Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#6951 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

wewa wrote:
pemanapemani wrote:Šta bi mogle biti bijele pjegice na lišću paradajza, posebno na chery paradajzu?

Paradajz je u plasteniku. Ne bih rekao da je pepelnica, jer se ne kreće od dna biljke. Možda siva pjegavost paradajza?
Nema ih po plodovima i stabljici, ali se pojave bukvalno odmah na izdanku. Prskao sam sa preslicom, pa onda sa bijelim lukom. Prihranio dva puta - kopriva i gavez i rastopljeni peletirani stajnjak, a chery i onom organskom tekućinom od morskih algi.
ima li ista na plodu?

mozes pokusati s krecom, povecati udio kalcija u zemljistu... nama je to pomagalo i kod pepelnice.
Prskati po lišću ili?

Stavio sam kreč prije sadnje, odnosno, prije pripreme za sadnju.
Obično stavim kreč, dobro zalijem, ostavim dva do tri dana, stavim stajnjak ili peletirano organsko gnojivo, prekopam, a zatim sadim.

Primjetio sam da se stanje malo poboljšalo nakon prskanja kupkom od bijelog luka. Pokušam ponovo isto, samo da se napokon promoli sunce na obzoru.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6952 Re: Bášča

Post by wewa »

pemanapemani wrote:
wewa wrote:
pemanapemani wrote:Šta bi mogle biti bijele pjegice na lišću paradajza, posebno na chery paradajzu?

Paradajz je u plasteniku. Ne bih rekao da je pepelnica, jer se ne kreće od dna biljke. Možda siva pjegavost paradajza?
Nema ih po plodovima i stabljici, ali se pojave bukvalno odmah na izdanku. Prskao sam sa preslicom, pa onda sa bijelim lukom. Prihranio dva puta - kopriva i gavez i rastopljeni peletirani stajnjak, a chery i onom organskom tekućinom od morskih algi.
ima li ista na plodu?

mozes pokusati s krecom, povecati udio kalcija u zemljistu... nama je to pomagalo i kod pepelnice.
Prskati po lišću ili?

Stavio sam kreč prije sadnje, odnosno, prije pripreme za sadnju.
Obično stavim kreč, dobro zalijem, ostavim dva do tri dana, stavim stajnjak ili peletirano organsko gnojivo, prekopam, a zatim sadim.

Primjetio sam da se stanje malo poboljšalo nakon prskanja kupkom od bijelog luka. Pokušam ponovo isto, samo da se napokon promoli sunce na obzoru.
i mi po zemlji posipamo
to bi trebalo biti dovoljno, sto se kalcija tice

a moguce da su kakve gljivice, vrijeme i vlaga su ubitacni
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6953 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:izgleda da nece ove godine
ova kisa je katastrofa,ubijeno mi je sve,od graha,tikvica do paradajza,paprike,chilija...sve se zuti,paradajz i paprike odbacuju cvat
ovo vrijeme pogoduje jedino razvoju gljivica ,nicemu vise

a trave se ne moze nacupati...raste kao luda
Ima quadris, uzmes i pospricas i nece nista propast.

Edit: znam da radi za krompir 100%, evo nesto sam na brzinu naso kako i kad se primjenjuje https://www.agroportal.hr/povrtlarstvo/25385 , znaci ima rjesenje za previse padavina i vlage.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6954 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

