Buducnost kapitalizma

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#126 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Zokipfc »

Ja ne znam sta je ovo, dakle citam topik i vecina komentara je od ljudi koji razmlisjaju svojom glavom i znaju misliti na kritican nacin :shock:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#127 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Great Cornholio »

Zokipfc wrote:Ja ne znam sta je ovo, dakle citam topik i vecina komentara je od ljudi koji razmlisjaju svojom glavom i znaju misliti na kritican nacin :shock:
Isplatilo se valjda to što smo mi, za razliku od amerikanaca, u osnovnoj školi stekli znanja koliko prosječan amerikanac ne stekne za čitav život, i to iz raznih oblasti, pa možemo "povezivati" stvari, jer sve je povezano, ništa se ne dešava slučajno.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#128 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Zokipfc »

Ima i dosta takvih ljudi u Americi, ne vjeruj ekranu :D Nego, samo pogledaj druge dijelove foruma, vidjet ces sta mislim. A o komentarima na vijestima na glavnom sajtu klixa da ne pricam..
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#129 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Great Cornholio »

Zokipfc wrote:Ima i dosta takvih ljudi u Americi, ne vjeruj ekranu :D Nego, samo pogledaj druge dijelove foruma, vidjet ces sta mislim. A o komentarima na vijestima na glavnom sajtu klixa da ne pricam..
Sigurno ima, ali oni nisu na pozicijama s kojih bi mogli prozvesti neku značajniju promjenu nabolje.

Znači, na klixu je ipak prava demokratija, priča k'o šta hoće, niko nikog ne sluša, a ono što kažeš danas sutra k'o da nisi ni rek'o, i "hajmo Jovo nanovo" :D Al' đe bi mi dosadu ubijali , i šale zbijali :sax:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#130 Re: Buducnost kapitalizma

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
:thumbup: Vidis kako mozes bit' pametan samo kad hoces, :kiss:
Ma ja sam ba stalno pametan, nego si ti sad tek to uvidio, doživio prosvjetljenje :D :wink:
Šalim se, nego nisam se ja pokvario od kako sam prestao "napadati Boga", možda jedino "koristim malo drugačije riječi", ali i sada mi je istina na prvom mjestu :)

I nemoj me ljubakat, more svijet svašta pomislit' :run: :lol:
Naravno radi se o "your personal truth" kao i "your personal Jesus" .... "Moje pjesme moji snovi", :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#131 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
:thumbup: Vidis kako mozes bit' pametan samo kad hoces, :kiss:
Ma ja sam ba stalno pametan, nego si ti sad tek to uvidio, doživio prosvjetljenje :D :wink:
Šalim se, nego nisam se ja pokvario od kako sam prestao "napadati Boga", možda jedino "koristim malo drugačije riječi", ali i sada mi je istina na prvom mjestu :)

I nemoj me ljubakat, more svijet svašta pomislit' :run: :lol:
Naravno radi se o "your personal truth" kao i "your personal Jesus" .... "Moje pjesme moji snovi", :wink:
Ma napisao bih ti nešto, ali neću, suzdržaću se ovaj put :twisted: :)

laku noć...

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#132 Re: Buducnost kapitalizma

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote: Naravno radi se o "your personal truth" kao i "your personal Jesus" .... "Moje pjesme moji snovi", :wink:
Ma napisao bih ti nešto, ali neću, suzdržaću se
Ma jastaradi, ugledaj se i ti malo na Ucitelja, ako ne mozes puno bar onda malo, za pocetak ako nista, :wink:
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#133 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Zokipfc »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote: Naravno radi se o "your personal truth" kao i "your personal Jesus" .... "Moje pjesme moji snovi", :wink:
Ma napisao bih ti nešto, ali neću, suzdržaću se
Ma jastaradi, ugledaj se i ti malo na Ucitelja, ako ne mozes puno bar onda malo, za pocetak ako nista, :wink:
A sta je tebi naucio tvoj "Ucitelj"? :roll:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#134 Re: Buducnost kapitalizma

Post by fatamorgana »

Zokipfc wrote:
A sta je tebi naucio tvoj "Ucitelj"? :roll:
Drago mi je, fatko, s kim imam cast? :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#135 Re: Buducnost kapitalizma

Post by respo »

Zokipfc wrote:
respo wrote:zato tu ide prica koju sam ranije pomenuo nemamo mi stanje svijesti za to
zato komunizam i nije uspio jer je to bit komunizma
I zato ni kapitalizam nije uspio jer je bit kapitalizma NEjednakost ;) pakirano u rijeci: slobodno trziste i zdrava konkurencija.

