Buducnost Sarajeva

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#1 Buducnost Sarajeva

Post by teodorfon »

Et' vec imamo nekoliko dana rezultate popisa stanovnistva BiH,jedan grad me po brojem stanovnika iznenadio,ako vec niste pogodili o kojem mislim po naslovu,govorim o Sarajevu.
Po podacima iz 1991 Sarajevo je imalo 361,735 stanovnika,ako to podjelimo na 4 opstine dobjeme sljedecu listu:

Centar 79,286
Novi Grad 136,616
Novo Sarajevo 95,089
Stari Grad 50,744

Usporedimo sa podacima iz 2013:

Centar 55,181
Novi Grad 118,553
Novo Sarajevo 64,814
Stari Grad 36,976

Mozemo uociti da aktuelno Sajarevo ima nesto vise od 275,524 stanovnika,moj cilj nije bio da vam pokazem same brojeve,siguran sam da ste to mogli sami naci na wikipediji i usporedit :lol: ,nego me je interesovalo kako za vas izgleda buducnost glavnog grada nase zemlje.
Da usporedim sa susjedjom zemljom i njenim glavnim gradom Srbijom,tj. Beogradom,koji je zbog vaznog polozaja kao glavnim gradom SFRJ koje je demogravski eksplodirao,u koga se ulozilo mnogo,mnogo resursa za odrzavanje tog vaznog polozaja,osim toga je preko Beograda vrsena i centralizovana politika SFRJ,sta je to donjelo toj zemlji znamo svi dovoljno dobro.

Da konkretizujem svoje pitanje,da li ce Sarajevo uspjeti u blizoj buducnosti doziviti nesto slicno Beogradu?

PS:Za sve nadjene gramitke greske dobijate baklavu. :D
Last edited by teodorfon on 04/07/2016 15:01, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Buducnost Sarajeva

Post by insomnia78 »

Nece


S moje sokoćalo
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Buducnost Sarajeva

Post by insomnia78 »

Spremi ti citav pleh


S moje sokoćalo
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#4 Re: Buducnost Sarajeva

Post by teodorfon »

insomnia78 wrote:Nece


S moje sokoćalo
Kako obrazlozeno misljenje. :D
User avatar
darius_maximus
Posts: 3241
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#5 Re: Buducnost Sarajeva

Post by darius_maximus »

A šta tačno Sarajevo treba doživiti, uzevši kao uzor Beograd?
I, kakve veze broj stanovnika ima s tim?
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#6 Re: Buducnost Sarajeva

Post by teodorfon »

darius_maximus wrote:A šta tačno Sarajevo treba doživiti, uzevši kao uzor Beograd?
I, kakve veze broj stanovnika ima s tim?
Ima razlog zbog cega je Sarajevo,a ne na primjer Travnik glavni grad Bosne i Hercegovine,kroz historiju je poznato kako se sjediste Bosanskog ejaltea mjenjalo.
Tako je Banja Luka bila prvo sjediste ejalte,pa je tu ulogu preuzelo Sarajevo tek sredinom 17. stoljeca.
Moze se postaviti pitanje zbog cega se mjenjalo sjediste,kratak odgovor Sarajevo je preteklo Banja Luku po znacaju,sa 80.000 stanovnika je bio drugi najveci grad Balkana,odmah iza Carigrada. (Za poredjenje Beograd i Zagreb su imali u 19. stoljecu oko 14.000-16.000 stanovnika)
Sta ako se u sljedecim decenijama Banja Luka razvije u jedan napredniji i veci grad od Sarajeva?
Trebat ce dosta rada da Sarajevo koraci istom brzinom kao i susjedni glavnim gradovima.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7 Re: Buducnost Sarajeva

