Buna protiv dahija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#1 Buna protiv dahija

Post by BajrinNajmladji »

''Srpskom narodu poklanjamo Sarajevo, najveći srpski grad posle Beograda. To je osveta Turcima za Bunu protiv dahija.''

Da je stisnuo petlju, ova kukavica i đeneral, pa da je sveopšti napad svim sredstvima pokreno, vrlo vjerovatno je da bi i osvojio Sarajevo. ARBiH u tenama je to spriječila, ali pomislih da je moglo biti kao i u prvoj rečenici koju sam IZMISLIO.

Šta je istina u vezi sa tom Bunom protiv dahija?
Ima li negdje napisano, na nekom web. sajtu, a da je barem približno istini?

Da znam zašto bih ja sada bio u nekoj primarnoj, sekundarnoj, tercijarnoj,...masovki da je kojim slučajem đeneral bio hrabriji i žrtvovao jedno tisuću ili malo više svojih podredjenih.
Last edited by BajrinNajmladji on 10/05/2009 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#2 Re: Buna protiv dahija

Post by Jazz_Junkie »

Spomenuti "djeneral" zeli intepretirati opresiju aristokracije u jednom hrdjavom feudalnom sistemu kao opresiju jednog cijelog naroda nad drugim.
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#3 Re: Buna protiv dahija

Post by BajrinNajmladji »

Jazz_Junkie wrote:Spomenuti "djeneral" zeli intepretirati opresiju aristokracije u jednom hrdjavom feudalnom sistemu kao opresiju jednog cijelog naroda nad drugim.
U redu, neka ide diskusija i o tome, ali mi treba preporuka za web. stranicu gdje je najbolje opisano šta se desilo. U nekoliko rečenica ili mnogo duže, svejedno samo neka je približno istini. Ovako, guglam,...Pa nisam siguran koja je najbolja stranica gdje je to realno opisano.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Buna protiv dahija

Post by JThomas »

pa i nije neka sad spektakularna priča.

početak 19. vijeka, vrijeme teške krize osmanskog carstva, sultani već neko vrijeme bezuspješno pokušavaju doskočiti janičarima koji su u ta doba najveći unutrašnji faktor destabilizacije carstva. 1801. godine janičari će u beogradskom pašaluku ubiti pašu i početi vladati neovisno od sultana, i navodno zavesti strašan teror. njihovu četvoricu najistaknutijih vođa srbi će prozvati dahijama (otud i izraz kabadahija), to su aganlija, kučuk alija, mula jusuf i mehmed aga fočić. nemiri će kulminirati tri godine kasnije, kada će dahije u tzv. sječi knezova pobiti najistaknutije srpske vođe i prvake za koje su mislili da mogu podići ustanak. ovo će još više razljutiti srbe i biti povod za prvi srpski ustanak, karađorđe, sinđelić i ta raja...
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#5 Re: Buna protiv dahija

Post by BajrinNajmladji »

Hvala. Sad znam šta je bilo i zašto bih bio mrtav da je bilo kao u mojoj izmišljenoj rečenici, a u stvari, jeste bilo u Srebrenici i širom BiH.

Kolektivno sam odgovoran, izgleda,...i kriv šta uradiše kučuk alija, aganlija, i ostala raja, zapravo, janjičari,...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Buna protiv dahija

Post by JThomas »

nacionalne mitologije su divan balkanski fenomen :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Buna protiv dahija

Post by Pera Trta »

Imaš ovdje i na slijedećim stranicama vrlo detaljno o Prvom srpskom ustanku:

http://www.rastko.rs/rastko-bl/istorija ... 7_1_l.html
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#8 Re: Buna protiv dahija

Post by Van Halen »

BajrinNajmladji wrote:Hvala. Sad znam šta je bilo i zašto bih bio mrtav da je bilo kao u mojoj izmišljenoj rečenici, a u stvari, jeste bilo u Srebrenici i širom BiH.

Kolektivno sam odgovoran, izgleda,...i kriv šta uradiše kučuk alija, aganlija, i ostala raja, zapravo, janjičari,...
Valjda si dovoljno pametan da shvatiš da je to samo izgovor za uništavanje Bošnjaka na ovim prostorima, koje se dešava sa određenim prekidima već 8. vijekova.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#9 Re: Buna protiv dahija

Post by Jazz_Junkie »

Van Halen wrote:
BajrinNajmladji wrote:Hvala. Sad znam šta je bilo i zašto bih bio mrtav da je bilo kao u mojoj izmišljenoj rečenici, a u stvari, jeste bilo u Srebrenici i širom BiH.

