Burger King i Starbucks u BiH?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#1 Burger King i Starbucks u BiH?

Post by sarajevsko_pivo »

Imamo McDonalds i KFC kad će Iva dva ostala lanca stići u BiH?

Neko je na formu pisao da Burger King otvara restoran već naredne godine u Sarajevu?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#2 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 08:46 Imamo McDonalds i KFC kad će Iva dva ostala lanca stići u BiH?

Neko je na formu pisao da Burger King otvara restoran već naredne godine u Sarajevu?
Burger King jedva prezivljava i u zemljama zapadne Europe, u kojima svaka selendra ima MCDonalds.
Ne znam, meni je nekako previse "americki" za moj ukus.

Sto se tice Starbucksa, ne znam... u BiH je kahva/kafa/kava vise od napitka, to je ritual.
No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
Leon16v
Posts: 5774
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#3 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Leon16v »

nles wrote: 16/09/2022 11:13
sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 08:46 Imamo McDonalds i KFC kad će Iva dva ostala lanca stići u BiH?

Neko je na formu pisao da Burger King otvara restoran već naredne godine u Sarajevu?
Burger King jedva prezivljava i u zemljama zapadne Europe, u kojima svaka selendra ima MCDonalds.
Ne znam, meni je nekako previse "americki" za moj ukus.

Sto se tice Starbucksa, ne znam... u BiH je kahva/kafa/kava vise od napitka, to je ritual.
No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
:thumbup: :lol: :lol:
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#4 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by akcelerator »

Meni je McD bezveze, za KFC ne znam, ali podržavam da imamo sve to pa ko voli nek izvoli.
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#5 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by akcelerator »

nles wrote: 16/09/2022 11:13 No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
Nije to stvar vremena nego izbora. Ljudi sjede po čitav dan i nekad im godi šetnja uz kafu. Ili sendvič, sladoled, šta god, da malo protegnu noge i možda se odmaknu od gužve i ljudi. :thumbup:
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#6 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

akcelerator wrote: 16/09/2022 11:24
nles wrote: 16/09/2022 11:13 No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
Nije to stvar vremena nego izbora. Ljudi sjede po čitav dan i nekad im godi šetnja uz kafu. Ili sendvič, sladoled, šta god, da malo protegnu noge i možda se odmaknu od gužve i ljudi. :thumbup:
Naravno, da je stvar izbora, ali ne zna nikoga ko ima vremena, a ipak se odluci za kafu "to go"... osim ako ne zeli da ga carsija vidi.
Jesti za vrijeme hoda (osim sladoled) smatram nekulturnim, ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Nekada davno sam na jednoj temi raspravljao sa nekim ko je pitao ima li u Tuzli coffee to go, jer kad se autom vraca iz Tuzle u Sarajevo, zeli uz voznju da popije kafu(!).
Svako ko je prosao tim putem valjda zna da piti kafu u toku voznje znaci da si umoran od zivota. Ali, eto, on nije imao 15 minuta za kafu u Tuzli, radije je pio tokom onih 2,5 sati voznje.
Opet kazem, svakom svacije, ali meni to lici na opsesivnu zelju da se kaze "gledaj 'vamo, ja sam zaposlen, dinamican covjek, koji nema vremena da sjedi uz kafu".
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by channel10 »

nles wrote: 16/09/2022 11:13
sarajevsko_pivo wrote: 16/09/2022 08:46 Imamo McDonalds i KFC kad će Iva dva ostala lanca stići u BiH?

Neko je na formu pisao da Burger King otvara restoran već naredne godine u Sarajevu?
Burger King jedva prezivljava i u zemljama zapadne Europe, u kojima svaka selendra ima MCDonalds.
Ne znam, meni je nekako previse "americki" za moj ukus.

Sto se tice Starbucksa, ne znam... u BiH je kahva/kafa/kava vise od napitka, to je ritual.
No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
Makar kad popijes tu kafu, uvijek je ista(ukoliko ti se svidja- kvalitet je isti), dok po nasim kafanama rijetko kad popijes dobru kafu i da drzi standard.
U vecini slucajeva od 10 popijenih kafa, 2-3 valjaju.

