjer se ne postaje na fakultetu :lol: ... nabij na onu stvar gradivo koje ti kroz fakultet 100% naucis
ja sam energeticar, mi nismo iz el. masina i pogona ni 10% presli a ubili nas profesorima knjizurinama koliko je bilo moguce za 4 semestra da se nekom krv ispije i zivot iz studenata isisa... nema ga da je uzeo diplomu a da ce reci da je strucnjak u masinama nego se sklanjamo po coskovima i jos ucimo dok smo zivi... slicno je i sa C++
A dobro to svakako, ali eto kad vec pricamo o programskim jezicima, imam neki dojam da se tu najlakše zaluta.
Nismo baš kolege, ja studiram matematiku , ali i kod mene je slično. Tek bi se dalo razgovarat koliko je naš obrazovni sistem loš, pa to su priče haha.
Moj ( a i svaki tehnički fakultet) može stati u jednu rečenicu : Ako želiš nešto da naucis (što ce ti fakat koristit) u tom slučaju ces nauciti, ali ces past ispit, sa druge strane da bi polozio ispit, moraš 20 dana prije, sjesti i učiti "cake", fazone i zamke svakog ponaosob profesora da bi mogao položiti ispit, a sa kakvim znanjem, to je u potpunosti do tebe.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#63 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by red evil »

C++ moćan jezik, sve to stoji ali je isto tako i pretežak. Govorimo, ipak, o početnicima koji nisu nikad nijednu liniju koda nisu napisali, po meni je pogrešno takvim ljudima odmah dati najteži jezik. Tačno je ako njega savladaš i ostale jezike ćeš lagano savladati ali mnogo će ljudi odustati od kodiranja, dosadit će im, a možda su talenti za programiranje. Nije pitanje šta s njim možemo već kako da početnik nauči kodirati, nauči da razmišlja u kodu, da nauči koncept OOP-a.

Naučiš C# i odmah možeš praviti i igre, Android i iOS aplikacije, odmah zarađuješ solidne pare. Kasnije ako hoćeš prebacuješ se na full native mobilne aplikacije. :D
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#64 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by MaroonBrigade »

Koga zanimaju igrice i mobilne aplikacije pored C i sistemskog programiranja :D
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#65 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by Mišo_Kovač »

Nije svačij poziv u zivotu da pisu mobilne aplikacije i mobilne igrice :P Ima ljudi koji rade ozbiljne stvari :P :evil: :evil:
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#66 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by MaroonBrigade »

Sva sreca pa ti "ozbiljni" cine vecinu u danasnjem svijetu razvijanja softvera :D
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#67 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by hidr4 »

red evil wrote:C++ moćan jezik, sve to stoji ali je isto tako i pretežak. Govorimo, ipak, o početnicima koji nisu nikad nijednu liniju koda nisu napisali, po meni je pogrešno takvim ljudima odmah dati najteži jezik. Tačno je ako njega savladaš i ostale jezike ćeš lagano savladati ali mnogo će ljudi odustati od kodiranja, dosadit će im, a možda su talenti za programiranje. Nije pitanje šta s njim možemo već kako da početnik nauči kodirati, nauči da razmišlja u kodu, da nauči koncept OOP-a.

Naučiš C# i odmah možeš praviti i igre, Android i iOS aplikacije, odmah zarađuješ solidne pare. Kasnije ako hoćeš prebacuješ se na full native mobilne aplikacije. :D
To je dosta pogrešan pristup. Nazalost, to je pristup koji uništava CS kao nauku, uništava programere kao zanimanje i uništava sve one koji će tek krenuti tim putem jer mogu pomisliti kako je to što Vi pričate ispravno.

Nažalost, to je koncept koji se danas dosta "prodaje" : programiranje je lako, to treba svatko znati, ne moraš imati fakultet i uopšte nije teško. To uništava citavu profesiju, nije bit u C++ (da li je on težak ili nije) bit je u tome da se razumije šta programski jezik (bilo koji) predstavlja, bit je da se razumije kako pristupit rješavanju problema. Ljudi koji se bave programiranjem na nacin na koji ste Vi opisali (tj. odmah krenu sa pythonom jer vau u pythonu pola stvari ne treba pisat, glupi C++ sve moram sam radit i razmisljat) jednostavno ne shvataju istinski koncept razvoja softvera. Oni ne shvataju da programski jezik nije zanimanje, nije posao, niti su placeni da znaju kako se u C# deklarira varijabla. To Vam je isto kao da platite majstora koji zna šta je bušilica, ali je ne zna upotrijebit.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#68 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by red evil »

