Budizam, religija ili filozofija ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2826 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Connaisseur Karlin »

Towelie wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Towelie wrote:Potencijalno za svakog od nas.
tako nesto jos nikome nije uspjelo :)
Rekoh ja, expert(ica) si za duhovnost. :mrgreen:
ne, na tome ne insistiram :)
Nocty
Posts: 1058
Joined: 12/01/2010 05:50

#2828 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nocty »

Biti il ne biti
To shroom or not to shroom?
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2829 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Montana »

Tullius Iustinius wrote:Sta znate o budizmu, da li je budizam religija ili filozofija :?: :idea:
Ako ima nekoga ko dobro poznaje budizam moze ovde da napise sve sto zna, interesuje me sve od podela na posebne grane (ako ih ima) pa do pravila i ucenja... :arrow:
A takodje, sta mislite o prelasku u druge vere (npr. u budizam ili neku drugu sa balkana) :?:

Evo u medjuvremenu sam pronasao interesantan sajt o budizmu, mozda ce jos nekoga da zanima... :wink:
http://www.yu-budizam.com/
http://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/m ... a/6393323/
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2830 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Towelie »

It is significant to understand that there is only one person, Gautam Buddha, who has used nothingness, emptiness, for the ultimate experience. All other mystics of the world have used fullness, wholeness, as the expression, the indication of the ultimate experience. Why did Gautam Buddha have to choose a negative term? It is significant to understand -- for your own spiritual growth, not for any philosophical reasons. I do not speak for philosophical reasons. I speak only when I see there is some existential relevance. The idea of fullness, the idea of God, the idea of perfection, the idea of the absolute, the ultimate -- all are positive terms. And Gautam Buddha was amazed to see the cunningness of human mind. The innocent mystics have simply used the positive words because that was their experience. Why bother about the misery which is no more? Why not say something about that which is now? The innocent mystics have spoken out of their isness. But throughout the centuries the cunning minds of people around the world have taken advantage of it. To the cunning mind, the idea of fullness and the positive terms indicating it became an ego trip: "I have to become God. I have to attain the absolute, the brahma; I have to achieve the ultimate liberation." The I became the center of all our assertions. And the trouble is that you cannot make the ultimate experience a goal for the ego. Ego is the barrier; it cannot become the bridge. So all the positive terms have been misused. Rather than destroying the ego, they have become decorations for the ego. God has become a goal, you have to achieve the goal. You become greater than God. Remember, the goal cannot be greater than you. The achieved cannot be greater than the achiever. It is a very simple fact to understand. And all the religions have fallen because of this simple innocence of the mystics. Gautam Buddha was the most cultured and the most educated, the most sophisticated person ever to become a mystic. There is no comparison in the whole of history. He could see where the innocent mystics had unknowingly given chances for cunning minds to take advantage. He decided not to use any positive term for the ultimate goal, to destroy your ego and any possibility of your ego taking any advantage.

He called the ultimate, nothingness, emptiness, shunyata, zero. Now, how can the ego make zero the goal? God can be made the goal, but not zero. Who wants to become zero? -- that is the fear. Everybody is avoiding all possibilities of becoming zero, and Buddha made it an expression for the ultimate. His word is nirvana. He chose a tremendously beautiful word, but he shocked all the thinkers and philosophers by choosing the word `nirvana' as the most significant expression for the ultimate experience. Nirvana means blowing out the candle. The other mystics have said that you are filled with enormous light, as if thousands of suns together have suddenly risen inside you, as if the whole sky full of stars has descended within your heart. These ideas appeal to the ego. The ego would like to have all the stars, if not inside the chest then at least hanging on the coat outside the chest. "Enormous light"... the ego is very willing. To cut the very roots, Buddha says the experience is as if you were to blow out a candle. There was a small flame on the candle giving a small light -- even that is gone, and you are surrounded with absolute darkness, abysmal darkness.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2831 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

cini se da je u pitanju nesto malo komplikovanije

ali pocetak je dobar, daje ti dobar recept za zaustavljanje misli.. samo se usredsredis na udah i izdah, i nevjerovatno fakat se sve misli poprilicno utisaju
negdje je pomenuto treniranje ptice maste, a ovo je jedini ulaz u tu problematiku na koji sam do sada naisla
dakle, kad si u nuli :mrgreen: to je samo pocetak-povrsina
istinska nula je kad se valjda procisti sav natalozeni mulj sa dna onog sufijskog bunara
tek tad je istinski bistro
tek tad mozes bez distorzije uocavati pravu mjeru svih stvari, i postupati u skladu s njom
i paziti da se guzica opet ne popne za vrat

precice su super stvar, ali izgleda da je rastakanje tog mulja lifelong job

Image
Last edited by zijancer on 24/07/2017 12:34, edited 2 times in total.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2832 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

