Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6901 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

tabasco papricice...danas poceo saditi u zemlju

Image Image

Image Image

Image
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#6902 Re: Bášča

Post by pustopoljina »

kiki-miki wrote:Nisam precizirala :-?

Ne idemo redovno tamo, zato bi trebalo biti nesto sto ne zahtjeva puno posla. A sto se moze iskoristitu koliko toliko. Ima preko po dunuma u toj parceli.
Kukuruz mozda?
sto ne zasadite voce?
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6903 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kasno je za kukuruz sada
a slabo da postoji nesto sto ne treba raditi...voce jedino a i tu ima posla ali manje
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6904 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kakvo je nevrijeme sada pogodilo Gracanicu i okolinu,tesko da ce ista od usjeva ostati
grad je padao skoro sat vremena,krupan...sasjekao je sve zivo,barem kod mene
a jucer samo sto sam posadio 170 sadnica tabasco chilija...danas unisteno sve,plus mi ostetilo neke sadnice koje nisam ni rasadio
dugo nije bilo ovakvo nevrijeme...komplet grad je potopljen,ulice su potoci,dubine 20-30 cm
katastrofa
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6905 Re: Bášča

Post by triconja »

kiki-miki wrote:Nisam precizirala :-?

Ne idemo redovno tamo, zato bi trebalo biti nesto sto ne zahtjeva puno posla. A sto se moze iskoristitu koliko toliko. Ima preko po dunuma u toj parceli.
Kukuruz mozda?
Posi' par hrastova, ne zahtjeva puno posla :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6906 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:kakvo je nevrijeme sada pogodilo Gracanicu i okolinu,tesko da ce ista od usjeva ostati
grad je padao skoro sat vremena,krupan...sasjekao je sve zivo,barem kod mene
a jucer samo sto sam posadio 170 sadnica tabasco chilija...danas unisteno sve,plus mi ostetilo neke sadnice koje nisam ni rasadio
dugo nije bilo ovakvo nevrijeme...komplet grad je potopljen,ulice su potoci,dubine 20-30 cm
katastrofa
Znaci ode mast u propast. :(

Drugi put stavi mrezicu protiv leda.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6907 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

triconja wrote:
zippoo87 wrote:kakvo je nevrijeme sada pogodilo Gracanicu i okolinu,tesko da ce ista od usjeva ostati
grad je padao skoro sat vremena,krupan...sasjekao je sve zivo,barem kod mene
a jucer samo sto sam posadio 170 sadnica tabasco chilija...danas unisteno sve,plus mi ostetilo neke sadnice koje nisam ni rasadio
dugo nije bilo ovakvo nevrijeme...komplet grad je potopljen,ulice su potoci,dubine 20-30 cm
katastrofa
Znaci ode mast u propast. :(

Drugi put stavi mrezicu protiv leda.
nije sve steta jer nisam sve posadio,inace bi bilo a ovo jucer sadio i eto ga,to i bi
sto se tice mreze,druze ne mogu kupiti mreze 500 kvadrata,mislim mogu ali za to trebaju nosaci,kuke i sto cuda...ne ide to bas tako
ova godina je ocajno krenula,sto se tice ovog svega oko zemlje i voca,barem kod mene
evo dok ovo pisem,ponovo led pada,treci put danas...katastrofa
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6908 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:
triconja wrote:
zippoo87 wrote:kakvo je nevrijeme sada pogodilo Gracanicu i okolinu,tesko da ce ista od usjeva ostati
grad je padao skoro sat vremena,krupan...sasjekao je sve zivo,barem kod mene
a jucer samo sto sam posadio 170 sadnica tabasco chilija...danas unisteno sve,plus mi ostetilo neke sadnice koje nisam ni rasadio
dugo nije bilo ovakvo nevrijeme...komplet grad je potopljen,ulice su potoci,dubine 20-30 cm
katastrofa
Znaci ode mast u propast. :(

Drugi put stavi mrezicu protiv leda.
nije sve steta jer nisam sve posadio,inace bi bilo a ovo jucer sadio i eto ga,to i bi
sto se tice mreze,druze ne mogu kupiti mreze 500 kvadrata,mislim mogu ali za to trebaju nosaci,kuke i sto cuda...ne ide to bas tako
ova godina je ocajno krenula,sto se tice ovog svega oko zemlje i voca,barem kod mene
evo dok ovo pisem,ponovo led pada,treci put danas...katastrofa
Znam, proizvodjac koji se nada necemu uvijek najebe, to nije nista strano u bosni. Bilo sta da krenes postoji varijanta da ce bit unisteno, znaci moze bit susa, udaris navodnjavanje, onda se desi led. Udaris i navodnjavanje i mrezice, dodje neka sejtan baja. Trece/cetvrte godine pospricas kulturu, udaris navodnjavanje i mrezice, desi se da ti neke baje pojedu sav trud. I na kraju sve stavis na papir i skontas da te nema nidje.

