Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post Reply
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#276 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

gulas wrote:
pjo wrote: Niti ne govorim o vremenu dok nisu zauzeli Jajce i spomenute dvije brane. Banja Luka se napajala upravo iz ovih dviju brana.

Nikakav "proboj koridora" tu ne igra ulogu jer na tako tankom prostoru (kod Brckog svega par kilometara) nisu mogli provuci dalekovode koji bi opskrbljivali preko milijun ljudi na tom prostoru.
Pominjem koridor samo kao vremensku odrednicu a ne kao neko rjesenje problema sa strujom, jer kao sto rekoh potpunog rjesenja nije bilo ni neko vrijeme nakon rata.
Isto tako, ni zauzimanje Jajca nije bilo rjesenje energetskih problema banjalucke regije, jer su to brane koje takodje ne mogu da zadovolje u potpunosti potrebe te regije.
Istina, situacija se tada popravila (sto sam i naveo) ali i dalje je to bilo daleko od nekog normalnog snabdijevanja strujom. A tvoja tvrdnja je bila, citiracu te: "Banja Luka nikad tijekom rata nije imala problema sa opskrbom struje".

Nemoj pogresno da me shvatis, ja ne zelim da kazem da sve ono sto ti tvrdis na ovoj temi nije tacno. Ali konkretno, ova prica ti je daleko od istine. Pa onda neko ko nije upucen u dogadjanja vezana za recimo Bugojno (npr. ja) s pravom dovodi u pitanje i ostale tvoje navode, a koji su mozda i istiniti.

Sasvim je nebitno za poantu price da li oni imali povremene redukcije '92 ili su imali nestanke po 40 dana. I sam kazes da se stanje '93 stabilzira a to potvrdjuje jos jedan sudionika sto znaci da Banja Luka uziva pune dvije godine gotovo neprikinutog snabdijevanja struje sto moju tvrdnju o Banja Luci kao mjesto koje nije imalo problema sa elektricnom strujom do rujna '95 cini dovoljno tocnom.

Sad sto postoje primjeri iz '92 ili kad je cijela Jugoslavija znala imati redukci pocetkom '80-ih godina - nije moj, ane bi trebao biti niti tvoj problem. Dvije godine neprekinute opskrbe u ratnim zbivanjima je ipak impresivna stvar. Mislim da niti Zagreb nije imao takvu opskrbu.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#277 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

Real Khan wrote:@osa,

Samo da te nešto pitam, sjećaš li se Franje Tuđmana kada je pred kamerama plakao kao pička da se zaustavi rat u Hrvatskoj?


Buraz, daj se dogovori, kako je mogao plakati ako se prije toga sve dogovorio sa Milosevicem ?


Kako je to moguce, da li to znaci da Tudjman ima i sposobnosti glumljenja melodrama ?
Znaš li ti (a vidim da pojma nemaš "specijalac") koliko je Bošnjaka branilo i ginulo za "lijepu tvoju", sada cjelovitu domovinu?
Ja znam i kazem - svaka cast ljudima.

Ali to je jedan drugi tip Bosnjaka. To su ljudi koji se zalazu da Hrvatska i BiH ostvaruju puno bolju suradnju nego sto je to danas. Podsjetit cu samo na rijeci Zeljka Sejde Komsica koji je ovdje uzor mnogima: "Hrvatska je za mene poput Moldavije.".

Moze li BiH za Hrvatsku biti poput Moldavije ?


Kako možeš sam sebe pogledati u ogledalu a da ne povratiš nakon ovakvih bljuvotina na forumu?

Ti i tovj prijatelj pisete vece bljuvotine samo imate problem sto nemate moc introspekcije da vidite sto cinite.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#278 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

ld wrote:osa ba ti si lazov i manipulator
o kojoj kuknjavi se ovdje radi,

Ne, ti si lazov i manipulator !

Koja god da se tema povede ti zavrsis na Ahmicima i Stupnom dolu. Svu svoju intelektualnu inferiornost nadomjestas spominjanjem zlocina i tako pokusavas usutkati sugovornike. Prebacivas zlocine ljudima koji nemaju veze sa istima ali po starom "dobrom" udbaskom obicaju pronalazis krivca ako je i clan etnicke skupine iz koje dolaze pocinitelji.

Opet se jedva ustrucavam da kazem da si kreten, kad neko spomene zlocine ABiH ti reagiras kao da ti je netko majku spomenuo, a one mundžose iz arapskih jadova opravdavas i minimiziras njihova obredna i ritualna ubojstva.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#279 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by and »

osa
što se tiče težine 1. dan oluje krenuo s velebita, 4. dan bio u kulen vakufu na samoj rijeci uni,sva djelovanja sjp vezana su isključivo za neprohodne terene gdje hv nije mogla s tehnikom, mogao bi ti što se tiče toga biti u najmanju ruku profesor. srbi su napustili vakuf zbog pada jajca dan prije ili kasnije ne mjenja na stvari, koji je to grad armija napala i uzela od srba prije oluje, naravno da nije problem bio ući u petrovac, s. most i slično kad je hv pokrenula opću bježaniju na srpskoj strani, što si stalno tražiš opravdanja za nesposobnost, tko bi to nas zaustavio pred gračacem, udbinom lapcem, koja međunarodna zajednica, što lupaš, tko te mogao zaustaviti da ne uđeš u prijedor da oslobodite kosti svojih mrtvih, niste mogli niti imali muda, ušli bi da je tuđman nastavio operacije, ali nije, u prijedoru i banja luci hrvati nisu bili većina niti približno da su bili vidio bi što bi značili apeli međunarodne zajednice
gdje ste ti i tvoji specijalci bili 90-tih u vukovaru,kninu,dubrovniku.zar niste mogli poslati po jedan vod vrlih specijalaca da to riješe.
iako ste bili organizovani i naoružani i spremni za rat ne vidim da ste tada bolje prošli od nas,i da se sudbina vukovara,dubrovnika razlikovala od sarajeva.
bili smo u istoj situaciji sve dok mi nismo dobili drugog neprijatelja i time odsječeno snadbijevanje i hranom i municijom.
vaše snage koje su se u bih borile protiv nas su bile puno rasterećenije jer gotovo niste imali fronta sa srbima dok smo mi imali linije i sa vama i sa srbima.tu su vaši heroji našli priliku da ponegdje gdje je došlo do okršaja abih sa srbima prilete i zadaju poneki udarac.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#280 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

and wrote:gdje ste ti i tvoji specijalci bili 90-tih u vukovaru,kninu,dubrovniku.zar niste mogli poslati po jedan vod vrlih specijalaca da to riješe.

Kad su to specijalci rijesili jedan rat ili kad su to bilo koji specijalci rijesili ijednu bitku ?

Odgovor: nikad.


Specijalci su tu za brze upade, stvaranje panike, usporavanje napredovanja i da naprave razliku na terenu, ali da moze skupina od kakvih 50 ili 100 ljudi dobiti rat ili cijelu bitku sa topnistvom, ukopanim pjesastvom, onda to ne bi bili specijalci nego roboti.

iako ste bili organizovani i naoružani i spremni za rat ne vidim da ste tada bolje prošli od nas,i da se sudbina vukovara,dubrovnika razlikovala od sarajeva.
bili smo u istoj situaciji sve dok mi nismo dobili drugog neprijatelja i time odsječeno snadbijevanje i hranom i municijom.

