Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#576 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by JoseMujica »

da ta čuda postoje onda bi dovljenje valjda spasilo nas od četnika i ovi iSIS od američke i ruske tehnologije

očajnici vide čudo u svemu, čak i kad se golub posere :roll:
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#577 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Maxxtro »

Smrcak15 wrote:
Image
Hvala. Jel 0 cijeli broj?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#578 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Maxxtro wrote:
Smrcak15 wrote:
Image
Hvala. Jel 0 cijeli broj?
nemozes valjda racunati kao cijeli broj ako trazis srednji broj, jer od nule se krece u racunjanje.

ne mozes uzeti 0 Ovako

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

jer to je zabluda onda
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#579 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Maxxtro »

Smrcak15 wrote:
Maxxtro wrote:
Smrcak15 wrote:
Image
Hvala. Jel 0 cijeli broj?
nemozes valjda racunati kao cijeli broj ako trazis srednji broj, jer od nule se krece u racunjanje.

ne mozes uzeti 0 Ovako

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

jer to je zabluda onda
Znaci nula se ne racuna kao cijeli broj?
A zasto krecemo od nule kada trazimo srednji broj od 10, a ne kada trazimo srednji broj od 11?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#580 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

JoseMujica wrote:da ta čuda postoje onda bi dovljenje valjda spasilo nas od četnika i ovi iSIS od američke i ruske tehnologije

očajnici vide čudo u svemu, čak i kad se golub posere :roll:
kakva nakaradna prica

prvo ko je to isis da bi njima Allah uslisavao dove, to su zlocinci, to su lazni doktori koji imaju doktorske mantile i pretstavljaju se kao vrhunski doktori, a obicni salabajzeri.

razlika izmedju ISISA i obicnih normalnih muslimana

je poput ose i pcele

pcela ce ti biti korisna, dati med, dok osa te nece dati meda ali ce te dobro bocnuti.
obadvije slicno izgledaju.

a sto se tice dovljenja nas spasilo od cetnika, pa odakle ti nas da dove nisu spasile???
Last edited by Smrcak15 on 19/10/2017 10:04, edited 2 times in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#581 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Maxxtro wrote:
Znaci nula se ne racuna kao cijeli broj?
A zasto krecemo od nule kada trazimo srednji broj od 10, a ne kada trazimo srednji broj od 11?
kada hoces decimale moras da uvrstis nule

kada hoces da vidis koji je cijeli broj, onda 0 ne treba.

jer 0 u linjalu oznacava pocetak do 1 , ako bi htjeli decimale tu da trazimo
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#582 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by JoseMujica »

nek ti znaš da jesu :lol: :lol: :lol:

a tanka je ta linija što spaja i razdvaja normalno i nenormalno a svaka religija je zatvoreni sistem koji se predstavlja kao konačno rješenje svih naših problema...znači ništa ne treba raditi osim klanjati se crvenkapici, a još kad probaš na temelju toga praviti civilno državno uređenje tek se vidi sav limit tog ublehaškog sistema...zahvaljujući tome "islamski" svijet je danas u nekoj vrsti mračnog srednjeg vijeka......malo ih drži to što imaju para od nafte i plina, no ni to ne bi znali koristiti da nije bilo Amerikanaca i Engleza...a još to kad stane :shock: tamo će nastati neprekidni plemenski ratovi :(

A jedina ideja oko koje će se klati biće ko je pravi tumač Kurana...otprilike to i ovdje kod nas vidimo u nekoj blagoj varijanti...a to se dešava kad niti imaš kakve politike niti ideje kako da je vodiš, osim IMT-a, pa se onda sve to pokriva sa selamanjima i glumljenjem muslimana i hedija hodžama, naravno tuđim parama
Last edited by JoseMujica on 19/10/2017 10:25, edited 1 time in total.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#583 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by SamoVasGledam »

Smrcak15 wrote: nije tacno

nego 0 oznacava u tom kontekstu pocetak Kur'ana to jeste prve sure

kada dodje do 0.5 doslo je do pola fatiha onda , to jeste pola prve sure.
Opet Smrle brkaš mere
prije ce biti da vi ne znate postaviti stvari na svoje mjesto.

Sura nije merna jedinica za vreme ili dužinu pa da možeš sa njom da radiš to što ti radiš. Jedna sura je količina, više sura je količina. Isto kao sa jabukama.
S toga prva sura je jedna sura, broj JEDAN, a po tvojoj logici broj jedan počinje tamo gde se prva sura završava.
Kada brojiš nešto, pa tako i sure, ne krećeš od 0 već od 1.

Ti konstantno brkaš merne jedinice sa običnim brojevima, odnosno količinom da bi dokazao ne znam ni ja šta. Skroz si otišao u ofsajd čoveče i ne popuštaš.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#584 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by r_faruk »

ovo sa brojevima je do sada bila najjaca stvar :) al se fino ismijah....

kada je vidio da je zglajz'o natakari nulu, hahaha, pa moze 'vako, ne moze 'nako.... pravilo ovo pravilo ono...

osnovni smrckovi zakoni :D principia matematica, dopunjeno izdanje by smrle.....
ispravka drugog zakona termodinamike, Carnot pricao gluposti, volume 2.... udri, od danas je dovoljno nasuti jedan rezervoar goriva, auspuh se izbacuje iz upotreba, zemlja se vise ne zagadjuje.... oleeeeeeee
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#585 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

SamoVasGledam wrote:
Smrcak15 wrote: nije tacno

nego 0 oznacava u tom kontekstu pocetak Kur'ana to jeste prve sure

kada dodje do 0.5 doslo je do pola fatiha onda , to jeste pola prve sure.
Opet Smrle brkaš mere
prije ce biti da vi ne znate postaviti stvari na svoje mjesto.

Sura nije merna jedinica za vreme ili dužinu pa da možeš sa njom da radiš to što ti radiš. Jedna sura je količina, više sura je količina. Isto kao sa jabukama.
S toga prva sura je jedna sura, broj JEDAN, a po tvojoj logici broj jedan počinje tamo gde se prva sura završava.
Kada brojiš nešto, pa tako i sure, ne krećeš od 0 već od 1.

Ti konstantno brkaš merne jedinice sa običnim brojevima, odnosno količinom da bi dokazao ne znam ni ja šta. Skroz si otišao u ofsajd čoveče i ne popuštaš.
kada se broje sure da, ali kada se broje ajeti, ili rijeci ili slova onda se krece od 0

krece se od nule 0 do 1 je sura fatiha, prva sura Kur'ana.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#586 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:ovo sa brojevima je do sada bila najjaca stvar :) al se fino ismijah....

kada je vidio da je zglajz'o natakari nulu, hahaha, pa moze 'vako, ne moze 'nako.... pravilo ovo pravilo ono...

osnovni smrckovi zakoni :D principia matematica, dopunjeno izdanje by smrle.....
ispravka drugog zakona termodinamike, Carnot pricao gluposti, volume 2.... udri, od danas je dovoljno nasuti jedan rezervoar goriva, auspuh se izbacuje iz upotreba, zemlja se vise ne zagadjuje.... oleeeeeeee
polij se malo vodom, uzmi kocku secer...sjedi, vidjet ces da ce te proci ono sto te spopalo :)
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#587 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Maxxtro »

Smrcak15 wrote:
Maxxtro wrote:
Znaci nula se ne racuna kao cijeli broj?
A zasto krecemo od nule kada trazimo srednji broj od 10, a ne kada trazimo srednji broj od 11?
kada hoces decimale moras da uvrstis nule

kada hoces da vidis koji je cijeli broj, onda 0 ne treba.

jer 0 u linjalu oznacava pocetak do 1 , ako bi htjeli decimale tu da trazimo
Upravo sam pretrpio blagi mozdani udar. Definisi molim te taj svoj srednji broj, pokusaj biti sto precizniji.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#588 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
kada se broje sure da, ali kada se broje ajeti, ili rijeci ili slova onda se krece od 0

krece se od nule 0 do 1 je sura fatiha, prva sura Kur'ana.
Daj onda ajet 1:0 da cujemo kako glasi? Moze i bilo koji drugi nulti ajet...
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#589 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Towelie »

Ali cuj kad se broje ajeti, krece se od 0. De Smrle citiraj mi onda nulti ajet sure An-Nisa. :-D
User avatar
shbc
Posts: 3358
Joined: 20/07/2012 12:13

