Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2151 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Smrčak, postaješ gori od Ahmeda Deedata.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2153 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Optimus Prime wrote:
Smrcak15 wrote: strainica o zlatnom rezu
https://www.goldennumber.net/
This site is dedicated to sharing the best information on Phi, the number 1.618

kako da te smatram ozbiljnim i iskrenim sagovornikom.
Smrle gubis se.
Kakva crna optimalna preciznost?

I da, ostajem pri svojoj izjavi. Zlatni rez ne iznosi 1,618. Ako mi ne vjerujes otidji kod tvog bivseg profesora matematike.
On ce ti potvrditi.
dobro je nemoj dalje, ne brukaj se svega ti ;-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2154 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

A kad se piše na arapskom pismu? :mrgreen:

كَذَّبَتْ عَادٌ الْمُرْسَلِينَ
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2155 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Horcrux wrote:
Smrcak15 wrote:
Horcrux wrote:Nisi ti to nesto dobro... Koja je tacno 47854. rijec i u kojem se ajetu nalazi?
zadnja rijec Al-Rahman الرحيم
u ajetu 23:122
Eh eto, tu ti je "zlatni rez". :D
ovo je prava definicija
Image

a ako bi se slozili sa tvojom konstratacijom, ni to nije nelogicno, jer bi zlatni rez bijeo uz ajet sa brojcanom vrijednosti 1618, znaci dodirivao bi ga, sto bi se reklo puhao a vratom.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#2156 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Optimus Prime »

Smrcak15 wrote:
ovo je prava definicija
Image

a ako bi se slozili sa tvojom konstratacijom, ni to nije nelogicno, jer bi zlatni rez bijeo uz ajet sa brojcanom vrijednosti 1618, znaci dodirivao bi ga, sto bi se reklo puhao a vratom.
Ali propadose ti onda ostala "cuda", gdje si zaokruzivao na cijeli broj da bi dobio ocekivani rezultat.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2157 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Optimus Prime wrote:
Smrcak15 wrote:
ovo je prava definicija
Image

a ako bi se slozili sa tvojom konstratacijom, ni to nije nelogicno, jer bi zlatni rez bijeo uz ajet sa brojcanom vrijednosti 1618, znaci dodirivao bi ga, sto bi se reklo puhao a vratom.
Ali propadose ti onda ostala "cuda", gdje si zaokruzivao na cijeli broj da bi dobio ocekivani rezultat.
a gdje sam to zaokruzivao da cujem.

vidi jednu stvar ovdje

ako uzmemo samo 1.618 da dijelimo, jer da ne idemo ni manje ni vise decimala u dijeljenje jer ajet koji ima brojcanu vrijednost 1618 naznacava 3 decimala tj .618

pa kad podijelimo sa zlatni rezom od 1.618 tri decimala padne tacno na ajet koji ima brojcanu vrijednost 1618
ovo je ocit primjer kodiranja, i onaj ko zanijece ocite stvari, pokaze narodu koliko je iskren prem asebi prvo a koliko te prema ostalima, kada neko negira ocite stvari ljudi te onda ne uzimaju za ozbiljno.

zamisli se ti mi kaze ovaj smajli :D je zelen, a ja kazem, nije nego je crn.

sta to tebi govori, kada osoba ocitu stvar negira, normalno da takvu osobu ne mozemo smatrati ozbiljnim sagovornikom.

Ali daleko iskrenije i logicnije djeluje kada osoba kaze, nevjerujem da je to Bog, ali to su ljudi nekako pametni odradili posao pa zato nalazis te brojcana kodiranja. ja skidam kapu takvima, jer djeluje iskrenije, pa ne mora vjerovati nikako ali mi je pokazao da ima barem malo rezona u sebi i ne negira ocite stvari.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#2158 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Optimus Prime »

Smrcak15 wrote:
a gdje sam to zaokruzivao da cujem.
U jedno 80% primjera.

Naso sam interesantan primjer nase diskusije na ovom threadu 05.10.2017 (Stranica 8 )
Smrcak15 wrote:
Optimus Prime wrote:
1390400/109=12765,173


Dijametar iznosi 12742, dakle nekih 23 km krace
Ti uopste nisi svjestan sta pises....

Svaka dodatna rijec predstavlja dodatnih 12742 km

22/12742=0.0017-->0.17% od jedne rijec

Molim te de nam reci kakva je to rijec od 0.17%
Sad se ne ibretis kakva je rijec od 0,34%
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2159 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Optimus Prime wrote:
Smrcak15 wrote:
a gdje sam to zaokruzivao da cujem.
U jedno 80% primjera.

Naso sam interesantan primjer nase diskusije na ovom threadu 05.10.2017
Smrcak15 wrote:
Optimus Prime wrote:
1390400/109=12765,173


Dijametar iznosi 12742, dakle nekih 23 km krace
Ti uopste nisi svjestan sta pises....

