Buroj Ozone City: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#1 Buroj Ozone City: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

Image

Sarajevo - Bosnia & Herzegovina.

Central Intellegence Agency
THE WORLD FACTBOOK (Kompletne informacije Bosnia & Herzegovina)
https://www.cia.gov/library/publication ... os/bk.html




INVESTICIJE

Piše: A. B./Klix.ba prije 4h 28 min

Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Image

Sve je spremno za početak gradnje najvećeg turističkog kompleksa u jugoističnoj Evropi koji će biti smješten na području Prečkog Polja u općini Trnovo. Izvršni direktor kompanije Buroj International Group Ismail Ahmed na današnjoj press konferenciji je izjavio kako će biti izgrađene dvije žičare, a jedna od njih će turistički grad povezivati s Bjelašnicom.
Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom
Za sutra je najavljeno postavljanje kamena temeljca te se, prema riječima Ismaila, očekuje historijski dan za Bosnu i Hercegovinu.

"Veliki broj će ljudi će prisustvovati ceremoniji postavljanja kamena temeljca, osobe iz poslovnog svijeta, diplomatije, ali i drugih zemalja. Bit će to specijalni, otvoreni dan za sviju, a bit će i više ceremonija. Prema našem planu, gradit će se 300 vila, četiri hotela, restorani, fontane, a sve će to biti smješteno u centru kompleksa i završeno do 2020. godine", kazao je Ismail.

Sutrašnje postavljanje kamena temeljca nagnat će i ostale investitore da se probude i počnu ulagati u BiH, mišljenja je investitor te dodaje kako će ovo biti ekonomska promjena za BiH.

Foto: Davorin Sekulić/Klix.ba
Image
Foto: Davorin Sekulić/Klix.ba

"Kompletan kompleks dodatno će upotpuniti dvije žičare - jedna će turistički grad povezivati s Bjelašnicom, a druga će biti namijenjena za zabavu. Bitno je napomenuti da će u kompleksu biti zaposleno hiljade ljudi koje će angažirati građevinske kompanije ili zaštitarske agencije, sve prema potrebi", naglasio je investitor.

Ranije se pominjala i gradnja bolnice u okviru turističkog kompleksa, a Ismail Ahmed ističe da će ona biti međunarodnog karaktera, kao i da postoji više sličnih koje su ovo vidjele kao zanimljivu ideju i žele biti partneri u projektu.

"Bolnica će biti otvorena za sve ljude kojima budu potrebne usluge te ne postoji ciljna skupina. Dodatno, cijena za vile i kuće unutar turističkog grada će biti od 2.300 KM po metru kvadratnom i to nije povoljno samo za srednju, već i nižu klasu građana. Već smo počeli birati kompanije i dali smo im naloge za početak gradnje, a nakon ceremonije postavljanja kamena temeljca i ostali radovi će početi", zaključio je izvršni direktor kompanije Buroj International Group.

Buroj Ozone će biti najveći turistički grad u Jugoistočnoj Evropi, a opremanje prostora bit će provedeno po najvišim svjetskim standardima.


http://www.klix.ba/biznis/investicije/s ... /160917026

Opstina Trnovo FBiH: http://www.trnovo.ba
------------------------------------------------------------------------------

Znaci pocelo je, po mom misljenju ovo ce biti fantasticno naselje i od velike dobiti za Sarajevo i okolinu kao i za jos vece privlacenje turizma i sa njim sve ostalp sto slijedi :-D :thumbup:

Sta vi na ovu temu mislite dragi forumasi?
Last edited by Bumerang on 16/12/2016 14:55, edited 5 times in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#3 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

Hvala ti linku, ja sam ovu temu ubacio pod prorodu i ekologiju jer mislim da ona ima dosta veze s'tim :-D
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#4 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by MOSALJOZE »

Bumerang wrote:
Hvala ti linku, ja sam ovu temu ubacio pod prorodu i ekologiju jer mislim da ona ima dosta veze s'tim :-D
U tvom kratkom uvodnom komentaru nigdje se ne spominje ekologija,s toga sam te uputio na drugu temu.
Sretno svakako.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#5 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

MOSALJOZE wrote:
Bumerang wrote:
Hvala ti linku, ja sam ovu temu ubacio pod prorodu i ekologiju jer mislim da ona ima dosta veze s'tim :-D
U tvom kratkom uvodnom komentaru nigdje se ne spominje ekologija,s toga sam te uputio na drugu temu.
Sretno svakako.
Odlican komentar, hvala :-D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Sanjarko »

Bumerang wrote:
Hvala ti linku, ja sam ovu temu ubacio pod prorodu i ekologiju jer mislim da ona ima dosta veze s'tim :-D
Daj Boze da bude ista od ovog.
Ne daj Boze da ovo bude pod Parodija i Nelogika.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#7 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

Vizionar 1985 wrote:
Bumerang wrote:
Hvala ti linku, ja sam ovu temu ubacio pod prorodu i ekologiju jer mislim da ona ima dosta veze s'tim :-D
Daj Boze da bude ista od ovog.
Ne daj Boze da ovo bude pod Parodija i Nelogika.
Bilo nebilo, ne moze se nista izgubiti samo dobiti. Ja mislim da ce se to izgraditi jer je to interes sviju i investitora, politicara, privrednika i nas obicnog naroda. Investitori zele da investiraju blizu EU a tu im je BiH blizu, prelijepa priroda, kompetentna i jeftinija radna snaga itd. Imaju puno vecu sigurnost ulaganja u BiH i cijeli balkan zbog nesigurnosti i ratova u arapskim zemljama. Bice to malo po malo sve ok i svakim danom korak naprijed. Najgore je sjediti i nista ne raditi i samo kukati, jer na taj nacin ljudi se bave samo negativnim mislima i padaju u ocaj i depresiju a to naravno nije dobro.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23226
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Sanjarko »

Bumerang wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Daj Boze da bude ista od ovog.
Ne daj Boze da ovo bude pod Parodija i Nelogika.
Bilo nebilo, ne moze se nista izgubiti samo dobiti. Ja mislim da ce se to izgraditi jer je to interes sviju i investitora, politicara, privrednika i nas obicnog naroda. Investitori zele da investiraju blizu EU a tu im je BiH blizu, prelijepa priroda, kompetentna i jeftinija radna snaga itd. Imaju puno vecu sigurnost ulaganja u BiH i cijeli balkan zbog nesigurnosti i ratova u arapskim zemljama. Bice to malo po malo sve ok i svakim danom korak naprijed. Najgore je sjediti i nista ne raditi i samo kukati, jer na taj nacin ljudi se bave samo negativnim mislima i padaju u ocaj i depresiju a to naravno nije dobro.
Daj Boze.

