Bruceloza

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Bruceloza

Post by PipiDugaDevetka »

www.ploce.hr wrote:Inače, BiH je europska zemlja s najvećim brojem oboljelih od Q-groznice i bruceloze na svijetu,[/size] dok je kao najveće žarište zaraze označena Hercegovačko-neretvanska županija, dakle pogranično područje prema Hrvatskoj na potezu od Ravnoga do Mostara i Ljubuškog. Prema podacima stručnih službi, samo u tom entitetu zabilježeno je više od stotinu zaražnih osoba.
Širenju bruceloze po Hercegovini pridonosi nepostojanje karantene na granicama, nedovoljno obrazovanje farmera te nekoliko stotina nezakonitih graničnih prijelaza, koji su dobra podloga za šverc mesom i živim životinjama. U okolnostima kada se nastoji nabaviti što jeftinije meso, pojavljuje se realna opasnost od zaraze, koja bi imala nesagledive posljedice za domaće stočarstvo, koje je ionako dovedeno na sam rub opstanka.
Do 1992. godine bruceloza je bila rijetkost u BiH, svega nekoliko distriktaa ove bolesti smo imali.

Čuo sam da muškarci nakon preboljene bruceloze ostaju sterilni. Ne znam je li ovo istina.

Pošto je ovo bolest neorganizovane države, politička, naumpadoše mi dvije stvari:
Dezinfekcija automobila prilikom neposredne opasnosti od ptičije gripe i

stihovi, "...OPERI NOGE U RIJEKAMA JER BOSNA JE CILIMOM ZASTRTA...". :(
O brucelozi by: URED ZA VETERINARSTVO BIH
http://www.vet.gov.ba/aktuelno/Default.aspx?cid=213,2,1
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#2

Post by Nosferatu »

Interesantno je da Bosna i Amerika imaju isti broj oboljeljih od brucelloze. 100 ljudi godisnje. BiH 4 miliona. Amerika 300 miliona ljudi.

Evo sta Americki centar za kontrolu bolesti ima reci o Brucellosi:
http://www.cdc.gov/ncidod/dbmd/diseasei ... osis_g.htm
Humans are generally infected in one of three ways: eating or drinking something that is contaminated with Brucella, breathing in the organism (inhalation), or having the bacteria enter the body through skin wounds. The most common way to be infected is by eating or drinking contaminated milk products. When sheep, goats, cows, or camels are infected, their milk is contaminated with the bacteria. If the milk is not pasteurized, these bacteria can be transmitted to persons who drink the milk or eat cheeses made it. Inhalation of Brucella organisms is not a common route of infection, but it can be a significant hazard for people in certain occupations, such as those working in laboratories where the organism is cultured. Inhalation is often responsible for a significant percentage of cases in abattoir employees. Contamination of skin wounds may be a problem for persons working in slaughterhouses or meat packing plants or for veterinarians. Hunters may be infected through skin wounds or by accidentally ingesting the bacteria after cleaning deer, elk, moose, or wild pigs that they have killed.
Prvo i osnovno. Brucellosa je bakterijalana bolest. Ne prenosi se s covjeka na covjeka vec iskljucivo sa zivotinje na covjeka. Uglavnom patogen je domacih zivotinje koje zive u krdima - prevenstveno znaci sisarima tj. od stoke do svinja, pa cak i pas moze biti prenosnik Brucellose.

Prevodim ovo gore:
Mozes se inficirati na tri nacina. Ako pijes ili jedes hranu kontamiranu Brucellom, ako udahnes direktno Brucelline batkerije ili ukoliko direktnim dodirom inficiras kozu na rukama kroz posjekotine i rane. Najcesci izvor Brucelle je mljeko - koje se iz tog razloga i pasterizira. Takodje je opasan sir od mljeka koje nije pasterizirano (narucito koziji). Najcesce oboljeli su ljudi koji rade u klaonicama i veterinari. Takodje lovci na divljac - kao srne i divlje svinje mogu se zaraziti ukoliko ubiju i oderu zivotinju koja je zarazena Brucellom.

