Bugojanska skupina - FENIKS

User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#76 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by GandalfSivi »

Koji su to bolidi bili. Njih 19 doslo dizati oruzanu revoluciju. Potrjebilo ih k’o zohare, nisu bili ni spomena vrijedni. Nekada procitah knjigu, danas pregledah i ovaj dokumentarac, obicna prica o teroristima...
kluz franjo
Posts: 6095
Joined: 26/06/2009 01:37

#77 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by kluz franjo »

Totalno besmislen pdf koji je labud reaktivirao. A opet vrlo smislen, ako se ima sljedeći kontekst u vidu.
Diže li se kakav spomenik, obilježi li se kakva obljetnica za žrtve ove "revolucionarne" grupe?
Imena spomenuše li im se barem?
Imaše li djece? Dal' barem jedno oko zaplakaše zbog ove "revolucije"?
PS: Sugeriram moderaciji da ovaj pdf prebaci u Istoriju/Historiju/Povijest. Mislim da je to pravo mjesto za forumsko prekrajanje iste.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#78 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Edin H. »

Gojeni H wrote:
Braca Andrici Ambroz i Adolf iz Tuzle, vodje grupe.
Andrici su poznata familija iz Tuzle i okoline.
Adolf rodjen 1942-e, bas me interesuje koga je podrzavao babo. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#79 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Gojeni H »

Edin H. wrote:
Gojeni H wrote:
Braca Andrici Ambroz i Adolf iz Tuzle, vodje grupe.
Andrici su poznata familija iz Tuzle i okoline.
Adolf rodjen 1942-e, bas me interesuje koga je podrzavao babo. :D
Istog kao i postovani roditelji ovog delegata :oops:

Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#80 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Edin H. »

Gojeni H wrote:
Edin H. wrote:
Gojeni H wrote:
Braca Andrici Ambroz i Adolf iz Tuzle, vodje grupe.
Andrici su poznata familija iz Tuzle i okoline.
Adolf rodjen 1942-e, bas me interesuje koga je podrzavao babo. :D
Istog kao i postovani roditelji ovog delegata :oops:

Image
Da, ali Adolf Dado Topic se bacio u umjetnost, pa im sjebo koncepciju. :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#81 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Fudo387 »

Da ne bude ove teme nikad ne bih saznao da je Dadi Topicu pravo ime Adolf.
Ja sam mislio da je on Dalibor.
Golemo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#82 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by julisiz es grant »

Fudo387 wrote:Da ne bude ove teme nikad ne bih saznao da je Dadi Topicu pravo ime Adolf.
Ja sam mislio da je on Dalibor.
Golemo.
Na jednoj temi na pdf muzika ima cijela rasprava oko njegovog imena, tj porijekla istog :D
I neko je stavio članak gdje objašnjava odakle mu ime...po nekom komšiji Židovu. I kad razmisliš ima logike...da neko 1949. da djetetu ime po Hitleru je suludo. Ma suludo je i ovako, moraš svakome objašnjavat :-D
Ali za Andrića nema dileme...da neko djetetu 1942. da ime Adolf a da nije inspirisano firerom...nemoguće :D
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#83 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by sabina1 »

GandalfSivi wrote:Koji su to bolidi bili. Njih 19 doslo dizati oruzanu revoluciju. Potrjebilo ih k’o zohare, nisu bili ni spomena vrijedni. Nekada procitah knjigu, danas pregledah i ovaj dokumentarac, obicna prica o teroristima...
Moram provjeriti da li su ovi dični hrvatski vitezovi i muževi dobili ulice u gradovima diljem Herceg Bosne , ovaj diljem hrvatskog povijesnog prostora u Bosni i Hercegovini.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#84 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by julisiz es grant »