Konobari ili ne znaju napraviti kafu ili zavrcu potrosaca.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#8 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

I u Starbucks možeš sjesti, i uobičajeno je duže od 15 minuta. Neki su mladost proveli tamo. :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#9 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

A da ne govorim o ritualima.

Starbucks je sam po sebi okupljalište sekte. :lol:
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#10 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by soha96 »

nles wrote: 16/09/2022 11:41
akcelerator wrote: 16/09/2022 11:24
Nije to stvar vremena nego izbora. Ljudi sjede po čitav dan i nekad im godi šetnja uz kafu. Ili sendvič, sladoled, šta god, da malo protegnu noge i možda se odmaknu od gužve i ljudi. :thumbup:
Naravno, da je stvar izbora, ali ne zna nikoga ko ima vremena, a ipak se odluci za kafu "to go"... osim ako ne zeli da ga carsija vidi.
Jesti za vrijeme hoda (osim sladoled) smatram nekulturnim, ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Nekada davno sam na jednoj temi raspravljao sa nekim ko je pitao ima li u Tuzli coffee to go, jer kad se autom vraca iz Tuzle u Sarajevo, zeli uz voznju da popije kafu(!).
Svako ko je prosao tim putem valjda zna da piti kafu u toku voznje znaci da si umoran od zivota. Ali, eto, on nije imao 15 minuta za kafu u Tuzli, radije je pio tokom onih 2,5 sati voznje.
Opet kazem, svakom svacije, ali meni to lici na opsesivnu zelju da se kaze "gledaj 'vamo, ja sam zaposlen, dinamican covjek, koji nema vremena da sjedi uz kafu".
:lol: :lol: :lol: :lol:

Nema vecih bisera na svijetu od ovog klixa
User avatar
Logovan
Posts: 94336
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#11 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Logovan »

nles wrote: 16/09/2022 11:41 Naravno, da je stvar izbora, ali ne zna nikoga ko ima vremena, a ipak se odluci za kafu "to go"... osim ako ne zeli da ga carsija vidi.
Jesti za vrijeme hoda (osim sladoled) smatram nekulturnim, ali svako ima pravo na svoje misljenje.
Nekada davno sam na jednoj temi raspravljao sa nekim ko je pitao ima li u Tuzli coffee to go, jer kad se autom vraca iz Tuzle u Sarajevo, zeli uz voznju da popije kafu(!).
Svako ko je prosao tim putem valjda zna da piti kafu u toku voznje znaci da si umoran od zivota. Ali, eto, on nije imao 15 minuta za kafu u Tuzli, radije je pio tokom onih 2,5 sati voznje.
Opet kazem, svakom svacije, ali meni to lici na opsesivnu zelju da se kaze "gledaj 'vamo, ja sam zaposlen, dinamican covjek, koji nema vremena da sjedi uz kafu".
Ne znam zašto bi neko htio da ga čaršija vidi sa kafom, zašto bi neko imao želju da ljudi pomisle da nema vremena za kafu. Ne kažem da ih nema, samo ne razumijem zašto bi se neko ovako ponašao, ali eto 100 ljudi, 100 ćudi. I ne znam što se zamaraš sa ovim. :lol:
I ne mora odmah značiti da "nema vremena". Ima ljudi vole u parku popiti kafu ili na trgu ili kući ponesu ako stanuju blizu. Nemoj mi samo sada reći "hoće da budu viđeni u parku sa kafom". :mrgreen:
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#12 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

channel10 wrote: 16/09/2022 11:44
nles wrote: 16/09/2022 11:13

Burger King jedva prezivljava i u zemljama zapadne Europe, u kojima svaka selendra ima MCDonalds.
Ne znam, meni je nekako previse "americki" za moj ukus.