Svaka dodatna rijec predstavlja dodatnih 12742 km

22/12742=0.0017-->0.17% od jedne rijec

Molim te de nam reci kakva je to rijec od 0.17%
Sad se ne ibretis kakva je rijec od 0,34%
tesko mi je sad davati komentar na osnovu ovog jedinog, moram procitati cijelu diskusiju o ovome da bi znao reci jesam li pogresno napisao ili nisam.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#2160 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Optimus Prime »

Smrcak15 wrote:
tesko mi je sad davati komentar na osnovu ovog jedinog, moram procitati cijelu diskusiju o ovome da bi znao reci jesam li pogresno napisao ili nisam.
Ne trebas se muciti. Evo ti jedan jednostavniji primjer.
Smrcak15 wrote:Neko uleti u ovu temu kaze nema brojcanih cuda u Kur'anu

onda mi objasni samo ovu stvar

U kuranu stoji da je poslanik Nuh zivio 1000 Godina(solarnih) manje 50 (lunarnih) Godina --> 950

ili 1000 solarnih - 48.5 solarnih = (50 lunarnih) ---->951.5 --->951 solarnu godinu i 6 mjeseci zaokruzimo na 952 solarnih Godina.

Pazi sad ovo

Sura Nuh u Kuranu ima 950 slova po metodi 1 ako se broje 2 diagrafa u formi (Alif + hamza) koji se pojavljuju na dva mjesta u suri brojimo kao jedno slovo , dobijemo 950 slova totalno u suri. (primjer diagraf slovo Dz ---jedno slovo)

A ako brojimo slova 1 digraf kao 2 slova onda imamo 952 slova u suri sto odgovara 951.5-->952 solarne godine NUha sa svojim narodom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2161 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Optimus Prime wrote:
Smrcak15 wrote:
tesko mi je sad davati komentar na osnovu ovog jedinog, moram procitati cijelu diskusiju o ovome da bi znao reci jesam li pogresno napisao ili nisam.
Ne trebas se muciti. Evo ti jedan jednostavniji primjer.
Smrcak15 wrote:Neko uleti u ovu temu kaze nema brojcanih cuda u Kur'anu

onda mi objasni samo ovu stvar

U kuranu stoji da je poslanik Nuh zivio 1000 Godina(solarnih) manje 50 (lunarnih) Godina --> 950

ili 1000 solarnih - 48.5 solarnih = (50 lunarnih) ---->951.5 --->951 solarnu godinu i 6 mjeseci zaokruzimo na 952 solarnih Godina.

Pazi sad ovo

Sura Nuh u Kuranu ima 950 slova po metodi 1 ako se broje 2 diagrafa u formi (Alif + hamza) koji se pojavljuju na dva mjesta u suri brojimo kao jedno slovo , dobijemo 950 slova totalno u suri. (primjer diagraf slovo Dz ---jedno slovo)

A ako brojimo slova 1 digraf kao 2 slova onda imamo 952 slova u suri sto odgovara 951.5-->952 solarne godine NUha sa svojim narodom.

bravo, pa to je covjce upravo ono sto ja govorim ovdje

kada imas decimale, zagazio si na sledecu dolazecu rijec.

isto tako sa zlatnim rezom , evo vidi
Image

tako isto i tu 951.5-->952 solarne godine

znaci punih 951 godine, i 0.5 to jeste pola godine od sledece znaci 952.

potpuno isto, ne znam sta hoces da kazes sa potpuno istim stvarima????

ali sta ja imam pricati osobi kojoj zlatni rez nije 1.618 a cijelom naucnom svijetu je taj broj zlatni rez, samo Optimalni hoce uz vodu a svi idu niz vodu :-) mene si sa tom izjavom ubijedio da se neiskren prema sebi a cim si prema sebi i prema meni sigurno automatski jesi.

daleko bi bolje o tebi imao misljenje da si rekao, to jeste kodirano namjerno , ali ljudi, ne Bog....


Uostalom ovo kodiranje sa 3 decimala ili vise pada na ajet koji ima brojcanu vrijednost 1618.

Ako dijelimo sa 3 decimala kao sto ajet sa tom brojcanom vrijednosti ukazuje onda pada na drugu rijec tog ajeta koji ima 1618 brojcanu vrijednost.

Ako dijelomo sa 10 decimala , onda zlatni rez bude precizniji pogodak , tj, pada on na prvu rijec tog ajeta koji ima 1618 brojcanu vrijednost.

a evo da pada na neku rijec u ajetu prije ili poslije odmah uz taj ajet 26:123 =brojcana vrijednost 1618, to bi opet bilo validno kodiranje
jer rijec granici sa ajetom koji ima brojcanu vrijednost, van toga ne bi bilo validno.
to je fakta, svidjalo se to tebi druze ili ne, to su egzaktni podaci, sad hoces li ti zazmiriti na njih ili ne, pa Boze moj, sta se moze...davana su daleko veca cuda drugim narodima pa su okretali glavu a da ti ne okrenes od ovoga.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#2162 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by allem_77 »

Smrcak15 wrote:
Optimus Prime wrote:
Smrcak15 wrote:
tesko mi je sad davati komentar na osnovu ovog jedinog, moram procitati cijelu diskusiju o ovome da bi znao reci jesam li pogresno napisao ili nisam.
Ne trebas se muciti. Evo ti jedan jednostavniji primjer.
Smrcak15 wrote:Neko uleti u ovu temu kaze nema brojcanih cuda u Kur'anu

onda mi objasni samo ovu stvar

U kuranu stoji da je poslanik Nuh zivio 1000 Godina(solarnih) manje 50 (lunarnih) Godina --> 950

ili 1000 solarnih - 48.5 solarnih = (50 lunarnih) ---->951.5 --->951 solarnu godinu i 6 mjeseci zaokruzimo na 952 solarnih Godina.