Ima Ludviga Pavlovića ulica u Ljubuškom odnedavno...sad sam izguglao.
Po ostalima ne vjerujem da se išta zove.
Ali imaju spomenike na mjestima pogibije nekolicine njih.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#85 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Fudo387 »

sabina1 wrote:
GandalfSivi wrote:Koji su to bolidi bili. Njih 19 doslo dizati oruzanu revoluciju. Potrjebilo ih k’o zohare, nisu bili ni spomena vrijedni. Nekada procitah knjigu, danas pregledah i ovaj dokumentarac, obicna prica o teroristima...
Moram provjeriti da li su ovi dični hrvatski vitezovi i muževi dobili ulice u gradovima diljem Herceg Bosne , ovaj diljem hrvatskog povijesnog prostora u Bosni i Hercegovini.
Ma ovi su jos i dobri kakvih ima.
Mescini Mostar ima i Milu Budaka, Francetica i ostale pop zvijezde ceter’estih. Cudi me da si to zamijetila i da si imala kad od onog Mustafe. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#86 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Gojeni H »

Fudo387 wrote:
sabina1 wrote:
GandalfSivi wrote:Koji su to bolidi bili. Njih 19 doslo dizati oruzanu revoluciju. Potrjebilo ih k’o zohare, nisu bili ni spomena vrijedni. Nekada procitah knjigu, danas pregledah i ovaj dokumentarac, obicna prica o teroristima...
Moram provjeriti da li su ovi dični hrvatski vitezovi i muževi dobili ulice u gradovima diljem Herceg Bosne , ovaj diljem hrvatskog povijesnog prostora u Bosni i Hercegovini.
Ma ovi su jos i dobri kakvih ima.
Mescini Mostar ima i Milu Budaka, Francetica i ostale pop zvijezde ceter’estih. Cudi me da si to zamijetila i da si imala kad od onog Mustafe. :D
Ludviga Pavlovica gotive zato sto je jedini i ostao ziv iz te ekipe. Nije dobio smrtnu kaznu zato sto je imao 20ak godina. A onda teorija zavjere po uzoru na bracu im da je Pavlovica neko ucmekao s ledja.

Ostale niko nigdje ni ne spominje.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#87 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Gojeni H »

julisiz es grant wrote:
Fudo387 wrote:Da ne bude ove teme nikad ne bih saznao da je Dadi Topicu pravo ime Adolf.
Ja sam mislio da je on Dalibor.
Golemo.
Na jednoj temi na pdf muzika ima cijela rasprava oko njegovog imena, tj porijekla istog :D
I neko je stavio članak gdje objašnjava odakle mu ime...po nekom komšiji Židovu. I kad razmisliš ima logike...da neko 1949. da djetetu ime po Hitleru je suludo. Ma suludo je i ovako, moraš svakome objašnjavat :-D
Ali za Andrića nema dileme...da neko djetetu 1942. da ime Adolf a da nije inspirisano firerom...nemoguće :D
U ono vrijeme, dati djetetu ime Adolf je mogao neko ko nije uspio na vrijeme abortirati pa je mrzio to dijete.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#88 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by spreca »

Gojeni H wrote:
Ostale niko nigdje ni ne spominje.
Kako ne spominje...dok je labudana nema krize :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#89 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by radostan dan »

šta vam bi da ponovo aktivirate ovu temu?
inače, rekao bih da je odgovor sfrj na ovaj teroristički akt - bruka i sramota koncepta ono i dsz.
tako mi se čini...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#90 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Haris.ba »

radostan dan wrote:šta vam bi da ponovo aktivirate ovu temu?
inače, rekao bih da je odgovor sfrj na ovaj teroristički akt - bruka i sramota koncepta ono i dsz.
tako mi se čini...
Obljetnica. :D

Neko mi je pričao i da je bila neka misa povodom godišnjice. Pa pretpostavljam da se to složilo kao povod.

https://www.braniteljski-portal.com/vid ... u-hrvatsku
User avatar
Ricken
Posts: 6038
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#91 Re:

Post by Ricken »

zico wrote:
Po svim danasnjim a i prijasnjim normama, ova skupina je primjer klasicne paravojne i teroristicke organizacije. Obucavani u inistranstvu, uvjezbani za rukovanjem vatrenim naoruzanjem i eksplozivom. Za cilj su imali rusenje tadasnjeg sistema svim sredstvima, dizanje oruzane pobune u tadasnjoj Jugoslaviji i stvaranje nove Hrvatske drzave.
Ne treba ovoj komemoracij davati preveliki značaj no ja bih te ipak
malo ,i to kroz primjer,upozorio da pažljivo koristiš termin teroristi i paravojne formacije jer je i ta vlast protvi koje su se oni borili u svojim počecima bila i ilegalna i teroristička ...Za JNA su i HV iHVO i ABiH bile terorističke organizacije
Ni blizu nisam stavovima takvih organizacija iz inozemstva,prvenstveno jer imaju krive idole,no cilj izdvajanja Hrvatske iz sastava Jugoslavije je
legitiman politički stav.
..20ak godina kasnije se pokazalo da se radi i o smislenom cilju ,jer ako je nešto na ovim područjima bilo promašeno,onda je to projekt Jugoslavija....bez obzira što sam navijao za tadašnje jugoslavenske repke i klubove kada bi igrali na međunarodnim takmičenjima...
Pa kad je cilj terorista bio izdvajanje Hrvatske iz Juge, što ih u Bugojno ubaciše, a ne u Split, Solin ili Metković?
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#92 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by radostan dan »

Haris.ba wrote:
radostan dan wrote:šta vam bi da ponovo aktivirate ovu temu?
inače, rekao bih da je odgovor sfrj na ovaj teroristički akt - bruka i sramota koncepta ono i dsz.
tako mi se čini...
Obljetnica. :D
o, pa što ćutiš? raspali ga jerko...

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#93 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Hadzi Lojo »

Jebote ona JNA angazovala 30.000 ljudi sto aktivnih sto rezervista i policije da likvidiraju ovako malo ubacenih revolucionara. Skidam kapu tim hrvatskim domoljubima!
Kad se samo sjetim u to doba nisu nam dali uopce da planinarimo po hercegovackim planinama, svi prilazi su Prenju , Cvrsnici, Cabulji, itd su bili puni vojske i policije.

Znam samo da su mnogi Srbi u sastavu policije znali prebijati Hrvate po selima prilikom informativnog razgovora misleci da ih isti skrivaju. Na zalost bilo je medju njima dosta i Hrvata komunjara koji su isto to radili.

Ja vas razumijem da nam Covic i njegova banda rade o glavi, ali bugojanska grupa je bila sasvim nesto drugo, to nisu bili H92 Hrvati.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#94 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by sabina1 »

Hadzi Lojo wrote:Jebote ona JNA angazovala 30.000 ljudi sto aktivnih sto rezervista i policije da likvidiraju ovako malo ubacenih revolucionara....
Znam samo da su mnogi Srbi u sastavu policije znali prebijati Hrvate po selima prilikom informativnog razgovora misleci da ih isti skrivaju....
Ja vas razumijem da nam Covic i njegova banda rade o glavi, ali bugojanska grupa je bila sasvim nesto drugo, to nisu bili H92 Hrvati.
To nisu bili Hrvati Dretelja i Heliodroma , ovi dicni hrvatski muzevi su zapravo Dretelj i Heliodrom osnovali nesto ranije u vidu Jasenovca i Gradiske Stare a jasno je da su Jasenovac i Gradiska Stara kuce Maksovih mesara i da to nema ama nikakve veze sa Heliodromom bas kao sto Covic nema nikakve veze sa Dreteljom !!!

Ah ti Srbi...cuveni su po likvidaciji i prebijanjima iskljucivo Hrvata , dok su cetnicke bande hodale po zemlji skoro do devedesetih , niti su Srbi ikada isljeđivali i prebijali cetnicke jatake niti je to ko kada dokumentovao , ta jasno je da su cetnici i partizani zapravo jedna te ista vojska i ideologija.

