Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Bosnjak/-inja koji zive citav zivot u inostranstvu su:

U vecini slucajeva izgubljen/-a za svoj narod i BiH.
27
63%
Nije izgubljen/-a za svoj narod i BiH.
11
26%
Ne znam.
5
12%
 
Total votes: 43

frupi
Posts: 35
Joined: 08/05/2004 02:41

#1 Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by frupi »

Upoznam ti ja prije nekog vremena jednog naseg Bosnjaka koji se rodio, odrastao i skolovao u Sloveniji, jos nosi muslimansko ime. Roditelji iz Bos. Krajine otisli na privremeni rad u Sloveniju pocetkom 70-tih, a on se tamo rodio.

Jedva prica bosanski, a od bosnjacko-muslimanskih obicaja ne zna nista. Ozenio se Slovenkom, djeci nadio krscansko-slovenska imena, i ona odrastaju krijuci dedu i nanu glupe Bosance i stideci se obicaja i vjere s oceve strane nastojeci sve zaboraviti. Nije on to tako rekao, ali izmedju redova jeste.

Drugi dan sretnem Bosnjaka rodjenog i odraslog u Kanadi, a zove se Stiven, krije ko guja noge da mu se babo zove Arif, a majka Halida. O nekim nacionalnim ili vjerskim obicajima nema govora. Takvih slucajeva znam na desetine.
Jos gora i tragicnija prica su Bosnjakinje mahom intelektualke, i to vrlo cesto i na evropski nacin lijepe, se udaju za svaku mraku na Zapadu, samo da se $$$$$$$$$$$$$$ salju, ocevi i majke presretne.

KAKAV SMO MI TO NAROD ?
KAKVI SMO MI TO LJUDI ?

Svi oni koji misle da ce nas dijaspora izvaditi iz problema lazu ovaj narod. Svaki Bosnjak i Bosnjakinja koji nakon studija vani ne dodju nazad su izgubljeni za svoj narod i zemlju zauvijek.
Ne zivi se samo od hljeba, i nije sve u zivotu novac. Onaj ko nije spreman da zivi i skromno i ako treba polozi svoj zivot za svoju zemlju, nije je ni zasluzio, i zasluzio je da nestane.

Holandija nije postala zemlja lala preko noci. Stotinama godina su ljudi na Zapadu gladovali i zivjeli u bijedi da bi neko nekada zivio u blagostanju.

MI BOSNJACI SMO JAKO LOS NAROD, JER SMO EGOISTI, SKOROJEVICI, I MISLIMO SAMO NA DANAS I NA SEBE. PRIMITIVNI I ISKOMPLEKSIRANI SELJACI KOJI HOCE IZ OPANAKA U KRALJEVSKE CIPELE. BICE JOS VREMENA I LJUDI I BOSNE IZA NAS. SVIDJALO SE TO NAMA ILI NE ?

NAJVECI BOZE PROKUNI SVAKOG KO OSTAVI I IZDA BOSNU. DABOGDA NIGDJE SRECE NE NASLI, A IZ DJEPOVA IM DOLARI ISPADALI. S NJIHOVIM POREZNIM PARAMA IM GLAVE SKINULI.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#2

Post by Fair Life »

Frupi,

DABOGDA DOKTORI IZ TEBE CEVAPE VADILI !
DABOGDA SVOJIM CRIJEVIMA BASTU ZALIJEVAO !
DABOGDA TI NOGE GLAVE NE SLUSALE ! ...

Dabogda... dabogda ti trava iz glave rasla ! Dabogda na toj travi raja tefericila !