#590 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by shbc »

Hoce li mu ko objasniti da medijana JESTE srednji broj, odnosno srednja vrijednost, te da nismo mi krivi sto ne zna engleski pa pogresno prevodi definiciju na koju se poziva?
User avatar
shbc
Posts: 3358
Joined: 20/07/2012 12:13

#591 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by shbc »

Smrcak15 wrote:a sto se tice dovljenja nas spasilo od cetnika, pa odakle ti nas da dove nisu spasile???
Mozda jeste tebe u Svedskoj. Probaj to reci majkama Srebrenice.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#592 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Maxxtro wrote:
Smrcak15 wrote:
Maxxtro wrote:
Znaci nula se ne racuna kao cijeli broj?
A zasto krecemo od nule kada trazimo srednji broj od 10, a ne kada trazimo srednji broj od 11?
kada hoces decimale moras da uvrstis nule

kada hoces da vidis koji je cijeli broj, onda 0 ne treba.

jer 0 u linjalu oznacava pocetak do 1 , ako bi htjeli decimale tu da trazimo
Upravo sam pretrpio blagi mozdani udar. Definisi molim te taj svoj srednji broj, pokusaj biti sto precizniji.
kada pocnes da citas Kur'an i dodjes do pola prve sure

do 3.5 ajeta posto ima 7 ajeta

a Kur'an ima 6236 ajeta ukupno

koliko je to onda procentualno?

3.5/6236 = 0.00048%

jeli ti sad jasno zasto trebas da ukljucis 0 ako hoces decimale ili procente??
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#593 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Towelie wrote:Ali cuj kad se broje ajeti, krece se od 0. De Smrle citiraj mi onda nulti ajet sure An-Nisa. :-D
Gdje se prvi ajet Kur'ana u odnosu na ukupni broja ajeta tj. 6236?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#594 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Hoce li mu ko objasniti da medijana JESTE srednji broj, odnosno srednja vrijednost, te da nismo mi krivi sto ne zna engleski pa pogresno prevodi definiciju na koju se poziva?
Sta je median?
https://en.wikipedia.org/wiki/Median
The median is the value separating the higher half of a data sample, a population, or a probability distribution, from the lower half.

objasni nam ovo, veca polovica u odnosu na manju polovicu

Ako imamo jednu vecu a drugu manju, kako onda to moze biti sredina, sredina je kada ima iste velicine sa obadvije strane
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#595 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by r_faruk »

polij se malo vodom, uzmi kocku secer...sjedi, vidjet ces da ce te proci ono sto te spopalo
nista mene nije spopalo smrle, no cinjenica da ti ne znas o cemu ja govorim zapravo pokazuje da ne razumijes stvari koje dokazujes... eto toliko...
Medijan (mediana, centralna vrijednost) je pojam iz statistike koji određuje sredinu distribucije. Pola vrijednosti skupa (distribucije) nalazi se iznad mediane, a pola ispod. Mediana je manje osjetljiva na ekstremne vrijednosti od aritmetičke sredine, što ju čini posebno pogodnom za nepravilne asimetrične distribucije.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Medijan

evo ti na nasem da se ne patis.... mislim da si pogresno preveo.........
Last edited by r_faruk on 19/10/2017 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
shbc
Posts: 3358
Joined: 20/07/2012 12:13

#596 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by shbc »

Smrcak15 wrote:
shbc wrote:Hoce li mu ko objasniti da medijana JESTE srednji broj, odnosno srednja vrijednost, te da nismo mi krivi sto ne zna engleski pa pogresno prevodi definiciju na koju se poziva?
Sta je median?
https://en.wikipedia.org/wiki/Median
The median is the value separating the higher half of a data sample, a population, or a probability distribution, from the lower half.

objasni nam ovo, veca polovica u odnosu na manju polovicu

Ako imamo jednu vecu a drugu manju, kako onda to moze biti sredina, sredina je kada ima iste velicine sa obadvije strane
Dakle da prevedemo to sto stavljas:

Medijana je vrijednost koja odvaja gornju polovicu podataka od donje polovice.