Sve je to rahat patnja.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6909 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

pa da
upravo iz tog razloga i ne ulazem previse u te stvari...jer u BiH nista nije rijeseno i nista te ne stiti,pa da barem ne trosim pare na to...pa ako rodi rodi,ono sto izgubim je moj trud i rad a to mogu halaliti...svakako mi je ovo kao rekreacija
evo u 3 sata je tri puta padao led ovdje kod nas...obio je sve sto se moglo obiti...bas ce biti velike stete kod ljudi koji se ozbiljno bave poljoprivredom i vocarstvom
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6910 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:pa da
upravo iz tog razloga i ne ulazem previse u te stvari...jer u BiH nista nije rijeseno i nista te ne stiti,pa da barem ne trosim pare na to...pa ako rodi rodi,ono sto izgubim je moj trud i rad a to mogu halaliti...svakako mi je ovo kao rekreacija
evo u 3 sata je tri puta padao led ovdje kod nas...obio je sve sto se moglo obiti...bas ce biti velike stete kod ljudi koji se ozbiljno bave poljoprivredom i vocarstvom
Neke godine je i u mom mjestu bio led jak, unistio skoro sve jabuke (stabla dobila zadebljanja po granama, nema vise nista od njih, uveliko grane suhe), unistio ljudima maline i sve po bastama.

Pravu stetu leda moze shvatiti samo onaj ko je ulozio trud u uzgoj neceg, znaci odes i vidis da ti je sav trud bio nizasta. U zenici malo poceo led ko padat pa presto. Ocekuj da ce bit proglaseno stanje prirodne "katastrofe" u novinama, nace nekog da prica pred kamerom kako je led unistio sve i to je to. :roll:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6911 Re: Bášča

Post by victom »

da li neko zna šta mi se dešava sa jagodom. Jučer je naizgled bila OK, danas poslije sinoćne jake kiše, izgleda ovako:
Lišće posivilo (osušilo se)
Ne znam da li ima veze, prije par dana sam stavio malo KAN granula na površinu.(oko korijena)

Image

Image
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6912 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

KAN ti shebao
KAN je prejako gnojivo i ne smije doci u kontakt sa stabljikom i korijenom
obzirom da je padala kisa,brzo ga je razgradila i doslo u kontakt sa biljkom
ja sam prije 2 godine tako kanom sprzio kornisone...bacao onako frljoke i doslo u direktan kontakt sa stabljikom i posusilo mi se barem 300 stabljika

kan se baca na nekih 15 cm okolo korijena,pa kada se rastopi,zemlja ce povuci

ja sada okruzim stabljiku biljke tako na nekih 15ak cm okolo i ne bude problema
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6913 Re: Bášča

Post by triconja »

zippoo87 wrote:KAN ti shebao
KAN je prejako gnojivo i ne smije doci u kontakt sa stabljikom i korijenom
obzirom da je padala kisa,brzo ga je razgradila i doslo u kontakt sa biljkom
ja sam prije 2 godine tako kanom sprzio kornisone...bacao onako frljoke i doslo u direktan kontakt sa stabljikom i posusilo mi se barem 300 stabljika

kan se baca na nekih 15 cm okolo korijena,pa kada se rastopi,zemlja ce povuci

ja sada okruzim stabljiku biljke tako na nekih 15ak cm okolo i ne bude problema
Po pravilu kan se treba malo zatrpat zemljom ondje gdje bi trebao doci korijen (iznad korijena, znaci da kad se rastopi da ga biljka sto vise apsorbuje a da ne ode puno u zemlju neiskoristeno), bas u slucaju da ne dodje u kontakt sa biljkom zbog jake kise ili zalijevanja. :thumbup:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6914 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kan je bas opasan
ja iako znam kako treba i sve,nekada bacim onako "frljoke" i onda zalijem i dodje par zrnaca na korijen i za dan spali biljku
prosle godine sam spalio tako 3-4 sadnice chilija...bacio i onda zalio i voda odnijela zrnca do korijena...za dva dana potpuno osusilo biljke

znaci bolje ga ne koristiti,nego nepravilno koristiti i spaliti biljke
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6915 Re: Bášča

Post by victom »

hvala puno svima.
Sumnjao sa na njega, ali nisam mogao pretpostaviti da je tako jak.
Otišao sam u apoteku,
i trgovkinja mi je prodala KAN kao "ono" što ide na površinu, a NPK kao "ono" što ide u zemlju.