Umjesto da uveliko profitiramo od naprijetka u nauci, "mi" se i dalje drzimo sistemu koji je napravljen za rani 20i/19i vijek :roll:
kapitalizam je u nekoj mjeri uspio
reci mi samo da ne postoji ne jednakost
afrika i pojedini dijelovi azije juzne i centralne amerike naspram sj. amerike i europe
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#136 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Zokipfc »

fatamorgana wrote:
Zokipfc wrote:
A sta je tebi naucio tvoj "Ucitelj"? :roll:
Drago mi je, fatko, s kim imam cast? :)
Sa Zokom.
respo wrote:
Zokipfc wrote:
respo wrote:zato tu ide prica koju sam ranije pomenuo nemamo mi stanje svijesti za to
zato komunizam i nije uspio jer je to bit komunizma
I zato ni kapitalizam nije uspio jer je bit kapitalizma NEjednakost ;) pakirano u rijeci: slobodno trziste i zdrava konkurencija.

Umjesto da uveliko profitiramo od naprijetka u nauci, "mi" se i dalje drzimo sistemu koji je napravljen za rani 20i/19i vijek :roll:
kapitalizam je u nekoj mjeri uspio
reci mi samo da ne postoji ne jednakost
afrika i pojedini dijelovi azije juzne i centralne amerike naspram sj. amerike i europe
?
Hank Paldum Chinaski
Posts: 6
Joined: 04/08/2013 17:15

#137 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Hank Paldum Chinaski »

ravenholm wrote:Jos uvijek se ne mogu ni snaci na forumima, ali da pokusam barem pokrenuti jednu temu.

Prije nekoliko dana sam procitao knjigu "Fizika buducnosti", autor Michio Kaku. Izvanredna knjiga, veoma me zainteresovala iako nisam neki fizicar. Knjiga je napisana na osnovu sadasnjih (kao i proslih) naucnih rezultata i dostignuca velikog broja znanstvenika te njihovih proracuna i nadanja za buducnost. Nije konsultovao futuriste, vec ljude koji grade buducnost sada. Knjiga je usredsredjena na relativno blisku buducnost; sta ce se desiti do 2100. godine.
Interesantna stvar se desila nakon kraja poglavlja o svemirskom putovanju gdje je covjek poceo raspravljati o svjetskom bogatstvu, o tome kako je kapitalizam povezan sa redovnim naucnim dostignucima. U pravu je. Napredak nas kao civilizacije diktira razvoj nauke i tehnoloskih dostignuca. Kao takav indirektno upravlja svakim socijalnim rezimom. Dobar primjer je pad berze i ekonomska kriza '29 koja je uslijedila nakon napretka u saobracaju i Fordovim doprinosima. Kako je to donijelo ogroman profit te su mnogi vidjeli priliku, do 1925. nastalo je priblizno tri hiljade razlicitih automobilskih kompanija koje ekonomija jednostavno nije mogla izdrzati. To je doduse druga prica.

Pocnimo od nanotehnologije koja prema rijecima mnogih nam dopusta da stvaramo nesto naizgled ni iz cega. Iako relativno mlada grana, brzo se istakla i danas vec donosi rezultate u privredi kao komponenta u ink-jet stampacima, kao i u medicini za eliminaciju celija raka. Smatra se da bi nanotehnologija mogla biti idealan kandidat za istrazivanje svemira kasnije. Ali sta ce se desiti krajem vijeka? Sto nam je sada naucna fantastika tada ce vec predstavljati uobicajenu tehnologiju koja otvara vrata mnogim drugim, nama nezamislivim stvarima. Smatra se da bi u toku iduceg vijeka mogao biti napravljen prvi "replikator": masina u koju jednostavno ubacite komponente koje vam trebaju, pritisnete kakvo dugme i od tih materijala bi se pred vasim ocima stvorilo nesto sasvim novo. Daljim razvojem bi bilo omoguceno stvaranje materije bez prethodno unesenih komponenti. Jedino ogranicenje bi tada bila energija potrebna za tu masinu koje bismo tada imali u ogromnim kolicinama (danas vec postoje dva veca prototipa fuzionih reaktora koji djeluju na principu samih zvijezda).

