Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#1 Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by visocicaguy »

Pozdrav.

Naisao sam na interesantan novinski clanak o mogucem buducem pravcu razvoja jedne od grana genetike. Clanak govori o (vjerovatnom) eksperimentu krizanja covjeka i zivotinje.

U roku od 5 minuta mi se u glavi stvorilo sijaset pitanja, kao npr.:

- Kako bi mogli izgledati
- Kakva bi prava uzivali
- Kako bismo takva bica tretirali sa kriminoloskog aspekta
- Da li bi imali dusu, emocije, razmisljanje, ...
- Da li bi se mogli razmnozavati
- ...

Pored toga, postoje naravno i pitanja:

- Sta je svrha tome?
- Da li je eticno / moralno?
- Da li postoji granica do koje se smije/moze/treba/... ici u ovakvim eksperimentima?
- ...

Hajde da analiziramo ovu tematiku sa aspekta drustva, etike, religije, morala, filozofije, biologije.

Ko zeli i zna njemacki, evo URL clanka:

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by PipiDugaDevetka »

Laik sam, ali me živo interesuje ova tema jer je EU odobrila proizvodnju (Ali ne i prodaju u svojim državama) ''komercijalne klonetine'' - kloniranih životinja.

Kao što je poznato ''uspavana'' ovčica Dolly je to malo života što je imala održavana na istom zahvaljujući vitaminima, mineralima, lijekovima, hormonima,...Dalje neću da pričam jer jednostavno, nisam stručan.

Medjutim, bojim se nepoznatog, pa sam stoga veoma zainteresovan da čujem koju pametnu od onih koji znaju znanje.

Editovano:
O KLONETINI:
http://www.poljoprivreda.ba wrote:
Zastupnici Evropskog parlamenta zatražili su u srijedu na plenarnoj sjednici u Bruxellesu zabranu kloniranja životinja za ljudsku prehranu, pišu evropski mediji. Rezolucijom usvojenom gotovo jednoglasno zatražen je također embargo na uvoz kloniranih životinja, njihovih potomaka i bilo kakvih drugih kloniranih proizvoda.

Europarlamentarci su zabrinuti zbog visoke stope smrtnosti kloniranih životinja.

"Kloniranje je nevjerojatno rasipan način proizvodnje hrane, koji uzrokuje smrt mnogih životinja samo da bi se proizveo jedan uspješan klon", rekla je zastupnica Zelenih Caroline Lucas.
"Dokazano je da životinje koje prežive kloniranje imaju više mana i umiru ranije od ostalih životinja", istaknula je.

"Samo osam posto kloniranih ovaca ima potomke ili embrije koji mogu preživjeti. Kod krava je to 15 do 20 posto, kod koza manje od tri posto, svinja tri do pet posto, a zečeva manje od dva posto", kazala je.

U raspravi je izražena bojazan i da bi kloniranje moglo smanjiti genetsku raznolikost stoke, dok američka nevladina organizacija Centar za sigurnost hrane (CFS) upozorava da bi korporacije poput Monsanta patentiranjem kloniranih životinja mogle steći kontrolu nad cijelim životinjskim vrstama.

Evropska agencija za sigurnost hrane (EFSA) ocijenila je u januaru da je klonirana hrana sigurna za korištenje, što smatra i američki FDA.

Evropska skupina za etiku u znanosti i novim tehnologijama (EGE), savjetodavno tijelo Evropske komisije, izrazila je međutim sumnju da je kloniranje životinja radi prehrane etički opravdano.

U Evropi i svijetu, prenosi Hina, trenutno se ne prodaju proizvodi od kloniranih životinja. Na tržištu bi se po nekim procjenama mogli naći do 2010.