Inace zivotinje se obicno vakciniraju protiv Brucelle. Vakcina je opasna za veterinara ukoliko se sa njom ubode - moze sam sebe zaraziti. To je jedan od razloga sto je bolest prevalentija u siromasnim zemljama gdje je vakcina ne dostupna ili nije propisana zakonom ili je previse skupa za male farmere da bi je koristili. Samo da dodam da se moze i od mesa zaraziti ukoliko nije dobro peceno/kuhano.

http://www.emedicine.com/neuro/topic42.htm

Inace to za sterlinost bi me iznenadilo, jer postoje na tjelu covjeka dvije zone do kojih ne moze sto god je u krvotoku doprijeti cak i kad izazove sepsu. Jedna je blood-brain tj. barijera izmedju mozga i krvotoka. A druga je izmedju testisa i krvotoka. Tako da mislim da nije uzrocnik sterlinosti kod covjeka ali jest u zivotinja (vidim da uzrokuje abortuse i slicno). Simptomi su - temperatura koja dolazi u talasima i odlazi, bolovi u kostima i misicima, te zglobovima, i generalna slabost, letargija i iritablinost. Prati je i generalni osip koji se pojavi na tijelu. Kronicna brucellosa - dovodi do nervnih deficita i problema sa zivcima, plus - sve gore napisano za akutnu brucellozu. Treatman antibioticima.

Zakljucak - kad ides po selima - ne kupuj sir, a mljeko ako kupis trebao bi obariti - da budes na sigurnoj strani.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#3

Post by Nosferatu »

Evo link i za Q-fever.

http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/qfever/
Cattle, sheep, and goats are the primary reservoirs of C. burnetii. Infection has been noted in a wide variety of other animals, including other species of livestock and in domesticated pets. Coxiella burnetii does not usually cause clinical disease in these animals, although abortion in goats and sheep has been linked to C. burnetii infection. Organisms are excreted in milk, urine, and feces of infected animals. Most importantly, during birthing the organisms are shed in high numbers within the amniotic fluids and the placenta. The organisms are resistant to heat, drying, and many common disinfectants. These features enable the bacteria to survive for long periods in the environment. Infection of humans usually occurs by inhalation of these organisms from air that contains airborne barnyard dust contaminated by dried placental material, birth fluids, and excreta of infected herd animals. Humans are often very susceptible to the disease, and very few organisms may be required to cause infection.

Ingestion of contaminated milk, followed by regurgitation and inspiration of the contaminated food, is a less common mode of transmission. Other modes of transmission to humans, including tick bites and human to human transmission, are rare.
Interesatno je za Q-fever tj. Coxiellu da je moze prenjeti krpelj (ujede zivotinju - pa covjeka). Ne izaziva oboljenje kod zivotinja iako su one rezervoar iste. Obicno uzrokuje abortus kod zivotinje - i kolonizira placentu i unutrasnjost maternice. Zbog toga je najcesce prenesena dodirom - bilo kakvih ostataka poslje poroda a moze biti i u mokraci i balegi. Inace najcesce se dobije udisanjem prasine iz stale u kojoj se je otelila krave npr. (jer amnotska tecnost - s kojom se stiti fetus zivotinje isparava - a bakterija ostaje na prasini koja se dize u vazduh i moze biti udahnuta). Najcesci simptom je slabost i visoka temperatura preko 40 stepeni, bolovi u misicima te moze dovesti do upale pluca il' uzrokovati poremecaje jetre. Tretman nije nuzno potreban jer i bez ljekova bolest se preboli za 1-2 sedmice ukoliko nema drugih komplikacija zdravstvenih.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#4

Post by Jara »

Nosferatu wrote:Interesantno je da Bosna i Amerika imaju isti broj oboljeljih od brucelloze. 100 ljudi godisnje. BiH 4 miliona. Amerika 300 miliona ljudi.
qq :shock: :?
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#5

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

http://www.kliker.info/index.php?id=3332 wrote:KONJIC: Veterinari panično tragaju za stadom ovaca zaraženo brucelozom?!
Mladi čoban iz Konjica Anis Fišić kod koga je 24. marta dijagnosticirana bruceloza pušten je jučer na kućno liječenje, potvrđeno je «Dnevnom avazu» u mostarskoj bolnici «dr. Safet Mujić» Za to vrijeme na Infektivnom odjelu mostarske bolnice očekuju nalaze za drugog mladića iz Konjica Denisa Maksumića, za koga se, također, sumnja da je obolio od bruceloze. Maksumić je pod liječničkim nadzorom. Iako nalazi još nisu stigli, u mostarskoj bolnici su uvjereni da se i u ovom slučaju radi o brucelozi, jer je ista forma bolesti, a oba mladića su radila kod istog gazde. Prvi je bio čoban, a drugi je radio sa đubretom. Direktor Veterinarske stanice Konjic Kemal Habibija izjavio je jučer za «Avaz» da još uvijek nisu izvršene kontrole životinja, a koje bi mogle biti izvor zaraze. On je dodao da je potencijalno zaraženo stado upravo oboljelog Anisa Fišića. Radi se o sedam ovaca i sedam janjadi. Hebibija je naglasio kako veterinari za sada bezuspješno tragaju za ovcama. - Otac oboljelog mladića je otišao negdje u planinu s tim ovcama i mi sad tragamo za njima. Planiramo provesti preventivne mjere nad sedam ovaca i sedam janjaca, ali to još ne možemo uraditi, jer ovaca jednostavno nema. Za sada ne znamo da li su te ovce zaražene, ali sumnjamo s obzirom da je njihov vlasnik zaražen. Da bi provjerili trebamo naći stado. Vjerojatno ćemo u tom smislu potražiti i pomoć MUP-a - rekao je Habibija za «Avaz». Za razliku od Habibije, Anis Fišić kod kojeg je otkrivena bruceloza rekao je jučer novinarima da su njegove ovce kod kuće i da očekuje da veterinari dođu da uzmu uzorak krvi ovaca. Na pitanje odakle je kupio ovce, Fišić je odgovorio da ih je kupio od Mumina Maksumić, vlasnika ''Maksumić komerca'' kod koga je povremeno radio. Mladić za koga još nije potvrđena bolest Denis Maksumić izjavio je da nema stoke, ali da je radio u «Maksumić komercu». - Prije godinu dana radio sam sa đubretom i nakon toga nisam imao kontakta sa štalom i stokom. Ali, prije mjesec dana sam radio na izgradnji jednog objekta kod istog vlasnika. Još uvijek ne znam da li imam brucelozu, ali imam sve simptome – izjavio je Denis Maksumić. Odgovarajući na pitanje da li će eventualno biti ispitane i ovce iz stada Mumina Maksumića kod koga su obojica oboljelih Konjičana radila i od kojih je Fišić kupio stoku, direktor Veterinarske stanice Konjic Habibija jučer je izjavio da neće, jer zato nema nalog. - Mi imamo nalog da pregledamo samo stado od Anis Fišića. U svemu tome ima i politike i konkurencije. Za neka jača stada se svašta priča i bez argumenata. No, mi idemo samo sa argumentima. Mi smo stado «Mksumić komerca» koje čuva oko 30 čobana pregledali ranijih godina. Trenutno nemamo indicija da u tom stadu ima zaraženih ovaca. Pregled možemo obaviti tek u slučaju naredbi viših instanci, kao što je federalno ili kantonalno ministarstvo. Za pregled tolikog stada trebala bi velika sredstva, čak od 30. 000 maraka. Mi ćemo uraditi sve za što dobijemo naredbu – rekao je Habibija.
Šef Infektivnog odjela bolnice «Dr. Safet Mujić» izjavio je jučer da nema opasnosti od širenja od zaraze. - Obično se bolest prenosi preko kontakta sa zaraženom životinjom, tako da najčešće obolijevaju ljudi koji rade oko životinja. Postoji mogućnost prenosa i preko hrane, ali samo ako hrana nije termički obrađena'', objašnjava dr. Derviškadić. Napominje da se bruceloza na ovom području pojavila 2000. godine. ''Mi smo se tada začudili otkud bruceloza. Kasnije se ispostavilo da je neka stoka koja je uvezena iz Rumunije i dijeljena u humanitarne svrhe bila zaražena. Tako je došlo do kontamonacije domaće stoke'', kaže dr. Derviškadić.
Potvrđena Q-groznica
Šef Infektivnog odjela Kliničke bolnice Mostar dr. Ivo Curić potvrdio je za «Avaz» da se na njihovom odjelu nalazi jedan pacijent iz mjesta Kruševo kod Mostara zbog sumnje da je zaražen tzv. Q-groznicom. Prema riječima dr. Curića, on ima simptome ove bolesti, ali da su nalazi još na analizi i da bolest nije potvrđena. On je rekao da na ovom odjelu nema oboljelih od bruceloze, demantirajući informacije o zaraženim iz Tomislavgrada koje su objavili mediji.
Faruk Vele (Dnevni avaz)
Šta fali ovoj vijesti? Bolesni mladići će najvjerovatnije ostati sterilni nakon preboljene bruceloze!
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#6

Post by senada »