Ako bismo sve mogli stvoriti pritiskom na dugme, koje ce koristi biti od prirodnih bogatstava? Koje ce koristi biti od sve te privrede ako bi se bilo sta moglo masovno proizvoditi sa tim strojem?

Moze se desiti da bi valuta kapitalizma postao intelekt. To je jedina stvar koja se nece moci masovno proizvoditi. Za razvijanje zdravog razuma potrebne su godine poducavanja i konsultacije. Ovaj bi se problem tek mogao rijesiti vjestackom inteligencijom, ali to je mnogo dalje od gore navedenog.

Sve je ovo izvadjeno iz knjige navedene na pocetku, ali me interesuje misljenje ostalih. Sta vi mislite sta bi se moglo desiti? Mozda stvari nece ici gore navedenim tokom?

već danas postoji dubioza koja se zove "intelektualno vlasništvo" i na koju kapitalizam nema odgovor. recimo bill gates je bogat iako su microsoft proizvodi sranje. kako? pa praktično on renta cijelom svijetu pravo da komuniciraju putem IT tehnologije. Privatizirao je nešto što bi trebalo da bude javni prostor, pod krinkom intelektualnog vlasništva.

ključna stvar za pitanje kapitalizma kada govorimo o tehnologiji nije toliko u tome šta će biti sa industrijom i radnicima u proizvodnji kada tehnologija uznapreduje još više već šta će biti sa demokratijom koja je već sada samo igrokaz da se obični ljudi osjete uključenim u proces odluke.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) http://www.darpa.mil/ je program CIA-e gdje, između ostalog, istražuju način mjenjanja razmišljanja u mozgu čovjeka putem fizičke reakcije. Drugim riječima, ako ste neprijatelj amerike recimo neki terorista ili sl. skeniramo vam mozak, pogledamo u kojem dijelu mozga se rađa vaša misao i putem hemijske reakcije promjenimo vam tu misao! dakle nema više potrebe za "ispiranjem mozga" za mucenjem za argumentima za ubjeđivanjem. prosto, putem tehnologije, promjenimo vam mišljenje tako da ste vi u nešta ubjeđeni kao da vam je to palo na pamet samo od sebe a zapravo je tehnološki diktirano. direktna invazije ljudske misli i ljudske slobode. postavlja se onda pitanje same definicije čovjeka i njegove slobode.
Hank Paldum Chinaski
Posts: 6
Joined: 04/08/2013 17:15

#138 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Hank Paldum Chinaski »

Zokipfc wrote:
agnostic_front wrote: Pa valjda će biti manje siromašnih. I ovako se uz napredak tehnologije i slobodnog tržišta siromaštvo smanjilo nezamislivo. Jefitnijom hranom će se smanjiti još više. Ako ostanemo u kapitalizmu, naravno. Ako kapitalizam naslijedi neki sistem koji nigdje nije postojao, onda ne znam, iz prostog razloga što nije postojao. Ipak, mislim da ima forumaša koji znaju kako ti sistemi koji nikad nisu postojali funkcionišu.