hidr4 wrote:
red evil wrote:C++ moćan jezik, sve to stoji ali je isto tako i pretežak. Govorimo, ipak, o početnicima koji nisu nikad nijednu liniju koda nisu napisali, po meni je pogrešno takvim ljudima odmah dati najteži jezik. Tačno je ako njega savladaš i ostale jezike ćeš lagano savladati ali mnogo će ljudi odustati od kodiranja, dosadit će im, a možda su talenti za programiranje. Nije pitanje šta s njim možemo već kako da početnik nauči kodirati, nauči da razmišlja u kodu, da nauči koncept OOP-a.

Naučiš C# i odmah možeš praviti i igre, Android i iOS aplikacije, odmah zarađuješ solidne pare. Kasnije ako hoćeš prebacuješ se na full native mobilne aplikacije. :D
To je dosta pogrešan pristup. Nazalost, to je pristup koji uništava CS kao nauku, uništava programere kao zanimanje i uništava sve one koji će tek krenuti tim putem jer mogu pomisliti kako je to što Vi pričate ispravno.

Nažalost, to je koncept koji se danas dosta "prodaje" : programiranje je lako, to treba svatko znati, ne moraš imati fakultet i uopšte nije teško. To uništava citavu profesiju, nije bit u C++ (da li je on težak ili nije) bit je u tome da se razumije šta programski jezik (bilo koji) predstavlja, bit je da se razumije kako pristupit rješavanju problema. Ljudi koji se bave programiranjem na nacin na koji ste Vi opisali (tj. odmah krenu sa pythonom jer vau u pythonu pola stvari ne treba pisat, glupi C++ sve moram sam radit i razmisljat) jednostavno ne shvataju istinski koncept razvoja softvera. Oni ne shvataju da programski jezik nije zanimanje, nije posao, niti su placeni da znaju kako se u C# deklarira varijabla. To Vam je isto kao da platite majstora koji zna šta je bušilica, ali je ne zna upotrijebit.
Govorimo ipak o početnicima, koji prave prve korake ka programiranju i odmah učiti najteži jezik je, ipak, po meni pogrešno. Znam po sebi, učio jesam s početka C++ i nisam ništa naučio i kontao sam da ću vrlo teško savladati programiranje ali onda odlučujem učiti Javu i tek tad vidim koliko programiranje može biti lagano. Daleko od toga da sam ja neki programer, još uvijek učim a i to je učenje kroz cijeli život, sad mi je dosta lakše preći na C++ i kontati kako ide sa tim jezikom jer sam koliko toliko shvatio koncept programiranja.
User avatar
hidr4
Posts: 91
Joined: 19/07/2016 14:43
Location: Saturn

#69 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by hidr4 »

Da.. ajde da pokušam to ovako staviti.

Prvo je nastao C++ kao ultimativni jezik, dakle možete sa njim raditi koju god tehnologiju želite, samo je pitanje da li imate želje krenuti od nule. Java je nastala kao rezultat upravo toga: ajmo napraviti nešto što ce bit bar malo efikasno kao c++,a opet dovoljno "high" da bar mozemo napraviti neku light aplikaciju u nekom razumnom vremenu i u razumnom broju linija koda. (Pored one price o pokretanju koda na svakoj mašini)
A onda dodjete Vi i idete u suprotnom smjeru , od Jave ka C++, ne znam baš..
Java je bildana iskljucivo na pokazivačima, dakle apsolutno čitav jezik su pokazivači i sve što radite su pokazivači, ne znam kako to da kazem, sve,sve,sve.

Ako radite u Javi, sigurno ste bezbroj puta napisali <ImeKlase> K1 = new <ImeKlase>(); ili ste napisali ArrayList<ImeKlase> = new .. itd. Jednostavno mi ne ide u glavu da netko može pisati ovakav kod, a da ne zna C++, jer je bez C++ nemoguće shvatiti šta ovaj kod znaci u pozadini, i šta predstavlja sve ovo što je bukvalno prva stvar koju ugledate kad upalite Javu..
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#70 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by red evil »