Izvor: FENA
EFSA i FDA će izgleda progurati ovo da se ''klonetina'' proizvodi i plasira izvan EU.
Naprijed sam napisao da je već dozvoljeno proizvoditi i prodavati drugim, pa sada odustajem od te izjave nakon što sam dodao ovu vijest sa početka 2009. godine.
U svakom slučaju, živo me zanima ova tema.
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#3 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by terapija »

Ovo krizanje je nemoguce odraditi prirodnim putem, jer jednostavno nismo kompatibilni.
Vjestackim putem tkaodjer, jer jos uvijek (i nadam se jos dugo dugo) ne posjedujemo znanje i resurse potrebne za to. Nekoliko ruskih doktora (ako me sjecanje dobro sluzi, nekada poslije 2. Svjetskog Rata, za vrijeme Hladnoga Rata) je pokusavalo ukrstanje covjekolikih majmuna i ljudi, no to je sve bilo naivno i brutalno.

Jedino sto je u domenu realnog je mozda izolovanje pojedinih gena i pokusaj njihove transplantacije.
U svakom slucaju jako osjetljiva tematika, i vjerujem da se sve "vodece sile" iz svijeta genetike javno deklarisu protiv toga, dok istovremeno inoficijelno jedva cekaju da ostvare neki proboj u tom pravcu. Potencijalna ogromna finansijska dobit se samo moze naslutiti. A danas se sve vrti bas oko zarade.
Sjetimo se samo pokusaja Hitlerove SS i njegovid "doktora" u kreiranju "Supervojnika" ili "Nadcovjeka". Logicno je ocekivati da postoje brojne teznje ka necemu slicnom i danas.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#4 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by NIN »

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html

Ima li gdje ovaj clanak na engleskom?
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#5 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by vratnik »

NIN wrote:http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html

Ima li gdje ovaj clanak na engleskom?
mene potraga odvede na ovu stranicu, Ima svasta nesta..
http://www.edge.org/
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#6 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by chengaba »

visocicaguy wrote:Pozdrav.
Pa nije to bas varijanta metne ga lola kravi, a rodi se teratos krave sa glavom covjeka i slicno antropomorfno bice.
Naravno, ne mislim da si mislio bas ovako, ali je cak i u teoriji, skoro nemoguce vjestacki (kamoli prirodno) doci do oplodnje dvije razlicite vrste, upravo iz razloga zbog kojeg su vrste. Realnije bi bilo gledati na ovo kao upgradeovanje ljudskih individua, modifikovanjem odredjenih gena i poboljsavajuci odredjene karakteristike i sl. (pogledati X-man, spiderman, hulk za naucne reference :D :D ).
User avatar
terapija
Posts: 1319
Joined: 17/06/2005 11:24
Location: Sarajvo

#7 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by terapija »

NIN wrote:http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html

Ima li gdje ovaj clanak na engleskom?
Ma prevescemo ga NIN-e, ako ga nisi nasao u medjuvremenu. Samo reci...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#8 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by NIN »

terapija wrote:
NIN wrote:http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html

Ima li gdje ovaj clanak na engleskom?
Ma prevescemo ga NIN-e, ako ga nisi nasao u medjuvremenu. Samo reci...
Nisam vala, a i zaboravio sam za ovo, da ti pravo kazem. Vrijeme me handri, da izvines.

Nego, ne bi bilo lose naci tekst na engleskom (mescini da je autor clanka Dawkins) jer, sudeci po pitanjima u uvodnom postu, mislim da originalni tekst ili nije dobro shvacen ili je novinar koji ga je priredio (preveo) malo naveo na svoj mlin, naravno pogresno, sto je prilicno cest slucaj kada su u pitanju ove stvari. To je ono sto me kopka. :D
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#9 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Jazz_Junkie »

Ja bi ti ga rado preveo, NIN, ali ne znam da li vrijedi uloziti taj trud ako nije sigurno da je tekst ispravno preveden. Da, autor clanka je Richard Dawkins i nazalost nisam bio uspjesan u potrazi za originalom. Trazio sam i na stranici The Edge odakle je navodno preuzet, ali ga ipak nema. Bilo bi ga lakse pronaci da je novinar Spiegela makar naveo originalni naziv clanka.
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#10 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by beautyfool »