Naravno da je kapitalizam povezan sa naučnim dostignućima, pa nisu valjda neki sistemi koji nikad nisu postojali? Jedino kapitalizam postoji, ostalo je sve diktatura nazvana pogrešnim imenima.
:roll:

Znas li ti uopste kako funkcionise to tzv. "slobodno trziste"?

tzv slobodno tržište u americi je najmanje slobodno od svih.

zaveršena jer epoha kad je bilo kapitalizam = ne uplitanje države = demokratije vs. socijalizam = uplitanje države = diktatura.

u americi nema slobodnog tržišta to je samo neoliberalna semantika. država vadi banke, auto industriju, poljoprivrednike, naftnu industriju, itd. itd. a juče je obama potpisao i Apple-eu pravo da prodaje svoje stare proizvode vetom protiv odluke suda (dakle nekonkurentnski, anti slobodnotržišni).
uostalom najefikasniji kapitalistički sistemi danas su oni gdje država jaka i gdje nema demokratije (kina, singapur), itd.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#139 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote: Naravno radi se o "your personal truth" kao i "your personal Jesus" .... "Moje pjesme moji snovi", :wink:
Ma napisao bih ti nešto, ali neću, suzdržaću se
Ma jastaradi, ugledaj se i ti malo na Ucitelja, ako ne mozes puno bar onda malo, za pocetak ako nista, :wink:
Pa nije baš da ja nisam "okretao drugi obraz", ali Učitelj nije rekao da i nakon što smo okrenuli i drugi obraz, i po njemu bili "udareni", da se trebamo skroz poniziti i ne braniti se nikako.

Učitelj je rekao " Teže će bogatašu biti ući u Raj, nego li kamili provući se kroz iglene uši", i ja sam te Njegove riječi protumačio tako da nam On ti riječima šalje poruku da ne treba gomilati materijalna bogatstva, jer to gomilanje će nam nauditi. I oni koji nisu vjerovali da je On govorio Božje riječi,već da je bio najmudriji Čovjek koji je živio na Zemlji, dokazali su da je nekontrolisano materijalno bogaćenje "tjeralo" čovjeka da griješi, da laže, krade, sebi želi jedno a drugima nešto drugo, ubija da bi povećao svoje bogatstvo... i vidi, sve to čine ovi koji danas upravljaju svijetom, a na svojim bankovnim računima imaju milijarde.

Mnogi kažu da je Isus bio "komunista", ali ono što je sigurno je da On ne podržava kapitalizam, jer ako je On rekao da nije dobro biti bogataš, onda to sigurno nije rekao bez razloga, jer On najbolje zna Čovjeka, On ga je stvorio,zna šta mu može nauditi a šta dobro donijeti, a Bog Čovjeku želi dobro :)
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#140 Re: Buducnost kapitalizma

Post by respo »

Zokipfc wrote:
respo wrote: kapitalizam je u nekoj mjeri uspio
reci mi samo da ne postoji ne jednakost
afrika i pojedini dijelovi azije juzne i centralne amerike naspram sj. amerike i europe
?
koji ti dio nije jasan?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#141 Re: Buducnost kapitalizma

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote: Pa nije baš da ja nisam "okretao drugi obraz", ali Učitelj nije rekao da i nakon što smo okrenuli i drugi obraz, i po njemu bili "udareni", da se trebamo skroz poniziti i ne braniti se nikako.

Učitelj je rekao " Teže će bogatašu biti ući u Raj, nego li kamili provući se kroz iglene uši", i ja sam te Njegove riječi protumačio tako da nam On ti riječima šalje poruku da ne treba gomilati materijalna bogatstva, jer to gomilanje će nam nauditi. I oni koji nisu vjerovali da je On govorio Božje riječi,već da je bio najmudriji Čovjek koji je živio na Zemlji, dokazali su da je nekontrolisano materijalno bogaćenje "tjeralo" čovjeka da griješi, da laže, krade, sebi želi jedno a drugima nešto drugo, ubija da bi povećao svoje bogatstvo... i vidi, sve to čine ovi koji danas upravljaju svijetom, a na svojim bankovnim računima imaju milijarde.