Sto se tice Starbucksa, ne znam... u BiH je kahva/kafa/kava vise od napitka, to je ritual.
No, sigurno ima onih koji zele da budu vidjeni sa Starbucks papirnom casom dok hodaju carsijom, jer su ah tako zaposleni, pa nemaju 15 minuta za sjesti i popiti kafu.
Makar kad popijes tu kafu, uvijek je ista(ukoliko ti se svidja- kvalitet je isti), dok po nasim kafanama rijetko kad popijes dobru kafu i da drzi standard.
U vecini slucajeva od 10 popijenih kafa, 2-3 valjaju.

Konobari ili ne znaju napraviti kafu ili zavrcu potrosaca.
Nisam govorio o kvalitetu. Starbucks je OK po kvalitetu, higijeni itd. ali je okupljaliste ljudi koji njeguju jednu predstavu o sebi.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#13 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

Osmi Socrates wrote: 16/09/2022 11:48 A da ne govorim o ritualima.

Starbucks je sam po sebi okupljalište sekte. :lol:
Naravno, oni koji sjede moraju kompulzivno-opsesivno udarati u tipke laptopa, tableta ili slicno.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#14 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

Logovan wrote: 16/09/2022 11:53
Ne kažem da ih nema, samo ne razumijem zašto bi se neko ovako ponašao
To je pitanje za psihologe i sociologe.
ali eto 100 ljudi, 100 ćudi. I ne znam što se zamaraš sa ovim. :lol:
Ne zamaram se.
Pisemo na odredjenu temu na forumu.
Pisem moje skromno misljenje.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#15 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by n+1 »

Odgovor na pitanje iz naslova je: kada domaći čovjek izvali milione za franšizu, jer ove lance ne zanima naše tržište. Uostalom, baš kao što je to bio slučaj sa Mekom i KFC.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#16 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

Pa svi mi imamo neke predstave o sebi. Bez obzira na kozmetičke detalje.

Starbucks kafa je vrhunska u tom dijelu industrije kafe. I sve druge stvari koje prodaju.

Kad mi kaže bosanska kafa je bolja, skočio bih sa 1000-tog sprata. Prvo zato što uopšte nisu stvari za poređenje. A drugo što nije bolja. Nije čak ni blizu.

Ima i boljih kafa od Starbucksa, naravno, ali to je već drugi dio industrije. To se ne prodaje u takvim objektima. Što bolja kafa, veća i cijena, a kad se već približiš samom vrhu, imaš utisak da si blizu raja.
Last edited by Osmi Socrates on 16/09/2022 12:11, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#17 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

nles wrote: 16/09/2022 11:57
Osmi Socrates wrote: 16/09/2022 11:48 A da ne govorim o ritualima.

Starbucks je sam po sebi okupljalište sekte. :lol:
Naravno, oni koji sjede moraju kompulzivno-opsesivno udarati u tipke laptopa, tableta ili slicno.
Pa ne mora značiti. Zavisi od lokacije. Neki su studentski, a neki imaju drugačije stalne goste. Nekad hipiji. Nekad i poslovni ljudi. Ali, uglavnom omladina ima najviše vremena.

Mnogi studenti su fakultete završili u Starbucksu. Meni je lično bilo neinspirativno.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#18 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by Osmi Socrates »

Ja eto ne vidim kako bilo koji kafić u Sarajevu, recimo, može drugačije profit praviti nego da pravi kafu lošije kvalitete.

Može on uložiti u aparate za kafu, ali kakvu kafu stavlja u njih? I koliko to naplaćuje?

Starbucks mora držati neke standarde ustanovljene za taj dio industrije kafe. Zato kafa i jeste skuplja, mada, nemam predstavu šta bi to značilo za BiH prilike.

Čitam ljudi nisu zadovoljni KFC-om jer nije na nivou KFC u inostranstvu. Ne znam da li bi i sa Starbucksom tako bilo.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by channel10 »

nles wrote: 16/09/2022 11:56
channel10 wrote: 16/09/2022 11:44
Makar kad popijes tu kafu, uvijek je ista(ukoliko ti se svidja- kvalitet je isti), dok po nasim kafanama rijetko kad popijes dobru kafu i da drzi standard.
U vecini slucajeva od 10 popijenih kafa, 2-3 valjaju.