Ili slikovito:
10
9
8
7
6
MEDIJANA (ili ti 5.5)
5
4
3
2
1

Davno sam ja tebi rekao. Ne brukaj se. Ne znas engleski.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#597 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:
Smrcak15 wrote:a sto se tice dovljenja nas spasilo od cetnika, pa odakle ti nas da dove nisu spasile???
Mozda jeste tebe u Svedskoj. Probaj to reci majkama Srebrenice.
prosao sam cijeli rat bio zarobljen i od HVO i od Vojske RS, izgunulih blizih u familiji, itd itd da ne nabrajam dalje.

Pazi jednu stvar, nemoze se Allahu diktirati sta ce da radi dovama, nije dova daljinski na koji Allah radi kako je kome ceif...hocu sad 10kg dijamanata da mi padne iz nebesa, pa da allah posalje itd itd

Ako Allah hoce da uzme nekoga kao sehida, da bi mu dao ogromne nagrade poslije, a onim bliznjima je to iskusenje, hoce li biti strpljivi ili ne.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#598 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:
Smrcak15 wrote:
shbc wrote:Hoce li mu ko objasniti da medijana JESTE srednji broj, odnosno srednja vrijednost, te da nismo mi krivi sto ne zna engleski pa pogresno prevodi definiciju na koju se poziva?
Sta je median?
https://en.wikipedia.org/wiki/Median
The median is the value separating the higher half of a data sample, a population, or a probability distribution, from the lower half.

objasni nam ovo, veca polovica u odnosu na manju polovicu

Ako imamo jednu vecu a drugu manju, kako onda to moze biti sredina, sredina je kada ima iste velicine sa obadvije strane
Dakle da prevedemo to sto stavljas:

Medijana je vrijednost koja odvaja gornju polovicu podataka od donje polovice.

Ili slikovito:
10
9
8
7
6
MEDIJANA (ili ti 5.5)
5
4
3
2
1

Davno sam ja tebi rekao. Ne brukaj se. Ne znas engleski.
Image

eh Ovako sad ce krenuti sa 10 vreca brasna podjedanko teskih

oznaci mi gdje je sredina ukupne kilaze

jeli 5.5 to jeste na sestoj vreci na polovici?
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#599 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Maxxtro »

Smrcak15 wrote: kada pocnes da citas Kur'an i dodjes do pola prve sure

do 3.5 ajeta posto ima 7 ajeta

a Kur'an ima 6236 ajeta ukupno

koliko je to onda procentualno?

3.5/6236 = 0.00048%

jeli ti sad jasno zasto trebas da ukljucis 0 ako hoces decimale ili procente??
Ti covjece ne znas ni sam sta podrazumijevas pod srednjim brojem. Nikad u zivotu nisam vidio nekog ovako zbunjenog fundamentalnim konceptom brojanja.

Da krenemo pazljivo. Imamo recimo 10 sura. Broj 5,5 odgovara polovici seste sure, zar ne? Jer imamo 5 cijelih sura i pola seste. Iza tog mjesta imamo jos pola seste sure i jos 4 sure do kraja 10te, zar ne? Sto daje 4,5. To je TVOJ metod racunanja i tvoj argument zasto 5, 5 ne moze biti srednji broj od 10, jer prije imamo 5,5 a poslije 4,5 sure. Ok!
Hajmo sada ISTI metod primjeniti da vidimo sta je srednji broj za 11. Znaci imamo 11 sura. Broj 6 odgovara samom pocetku SEDME sure, zar ne? Jer je 0 pocetak prve sure, 1 je pocetak druge itd. Prema tome, prije tog mjesta imamo 6 punih sura, zar ne? Poslije toga nam preostaje 5 sura. Dakle prije 6 a poslije 5. Kako onda 6 moze biti srednji broj za 11? Ovo je TVOJ metod, IDENTICAN prethodnom primjeru!! Sta je srednji broj, definisi??
User avatar
shbc
Posts: 3358
Joined: 20/07/2012 12:13

#600 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by shbc »

Ovdje je rijec o sekvenci od 1 do 10. Ne od 0 do 11. Sad budi mudonja pa fino priznaj da si se posteno obrukao. Ne nameci nesto sto nije tema razgovora.
Post Reply