nisam taj quadris nikada koristio...najcesce koristim ridomil gold...koji je sistematicni fungicid,djeluje u preventivno i kada napadne bolest
ali ne moze sada nista djelovati,kada je svaki dan kisa i onda nagli porast temperature,gdje krenu isparenja iz zemlje i eto gljivica na biljkama i oboljenja
meni ne smeta velika vlaznost zemlje,jer je zemlja kamenita a cuo sam da kod svijeta vec krompir truhne,kod sebe nisam primjetio,mada sam tek iscupao par loza krompira
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6955 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:nisam taj quadris nikada koristio...najcesce koristim ridomil gold...koji je sistematicni fungicid,djeluje u preventivno i kada napadne bolest
ali ne moze sada nista djelovati,kada je svaki dan kisa i onda nagli porast temperature,gdje krenu isparenja iz zemlje i eto gljivica na biljkama i oboljenja
meni ne smeta velika vlaznost zemlje,jer je zemlja kamenita a cuo sam da kod svijeta vec krompir truhne,kod sebe nisam primjetio,mada sam tek iscupao par loza krompira
Pa to ti je to, cini mi se da je malo drugacija aktivna stvar a isti je mehanizam djelovanja, a uglavnom se koristi preventivno (meni je ovo toliko glupa rijec a i sam postupak da to nije normalno, jer se u vecini slucajeva dzaba iskoristi i potrose pare) bas zbog ovakvih situacija. Moze se koristiti quadris ili bilo koji sistematicni fungicid cak ako nisi koristio preventivno u slucaju kise ali mora proci x sati (nisam tacno siguran) da nema kise i treba se pazit na karencu, tj. da se ne vadi iz zemlje dok ne istekne odredjeni broj dana. Ovo govorim za krompir a isto se moze primijeniti na svaku vrstu.

Mislim da trulez korijena nastaje tako sto korijen bude dugo sa odredjenim procentom vlaznosti koji nije normalan u tlu oko istog i eto ti gljivica dok kazes keks. I ode sav krompir, barem je bilo tako kod jedne poznanice, otislo joj jedno 300 kila krompira, tj. struho u zemlji nakon nekoliko dana kise prosle godine. Naravno nije koristila nikakve fungicide pa mislim da je jedan od razloga i taj.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6956 Re: Bášča

Post by spreca »

Kako se izbaviti od Krtica...ma nije krtica nego buldozer :twisted: :lol: :lol: ......dodje mi da uzmem plinsku bocu i da stavim slauf u one tunele i da zapalim......s obzirom gdje se nalazim mogu nabaviti i bojne otrove :lol: :lol: :lol: ....imal ko ideju kako ratovati sa krticama :mrgreen:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6957 Re: Bášča

Post by triconja »

spreca wrote:Kako se izbaviti od Krtica...ma nije krtica nego buldozer :twisted: :lol: :lol: ......dodje mi da uzmem plinsku bocu i da stavim slauf u one tunele i da zapalim......s obzirom gdje se nalazim mogu nabaviti i bojne otrove :lol: :lol: :lol: ....imal ko ideju kako ratovati sa krticama :mrgreen:
Ima ti misolovka za krtice bolan, kupis nju i turis u rupu i krtica kad naidje samo izvadis. Mani se tijeh bojnih otrova da ne budes jos jedan terorista :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6958 Re: Bášča

Post by spreca »

triconja wrote:
spreca wrote:Kako se izbaviti od Krtica...ma nije krtica nego buldozer :twisted: :lol: :lol: ......dodje mi da uzmem plinsku bocu i da stavim slauf u one tunele i da zapalim......s obzirom gdje se nalazim mogu nabaviti i bojne otrove :lol: :lol: :lol: ....imal ko ideju kako ratovati sa krticama :mrgreen:
Ima ti misolovka za krtice bolan, kupis nju i turis u rupu i krtica kad naidje samo izvadis. Mani se tijeh bojnih otrova da ne budes jos jedan terorista :lol:
ma genetika ti je chudo ba :lol: :lol: :lol: :lol: ...cuj misholovka za krtice...onda je krtolovka :lol: :lol: :lol: umal ne napisah kitolovka :oops: :lol: :lol: .....probacu da potrazhim .....prvi put cujem za te spravice......ja sam probo sa 9% alkoholnim sircetom ...natopim krpu time i u rupu izacepim....slaba fajda i jos vise rovi :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6959 Re: Bášča