Ta JNA....kako se samo usudila u punom kapacitetu braniti integritet vlastite zemlje i mir i sigurnost vlastitih gradjana, poput svake suverene zemlje na svijetu koja je u situaciji i u stanju da brani vlastiti sistem , integritet i nezavisnost...
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#95 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by ljevoruki »

Pratim...
Sjecam se price jednog komsije kojeg je milicija otjerala, skoro uz batine, sa Jablanickog jezera jer su tu bili "teroristi i ubaceni element".
Ipak, lijepo je znati da je ta napredna bivsa Yu imala i smrtnu kaznu i da se nije bas cekalo puno da se ona izvrsi.
Zali boze mladih zivota, ko god da ih je poslao u ovu misiju nije im dobro mislio a moze biti i da je ovo bila neka igranka UDBE nakon Hrvatskog proljeca 1968.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#96 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Ommadawn »

Gojeni H wrote:
Edin H. wrote:
Gojeni H wrote:
Braca Andrici Ambroz i Adolf iz Tuzle, vodje grupe.
Andrici su poznata familija iz Tuzle i okoline.
Adolf rodjen 1942-e, bas me interesuje koga je podrzavao babo. :D
Istog kao i postovani roditelji ovog delegata :oops:

Image
Dado Topić svoje pravo ime Adolf NIJE dobio ime po Adolfu Hitleru nego po jednom Židovu koji je pomogao Dadinom ocu.
Ma šta god neko mislio ili vjerovao - Dado Topić je jedan od rijetkih estradnih ličnosti koji je ostao van nacionalističke estrade kako devedesetih tako i danas.

I naravno, opjevao jedan od najboljih rock albuma SFRJ.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#97 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Gojeni H »

Ommadawn wrote: Dado Topić svoje pravo ime Adolf NIJE dobio ime po Adolfu Hitleru nego po jednom Židovu koji je pomogao Dadinom ocu.
Ma šta god neko mislio ili vjerovao - Dado Topić je jedan od rijetkih estradnih ličnosti koji je ostao van nacionalističke estrade kako devedesetih tako i danas.

I naravno, opjevao jedan od najboljih rock albuma SFRJ.
Nebitno. Nezeljebo dijete ocigledno. Roditelji ga mrzili.

U Titinoj Jugosalaviji das djetetu ime Adolf. Udri se bekane.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#98 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Edin H. »

Gojeni H wrote:
Ommadawn wrote: Dado Topić svoje pravo ime Adolf NIJE dobio ime po Adolfu Hitleru nego po jednom Židovu koji je pomogao Dadinom ocu.
Ma šta god neko mislio ili vjerovao - Dado Topić je jedan od rijetkih estradnih ličnosti koji je ostao van nacionalističke estrade kako devedesetih tako i danas.

I naravno, opjevao jedan od najboljih rock albuma SFRJ.
Nebitno. Nezeljebo dijete ocigledno. Roditelji ga mrzili.

U Titinoj Jugosalaviji das djetetu ime Adolf. Udri se bekane.
Fakat, Dado rodjen 1949-te :shock:

OvajAdolf iz bugojanske skupine je rodjen tokom Drugog Svjetskog Rata, kalkulisani rizik.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#99 Re: Bugojanska skupina - FENIKS

Post by Ommadawn »

Gojeni H wrote:
Ommadawn wrote: Dado Topić svoje pravo ime Adolf NIJE dobio ime po Adolfu Hitleru nego po jednom Židovu koji je pomogao Dadinom ocu.
Ma šta god neko mislio ili vjerovao - Dado Topić je jedan od rijetkih estradnih ličnosti koji je ostao van nacionalističke estrade kako devedesetih tako i danas.

I naravno, opjevao jedan od najboljih rock albuma SFRJ.
Nebitno. Nezeljebo dijete ocigledno. Roditelji ga mrzili.

U Titinoj Jugosalaviji das djetetu ime Adolf. Udri se bekane.
Pa mislim da je bitno navesti taj podatak o Dadi Topiću dasene tumači krivo. Da li je on bio neželjeno dijete ili ne je manje bitno, imamo pun kurac žute štampe na Balkanu pa eto im materijala.

A za odabir imena Adolf odmah nakon Drugog svjetskog rata je bilo bekanski svugdje, ma po kome god se to davalo.
Post Reply