Post by supercali »

teodorfon wrote:
darius_maximus wrote:A šta tačno Sarajevo treba doživiti, uzevši kao uzor Beograd?
I, kakve veze broj stanovnika ima s tim?
Ima razlog zbog cega je Sarajevo,a ne na primjer Travnik glavni grad Bosne i Hercegovine,kroz historiju je poznato kako se sjediste Bosanskog ejaltea mjenjalo.
Tako je Banja Luka bila prvo sjediste ejalte,pa je tu ulogu preuzelo Sarajevo tek sredinom 17. stoljeca.
Moze se postaviti pitanje zbog cega se mjenjalo sjediste,kratak odgovor Sarajevo je preteklo Banja Luku po znacaju,sa 80.000 stanovnika je bio drugi najveci grad Balkana,odmah iza Carigrada. (Za poredjenje Beograd i Zagreb su imali u 19. stoljecu oko 14.000-16.000 stanovnika)
Sta ako se u sljedecim decenijama Banja Luka razvije u jedan napredniji i veci grad od Sarajeva?
Trebat ce dosta rada da Sarajevo koraci istom brzinom kao i susjedni glavnim gradovima.
kakve veze ima velicina grada sa sjedistem vlade tj glavnim gradom?
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#8 Re: Buducnost Sarajeva

Post by addem »

Rezultati popisa su upitni jer niti jedna od vih opcina koje su sada popisane nije ostala ista kao 91. Pogotovo ako uzmemo Novi Grad i Novo Sarajevo. Drugo mislim da broj stanovnika ne igra neku veliku ulogu i da su cifre stanovnika u Sarajevu znato vece od ovoga sto je popisano. Popisan je mogo biti onaj koji ima licnu kartu znaci ne svako ko zivi u Sa.
User avatar
teodorfon
Posts: 144
Joined: 02/07/2016 04:49

#9 Re: Buducnost Sarajeva

Post by teodorfon »

supercali wrote:
teodorfon wrote:
darius_maximus wrote:A šta tačno Sarajevo treba doživiti, uzevši kao uzor Beograd?
I, kakve veze broj stanovnika ima s tim?
Ima razlog zbog cega je Sarajevo,a ne na primjer Travnik glavni grad Bosne i Hercegovine,kroz historiju je poznato kako se sjediste Bosanskog ejaltea mjenjalo.
Tako je Banja Luka bila prvo sjediste ejalte,pa je tu ulogu preuzelo Sarajevo tek sredinom 17. stoljeca.
Moze se postaviti pitanje zbog cega se mjenjalo sjediste,kratak odgovor Sarajevo je preteklo Banja Luku po znacaju,sa 80.000 stanovnika je bio drugi najveci grad Balkana,odmah iza Carigrada. (Za poredjenje Beograd i Zagreb su imali u 19. stoljecu oko 14.000-16.000 stanovnika)
Sta ako se u sljedecim decenijama Banja Luka razvije u jedan napredniji i veci grad od Sarajeva?
Trebat ce dosta rada da Sarajevo koraci istom brzinom kao i susjedni glavnim gradovima.
kakve veze ima velicina grada sa sjedistem vlade tj glavnim gradom?
Porast stanovnistva je jedan od kljucnih pokazatelja jednog grada koji prosperira i naprediju,ako to Sarajevo u daljolj buducnosti ne uspije,bio bi i upitan njegov status kao glavni grad zar ne?
(Ovdje bi i napomeno da ja nevjerujem da bi do toga doslo jer Sarajevo nema realne konkurencije,ali opet hocu da naglasim da govorim o daljolj buducnosti)
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#10 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Krokodajl »