I ja tako i uradio.

Kad sutra :
Image

Što je najgore, jagode su već bile počele same rast i bez KAN-a, al nema veze, zasadiću nove.

PITANJE za NPK:
Da li je NPK bezopasniji ? Koliko granula NPK treba po jednoj sadnici jagoda ? i ide li NPK iznad, pored i ispod korijena ?

PITANJE za KAN:
Koliko granula treba po sadnici ? Zrnca su velicine riže.

Inače sam tek počeo iz hobija da se bavim ovim, pa ću možda imati po još koje pitanje.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6916 Re: Bášča

Post by Banksy »

zippoo87 wrote:kakvo je nevrijeme sada pogodilo Gracanicu i okolinu,tesko da ce ista od usjeva ostati
grad je padao skoro sat vremena,krupan...sasjekao je sve zivo,barem kod mene
a jucer samo sto sam posadio 170 sadnica tabasco chilija...danas unisteno sve,plus mi ostetilo neke sadnice koje nisam ni rasadio
dugo nije bilo ovakvo nevrijeme...komplet grad je potopljen,ulice su potoci,dubine 20-30 cm
katastrofa
Ako ti je utjeha, nisi jedini. Pomor. Ne mogu ni da pišem.
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6917 Re: Bášča

Post by shmizlica »

e ljudi baš mi je žao :(
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6918 Re: Bášča

Post by Banksy »

A kako je onom koji živi od poljoprivrede, hrani porodicu i školuje djecu... A država 0 subvencija i poticaja.
Nije čudo da ljudi bježe sa sela.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6919 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Banksy wrote:A kako je onom koji živi od poljoprivrede, hrani porodicu i školuje djecu... A država 0 subvencija i poticaja.
Nije čudo da ljudi bježe sa sela.
danas sretnem covjeka koji obradjuje moju zemlju i kaze da mu je u jednoj njivi kukuruz skroz poplavio i nema nista od njega a u drugoj,koja ne plavi,zbog suse svo sjeme izgorilo i nista nije niklo i da mora ponovo sve orati,frezati i posaditi

covjek inace zivi od poljoprivrede ,uzgaja bikove...i ovako svake godine nesto se desi a nista se stete ne moze naplatiti
plus kod nas rijeka Spreca,kada u Tz i Zivinicama pada kisa i bude nevremena,puste na brani vodu i onda Spreca nizvodno sve poplavi i tako stalno ,ljudi se bune ,prijavljuju ali nikome nista

pa sada ovo zadnje trovanje Sprece,kada se iz Koksare izlili otrovi direktno u Sprecu...rijeka pobijelila komplet i unisteno sve u njoj

btw.ja sutra nastavljam sa sadnjom,ove paprike cu obnoviti i nastaviti saditi...moje je da stavim u zemlju a dalje sta bude,bude
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6920 Re: Bášča

Post by Banksy »

zippoo87 wrote: btw.ja sutra nastavljam sa sadnjom,ove paprike cu obnoviti i nastaviti saditi...moje je da stavim u zemlju a dalje sta bude,bude
isto, nema druge...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6921 Re: Bášča

Post by victom »

koristil iko NPK granule za pardajaz i može li mi objasniti kako se koriste ?
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#6922 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Bezveze je koristiti umjetna gnojiva (KAN i NPK) ukoliko sadite za sebe, odnosno, ako nije komercijalna proizvodnja.

Od kada sam preuzeo komandu nad baštom (desetak godina), nikad zrno umjetnog đubriva i pesticida nisam stavio u zemlju. Još uvijek se držim koprive, gaveza, maslačka, preslice i organskog peletiranog stajnjaka.

Sada na tržištu postoji organski NPK i proizvodi se od kokošijeg gnojiva. Vidio sam neki dan da ima kupiti u poljoprivrednoj apoteci na kružnom toku na Ilidži.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6923 Re: Bášča

Post by victom »

pemanapemani wrote:Bezveze je koristiti umjetna gnojiva (KAN i NPK) ukoliko sadite za sebe, odnosno, ako nije komercijalna proizvodnja.

Od kada sam preuzeo komandu nad baštom (desetak godina), nikad zrno umjetnog đubriva i pesticida nisam stavio u zemlju. Još uvijek se držim koprive, gaveza, maslačka, preslice i organskog peletiranog stajnjaka.

