Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6851 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

Mašala svega, nema boljeg osjećaja nego kad tako rodi bašča, tek onda insan shvati kolika je blagodat zemlja. Sjećam se da sam još ko dijete volio ovaj period godine, ono ljeto je na izdisaju, a po krompirištima iz kojih je izrovljen krompir počnu da rastu gljive jesenke, gleda se da se svega sakupi za zimu, daj oraha, lješnjaka, suhih šljiva, hošafa, dunja, jabuka i krušaka zimnjača, daj salata raznih, bamije, sušenih vrganja, sokova, pekmeza, pa sve to na tavan ili u podrum :D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6852 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

dobro si mi napomenuo...imam i oraha poprilicno,svaki put kada dodjem nabere se po kanta :D
danas sam obrao vjerovatno zadnji paradajz sa jednog dijela,nekih 6-7 kg ...ima jos na grani ali ne vjerujem da ce sazriti,jer se temperature evo priblizavaju nuli ovih dana
ovaj period je dobar,jer se prave zimnice i sokovi...kod mene ce biti svega od zimnice...ajvara,kisele cvekle,kornisona,chilija,paradajza...ne znam jesam li sta zaboravio
uglavnom spajz je vec dopola pun teglama :D
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6853 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:dobro si mi napomenuo...imam i oraha poprilicno,svaki put kada dodjem nabere se po kanta :D
danas sam obrao vjerovatno zadnji paradajz sa jednog dijela,nekih 6-7 kg ...ima jos na grani ali ne vjerujem da ce sazriti,jer se temperature evo priblizavaju nuli ovih dana
ovaj period je dobar,jer se prave zimnice i sokovi...kod mene ce biti svega od zimnice...ajvara,kisele cvekle,kornisona,chilija,paradajza...ne znam jesam li sta zaboravio
uglavnom spajz je vec dopola pun teglama :D
Što ono kažu stari "sve će to zima pojesti" :D
Labirint
Posts: 2003
Joined: 24/06/2013 14:37

#6854 Re: Bášča

Post by Labirint »

zippoo87 wrote:dobro si mi napomenuo...imam i oraha poprilicno,svaki put kada dodjem nabere se po kanta :D
Rodio ti orah? Ove godine ( govorim za Sarajevo) ja ne vidjeh ni jednog na granama,uključujući i moj u bašti, jednostavno na proljeće kao da ga je nešto spržilo (mraz :shock: ) ,kasnije samo olistao i to je to...ni jednog jedinog ploda...
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6855 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

Labirint wrote:
zippoo87 wrote:dobro si mi napomenuo...imam i oraha poprilicno,svaki put kada dodjem nabere se po kanta :D
Rodio ti orah? Ove godine ( govorim za Sarajevo) ja ne vidjeh ni jednog na granama,uključujući i moj u bašti, jednostavno na proljeće kao da ga je nešto spržilo (mraz :shock: ) ,kasnije samo olistao i to je to...ni jednog jedinog ploda...
Ma i u našem kraju je stradala gotovo svaka voćka, pa između ostalog i orasi koji su bili na čistini u polju ili u voćnjaku, a ovo voća što je između kuća, pored šume ili slično tu i tamo je rodilo jer je zaklonjeno, tako da je manje stradalo od mraza ili od onog kasnog majskog snijega :-)
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6856 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Labirint wrote:
zippoo87 wrote:dobro si mi napomenuo...imam i oraha poprilicno,svaki put kada dodjem nabere se po kanta :D
Rodio ti orah? Ove godine ( govorim za Sarajevo) ja ne vidjeh ni jednog na granama,uključujući i moj u bašti, jednostavno na proljeće kao da ga je nešto spržilo (mraz :shock: ) ,kasnije samo olistao i to je to...ni jednog jedinog ploda...
rodio kao nikada
sve po 2 ili 3 oraha na jednoj grani a obzirom da je veliko deblo,ima oraha podosta
a tek sam poceo brati...jer ga ne mogu otresti,nego moram cekati da pada a jedan dio oraha i nije u mom dijelu zemlje pa taj dio necu ni obrati...skoro pola oraha :D

i sa ovim sam zadovoljan...taman za kolaca preko zime a i za jesti onako u hodu :D
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#6857 Re: Bášča