zijancer wrote:cini se da je u pitanju nesto malo komplikovanije

ali pocetak je dobar, daje ti dobar recept za zaustavljanje misli.. samo se usredsredis na udah i izdah, i nevjerovatno fakat se sve misli poprilicno utisaju
negdje je pomenuto treniranje ptice maste, a ovo je jedini ulaz u tu problematiku na koji sam do sada naisla
dakle, kad si u nuli :mrgreen: to je samo pocetak-povrsina, treba procistiti sav mulj iz onog bunara
istinska nula je kad se valjda procisti sav natalozeni mulj sa dna onog sufijskog bunara
tek tad je istinski bistro
tek tad mozes bez distorzije uocavati pravu mjeru svih stvari, i postupati u skladu s njom
i paziti da se guzica opet ne popne za vrat

precice su super stvar, ali izgleda da je rastakanje tog mulja lifelong job


http://photos1.blogger.com/blogger/1411 ... 0copia.jpg
još ako stvaraš novi mulj, to je beskonačan posao
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2833 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

zakljucani mulj me vise plasi od guzice, al eto :cry:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2834 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

ja koliko sam razumio, guzici je pos'o da kaki
mulj je na dnu svake rijeke, kad se po njemu hoda , rijeka se zamuti, ali na kratko .
Nije se dobro držati neke metafore kao "svetog pisma", jer to je onda šablon u koji hoćeš da uguraš realnost.
Ali realnost je stalno nova i ne trpi šablone
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2835 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

mislim da se ne razumijemo
potpuna cistoca je valjda osnov za savrseno videnje
ako postoji zakljucani mulj, imas potencijalnu nagaznu minu u sebi, i dok tako setas kao pravednik, nisi ni svjestan da je ptica trkacica jos uvijek tu
sori
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2836 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

Ja tebe razumijem, ti mene ne :-D
Nisam siguran da je to što ti govoriš uopće život.
Nagazna mina bi bila kao kad se naljutiš , pa onda ne rasuđuješ čisto.
Ja tu čistoću vidim kao protočnost. Nije to život ako se ne ljutiš i ne gubiš povremeno, važno je samo da to
ne nosiš sa sobom i nakon što se dogodilo.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2837 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Towelie »

Budizam je nestao sa Gautaminom smrcu. Ovo danas je religija poput ostalih.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2838 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

ok, predajem se
upravo gledam videic o majklu witmanu iz vafen ss, pa ce se polupati loncici
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2839 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

zijancer wrote:ok, predajem se
upravo gledam videic o majklu witmanu iz vafen ss, pa ce se polupati loncici
poenta jeste u predaji, ne pružanju otpora :lol:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2840 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

samo pustiti, kaže Mudji:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#2841 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by sadie_forever »

Izvorni budizam nigdje nije prihvacen,jer kako da masa pocne vjerovati da ne postoji "ja"? da se karma reinkarnira i to je to,cilj ti je jednostavno nestati ??

japanci su vecinom shinotisti ,obozavaju svoje umrle isto kao i veci dio populacija koji su budisti.kinezi posebno...s budizmom to nema ni 1% jer zasto se moliti nekom ko je umro i reinkarniran? :D

mislim da je izvnorni cisti budizam filozofija,zivotni put,,a ovo danas religija,i to vise religija ovisno gdje se praktikuje.Japanci su shintoisti,kinezi imaju svoje folk religije,koreanci svoje itd itd
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2842 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

"Svako je sam sebi vodič. Zar bi iko drugi to mogao biti?" Buda
Faravahar
Posts: 1
Joined: 30/12/2017 14:40

#2843 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Faravahar »

Tullius Iustinius wrote:Sta znate o budizmu, da li je budizam religija ili filozofija :?: :idea:
Ako ima nekoga ko dobro poznaje budizam moze ovde da napise sve sto zna, interesuje me sve od podela na posebne grane (ako ih ima) pa do pravila i ucenja... :arrow:
A takodje, sta mislite o prelasku u druge vere (npr. u budizam ili neku drugu sa balkana) :?:

Evo u medjuvremenu sam pronasao interesantan sajt o budizmu, mozda ce jos nekoga da zanima... :wink:
http://www.yu-budizam.com/
S obzirom da Budizam nije sustav vjerovanja i bogoslužja koja "Boga" stavljaju u središte, ne može biti religija. Budizam je filozofija. U Budizmu nema Boga već se sve vrti oko pojedinca. Dakle u središtu budističkog sustava vjerovanja i filozofije je Darma.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2844 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

Evo jedna lijepa zen priča:

"Rjokan, zen učitelj živio je najjednostavnijim životom, u maloj kolibi, u podnožju planine. Jedne večeri je u kolibu upao lopov, tek da bi se uvjerio da u njoj nema ničeg da se ukrade. Rjokan se vratio i zatekao ga na djelu.
- "Mora da si dugo putovao da bi došao do mene," rekao je svom nezvanom gostu, " zato ne bi valjalo da odeš praznih ruku. Molim te, dozvoli mi da ti barem poklonim svoju odjeću."
Lopov se našao u čudu. Dograbio je odjeću i pobjegao. Rjokan je sjedio nag, posmatrajući mjesec.
-"Jadan čovjek," pomisli u sebi, "eh, da sam mogao, poklonio bih mu ovaj prelijepi mjesec".