Ti govoriš na ćemu je Java nastava, kako šta funkcioniše što uopšte nije tema već da li je C++ dobar jezik za apsolutne početnike, nekoga ko hoće tek da nauči programirati. Ja kažem da nije jer moje je takvo iskustvo u učenju programiranja, ti kažeš da jest ali opet neka svako za sebe odluči kako želi da radi i kako želi da počne, najviše šta ga zanima. Ako ga zanima mobilno programiranje ne treba mu C++, web programiranje opet C++ ne treba, ako želi game engine da pravi onda neka uči.
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#71 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by MaroonBrigade »

Ja se potpuno slazem da je ovaj pristup "prvo Java pa onda C++" pogresan za nekoga ko na kraju zeli postati C++ strucnjak i kretati se u toj vrsti programiranja. Ali mi je glupa izjava da moras znati C++ da bi stvarno razumio Javu ili nesto slicno. Postoji razlog zasto je ovo deficitarno zanimanje na svakom cosku ove planete i mogu zamisliti kakav bi kolaps dozivili da svi krenu ovim putem "daj da naucim C++ pa onda ostalo" :-)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#72 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by tuzlak1212 »

C++ je apsolutno dobar za apsolutne pocetnike... mozda je finalna slika i realne aplikacije koda u praksi daleko kad se gleda s pocetka ali to su finese koje se zacas pokupe... u C++ kad naucis vodit brigu ne samo o relativno kompleksnoj sintaksi i naucis sve pjeske pravit, jako cesto je nuzda vodit brigu o zauzimanju i oslobadjanju memorije, vodit brigu kako ce procesor odredjenu liniju koda dozivit, a o ovim stvarima ja mislim da ces rijetko ili nikako vodit brigu u drugim jezicima... kad naucis pravit stvari u C++ naucio si sve bitno do assembleya.. ostali jezici ti dodju kao da s yamahe predjes na djeciji romobil...
kada ides u suprotnom smjeru treba ti mnogo vise vremena da apsolviras sve bitne stvari, samim tim mnogo vise ovisis o guglanju i tudjim rijesenjima, vise ti vremena treba da shvatis sta je problem uopste, kako je nastao i kako pristupiti rjesavanju istog... zato je bolje s C++ poceti odmah muski
nije ucenje programiranja samo napravit aplikaciju koja uzme unos i daje return... to je realna lista komandi na realnoj masini, nerjetko bugovi budu zbog manjka razumjevanja izmedju visokog nivoa programiranja i niskog nivoa gdje je masina i koja diriguje i pita se za sve.. kad naucis sa aspekta C++ upravljat niskim nivoom tj. masinom a s druge strane napravit korisnicki ugodjaj onda si majstor svog posla i mozes se dokopat te svoje jave/c# i ne bojat se mnogo toga...
User avatar
meme_machine
Posts: 283
Joined: 03/11/2018 08:30
Location: Mehmeda Spahe 14

#73 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by meme_machine »

Sto se tice materijala za ucenje C++, ne znam je li vec neko ovo spomenuo, ali predavanja iz "Tehnika programiranja" prof. Jurica (2. semestar na ETF-u) su po meni odlican izvor informacija za veliki broj pocetnickih tema.
Kao sto tuzlak rece, ipak se treba u kostac uhvatiti sa C++ da bi se fino savladalo (vjerovatno nekoliko sati citanja po jednom predavanju + dosta zadataka za samostalni rad, najbolje se uci na prakticnim primjerima).
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#74 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by mirsek »

C++ nije dobar za one koje koji hoce da nauce programirati i da pocnu da rade i zive od toga za manje od godinu dana.
Ko nauci C++, svaki drugi, jezik viseg nivoa, ce puno brze nauciti.
2 pojma su po meni core danasnjeg programiranja, memorijska alokacija i CRUD. Ko to nauci na konju je.
Programski jezik je program u kojem primjenjujemo nacin koristenje osnovnih pojmova, struktuktura, algoritama, paterna na nacin kako je to kreator jezika zamislio.
Kad ucis neki jezik u biti ucis korisnicko uputstvo kako da koristis taj program(jezik) da bi nesto postigao i zasto je on dobar ili los u rjesavanju odredjenih slucajeva/problema.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21481
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#75 Re: C++ osnove i ostale tricarije pitanja i odgovori

Post by MarlboroGold »

Mišo_Kovač wrote:Nije svačij poziv u zivotu da pisu mobilne aplikacije i mobilne igrice :P Ima ljudi koji rade ozbiljne stvari :P :evil: :evil:
Tako sam ja skoro druga uhvatio u mašinu. Nije mu bilo pravo :lol:
Post Reply