Koliko ja mogu primijetiti bili ste u puno boljoj situaciji kad se bojisnica prema Srbima smirila a vi se okrenuli prema Hrvatima.

U biti ako zanemarimo Oluju, ABiH je konstantno bila u defanzivi i grcevito se branila bez osvojenih gradova ili opcinskih sredista a gotovo da nije bilo ni osvojenih sela. Nedavno sam saznao da je ABiH zauzela vrh Vlasica, no pitam se kolika je stvarna strateska vaznost vrha od 2000 metara. Koliko mi je poznato vrh Veleza iznad Mostara su drzali Srbi ali se nisu tamo zadrzavali tako da je u biti mogao biti bilo ko jer je pozicija bila bez znacaja posto se tamo nije moglo obitavat na temeperaturama ispod -20.


vaše snage koje su se u bih borile protiv nas su bile puno rasterećenije jer gotovo niste imali fronta sa srbima dok smo mi imali linije i sa vama i sa srbima.tu su vaši heroji našli priliku da ponegdje gdje je došlo do okršaja abih sa srbima prilete i zadaju poneki udarac.
Kako nije bilo bojisnice, cijela dubrovacko zaledje, livanjsko, kupresko...
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#281 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by tetakk »

Zao mi je svakog nevinog, zarobljenika i civila sto su ubijeni na bilo kojoj strani.
Istina je da su Malinama, ustvari na putu prema Mehuricu ubijeni zarobljeni pripadnici HVO, ali ne od strane Armije BiH nego od mudzahedina koji su ih bukvalno oteli od dvojce pripadnika VP koji su ih sprovodili.Za taj zlocin lezi Hadzihasanovic i nije mi ga nije zao.Istu vece Armija je istjerala mudzahedine iz dijela kasarne u Mehuricu.

Krizancevo selo
Za dva dana borbi na nasu teritoriju su izvucena tijela XX(mrzim bubanje cifri, a ovu cifru koju znam radje necu napisati jer je velika) pripadnika HVO.To da su bili zarobljeni pa onda ubijeni nije istina.Svi su nastradali u borbi prsa u prsa, u kojoj je zbog nedostatka municije( vecina napadaca je napadale s ukupno 15 metaka u okviru i par bombi, te pucalo se samo na sigurno) na trenutke je dolazio do borbi kudacima i nozevima(sto se moglo vidjeti i na tijelima stradalih).
Poslije probijanja linije borbe su vodile u samom selu.Tu su nastradale u pucnjavi 4 civilne osobe.Nisu namjerno ubijene nego su jednostavno nastradale u borbama koje su se vodile od kuce do kuce.

Gubici HVO prvi dan borbi.
http://www.slobodanpraljak.com/MATERIJA ... 3.g/53.pdf

Ruzno je umanjivati necije civilne zrtve, ali isto tako je ruzno vojne zrtve pretvarati u civilne, sto najcesce rade nekakve srpske komisije za nestale i poginule, ali isto tako hrvatske, a ni bosnjackim nije mana( srecom pa broj od 200 000 stradalih Bosnjaka nije istinit).


Za ove sto kazu da se nije mogla zauzeti lasvansaka doline, bolje im je da se svaki dan mole u ime onih iz bosnjackog vrha koji su odlucili da im taj teritorij bude plus u pregovorima. Sto se tice vodstva HVO iz Hercegovine oni i dan danas zale sto Armija nije zauzela taj prostor, jer bi tako sad imali svoju Herceg-Bosnu kao sastavni duo Hrvatske.
Last edited by tetakk on 21/05/2008 20:33, edited 1 time in total.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#282 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by tetakk »

Nedavno sam saznao da je ABiH zauzela vrh Vlasica, no pitam se kolika je stvarna strateska vaznost vrha od 2000 metara.
Hajd idi obrisi sline sinko. :roll:
Ako planinski vrhovi nisu vazni zasto je HV prvo zauzela sve vrhove prema Glamocu i Grahovu prije pocetka "Oluje"?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#283 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Prozor »

ovo je covjek koji je bio u ratu, svaka ti cast

a sa teme se davno otislo
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#284 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by osa »

and wrote:
osa
što se tiče težine 1. dan oluje krenuo s velebita, 4. dan bio u kulen vakufu na samoj rijeci uni,sva djelovanja sjp vezana su isključivo za neprohodne terene gdje hv nije mogla s tehnikom, mogao bi ti što se tiče toga biti u najmanju ruku profesor. srbi su napustili vakuf zbog pada jajca dan prije ili kasnije ne mjenja na stvari, koji je to grad armija napala i uzela od srba prije oluje, naravno da nije problem bio ući u petrovac, s. most i slično kad je hv pokrenula opću bježaniju na srpskoj strani, što si stalno tražiš opravdanja za nesposobnost, tko bi to nas zaustavio pred gračacem, udbinom lapcem, koja međunarodna zajednica, što lupaš, tko te mogao zaustaviti da ne uđeš u prijedor da oslobodite kosti svojih mrtvih, niste mogli niti imali muda, ušli bi da je tuđman nastavio operacije, ali nije, u prijedoru i banja luci hrvati nisu bili većina niti približno da su bili vidio bi što bi značili apeli međunarodne zajednice
gdje ste ti i tvoji specijalci bili 90-tih u vukovaru,kninu,dubrovniku.zar niste mogli poslati po jedan vod vrlih specijalaca da to riješe.
iako ste bili organizovani i naoružani i spremni za rat ne vidim da ste tada bolje prošli od nas,i da se sudbina vukovara,dubrovnika razlikovala od sarajeva.
bili smo u istoj situaciji sve dok mi nismo dobili drugog neprijatelja i time odsječeno snadbijevanje i hranom i municijom.
vaše snage koje su se u bih borile protiv nas su bile puno rasterećenije jer gotovo niste imali fronta sa srbima dok smo mi imali linije i sa vama i sa srbima.tu su vaši heroji našli priliku da ponegdje gdje je došlo do okršaja abih sa srbima prilete i zadaju poneki udarac.
slabo si ti upoznat sa stanjem u hrvatskoj 90/91 godine, ništa bolje mi nismo bili opremljeni nego bošnjaci 92, ali smo znali tko nam je neprijatelj, znali smo što hoćemo i nismo čeklali da to netko drugi odradi, u vukovaru su se borili pripadnici specijalne policije iz s. broda, vinkovaca i varaždina( ne znam da li poznaješ ustroj, u hrvatskoj je svaka p.u. imala sjp, osim međimurske i virovitičko podravske, ), jedinice s ratom ugroženih područja su djelovale u to vrijeme uglavnom na svojim matičnim područjima. negdje sredinom 92 počinju se formirati tzv. skupne snage specijalne policije, tj po potrebi formirale su se bojne ili brigade. U oluji je 3500 pripadnika sjp iz svih p.u. napalo prostor od gospića do obrovca. za četiri dana uzeli smo sv. rok i lovinac, gračac, udbinu , d. lapac i izbili na rijeku unu u rejonu kulen vakufa( to je već u bih, jer obe obale pripadaju bih). razbili smo u potpunosti dvije brigade ličkog korpusa srpske vojske krajine. imali smo 6 mrtvih i 19 ranjenih specijalaca. crveni križ je iza nas pri asanaciji terena pokupio 158 leševa srpskih vojnika, jer smo svaku poziciju s mrtvim osobama morali upisati u izvješćima. po riječima međunarodnog crvenog križa koji je vršio ekshumaciju navedenih srpskih vojnika, to je bio primjer kako se u ratovima postupa s mrtvim neprijateljskim vojnicima, s obzirom da su kod većine nađeni osobni dokumenti, predmeti pogodni za prepoznavanje i sl. i svi su uredno sahranjeni po međunarodnom pravu u crne vreće i 50 cm jedan od drugog. i sve to je odrađeno pješice, jedini dio koji smo se prevezli je od gračaca do prijevoja bruvno, gdje su se razdvojile snage koje su išle na udbinu od onih koje su išle na d. lapac. jedina ispomoć je bila baterija 130 mm topova i raketni sustav grad koje smo uzeli od hv( istočnonjemačka inačica ognja, samo sa 40 cijevi) kojima smo djelovali po dubini. to ti je jedna kratka priča samo iz oluje, da otprilike stekneš dojam zašto je specijalne policija najcjenjenija postrojba hrvatskih oružanih snaga.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#285 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