Post by triconja »

spreca wrote:
triconja wrote:
spreca wrote:Kako se izbaviti od Krtica...ma nije krtica nego buldozer :twisted: :lol: :lol: ......dodje mi da uzmem plinsku bocu i da stavim slauf u one tunele i da zapalim......s obzirom gdje se nalazim mogu nabaviti i bojne otrove :lol: :lol: :lol: ....imal ko ideju kako ratovati sa krticama :mrgreen:
Ima ti misolovka za krtice bolan, kupis nju i turis u rupu i krtica kad naidje samo izvadis. Mani se tijeh bojnih otrova da ne budes jos jedan terorista :lol:
ma genetika ti je chudo ba :lol: :lol: :lol: :lol: ...cuj misholovka za krtice...onda je krtolovka :lol: :lol: :lol: umal ne napisah kitolovka :oops: :lol: :lol: .....probacu da potrazhim .....prvi put cujem za te spravice......ja sam probo sa 9% alkoholnim sircetom ...natopim krpu time i u rupu izacepim....slaba fajda i jos vise rovi :lol:
pa ja misolovka bolan, evo ti par slika kako izgleda, a mozda bi mogo i sam nesta napravit na ovaj fazon
https://www.google.com/search?biw=1280& ... bSU#imgrc=_

evo dvije varijante
https://www.youtube.com/watch?v=78Oj9cd3byk
https://www.youtube.com/watch?v=2n-AXKEdPUg
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6960 Re: Bášča

Post by spreca »

triconja wrote:]
pa ja misolovka bolan, evo ti par slika kako izgleda, a mozda bi mogo i sam nesta napravit na ovaj fazon
https://www.google.com/search?biw=1280& ... bSU#imgrc=_

evo dvije varijante
https://www.youtube.com/watch?v=78Oj9cd3byk
https://www.youtube.com/watch?v=2n-AXKEdPUg
Hvala...probacu naci.....inace mi je na parceli ko bojno polje sve izrovljeno...mislice ko da imam krmad :lol: ....najgore sto rovi po gredicama sa povrcem posadjenim :twisted:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6961 Re: Bášča

Post by triconja »

spreca wrote:
triconja wrote:]
pa ja misolovka bolan, evo ti par slika kako izgleda, a mozda bi mogo i sam nesta napravit na ovaj fazon
https://www.google.com/search?biw=1280& ... bSU#imgrc=_

evo dvije varijante
https://www.youtube.com/watch?v=78Oj9cd3byk
https://www.youtube.com/watch?v=2n-AXKEdPUg
Hvala...probacu naci.....inace mi je na parceli ko bojno polje sve izrovljeno...mislice ko da imam krmad :lol: ....najgore sto rovi po gredicama sa povrcem posadjenim :twisted:
Jok eto, sjedice pored kuce i tebe gledat kako jedes povrce :lol: :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6962 Re: Bášča

Post by spreca »

triconja wrote:Jok eto, sjedice pored kuce i tebe gledat kako jedes povrce :lol: :thumbup:
Trico za koga ti navijas :twisted: :lol:...evo ovdje nadjoh imaju i nekih otrova i cak imaju neke dimne petarde
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#6963 Re: Bášča

Post by golfiista »

Image

Vocka trogodisnja neprskano
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6964 Re: Bášča

Post by spreca »

golfiista wrote:Image

Vocka trogodisnja neprskano
:thumbup: ...imam iste ovakve ali moje su starije...imaju desetak godina i uvijek dobro rode ....ove godine nesto slabije ih ima jer su rano procvale a onda onaj snijeg pade i posle toga mraz tako da su slabo ostale....a do sada svake godine smo morali grane osigurati da se ne lome....a o kvaliteti i okusu je suvisno sta pricati samo reci cu :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6965 Re: Bášča

Post by triconja »

spreca wrote:
triconja wrote:Jok eto, sjedice pored kuce i tebe gledat kako jedes povrce :lol: :thumbup:
Trico za koga ti navijas :twisted: :lol:...evo ovdje nadjoh imaju i nekih otrova i cak imaju neke dimne petarde
Image