Mnogi kažu da je Isus bio "komunista", ali ono što je sigurno je da On ne podržava kapitalizam, jer ako je On rekao da nije dobro biti bogataš, onda to sigurno nije rekao bez razloga, jer On najbolje zna Čovjeka, On ga je stvorio,zna šta mu može nauditi a šta dobro donijeti, a Bog Čovjeku želi dobro :)
Lijepo si ti sve ovo posložio, ;-) Ako nećeš da gomilaš materijalna bogatstva prodaj traktor, podijeli sirotinji iz ostave, bar ono što imaš viška, ti znaš čega ti je ostalo, kiselih paprika, turšije, :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#142 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Lijepo si ti sve ovo posložio, ;-) Ako nećeš da gomilaš materijalna bogatstva prodaj traktor, podijeli sirotinji iz ostave, bar ono što imaš viška, ti znaš čega ti je ostalo, kiselih paprika, turšije, :wink:
Čuj da prodam traktor, pa sučim ću izvlačit' drva koja smotorkom 8-) :D obaram u državnoj šumi :run: :D

Voće je ove godine prerodilo, Boga mi k'o pred kijamet da je :cry: :D Hoće muslimani od jabuka da prave rakiju, kažu " ma mi to samo malo za obloge i masažu da imamo" :oops: :evil: :D
rev.onhand
Posts: 29
Joined: 17/02/2009 12:37

#143 Re: Buducnost kapitalizma

Post by rev.onhand »

Hank Paldum Chinaski wrote:već danas postoji dubioza koja se zove "intelektualno vlasništvo" i na koju kapitalizam nema odgovor. recimo bill gates je bogat iako su microsoft proizvodi sranje. kako? pa praktično on renta cijelom svijetu pravo da komuniciraju putem IT tehnologije. Privatizirao je nešto što bi trebalo da bude javni prostor, pod krinkom intelektualnog vlasništva.
Dubioza "intelektualno vlasništvo" - šta bi to trebalo da znači? Da ja nešto napravim i izmislim, da uložim godine i godine rada i znoja i da izmislim nešto što ne pada na pamet 98% svjetske populacije - pa da to onda nije moja zasluga već--- nečija? Ako je nešto neopiljvo ne mora značiti da ne postoji i da nije korisno. Pitaj sve teiste na svijetu, pisce, muzičare, umjetnike, psihologe... I da kapitalizam nema odgovor na to?? Kakav odgovor bi kapitalizam trebao da ima na intelektualno vlasništvo koje je i samo rezultat kapitalističkog sistema.

Stvar je u tome - da ono na što smo toliko navikli da imamo badava, Windowsi, Officei-, pa čak i pjesme, slike i romani, su rezultat mrkotrpnog ljudskog rada i istraživanja koje traje mjesecima (i godinama čak). Taj ljudski rad nosi cijenu, troškove i odgovornost za funkcionalnost. Sto posto sam siguran da u nekom slučaju ti izmisliš neki novi super-high tech koristan softwerski paket - da bi ga ti naplaćiv'o i štitio godinama poslije svoje smrti odnosno stavio pod intelektualno vlasništvo.

Nemoj mi samo reći da bi ga djelio džaba za dobrobit svijeta. Ako je tako - možeš li mi džaba otkucati 300 stranica teksta, best sellera nekog ili potrošio 15 godina educirajući se da napraviš neki program? To će biti samo tvoje intelektualno vlasništvo, ali obećavam ti da ćemo ga podijeliti za dobrobit cijelog svijeta!

Sve se to nadovezuje na to da ti misliš "kako je on privatizirao nešto što bi trebalo da bude javni sektor"! Opet - ako ti se ne korsti internet zbog tih osnova ili windows - bujrum okupi svoje pajdaše i sebi napravi/te mrežu računara pod IP protocolom 2013 koji će biti bolji od ovog bijednog interneta, da ga svi možemo koristiti i uživati u blagodetima koje ste vi stvorili.

Iskreno, taj tvoj anti-kapitalistički komentar je najakapitalističkiji od svih ovdje na ovom forumu. Dopusti da objasnim na šta mislim. Microsoft i na primjer Google (pa i ostali) su rezultat možda najsavršenije kapitalističke utrke ikad. Pa ako ti se i to ne sviđa, recimo ako ti se ne sviđa Microsoft - slobodno se možeš okrenuti Macu ili Linuxu - niko ti ne zabranjuje da ti koristiš te "platforme" i softwer koje nemaju veze sa Microsoftom. Ali ne, vjerovatno i sad (kao i ja) koristiš nelegalnu verziju Windowsa jer je najbolji proizvod te vrste na tržištu i pruža mogućnosti koje niti jedan drugi takav sistem ne pruža. Ako ti se ne sviđa, mrziš Bill Gatesa, ja ne znam kako živiš sa sobom i imaš volje da upališ svoj PC i dođeš na forum.