tetakk wrote:
Nedavno sam saznao da je ABiH zauzela vrh Vlasica, no pitam se kolika je stvarna strateska vaznost vrha od 2000 metara.
Hajd idi obrisi sline sinko. :roll:
Ako planinski vrhovi nisu vazni zasto je HV prvo zauzela sve vrhove prema Glamocu i Grahovu prije pocetka "Oluje"?

I ja se pitam s obzirom da su se ionako sve dogovorili... ;-)


Ne ozbiljno, evo koliko znam nitko nije drzao vrh Prenja, Cvrsnice, Veleza, tamo jednostavno nije bilo linija. Znam da su se dijelovi planina drzali i koristili za transport ali na vecem djelu mjesta i nije bilo linija. Ja recimo znam za juzni Velebit da su se linije drzale na mjestima gdje se moglo proci (Alan, T. Grede) a da su obilazili samo povremeno izvidjaci. Na dijelu prema recimo sjeverno od Gracaca linije nije niti bilo jer je Velebit tu okomit (skoro 90 stupnjeva). Podnozje je bilo minirano ali nije bilo linija. Kad je Oluja pocela spustalo se kao na toboganu, samo se bacis pa gdje te zaustavi kotrljanje.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#286 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

Liska wrote:Feral, a zasto ti ne napises neki znanstveni rad o tome? Dok ovo nisi procitao nisi znao ni kako su se zvale jedinice HVO ili Armije u Prozoru ili tko su im zapovjednici. Lijepo sjednes, napises rad i kazes Marijan je slagao tu i tu. Ipak je lakse vjerovati u bajke kako netko hvata generala golim rukama i pusta ga.
Sto se tice ovog clanka o ratu u Prozoru, to je obicno smece od clanka:

http://www.ceeol.com/aspx/getdocument.a ... 00663be387

Upravo sam ga procitao, i osvrnucu se samo na jedan dio koji govori sam za sebe.

Kao prvo interesantno je da autor koristi pola izvora koji su HDZ-ovi ili HVO-ovi, a nisam vidio ni jedan neutralni izvor, npr. UN, UNHCR, ICTY, NATO, da ne govorim o bosanskim izvorima koji su totalno u drugom planu.

Drugo, autor je napisao apsolutno konfuzan rad koji nema ni glave ni repa, kako bi u toj konfuziji:

1. Negirao agresiju republike hrvatske na BiH.
2. Relativizirao napad na bosnjacke civile Prozora od strane Hrvata.
3. Presutio zlocine koji su se desili u Prozoru.

Npr. autor negiraja agresiju hrvatske na bih, tako sto izvodi zakljucak da o agresiji nema pomena u dokumentima HVO-a?! Pa samo bi idiot nesto tako navodio u zvanicnoj dokumentaciji u trenutku kada Hrvatska kritikuje Srbe da vrse agresiju, pogotovo jer je Tudjman od pocetka naredio da se radi prikriveno sto je sada postalo javno nakon objavljivanja Tudjmanovih stenograma.
Bio je nužan samo mali
korak da to bez ikakvih ograda prihvati i bošnjačka historiografija, pa se
već 1994. mogla pročitati tvrdnja da je “Republika Hrvatska izvršila agresiju
na Republiku Bosnu i Hercegovinu, napadom na Prozor i Novi Travnik”,
kao i da je u tom napadu sudjelovala “113. splitska i dio 114. šibenske brigade
Hrvatske vojske”.131 Ovo naravno, nije bilo točno, u dokumentima HVOa
nema nikakvih naznaka o sudjelovanju Postrojba HV-a u ovom sukobu.

Hrvatska vojska je doista imala u svom sastavu 113. i 114. brigadu, s tim da
je prva bila iz Šibenika, a druga iz Splita. Od travnja 1992. ove brigade su
kao taktičke grupe u različitim vremenskim intervalima bile angažirane na
Južnom bojištu.132
Ali na stranu sto autor nije koristio stenograme kao referencu, cudno je sto nije koristio vec dokazane fakte o agresiji hrvatske na bih u nekoliko predmeta na medjunarodnim sudjenjima.

To je fino sumirao HRW, pa da malo podsjetim autora i njegove fanove na zakljucke Haskog suda:
http://hrw.org/reports/2004/ij/icty/2.htm#_Toc62882594

Prosecutor v. Rajic, Case No. IT-95-12 (Trial Chamber), Review of the Indictment pursuant to Rule 61 of the Rules of Procedure and Evidence, September 13, 1996, para. 13, 26, 32: “[F]or purposes of the application of the grave breaches provisions of Geneva Convention IV, the significant and continuous military action by the armed forces of Croatia in support of the Bosnian Croats against the forces of the Bosnian Government on the territory of the latter was sufficient to convert the domestic conflict between the Bosnian Croats and the Bosnian Government into an international one.” etween 5000 to 7000 members of the Croatian Army, as well as some members of the Croatian Armed Forces (‘HOS’), were present in the territory of Bosnia and were involved, both directly and through their relations with Croatian Community of Herceg-Bosna (‘HB’) and the Croatian Defence Council (‘HVO’), in clashes with Bosnian Government forces in central and southern Bosnia. [T]he Bosnian Croats can, for the purposes of these proceedings, be regarded as agents of Croatia in respect of discrete acts which are alleged to be violations of the grave breaches provisions of the Geneva Conventions. It appears that Croatia, in addition to assisting the Bosnian Croats . . . inserted its own armed forces into the conflict on the territory of Bosnia and exercised a high degree of control over both the military and political institutions of the Bosnian Croats.

