Burch univerzitet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#26 Re: Burch univerzitet

Post by Tvrtko II Kotromanić »

cuj smartica sarajevske kreme :run:
BalkanPrince1
Posts: 133
Joined: 08/06/2012 19:13

#27 Re: Burch univerzitet

Post by BalkanPrince1 »

Ja ti idem na ovaj Burch. Sad cu ti reci..



dameerr wrote:Pozdrav,
Razmisljao sam o ovome univerzitetu vec duze vremena, bit cu ucenik generacije u svojoj skoli, a kako pise na stranici Burch Univerziteta (ovdje) najbolji ucenici srednjih skola dobijaju stipendije u punom iznosu.
Nisam 100% siguran daju li oni stipendiju najboljim ucenicima iz srednje skola... ali zato ima jedan ispit koji dobijes kad tek krenes. Ima ovako 50 pitanja. Malo geografije, matematike, gramatika itd. Nije nista komplikovano. Ispit je na Bosanskom. Ako si ucenik svoje generacije, nece ti biti problem. Ovo ti samo govorim u slucaju ako ti nedaju odmah stipendiju. Ako pise da daju najboljim studentima, onda je tako. Samo znam da ti nude 100% stipendiju preko tog ispita.
dameerr wrote: Koliki se prosjek na kraju godine mora imati da bi i u sljedecoj imao stipendiju? Te ono sto me najvise interesuje,
Nakon sto dobijes stipendiju, treba ti prosjek 8 na kraju godine.
dameerr wrote: kakav je test iz engleskog jezika? Nisam ga ucio do sada u skoli, medjutim nije mi problem razgovarati/pisati na engleskom jeziku. Cesto sam u kontaktu sa britancima kako preko mailova tako preko telefona.. Problem je u poznavanju onoga sto pricam/pisem u gramatickom smislu, :lol: :lol: nije da pravim neke velike gramaticke greske,
ali recimo ne bih znao prevesti recenicu iz jednog vremena u drugo :-), dok recimo pisanje eseja na engleskom jeziku mi nije problem
Znaci, kakav je taj test iz engleskog jezika, iz cega se sastoji? :D

Test engleskog jezika ti je preko racunara... nece ti biti nikakav problem. Neces morati nista pisati. Imas samo neka osnovna pitanja. Dosad svako, i oni koji nemaju veze sa engleskom, su ga sa lahkocom prosli.
dameerr wrote:I da, da li je moguce prebacivanje sa ovog na drzavni fakultet? Mada sumnjam u to :lol:
Za to nisam siguran.
smartić
Posts: 3
Joined: 15/06/2012 15:42

#28 Re: Burch univerzitet

Post by smartić »

ne sjecam se da je takav slucaj zabiljezen....:PPPP
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#29 Re: Burch univerzitet

Post by silver testelone »

dameerr wrote:I da, da li je moguce prebacivanje sa ovog na drzavni fakultet? Mada sumnjam u to :lol:
čisto sumnjam... znam sličan primjer na svom fakultetu (elektrotehnika TZ)... od ne znam koliko kandidata za postdiplomski studij (20-30) svi su primljeni osim dvojice, koji su upravo diplomirali na američkom univerzitetu i kontali postdiplomski upisat na državnom... ovi ostali kandidati su svi redom bili inženjeri elektrotehnike s državnih univerziteta, većinom iz TZ...
smartić
Posts: 3
Joined: 15/06/2012 15:42

#30 Re: Burch univerzitet

Post by smartić »

prebacivanje moguce... :P
User avatar
altgr
Posts: 184
Joined: 09/04/2012 23:43

#31 Re: Burch univerzitet

Post by altgr »

Elokventni wrote:koliko je lose na drzavnim fakultetima nasi diplomanti dolaze da vam budu asistenti :D
:thumbup:
lucatoni05
Posts: 183
Joined: 13/05/2013 12:47

#32 Re: Burch univerzitet

Post by lucatoni05 »

.
acuupo
Posts: 188
Joined: 12/02/2014 15:39

#33 Re: Burch univerzitet

Post by acuupo »

Kakva su iskustva sto se tice pronalazenja posla poslije zavrsene elektrotehnike na Burchu.
Kockica1980
Posts: 26
Joined: 05/09/2021 17:56

#34 Re: Burch univerzitet

Post by Kockica1980 »

acuupo wrote: 15/09/2021 23:21 Kakva su iskustva sto se tice pronalazenja posla poslije zavrsene elektrotehnike na Burchu.
I mene to zanima?
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#35 Re: Burch univerzitet

Post by Altsa »

Kockica1980 wrote: 22/10/2021 13:11
acuupo wrote: 15/09/2021 23:21 Kakva su iskustva sto se tice pronalazenja posla poslije zavrsene elektrotehnike na Burchu.
I mene to zanima?
Ja znam da informaticari mogu da biraju gdje ce.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#36 Re: Burch univerzitet