Sarajevo ima mnogo više stanovnika od popisanih, velik broj stanovnika Sarajeva je popisan u drugim općinama (čitaj Podrinje).
Druga stvar, koliko će Sarajevo imati stanovnika je apsolutno nebitno ako ti stanovnici neće imati kvalitetan život.
Sarajevo je glavni grad Bosne i Hercegovine, administrativni, kulturni i akademski centar. Sarajevo ni ne treba da ima 500 000 stanovnika jer bi to značilo da se iz drugih krajeva BiH doseljava stanovništvo u Sarajevo.
Ja bih bio sretan kada bi se cijela zemlja razvijala ravnomjerno i kada ne bi bilo potrebe za neke masovne interne migracije.
Naveo si primjer Beograda, Beograd ima 1 000 000 + stanovnika i da doživio je demografski boom, ali razlog tome je da je život u ostatku Srbije očajan, da je Beograd jedini grad gdje čovjek može ostvariti kakav takav život. U Beograd se doseljavaju svi, od Subotice do Vranja, nije Beograd toliko naseljen jer se razvio nego jer je ostatak Srbije propao.
Istva stvar je i sa Zagrebom koji je manje više pun izbjeglica iz Bosne i Dalmatinaca i Slavonaca i Hercegovaca koji su se doselili ne jer je u Zagrebu nešto ekstra urađeno, nego jer su Vukovar, Osijek, Vinkovci, Šibenik, Zadar itd. itd. propali.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Buducnost Sarajeva

Post by spreca »

Krokodajl wrote:Sarajevo ima mnogo više stanovnika od popisanih, velik broj stanovnika Sarajeva je popisan u drugim općinama (čitaj Podrinje).
Druga stvar, koliko će Sarajevo imati stanovnika je apsolutno nebitno ako ti stanovnici neće imati kvalitetan život.
Sarajevo je glavni grad Bosne i Hercegovine, administrativni, kulturni i akademski centar. Sarajevo ni ne treba da ima 500 000 stanovnika jer bi to značilo da se iz drugih krajeva BiH doseljava stanovništvo u Sarajevo.
Ja bih bio sretan kada bi se cijela zemlja razvijala ravnomjerno i kada ne bi bilo potrebe za neke masovne interne migracije.
Naveo si primjer Beograda, Beograd ima 1 000 000 + stanovnika i da doživio je demografski boom, ali razlog tome je da je život u ostatku Srbije očajan, da je Beograd jedini grad gdje čovjek može ostvariti kakav takav život. U Beograd se doseljavaju svi, od Subotice do Vranja, nije Beograd toliko naseljen jer se razvio nego jer je ostatak Srbije propao.
Istva stvar je i sa Zagrebom koji je manje više pun izbjeglica iz Bosne i Dalmatinaca i Slavonaca i Hercegovaca koji su se doselili ne jer je u Zagrebu nešto ekstra urađeno, nego jer su Vukovar, Osijek, Vinkovci, Šibenik, Zadar itd. itd. propali.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Truba »

zaboravili ste 100 000 neprijavljenih
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13 Re: Buducnost Sarajeva

Post by cyprus »

Možda ne u mjeri u kojoj to popisne brojke pokazuju, ali činjenica jeste da Sarajevo ima manje stanovnika u odnosu na 1991. godinu, što ga čini jednim od rijetkih glavnih gradova u svijetu sa tom karakteristikom... Smanjenje broja stanovnika se posebno odnosi na visokourbanizovane kvartove, kao i na staru urbanu jezgru... Ja evo polazim od svoje zgrade na Alipašinu... Prije rata je u svakom od 72 stana živjela po jedna porodica, od minimalno tri člana... Možda je bilo svega nekoliko stanova sa manje od tri člana... Danas ima bruka praznih stanova, kao i onih gdje živi jedna osoba... Npr. na mom spratu je do rata u četiri stana živjelo 15 ljudi, danas nas ima petero...

Jedino padinska naselja bilježe rast naseljenosti...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#14 Re: Buducnost Sarajeva

Post by KB9 »

ako prohodas malo sarajevom skontas da su njegova buducnsost haman arapi i turci

doduse ipak ne toliko bliska izgleda al definitivno buducnost

il se varam? :-)
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#15 Re: Buducnost Sarajeva

Post by delllboy79 »

Netacni podaci.
Nisu svi popisani.

Sta je sa novim zgradama ko u njima zivi ?
Sta je sa zgradama koje se prave ko ce u njima ziviti?
User avatar
avetinja
Posts: 31426
Joined: 19/07/2014 13:31

#16 Re: Buducnost Sarajeva

Post by avetinja »

Šta hoćeš da kažeš sa brojem stanovnika? Upitno je koliko je popis tačan.