Savršena trenutna upotreba i konstantat razvoj IT tehnologija (softwera i hardwera) nisu ništa drugo nego rezultati kapitalističke borbe za kupce i za veću i bolju prodaju. DA imaš samo jedan ili dva softwerska paketa (osobina zatvorenih ekonomskih sistema) ne bi dalje dogurao od onoga što mi već danas smatramo "drevnom tehnologijom". Pitaj sjeverno-koreance mislim da će ti nešto dobro reći o mreži (koja je ipak u osnovama bazirana na kapitalističkom "smeću" koje oni koriste - ups, ne koriste.

Internet kao internet, je nastao samo dobrom i solidarnom voljom Američkih kapitalista, naučnika i kreativaca i to je fakt! Bez obzira kako im odvratna i ogavna bila vanjska politka, unutarnja ekonomija ili bespotreban tzv "American dream".
Američki kapitalistički i poduzetnički duh je omogućio cijelom svijetu da uživa (između ostalih) u najvećem tehnološkom čudu svih vremena - slobodnom za korištenje cijelom svijetu - internetu.

Da se vratimo na tvoj komentar, savjetujem ti uzmi stvar u svoje anti-kapitalističke ruke i bujrum instaliraj Linux odma na komp. (Evo od mene link najpoznatije inačice - http://www.ubuntu.com/). Al znaj da bilo ko, Rusi, Kinezi, Arapi, Bosanci, Hercegovci ili ko sve ne, napravi bolji sistem od Windowsa, jefitniji i pouzadniji, odmah će i oni to izbaciti i prodavati kao što to radi i Microsoft.

Da, baš me interesuje da su recimo Rusi ili Kinezi ili Arapi izmislili internet (in the first place, njihova ministarstva unutrašnjih poslova) šta misliš da li bi ga podijelili sa ostakom svijeta kao što su to uradili Amerikanci?
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#144 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Zokipfc »

Fini ameri dijele internet po svijetu a rusi i kinezi racku :D

Ne razumjes poentu price...
rev.onhand
Posts: 29
Joined: 17/02/2009 12:37

#145 Re: Buducnost kapitalizma

Post by rev.onhand »

Zokipfc wrote:Fini ameri dijele internet po svijetu a rusi i kinezi racku :D

Ne razumjes poentu price...
Internet je samo jedan primjer, koji se može prenijeti na sve ostalo, krenuvši od struje, korištenja elektromagnentski valova za mobitel, lijekova, TVa...

Zoki, priča je kao što i sam znaš velika, kapitalizam je nešto što i ne postoji u stvarnosti. Moš' se smijati, biti sarkastičan dokle hoćeš, i ti, i svi ostali podržavatelji i mrzitelji kapitalizma ali to je tako... I pozivajući na mržnju tog "američkog kapitalizma" i dijelova tog sistema, a u isto vrijeme u potpunosti uživajući u blagodetima i svega onoga dobroga što je isključivo taj sistem donio je licemjerstvo bez presedana.

Slažem se da i kapitalizam ima svojih mana. U biti, svaki sistem ima svojih negativnih strana i loših posljedica ali činjenica ostaje, da je moderni kapitalizam (sa primjesama učenja Kejnsa i Friedmena) osnova ekonomije zapadnih zemalja - upravo onaj kojem mi težimo.

Za sve ostalo tu je master card! :)
Last edited by rev.onhand on 05/08/2013 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#146 Re: Buducnost kapitalizma

Post by Joe McCarthy »

rev.onhand wrote:
Zokipfc wrote:Fini ameri dijele internet po svijetu a rusi i kinezi racku :D

Ne razumjes poentu price...
Internet je samo jedan primjer, koji se može prenijeti na sve ostalo, krenuvši od struje, korištenja elektromagnentski valova za mobitel, lijekova, TVa...