Konobari ili ne znaju napraviti kafu ili zavrcu potrosaca.
Nisam govorio o kvalitetu. Starbucks je OK po kvalitetu, higijeni itd. ali je okupljaliste ljudi koji njeguju jednu predstavu o sebi.
Ok sve to, ali treba pustiti svakoga da radi sta zeli. Neko je pije zbog toga o cemu ti govoris,neko zato sto mu se svidja i sto valja i ne zeli rizikovati kakvu ce kafu dobiti kad je naruci.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10716
Joined: 27/04/2021 22:52

#20 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by tramvajtrojka »

channel10 wrote: 16/09/2022 15:19
nles wrote: 16/09/2022 11:56

Nisam govorio o kvalitetu. Starbucks je OK po kvalitetu, higijeni itd. ali je okupljaliste ljudi koji njeguju jednu predstavu o sebi.
Ok sve to, ali treba pustiti svakoga da radi sta zeli. Neko je pije zbog toga o cemu ti govoris,neko zato sto mu se svidja i sto valja i ne zeli rizikovati kakvu ce kafu dobiti kad je naruci.
ma bjez ba po klixu sve bi propalo a u Sarajevu se uskoro otvara peti Caribou coffee, ljudi ubijaju s tom kafom i prodajom i neko kaze da ne bi Starbucks dobro poslovao :run:
mistek
Posts: 3384
Joined: 23/05/2010 15:16

#21 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by mistek »

Isti čovjek, Arap, koji je doveo Caribou, nastoji dovesti Starbucks, samo što je to puno komplikovanije. Ali eto, tendencija postoji :D

Inače, fakat zanimljivo u Caribou, tek neki dan zapazim, oni "poklopci" plastični "Made in UAE" :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#22 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by pinkman »

Cudo Bingo ne uzme kakvu fransizu obzirom da kupuju sve zivo.. a kapitala vise nego dovoljno imaju :D
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#23 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by nles »

tramvajtrojka wrote: 16/09/2022 15:24
channel10 wrote: 16/09/2022 15:19
Ok sve to, ali treba pustiti svakoga da radi sta zeli. Neko je pije zbog toga o cemu ti govoris,neko zato sto mu se svidja i sto valja i ne zeli rizikovati kakvu ce kafu dobiti kad je naruci.
ma bjez ba po klixu sve bi propalo a u Sarajevu se uskoro otvara peti Caribou coffee, ljudi ubijaju s tom kafom i prodajom i neko kaze da ne bi Starbucks dobro poslovao :run:
Sto se tice Sarajeva, tu bi mogao opstati, jer tu ce naci musterije i onaj koji se prvi sjeti da upakuje svjez planinski zrak u doze.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13596
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#24 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by JohnnyS »

Osmi Socrates wrote: 16/09/2022 12:26 Ja eto ne vidim kako bilo koji kafić u Sarajevu, recimo, može drugačije profit praviti nego da pravi kafu lošije kvalitete.

Može on uložiti u aparate za kafu, ali kakvu kafu stavlja u njih? I koliko to naplaćuje?

Starbucks mora držati neke standarde ustanovljene za taj dio industrije kafe. Zato kafa i jeste skuplja, mada, nemam predstavu šta bi to značilo za BiH prilike.

Čitam ljudi nisu zadovoljni KFC-om jer nije na nivou KFC u inostranstvu. Ne znam da li bi i sa Starbucksom tako bilo.
McDonald's (bar ovi mostarski) su lošiji nego u inozemstvu. A ja sam mislio da bi svugdje trebali biti isti.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6323
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#25 Re: Burger King i Starbucks u BiH?

Post by agnostic_front »

Jedva cekam starbucks da se sepurim Ferhadijom i Titovom :thumbup:
Post Reply