Post by cenecimoveocino »

acuupo wrote: 15/09/2021 23:21 Kakva su iskustva sto se tice pronalazenja posla poslije zavrsene elektrotehnike na Burchu.
Drug zavrsio nedavno, radi za stranu firmu, ima platu NETO oko 2000KM pocetna, usmjerenje automatika...
triple mama
Posts: 556
Joined: 18/03/2011 19:41

#37 Re: Burch univerzitet

Post by triple mama »

Da li neko studira arhitekturu na Burchu? Imala bih par pitanja. Hvala!
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#38 Re: Burch univerzitet

Post by stubrijez »

kad sve uzmemo u obzir kako onda i Burch i IUS padaju u H+/- klasu obrazovne ustanove dok su svi drzavni cisto H+. Jel se to odnosi na pojedine smjerove ili..?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#39 Re: Burch univerzitet

Post by ZyzzSar »

triple mama wrote: 12/04/2022 17:21 Da li neko studira arhitekturu na Burchu? Imala bih par pitanja. Hvala!
arhitektura, jos na burchu
sto ce ti to
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3135
Joined: 22/07/2017 18:36

#40 Re: Burch univerzitet

Post by Leopard_SA »

ZyzzSar wrote: 16/04/2022 17:47
triple mama wrote: 12/04/2022 17:21 Da li neko studira arhitekturu na Burchu? Imala bih par pitanja. Hvala!
arhitektura, jos na burchu
sto ce ti to
Šta joj fali?
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#41 Re: Burch univerzitet

Post by ZyzzSar »

Leopard_SA wrote: 18/04/2022 03:36
ZyzzSar wrote: 16/04/2022 17:47

arhitektura, jos na burchu
sto ce ti to
Šta joj fali?
mozda zato jer nema posla u bosni, i jer su smijesne plate za arhitekte (ali ono bas smijesne, da ne kazem jadne) u domacim firmama
arhitektura ubjedljivo najgori tehnicki fakultet

arhitektura na unsa je vec dovoljno lahka tako da ne vidim potrebu da se bjezi na privatni fakultet (odnosno tamo gdje se ne moze obnoviti godina), i gdje neces nauciti skoro nista
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#42 Re: Burch univerzitet

Post by Ozimician »

Leopard_SA wrote: 18/04/2022 03:36
ZyzzSar wrote: 16/04/2022 17:47

arhitektura, jos na burchu
sto ce ti to
Šta joj fali?
Da li vec imas nekog u porodici ko ima arhitektonski biro ili gradjevinsku firmu koja dobro posluje? Ako nemas, nemoj gledati arhitekturu uopste.
Ako vec imas dara za inzinjerske grane, upisi kao sav normalan svijet Computer Science / IT i biraj gdje zelis posao (vec nakon 1 god studija mozes zaradjivati svoj dinar), pa i na BURCHu. IT je jedina "kvalificirana struka" na listi njemacke ambasade za koju ti ne treba diploma ni znanje jezika, dovoljno 3 god radnog iskustva da dobijes plavu kartu ili plata iznad odredjenog iznosa.

Arhitektura je u BIH na niskim granama, posao odgovoran, stalno si u kontaktu sa zakonima (pravni dio, norme), plata potanka, a ni situacija vani nije puno bolja, sve u svemu, slaba perspektiva iz trenutne tacke gledista.
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3135
Joined: 22/07/2017 18:36

#43 Re: Burch univerzitet

Post by Leopard_SA »

ZyzzSar wrote: 18/04/2022 04:01 mozda zato jer nema posla u bosni, i jer su smijesne plate za arhitekte (ali ono bas smijesne, da ne kazem jadne) u domacim firmama
arhitektura ubjedljivo najgori tehnicki fakultet

arhitektura na unsa je vec dovoljno lahka tako da ne vidim potrebu da se bjezi na privatni fakultet (odnosno tamo gdje se ne moze obnoviti godina), i gdje neces nauciti skoro nista
Na stranu to što je potražnja za arhitekturom mala, tehnički fakultet je i dalje tehnički fakultet, a svakako nakon tri godine uvijek možeš upisati neki traženiji srodan master studij.
Više me interesuje taj dio da se na privatnom fakultetu(konretno ovi sarajevski IBU, IUS, SSST) ne može naučiti gotovo ništa. Znam nekoliko studenata koji studiraju arhitekturu na IBU, ne bih baš rekao da im je lagano. Pretpostavljam da studiraš na jednom od njih ili si studirao pa možeš dati mišljenje o težini tih fakulteta

Ozimician wrote: 18/04/2022 11:30 Da li vec imas nekog u porodici ko ima arhitektonski biro ili gradjevinsku firmu koja dobro posluje? Ako nemas, nemoj gledati arhitekturu uopste.
Ako vec imas dara za inzinjerske grane, upisi kao sav normalan svijet Computer Science / IT i biraj gdje zelis posao (vec nakon 1 god studija mozes zaradjivati svoj dinar), pa i na BURCHu. IT je jedina "kvalificirana struka" na listi njemacke ambasade za koju ti ne treba diploma ni znanje jezika, dovoljno 3 god radnog iskustva da dobijes plavu kartu ili plata iznad odredjenog iznosa.

Arhitektura je u BIH na niskim granama, posao odgovoran, stalno si u kontaktu sa zakonima (pravni dio, norme), plata potanka, a ni situacija vani nije puno bolja, sve u svemu, slaba perspektiva iz trenutne tacke gledista.
Ne planiram ja upisati arhitekturu, ja samo repliciram na post kolege iznad :D Inače, opet ostajem mišljenja da ako je izbor arhitektura ili neki društveni fakultet da će se opet prije snaći sa arhitekturom i da je ona bolji izbor. IT je naravno nešto potpuno drugo(i bolje), ali nije svako za IT. Na stranu težina gradiva, posao programera je sam po sebi veoma stresan
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#44 Re: Burch univerzitet

Post by Ozimician »

Naravno ako je izbor Arhitektura na Burchu vs bilo koji drustveni fakultet - Arhitektura u svakom slucaju.
Nisam studirao na navedenim, ali iz bliskog kruga imam ljude koji jesu.

Eto IT stresan posao, a arhitektura nije :D Mozda dio dok crtas i nije, ali to je jedan djelic arhitekture. Ti kao arhitekta moras pratiti sve zakonske norme, koje nisu u svakoj zemlji iste, moras se zezati sa opcinom, kantonom, sudom, gradjevinske, urbanisticke... i to je tako svugdje u svijetu. Sa IT-em nemas taj stres, imas stres da zavrsis dati zadatak u datom vremenu, ali to je iskreno u svakom poslu danas koji nije drzavna sluzba.

Uglavnom da skratim pricu, ako mislis upisivati fakultet koji ce ti donijeti najbrze i najvise novca - biras IT, bilo koju granu, ne mora biti Development.

Imam sarolik krug prijatelja, rodbine i poznanika i uglavnom oni koji su zavrsili IT - najmanje rade i najvise para imaju (cak su se i najmanje namucili na fakultetu).

Sto se stresa tice, to je dosta subjektivno, svakom je njegov najtezi, ali ne mozes bas porediti gresku u kodu za izvrsenje neke aplikacije sa doktorom kojemu upravo pacijent na rukama umire, ima sekunde da reaguje ispravno, rodbina prijeti tuzbama, mediji razapinju...itd. Ili npr. arhitekte koji je pod pritiskom vlasti i nvestitora pa mora napraviti ustupak, napravi taj ustupak, podje po zlu - ko je kriv - arhitekta (kao u Turskoj sto se desilo za vrijeme zemljotresa).

Jos nisam cuo da je neko sa IT-em zavrsio u zatvoru osim ako se svjesno bavio digitalnim (online) kriminalom i kradjom, ali zbog greske na poslu - nikad.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#45 Re: Burch univerzitet

Post by ZyzzSar »

Leopard_SA wrote: 18/04/2022 20:31 Znam nekoliko studenata koji studiraju arhitekturu na IBU, ne bih baš rekao da im je lagano. Pretpostavljam da studiraš na jednom od njih ili si studirao pa možeš dati mišljenje o težini tih fakulteta
ma siguran sam da im je 'tesko', nece pricati da im je lahko logicno :D
ja ne znam ikog da je obnovio godinu na privatnom faksu
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2429
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#46 Re: Burch univerzitet

Post by ZyzzSar »

Ozimician wrote: 18/04/2022 20:49 Eto IT stresan posao, a arhitektura nije :D Mozda dio dok crtas i nije, ali to je jedan djelic arhitekture. Ti kao arhitekta moras pratiti sve zakonske norme, koje nisu u svakoj zemlji iste, moras se zezati sa opcinom, kantonom, sudom, gradjevinske, urbanisticke... i to je tako svugdje u svijetu....
msm da je najveci stres poslije kad zavrse da traze posao (par godina), i na kraju ako nesto nadju poslodavac im kaze prvih 6 mjeseci radis za 800km pa cemo vidjeti dalje
arhitektura u bosni nema nikakvog potencijala
BosnianEmpire
Posts: 3
Joined: 11/04/2022 18:22

#47 Re: Burch univerzitet

Post by BosnianEmpire »

Pozdrav, uskoro bih trebao da upišem fakultet pa se dvoumim između IT na Burch-u, te odsjeka Razvoj Softvera na ETF-u.
Ukoliko imate neko iskustvo, informacije ili mišljenje o navedenim zamolio bih da iznesete isto, jer su mi od velikog značaja.
Hvala unaprijed! :-D
Post Reply