:lol: . Ne znam tacno za te otrove ima li neke efikasnosti, valja potrefit da pojede krtica (more pojest i neki drugi hajvan pa eto belaja), a vako turis misolovku i cim prodje kroz misolovku namah alarahmetile :D

Vidi ovo, mozes sam napravit i turit kao onaj primjer dje se nesta kao cijev spusti u tunel krtice, znas sto bi se ono reklo malo se i zabavit (ne mislim uzivati u ubijanju nego nesto novo nauciti).

https://www.youtube.com/watch?v=FXtSIqYN-rU
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6966 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

moj habanero i carolina reaper kod kuce
habanero zamece opasno,ima bruku plodova a i carolina se drzi...pocela je cvjetati,valjda zametne i ona
nisam imao velika ocekivanja od ovih a evo za sada su super
bile su i ubijene ali ih je ridomil spasio...doduse jedna carolina je zakrzljala i zuta je,ne napreduje vec danima,tako da nju mogu i otpisati
Image Image

Image Image

Image Image


a evo i pokosene aronije...kod mene opasno pocela zriti...ne znam sto je poranila ovako



Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6967 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:moj habanero i carolina reaper kod kuce
habanero zamece opasno,ima bruku plodova a i carolina se drzi...pocela je cvjetati,valjda zametne i ona
nisam imao velika ocekivanja od ovih a evo za sada su super
bile su i ubijene ali ih je ridomil spasio...doduse jedna carolina je zakrzljala i zuta je,ne napreduje vec danima,tako da nju mogu i otpisati
Ne izgleda lose a i drago mi je da ti nije sve ubilo :thumbup:
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6968 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

Ne daj Bože da je ostalo sve što je obeharalo....moraće se postavljati podupirači i za ovo što ima :)

Image

Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6969 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

masala roda...dugo nisam vidio toliko
kod mene na sljivama nema nista...lisce samo :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6970 Re: Bášča

Post by Maraschino »

zippoo87 wrote:masala roda...dugo nisam vidio toliko
kod mene na sljivama nema nista...lisce samo :D
prosle godine ti je basca bila dobra, kakva je sada u odnosu na proslu godinu?
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6971 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Maraschino wrote:
zippoo87 wrote:masala roda...dugo nisam vidio toliko
kod mene na sljivama nema nista...lisce samo :D
prosle godine ti je basca bila dobra, kakva je sada u odnosu na proslu godinu?
nesto je bolje a nesto gore...
luk i krompir su ove godine odlicni,jer ima puno vlage a prosle godine je luk bio los skroz...krompir onako standard
ove godine su mi paradajz i paprike losi,ubijeno bas,ne mozes nicim zastiti,svaka 2 dana kisa a prosle godine je paradajz bio vrhunski,sto se roda tice i kvaliteta
ove godine su ubijeni i grah i tikvice...zuti se sve
uslikam ovih dana kada se sjetim pa postavim slike...generalno nije toliko lose ali nece urod biti kao prosle godine ni blizu
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#6972 Re: Bášča

Post by lmo »

zippoo87 wrote:masala roda...dugo nisam vidio toliko
kod mene na sljivama nema nista...lisce samo :D
kod mene i kajsije i šljive takve. samo lišće. :sad:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6973 Re: Bášča

Post by Banksy »

Kod mene je prvomajski grad ubio pola šljiva, ali opet ih ima dovoljno, za razliku od prošle dvije godine kad ih nikako nije bilo, nijedne.
Kako se klima mijenja, sve je teže povrtlarit' organski, bez hemije. U zadnjih deset godina imali smo najveći snijeg ikad, najveće kiše ikad, najveće suše ikad, dvomjesečne ljetne kiše i hladnoće, itd. Baš je dosadilo...
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6974 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:masala roda...dugo nisam vidio toliko
kod mene na sljivama nema nista...lisce samo :D

Čačanska rodna...ime sve govori :D
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#6975 Re: Bášča

Post by male_okice »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply