Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#6926 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Prihranu mozes vrsiti i stajnjakom koji razmutis u vodi. Isto tako, mozes pokusati pronaci organski kalcij, azot i dusik koji razmutis u vodi i navodnjavas biljke.

Vise sam za prirodnu varijantu, jer imam pristup ovim biljkama, ali sve je bolje od umjetnog gnojiva i pesticida.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6927 Re: Bášča

Post by victom »

pemanapemani wrote:Prihranu mozes vrsiti i stajnjakom koji razmutis u vodi. Isto tako, mozes pokusati pronaci organski kalcij, azot i dusik koji razmutis u vodi i navodnjavas biljke.

Vise sam za prirodnu varijantu, jer imam pristup ovim biljkama, ali sve je bolje od umjetnog gnojiva i pesticida.
da li organski kalcij/azot, moze naškoditi biljkama, npr da ih sprži, kao što mi je KAN spržio sve.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#6928 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Ovi organski pripravci za prihranu biljaka koje sam vidio se otapaju u vodi i ides po upustvu.

Svako gnojivo, pa i stajsko je opasno ako dodje u direktan kontakt sa biljkom, posebno ako nije dovoljno zrelo.

Kupi peletirano organsko gnojivo. Cijena od 12 do 20 KM za vrecu od 25 kg. Postuj uputstva na vreci cca. od 10 do 20 kg na 100 kvadrata, u zavisnosti od proizvodjaca. Okopaj ili izfrezaj zemljiste nakon sto si bacio gnojivo i sadi.

Prskaj koprivom svakih 15 dana, prihrani razmucenim stajnjakom kada krenu plodovi, samo dobro razrijedi vodom, dva puta okopaj i stavi malc i ne bi trebalo biti problema.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#6929 Re: Bášča

Post by mO k3 »

victom wrote:
pemanapemani wrote:Bezveze je koristiti umjetna gnojiva (KAN i NPK) ukoliko sadite za sebe, odnosno, ako nije komercijalna proizvodnja.

Od kada sam preuzeo komandu nad baštom (desetak godina), nikad zrno umjetnog đubriva i pesticida nisam stavio u zemlju. Još uvijek se držim koprive, gaveza, maslačka, preslice i organskog peletiranog stajnjaka.

Sada na tržištu postoji organski NPK i proizvodi se od kokošijeg gnojiva. Vidio sam neki dan da ima kupiti u poljoprivrednoj apoteci na kružnom toku na Ilidži.
Tek sam zasadio paradajz u bašti i želim da naraste (plodovi), tj da mu ništa ne fali.
Možeš li mi preporučiti šta da stavim, kako i kada ?

A KAN i NPK mi je žena uvrnula u apoteci, to neći ni koristiti, ako ima alternative.
Ako imas nekoga ko ima golubova , uzmes njihovo djubre 1 kg pokiselis u 10 litara vode i pustis 10 u suncu da sazrije .
Poslije vadis iz te kante pola litra te smjese i pomijeses sa pola litra vode i sa tim zalijevas paradajz ...
zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6930 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

presadio danas u velike saksije chilije habanero i morugu scorpiona...pa vidjeti cemo kako ce se dalje odvijati situacija i da li ce scorpion uspjeti sazriti do kraja sezone

sto se tice tabasca,sve je presadjeno u zemlju...to je bio potezak posao...tri dana se sadilo,preko 1000 sadnica

sutra uzimam rasadu paradajza i paprike ,pa ako ne bude kise,pocet saditi

Image Image

Image Image

Image
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6931 Re: Bášča

Post by fortaleza »

pemanapemani wrote:Prihranu mozes vrsiti i stajnjakom koji razmutis u vodi. Isto tako, mozes pokusati pronaci organski kalcij, azot i dusik koji razmutis u vodi i navodnjavas biljke.

Vise sam za prirodnu varijantu, jer imam pristup ovim biljkama, ali sve je bolje od umjetnog gnojiva i pesticida.
Sto se tice kalcija cuvam ljuske od jaja te ih par dana iza sameljem u blenderu i tako prihranjujem.