Ima google translate pa mozes prevesti kompletnu stranicu na koji hoces jezik
A tema i ideja je zaista bolesna :roll:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#11 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Jazz_Junkie »

beautyfool wrote:Ima google translate pa mozes prevesti kompletnu stranicu na koji hoces jezik
A tema i ideja je zaista bolesna :roll:
Google Translate nije u stanju korektno prevesti clanak. Zapravo ga nikako ne moze prevesti, a da ostane u kontekstu. To je kao da prevodis sa rijecnikom. A poznata je cinjenica, da kad neki nesto ne razumiju, isto odma smatraju bolesnim....
User avatar
beautyfool
Posts: 2101
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by beautyfool »

Jazz_Junkie wrote:
beautyfool wrote:Ima google translate pa mozes prevesti kompletnu stranicu na koji hoces jezik
A tema i ideja je zaista bolesna :roll:
Google Translate nije u stanju korektno prevesti clanak. Zapravo ga nikako ne moze prevesti, a da ostane u kontekstu. To je kao da prevodis sa rijecnikom. A poznata je cinjenica, da kad neki nesto ne razumiju, isto odma smatraju bolesnim....
Pa sa povrsnim znanjem Njemackog i google translate-om se moze i te kako dobro razumiti sta autor artikla zeli reci, u svakom slucaju bolje ista nego nista.
Sve zavisi na sta se odnosi ne znanje a ja sam uvijek bila za to da se covjek informise, obrazuje i prosiri svoje znanje a iz tog razloga sam i otvorila da citam ovu temu, moje licno razmisljanje je da je ideja zaista bolesna, ako malo bolje razmislis i da se ostvari to sto oni zele ja mislim da nisu svijesni o kakvim se sve hendikepima moze raditi, ali nejse svako ima svoje vidjenje.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#13 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Jazz_Junkie »

beautyfool wrote:
Jazz_Junkie wrote:
beautyfool wrote:Ima google translate pa mozes prevesti kompletnu stranicu na koji hoces jezik
A tema i ideja je zaista bolesna :roll:
Google Translate nije u stanju korektno prevesti clanak. Zapravo ga nikako ne moze prevesti, a da ostane u kontekstu. To je kao da prevodis sa rijecnikom. A poznata je cinjenica, da kad neki nesto ne razumiju, isto odma smatraju bolesnim....
Pa sa povrsnim znanjem Njemackog i google translate-om se moze i te kako dobro razumiti sta autor artikla zeli reci, u svakom slucaju bolje ista nego nista.
Sve zavisi na sta se odnosi ne znanje a ja sam uvijek bila za to da se covjek informise, obrazuje i prosiri svoje znanje a iz tog razloga sam i otvorila da citam ovu temu, moje licno razmisljanje je da je ideja zaista bolesna, ako malo bolje razmislis i da se ostvari to sto oni zele ja mislim da nisu svijesni o kakvim se sve hendikepima moze raditi, ali nejse svako ima svoje vidjenje.
Dobro, slazem se da Google Translate moze pomoci u slucaju povrsnog poznavanja njemackog jezika. Prema prijevodu Daniela Bullingera se Dawkins na pocetku obracunava sa ljudskim odnosom prema etici. Kao primjer navodi pokret Pro-Life koji se protivi abortusu i eutanaziji i dozivljava kao zastitnik ljudskog zivota. Dawkins postavlja pitanje: a sto je sa zivotinjama? Dok ove vjerske organizacije kao "brane zivote", istovremeno nemaju problema sa ubijanjem zivotinja.
Ova teoretska zamisao krizanja covjeka i simpanze treba sluziti daljnem istrazivanju nase evolucije. Nije da se netko sjetio iz dosade kreirati neku novu rasu. Cilj je takodjer nova definicija etike i odnosa prema zivotinjama kojima i sami pripadamo. Pozitivni rezultati, koji su trenutno samo teoretski moguci (zbog nedostatka primjerene tehnologije), bi mogli "ponovo ozivjeti australophitecusa" i tako priskbiti bolji uvid u nasu proslost.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#14 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Shoshana »

Ja ne bih bas ruku stavila u vatru da se laboratorijsko krizanje primata i ljudi vec nije pokusalo. No - malo ko ce se danas usuditi objaviti takve rezultate.

