C kategorija

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#1 C kategorija

Post by HardCore »

E ovako, zanima me koliko otprilike košta polaganje c kategorije odnosno c1, ja sam polozio B kat. prije 4-5 mjeseci, pa sad hocu da polazem i za C, a i drzavni ispt, pa dali neko zna kako to i sta vec ide...koliko kosta drzavni a koliko polaganje c kategorije, kontam da odem opet i maxline posto sam tamo polozio i B... i dali treba opet radi ove neke testove il nest sli. i koliko dugo traje obuka ?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#2 Re: C kategorija

Post by daxon »

"C" kategoriju ne možeš položiti zbog zakonske odredbe koja uslovljava da prvo položiš "C1" kategoriju (do 7. 5 t), "C" kategoriju moći ćeš polagati nakon godinu dana od dana kada si položio "C1" kategoriju.
Da, morat ćeš polagati testove, odnosno dodatak sa pitanjima za "C" kategoriju. Praktična nastava (obuka) ukoliko posjeduješ "B" kat. po važećim zakonskim propisima traje minimalno 10 časova, cijena časa na kamionu najčešće je 30 KM, zatim imaš izlazak na molaganje minimalno 100 KM plus polaganje testova i ljekarsko, dakle, po mojoj procjeni "C1" kategorija bi te izašla oko 500 KM (+/- 50 KM), kada stekneš uslove za polaganje "C" kat., tada opet po važećem zakonu moraš proći obaveznih minimum 5 časova praktične nastave plus izlazak, dakle, otprilike nekih 250 (+/- 50 KM) KM.

Što se tiče takozvanog državnog ispita, u suštini to je srednja saobraćajna škola, dakle, najčešće je to zvanje kv vozač motornih vozila.
U vezi samog polaganja tzv. "državnog", polaže se samo razlika predmeta u odnosu na srednju školu koju već imaš, o broju predmeta te razlike ovisi i cijena, tako da ta cijena može biti u rasponu od 300 pa do 1000 KM.
Upisi se vrše u srednjoj saobraćajnoj školi (u Velešičima) svake godine najčešće u mjesecu Septembru.
User avatar
HardCore
Posts: 2369
Joined: 17/05/2011 21:46

#3 Re: C kategorija

Post by HardCore »

hvala buraz, sad mi je sve jasno :D
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#4 Re: C kategorija

Post by she+ »

daxon wrote: dakle, po mojoj procjeni "C1" kategorija bi te izašla oko 500 KM (+/- 50 KM), kada stekneš uslove za polaganje "C" kat., tada opet po važećem zakonu moraš proći obaveznih minimum 5 časova praktične nastave plus izlazak, dakle, otprilike nekih 250 (+/- 50 KM) KM.
jel se i danas vrti oko ovih cifri?

citam ovaj clanak sad.. i kaze
"Uputili su prijedlog prema Vijeću ministara BiH da se povećaju cijene polaganja vozačkog ispita. Ako se usvoji, za kategorije C i E trebat će između 5.000 KM i 6.000 KM, što rijetko ko može izdvojiti", kazao* je.

* predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske Nikola Grbić
wtf?!
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#5 Re: C kategorija

Post by Atego »

Nema od tog nista :-)
Post Reply