Bruto i neto

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Homo Sapiens
Posts: 26
Joined: 22/06/2015 00:37

#1 Bruto i neto

Post by Homo Sapiens »

Pozdrav svim forumašima. Prijavljujem se na oglas za jednu firmu u inostranstvu. Apliciram preko njihove zvanične stranice, i tokom popunjavanja aplikacije naišao sam na polje "expected salary" gdje moram odabrati koliku platu očekujem, i tu imaju ponuđeni iznosi koje mogu odabrati. Mene sada zanima, da li se inače u praksi, tu misli na bruto ili neto platu, ili je to individualno od firme do firme ? Ja sam ih pokušao pitait lično, al' se ne javljaju na mobitel, nit odgovaraju na e-mail.
Pa ako neko zna, da li se tu inače misli na bruto ili neto platu, bio bih mu zahvalan na odgovoru.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#2 Re: Bruto i neto

Post by MyTao »

Google is your friend.
1. Q: “What are Your Salary Expectations?”

A: #1 - “I was making $60,000 at my last job, plus bonuses. I would be expecting at least that and a 15 to 20 percent increase. (This is not a good answer)

A: #2 - “I’m sure whatever you offer will be a fair amount for a person with my qualifications. Salary is not the most important factor to me. I’m looking for opportunity.” (This is a somewhat weak answer)

A: #3 - “I really need more information about the job before we start to discuss salary. I’d like to postpone that discussion until later. Maybe you could tell me what is budgeted for the position, and how your commission structure works.” (This is the best answer)
Nikada ne odgovaraj na to pitanje, prije nego sto si dobio priliku da se pojavis na interview... pare su tema uvijek na kraju. Ako ti ponude posao i platu, onda mozes da trazis vise...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Bruto i neto

Post by insomnia78 »

Vani se, vecinom prica o bruto iznosima
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#4 Re: Bruto i neto

Post by Krokodajl »

Provjeri ti paša dobro to, ako se oni tebi ni na mobitel ni na mail ne javjalju pripazio bih ja dobro, a što reče Francuz uglavnom je to bruto iznos ali i kao što reče kolega iznad to je najbolje dati diplomatski odgovor, jer te ovako u startu mogu isključiti prije intervjua... a ti opet kako hoćeš, kako god sretno :thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Bruto i neto

Post by insomnia78 »

Ma ima tu jos do eventualnog razgovora, vidis da se prijavljuje preko zvanicne aplikacije
Nije on jedini tu
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#6 Re: Bruto i neto

Post by Krokodajl »

insomnia78 wrote:Ma ima tu jos do eventualnog razgovora, vidis da se prijavljuje preko zvanicne aplikacije
Nije on jedini tu
Ma znam, ali ako ti se niko ne javlja na broj mobitela koji je vjerovatno dat za informacije ? :D
Na mail manje više.

Al da ne idemo u off topic :D
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#7 Re: Bruto i neto

Post by Kruler »

Homo Sapiens wrote:Pozdrav svim forumašima. Prijavljujem se na oglas za jednu firmu u inostranstvu. Apliciram preko njihove zvanične stranice, i tokom popunjavanja aplikacije naišao sam na polje "expected salary" gdje moram odabrati koliku platu očekujem, i tu imaju ponuđeni iznosi koje mogu odabrati. Mene sada zanima, da li se inače u praksi, tu misli na bruto ili neto platu, ili je to individualno od firme do firme ? Ja sam ih pokušao pitait lično, al' se ne javljaju na mobitel, nit odgovaraju na e-mail.
Pa ako neko zna, da li se tu inače misli na bruto ili neto platu, bio bih mu zahvalan na odgovoru.
Ako je firma u inostranstvu, u gotovo svim slučajevima misli se na bruto godišnju platu.
Homo Sapiens
Posts: 26
Joined: 22/06/2015 00:37

#8 Re: Bruto i neto

Post by Homo Sapiens »

Hvala svima na pomoći.

Provjerio sam danas sa firmom, misli se na bruto iznos.
User avatar
karanana
Posts: 47183
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Bruto i neto

Post by karanana »

i onda nakon toga vjerovatno treba provjeriti koliko se uzima od tog bruta pa da se ocjeni ima li matematike otici i moze li se sa netom ziviti.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#10 Re: Bruto i neto

Post by MyTao »

karanana wrote:i onda nakon toga vjerovatno treba provjeriti koliko se uzima od tog bruta pa da se ocjeni ima li matematike otici i moze li se sa netom ziviti.
Odgovor na tako nesto se treba znati unaprijed... postavljati takva pitanja jednom HR menageru prije nego sto ti je posao ponudjen je jako lose... Mada sve zavisi o kakvom se poslu radi...
Post Reply