Sada na tržištu postoji organski NPK i proizvodi se od kokošijeg gnojiva. Vidio sam neki dan da ima kupiti u poljoprivrednoj apoteci na kružnom toku na Ilidži.
Tek sam zasadio paradajz u bašti i želim da naraste (plodovi), tj da mu ništa ne fali.
Možeš li mi preporučiti šta da stavim, kako i kada ?

A KAN i NPK mi je žena uvrnula u apoteci, to neći ni koristiti, ako ima alternative.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
pemanapemani
Posts: 5347
Joined: 09/09/2008 15:12

#6924 Re: Bášča

Post by pemanapemani »

Evo sta moja malenkost radi:
- stavljanje provjerenog stajnjaka ili peletiranog organskog stajnjaka. Problem sa obicnim stajnjakom je sto ne znas koliko je neko davao lijekova, posebno antibiotika kravama. Drugi problem su klice korova i smece u stajnaku (najcesce komadici najlona).
- 10 -ak dana nakon sadnje prskanje bordoskom corbom (krec i modra galica).
- svakih deset dana prskanje otopinom koprive i gaveza (potopis pola kg svjeze koprive i pola kg svjezeg gaveza u 10 litara vode. Stoji 12 -24 sata, procjedis i prskas biljke)
- svakih 20 dana prskanje otopinom preslice (pitopis 1 kg preslice u 5 litara vode. Nakon 24 sata skuhas preslicu sa vodom u kojoj je stajala. Ako nemas veliku serpu, stavis vode koliko moze, ali bitno je da stane sva preslica. Kuhas pola sata. Procjedis i razblazis sa vodom u omjeru 1/5. Ovo prskanje mozes raditi cesce ako nisi tretirao biljke sa bordoskom corbom na pocetku)
- prihrana biljaka gnojivom od gaveza, koprive, maslacka, preslice i kunice. Prihranjivanje se vrsi svakih 20 dana. Po pola kg navedenih biljaka potopiti u 20 litara vode. Treba stajati 15 do 20 dana u zavisnosti od temperature vani. Mjesati svakih dan dva. Kada prestane pjeniti spremno je za upotrebu. Takav rastvor mijesati sa vodom u omjeru 1/10. Takvom otopinom zalijevati biljke - korjen, ni slucajno list. Napomena - Bas puno smrdi.
- malciranje - suha slama ili suha trava ili sijeno.
- borba protiv korova - motika i sake.


Ili jednostavno mozes kupiti umjetno gnojivo, pesticide i herbicide i rijesiti problem za pola sata.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#6925 Re: Bášča

Post by victom »

pemanapemani wrote:Evo sta moja malenkost radi:
- stavljanje provjerenog stajnjaka ili peletiranog organskog stajnjaka. Problem sa obicnim stajnjakom je sto ne znas koliko je neko davao lijekova, posebno antibiotika kravama. Drugi problem su klice korova i smece u stajnaku (najcesce komadici najlona).
- 10 -ak dana nakon sadnje prskanje bordoskom corbom (krec i modra galica).
- svakih deset dana prskanje otopinom koprive i gaveza (potopis pola kg svjeze koprive i pola kg svjezeg gaveza u 10 litara vode. Stoji 12 -24 sata, procjedis i prskas biljke)
- svakih 20 dana prskanje otopinom preslice (pitopis 1 kg preslice u 5 litara vode. Nakon 24 sata skuhas preslicu sa vodom u kojoj je stajala. Ako nemas veliku serpu, stavis vode koliko moze, ali bitno je da stane sva preslica. Kuhas pola sata. Procjedis i razblazis sa vodom u omjeru 1/5. Ovo prskanje mozes raditi cesce ako nisi tretirao biljke sa bordoskom corbom na pocetku)
- prihrana biljaka gnojivom od gaveza, koprive, maslacka, preslice i kunice. Prihranjivanje se vrsi svakih 20 dana. Po pola kg navedenih biljaka potopiti u 20 litara vode. Treba stajati 15 do 20 dana u zavisnosti od temperature vani. Mjesati svakih dan dva. Kada prestane pjeniti spremno je za upotrebu. Takav rastvor mijesati sa vodom u omjeru 1/10. Takvom otopinom zalijevati biljke - korjen, ni slucajno list. Napomena - Bas puno smrdi.
- malciranje - suha slama ili suha trava ili sijeno.
- borba protiv korova - motika i sake.


Ili jednostavno mozes kupiti umjetno gnojivo, pesticide i herbicide i rijesiti problem za pola sata.
:thumbup: hvala ti puno na trudu i odgovoru.
Herbicidi i pesticidi i ne dolaze u obzir, probaću sa nekim od tvojih metoda.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:02, edited 2 times in total.
Post Reply