Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#1 Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by Qwertz84 »

Kakve vizije su danas potrebne da BiH ima funkcionalnu privredu u budućnosti? U šta bi država trebala danas uložiti pare da sutra od toga ima više i u šta izbjeći, bh narod na čemu misliti raditi i firme šta nuditi? Za šta će BiH trebati se u budućnosti truditi više da uvozi radnu snagu(zato što već danas kvalifikovana nedostaje), strane kompanije(zato što oni nude posla) ili investicije u BiH(koje možda stvaraju financijsku sigurnost). Isto sam pročitao da se na primjer tamo u državi naseljavaju više ekonomski jakih kompanija gdje je bilo slobodnih malih poljoprivrednika i čini se da se ekonomija tako najbolje razvija. Ima li u BiH danas dovoljno od njih? Isto sam čuo ako ljudi imaju dovoljno vlasništva, velika zemljišta i ako se trude i da to danas ima razoran učinak na ekonomski razvoj. Je li to tačno? Isto me zanima ima li nešto šta se treba zabraniti šta šteti privredi ko što neki preporučuju igre na klađenje?
broj dva
Posts: 4544
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by broj dva »

Qwertz84 wrote: 16/09/2021 06:08 Kakve vizije su danas potrebne da BiH ima funkcionalnu privredu u budućnosti? U šta bi država trebala danas uložiti pare da sutra od toga ima više i u šta izbjeći, bh narod na čemu misliti raditi i firme šta nuditi? Za šta će BiH trebati se u budućnosti truditi više da uvozi radnu snagu(zato što već danas kvalifikovana nedostaje), strane kompanije(zato što oni nude posla) ili investicije u BiH(koje možda stvaraju financijsku sigurnost). Isto sam pročitao da se na primjer tamo u državi naseljavaju više ekonomski jakih kompanija gdje je bilo slobodnih malih poljoprivrednika i čini se da se ekonomija tako najbolje razvija. Ima li u BiH danas dovoljno od njih? Isto sam čuo ako ljudi imaju dovoljno vlasništva, velika zemljišta i ako se trude i da to danas ima razoran učinak na ekonomski razvoj. Je li to tačno? Isto me zanima ima li nešto šta se treba zabraniti šta šteti privredi ko što neki preporučuju igre na klađenje?
Za funcionalnu ekonomiju i privredu treba funckionlan politicki sistem. Zato pisi propalo.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#3 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by Qwertz84 »

Za funcionalnu ekonomiju i privredu treba funckionlan politicki sistem. Zato pisi propalo.
[/quote]

Po mome mišljenju daju ljudi u Bosni previše značaja političkom sistemu u BiH. Sa razlikom sa zemljom Kinom Bosna funcioniše politički bolje jer su se kršila ljudska prava manje od 1996 godine(i zemlja je bila manje politička diktatura) a priveda se je razvila slabije zato što su se ljudi uklavnom bavili stvarima koje ne mogu mijenjati a stvari koje su mogli poboljšati nisu ni pokušali da promjene. Ja sam siguran kad bi svako u BiH uradio privredni polovinu od onoga šta od drugog očekuje da bi u Bosni po mome mišljenju moglo oko 80% stanovništva živjeti u blagostanju i ne samo 20%.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by elcaliente »

Temeljni problem BH privrede je nekavlifikovna radna snaga ,slabo skolstvo i jako losa infrastruktura.

Gledajuci konkurentnost nase privrede tu mozemo zakljuciti da apsolutno nismo konkuretni zemljama koje su tehnoloski razvijene pa tako da ne mozemo producirati proizvode koje ce nam donjeti dovoljnu zaradu koja bi se multiplicirala.

Radnici u BIH mogu pruzati samo osnovne usluge, npr. sklapanje djelova. Mladi koji zavrse skolu nisu sposobni ni da sebi pretle zavezu.
Gledajuci na sve faktore nasi konkurteni su Srbija, S.Makedonija, Kosovo i azijske zemlje sa niskim primanjima.

Zamislite da ste vi potencijalni investitor koji ima portfolio od jednu milijardu eura i zeli da napravi veliku tvornicu avionskih motora, koja bi zaposljavala 3000 radnika. Potrebujes 500 inzinjera i 500 aviomehanicara, kakave su sanse da takvu tvornicu otovris u BiH i da je politicka situacija stabilna.
Ili recimo da otvaras firmu koja razvija u produciras cipove sa 1000 radnika.

Ljepljenje dzonova na cipele i tovljenje pilica moze svako.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#5 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by Qwertz84 »

Ja bih isto dodao da je problem nekvalifikovane radne snage isto da su slabo motivirani i većinom gledaju sve pesimistično i to su isto važni faktori koji stvaraju bijedu, propast i mizeran životni stil u Bosni. Ko uvijek je rekao ko je prestao da bude bolji je već prestao da bude dobar bio je u pravu i sa ovim ne mislim da se treba biti više slab motiviran i pesimistični.
saimidin
Posts: 2788
Joined: 20/05/2011 17:53

#6 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by saimidin »

Sa nama ovakvim kakvi smo ne mnogo bolja od sadasnjosti

Bez pravne drzave, rezanja korupcije za 90%, zavrsetka privatizacije svega, rezanja troskova i broja administracije za 50%, mrka kapa
:bih:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#7 Re: Budućnost bh privrede bi mogla izgledati kako ...

Post by TRANCE »

elcaliente wrote: 17/09/2021 14:37 Temeljni problem BH privrede je nekavlifikovna radna snaga ,slabo skolstvo i jako losa infrastruktura.

Radnici u BIH mogu pruzati samo osnovne usluge, npr. sklapanje djelova. Mladi koji zavrse skolu nisu sposobni ni da sebi pretle zavezu
:thumbup:

Budućnost će biti "middle income trap", pojava gdje država ekonomski napreduje do nivoa srednjeg dohotka po stanovniku i dalje ne može, jer slaba educiranost stanovništva, loše školstvo i nisko ulaganje u novu tehnologiju ne dopuštaju da se država približi visokorazvijenim državama. Mi smo već upali u tu zamku 2010-ih jer od tada inflacijski prilagođene plate su rasle nekih 0 do 2% godišnje, što je smiješno za državu u razvoju (u Kini npr. plate rastu 10 do 15% godišnje). Isti problem imaju Južna Afrika i Brazil, dostigli su određeni srednji životni standard prije desetak godina i od tada stoje na istom i stajat će i narednu generaciju.
Tako da ili se naviknite na plate do 1000 KM za većinu radnika ili idite u inostranstvo ili ganjajte da kako radite za strance preko interneta, jer bolje biti neće.
Post Reply