Takodjer koristim koprivu, ali je i sadim izmedju redova paradajza zbog lisnih usiju.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6932 Re: Bášča

Post by triconja »

Cekaj ba, sta je fazon sa umjetnim (tj, npk i tako tim djubrivima) i pesticidima i fungicidima? Pa da se ne izmisli umjetno ne bi bila ni milijarda ljudi na planeti :?
zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6933 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

neda vrijeme da se radi i bog
danas mi slobodan dan nakon 14 dana na poslu,jucer kupio rasadu i danas planirao posaditi paradajz i paprike i pocnem raditi...kad sunce przi,ubi u mozak u podne...iskopao nekih 100 rupa i da malo odmorim,poceo raditi nesto drugo,gdje nisam na suncu i hop,pola 4 pljusak slozi i otjera nas sa zemlje

znaci nije posadjeno ni pola reda paradajza

sutra sam prva smjena,pa nastavljamo saditi sutra iza podne

ako nista,barem je malo zalila ova kisa
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6934 Re: Bášča

Post by victom »

triconja wrote:Cekaj ba, sta je fazon sa umjetnim (tj, npk i tako tim djubrivima) i pesticidima i fungicidima? Pa da se ne izmisli umjetno ne bi bila ni milijarda ljudi na planeti :?
ja nemam problem snjim, osim što ga ne znam koristiti i dozirati.

Pričao sam već kako mi je KAN spržio sve, al jesam nasuo momački uz stabljiku.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 2 times in total.
zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6935 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

victom wrote:
triconja wrote:Cekaj ba, sta je fazon sa umjetnim (tj, npk i tako tim djubrivima) i pesticidima i fungicidima? Pa da se ne izmisli umjetno ne bi bila ni milijarda ljudi na planeti :?
ja nemam problem snjim, osim što ga ne znam koristiti i dozirati.

Pričao sam već kako mi je KAN spržio sve, al jesam nasuo momački uz stabljiku.
KAN mora biti udaljen od stabljike 10-15 cm,idealno u sirini korijena,jer ce sa vodom da se rastopi i dopre do korijena
ako dodje u kontakt sa stabljikom ili listom,sprzi ga totalno

KAN se ne smije bacati ,mora se lagano posuti u krug okolo biljke i onda nece biti problema
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6936 Re: Bášča

Post by victom »

zippoo87 wrote:
victom wrote:
triconja wrote:Cekaj ba, sta je fazon sa umjetnim (tj, npk i tako tim djubrivima) i pesticidima i fungicidima? Pa da se ne izmisli umjetno ne bi bila ni milijarda ljudi na planeti :?
ja nemam problem snjim, osim što ga ne znam koristiti i dozirati.

Pričao sam već kako mi je KAN spržio sve, al jesam nasuo momački uz stabljiku.
KAN mora biti udaljen od stabljike 10-15 cm,idealno u sirini korijena,jer ce sa vodom da se rastopi i dopre do korijena
ako dodje u kontakt sa stabljikom ili listom,sprzi ga totalno

KAN se ne smije bacati ,mora se lagano posuti u krug okolo biljke i onda nece biti problema
1) trebal ga malo ukopati, ili direkt na površinu ?
2) Treba li zaliti vodom nakog stavljanja ?
Last edited by victom on 01/03/2021 03:23, edited 2 times in total.
zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6937 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

.
Last edited by zippoo87 on 13/05/2018 20:04, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6938 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

victom wrote:
1) trebal ga malo ukopati, ili direkt na površinu ?
2) Treba li zaliti vodom nakog stavljanja ?
ne treba ukopavati...a ne treba ni zaliti vodom,jer to moze pomjeriti granule KANa prema stabljici i opet je spaliti
meni se ovo desilo proslo ljeto...gdje sam bacio KAN a onda zalio i sve se izmjesalo i spalilo

najbolje da kisa rastopi lagano
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6939 Re: Bášča

Post by shmizlica »

Ljudi kako se rijesite krtice? :|
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6940 Re: Bášča

Post by triconja »

shmizlica wrote:Ljudi kako se rijesite krtice? :|
Znam par slucajeva gdje su ljudi ubijali krtice dok ove naprave novo uzvisenje, valjda motikom i zatuce je dok ne pobjegne. A gledo sam da je potrebno kupit misolovku (nije bas misolovka, ali eto) koja je kao stap kojim se fataju psi, stavi se u zemlju i ugusi krticu kad prolazi kroz tunel.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6941 Re: Bášča