Post by elk »

Fakat bila dobra godina za povrce!! ko je mogao redovno da zalije,fino je vala mogao ubrati.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6858 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kod mene se jos uvijek bere kao u pola ljeta :D
danasnja berba ,ovaj puta i posljednja ovogodisnja :D
Image

Image

Image


i zimnica
Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6859 Re: Bášča

Post by Banksy »

Labirint wrote:
Rodio ti orah? Ove godine ( govorim za Sarajevo) ja ne vidjeh ni jednog na granama,uključujući i moj u bašti, jednostavno na proljeće kao da ga je nešto spržilo (mraz :shock: ) ,kasnije samo olistao i to je to...ni jednog jedinog ploda...
+1
I ne samo orah, već sve voće. Već drugu godinu zaredom. Kasni proljetni mrazevi su im dohakali... :(

Zato je povrće :thumbup: k'o nikad, k'o 2012. :mrgreen: Još se bere i biće ga još bar desetak dana.
Zimnice, sokovi, sve gotovo. :) Možda još jednu turu Hajvara... :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6860 Re: Bášča

Post by triconja »

Banksy wrote:
Labirint wrote:
Rodio ti orah? Ove godine ( govorim za Sarajevo) ja ne vidjeh ni jednog na granama,uključujući i moj u bašti, jednostavno na proljeće kao da ga je nešto spržilo (mraz :shock: ) ,kasnije samo olistao i to je to...ni jednog jedinog ploda...
+1
I ne samo orah, već sve voće. Već drugu godinu zaredom. Kasni proljetni mrazevi su im dohakali... :(

Zato je povrće :thumbup: k'o nikad, k'o 2012. :mrgreen: Još se bere i biće ga još bar desetak dana.
Zimnice, sokovi, sve gotovo. :) Možda još jednu turu Hajvara... :D
Jest vrijeme je bilo nikakvo, meni mraz i led unistili dosta voca. Mraz unistio sav oras (oporavit ce se na godinu) a led unistio sve slatke jabuke. Po jabukama neke rane iskocile ko klikeri, nema od njih fajde vise nikako :( .
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6861 Re: Bášča

Post by Banksy »

Gdje, po stablu, listu? Zašto misliš da su gotove? Bolest je da je liječiš. Zarovi se i nađi šta joj je, pa ih spašavaj.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6862 Re: Bášča

Post by triconja »

Banksy wrote:Gdje, po stablu, listu? Zašto misliš da su gotove? Bolest je da je liječiš. Zarovi se i nađi šta joj je, pa ih spašavaj.
Ma prosle godine kad je onaj led bio u Zenici sve unistio, a taman pocele da se pokrece vegetacija slatkih jabuka. Pregledao sam sve i cini se kao da je tumor narastao na granama i grane su se pri vrhu pocele susiti. Nije bilo behara ove godine. Jedino rjesenje je motorka i novu udariti i cekati jedno 20 godina.

Objasnjenje koje je jedan covjek dao je da su te kvrge narasle na mjestima gdje je led udario i da blokiraju dotok u ostatak grane.
Labirint
Posts: 2003
Joined: 24/06/2013 14:37

#6863 Re: Bášča

Post by Labirint »

Dobar ti je avatar :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6864 Re: Bášča

Post by triconja »

Vidjajte ovo

Image

Da je vako gliste nac pa zabacit po njivama i vocnjacima :D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6865 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

obrade kubik zemlje dnevno haha
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6866 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

Na takvu som uzima ko lud :D :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6867 Re: Bášča

Post by spreca »

zippoo87 wrote:obrade kubik zemlje dnevno haha
Radi ko IMT 355 :lol:
dert
Posts: 6543
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#6868 Re: Bášča