Blaskic, (Trial Chamber), March 3, 2000, para. 83-123: The Trial Chambers concluded thatased on Croatia’s direct intervention in BH [Republic of Bosnia and Herzegovina]” there was “ample proof to characterise the conflict as international,” and that Croatia’s “indirect control over the HVO [Croatian Defence Council] and HZHB [Croatian Community of Herceg-Bosna]” and “indirect intervention” would “permit the conclusion that the conflict was international.” The Trial Chamber found that “Croatia, and more specifically former President Tudjman, was hoping to partition Bosnia and exercised such a degree of control over the Bosnian Croats and especially the HVO that it is justified to speak of overall control. [T]he close ties between Croatia and the Bosnian Croats did not cease with the establishment of the HVO.”

Kordic and Cerkez, (Trial Chamber), February 26, 2001, para. 108-146: The Trial Chamber concluded that the relevant issues were (a) whether Croatia intervened in the armed conflict between the Bosnian Muslims and the Bosnian Croats in Bosnia and Herzegovina through its troops and, alternatively, (b) whether the HVO [Croatian Defence Council] acted on behalf of Croatia. “The Chamber concludes that the evidence in this case satisfies each of the alternative criteria set forth . . . for internationalising an internal conflict.”


Drugim rijecima, HV je direktni ucesnik rata protiv Bosanske vlade i naredbodavac HVO-u i Herceg Bosni, te ucesnik u zlocinima, posto se bh. Hrvati mogu smatrati agentima Republike Hrvatske na teritoriji BiH, da se izrazim pravnom terminologijom.

Da ne bih isao u detalje, jer je clanak zaista jedno veliko smece, samo da jos kazem da npr. napad Hrvata na N. Travnik autor je okarakterisao kao: izbio je sukob, dakle ne govori o napadu Hrvata, nego o nekoj neutralnoj definiciji, a onda za jedan kasniji dogadjaj navodi nekakvu spekulaciju o tome da je Armija ubila HVO bojovnika sto je rezultiralo sukobom?! iako je prije navodnog dogadjaja vec ucinjeno nekoliko ratnih zlocina nad Bosnjacima, prije onog velikog protjerivanja od 5 hiljada Bosnjaka. To nema veze sa znanstvenim radom, jer se verifikovane cinjenice navode kao fakat za razliku od spekulacija koje se ili ne navode ili se prema njima vrlo oprezno odnosi. Dakle fakat o N. Travniku je dokazan u Kordicevom slucaju, za razliku od spekulacije.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#287 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by revolver amidza »

Liska wrote:Odavno se ne nasmijah kao na ovaj cuveni feralov post o hvatanju generala za vrat pa onda njegovom pustanju. :lol:

LD, da malo okrenemo pricu. Kako tako sposobna Armija nije uspjela uzeti Vitez, Busovacu i Kiseljak. Zajedno te selendre nemaju ljudi koliko predgradje Zenice. Nemoj mi samo pricati kako ste mogli ali vam nisu dali. To vam je kao i HVO prica za Mostar, mogli smo ali nam nisu dali. Suplja kao i ova da ste mogli uzeti Vitez pa vas vratili. Nego, da te malo vratim u realnost. Nije nikada bilo akcije Splicana u Starom gradu, to vam je odradila Kaznjenicka bojna. Ima ih poginulih ali zaboravljas koliko je bilo poginulih pripadnika Armije u tom proboju? Ili koliko je izginulo pripadnike Armije u napadu na Hum, iznad Mostara? Ubili su petoro civila i petoro vojnika a armijasa je poginulo pet puta vise, samo na toj lokaciji. Pa onda cuvena akcija na Podvelezju u kojoj je poginulo preko stotinu vojnika Armije BiH, u jesen 1994. Prije toga cuvena akcija u kojoj gine skoro 50 Mostaraca, u deblokadi Sarajeva, greskom ljudi iz Armije. Pa prije toga oni jadnici sto su skakali sa Trebevica.
liska,..na faksu sam imao jarana iz mostara koji mi je pricao kako je fasovala jedinica iz hv-a,.ako sam u pravu 5.gardijska iz vinkovaca,..ljudi uletili u vinariju hepok,..u armijsku zasjedu i kasnije jos gore,..saprala ih hvo artiljerija,..valjda zbog nekoordinacije,..vidi,..bio sam na vitezanskom ratistu i mislim da je armija bih mogla uzeti vitez,..(kiseljak i kresevo je imao cetnicku podrsku i logistiku tako da tamo ne bi islo),..vitez je mogao biti zauzet,licno sa ove distance kada posmatram,..vidim da je to bila politicka vrst ucjene,..da bi iole nesto humanitarne proslo za bosnjake morao si imati hrvate da se i njima ista dostavi,..to je bio sistem krugova,.stari vitez u hrvatskom okruzenju,.svaki njihov napad izaziva dodatni napad armije bih na vitez,..dalje jace napade hvo na g.vakuf i mostar,.otprilike,..armija je provodila blitzkrieg akcije tipa buhine kuce,krizancevo selo,bobasi samo sa ciljem da se pokaze za pregovarackim stolom o krhkosti hrvatske obrane ali te akcije sa vojnog znacaja izuzev zauzimanja zabrdja nisu imale strateski znacaj,..to je bilo provali , nakratko se zadrzi i malu budi tu te hajd nazad,..armija je imala gubitke upravo na mjestima koje zauzme i stopira dalje jer su fakticki nemoguca za odrzati,..dakle,..da je armija usla u vitez (naravno da bi to bilo uz velike gubitke,jer je to bilo izuzetno krvavo ratiste po obje vojske),..bilo bi to politicko samoubistvo po bosnjacki vrh,..globalno bi postali oni koji su ucinili pogrom nad hrvatima srednje bosne i trajno se zakopali,izgubili i ono malo podrske od strane svijeta..osim enormnih zrtava u vojsci (za obje strane) ,..najvjerovatnije bi u onom dobu i atmosferi bili pocinjeni i veliki zlocini nad civlnim stanovnistvom tog kraja,..te bi dovelo do teske huminitarne katastrofe,.prvo hrvata a kasnije i bosnjaka
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#288 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

Liska wrote:Imam ovoga da bih danima mogao postavljati. Zasto nije procesuirano nije pitanje ni za mene a ni za tebe. Nisam bas siguran da bi ljudi lagali a o ovim i drugim zlocinima spomenutim u izjavama se vrlo malo ili skoro nikako zna. A ovi civili sigurno vise nemaju snage da se pate po sudovima.
Ivica Mlivončić (inace autor knjige Al Kaida u Bosni?!) je autor vecine iskaza koje navodis je svjedocio u Hagu sa svojom knjigom Zlocin s pecatom i njegovo svjedocenje je odbaceno kao neosnovano. Referenca mu je i sajt Herceg-Bosne. Zbog cega, zbog toga sto je lagao. Evo samo jedan primjer na koji nacin je covjek izmisljao stvari. Naravno ne iskljucujem ni podmetanje "bosnjackih novinara" kao sto je Esad Hecimovic (medjutim to su autori koji pisu kako ih ko placa) koji se referencirao na Ivicu Mlivoncica, ali budimo malo realni i objektivni jer je vecina spekulacija pala u vodu sto u Hagu, sto vremenom.

Ali da se vratim na pamflet koji je odbacen u Hagu, zbog cega je odbacen, zbog toga sto nije mogao biti dokazan. Vecina tvrdnji koje autor navodi krece od Osmanskog carstva, potom govori o ugrozenosti Hrvata u Osmanskom carstvu, pa onda ugrozenosti Hrvata u SFRJ i konacno ugrozenosti Hrvata u BiH, citiranjem broja stanovnika, migracije itd. Da bi ono sto je vazno u cijeloj prici bilo potkrijepljeno svjedocenjima N.N. osoba, npr.
O događajima u Gornjem Vakufu svoju izjavu je dao i pripadnik Armije BiH H.K., rođen 12. listopada 1970. u Jajcu, Musliman-Bošnjak.
Interesantno je da je i ubistvo Zvonimira Fontane oficira HVO-a iz Gornjeg Vakufa koji je slicno kao i Kraljevic htio jedinstvenu BiH, a kojeg je ubila jedinica Garavi (koja je sad aktuelna zbog zlocina nad Bosnjacima u Bugojnu), Ivica Mlivoncic pripisao Armiji BiH, doduse ranije su to pripisivali Srbima, ali takva samouvjerenost je stvarno smjesna:
Listopad 1992.

U selu Raduša, općina Uskoplje/Gornji Vakuf, iz zasjede su ubijena četiri časnika HVO-a.
U knjizi Ivice Mlivoncica nema recenice a da nije pamflet. Evo recimo u gornjoj recenici, Radusa nije selo nego planina. Elementarno poznavanje geografije BiH.

Ili recimo sljedeca recenica:
U Kozarcima, Zenica, neki Hodža ne sluša molbu majke i ubija malu Magdalenu od četiri godine.
Ovakve tvrdnje nije prosipala ni Dijana Culjak?! Koji hodža, koja Magdalena, kad i gdje i ko je izvor ove budalastine?

Ili recimo spisak "ratnih zlocinaca" koje Ivica Mlivoncic navodi, je tragikomican. Taj covjek ne samo da ne zna definiciju ratnog zlocina, nego ne navodi na nekim mjestima ni prezime "ratnog zlocinca":
ASIM, vojnik Armije BiHiz Viteza. Sudjelovao u devastiranju katoličke crkve u Skopaljskoj Gračanici i na zidu se potpisao sa Senadom iz Viteza. 48
Potom Ivica Mlivoncic navodi da je samo u Lasvanskoj dolini prema njegovim istrazivanjima ubijeno oko 1100 civila Hrvata. Medjutim prema podacima IDC-a, u citavoj Centralnoj Bosni, ne samo u Lasvanskoj regiji, ukupan broj poginulih Hrvata civila, sto od sukoba sa Srbima (npr. u Jajcu) ili od HVO-a, Armije i ostalih formacije je oko 400. Informacije radi i u Posavini je poginulo oko 400 Hrvata civila. Informacije radi u Armiji BiH je poginulo 430 Hrvata, 7% od ukupnog broja poginulih hrvatskih vojnika u svim formacijama.

Propaganda se kad tad pomete i ostane sramota kao i kod Dijane Čuljak, i dobro je da je Ivica napisao knjigu, jer na fakultetima se izučava propaganda kao sredstvo specijalnog rata, iako taj "publicist" sada ipak cilja na Al Kaidu, ko veli lakše mi je tu podvalit jerbo nema IDC-a, nema Haga, modu da pišem šta hoću.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#289 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

plete wrote:Za Ida

Tijekom muslimansko-hrvatskih sukoba više od 1600 Hrvata izgubilo je život u ratnim zločinima (onako kako medjunarodna zajednica definira ratni zločin). Medju onima koji su život izgubili u masovnim zločinima bilo je i 1088 civila.

U nastavku će biti ukratko predstavljeni samo neki od većih ratnih zločina ili zločini koji su imali naročit odraz na neka kasnija dogadjanja na prostorima srednje Bosne.

19. siječanj 1993
- Dusina (općina Zenica) - pripadnici ABiH su ubili Hrvata civila. Nekoliko sela (Višnjica, Lašva, Dusina…) je etnički očišćeno, prognano je više od 3.000, a dio civila je korišten kao živi vojni štit.

19. siječanj 1993
- Gusti Grab (opcina Busovača) - pripadnici ABiH masakrirali pet staraca u dobi izmedju 70-80 godina.

23. ožujka 1993.
- Orlište (Konjic) - ubijena 4 civila dobi izmedju 70-80 godina.

16. travnja 1993.
- Trusina (Konjic) - ubijene 22 osobe (16 civila i šest zavezanih, pripadnika HVO). Civili su korišteni kao živi zid, kako bi se vojnike HVO nagnalo na predaju. Trusina se dogodila istog dana kada i Ahmići.

18. travnja 1993.
- Grm (Zenica) - ubijeno 6 civila. Tri starca su živa zapaljena.

24. travnja 1993.
- Miletići (Travnik) - ubijeno i izmasakrirano 5 civila.

05. travnja 1993.
- Susanj (Zenica) - ubijeno 17 civila, mahom starijih osoba koji su ostali u selu i dočekali ABiH nakon povlačenja HVO.

08. travnja 1993.
- Maljine (Travnik) - na lokalitetu Bikose strijeljano 30 zarobljenih ranjenika HVO i civila. Pri iskapanju tijela uočeno je da su u masovnoj grobnici radjeni naknadni zahvati kojima je bio cilj prikriti tragove zločina.

Pri iskapanju masovne grobnice u Maljinama utvrđeni su naknadni zahvati kojima je cilj bio prikriti tragove zločina.

08. lipnja 1993.
- Cukle (Travnik) - ubijeno 9 civila i 12 zarobljenih pripadnika HVO.

08. lipnja 1993.
- Krpeljici (Travnik) - ubijeno sedam civila. UNPROFOR je tijela našao u selu, prebacio ih u Guču Goru i sahranio u crkvenom dvorištu.

10. lipnja 1993.
- Vitez - od granate ispaljene s položaja ABiH na dječje igralište u Vitezu, poginulo je 8 djece dobi od 9 do 15 godina.



Ubijeni ljudi i sela - spaljene kuće u Kraljevoj Sutjesci (Kakanj).


Spomenik osmero poginule djece u Vitezu od granate ispaljene sa položaja Armije BiH
13. lipnja 1993.
- Drenovik (Kakanj) - 17 civilians - women, children and old people in a refugee line were shot

13. lipnja 1993.
- Slapnica (Kakanj) - ubijeno 9 civila.

16. lipnja 1993.
- Busovačke Staje (Busovača) - ubijene 22 osobe iz humanitarnog konvoja (14 civila i 8 pripadnika HVO, pratilaca konvoja kroz područje Busovačke planine).