Post by shmizlica »

triconja wrote:
shmizlica wrote:Ljudi kako se rijesite krtice? :|
Znam par slucajeva gdje su ljudi ubijali krtice dok ove naprave novo uzvisenje, valjda motikom i zatuce je dok ne pobjegne. A gledo sam da je potrebno kupit misolovku (nije bas misolovka, ali eto) koja je kao stap kojim se fataju psi, stavi se u zemlju i ugusi krticu kad prolazi kroz tunel.
:cry:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6942 Re: Bášča

Post by victom »

Da li neko ga zna gdje mogu kupiti AZOMITE ili alternativu ?
U p. apotekama gdje sam gledao, nema.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:19, edited 2 times in total.
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#6943 Re: Bášča

Post by popi »

Ja sam našla kod na onim tezgama kod Hece, odmah na skretanju prema Heci, čiko s desne strane prodaje rasad.
A, bilo je i na pijaci preko puta Binga na Stupu.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6944 Re: Bášča

Post by Banksy »

:(

zippoo87
Posts: 15619
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6945 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

izgleda da nece ove godine
ova kisa je katastrofa,ubijeno mi je sve,od graha,tikvica do paradajza,paprike,chilija...sve se zuti,paradajz i paprike odbacuju cvat
ovo vrijeme pogoduje jedino razvoju gljivica ,nicemu vise

a trave se ne moze nacupati...raste kao luda
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#6946 Re: Bášča

Post by walk_M-A-N »

Čitam u Americi raste broj samoubistva a najviše, 5x iznad prosjeka, među poljoprivrednicima.
Ali s druge strane, onome ko preživi mora nekad zasjati 8-)

Meni prvi put rodila trešnja. Došle ptice i sve pojele, nisam ni probao. Zato ranije ubrao višnju, malo ima jer je također prva, jest da je ljuta, ali bar nešto. Ne znam hoće li biti koja jabuka, osto prve. Sve to čekam godinama.
Breskva bila rodila ali opade, ne može bez prskanja.
Vidim kod komšija šljive im baš rodile.

Imam krtica ali ne znam jesu li štetne a i ne tražim, neću da se sekiram.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6947 Re: Bášča

Post by victom »

Evo slika od 20.5.2018 kad sam tek zasadio lubenicu, a donje dvije slike su 30 dana poslije. Raste fino.

Image

Image
Image
Last edited by victom on 01/03/2021 03:16, edited 2 times in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6948 Re: Bášča

Post by Banksy »

zippoo87 wrote:izgleda da nece ove godine
ova kisa je katastrofa,ubijeno mi je sve,od graha,tikvica do paradajza,paprike,chilija...sve se zuti,paradajz i paprike odbacuju cvat
ovo vrijeme pogoduje jedino razvoju gljivica ,nicemu vise

a trave se ne moze nacupati...raste kao luda
Baš mi je žao, znam koliko si se trudio. Kod mene je slično. Čekam vikend da sve detaljno pregledam i popišem štetu. Zato su šljive odlične, trešanja bilo puno (istina je da trešnja miruje prvih godina, a rađa kako treba tek 6. godine), višanja još više, čak se i kajsije drže, maline, kupine, brusnice super. Ali povrće... :(
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#6949 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Šta bi mogle biti bijele pjegice na lišću paradajza, posebno na chery paradajzu?

Paradajz je u plasteniku. Ne bih rekao da je pepelnica, jer se ne kreće od dna biljke. Možda siva pjegavost paradajza?
Nema ih po plodovima i stabljici, ali se pojave bukvalno odmah na izdanku. Prskao sam sa preslicom, pa onda sa bijelim lukom. Prihranio dva puta - kopriva i gavez i rastopljeni peletirani stajnjak, a chery i onom organskom tekućinom od morskih algi.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6950 Re: Bášča

Post by wewa »

pemanapemani wrote:Šta bi mogle biti bijele pjegice na lišću paradajza, posebno na chery paradajzu?

Paradajz je u plasteniku. Ne bih rekao da je pepelnica, jer se ne kreće od dna biljke. Možda siva pjegavost paradajza?
Nema ih po plodovima i stabljici, ali se pojave bukvalno odmah na izdanku. Prskao sam sa preslicom, pa onda sa bijelim lukom. Prihranio dva puta - kopriva i gavez i rastopljeni peletirani stajnjak, a chery i onom organskom tekućinom od morskih algi.
ima li ista na plodu?

mozes pokusati s krecom, povecati udio kalcija u zemljistu... nama je to pomagalo i kod pepelnice.
Post Reply