Šta to Sarajevo treba doživiti da bi bilo kao Beograd? Da se centralizovana politika vodi u Sarajevu?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: Buducnost Sarajeva

Post by stakasa »

teodorfon wrote:Et' vec imamo nekoliko dana rezultate popisa stanovnistva BiH,jedan grad me po brojem stanovnika iznenadio,ako vec niste pogodili o kojem mislim po naslovu,govorim o Sarajevu.
Po podacima iz 1991 Sarajevo je imalo 361,735 stanovnika,ako to podjelimo na 4 opstine dobjeme sljedecu listu:

Centar 79,286
Novi Grad 136,616
Novo Sarajevo 95,089
Stari Grad 50,744

Usporedimo sa podacima iz 2013:

Centar 55,181
Novi Grad 118,553
Novo Sarajevo 64,814
Stari Grad 36,976

Mozemo uociti da aktuelno Sajarevo ima nesto vise od 275,524 stanovnika,moj cilj nije bio da vam pokazem same brojeve,siguran sam da ste to migli sami naci na wikipediji i usporedit :lol: ,nego me je interesovalo kako za vas izgleda buducnost glavnog grada nase zemlje.
Da usporedim sa susjedjom zemljom i njenim glavnim gradom Srbijom,tj. Beogradom,koji je zbog vaznog polozaja kao glavnim gradom SFRJ koje je demogravski eksplodirao,u koga se ulozilo mnogo,mnogo resursa za odrzavanje tog vaznog polozaja,osim toga je preko Beograda vrsena i centralizovana politika SFRJ,sta je to donjelo toj zemlji znamo svi dovoljno dobro.

Da konkretizujem svoje pitanje,da li ce Sarajevo uspjeti u blizoj buducnosti doziviti nesto slicno Beogradu?

PS:Za sve nadjene gramitke greske dobijate baklavu. :D
:D
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3258
Joined: 28/01/2012 11:38

#18 Re: Buducnost Sarajeva

Post by kamberovica polje »

-pouzdana vodoopskrba
-sigurnost
-divlji kerovi
-ekonomija
Kad se ove stvari srede povećavat će se i broj stanovnika i moći će se pričati o Sa kao o metropoli, do tad ništa od toga.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#19 Re: Buducnost Sarajeva

Post by sabina1 »

cyprus wrote:Možda ne u mjeri u kojoj to popisne brojke pokazuju, ali činjenica jeste da Sarajevo ima manje stanovnika u odnosu na 1991. godinu, što ga čini jednim od rijetkih glavnih gradova u svijetu sa tom karakteristikom... Smanjenje broja stanovnika se posebno odnosi na visokourbanizovane kvartove, kao i na staru urbanu jezgru... Ja evo polazim od svoje zgrade na Alipašinu... Prije rata je u svakom od 72 stana živjela po jedna porodica, od minimalno tri člana... Možda je bilo svega nekoliko stanova sa manje od tri člana... Danas ima bruka praznih stanova, kao i onih gdje živi jedna osoba... Npr. na mom spratu je do rata u četiri stana živjelo 15 ljudi, danas nas ima petero...

Jedino padinska naselja bilježe rast naseljenosti...
S obzirom na katastrofalnu ekonomsku situaciju u gradu i zemlji , nije ni čudo da se broj stanovnika smanjio.
Manji gradovi gotovo nestaju a Sarajevo je upravo onoliko kolika mu je realna ekonomska moć uključujući jahače državnih jasli i studente.

Uvijek o sebi imamo nevjerovatno visoko mišljenje (svi Bosanci i Hercegovci ) a nemamo nikakve argumente da to podkrijepimo.
Tek će valjda sada svi skontati koliko je ovaj popis važan.

