brzo citanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#1 brzo citanje

Post by Murat Sabanovic »

Brzo čitanje : Revolucionarni pristup povećanju brzine čitanja, razumijevanja i općeg znanja
Tony Buzan

Image
prijevod: Vesna Valenčić

Veble commerce
6/2006.

237 , meki uvez
ISBN 953-251-005-2

cijena: 129,00 kn




U ovoj knjizi Tony Buzan iznosi novu metodu uz pomoć koje možete značajno povečati svoju brzinu čitanja (preko 200 stranica na sat), a da pri tome postignete bolje razumijevanje i pamćenje nego pri klasičnom čitanju. Štoviše, autor tvrdi da bolje pamtimo ako brže čitamo. Znanstvena istraživanja i eksperimenti to potvrđuju.

Knjiga sadrži testove i praktične primjere koji čitatelju omogućuju uvid u napredak tokom savladavanja tehnika brzog čitanja. Uz to, knjiga nudi i metode za nadilaženje problema učenja i metode za bolje razumijevanje i pamćenje pročitanog teksta.

Knjiga je idealan priručnik za učenike, studente, profesore i sve one koji žele unaprijediti svoje mogučnosti.
-------------------------------------------------------
svakakvih budala na ovom svijetu ima...
cuj 200 stranica na sat procitati sa nekakvom novom metodom...
pa jebo te neki ih nemogu prelistati , a kamoli procitati....
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#2 Re: brzo citanje

Post by repeater »

Murat Sabanovic wrote:
Knjiga je idealan priručnik za učenike, studente, profesore i sve one koji žele unaprijediti svoje mogučnosti.
.. i za sve one gubitnike na podforumu religija.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#3 Re: brzo citanje

Post by kub lajkan »

Murat Sabanovic wrote: -------------------------------------------------------
svakakvih budala na ovom svijetu ima...
cuj 200 stranica na sat procitati sa nekakvom novom metodom...
Pa moze, sto da ne?

Nisi upoznat s tehnologijom. Da si procitao knjigu znao bi...

Tamo se fino objasnjava da se kafenom kasikom iskruze zjenice, a umjesto njih ugrade dva mala skenera koji sinhronizovano rade.

I onda ohooooooooooj... 36 sec. za dvije stranice... samo trebas trepnuti svaki put kad okrenes stranicu da se skeneri aktiviraju... :D
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#4 Re: brzo citanje

Post by neko iz mase »

repeater wrote:
Murat Sabanovic wrote:
Knjiga je idealan priručnik za učenike, studente, profesore i sve one koji žele unaprijediti svoje mogučnosti.
.. i za sve one gubitnike na podforumu religija.
zamisli kad onaj abu dabi podje kopirati isjecke po 5 metara
P.I.M.P.
Posts: 16
Joined: 05/06/2006 23:48
Location: Straight Outta Boerecote
Contact:

#5 Re: brzo citanje

Post by P.I.M.P. »

Murat Sabanovic wrote:Brzo čitanje : Revolucionarni pristup povećanju brzine čitanja, razumijevanja i općeg znanja
Tony Buzan

Image
prijevod: Vesna Valenčić

Veble commerce
6/2006.

237 , meki uvez
ISBN 953-251-005-2

cijena: 129,00 kn




U ovoj knjizi Tony Buzan iznosi novu metodu uz pomoć koje možete značajno povečati svoju brzinu čitanja (preko 200 stranica na sat), a da pri tome postignete bolje razumijevanje i pamćenje nego pri klasičnom čitanju. Štoviše, autor tvrdi da bolje pamtimo ako brže čitamo. Znanstvena istraživanja i eksperimenti to potvrđuju.

Knjiga sadrži testove i praktične primjere koji čitatelju omogućuju uvid u napredak tokom savladavanja tehnika brzog čitanja. Uz to, knjiga nudi i metode za nadilaženje problema učenja i metode za bolje razumijevanje i pamćenje pročitanog teksta.