Post by dert »

kako ste pripremili basce za proljece ? :?: :idea:
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6869 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

dert wrote:kako ste pripremili basce za proljece ? :?: :idea:
sta se ima pripremati u novembru ?
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6870 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:
dert wrote:kako ste pripremili basce za proljece ? :?: :idea:
sta se ima pripremati u novembru ?
Evo ja sam dok je bilo toplijih dana u oktobru sav vrt očistio, uzhašao i evo usput napravio sam ovaj "sanduk" u koji sam ubacio kalifornijske gliste, stajsko đubrivo i ove ostatke biljaka koje sam očistio iz vrta. Ako Bog da na proljeće imaću prije svega pripremljeno zemljište za sadnju, čuo sam od starih kako kažu da je dobro ovako u jesen očistiti pa uzorati ili uzhašati, onda "teg dobro izmrzne, pa bude bolja hora" :D Nadam se da ne treba prijevod, sa ovog narodskog jezika :D A s druge strane na proljeće iz tog sanduka izvadiću dosta humusa, koje kasnije mogu koristiti za rasad u čašicama, a ostatak razbacati po vrtu i u plasteniku.

Image

Image
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6871 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

pa ciscenje se podrazumjeva...ja jos u prvoj polovini oktobra sve sredio...ocistio,povadio stabljike paradajza,bamije,paprike,patlidzana...crijeva spakovao i ostalo
nego je ovaj pitao da li se pripremamo za proljece...pa nema sada nikakvih priprema,osim ko ima staklenike pa uzgaja cijelu godinu

btw.svaka cast za ovaj "sanduk",ja evo godinu dana kontam napraviti slicno i nikako da napravim ali cu napraviti...iskoristiti palete...sta sam samo ove godine trave i biljki bacio,mogao sam imati humusa bruku u proljece
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6872 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:pa ciscenje se podrazumjeva...ja jos u prvoj polovini oktobra sve sredio...ocistio,povadio stabljike paradajza,bamije,paprike,patlidzana...crijeva spakovao i ostalo
nego je ovaj pitao da li se pripremamo za proljece...pa nema sada nikakvih priprema,osim ko ima staklenike pa uzgaja cijelu godinu

btw.svaka cast za ovaj "sanduk",ja evo godinu dana kontam napraviti slicno i nikako da napravim ali cu napraviti...iskoristiti palete...sta sam samo ove godine trave i biljki bacio,mogao sam imati humusa bruku u proljece

Obavezno napravi....extra stvar bgm, ja imam sada ovaj kući, a imam u polju kod vikendice još jedan malo veći sanduk plus jedno bure sa glistama...samo kako god da se napravi od drveta, gliste ga bukvalno pojedu...pojedu komade šperploče, daske, ja sam se zbog toga dosjetio pa jedno staro plastično bure od 700 litara koje je razbijeno propušta vodu iskoristio za to,al nemam više buradi, pa bolje i ovako nego nikako :-D :thumbup:
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6873 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

otkud ti kalifornijeske gliste ?
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6874 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:otkud ti kalifornijeske gliste ?
Ma to je stari nabavio još podavno, ima i 15 godina kako to imamo. Nikada ne kupujemo humus, pravimo ga, čak i za ovo kućno cvijeće ga stavljamo, ali ga prije toga dobro prosušimo i prosijemo, da bude sitniji i bez ostataka grančica i lišća. Otprilike na onoliki sanduk ubaciš ko jednu "šaku", ma to se nenormalno razmnožava, bude ih na hiljade malih. Ako ti treba, mogu ti dati kad napraviš sanduk, nije frka :-D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6875 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Spartan17 wrote:
zippoo87 wrote:otkud ti kalifornijeske gliste ?
Ma to je stari nabavio još podavno, ima i 15 godina kako to imamo. Nikada ne kupujemo humus, pravimo ga, čak i za ovo kućno cvijeće ga stavljamo, ali ga prije toga dobro prosušimo i prosijemo, da bude sitniji i bez ostataka grančica i lišća. Otprilike na onoliki sanduk ubaciš ko jednu "šaku", ma to se nenormalno razmnožava, bude ih na hiljade malih. Ako ti treba, mogu ti dati kad napraviš sanduk, nije frka :-D
ako napravim cuti cemo se svakako...a imam u planu,posebno jer je to napraviti za pola sata...imam i nekih paleta i to je to
Post Reply