:bih:
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#9 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

INVESTICIJE

Postavljen kamen temeljac za izgradnju Buroj Ozone Cityja, Trnovo kao najperspektivnija lokalna zajednica u BiH

Piše: A. B./Klix.ba prije 20h 54 min

Postavljen kamen temeljac za izgradnju Buroj Ozone Cityja, Trnovo kao najperspektivnija lokalna zajednica u BiH 652
Gradnjom najvećeg integriranog turističkog grada u jugoistočnoj Evropi, Trnovo predstavlja jednu od najperspektivnijih lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini, kazao je danas načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo nakon polaganja klamena temeljca za turistički kompleks Buroj Ozone City na području Prečkog Polja u općini Trnovo kod Sarajeva.

Image
1 / 20
Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba

Prema njegovim riječima, osim što predstavlja jednu od najperspektivnijih lokalnih zajednica u BiH, grad će biti smješten u podnožju prelijepih Olimpijskih planina koje svjedoče vremenu za koji je cijeli svijet znao.

"Danas je ovo historijski događaj - prisustvujemo postavljanju kamena temeljca za izgradnju najvećeg turističkog grada na prostoru jugoistočne Evrope. Početna investicija ulaganja je 930 miliona eura, a vrijednost izgrađenost kompleksa je 4 milijarde konvertibilnih maraka. Trnovo nije mala općina, čini oko 25 posto teritorije Kantona Sarajevo i više od 240 kilometara izgrađenih puteva. Imamo također i sigurno snabdijevanje vodom, gasnu i elektro mrežu, mogućnost zbrinjavanja otpadnih voda i jednu od najboljih voda u Evropi čiji kapaciteti mogu snabdijevati grad s milion stanovnika. Ovdje je zabilježen najveći stepen urbanističkog planiranja u KS i rijetko gdje u regionu postoji tako veliko građevinsko ulaganje i razvoj. Ovaj projekat će spojiti ljude iz svih krajeva svijeta i bit će ovo najveći integrirani turistički grad u BiH koji je namijenjen svim građanima i turistima iz cijeloga svijeta", kazao je Berilo.

Cijene pristupačne svim građanima i turistima

Potvrdio je ranije izjave izvršnog direktora kompanije Buroj International Group Ismaila Ahmeda o cijeni nekretnina koje će biti izgrađene u sklopu turističkog grada te kazao kako će biti pristupačne i prilagođene za sve građane i turiste.

"Cijene će biti prilagođene svima, građani i turisti iz cijelog svijeta moći će uživati u sadržajima koje će biti namijenjene samo njima. Često puta su me pitali 'čiji će ovo biti kompleks' te ' kome je namijenjen', a i danas moram ponoviti – svima. Bit će izgrađeni različiti pansioni za različite namijene i prilagođene svim klasama", dodao je načelnik Općine Trnovo.

Današnjem postavljanju kamena temeljca prisustvovali su brojni političari iz BiH i regiona, a među njima je bio i bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić koji je istakao kako bi ovakvih projekata trebalo biti više.

"Ovakvih projekata bi trebalo biti više, ali je važno da investitori pokazuju interes za BiH i uopće za jugoistok Evrope. Ovo treba biti poruka da se na ovom i drugima mjestima isplati ulagati. Današnji potez mnogo znači za privredu BiH, ali i za njene susjedne zemlje", izjavio je Mesić.

Osim Mesića, svečanosti postavljanja kamena temeljca prisustvovao je i premijer Federacije BiH Fadil Novalić, predsjedavajuća Skupštine KS Ana Babić, ministar kulture i sporta KS Mirvad Kurić, potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Asim Sarajlić i brojni drugi.

Image

Žičara do Bjelašnice kao najveća atrakcija

Ranije je najavljeno da će polaganje kamena temeljca označiti početak velikog projekta koji će pored pravog malog grada sadržati i žičaru koja će Buroj povezivati sa Bjelašnicom.

Također, u sklopu turističkog grada nalazit će se međunarodna bolnica, tržni centar, 300 vila, četiri hotela, restorani, fontane, dječiji i ski park, a kraj radova se očekuje 2020. godine.

http://www.klix.ba/biznis/investicije/p ... 0919069#18

Cijena za vile i kuće unutar turističkog grada kretat će se od oko 2.300 KM po metru kvadratnom. Veličina vila varirat će od 1.527 do 2.288 kvadratnih metara.
Last edited by Bumerang on 20/09/2016 14:59, edited 1 time in total.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#10 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by roki »

Bilo je ovo "spremno" prije tačno dvije godine. Meni obećali posao, čim počnu radovi. Vidi šta se sve izgradilo do danas, nevjerovatno.
User avatar
Santasa
Posts: 48
Joined: 06/08/2009 20:39
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Santasa »

Bumerang wrote: Znaci pocelo je, po mom misljenju ovo ce biti fantasticno naselje i od velike dobiti za Sarajevo i okolinu kao i za jos vece privlacenje turizma i sa njim sve ostalp sto slijedi :-D :thumbup:

Sta vi na ovu temu mislite dragi forumasi?
Ja mislim da je ovo tvoje mišljenje veoma loše, da budem blag !

Na osnovu kojih to informacija ti postavljaš ovo svoje mišljenje ? Vidio si ovu smješnu grafiku i čuo lupetanje polupismenog načelnika-siledžije Berila ?
Šta ti stvarno znaš o ovom pothvatu ?

Ako ovo nije kriminal prema prirodnom nasljeđu BiH, gradu Sarajevu i vodozaštitnoj zoni Treskavice, nacionalnom parku koji nikad neče biti proglašen zbog ovakvih pohlepnika, i na kraju prema sirotinji ove zemlje, ja ne znam šta jeste.
To je otprilike moje mišljenje, ali vrijedi napisati još par redova.

Umjesto authtonih bukve, graba i hrasta, Arapi će nam posaditi palme na dinarskoj planini izuzetne prirodne vrijednosti i ljepote, a naša će treskavička voda, koja se danas vidi u prirodnim vrelima u prirodnom okruženju, završiti u njihovim betonskim fontanama i bazenima. Ja ga bem kome to treba i kome je to ljepota.
Šta reči o arhitekturi - umjesto naše orginalne dinarske-planinske arhitekture dobićemo kopiju jednog od pustinjskih ljetovališta !

Ne vidite ništa neobično u tom bezukusu, da ne kažem nakazno ?! Savaka čast !

U netaknutoj prirodi, u srcu bh. dinarida uništićemo turistički potencijal građen na prirodnim ljepotama, ukusu u gradnji.
U netaknutoj prirodi Treskavice glupi Bošnjo će dovesti Arapa da mu pravi robnu kuću - na Treskavici !?!?
Ne može svega 20 kilometara u Sarajevu, nego baš u srcu netaknute prirode ?
To samo može neko ko ne cijeni ovu zemlju, ljude u njoj, ko je vidi kao plijen i svoju prćiju, za koju ne daje ni pišljiva boba !

Ja ga okrenem s leđa ko u ovom vidi išta dobro i lijepo, a da nije u talu ili na neki drugi način "dobar". Doduše večna nas je tek prije generaciju dvije pobjegla od/iz šume pa mislimo da nema ništa ljepše od betona, ili bar mislimo da je pametno reči da je u betonu i asfaltu ljepota. Brkamo pojmove: pravimo se građanima, šta ćeš urbani smo, pa nam grad za 50 hiljada arapskih bogataša, sve sa robnim kućama i četverospratnim neboderima, u sred zamišljenog nacionalnog parka uopšte ne predstavlja silovanje bosanskohercegovačkog prirodnog nasljeđa, a boga mi i turističkog potencijala, koji je potencijal samo dok o njemu odlučuju ljudi koji u ovoj nesretnoj, razumom i pameću osiromašenoj, etno-religijski podjeljenoj zemlji, ne vide plijen koji treba što prije rasprodati i unovčiti u korist svoji porodičnih klanova i stranačke elite.

Dok god advokati i polupismeni političari i načelnici opština odlučuju šta će se graditi na Treskavici, kako, i kome ili ćemu će služiti, to je kataklizma, rogobatna i apokaliptična ujdurma neo-begovskih klanova i feudalaca.

Dok god se ne pitaju urbanisti, arhitekti, doktori nauka iz oblasti geologije, geografije, biologije, šumarstva, hidrologije, ekologije, turizma, sve te silne milijarde mogu samo raditi na štetu ove zemlje i običnog naroda, sirotinjske večine.

Šta ćeš, u ovoj zemlji glupana normalno je da čitave gradove oblikuju polupismeni advokati i političari, u slobodnom vremenu kad se ne bave "politikom". Ako si dogur'o do glavnog odbora SDA onda nema razloga da se ne baviš i urbanizmom i ekologijom i turizmom, iako si jedva završio srednju metakoglodačku, a onda dobio diplomu s političkih nauka iz neke ublehaške oblasti "sigurnosti i mirovnih studija".

Ja sam ranjen na toj jebenoj Treskavici, nakon što sam proveo zimu u njenim rovovima zalio sam je vlastitom krvlju, nije bilo mnogo, možda jedno 3-4 decilitra, ali je sigurno bilo više od količine koju je prolio po njoj Babin isprdak Bakir, kojeg nisam vidio među svojim ratnim drugovima, a koji su, ako su preživili tu zimu na Treskavici, danas uglavnom sirotinja. Pa se pitam: ko mu je dao pravo da prodaje Treskavicu kao da je njegova prćija ?!?!
Pa još da se na njoj pravi privatni grad za njegove jarane milijardere - a u koji ako ikad budeš dobio dopuštenje da uđeš preko kapije, ja ću ti u njemu kupiti jednu vilu !!!

Polažem nade da će neko nači načina da zaustavi prodaju "gole zemlje" - pa to je dno-dna. To je da povratiš !
Pa to ne rade ni afrički generalisimusi što hodaju s kalašom i crnim rejbankam čitav život (koji obićno bude skračen ritualnim ubistvom za koje je odgovoran konkurent iz drugog klana ili plemena), u svojim banana-republikama koje mjenjaju imena svakih 10 godina, dole u "najcrnjem" srcu afrike ili Kariba.
Pa ni oni ne prodaju zemlju jer znaju da u toj zemlji ima nešto vrijedno, makar dijamanti da se povade i prodaju. U našoj treskavičkoj je zaliha vode koja je nepresušna jer se konstantno obnavlja - kome će te se žaliti kad je zapišaju Arapi, k'o što su je zapišali neo-begovi na Bjelašnici i Igmanu, pa nakon 5,5 miliona godina voda iz vrela Bosne izlazi otrovna ?
To vam dođe na kraju, nakon što se sve rasproda ostaje "gola zemlja", + lokalno roblje, koje će čistiti govna iz bogataških hala.

Ko misli da je to dobro, dobar u glavi nije !

Danas, tek možda 500 metara ispod platoa budućeg grada, koji će se kititi vještačkim parkovima sa neprikladnom stranom hortikultourom, palmama, betonskim fontanam i bazenima, stoji kompleks vrela Husremovac. Ovu ljepotu, koju nam je dao bog/priroda, zapišavaće budući strani stanovnici najidijotskijeg projekta u historiji Balkana i Evrope.

Udri sad betonom Bošnjo, što da stoji vako netaknuto, izbetoniraj ga, Bošnjo, biće ljepše i okruglije, a vodu pošalji u cijev pa u arapske fontane u B-ozon grad, nabijem te...

Image
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#12 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Grean »

Nacelnik rece da ovo nema veze sa slivom Crne rijeke koja je predvidjena za vodosnadbijevanje Sarajeva (kad skupimo 100 miliona € koliko projekat kosta) i da uopste nece ugroziti taj dio.

@Santasa, vjerujem da si bolje upucen od mene pa ga mozes demantovati ako je to laz. Investicija je srasna, ne bi je odbila ni jaca evropska zemlja ali treba znati sta time dobijamo a sta gubimo. Ja iskreno nisam kompetentan da govorim o ekologiji tog prostora samo znam da su 4,5 milijarde goleme (5,1 milijardu dolara smo dobili za obnovu zemlje nakon rata, onako za poredjenje a te tri godine dok su se te pare trosile zivjelo se prilicno dobro u BiH).
User avatar
Santasa
Posts: 48
Joined: 06/08/2009 20:39
Location: Sarajevo
Contact:

#13 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Santasa »

Grean wrote:Nacelnik rece da ovo nema veze sa slivom Crne rijeke koja je predvidjena za vodosnadbijevanje Sarajeva i da uopste nece ugroziti taj dio.
vjerujem da si bolje upucen od mene pa ga mozes demantovati ako je to laz. Investicija je srasna, ne bi je odbila ni jaca evropska zemlja ali treba znati sta time dobijamo a sta gubimo. Ja iskreno nisam kompetentan da govorim o ekologiji tog prostora samo znam da su 4,5 milijarde goleme (5,1 milijardu dolara smo dobili za obnovu zemlje nakon rata, onako za poredjenje a te tri godine dok su se te pare trosile zivjelo se prilicno dobro u BiH).
Ugroziće Bijelu Rijeku, koja je samo mali, nadzemni dio treskavičkog akvatorija ! Crna Rijeka je na jahorinskoj strani i stvarno nema veze, ali niko i ne misli na nju. Sva voda pod ttreskavicom skuplja se pod platoom budućeg "ludila" (B-ozon grada).

Ja nisam ekolog, ja sam građevinac, i to projektant, prirodda je samo moja strast, a bavio bih se zaštitom kao hobijem samo da sam malo manje lijen i malo manje demotivisan državom koja je pretvorena u plijen i feud.
Ja svoje mišljenje temeljim na činjenici da nijedna evropska zemlja ne bi odbila silne milijarde, ali nijedna ne bi dozvolila (ne bi joj ni palo na pamet) da gradi grad tamo gdje mu mjesto nije, a sve pored ovolikog urbaniziranog prostora u dolini Miljacke i Sarajevskog Polja.
Graditi grad u srcu netaknute prirode, kad se može cijeli napraviti u Sarajevu (recimo od Čengić Vile do Rajlovca je sve u urbanističkom smislu devastiran prostor koji vapi za uređenjem), pa da bogati turisti na treskavicu idu autobusima za 20 minuta.
Ne kod Bošnje je pametnije uništiti to što vrijedi tako što će se betonom ući u največi akvatorij u dinaridima, i naljepši i najočuvaniji dio prirodnog nasljeđa BiH.

Ja napisah da je ovo najidijotskiji projekat u historiji Balkana i Evrope i stojim pri tom, stojim i pri tom da će ove milijarde donijeti štetu ovoj zemlji i narodu, i spreman sam da garantujem životom da ni u jednoj evropskoj zemlji ovo ne bi prošlo - pa jebo te, na Kosovu ovo nije prošlo jer Albanci nisu želili da im u budućem Nacionalnom parku neko pravi grad od 50 hiljada !!!
Kosovo ih je odbilo i prošle i ove godine !
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#14 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

@ Santana,

Hvala ti na pametnom i interesantnom pogledu u vezi izgradnje Ozone turistickog naselja. Gledajuci sa tvoje strane i uzimajuci u obzir da si ti u pravu slazem se sa vecinom ovoga sto si napisao. Medjutim je ne mogu ni tebi a ni politicarima vjerovati bez uvida u dokumentacije procedura i dozvola koje se moraju proci da bi se to naselje moglo graditi.

Gledali smo na televiziji program u kojem su bili gosti odgovorni za taj projekat i pribavljanje sve moguce ekoloske, geodetske, gradzevinske i druge dokumentacije. Ako su oni u pravu neka ovdje postave dokumentaciju procedura i neminovnih dozvola koje su potrebne za start gradzenja ili ne. Ako si ti u pravu isto pravilo vrijedi i za tebe da ovdje postavis dokumentaciju da nacelnici, politicari i odgovorni lazu svoje gradzane. Nebih se bavio sa nicijim rekla kazala pricama bez tacnih i preciznih izvora informacija i dokumentacije.

Lijep pozdrav i nadam se, da ces i dalje inspirativno pisati na ovoj i slicnim temama :-D
haos1
Posts: 1304
Joined: 24/10/2013 03:39

#15 Re: RE: Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by haos1 »

Grean wrote:dolara smo dobili za obnovu zemlje nakon rata, onako za poredjenje a te tri godine dok su se te pare trosile zivjelo se prilicno dobro u BiH).
I sad se trose milijarde kredita MMF-a i kako se živi?
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#16 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by petunija »

@Santasa moj duboki naklon :thumbup:
Užasavam se ovog uništavanja i zagađivanja prirode.
broj dva
Posts: 4538
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#17 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by broj dva »

Postao sam tako cinican da nikome nista ne vjerujem dok ne vidim svojim ocima.
Ovaj projekt za sada smatram pranjem para, pricom za ovcice-glasacice, pokusaj pljacke i prevare (bez ikakvi dokaza ili indikacija, jednostavno a priori mislim da neko nekoga uvjek pokusava zajebai) i tako ce ostati dok se to ne napravi, ne pocne raditi i porez placati.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#18 Re: RE: Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Grean »

haos1 wrote:
Grean wrote:dolara smo dobili za obnovu zemlje nakon rata, onako za poredjenje a te tri godine dok su se te pare trosile zivjelo se prilicno dobro u BiH).
I sad se trose milijarde kredita MMF-a i kako se živi?
Ima i tamjesta, 1,7 milijardi od 96' do 99' nije isto sto i 2016. Nije ni priblizno.

Ali Srbija se na glavu digla zbog Beograda na vodi i investicije od 300 mil €. Sigurno je jedno, nece se losije zivjeti zbog te 4 milijarde ulaganja.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#19 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Hadzi Lojo »

Zna li neko ko su projektanti ovog naselja?
Nadam se da nece lciti na Alipasino Polje kao neki objekti u Babinom Dolu.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#20 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Hadzi Lojo »

Pogledah ove druge clanke pa ostadoh sokiran, pa ovo ce bas liciti kao da grade usred Sarajeva, arhitektura ne odgovara nimalo planinskom ambijentu i tom podrucju.
vrbas1979
Posts: 1383
Joined: 27/06/2012 13:34

#21 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by vrbas1979 »

Bumerang wrote:

Bilo nebilo, ne moze se nista izgubiti samo dobiti. Ja mislim da ce se to izgraditi jer je to interes sviju i investitora, politicara, privrednika i nas obicnog naroda. Investitori zele da investiraju blizu EU a tu im je BiH blizu, prelijepa priroda, kompetentna i jeftinija radna snaga itd. Imaju puno vecu sigurnost ulaganja u BiH i cijeli balkan zbog nesigurnosti i ratova u arapskim zemljama. Bice to malo po malo sve ok i svakim danom korak naprijed. Najgore je sjediti i nista ne raditi i samo kukati, jer na taj nacin ljudi se bave samo negativnim mislima i padaju u ocaj i depresiju a to naravno nije dobro.
Itekako se ima šta izgubiti.
Gubimo jedno od najljepših prirodnih područja u Bosni i Hercegovini. Nepovratno!
Primjera radi, Hrvatska ili Slovenija (da ne idemo dalje) ovako nešto sebi nikad ne bi dopustile.
Uz sve ovo, počeli su rovariti bagerima gore, navodno započeli gradnju, a NEMAJU DOZVOLU ZA GRADNJU!

Tužno je onda kako se naši sugrađani ponose, više nego kontoverznim, projektom.
User avatar
Santasa
Posts: 48
Joined: 06/08/2009 20:39
Location: Sarajevo
Contact:

#22 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Santasa »

Bumerang wrote:@ Santana,

Hvala ti na pametnom i interesantnom pogledu u vezi izgradnje Ozone turistickog naselja. Gledajuci sa tvoje strane i uzimajuci u obzir da si ti u pravu slazem se sa vecinom ovoga sto si napisao. Medjutim je ne mogu ni tebi a ni politicarima vjerovati bez uvida u dokumentacije procedura i dozvola koje se moraju proci da bi se to naselje moglo graditi.
Potpuno si upravu !
Ovakve se stvari procjenjuju i analiziraju nakon što imaš u vidu sve ili večinu informacija i podataka - ali to isto vrijedi i za odobravanje, tj. nije razumno odobravati i radovati se nečem ovakvom bez istih podataka.

Međutim, mnoge stvari su jasne u vezi ovog projekta i bez uvida u samu dokumentaciju.
Naprimjer, jedna od njih, a prije svih drugih, je i sama ideja gradnje čitavog grada u području Nacionalnog parka (za koji je skupocjena studija, oko 3 miliona KM, završena još davne 2006 godine, a koji nije proglašen upravo zbog rovarenja po Igmanu i Bjelašnici, i planova za slično rovarenje po Treskavici, a koje je na djelu).
Ne treba biti posebno upoznat sa podacima iz dokumentacije da se barem pretpostavi kako se gradovi ne grade u netaknutoj prirodi jedne netaknute planine, nego se grade u područijima predviđenim za urbanizaciju urbanističkim i regilacijskim planovima, gdje, između ostalog, postoji i infrastruktura (kanalizacijska mreža, npr.) koja može podnijeti sav teret grada od 50 hiljada - npr. grad se gradi u nastavku nekog sarajevskog naselja, ili u najgorem slučaju u produžetku kakvog manjeg mjesta u podnožju planine, poput Hadžića, npr.
Gledali smo na televiziji program u kojem su bili gosti odgovorni za taj projekat i pribavljanje sve moguce ekoloske, geodetske, gradzevinske i druge dokumentacije.
Nemojte sad da se baš pravimo naivni - da li je u ovakvoj zemlji ovakvim ljudima zaista problem pribaviti sve potrebne "dozvole" ?!
U ovoj se zemlji izdaju okolišne (ekološke) dozvole politički podobnim tajkunima kao listovi tariguza. (Ti ćeš srati i zapišavati po Neretvi ? Koliko ti treba okolišnih listova tariguza ?).
Pa ovdje su izdane ekološke dozvole za projekte koji su osmišljeni za vrijeme Austro-Ugarske, a ideje razrađene još '30-tih, a projekti završeni dalekih '50-ih, pobogu, i sad kada se radovi izvode o njima se govori kao da su ekološki prihvatljivi po današnjim standardima - mislim na HES "Gornji Horizonti", još jedan apokaliptičan projekat iz mafijaško-političke kuhinje ove sluđene zemlje, koji će sjebati i Vrelo Bune, i Vrelo Bunice, a obe rijeke skupa sa Bregavom svesti na žabokrečinu, dok će u Hutovom Blatu i Delti Neretve spustiti nivo vode, što će dozvoliti slanoj morskoj vodi da zaslani cijelo područje od Hutova do Delte sa svim ogromnim vrelima i podzemnim akvatorijem.

Ali ja se ne ljutim ako sumnjate u moju perspektivu - otkud znate koliko i šta ja znam - međutim, siguran sam da niko dovoljno inteligentan neče sumnjati u perspektivu Alikafića, čovjeka koji je bio član grupe koja je isplanirala razvoj grada i okoline za potrebe ZOI'84, i koji je bio jedan od važnijih umova i glasova u odlučivanju - on je napisao članak sa ovog linka, i sve što trebate znati o njemu i njegovim iskustvima ćete saznati ako ga pročitate vrlo pažljivo, podugačak je :

Planine koje su pojeli skakavci by Lidumil Braco Alikalfić

Ako pročitate članak shvatićete kako je bilo kada su odlučivali naučnici, trust mozgova koji je dumao i planirao mjesecima i godinama prije nego su počeli da grade, a kad su jednom odlučili i otpočeli gradnju radili su to jer su sastavili dugoročan plan. I opet nakon nekog vremena su počeli pronalaziti mnoge nedostatke i greške, koje se više nisu mogle ispraviti.
Ovo što radi Babin Isprdak i njegov stranački klan je ad-hock skrnavljenje prvorazrednog bh. resursa koji pripada svima nama, a ne samo SDA-u, Isprdku, Berilu i bogatim Arapima - ovo je bezobzirno pljačka, prodaja gole zemlje !
To je apokaliptično otimanje životnog prostora i resursa, otimanje budućnosti naših potomaka.

Volio bih da vas što više pročita ovaj Alikafićev tekst, u međuvremenu pozdrav svima i hvala na podršci.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#23 Re: Sve spremno za početak gradnje Buroj Ozone Cityja: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Hadzi Lojo »

Ovo cijenim kod Brace, bio je posten i priznao da je i on medju onima koji su pogrijesili za vrijeme organizacije ZOI84.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#24 Re: Buroj Ozone City: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

INVESTICIJE

Arapske investicije cvjetaju u BiH, priprema se izgradnja nekoliko desetina rezidencijalnih naselja

Piše: A. Bijelonja/Klix.ba 11.12.2016. u 10:15

Bosna i Hercegovina je u posljednjih nekoliko godina postala primamljiva destinacija investitorima arapskih zemalja. U njenom glavnom gradu, ali i nekim drugim većim gradovima, već su izgradili poslovne prostore, stambene zgrade, vile i ostale komplekse namijenjene bh. i stanovnicima zemalja iz kojih dolaze investitori. Trenutno se u našoj zemlji priprema izgradnja nekoliko desetina rezidencijalnih naselja.

Ourika Hills
U Sarajevu i okolini trenutno je u izgradnji, ili se priprema izgradnja nekoliko desetina rezidencijalnih naselja čiji su vlasnici investitori iz arapskih zemalja.

Priča o investiranju u BiH posebno je popularna posljednjih godina, a naročito mjeseci. Postoje projekti o kojima je javnost upoznata, međutim ima i onih koji tek dolaze i čija se realizacija očekuje u narednom periodu. Stoga, krenimo redom.

Realizirani projekti

Sarajevo Resort Osenik, Hadžići, Sarajevo

Jedan od prvih projekata koji je započet u BiH, kada je riječ o ulaganjima investitora s Bliskog istoka, je Sarajevo Resort Osenik i to 2013. godine. U oktobru prošle godine je otvoreno ovo turističko-rezidencijalno naselje čiji je osnivač kompanija Gulf Real Estate.

Riječ je o namjenski projektiranom naselju koje će moći pružiti smještaj za 1.125 turista. Ukupna površina naselja iznosi 160.000 kvadratnih metara s vještačkim jezerom površine 12.000 kvadratnih metara, oko kojeg je raspoređeno 160 objekata.

Izgrađena su dva natkrivena bazena, hotel, restorani, sportski tereni, supermarket kao i mnogi drugi prateći objekti. U projekat je do sada uloženo više od 50 miliona KM. Iako je zvanično otvoren prije više od godinu dana, u Resort Osenik još niko nije uselio, niti su se kuće počele iznajmljivati. Razlog je, kako navode, to što kompleks još nije u potpunosti završen i što cijene kupovine i iznajmljivanja kuća još nisu definirane.

Rezidencijalno naselje Al Jazeera u Dobroševićima kod Sarajeva

U oktobru 2014. godine u Dobroševićima kod Sarajeva je otvoreno prvo arapsko rezidencijalno naselje Al Jazeera, čiji je investitor istoimena kompanija iz Kuvajta.

Rezidencijalno naselje Al Jazeera prvo je u općini Novi Grad Sarajevo, a kuvajtski investitor je izgradio 34 kuće. Vlasnici svih osim jedne, koju je kupio naš državljanin, su Kuvajćani.

U izgradnju ovog kompleksa kuvajtska kompanija uložila je pet i po miliona KM.

Objekti koji su u izgradnji

Tarčin Forest Resort

U toku je izgradnja Tarčin Forest Resorta, projekta vrijednog 45 miliona eura i to nedaleko od Tarčina kod Sarajeva. Prva faza izgradnje kompleksa Tarčin Forest Resort, koja je počela u martu ove godine, trebalo bi da bude završena krajem ove godine.

Tarčin Forest Resort se nalazi na brdu Vilovac kod Tarčina na površini od 350.000 kvadratnih metara i udaljenosti 15 minuta od aerodroma. Projektom je predviđena izgradnja Wellness & Spa hotela na površini od 6.000 m2, 22 stambene zgrade sa 176 stambenih jedinica, 135 individualnih stambenih objekata površine 150 m2, kao i dodatni sadržaji za rekreaciju u prirodnom okruženju.

Investitor projekta je TIDC - Tarčin International Development Company.

Buroj Ozone u Trnovu

Devetnaestog oktobra ove godine je polaganjem kamena temeljca počela gradnja najvećeg integriranog turističkog grada u jugoistočnoj Evropi - Buroj Ozone na području Prečkog Polja u općini Trnovo kod Sarajeva.

Kompanija Buroj International Group iz Dubaija počela je realizaciju projekta vrijednog 4,5 milijardi maraka, u okviru kojeg će, kako su najavili, na padinama Bjelašnice zasnovati novi grad.

Opremanje ovih prostora bit će provedeno po najvišim svjetskim standardima. U okviru turističkog grada Buroj Ozone bit će sagrađeno i sedamdeset superluksuznih hotela, a u nekima od njih se po relativno pristupačnim cijenama mogu kupiti apartmani.

Mnogi pojedinci će kasnije biti zaposleni u ovome gradu, kupovat će sebi stanove, apartmane, vile, izdavati ih i dobro zarađivati. Grad je otvoren za građane BiH i regiona, ali i za sve u svijetu kojima je potrebno mjesto za odmor ili poslovanje. Iza megaprojekta izgradnje turističkog grada u Trnovu stoji Internacionalna grupa Buroj, jedna od najuspješnijih kompanija na polju izgradnje i prodaje nekretnina u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE).

Orchid Resort

Tik uz naselje Osenik u Hadžićima kod Sarajeva se gradi slično naselje u koje investiraju Arapi pod nazivom "Orchid Resort".



O ovom projektu nema mnogo informacija, a sudeći prema videu koji je objavila investicijska kompanija putem posredničke agencije, i na ovom lokalitetu bit će sagrađene luksuzne vile, apartmani te ostali smještajni kapaciteti.

Također će biti izgrađeni i zabavni sadržaji za djecu, ali i odrasle.

Country Side Resort kod Hadžića

Apartmansko naselje Country side se nalazi u mjestu Crepljani, općina Hadžići. Lokacija apartmanskog naselja je u prelijepom prirodnom okruženju, na 770 metara nadmorske visine s čistim planinskim zrakom.

Radovi na izgradnji naselja su počeli u julu 2014. godine, a sve bi trebalo biti završeno sredinom 2018. godine. Površina zemljišta koje je u vlasništvu firme Rawasi Real Estate d.o.o. je 294.000 metara kvadratnih, od čega na naselje otpada 189.000 m2, a na adrenalinski park 105.000 m2.

Apartmansko naselje će biti zatvorenog tipa te će sadržavati: 108 individualnih stambenih jedinica, 11 objekata zajedničkog stanovanja (zgrada), što je ukupno 282 stana. Ukupno je planirano 390 stambenih jedinica u čitavnom naselju.

Također, apartmansko naselje će sadržavati i javne objekte, a to su: vještačko jezero, džamija, zgrada uprave sa supermarketom, hotel, cafe sa restoranom, spa i wellness centar...

Poljine Hills

Prije dvije godine kompanija Al-Shiddi je postavila kamen temeljac za izgradnju 214 luksuznih rezidencija na Poljinama u Sarajevu, a gradnja prvih vila je počela u septembru prošle godine.

Također prošle godine, u decembru, održana je prezentacija dosadašnjeg napretka na izgradnji naselja Poljine Hills, uz predstavljanje ogledne kuće. Ceremonija je ujedno bila i uvod u fazu 2 projekta, odnosno izgradnju deset stambenih zgrada sa 260 stanova i 20 poslovnih prostora, što sa prvom fazom projekta čini ukupno 500 stambenih jedinica.

Poljine Hills su bosanskohercegovački proizvod koji je direktno angažirao 20, a indirektno 70 bosanskohercegovačkih kompanija, pri čijoj realizaciji se maksimalno vodilo računa o okolišu i uštedi energije.

Ilidža Pearl Resort

Kuvajćani grade novo naselje u blizini Sarajeva koje će se zvati Ilidža Pearl Resort. Kompanija Al Diyar Real Estate & Al Diyar Construction gradit će rezidencijalno naselje na površini od 65.000 metara kvadratnih.

lidža Pearl Resort nalazit će se u planinskoj regiji, a kompanija koja gradi ovo naselje naziva ga arhitektonskim biserom. U njemu će se osim vila i apartmana nalaziti i umjetno jezero od 2.000 metara kvadratnih, objavili su.



Stanovnici ovog naselja će moći uživati u smještaju i sadržajima svjetske klase, rekreativnom centru, fitnessu, unutrašnjem bazenu, restoranima i kafićima. Odmaralište će imati prijevoz s aerodroma, turističku agenciju, firmu za iznajmljivanje automobila i poslovni centar.

Riječ je o luksuznom naselju s pet zvjezdica u koje će biti uloženo 13 miliona eura.

Almontaža - Ilidža

Kompanija Al-Diyar Real Estate & Al-Diyar Construction na Ilidži kod Sarajeva gradi stambeni kompleksa Almontaža koji je u fazi gradnje i za koji postoji veliki interes.

Ulaganje u projekat Almontaža-Ilidža je počelo s 13 miliona eura, ali postoji mogućnost da se taj iznos poveća do završetka radova. Projekat je započet 20. maja 2015. godine i do sada je završeno 50 posto radova.

Dema Resort na Hreši kod Sarajeva

Na području općine Stari Grad Sarajevo nalazit će se naselje Dema Resort, od nekih 30-ak vila. Investitor je nedavno na internetu objavio i prve snimke s gradilišta.



Najavljeni projekti i rezidencijalna naselja

Kompanija Al Mosa koja gradi naselje Duranovići u Hadžićima, u istoj općini je planirala gradnju naselja Sarajevo Sun s 58 vila, kao i naselja Green Hills Resort s 86 parcela. Ova općina u Kantonu Sarajevo u koju su investitori iz arapskih zemalja do sada najviše uložili, "planira ugostiti" i naselja Ourika resort, Anoor Resort i druga.



Kompanija Union Real Estate Company će u Vlakovu na Ilidži graditi naselje Vlakovo Resort.

Nekoliko naselja nalazit će se i u blizini oaze mira i popularnog sarajevskog izletišta Vrela Bosne.

Kuwait Investment Company je već dobila dozvole za gradnju vila, a na tom području žele graditi i druge kompanije. Malak Group Company također na Vrelu Bosne želi graditi naselje Malak resort.

Naselje Nebočaj u Vogošći

Iskustvo avanture i istinskog odmora moći ćete doživjeti u novom naselju koje će biti izgrađeno u mjestu Nebočaj u općini Vogošća.

Mjesto se nalazi na rijeci Bosni, a udaljeno je nekoliko minuta vožnje od autoputa i tek nešto više od 15 minuta od centra grada. Međunarodni aerodrom Sarajevo je udaljen nešto više od 20 minuta vožnje.

Kompleks Nebočaj će se prostirati na površini od 40.000 metara kvadratnih zemljišta sa 28 vila i dodatnim sadržajima kao što su džamije, plantaže, farme, biciklističke i pješačke staze.

Koncept održivog planiranja i beskompromisan fokus na kvalitetu su najbolji preduvjeti za dugoročno uvažavanje vrijednosti, što dodatno obećava atraktivna ulaganja u nekretnine.

Naselje Smrekovica Resort u Brezi

Luksuzno naselje treba niknuti i u Brezi, gdje kuvajtska kompanija Senabil želi graditi Smrekovica Resort. Projekt je nedavno prezentiran predstavnicima Općine Breza.

Tourist resort Smrekovica Breza nalazi se u blizini Sarajeva, tačnije 29 kilometara od Sarajeva. Naselje se nalazi u netaknutoj prirodnoj sredini. Vile sa dvorištem sadrže 86 stambenih jedinica, uključujući vilu s parkingom i vrtom. Postoje dva tipa ovakvih stambenih jedinica.

Vile u nizu sadržavaju 26 stambenih jedinica sa parkingom i 13 stambenih jedinica sa vlastitim vrtom. Postoje četiri tipa ovakvih vila. U kompleksu će se nalaziti restoran, wellness, fitnes, masaža, apartman, igralište za djecu...

Visoko Resort

U septembru prošle godine započeli su radovi na još jednom luksuznom Resortu pod imenom Al Waha Resort Visoko.

Al Waha Resort Visoko je zamišljen prvenstveno kao naselje zatvorenog tipa sa svim neophodnim uslugama osiguranja i infrastrukturom, što će zadovoljiti potrebe jednog modernog čovjeka koji neće biti u centru grada. Projektom je predviđena izgradnja 14 elitnih vila ili 26 apartmana, od toga su 12 dupleksi, a dva samostalne vile.

Al Waha Resort se nalazi na parceli površine 10.000 kvadratnih metara u naselju Čekrečije, općina Visoko.

Osim vila koje se grade i koje će krasiti ovaj Resort tu su i popratni sadržaji kao što su glavna recepcija, restoran, prodavnica, bazen i uređeni park sa spravama za vježbanje i sadržajima z a djecu.

Glavni investitor na ovom projektu je Q8 Gate d.o.o. društvo za posredovanje, nekretnine i usluge, koje je osnovano 2013. godine, sa sjedištem u Sarajevu, a čiji su investitori iz Kuvajta.



Jasno je da je riječ o još jednoj arapskoj investiciji u našoj zemlji, a kako govore arapski biznismeni koji investiraju kroz ovakve projekte u BiH, nijedna koja se izgradi iz njihovog kapitala, pa tako i ovakva naselja, neće propasti.

Još jedno luksuzno naselje u Visokom će biti Loulou Resort, a najavljena je i izgradnja naselja Gorani Resort i drugih.

Ovome dodajmo i to kako ovo definitivno nije konačan spisak arapskih investicija u BiH te se skoro svakodnevno pojavljuju novi potencijalni ulagači koji na ovom području vide dobru priliku za razvijanje i uspostavljanje poslovne saradnje. Masovna kupovina nekretnina u BiH je utjecala na porast cijena zemljišta, kuća, vikendica. Ovakvu pojavu ekonomski stručnjaci ocjenjuju pozitivnom.

http://www.klix.ba/biznis/investicije/a ... 61208042#3
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#25 Re: Buroj Ozone City: Žičara će povezivati turistički grad s Bjelašnicom

Post by Bumerang »

RADOVI NISU POČELI

Buroj Ozone prodaje nepostojeće nekretnine u Trnovu, vlasnik napustio BiH?


Klix.ba prije 3h 14m

Image

U Sarajevu su se nedavno pojavili bilbordi sa pozivom na kupovinu objekata u kompleksu Buroj Ozone u općini Trnovo. Prošlo je osam mjeseci od polaganja kamena temeljca, a radovi na izgradnji ovog turističkog kompleksa nisu ni počeli. Prema saznanjima Klixa, vlasnik investitorske kompanije Buroj International Group Ismail Ahmed je napustio BiH.

Na bilbordima je posebno naglašen povrat ulaganja (Return of investment-ROI) od čak 200 posto. Sa informacijama na engleskom i arapskom jeziku nude se objekti po cijeni "već od 99.000 eura". Broj mobitela koji je označen na plakatu je konstantno nedostupan, a adresa kompanije nije naznačena.

Podsjećamo da je najavljivano da će ovaj turistički kompleks biti do sada neviđen u svijetu i da će privući milijarde eura investicija u BiH.

Realno stanje na terenu je ovako: kamen temeljac je postavljen u septembru 2016. godine. Od tada do danas nije urađeno ništa. Svi prebacuju lopticu s jednih na druge pa je do pravih informacija vrlo teško doći.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao portal Klix, vlasnik investitorske kompanije Buroj International Group Ismail Ahmed je otišao iz Bosne i Hercegovine.

Navodno, planirana je prodaja objekata unaprijed, a kako planovi nisu realizirani, investitor je odustao od gradnje. Na naš upit niko nije odgovorio, ovlasti ima samo "izvršna sekretarica" koja nam je poručila da će uskoro biti održana press konferencija na kojoj će biti iznijeti detalji i kojoj će prisustvovati i Ismail Ahmed.

Ni u općini Trnovo više ne žele govoriti o ovome, sve je više očigledno da je riječ o propalom projektu. Načelnik Trnova Ibro Berilo, niti bilo ko iz Službe za urbanizam nije želio komentarisati to što radovi nisu počeli iako je prošlo više od osam mjeseci od polaganja kamena temeljca koji je trebao označiti početak radova.

Berilo nam je kazao da sve informacije daje isključivo Buroj International Group, te da on više ne želi govoriti o ovom projektu.

U martu su nam iz Općine Trnovo kazali da početak radova ne mogu kontrolirati te da sve zavisi od glavnog investitora radova, kompanije Buroj International Group. Nisu imali ni informaciju da li je isplaćen novac svim osobama od koje je kupljeno zemljište na čijem lokalitetu bi navodno trebala početi gradnja najvećeg integriranog turističkog grada na području Jugoistočne Evrope.

Kamen temeljac je položen 19. septembra 2016., a početak radova je najavljen za isti mjesec. Od toga perioda pa do sada, ništa se nije promijenilo. Nepregledne livade zjape, bez mašina i radnika.

Planirano je da se u sklopu turističkog grada nalazi međunarodna bolnica, tržni centar, 300 vila, četiri hotela, restorani, fontane, dječiji i ski park, te žičara koja bi povezivala ovaj "mali grad" s planinom Bjelašnicom.

Da su radovi počeli na vrijeme, završetak bi se očekivao 2020. godine. S obzirom na trenutnu situacije, pitanje je hoće li radovi ikako i početi i hoće li ovo biti još jedan propali pokušaj investiranja u BiH.


https://www.klix.ba/biznis/privreda/bur ... 0412128#10


Sa druge teme: http://forum.klix.ba/arapi-u-opcini-trn ... 33696.html
Post Reply