Knjiga je idealan priručnik za učenike, studente, profesore i sve one koji žele unaprijediti svoje mogučnosti.
-------------------------------------------------------
svakakvih budala na ovom svijetu ima...
cuj 200 stranica na sat procitati sa nekakvom novom metodom...
pa jebo te neki ih nemogu prelistati , a kamoli procitati....
ovu sam knjigu trebo nabavit prije ispita :lol:

sad je malo kasno. ima li se ovo uzeti gdje u Rajvosi?
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#6

Post by Sarafcina »

knjiga je jeftinija u Bg izdanju.
Fol navodno fercera. U komsiluku su bila cak i neka takmicenja.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#7

Post by davis.ba »

Nije to ništa novo. Brzo čitanje, bolje pamćenje(ono pomoću predstavljanja slika ili kako već funkcioniše) sve je to moguće.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#8

Post by davis.ba »

Zašto odmah ljudi zaključuju da je ovo za one koji ne vole čitati? :-D
H
Posts: 255
Joined: 14/02/2006 14:20
Location: SA

#9

Post by H »

Hajde neka neko bude fin, pa nek' nam nabavi elektronsko izdanje, na našem ili na engleskom. Flu?! :)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#10

Post by kriticarka_nikova »

Sarafcina wrote:knjiga je jeftinija u Bg izdanju.
Fol navodno fercera. U komsiluku su bila cak i neka takmicenja.
Ja sam 2000-ide isla na kurs brzog citanja.I ako nisam citala tu knjigu o kojoj je rijec ,otprilike znam o cemu pise (predpostavljam da je to ista metoda).
Brzo citanje je moguce,a za sve one koji nevjeruju u to,a nisu probali ,toplo preporucujem da probaju. :-)
felichi
Posts: 884
Joined: 15/01/2005 17:48

#11

Post by felichi »

Tamo se fino objasnjava da se kafenom kasikom iskruze zjenice
:lol: :lol: :lol:
oplakah...
Hendrix
Posts: 4113
Joined: 27/02/2004 00:00

#12

Post by Hendrix »

Ja kad čitam viceve na netu sa rajom sa faxa vazda ih čekam da pročitaju,jel to znači da imam brzinu iznad prosjeka?
:lol:
Inače mi je pravo smiješno kad vidim ljude na faxu kako čitaju i miču usne pritome,ko u prvom osnovne izgledaju,mičete li usnama kad čitate? Hajmo sad,eto ankete nabrzinu!
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#13

Post by davis.ba »

Ja bih volio ako se nekad uspijem nakaniti :-D da naučim ovo brzo čitanje a i bolje pamćenje ne bi bilo loše. 8-)

Jeste li čuli za "lucid dreaming" možda? Lucid dreaming podrazumjeva sposobnost da čovjek ostane svjestan dok spava. Dakle svjestan je da spava odnosno da sanja ali sve što sanja praktično doživljava kao što doživljava pravi život. :-D Kada se uspije doći do tog nivoa kasnije je moguće i kontroliranje onoga što sanjate. Treba dosta prakse ali moćno zvuči u svakom slučaju.

"Polyphasic sleep" je isto zanimljivo ali malo ektremno! Ne znam kako se ovo prevodi na naš ali u suštini radi o se o tome da čovjek umjesto što bi spavao 7-8 sati u jednom "cugu", dnevno san prepolovi na nekoliko kraćih sesija od po 30 minuta. Ovo bi se radilo recimo 6 puta dnevno sa razmakom od 4 sata tako da bi čovjek dnevno spavao svega 2-3 sata ukupno. 8-)

Zanimljivo zvuči ali za ovo treba imati dosta fleksibilne obaveze.

Imali još neko nekih zanimljivih eksperimenata?
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#14

Post by kub lajkan »

davis.ba wrote:Ja bih volio ako se nekad uspijem nakaniti :-D da naučim ovo brzo čitanje a i bolje pamćenje ne bi bilo loše. 8-)
Pamcenje se moze drasticno poboljsati upoznavanjem sa nekim tehnikama i nesto vjezbe. Za sebe mislim da imam sasvim prosjecno pamcenje, ali sam uspijevao postici to da, recimo, mogu upamtiti 100 rijeci, a onda ih ponoviti redom, otpozada, od-koje-god-hoces-rijeci naprijed ili nazad, itd.

I uopste ne treba nikakva pamet. To znam da fercera, samo treba definisati primjenu takve vjestine...

davis.ba wrote:Jeste li čuli za "lucid dreaming" možda? Lucid dreaming podrazumjeva sposobnost da čovjek ostane svjestan dok spava. Dakle svjestan je da spava odnosno da sanja ali sve što sanja praktično doživljava kao što doživljava pravi život. :-D Kada se uspije doći do tog nivoa kasnije je moguće i kontroliranje onoga što sanjate. Treba dosta prakse ali moćno zvuči u svakom slučaju.
Nisam cuo za taj termin, ali mislim da to spada u oblast "ucenje u snu". Probavao sam i to. Dok su jos audio-kasete bile u folu. Napravi se "beskonacna traka" tako sto probusis kasetu, pa je razvuces po cijeloj sobi, tamo u jedan cosak stavis vazu itd. Kad je stara upala mislila da sam puk'o... :D
Medjutim, to covjeka umara. San ipak trazi tisinu. Mislim da je to samo pokusaj da se u casu od 2 deca nagura litar vode. Ne ide, jebiga...
davis.ba wrote:"Polyphasic sleep" je isto zanimljivo ali malo ektremno! Ne znam kako se ovo prevodi na naš ali u suštini radi o se o tome da čovjek umjesto što bi spavao 7-8 sati u jednom "cugu", dnevno san prepolovi na nekoliko kraćih sesija od po 30 minuta. Ovo bi se radilo recimo 6 puta dnevno sa razmakom od 4 sata tako da bi čovjek dnevno spavao svega 2-3 sata ukupno. 8-)

Zanimljivo zvuči ali za ovo treba imati dosta fleksibilne obaveze.
Imao sam cimera koji se palio na to. On je negdje procitao da je to radio, cini mi se, Leonardo Da Vinci. Bilo mu mrsko uciti, pa se tjesio da ce jednom "pravo poceti" :D i onda mu ta teorija dosla k'o kec na desetku...
Pa ako si "slobodan strijelac" kao Leonardo, vjerovatno bi moglo upusiti. :D

Generalno, meni ove zadnje dvije teznje imaju korijena u tome sto covjek mora raditi ono sto ne voli. Prirodno je da onda to zeli izbjeci. A posto pritom zeli i dalje raditi i ono sto voli, onda se tjesi da ce to sto ne voli obaviti u nekom ekstra tajmu, sa kojim, u sustini, ne raspolaze. Tako da mu to dodje samo kao iluzija, ili, ljepse receno, kao dobra utjeha.

Takvi problemi se rijese time sto ces se baviti poslom koji volis, i ne gledajuci bas puno na to je li on dobro ili mozda slabije placen. Jer zadovoljstvo poslom se ne izrazava (samo) novcem...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#15

Post by kriticarka_nikova »

Nije to radio Leonardo Da Vinci,to je radio Albert Einshtein!
LAV_SA
Posts: 57
Joined: 29/05/2004 10:41
Location: Sarajevo

#16

Post by LAV_SA »

Joj gluposti... gled'o sam ovakve knjige na sajmu,, nesto lafo citas svaku zadnju, pa svaku prvu rijec, skenirash ocima... citas dijagonalno bla bla bla,....glupost... volio bih ga sresti ko je ovom metodom polozio ispit :D
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#17

Post by davis.ba »

kub lajkan wrote: Pamcenje se moze drasticno poboljsati upoznavanjem sa nekim tehnikama i nesto vjezbe. Za sebe mislim da imam sasvim prosjecno pamcenje, ali sam uspijevao postici to da, recimo, mogu upamtiti 100 rijeci, a onda ih ponoviti redom, otpozada, od-koje-god-hoces-rijeci naprijed ili nazad, itd.