28. srpnja 1993.
- Doljani (Jablanica) - pri upadu pripadnika ABiH u selo, u jeku žetvenih radova pokupljeno i ubijeno 37 osoba - osam civila i 29 vojnih obveznika, od kojih je najveći broj u trenutku upada u selo bio zatečen nenaoružan na žetvenim radovima. Oko 180 civila, mahom žena i djece korišteno je pri izvlačenju kao živi zid, da bi potom bili odvedeni i internirani u logoru u Jablanici.

Srpanj / kolovoz 1993. (točan datum nepoznat)
- Bugojno - u obredima inicijacije, u svojevrsnom danse macabre, uz mentorstvo arapskih dobrovoljaca, pripadnici A BiH masakrirali su i ubili tzv. bugojansku skupinu koju je činio 21 zatočeni pripadnik HVO, bez obzira što su svi prethodno kao ratni zarobljenici evidentirani od strane Medjunarodnog crvenog križa. Nakon pada Bugojna prognano je preko 15.000 Hrvata, a preko 120 ih je život izgubilo u ratnim zločinima. U gradu su postojali logori u kojima su internirani i zlostavljani Hrvati, a postoje iskazi najmanje deset silovanih žena. U gradu su oskrnavljena sva katolička groblja.

Dance macabre - Triumfalno vitlanje sjekirom nakon upravo izvršena dekapitacije žrtava.

16. kolovoza 1993.
- Kiseljak (Žepče) - prilikom upada u selo ubijeno 15 civila, medju kojima je bilo i djece. Nedugo potom, nakon što su bili opkoljeni od strane HVO, pripadnici ABiH su zarobili 23 civila koja su koristili kao živi štit pri izvlačenju iz obruča HVO. 23 zarobljena civila, medju kojima ponajviše žena i djece, bili su kasnije predmetom razmjene zarobljenika izmedju 303. slavne brdske brigade ABiH i lokalnog HVO.

05. rujna 1993.
- Zabilje (Vitez) - ubijeno 13 zarobljenih osoba (četiri civila i vojnika HVO).

09. rujna 1993.
- Grabovica (Mostar) - u dubini teritorija kojeg je kontrolirala ABiH ubijen je 31 civil - uglavnom starci, žene i djeca koji su ostali u selu i nakon što su pripadnici ABIH zauzeli selo.

14. rujna 1993.
- Uzdol (Prozor) - prilikom upada u selo ubijena 41 osoba (29 civila i 12 pripadnika HVO).

30. listopada 1993.
-Vareš - prilikom osvajanja Vareša u samom je gradu ubijeno 17 civila koji se nisu htjeli povući s pripadnicima HVO-a, vjerujući da im se ne može dogoditi ništa ukoliko dodje ABiH. Istodobno u selu Borovica zapaljeno do temelja 320 obiteljskih kuća. Općina u kojoj su Hrvati bili većina etnički je gotovo potpunoma očišćena od Hrvata.

22. prosinca 1993.
- Križančevo selo (Vitez) - prilikom upada u selo ubijene 74 osobe (vojnici i civili). Za dio vojnika se pouzdano znade da su bili živi zarobljeni.

09. siječanj 1994.
- Buhine Kuće (Vitez) - prilikom upada u selo ubijeno 26 osoba - civila i pripadnika HVO.
I ovako se ratovalo u Srednjoj Bosni:
Žene i djeca kao ratni zarobljenici
303 slavne brdske brigade Armije BiH
nakon ratnog zločina u selu Kiseljak (Žepče)
Ova nepotpuna lista opskurnih i morbidnih zločina nad Hrvatima ukazuje na barem nekoliko stvari:

• Tragedije Ahmića i Stupnog Dola nisu nikako jedina mjesta zločina niti su muslimani Bošnjaci jedine žrtve krvave bosanske drame, kako bi se to iz prečesto (ne)namjerno simplificiranih i neodmjerenih prikaza srednjebosanske drame dalo zaključiti, čime se, dakako, niukoliko ne umanjuje njihova tragedija.

• Neke brigade ABiH nose nazive "slavne" ili "viteške" brigade. Lista zločina nad Hrvatima samo je prikaz neslavnih i neviteških dana ABiH. Neke od brigada su nazive "slavnih" ili "viteških" zasluzile, izmedju ostalog, i u operacijama čiji ishod je prezentiran u ovoj listi.

• Armija BiH je oružana komponenta bošnjačko-muslimanskog naroda pa se tako u ratu i ponašala. Kao oružana sila muslimansko-bošnjačkog naroda etnički je očistila mnoge gradove i sela od hrvatskog naroda - npr. Travnik, Bugojno, Vareš, Kakanj, Fojnicu, čineći pri tom brojne ratne zločine…

• Armija BiH je korištena kao instrument islamizacije društva. Tako je 1993. godine, tadašnji Predsjednik Predsjedništva BiH, Alija Izetbegović, pozdravio njemu u čast postrojeni 3. Korpus u Zenici, islamskim vjerskim pozdravom Es'selam al'leikum, ne obazirući se na činjenicu da je u stroju bilo i pripadnika ostalih vjeoispovijesti i konfesija.

Zapovjedništvo 3. Korpusa je čak tiskalo knjigu Mezhabi u islamu, knjigu o šerijatskom pravu.

Prvi zapovjednik ABiH Sefer Halilović je to prokomentirao riječima:
"U moje vrijeme bi se tiskale knjige o minama, a reis bi tiskao knjige o mezhabima. Ovdje se sve pobrkalo" (reis je islamski vjerski pogla

Da i mi smo Ustaše,a vi ste fini,lijepi,patriote,ok to mogu shvatiti i da su moji zajebali u BiH,(Mate Boban i sl.),ali čemu onda ova ubojstva.
Upravo sam demantovao ovaj pamflet Ivice Mlivoncica podacima IDC-a, pogledati moj prethodni post.
roba_s_greskom
Posts: 158
Joined: 16/03/2008 07:49

#290 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by roba_s_greskom »

"Za Osu,Pjo,Lisku i ostale noobove
Vi u stvari hocete da kazete da mi (bosanci) samo zato sto smo bili projugoslovenski,DEMOKRATSKI,antifasisticki,pomalo naivno NEMOZE SE TO NAMA DOGODITI ,nastrojeni ,da smo zasluzilio to sto nam se dogodilo ?
Nismo bili dovoljno fasisti?
Sine...
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#291 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

Air Ramiz wrote: Da ne bih isao u detalje, jer je clanak zaista jedno veliko smece, samo da jos kazem da npr. napad Hrvata na N. Travnik autor je okarakterisao kao: izbio je sukob, dakle ne govori o napadu Hrvata, nego o nekoj neutralnoj definiciji, a onda za jedan kasniji dogadjaj navodi nekakvu spekulaciju o tome da je Armija ubila HVO bojovnika sto je rezultiralo sukobom?! iako je prije navodnog dogadjaja vec ucinjeno nekoliko ratnih zlocina nad Bosnjacima, prije onog velikog protjerivanja od 5 hiljada Bosnjaka. To nema veze sa znanstvenim radom, jer se verifikovane cinjenice navode kao fakat za razliku od spekulacija koje se ili ne navode ili se prema njima vrlo oprezno odnosi. Dakle fakat o N. Travniku je dokazan u Kordicevom slucaju, za razliku od spekulacije.

Misljenje haskog suda o karakteru sukoba je irelevantno. Radi se o sudu za ratne zlocine a ne o sudu za medjunarodne sporove.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#292 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

roba_s_greskom wrote:"Za Osu,Pjo,Lisku i ostale noobove
Vi u stvari hocete da kazete da mi (bosanci) samo zato sto smo bili projugoslovenski,

Mislim da ovo "projugoslavenski" najbolje govori o zbrci koja se desila u Bosni.

Muslimani su bili projugoslavenski nastrojeni sto ce reci da nisu sigurni zasto su izasli iz Jugoslavije. Mislim da to sve objasnjava. I "to nije nas rat" i hocemo-al-necemo i odite u HVO, izadjite iz HVO i "ko nas zavadi" slicno...

U situaciji kad jedna stana nije na cisto sto zeli, mislim da se i nije moglo desiti nista drugo u odnosima Hrvata i Muslimana za vrijeme rata. Hrvati su rascistili sa Jugoslavijom a zadnji cavao u lijes je bio rat u Hrvatskoj dok se sjecam da su meni Muslimani tada govorili "ALija ce dobiti drzavu bez rata".

Tvrdim da su danasnji Bosnjaci jednako projugoslavenski nastrojeni i da na osnovu te nastrojenosti grade sve ostale teze o ratu.

Meni je zao sto su Bosnjaci izasli iz Jugoslavije. Jasno je da nisu sretni i da zale za tom odlukom. U tome se sastoji sva bit sukoba sa Hrvatima.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#293 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

Air Ramiz wrote:
plete wrote:Za Ida

Tijekom muslimansko-hrvatskih sukoba više od 1600 Hrvata izgubilo je život u ratnim zločinima (onako kako medjunarodna zajednica definira ratni zločin). Medju onima koji su život izgubili u masovnim zločinima bilo je i 1088 civila.
Upravo sam demantovao ovaj pamflet Ivice Mlivoncica podacima IDC-a, pogledati moj prethodni post.

Daj da vidimo na osnovu kojih podataka je taj IDC dosao do svojih saznanja ?

Nadam se da to nije nekakva procjena iz ureda a sve radi nekakvih politickih ciljeva.


Pazi, 1100 civilnih zrtava u sukobu sa ABiH Hrvati mogu imenom i prezimenom navesti.
Last edited by pjo on 21/05/2008 23:40, edited 1 time in total.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#294 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by ld »

pjo wrote:
roba_s_greskom wrote:"Za Osu,Pjo,Lisku i ostale noobove
Vi u stvari hocete da kazete da mi (bosanci) samo zato sto smo bili projugoslovenski,

Mislim da ovo "projugoslavenski" najbolje govori o zbrci koja se desila u Bosni.

Muslimani su bili projugoslavenski nastrojeni sto ce reci da nisu sigurni zasto su izasli iz Jugoslavije. Mislim da to sve objasnjava. I "to nije nas rat" i hocemo-al-necemo i odite u HVO, izadjite iz HVO i "ko nas zavadi" slicno...

U situaciji kad jedna stana nije na cisto sto zeli, mislim da se i nije moglo desiti nista drugo u odnosima Hrvata i Muslimana za vrijeme rata. Hrvati su rascistili sa Jugoslavijom a zadnji cavao u lijes je bio rat u Hrvatskoj dok se sjecam da su meni Muslimani tada govorili "ALija ce dobiti drzavu bez rata".

Tvrdim da su danasnji Bosnjaci jednako projugoslavenski nastrojeni i da na osnovu te nastrojenosti grade sve ostale teze o ratu.

Meni je zao sto su Bosnjaci izasli iz Jugoslavije. Jasno je da nisu sretni i da zale za tom odlukom. U tome se sastoji sva bit sukoba sa Hrvatima.
pjo,jesl procitao iskaze svjedoka iz ahmica
i cickovo priznanje
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#295 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

Air Ramiz wrote:Informacije radi u Armiji BiH je poginulo 430 Hrvata, 7% od ukupnog broja poginulih hrvatskih vojnika u svim formacijama.
Evo da i ja demantiram tvog autora. Na izlazu iz Mostara imas spomen plocu hrvatskim vojnim zrtvama na bojistu oko Mostara od '92-'95.

Broj je oko 500 sto znaci da autor nije izvrsio nikakvo istrazivanje nego proizvoljno i lazno prikazuje podatke i ono sto je jos bezobraznije iznosi nekakve blentave postotke.
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#296 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by pjo »

ld wrote:
pjo wrote: Meni je zao sto su Bosnjaci izasli iz Jugoslavije. Jasno je da nisu sretni i da zale za tom odlukom. U tome se sastoji sva bit sukoba sa Hrvatima.
pjo,jesl procitao iskaze svjedoka iz ahmica
i cickovo priznanje

Kakve to ima veze sa jugoslavenskim stavom kod Bosnjaka ?

Medju ostalim taj jugoslavenski stav je podrzumijevao i intenzivno regrutiranje UDBA-inih agenata. Sramota, ali mostarski muftija javno pred haskim sucima otkrije kako je bio UDBA-in agent sto sudac nije mogao vjerovati pa ga je pitao kako je moguce da covjek od vjere bude takav.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#297 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

plete wrote:Za Ida

Tijekom muslimansko-hrvatskih sukoba više od 1600 Hrvata izgubilo je život u ratnim zločinima (onako kako medjunarodna zajednica definira ratni zločin). Medju onima koji su život izgubili u masovnim zločinima bilo je i 1088 civila.
Klasična laž. Već sam gore naveo primjer "ratnih zločinaca" i ratnog zločina kako je to navodio Ivica Mlivončić: "Ratni zločinac je vojnik ASIM, koji je našarao grafit na crkvi." Što se tiče podatka o masovnim zločinima, to nema veze sa istinom, IDC je došao do broj od 400 Hrvata civila za cijelu Srednju Bosnu tokom cijelog rata u sukobima sa svim vojnim formacija Srba i Bošnjaka ne na način kako je radio Ivica Mlivoncic na osnovu izvještaja Dijane Čuljak nego na osnovu imena i prezimena, datuma i mjesta pogibije, matičnog broja, tri neutralna izvora za svaku žrtvu Do sada nije dokazan ni jedan masovni zločin od strane Armije BiH odnosno po naredbi Armije BiH, za razliku od npr. etničkog čišćenja Lašvanske doline što je definisano kao zločin protiv čovječnosti koje je osmislio i naredio Dario Kordić kad je pobijeno oko 2000 Bošnjaka sistematski i planski:

http://www.un.org/icty/kordic/trialc/ju ... 5.htm#IVC3
Based on the evidence of numerous HVO attacks at that time, the ICTY Trial Chamber concluded in the Kordić and Čerkez case that by April 1993 Croat leadership had a common design or plan conceived and executed to ethnically cleanse Bosniaks from the Lašva Valley. Dario Kordić, as the local political leader, was found to be the planner and instigator of this plan.
Kad je riječ o zločinima nad Bošnjacima, ja mogu dokumentovati neutralnim izvorima većinu od sljedećih zločina:

Novi Travnik - 19. juni 1992. http://www.un.org/icty/kordic/trialc/ju ... -4.htm#IID (masakr nad civilima - Muslims were also subjected to killings, rape and other mistreatment.)

Duhri, Potkraj, Radanovići, Topole - august 1992. Napad na civile http://www.un.org/icty/blaskic/trialc1/ ... htm#IIIA1c

Prozor - 23. oktobar 1992. - kraj decembra 1992. (hrvatske snage etnicki ocistile opstinu Prozor, 3000 ljudi protjerano, odvedeno u logore ili ubijeno)

Varvara, Here, Šćipe - kraj oktobra 1992. masakri nad civilima

Paljike - 24. oktobar 1992. (pocela prva ubistva mjestana, ostali odvedeni u logor Ripci)

Duša, Uzičje, Ždrimci, Hrasnica, i ostala sela iz okoline Gornjeg Vakufa - 11.-18. januar 1993. (oko 50 ubijenih civila) - http://gornjivakuf19921994.blogger.ba/ (blog sa presjekom ovih zločina sa referencama na Haška suđenja

Busovača - 25. januar (masakr nad 43 civila u dijelu koji se zove Kadića Strana, nako ultimatuma HVO-a od 20. januara, oko 100 ljudi odvedeno u logor u Kaoniku).

Vitez aprila 1993 - ubijeno 172 muslimana, otjerano 5000, 1200 zatočeno, 420 kuća srušene i tri džamije. http://www.un.org/icty/kordic/trialc/ju ... 5.htm#IVC4

Ahmici i Nadioci - 16. april 1993. (masakrirano 120 civila, pretezno djece i zena)

Sovićima i Doljanima - 17. aprila 1993. (napad hrvatskih snaga, do maja 1993. 500 bosnjackih civila zatoceno)

Parcani, Lizoperci i Tošćanici - 17-19. aprila (prva ubistva civila)

Zenica - 19. april, masakr ispred robne kuce Beogradjanka

Duge, Lug, Lizoperci, Skrobućani, Parcani, Munikoze, Podaniš i Gračanica - juni - august 1993. (etnicko ciscenje)

Prajina i Tolavac - ljeto 1993. (masakrirano 6 Bosnjaka)

Vrbanja u Bugojnu - juli 1993. (masakrirana 54 Bosnjaka)

Makljen i Crni Vrh - 31. juli 1993 (streljano 50 svezanih Bosnjaka, pucano im je u ledja)

Rastani - august 1993. (masakrirano 31 Bosnjaka)

Mokronoge (Tomislav Grad) - 10. augusta 1993.godine. (prvo silovane, a potom ubijene 9 Bosnjakinja)

Stupni Do - oktobar 1993. (masakrirano 37-50 Bosnjaka)

Stari most - 9. novembra 1993.

Ovo je samo dio masakara, nisam se fokusiran na etničko čišćenje i masakre u mestima: Ljubuški, Stolac, Čapljinu, zapadni Mostar, Livno, logore koštanu bolnicu, Šunje, Vojno, Heliodrom, Dretelj, Gabelu, niti sam naveo podatke za Kiseljak, Vareš, Kaonik.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#298 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

pjo wrote:
Air Ramiz wrote: Da ne bih isao u detalje, jer je clanak zaista jedno veliko smece, samo da jos kazem da npr. napad Hrvata na N. Travnik autor je okarakterisao kao: izbio je sukob, dakle ne govori o napadu Hrvata, nego o nekoj neutralnoj definiciji, a onda za jedan kasniji dogadjaj navodi nekakvu spekulaciju o tome da je Armija ubila HVO bojovnika sto je rezultiralo sukobom?! iako je prije navodnog dogadjaja vec ucinjeno nekoliko ratnih zlocina nad Bosnjacima, prije onog velikog protjerivanja od 5 hiljada Bosnjaka. To nema veze sa znanstvenim radom, jer se verifikovane cinjenice navode kao fakat za razliku od spekulacija koje se ili ne navode ili se prema njima vrlo oprezno odnosi. Dakle fakat o N. Travniku je dokazan u Kordicevom slucaju, za razliku od spekulacije.

Misljenje haskog suda o karakteru sukoba je irelevantno. Radi se o sudu za ratne zlocine a ne o sudu za medjunarodne sporove.
Veće gluposti nisam odavno pročitao. Haški sud utvrđuje prvo događaje (anglosaksonska praksa), a onda odmjeri individualnu krivicu optuženog koji se našao u kontekstu tih događaja. Ovo što si sad rekao je :run:
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#299 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

pjo wrote:
Air Ramiz wrote:
plete wrote:Za Ida

Tijekom muslimansko-hrvatskih sukoba više od 1600 Hrvata izgubilo je život u ratnim zločinima (onako kako medjunarodna zajednica definira ratni zločin). Medju onima koji su život izgubili u masovnim zločinima bilo je i 1088 civila.
Upravo sam demantovao ovaj pamflet Ivice Mlivoncica podacima IDC-a, pogledati moj prethodni post.

Daj da vidimo na osnovu kojih podataka je taj IDC dosao do svojih saznanja ?

Nadam se da to nije nekakva procjena iz ureda a sve radi nekakvih politickih ciljeva.


Pazi, 1100 civilnih zrtava u sukobu sa ABiH Hrvati mogu imenom i prezimenom navesti.
Ne mogu. Jer kad je došao hag da verificira činjenice, onda je autor pamfleta ostao bez riječi, nije mogao potkrijepiti taj podatak, a i kako bi mogao kad su mu svjedoci N.N, a za navodne ratne zločine navodi "vojnika Asima" (?!) bez datuma tog zločina. Što se tiče IDC-a, pročitaj moj raniji post o metodologiji rada, to je multietnička institucija koju finansiraju stranci. A ako Hrvati mogu imenom i prezimenom navesti tu listu, ja čekam...
Last edited by Air Ramiz on 21/05/2008 23:58, edited 2 times in total.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#300 Re: Bugojno - uloga bosnjackog celnistva u zlocinu

Post by Air Ramiz »

pjo wrote:
Air Ramiz wrote:Informacije radi u Armiji BiH je poginulo 430 Hrvata, 7% od ukupnog broja poginulih hrvatskih vojnika u svim formacijama.
Evo da i ja demantiram tvog autora. Na izlazu iz Mostara imas spomen plocu hrvatskim vojnim zrtvama na bojistu oko Mostara od '92-'95.

Broj je oko 500 sto znaci da autor nije izvrsio nikakvo istrazivanje nego proizvoljno i lazno prikazuje podatke i ono sto je jos bezobraznije iznosi nekakve blentave postotke.
E pa sad tebi fali i matematike. Ja sam rekao da je u Armiji BiH, dakle boraca armije Bih hrvatske nacionalnosti poginulo 430, što je 7% od ukupnog broja poginulih hrvatskih vojnika u BiH u svim formacijama u ratu od HV-a preko HOS i HVO-a do Armije i VRS ili JNA. Naravno da ih je u HVO/HV najviše poginulo, ali i značaj broj u Armiji BiH.
Post Reply