Nasuprot tome, sasvim je pouzdano da su se hominidi ukrstali sa cimpanzama nakon sto su se - kao vrsta odvojili.
User avatar
Rz88
Posts: 212
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: Europa.

#15 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Rz88 »

Ma pokušalo se to 100%. Ljudi su najpametniji i najgluplji u isto vrijeme. Bog je ljudima dao pamet, a ispada da su ti koji su najškolovaniji i ko najpametniji NAJGLUPLJI. Prije svega mislim na predsjednike nekih država.
Prosody
Posts: 13
Joined: 21/06/2009 15:42

#16 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Prosody »

Ne vidim svrhu toga, pa mi zvuci nista nego jako lose osmisljena patka.

Buducnost genetike je naravno uzgajanje individualnih organa koje 100% odgovaraju primaocu.
Iskreno se nadam i da je eugenika dio te buducnosti.
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#17 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by maumau »

Zamislite čovjeka koji prede i mačku koja trpi nepravdu...Apsurd! :lol: :twisted:

Image
memnon
Posts: 177
Joined: 24/05/2012 19:25
Location: deep space 9

#18 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by memnon »

ide zec sumom i sretne mulu
bog ja sam zec a sta si ti upita ju
ja sam mula, tata mi je magarac a mama mi je kobila
super rece zeko i nastavi
sretne vucjaka
bog ja sam zeko a sta si ti? upita
ja sam vucjak, mama mi je vucica a tata mi je njemacki ovcar
super rece zeko
domalo sretne nekakvu musicu i upita ju
bog ja sam zeko a sta si ti
ja sam konjska musica odgovori ona, a zec ce
ajde boga ti ne seri
User avatar
maumau
Posts: 33
Joined: 16/06/2012 19:02

#19 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by maumau »

Čovjek kao Barska Mušica ( Barfly ) :lol: 8-)
Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#20 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by fatamorgana »

eddine, brine me tvoja budućnost .... :roll:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#21 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by kojeime »

"Pa nije to bas varijanta metne ga lola kravi, a rodi se teratos krave sa glavom covjeka i slicno antropomorfno bice. "

Ko je malo stariji mozda je citao tamo negdje 1980-ih casopis "Galaksija". U jednom broju je bilo do detalja objasnjeno zasto se razlicite vrste ne mogu reprodukovati, dakle seks izmedju dvije jedinke razlicitih vrsta ne moze dati potomke, jedino seks izmedju srodnih vrsta. Pa tako je objasnjen i bioloski mehanizam koji ne bi doveo do potomka lole i krave.

Medjutim, genetskim inzinjeringom ce vjerovatno biti moguce ukinuti taj bioloski mehanizam zastite. KO zna sta ce ona biti.

Problem u svemu ovome je da ce to neko sigurno nekada uraditi. Prokletstvo covjeka je da ce uraditi sve sto moze, bez obzira da li je to dobro ili ne. Pa i kada se donesu zakoni na nivou medjunarodne zajednice da se nesto ne smije, budite sigurni da negdje u nekoj zgradi u koju ne moze uci ni jedan inspektor ni jedne agencije neko ozbiljno radi upravo to sto je medjunarodno zabranjeno. I da drzava koja je potpisala tu zabranu finansira taj tajni rad.

Uostalom, SAD kaze da medjunarodni sudovi ne smiju suditi njihovim vojnicima, protokoli za smanjenje oneciscenja planete za njih ne vaze, Izrael kaze da medjunarodni propisi za njih ne vaze jer su oni Boziji odabrani narod i ne odgovaraju medjunarodnoj zajednici vec Visoj Sili (Ovo je izjavila Golda Mejer kada su donesene rezolucije UN-a protiv Izraela), Islamske zemlje ionako ne misle da je medjunarodna zajednica koja donosi pravila zasnovana na sistemu vrijednosti zapadne judeo-hriscanske civilacije nesto sto treba postovati. Pa da neko od njih ne pokusa napraviti spoj covjeka i zivotinje cak iako se zabrani? Naravno da hoce, ili neko od njih ili svi. A i ostali, sto to Rusi ne bi malo igrali se Boga, SAD su ionako vec 100ak godina vodeca sila, vrijeme je za smjenu. Ili Kinezi ili Indijci?
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#22 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by malsal »

visocicaguy wrote:Pozdrav.