I uopste ne treba nikakva pamet. To znam da fercera, samo treba definisati primjenu takve vjestine...

davis.ba wrote:Jeste li čuli za "lucid dreaming" možda? Lucid dreaming podrazumjeva sposobnost da čovjek ostane svjestan dok spava. Dakle svjestan je da spava odnosno da sanja ali sve što sanja praktično doživljava kao što doživljava pravi život. :-D Kada se uspije doći do tog nivoa kasnije je moguće i kontroliranje onoga što sanjate. Treba dosta prakse ali moćno zvuči u svakom slučaju.
kub lajkan wrote: Nisam cuo za taj termin, ali mislim da to spada u oblast "ucenje u snu". Probavao sam i to. Dok su jos audio-kasete bile u folu. Napravi se "beskonacna traka" tako sto probusis kasetu, pa je razvuces po cijeloj sobi, tamo u jedan cosak stavis vazu itd. Kad je stara upala mislila da sam puk'o... :D
Medjutim, to covjeka umara. San ipak trazi tisinu. Mislim da je to samo pokusaj da se u casu od 2 deca nagura litar vode. Ne ide, jebiga...
Ne radi se o tome. Ovdje se pokušava psihički neposredno pred spavanje ostati svjestan tako da čovjek, kad počne sanjati, shvati da ono što sanja nije realno. Problem je valjda što ako čovjek to shvati na sekundu da sanja onda se odmah probudi pa se onda to mora vježbati da se ostane smiren.
davis.ba wrote:"Polyphasic sleep" je isto zanimljivo ali malo ektremno! Ne znam kako se ovo prevodi na naš ali u suštini radi o se o tome da čovjek umjesto što bi spavao 7-8 sati u jednom "cugu", dnevno san prepolovi na nekoliko kraćih sesija od po 30 minuta. Ovo bi se radilo recimo 6 puta dnevno sa razmakom od 4 sata tako da bi čovjek dnevno spavao svega 2-3 sata ukupno. 8-)

Zanimljivo zvuči ali za ovo treba imati dosta fleksibilne obaveze.
kub lajkan wrote: Imao sam cimera koji se palio na to. On je negdje procitao da je to radio, cini mi se, Leonardo Da Vinci. Bilo mu mrsko uciti, pa se tjesio da ce jednom "pravo poceti" :D i onda mu ta teorija dosla k'o kec na desetku...
Pa ako si "slobodan strijelac" kao Leonardo, vjerovatno bi moglo upusiti. :D

Generalno, meni ove zadnje dvije teznje imaju korijena u tome sto covjek mora raditi ono sto ne voli. Prirodno je da onda to zeli izbjeci. A posto pritom zeli i dalje raditi i ono sto voli, onda se tjesi da ce to sto ne voli obaviti u nekom ekstra tajmu, sa kojim, u sustini, ne raspolaze. Tako da mu to dodje samo kao iluzija, ili, ljepse receno, kao dobra utjeha.

Takvi problemi se rijese time sto ces se baviti poslom koji volis, i ne gledajuci bas puno na to je li on dobro ili mozda slabije placen. Jer zadovoljstvo poslom se ne izrazava (samo) novcem...
Ne znam, ovo što sam ja čitao, ovo prvo, da se bude svjestan dok spavaš služi ulgavnom za zabavu :-D ali i da svašta proživiš kroz taj san. Kažu da kasnije možeš kreirati san kakav hoćeš. A ovo drugo je u suštini dobivanje na vremenu.
LAV_SA wrote:Joj gluposti... gled'o sam ovakve knjige na sajmu,, nesto lafo citas svaku zadnju, pa svaku prvu rijec, skenirash ocima... citas dijagonalno bla bla bla,....glupost... volio bih ga sresti ko je ovom metodom polozio ispit Very Happy
Pa ne možeš znati da li je glupost ako nisi probao.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#18

Post by kub lajkan »

davis.ba wrote:
davis.ba wrote:Jeste li čuli za "lucid dreaming" možda? Lucid dreaming podrazumjeva sposobnost da čovjek ostane svjestan dok spava. Dakle svjestan je da spava odnosno da sanja ali sve što sanja praktično doživljava kao što doživljava pravi život. :-D Kada se uspije doći do tog nivoa kasnije je moguće i kontroliranje onoga što sanjate. Treba dosta prakse ali moćno zvuči u svakom slučaju.
kub lajkan wrote: Nisam cuo za taj termin, ali mislim da to spada u oblast "ucenje u snu". Probavao sam i to. Dok su jos audio-kasete bile u folu. Napravi se "beskonacna traka" tako sto probusis kasetu, pa je razvuces po cijeloj sobi, tamo u jedan cosak stavis vazu itd. Kad je stara upala mislila da sam puk'o... :D
Medjutim, to covjeka umara. San ipak trazi tisinu. Mislim da je to samo pokusaj da se u casu od 2 deca nagura litar vode. Ne ide, jebiga...