Prča je velika Zoki, kapitalizam je nešto što i ne postoji u stvarnosti. Moš' se smijati, biti sarkastičan dokle hoćeš, i ti, i svi ostali "mrzitelji" kapitalizma ali to je tako... I pozivajući na mržnju tog "američkog kapitalizma" i dijelova tog sistema, a u isto vrijeme u potpunosti uživajući u blagodetima i svega onoga dobroga što je isključivo taj sistem donio je licemjerstvo bez presedana.

Slažem se da i kapitalizam ima svojih mana. U biti, svaki sistem ima svojih negativnih strana i loših posljedica ali činjenica ostaje, da je moderni kapitalizam (sa primjesama učenja Kejnsa i Friedmena) osnova ekonomije zapadnih zemalja - upravo onaj kojem mi težimo.

Za sve ostalo tu je master card! :)
Ne bih ni sam bolje rekao :thumbup:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#147 Re: Buducnost kapitalizma

Post by UnscarD »

rev.onhand wrote:
Zokipfc wrote:Fini ameri dijele internet po svijetu a rusi i kinezi racku :D

Ne razumjes poentu price...
Internet je samo jedan primjer, koji se može prenijeti na sve ostalo, krenuvši od struje, korištenja elektromagnentski valova za mobitel, lijekova, TVa...

Prča je velika Zoki, kapitalizam je nešto što i ne postoji u stvarnosti. Moš' se smijati, biti sarkastičan dokle hoćeš, i ti, i svi ostali "mrzitelji" kapitalizma ali to je tako... I pozivajući na mržnju tog "američkog kapitalizma" i dijelova tog sistema, a u isto vrijeme u potpunosti uživajući u blagodetima i svega onoga dobroga što je isključivo taj sistem donio je licemjerstvo bez presedana.

Slažem se da i kapitalizam ima svojih mana. U biti, svaki sistem ima svojih negativnih strana i loših posljedica ali činjenica ostaje, da je moderni kapitalizam (sa primjesama učenja Kejnsa i Friedmena) osnova ekonomije zapadnih zemalja - upravo onaj kojem mi težimo.

Za sve ostalo tu je master card! :)
Ja koliko znam Friedmanova glavna teza jeste da trziste samo sebe regulise...sto li onda USA vlada intervenisa sa bailout paketom? Uplitanje drzave u ekonomske tokove a koji ostaju i dalje u privatnom vlasnistvu je oblik ekonomije karakteristican za fasizam.

Pogresno je vezivati sav naucni progres iskljucivo za kapitalizam jer stvari nisu crno bijele....sa jedne strane, da nije otisao u kapitalisticku USA tesla vijerovatno ne bi imao priliku da uradi to sto je uradio. Sa druge strane, kada je vec otisao, da nije bilo predatorskih bankara oko njega kao sto je JP Morgan, mozda bi smo sada imali bezicni prenos energije u izobilju a koliko bi to redefinisalo kompletnu civilizaciju mozemo samo da nagadjamo.

Neko je pominjao DARPU i internet. Bas kapitalizam sa tim nema veze jer internet uopste nije imao komercijalnu vrijednost nikakvu u to vrijeme. Kkao rece jedan od pionira tada, "internet nikada nije ni trebao izaci iz laboratorije ali se otrgao" ...
Kapitalizam uopste nije los prosto jer je bio neophodan. Da njega nije bilo, puno toga se ne bi desilo. Problem nastaje kada se ne uvidja da on VISE nijE neophodan i da je od njega vise stete nego koristi. Kapitalizam kao i svaki drugi monetarni sistem u svojoj samoj osnovi ima za cilj regulisanje oskudice i naravno ostvarivanje profita. Sto je veca oskudica necega to je nesto vrijednije. Problem je sto covijecanstvo vec preko 50 godina ima mogucnost da potpuno iskorijeni oskudicu cime bilo kakv oblik monetarnog sistema prestaje da ima smisla. Za vise informacija guglajte ResourceBasedEconomy i The Venus Project.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#148 Re: Buducnost kapitalizma

Post by UnscarD »