Naisao sam na interesantan novinski clanak o mogucem buducem pravcu razvoja jedne od grana genetike. Clanak govori o (vjerovatnom) eksperimentu krizanja covjeka i zivotinje.

U roku od 5 minuta mi se u glavi stvorilo sijaset pitanja, kao npr.:

- Kako bi mogli izgledati
- Kakva bi prava uzivali
- Kako bismo takva bica tretirali sa kriminoloskog aspekta
- Da li bi imali dusu, emocije, razmisljanje, ...
- Da li bi se mogli razmnozavati
- ...

Pored toga, postoje naravno i pitanja:

- Sta je svrha tome?
- Da li je eticno / moralno?
- Da li postoji granica do koje se smije/moze/treba/... ici u ovakvim eksperimentima?
- ...

Hajde da analiziramo ovu tematiku sa aspekta drustva, etike, religije, morala, filozofije, biologije.

Ko zeli i zna njemacki, evo URL clanka:

http://www.spiegel.de/wissenschaft/mens ... 57,00.html
----------------
Zasto da ne - s tim sto sad to ne bi bili minotauri ili slicne kombinacije covjeka i zivotinje nego recimo pokupimo od ajkule gen sto je cini imunom na rak.
Mada ne vjerujem da je krizanje zivotinja i ljud buducnost genetike, mislim sa cemo sami praviti ili mjenjati gene a ne da ih drpamo od zivotinja.
Izgledali bi kako zelimo, u granicama mogucnosti. Ako je u redu stavljati silikon u sise zasto ne bi bilo u redu imati krila ili skrge ili...
Uzivali bi ljudska prava jer bi i dalje bili ljudi, samo drugaciji. Sa istim pravima dolaze i istim obavezama.
Dusa ? Sta je to, ko to ima, gdje je to ?? Poznajem razum i emocije, osjecaj identiteta ali "dusa" je isprazna teoloska konstrukcija.
Svrha - razne svrhe. Stjecanje znanja, ekpserimentisanje i radoznalost, poboljsanje ljudskog stanja...
Etika zavisi od uslova. Ako je svjesno i informisano onda ja ne vidim neke eticke probleme.
Postoje granice, ali ih jos nismo definisali jer ne znamo potencijale. Trenutno je najveci strah genetike sa nesto sto je genetski modificirano (kukuruz,pcele,virusi,ribe...) ne pobjegne i uinisti ne-modificirane verzije ili jos gore.
Last edited by malsal on 24/08/2013 18:32, edited 1 time in total.
aidaohranovic
Posts: 9
Joined: 08/04/2013 12:10

#23 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by aidaohranovic »

Nadam se da neću to doživjeti, a ni moja djeca.!!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#24 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by malsal »

aidaohranovic wrote:Nadam se da neću to doživjeti, a ni moja djeca.!!!!!!!!!!!!!!!
------------
Ne znam, ja bi volio vidjet na sta bi sve to licilo. Mogucnosti su beskrajne. Zasto je u redu operisati oci laserom da se popravi vid, a nije u redu (lupam primjere tek tako...) genetskom manipulacijom dati covjeku orlove oci, ili sonar po uzoru na sljepimisa... Jeste da su mi primjeri za sada naucna fantastika, ali je i satelitski telefon bio naucna fantastika do relativno nedavno.Nauka ide dalje, i tako i treba jer ako je ista poboljsalo ljudski zivot onda je to upravo nauka.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#25 Re: Buducnost genetike - Krizanje ljudi i zivotinja

Post by Brkooo »

Post Reply