PS__Sta kazes Frupi ? Dobro, a ?
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#3

Post by cipelici »

Zasto li "mislim" da bi ti u lov na duhove ?
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#4

Post by cipelici »

Drugi dan sretnem Bosnjaka rodjenog i odraslog u Kanadi, a zove se Stiven, krije ko guja noge da mu se babo zove Arif, a majka Halida. O nekim nacionalnim ili vjerskim obicajima nema govora. Takvih slucajeva znam na desetine.
Bosnjak rodjen i odrastao u Kanadi !?
Gdje li su bili BOSNJACI kada se taj ridio? :-)
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#5

Post by zzzzz »

cipelici wrote:
Drugi dan sretnem Bosnjaka rodjenog i odraslog u Kanadi, a zove se Stiven, krije ko guja noge da mu se babo zove Arif, a majka Halida. O nekim nacionalnim ili vjerskim obicajima nema govora. Takvih slucajeva znam na desetine.
Bosnjak rodjen i odrastao u Kanadi !?
Gdje li su bili BOSNJACI kada se taj ridio? :-)
Sta tebi ovde nije jasno Cipelicu. Svijet je postojo i prije 45', predpostavljam da u tvom ispranom mozgu sve pocinje od te godine ili ako si prekodrinski mozda od 1918.
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#6

Post by cipelici »

Jasno mi je i to ZORNO da tebi nista nije jasno.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#7

Post by Vodenjak »

Zivot na zapadu ide dalje...
Kod nas stoji ko baretina i vec se podobro "ušćuo" :D
Generacija koja je izbjegla, htjela ne htjela, okupirana je mislima o svojoj domovini koju je napustila.
Nista lose, potpuno prirodno i - jadna li im majka!

A sad je pitanje sta je to sto tu generaciju veze za njihovu zemlju? Pa naravno samo osjecaj pripadnosti koji su stekli rastuci i razvijajuci se u njoj!

I nista vise! Sve price, knjige, filmovi ili neke druge bajke ne mogu zamijeniti osjecaj pripadnosti stecen u doba djetinjstva i sazrijevanja.

Tako i Stiven! On je RODJEN tamo, odrastao, prva slova ucio, knjige citao djevojcice krisom gledao, prijatelje stekao, ozenio se itd itd...

Njegova domovina je KANADA!

Hoce li se kad zainteresovati da obidje zemlju svojih roditelja? To ne zavisi od njegovog "patriotizma" ili neceg takvog. To zavisi od njegovog sveukupnog zivotnog interesa! Ne osjeca on NIKAKAV patriotizam ili nesto slicno prema tradiciji i obicajima predaka. On moze da osjeti da je bogatiji time, moze da se stidi toga, moze da se ponosi i siri to dalje medju prijateljima, ali - to patriotizam NIKAD NECE BITI!

Pomirimo se s onim sto rekoh na pocetku: Zivot ide dalje! A mi koji smo na zapadu smo prezadovoljni ako djeci koja se rode ovdje uspijemo barem jezik maternji sacuvati! BAREM TO!

Ovdje se radi od jutra do sutra i vrlo se malo vremena ima za djecu. Ne zato sto letimo za parama vec zato sto se ovdje MORA raditi i od kuce odsutan biti minimum 10 sati dnevno! Za to vrijeme dijete ti je u vrticu u kojemu se prica naravno jezik zemlje domacina! Dodje se kuci kasno popodne. Ako se koja i progovori, hoce dijete van medju djecu a tamo - znate vec - jezik domacina!

Da ne duzim, ne osudjujte Stivena previse! Nije kriv ni on ni Arif mu ni Halida!

Osudite ONE koji nas sto imamo patriotizma u sebi protjerase iz nase zemlje, ali i OVE koji nam ne daju nazad!!!

Uostalom, isti su to i u prvom i u drugom slucaju. Samo su im predznaci razliciti!