Koliko kapitalizam vise nema smisla dovoljno je pogledati zdravstvo.
Danas, bilo ko da pronadje lijek za rak interes velikih igraca je da tog nekog kupe i zataskaju otkrice inace ce u suprotnom mulitimilijarde USD vrijedna industrija pasti ...od proizvodjaca masina za zracenje, raznih scanera, skupih tretmana bolnica i doktora do farmaceutske industrije. POpadali bi kao kruske kada bi se sutra pojavio neko sa lijekom za rak.U takvoj situaciji, ovaj mutirani korporativni kapitalizam prestaje da bude stvar progresa nego upravo suprotno....njegova kocnica.
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#149 Re: Buducnost kapitalizma

Post by zakonpera »

Kapitalizam je teska bolest koja gleda samo na jedno oko, oko interesa za 1% populacije koja zivi na racun ostalih 99%. Sav napredak koji se daje na kasikicu je u svrhu stvaranja profita. Kada je profit i novac kojeg stampaju federalne rezerve svrha sam sebi a ne na moralnim osnovama razvoju covjecanstva. Matrica covjeka je dusa i moralna osnova koja je utjelovljena u covjeka kao i dusevno a ne samo fizicko bice. Pohlepa i gramzljivost je najprimitivniji nacin izrazavanja a takve osobe nas vode. Oni pokusavaju za seebe da prigrbe nesto sto je Bog dao covjecanstvu da se privremeno koristi. Ponasaju se kao da ne znaju da i oni privremeno raspolazu sa svim resursima jer svaka osoba ce okusiti smrt i praznihh ruku se vratiti zemlji od koje je stvorena.
rev.onhand
Posts: 29
Joined: 17/02/2009 12:37

#150 Re: Buducnost kapitalizma

Post by rev.onhand »

UnscarD wrote:Ja koliko znam Friedmanova glavna teza jeste da trziste samo sebe regulise...sto li onda USA vlada intervenisa sa bailout paketom? Uplitanje drzave u ekonomske tokove a koji ostaju i dalje u privatnom vlasnistvu je oblik ekonomije karakteristican za fasizam.

Pogresno je vezivati sav naucni progres iskljucivo za kapitalizam jer stvari nisu crno bijele....sa jedne strane, da nije otisao u kapitalisticku USA tesla vijerovatno ne bi imao priliku da uradi to sto je uradio. Sa druge strane, kada je vec otisao, da nije bilo predatorskih bankara oko njega kao sto je JP Morgan, mozda bi smo sada imali bezicni prenos energije u izobilju a koliko bi to redefinisalo kompletnu civilizaciju mozemo samo da nagadjamo.
Zato i jesam spomenuo Kejnsa i Fridmena u istoj rečenici. Moderni kapitalizam (ne monetarni sistem - već ekonomski sistem) i jest se naslonio na njih dvojicu u teoriji. Fridmen se zalaže za slobodno tržište dok je Kejnsova teorija odgovorna za intervenciju države. Vezati fašizam i ekonomsku teoriju - nema smisla. Možda si mislio na razne vidove planske ekonomije - tipa socijalizam, komunizam, merkantelizam... ali fašizam - to jednostavno nema smisla.

Zakonpera - ti misliš da je kapitalizam odgovoran za to? Nije - ljudi su odgovorni zato i ljudske želje i prohtjevi i ono životinjsko u njima (da ima što više, da bude što vrjedniji bogatiji...). Kapitalizam je san slobodne ekonomije i razvijanja tržišta, nikad ostvreni sistem, teorija, koja ja prihvaćena kao osnov za "ponašanje" u slučaju oskudnih resursa (tj ekonomije) pojedinih zemalja, institucija subjekata ...

Tvoja (ta poznata) rečenica "Kapitalizam je teska bolest koja gleda samo na jedno oko, oko interesa za 1% populacije koja zivi na racun ostalih 99%." pada u vodu samim tim jer imaš X zemalja, teritorija, institucija - subjekata u svijetu gdje nije prihvaćen kapitalizam kao osnova ekonomisanja, kao npr. Sjeverna Koreja, djelovi Kine, Azije, pojedine Zemlje Afrike (koji i vjeruju u boga i imaju taj "moral") a ipak je 99% ljudi siromašno i služi kao interes 1% populacije ili pak samo 1 čovjeka.
Post Reply