Srdačan pozdrav.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#20 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Ajatolah_ »

teodorfon wrote:Da usporedim sa susjedjom zemljom i njenim glavnim gradom Srbijom,tj. Beogradom,koji je zbog vaznog polozaja kao glavnim gradom SFRJ koje je demogravski eksplodirao,u koga se ulozilo mnogo,mnogo resursa za odrzavanje tog vaznog polozaja,osim toga je preko Beograda vrsena i centralizovana politika SFRJ,sta je to donjelo toj zemlji znamo svi dovoljno dobro.

Da konkretizujem svoje pitanje,da li ce Sarajevo uspjeti u blizoj buducnosti doziviti nesto slicno Beogradu?
Kao prvo, kao što su već prije mene rekli, prevelik značaj jednog grada u odnosu na ostatak države nit' je dobar znak nit' ima dobre posljedice po pitanju stanja u državi.

Druga stvar, postoji još jedan konkretan razlog zašto Sarajevo, minimalno sljedećih 50-tak godina a vjerovatno i poslije, neće predstavljati za BiH ono što Beograd predstavlja u Srbiji - duboka podijeljenost po etničkim principima. U BiH, dakle, imaš paralelno razvijanje tri centra s tri odvojene grupe potencijalnih doseljenika. Drugim riječima, pola države će prije otići vani nego razmotriti Sarajevo kao mjesto gdje će tražiti posao, poslati dijete na studij ili tako nešto.
User avatar
Kombat
Posts: 887
Joined: 06/09/2014 06:29
Location: Sadaka City

#21 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Kombat »

Buducnost?!

Kao prvo, naselje trenutno poznato kao Sarajevo treba preimenovati - Sadaka City se cini kao najprikladniji izbor!

A onda se moze krenuti dalje...npr (bila je tema na forumu prije par godina) :D :D metro, tj podzemna zeljeznica i tako te sitnice :lol: :lol:
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#22 Re: Buducnost Sarajeva

Post by breuer »

Đeš ba poredit Sarajevo i Beograd, Beograd se može porediti sa Budimpeštom, Bukureštom i sličnim metropolama, Sarajevo teško i sa Skopljem.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#23 Re: Buducnost Sarajeva

Post by Tesla10 »

Zbog čega to neki od vas ne mogu da prihvate bolnu realnost da naš glavni grad nema onih famoznih 400,000 stanovnika?

I zašto mislite da šeher Banja Luka ne bi jednog dana mogla da postane glavni grad države? Nije nemoguće.

Lično mislim da Sarajevo ne bi trebalo da bude glavni grad naše države. Ima nekoliko razloga. Među njima je i blizina našeg istočnog susjeda koji će opet siguran sam u budućnosti da pokuša ono što je pokušao 90-tih, da nas uništi i protjera. Kakanj ili Visoko su odlični kandidati za glavni grad naše države. Znam, znam, ide smijeh, valjanje po podu, ali kažem vam, ovo bi bili odlični glavni gradovi. Možda nemaju populaciju kao Sarajevo, ali imaju hegemoniju, koja fali Sarajevu. I imaju dobro zaleđe.

Opet će neki da počnu sa onom da je Sarajevo akademski centar (što i jest), da je to "šaHer", da je ono spoj istoka i zapada (a koji to grad u našoj državi nije) te da je ono jednostavno Sarajevo - grad multikulture i multietnicizma (a koji to grad nije).

Mi moramo misliti racionalno. Država nam je klimava. Nacionalne politike nema. Ovo bi bio dobar početak, a onda kako se dalje dogovorimo.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#24 Re: Buducnost Sarajeva

Post by PM72 »

Promjeni nick...Tesla je pametan insan bio...čuj Kakanj odličan kandidat za glavni grad.Što ne reče Bobovac pa usput da ekshumiramo kralja Tvrtka...
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#25 Re: Buducnost Sarajeva

Post by sinuhe »

Koliko je predratnog stanovnistva?
Ali mislim da nece rasti u skorijoj buducnosti jer nema sta ponuditi a i cak je mozda lakse otici u inostranstvo.
Post Reply