Vozdra!
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#8

Post by zzzzz »

cipelici wrote:Jasno mi je i to ZORNO da tebi nista nije jasno.
Jasno je meni da predaci KMETOVI govore iz tebe :D
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#9

Post by cipelici »

zzzzz wrote:
cipelici wrote:
Drugi dan sretnem Bosnjaka rodjenog i odraslog u Kanadi, a zove se Stiven, krije ko guja noge da mu se babo zove Arif, a majka Halida. O nekim nacionalnim ili vjerskim obicajima nema govora. Takvih slucajeva znam na desetine.
Bosnjak rodjen i odrastao u Kanadi !?
Gdje li su bili BOSNJACI kada se taj ridio? :-)
Sta tebi ovde nije jasno Cipelicu. Svijet je postojo i prije 45', predpostavljam da u tvom ispranom mozgu sve pocinje od te godine ili ako si prekodrinski mozda od 1918.
Povijest/istoriju/historiju koju JA ZNAM sigurno necete PISATI VI jer vam to ne dopustam JA niti je meni kreirati 'Fruti' i ti 'zzzzz'.
Lijep pozdrav
od ESKIMKE
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#10

Post by zzzzz »

cipelici wrote:
zzzzz wrote:
cipelici wrote: Bosnjak rodjen i odrastao u Kanadi !?
Gdje li su bili BOSNJACI kada se taj ridio? :-)
Sta tebi ovde nije jasno Cipelicu. Svijet je postojo i prije 45', predpostavljam da u tvom ispranom mozgu sve pocinje od te godine ili ako si prekodrinski mozda od 1918.
Povijest/istoriju/historiju koju JA ZNAM sigurno necete PISATI VI jer vam to ne dopustam JA niti je meni kreirati 'Fruti' i ti 'zzzzz'.
Lijep pozdrav
od ESKIMKE
Istorija je napisana samo je treba procitati, ili ti mozda mitologija vise pase
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#11 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by Vodenjak »

frupi wrote: MI BOSNJACI SMO JAKO LOS NAROD, JER SMO EGOISTI, SKOROJEVICI, I MISLIMO SAMO NA DANAS I NA SEBE. PRIMITIVNI I ISKOMPLEKSIRANI SELJACI KOJI HOCE IZ OPANAKA U KRALJEVSKE CIPELE. BICE JOS VREMENA I LJUDI I BOSNE IZA NAS. SVIDJALO SE TO NAMA ILI NE ?

NAJVECI BOZE PROKUNI SVAKOG KO OSTAVI I IZDA BOSNU. DABOGDA NIGDJE SRECE NE NASLI, A IZ DJEPOVA IM DOLARI ISPADALI. S NJIHOVIM POREZNIM PARAMA IM GLAVE SKINULI.
E ´vako:

U prethodnom sam ti postu pokusao objasniti uzroke koji su Stivena doveli da bude Stiven i objasniti zasto se on ponasa kako se ponasa.

Pa onda uzeh i ponovo procitah tvoj post i ne mogu da izdrzim.
Moram da ti odgovorim i na cistom dragom nam "bosanskom"! Jer cini mi se da samo takav nacin izrazavanja ti i slicni tebi mozete razumjeti. Naime:

KONJINO jedna, jadan si i ti i tvoj ti Bog kojeg pozivas da ti pomogne u klanju pripadnika TVOG naroda koji je, zaboravio se to vec, djilkoshu i idiote jedan, vec jednom pobjegao ispod kame tebi slicnih!


E tako. Sad sam mirniji a moderator moze i da me banuje ako bas hoce!

Ali prije toga neka ipak malo razmisli...
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#12

Post by cipelici »

Vodenjace
Imas pravo na paradoxe ali ja NIKADA "zakletvama" ne vjerujem. Covjeka drzim samo za rijec i ako jednom na obecanju padne
NEMA popravnog.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#13

Post by manijak1 »

Covjeka drzim samo za rijec i ako jednom na obecanju padne
NEMA popravnog.
:D :D Možda ima drugi ispitni rok ? :D :D
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#14

Post by cipelici »

manijak1 wrote:
Covjeka drzim samo za rijec i ako jednom na obecanju padne
NEMA popravnog.
:D :D Možda ima drugi ispitni rok ? :D :D
Eh moj 'Manijace'... :D :D . Muratovic je 'visa sila'........................ :D . :D
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#15