(Pol Reps, "101 zen priča i drugi klasici zena")
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#2845 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Ramzess Veliki »

riverflow wrote:Evo jedna lijepa zen priča:

"Rjokan, zen učitelj živio je najjednostavnijim životom, u maloj kolibi, u podnožju planine. Jedne večeri je u kolibu upao lopov, tek da bi se uvjerio da u njoj nema ničeg da se ukrade. Rjokan se vratio i zatekao ga na djelu.
- "Mora da si dugo putovao da bi došao do mene," rekao je svom nezvanom gostu, " zato ne bi valjalo da odeš praznih ruku. Molim te, dozvoli mi da ti barem poklonim svoju odjeću."
Lopov se našao u čudu. Dograbio je odjeću i pobjegao. Rjokan je sjedio nag, posmatrajući mjesec.
-"Jadan čovjek," pomisli u sebi, "eh, da sam mogao, poklonio bih mu ovaj prelijepi mjesec".

(Pol Reps, "101 zen priča i drugi klasici zena")
Koji naivac, kako ga izbunari k'o levata ... :lol: :lol: :lol:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2846 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

Last edited by riverflow on 27/03/2018 20:15, edited 2 times in total.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2847 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

Ramzess Veliki wrote:
riverflow wrote:Evo jedna lijepa zen priča:

"Rjokan, zen učitelj živio je najjednostavnijim životom, u maloj kolibi, u podnožju planine. Jedne večeri je u kolibu upao lopov, tek da bi se uvjerio da u njoj nema ničeg da se ukrade. Rjokan se vratio i zatekao ga na djelu.
- "Mora da si dugo putovao da bi došao do mene," rekao je svom nezvanom gostu, " zato ne bi valjalo da odeš praznih ruku. Molim te, dozvoli mi da ti barem poklonim svoju odjeću."
Lopov se našao u čudu. Dograbio je odjeću i pobjegao. Rjokan je sjedio nag, posmatrajući mjesec.
-"Jadan čovjek," pomisli u sebi, "eh, da sam mogao, poklonio bih mu ovaj prelijepi mjesec".

(Pol Reps, "101 zen priča i drugi klasici zena")
Koji naivac, kako ga izbunari k'o levata ... :lol: :lol: :lol:
Očekivan komentar. Ko je levat, naivac...možda ptice znaju :)
Last edited by riverflow on 27/03/2018 20:18, edited 1 time in total.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2848 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

Nanin, japanski učitelj iz doba Meidji primio je univerzitetskog profesora koji je došao da čuje nešto o zenu. Nanin je poslužio čaj.
On je šolju svoga gosta napunio do vrha, a onda je nastavio da sipa. Profesor je posmatrao kako se šolja preliva i na kraju nije više mogao da se suzdrži. "Prepuna je. Više ne može da stane u nju!"
"Baš kao i ova šolja, i ti si ispunjen svojim mislima i sudovima. Kako da ti pokažem zen, ako prvo ne isprazniš svoju šolju?"
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2849 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by arzuhal »

Kad već o tome tako pričate, ne znam...Eno, raja objašnjava, po ko zna koji put, na temi o zabrani svinjetine da je ta vjerska zabrana bila uslovljena klimom i podnebljem Bliskog istoka, lakim i brzim kvarenjem svinjetine i sl. Na sličnom tragu je i Neitzsche tvrdio da je u Indiji jedino i mogao nastati budizam, budući da su ljudi uglavnom jeli rižu i to, a ne toliko meso, pa nisu imali kuveta za nekakve silne ratove, pokrete i osvajanja, te se na tome rodilo i utemeljilo neko učenje o nedjelovanju...To kao metafizika kuhinje, tradicionalna kuhinja u temelju filozofsko-religijskih učenja, "reci mi šta jedeš i reći ću ti šta si", i sl.
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#2850 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MaD_ProfessoR »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:Mislio sam da su budisti mirna raja, ali zestoko sam se prevario poslije Mijanmara.
Zamisli da ja kažem mislio sam da su muslimani fina raja, ali nakon ISILA sam se prevario...
Dobri moji, nemojte i ovdje počinjati, molim vas :)

Otvorenih 1000 tema ima gdje se može naduravati o ovome što započinjete ovim riječima, nemojte i ova tema da se pretvori u jednu takvu.
Post Reply