...koliko ja znam bruceloza ne ostavlja trajne posljedice na reproduktivne organe kao zausnjaci u fertilnom dobu muskarca, ali za jetru moze biti kobna.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#7

Post by senada »

ps.bruceloza je bolest stoke - ovaca, koza, krava, bikova, volova itd.... i ruralaca...... ali mi nismo nish od toga, ne?
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#8

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

http://www.kurir-info.co.yu/Arhiva/2004/april/23/V-14-23042004.shtml wrote:- Bolest je izuzetno ozbiljna kod ljudi, ako se ne leči, nastupa smrt. Izaziva trajni sterilitet, a ukoliko se zarazi trudnica, dolazi do pobačaja - tvrdi Vuković.
http://www.kurir-info.co.yu/Arhiva/2004 ... 2004.shtml
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#9

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Image
Leh Valensa iz Kragujevca protestujući
traži odštetu od države za uništenu stoku
oboljelu od bruceloze.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#10

Post by senada »

8. sekretar SKOJ-a wrote:
http://www.kurir-info.co.yu/Arhiva/2004/april/23/V-14-23042004.shtml wrote:- Bolest je izuzetno ozbiljna kod ljudi, ako se ne leči, nastupa smrt. Izaziva trajni sterilitet, a ukoliko se zarazi trudnica, dolazi do pobačaja - tvrdi Vuković.
http://www.kurir-info.co.yu/Arhiva/2004 ... 2004.shtml

svaka hronicno hiperfibrilna stanja poteencijalni su uzrocnici trajnog steriliteta,
ali to je banalan problem prema smrtnim ishodom.

i samo da dodam da ljudi koji rade sa zarazenim mesom ili su u doticaju sa sekretima zarazene stoke - mlijeko, feces, urin itd., najrizicnija su skupina a clanica jedne nase poznate porodice mesara je na zalost preminula od posljedica rada sa bolesnom stokom.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#11

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Ne samo majka poznatog mesara, nego i otac političara Genjca iz Travnika je bolovao brucelozu. Srećom, preživio je.

@Senada, slažemo se da bolest nije bezazlena i da je širenje iste stvar neorganizovane države, tj. politike?

Cijeli članak, klikni ovdje: [url]http://www.bhdani.com/arhiva/168/t16808.htm[/url] wrote:Kengurovo meso – izvor zaraze
Ali, q-groznicu neki stanovnici nisu dobili samo dodirom sa stokom (krave, ovce i koze) i konzumiranjem njenog mesa i mlijeka. Dok su u BiH boravili predstavnici CDC-a, otkriveno je da veliki broj zarazenih ljudi iz Kaknja niti ima stoku niti tako cesto konzumira njihovo meso i mlijeko. Dr. Bajrovic kaze: ”Kada su strucnjaci CDC-a sa kojima smo radili primijetili da u Kaknju i okolini ima veci broj zarazenih ljudi, trazili su da izvrsimo pregled njihove stoke. Na nase iznenadjenje, skoro niko od njih ne drzi stoku, jer su to uglavnom siromasni rudari. Odlucili smo ispitati stvar do kraja, a onda smo ustanovili da su oni kupovali meso kengura koje je prije dvije godine uvezeno i prodavano po sest maraka, sto je za dvije marke jeftinije od juneceg ili govedjeg mesa. Ja tvrdim da se vecina tih ljudi zarazila upravo konzumirajuci to meso, jer prema knjizi uvazenih profesora, dr. Djurdjevica i dr. Tefterdarije, jedini prirodni rezervoar q-groznice je australijski klokan.”
Na Veterinarskom fakultetu cak drze i jedan but kengura, koji nevjerovatno lici govedjem butu. “Koliko ja znam ovdje je uvezeno hiljadu i po kilograma kengurovog mesa i to bez deklaracije, a uvoz je potpisao dr. Smajic”, kaze dr. Bajrovic. Takodjer smo saznali da je dr. Faruk Cakovica jos prije dvije godine, kada se kengurovo meso i pocelo uvoziti, trazio od ministra Smajica da se ono povuce iz prodaje, ali da on na to nije pristao.
Ovu informaciju, kao i sve ostale vezane za epidemiju brucelozom i q-groznicom, nismo uspjeli provjeriti kod smijenjenog ministra Smajica, mada je obecao razgovarati za Dane. Za kengurovo meso pitali smo dr. Jozu Bagarica, ali je on dogovorio da je na funkciji pomocnika tek osam mjeseci i da ne zna nista u vezi s tim.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#12