Kolektivno sam odgovoran, izgleda,...i kriv šta uradiše kučuk alija, aganlija, i ostala raja, zapravo, janjičari,...
Valjda si dovoljno pametan da shvatiš da je to samo izgovor za uništavanje Bošnjaka na ovim prostorima, koje se dešava sa određenim prekidima već 8. vijekova.
8 vijekova? :roll:
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#10 Re: Buna protiv dahija

Post by Van Halen »

Da 8 vijekova. Sv.Sava je prokleo za sva vremena tadašnje stanovnike Bosne, Bošnjane zbog drugačije vjere i zbog neklanjanja krstu,i ikonama. Pozvao je na progon i uništenje "nevjernika". Govorim o stanovništvu Bosne, zatim razni krstaški ratovi takođe na vjerskoj osnovi (uglavnom). To se ponavlja u raznim periodima naše historije, tako da smo istrebljivanje naroda Bosne imali u I svj. ratu, II svj. ratu, i na kraju u ovom ratu. Između svih ovih situacija koliko god bile daleko jedna od druge se može povući paralela.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11 Re: Buna protiv dahija

Post by Bodkin »

Van Halen wrote:Da 8 vijekova. Sv.Sava je prokleo za sva vremena tadašnje stanovnike Bosne, Bošnjane zbog drugačije vjere i zbog neklanjanja krstu,i ikonama. Pozvao je na progon i uništenje "nevjernika". Govorim o stanovništvu Bosne, zatim razni krstaški ratovi takođe na vjerskoj osnovi (uglavnom). To se ponavlja u raznim periodima naše historije, tako da smo istrebljivanje naroda Bosne imali u I svj. ratu, II svj. ratu, i na kraju u ovom ratu. Između svih ovih situacija koliko god bile daleko jedna od druge se može povući paralela.
ok super znaci 8 vijekova.to dodje nekih 800 godina jel tako.e sad to znaci da je pocelo tamo negdje oko 1209.e sad provjeri na google-u kad su turci osvojili BIH.onda dodaj tu bar 50-100 dok je narod prihvatio novu vjeru,ili mislis da su svi presli na Islam u istom danu i shvatices sta si rekao
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Buna protiv dahija

Post by Truba »

pričajte šta hoćete srbi su barem digli 2 ustanka

a šta mi imamo vamo klanjanje svim okupatorima od istambula do ohaja
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#13 Re: Buna protiv dahija

Post by shalaedin »

komi wrote:pričajte šta hoćete srbi su barem digli 2 ustanka

a šta mi imamo vamo klanjanje svim okupatorima od istambula do ohaja
Sa Gradačca bjele kule Zmaja od Bosne,
sokolovi zakliktali kajde zalosne,
umrla je vjerna ljuba Husein begova,
sto izgubi gospodara srca vojega...

Nauci kome je ova pjesma posvecena i zbog cega... Ko je taj Husein beg spominjani?

Bosanci su imali ustanke duz svoje historije i suvise cesto, cak onaj koji je najgore ugusen jeste onaj Husein bega Gradaševiča, kojem je dohakao Omer paša Latas.

Uči historiju, majka mu stara nisu se samo Srbi bunili radi Turske okupacije.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Buna protiv dahija

Post by Truba »

:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Buna protiv dahija

Post by Truba »

:mrgreen: uozbiljimo se ne govorimo o francuskim vojnim pobjedama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: protiv nijemaca početkom četrdesetih :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

svaka čast kapetanu gradaščeviću ali čini mi se da je bosna sve do aneksije pripadala sultanu a srbija njeguje tu nezavisnost godinama prije...
i danas su nekako oni drugačiji nego mi... ako ništa imaju peti oktobar a mi imamo našu vlast :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
GianFranco
Posts: 94
Joined: 19/06/2008 10:22

#16 Re: Buna protiv dahija

Post by GianFranco »

JThomas wrote:pa i nije neka sad spektakularna priča.

početak 19. vijeka, vrijeme teške krize osmanskog carstva, sultani već neko vrijeme bezuspješno pokušavaju doskočiti janičarima koji su u ta doba najveći unutrašnji faktor destabilizacije carstva. 1801. godine janičari će u beogradskom pašaluku ubiti pašu i početi vladati neovisno od sultana, i navodno zavesti strašan teror. njihovu četvoricu najistaknutijih vođa srbi će prozvati dahijama (otud i izraz kabadahija), to su aganlija, kučuk alija, mula jusuf i mehmed aga fočić. nemiri će kulminirati tri godine kasnije, kada će dahije u tzv. sječi knezova pobiti najistaknutije srpske vođe i prvake za koje su mislili da mogu podići ustanak. ovo će još više razljutiti srbe i biti povod za prvi srpski ustanak, karađorđe, sinđelić i ta raja...
To su danas MILORAD Aganlija, Kučuk SILAJDŽIĆ Alija, Mula TIHIĆ Jusuf i Mehmed aga ČOVIĆ.
Ustaj narode protiv DAHIJA.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Buna protiv dahija

Post by Truba »

:mrgreen: eh tooooo

moramo proslost promatrati sa željom za boljom budućnošću

a ne samo se kititi perjem kapetana... šta će naša generacija učiniti za potomke? (osim što će rasprodati državnu imovinu šume vode i zrak)
:mrgreen:
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#18 Re: Buna protiv dahija