Ne radi se o tome. Ovdje se pokušava psihički neposredno pred spavanje ostati svjestan tako da čovjek, kad počne sanjati, shvati da ono što sanja nije realno. Problem je valjda što ako čovjek to shvati na sekundu da sanja onda se odmah probudi pa se onda to mora vježbati da se ostane smiren.
OK, to je onda nesto drugo.

A sto se toga tice mene je zanimalo kako to da kad sebi, prije nego sto cu zaspati, govorim u koliko da se probudim, skoro nikad ne fulim tajming...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#19

Post by kriticarka_nikova »

LAV_SA wrote:Joj gluposti... gled'o sam ovakve knjige na sajmu,, nesto lafo citas svaku zadnju, pa svaku prvu rijec, skenirash ocima... citas dijagonalno bla bla bla,....glupost... volio bih ga sresti ko je ovom metodom polozio ispit :D
Pa dobro tom metodom se ne moze polagati matematika,ali Rimsko pravo moze :D
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#20

Post by Ereinion »

Od mnogih ovdje koji su se oglasili kontra ovih metoda svodeći ih na apsurdne, nisam očekivao takav postupak. Nađite knjigu, uma čistog bez predrasude je detaljno pročitajte, uradite vježbe i testove u njoj, pa sami zaključite. Lično sam to uradio i mogu vam reći da fercera, sve je stvar vježbe. Veoma je korisno kod linearnog, faktualnog izlaganja, kao što neko reče rimsko pravo. Koristeći tu metodu, uspio sam za dva dana naučiti gradivo iz psihologije u trećem gimnazije. Problem je kada čitate nešto što zahtjeva duboko unošenje u svoje misli, tako da matematiku nikada nećete spremiti brzim čitanjem, jer jednostavno mozak nije dovoljno brz da obradi informacije koje u njega pristižu akvom brzinom.

Što se tiče polifaznog spavanja, o njemu je previše nagađanja. Iako je urađeno nešto eksperimenata, to nije bilo dovoljno kontrolisano i rigorozno. Potrebno je još istraživanja, da bi smo mogli biti sigurni; ali čak i kada bi funkcionisalo, rijetki bi bili u svakidašnjem životu da disciplinovano prate program spavanja, tj. da ga usklade sa ostalim životnim obavezama.

Lucidno sanjanje je još jedna stvar koja dosta provjerena i ispitana, ali nije dostigla veliku popularnost. Osnovna caka je da u budnom stanju, stalno vršite provjere stvarnosti. Ne štipanjem ili slično, nego recimo čitanjem. Najjednostavnije je da pročitate neki natpis, okrenete glavu i ponovo pročitate. Ako je isti, najverovatnije je da ne sanjate, dok bi u snu skoro uvijek bio drugačiji. Onda kada krenete spavati, rezimirate u glavi čitav svoj dan idući unazad sve do momenta kada ste se zadnji put probudili. Uz par mjeseci vježbe ili čak brže možete ostvariti mogućnost da za vrijeme sanjanja, spoznate da je to san i tada u potpunosti imate mogućnost kontrolisanja svih parametara. To može biti veoma korisno ako se hoćete ludo zabaviti, popričati sa svojom podsvijesti, ili jednostavno nastavite sanjati bez ikakvih promjena.
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#21

Post by FaceOff »

Bila j eprije nekoliko dana emsisija "Maja" na HRT1 koju vodi Maja Vučić (ex Divasica) i bila je tema brzo čitanje. U Zg ima kurs koji traje 5 dana i ne kosta mnogo i prema komentarima ljudi koji su ga prosli stvarno je efikasan. Za 20 min ljudi citaju po 100 strana i kao dokaz dovela je momka iz gimnazije i dla mu neku svoju knjigu iz psihologije. Momak za minut procitao 20ak strana i sve prepricao lijepo. Uglavnom rijec je o nekoj S metodi. Po stranici s tekstom pravis slovo S i citas.
Cura koja studira Pravo u Zg kaze da je za 2 sedmice spremila Medjunarodno privatno pravo 1500str. i dobila 5 (po našem 10).
Post Reply