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Doš'o šejtan zvani đavo po svoje. Danas mediji vrte vijesti o zoonozama brucelozi, Q-groznici i ostalim zaraznim bolestima. Nadležni stručni ljudi veterinari i ljekari su poručili da odgovorne ministre poljoprivrede i šumarstva u FBiH i kantonima moraju biti smijenjeni i kažnjeni jer na višegodišnje upozoravanje niko nije reagovao. Neće više ni komunicirati sa njima. Ne znam navesti imena i funkcije, valjda ima negdje vjest pa ću copy/paste.
Sjećam se da je sadašnji rektor sa. univerziteta, a tada je bio na Vet. faxu, Čaklovica upozoravao, kumio, molio nadležne političare. ....Bilo je to otprilike 2000. godine po mom sjećanju.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#13

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

U eimisiji od 4. juna Radio-ring Radio-FBiHa, dr.vet. Fejzić, predsjednik Vet. komore FBiH se zapitao kako to i zašto nema informacija o brucelozi u GT R. srpskoj kada se zna da su nam donacije u ovcama za demobilisane došle iz Rumunije preplovivši Drinu, te najavio krivičnu tužbu protiv sada već, bivšeg, ministra poljoprivrede FBiH, Božića, koji se u emisiju javio iz Slovačke gdje se, kako je sam rekao, liječi.

Fejzić je rekao da nema borbe protiv zoonoza bruceloze i Q-groznice bez tima koji će biti na državnom nivou, a koji će saradjivati i sa okolnim zemljama.

Božić se provalio govoreći kako bruceloze ima svugdje u Evropi, pa tako i tamo gdje se on liječi, u Slovačkoj, muku muče sa brucelozom.(Zna se da RBiH do 1991. g. skoro da nije imala distriktaa ovih zoonoza).

Još jednom se provalio ko čir potkožnjak objasnivši da je on obezbjedio novac da se kontroliše krv 15% životinja svakog stada. (Zapravo, kontrola mora biti 100%-odbrusio mu je Fejzić)

Dr. medicine iz Bihaća (Nisam zapamtio ime) ekskluzivno izjavila da imamo do sada i prvu žrtvu bruceloze: Neki mlad čovjek je nakon komplikacija na srcu umro. :(
Takodje, ekskluzivno, rečeno je da su bolesnici od bruceloze od 1,5 mjesečne bebe (zaraženA putem dojenja od strane oboljele majke :( ) do 80-godišnjih staraca.

Domovina moja, jedna i jedina RBiH, ponovo postaje mjesto opasnog življenja. Kada detonira ova "biološka bomba", krahiraće i sve nade u vezi sa turizmom, izvozom poljoprivrednih proizvoda, zdrvstveni fondovi...? ....
hammerhead
Posts: 153
Joined: 20/05/2005 11:20

#14

Post by hammerhead »

trebalo bi pobiti svu stoku u zemlji da se bolest iskorijeni
a to je nemoguce
i pitanje je da li bi i tada bolest bila iskorijenjena,jer je vec i zemlja i trava kontaminirana
i tako smo uvezli sebi jos jedan "problemcic"
hammerhead
Posts: 153
Joined: 20/05/2005 11:20

#15

Post by hammerhead »

a komplikacije mogu(al i ne moraju) nastati na raznim organima,plucima,srcu,mozgu pa i na testisima
Bajrin najmladji
Posts: 103
Joined: 08/07/2007 18:44
Location: Moje-mjesto-je-Bačevo

#16

Post by Bajrin najmladji »

hammerhead wrote:trebalo bi pobiti svu stoku u zemlji da se bolest iskorijeni
a to je nemoguce
i pitanje je da li bi i tada bolest bila iskorijenjena,jer je vec i zemlja i trava kontaminiranai tako smo uvezli sebi jos jedan "problemcic"
Svako malo, pa dojave putem tv. da su eutanizirali x-stotina ovaca i ostale stoke sitnog i krupnog zuba i tako definitivno spriječili širenje bruceloze. Malo morgen su spriječili kada ta brucela, parazit/virus/bakterija, šta li je već, hibernira, pritaji se mjesecima, pa i godinama i onda iznenada "proradi". Slovenci se desetinama godina bore da saniraju svoje distirkte zoonoza, bruceloze, kju-groznice,... a mi u BiH, skoro da ih nismo ni imali do 1996.g.
Post Reply