Post by cipelici »

Manijace, :) ponosim se sobom :) jer nisam "SDA"-ovca.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#16

Post by manijak1 »

I meni :D :D ali karavani mi prolaze :D :D ..........
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#17

Post by cipelici »

Nije ti nikako kasno. Ne daj se.Cilj je svrha zivota.
cipelici
Posts: 155
Joined: 07/10/2004 17:02

#18

Post by cipelici »

Dovoljno duga da si je popusis. :x
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19

Post by Alfons Kauders »

Fair Life wrote:Frupi,

DABOGDA DOKTORI IZ TEBE CEVAPE VADILI !
DABOGDA SVOJIM CRIJEVIMA BASTU ZALIJEVAO !
DABOGDA TI NOGE GLAVE NE SLUSALE ! ...

Dabogda... dabogda ti trava iz glave rasla ! Dabogda na toj travi raja tefericila !

PS__Sta kazes Frupi ? Dobro, a ?
Sto bi reko Jergovic: "Dabogda ti dijete isjekli motorkom i slozili u podrum za zimu" :lol:

Joj jest vam teska i ozbiljna tema, al ne mogu ozbiljno o njoj.

Frupi, ne daj boze da nam dijaspora pomaze kakva je, uostalom trebali bi mi njima pomagat, napacenim Bosnjacima :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#20 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by beobasket »

Nestanak svojim vremenom, bar u 8 od 10 slucaja. Ja znam podosta ljudi, nisu u stanju dobiti djecu da odu u Bosnu da si bog. Jedino sto znaju je ovaj zivot gdje su dosli sa dvije, tri godine starosti ili rodjeni ovdje. Cak djecu koja je sa 10 godina starosti dosla jedva mogu odnosno jedva hoce. Jedino ovi u penzijama idu redovno i to pretezno starija generacija, znaci koji su dosli / izbjegli rat sa 30 i kusur godina. Danasnaj generacija sa 30 i kusur godina ide jos malo pa svake prestupne. Mozda 2004 slika nije niti blizu bila danasnjoj ali 13 godina kasnje, dosta se izmjenilo, niti vise za prepoznati.
Fitzgerald
Posts: 33
Joined: 07/01/2017 18:04
Location: Tuzla

#21 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by Fitzgerald »

frupi wrote: Ne zivi se samo od hljeba, i nije sve u zivotu novca ? Onaj ko nije spreman da zivi i skromno i ako treba polozi svoj zivot za svoju zemlju, nije je ni zasluzio, i zasluzio je da nestane.
Kralju jedini pa mozes li zivjeti bez novca. Ljudi rade mjesec dana za jebenih 450KM, normalno zive do 15og i poslije toga ko biljka, na racun fotosinteze.

Ne lupaj gluposti.
Last edited by Fitzgerald on 24/03/2017 11:45, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by Truba »

all those forum nicks will be lost in time like tears in the rain
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#23 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:all those forum nicks will be lost in time like tears in the rain
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by Truba »

Image
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#25 Re: Buducnost Bosnjaka u iseljenistvu - nada ili nestanak ?

Post by mehoxy »

Moze se reci da su na jedan nacin bosnjaci prodane duse. Velika je to generalizacija, ali vecinom istinita. Dovoljno je recimo vidjeti potomke onih turaka, koji su kao gastarbajteri otisli u Njemacku prije 50 - 60 godina, kako klicu za Erdogana. S druge strane, kod nase dijaspore se cesto recimo moze vidjeti da djeca izbjeglica iz 90-ih imaju strana imena, ne znaju uopste bosanski, ne zanima ih vjera (ili jos gore, stide je se) ni BIH itd.

I @beobasket, sto iskopa ovako staru temu ?
Last edited by mehoxy on 24/03/2017 12:39, edited 1 time in total.
Post Reply