Post by shalaedin »

Jbg kad poskupi kafa, cigare, piva i ne budes mogao na carsiju s markom dvije da izadjes i da dangubis... onda ce mozda biti i nekog 5 oktombra u BIH-a...
Do sad stojimo na sarenoj revoluciji i cekamo da nam drugi srede drzavu...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#19 Re: Buna protiv dahija

Post by zijancer »

:mrgreen: komi jutros zvuci kao manijak1 :mrgreen: :mrgreen:
:)
User avatar
Ateista
Posts: 46579
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#20 Re: Buna protiv dahija

Post by Ateista »

BajrinNajmladji wrote:''Srpskom narodu poklanjamo Sarajevo, najveći srpski grad posle Beograda. To je osveta Turcima za Bunu protiv dahija.''

Da je stisnuo petlju, ova kukavica i đeneral, pa da je sveopšti napad svim sredstvima pokreno, vrlo vjerovatno je da bi i osvojio Sarajevo. ARBiH u tenama je to spriječila, ali pomislih da je moglo biti kao i u prvoj rečenici koju sam IZMISLIO.

Šta je istina u vezi sa tom Bunom protiv dahija?
Ima li negdje napisano, na nekom web. sajtu, a da je barem približno istini?

Da znam zašto bih ja sada bio u nekoj primarnoj, sekundarnoj, tercijarnoj,...masovki da je kojim slučajem đeneral bio hrabriji i žrtvovao jedno tisuću ili malo više svojih podredjenih.
Koliko sam ja u toku, janicari su bili vojska sastavljena od srpske djece koju su turci uzimali nakon rodjenja, na to su valjda toliko osjetljivi.

Ono sto je najveci problem je sto srbi zive u proslosti i sto jos uvijek imaju traume od stvari koje uopste nisu oni dozivjeli vec im se stalno servira kroz istoriju i propagandom namece mrznja protiv muslimana, a ono sto je jos gore je sto onda tu mrznju usmjeravaju protiv muslimana u Bosni izjednacavajuci ih sa turcima.

Ono sto me zabrinjava je to sto bi nesto slicno moglo biti i ovdje u Bosni, samo okrenuto protiv srba, i ta propaganda je toliko jaka da ce djeca koja nisu ni vidjela rat mrziti srbe zbog traume njihovih roditelja i zato ovdje nikad nece biti mir, bratstvo i jednistvo i slicno.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#21 Re: Buna protiv dahija

Post by Jazz_Junkie »

Janicari su bili sastavljeni od raznih naroda. Prvobitno su bili elitne turske postrojbe, da bi poslije doslo do prisilne mobilizacije i islamizacije djecaka iz Srbije, Bosne, Madjarske, Rumunije, Bugarske i Grcke.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#22 Re: Buna protiv dahija

Post by Luke Perry »

obicna preuvelicavanja. meni je uvijek bilo zanimljivo da je u pogranicnoj osmanskoj regiji Bosni, Srbiji bilo toliko hriscana. cak su se i crnogorci iseljavali u BiH i pored svoje neke toboze drzave.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#23 Re: Buna protiv dahija

Post by Jazz_Junkie »

shalaedin wrote:
komi wrote:pričajte šta hoćete srbi su barem digli 2 ustanka

a šta mi imamo vamo klanjanje svim okupatorima od istambula do ohaja
Sa Gradačca bjele kule Zmaja od Bosne,
sokolovi zakliktali kajde zalosne,
umrla je vjerna ljuba Husein begova,
sto izgubi gospodara srca vojega...

Nauci kome je ova pjesma posvecena i zbog cega... Ko je taj Husein beg spominjani?

Bosanci su imali ustanke duz svoje historije i suvise cesto, cak onaj koji je najgore ugusen jeste onaj Husein bega Gradaševiča, kojem je dohakao Omer paša Latas.

Uči historiju, majka mu stara nisu se samo Srbi bunili radi Turske okupacije.
Tvoj Huso se nije pobunio zbog navodne ceznje za bosanskim narodom i autonomijom nego zbog protivljenja reformama sultana Selima III.
User avatar
Ateista
Posts: 46579
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#24 Re: Buna protiv dahija

Post by Ateista »

Jazz_Junkie wrote:Janicari su bili sastavljeni od raznih naroda. Prvobitno su bili elitne turske postrojbe, da bi poslije doslo do prisilne mobilizacije i islamizacije djecaka iz Srbije, Bosne, Madjarske, Rumunije, Bugarske i Grcke.
Naravno, mislio sam na one o kojima srbi govore, vjerovatno se ne bune za Majdarsku djecu vec za svoju. :)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#25 Re: Buna protiv dahija

Post by JThomas »

dok su janičari kupljeni dankom u krvi i odgajani od malena za rat, bili su najjača i najvjernija sultanova vojska i jedna od najboljih u evropi. kasnije, kad se status janičara počinje prenositi s oca na sina, e tad nastaju problemi, degradacija i oni postaju država u državi.
Post Reply