Pazi sad ovo

Sura Nuh u Kuranu ima 950 slova po metodi 1 ako se broje 2 diagrafa u formi (Alif + hamza) koji se pojavljuju na dva mjesta u suri brojimo kao jedno slovo , dobijemo 950 slova totalno u suri. (primjer diagraf slovo Dz ---jedno slovo)

A ako brojimo slova 1 digraf kao 2 slova onda imamo 952 slova u suri sto odgovara 951.5-->952 solarne godine NUha sa svojim narodom.

bravo, pa to je covjce upravo ono sto ja govorim ovdje

kada imas decimale, zagazio si na sledecu dolazecu rijec.

isto tako sa zlatnim rezom , evo vidi
Image

tako isto i tu 951.5-->952 solarne godine

znaci punih 951 godine, i 0.5 to jeste pola godine od sledece znaci 952.

potpuno isto, ne znam sta hoces da kazes sa potpuno istim stvarima????

ali sta ja imam pricati osobi kojoj zlatni rez nije 1.618 a cijelom naucnom svijetu je taj broj zlatni rez, samo Optimalni hoce uz vodu a svi idu niz vodu :-) mene si sa tom izjavom ubijedio da se neiskren prema sebi a cim si prema sebi i prema meni sigurno automatski jesi.

daleko bi bolje o tebi imao misljenje da si rekao, to jeste kodirano namjerno , ali ljudi, ne Bog....


Uostalom ovo kodiranje sa 3 decimala ili vise pada na ajet koji ima brojcanu vrijednost 1618.

Ako dijelimo sa 3 decimala kao sto ajet sa tom brojcanom vrijednosti ukazuje onda pada na drugu rijec tog ajeta koji ima 1618 brojcanu vrijednost.

Ako dijelomo sa 10 decimala , onda zlatni rez bude precizniji pogodak , tj, pada on na prvu rijec tog ajeta koji ima 1618 brojcanu vrijednost.

a evo da pada na neku rijec u ajetu prije ili poslije odmah uz taj ajet 26:123 =brojcana vrijednost 1618, to bi opet bilo validno kodiranje
jer rijec granici sa ajetom koji ima brojcanu vrijednost, van toga ne bi bilo validno.
to je fakta, svidjalo se to tebi druze ili ne, to su egzaktni podaci, sad hoces li ti zazmiriti na njih ili ne, pa Boze moj, sta se moze...davana su daleko veca cuda drugim narodima pa su okretali glavu a da ti ne okrenes od ovoga.
Kažeš riječi ( ne razumijem se u arapsko pismo i jezik) šta je sa veznicima? Jesu li ubrojani u riječi?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2163 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

allem_77 wrote: Kažeš riječi ( ne razumijem se u arapsko pismo i jezik) šta je sa veznicima? Jesu li ubrojani u riječi?
veznik u arapskom waw sto znaci "i"

nebesa i zemlja -semwati w alard

Arapski gramaticari kazu da se veznik Waw = "i" broji zajedno sa rijeci koja dolazi ispred njega.

Pa kada se traze brojcana cuda ili kodiranja u Kuranu, vidimo da je kodiranje sa brojem rijeci gdje se Waw = "i" broji zajedno sa rijeci koja dolazi ispred njega producira sva ova brojcana cuda koja se prezentuju ovdje.

znaci jedna te ista metoda se koristi i to je ona koju i arapski gramaticari se zalazu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2164 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Meni je ovo interesanta stvar da covjek moze negirati ocite stvari tipa nije ovaj smajli :D zelen nego je crn
nije ovaj smajli :( plav nego je crven. samo pucas kontru pa makar zabilo se noz u srce logici :-)

interesanta stvar kako ljudi se ponasaju upravo onako kako je Bog opisao u Kuranu, mene kao vjernika nekad cudi ponasanje nevjernika , recimo i tokom historije , kako se su oni odnosi prije muhamemd i za vrijeme Muhamemda, kontam kada se cudo pojavi , to mora biti nepobitan dokaz, ali Bog kaze , ne mora to tako biti, jer cudo je samo nacin preko koga Bog otvara oci nekima, ali Bog kaze ako ja ne zelim da neka osoba krene pravi putem (vjerotano zato sto ne zaslzuje) onda ni cudo nista ne znaci u tom slucaju.

Protiv cega se to ljudi bore kada se bore protiv Bozije vjere u sustini??

Oni se fakticki bori protiv sami sebe, to je sustina problematike, jer Bog im preko vjere zeli dobro, da udju u vjecni zivot ; Raj na buducem svijetu ,kako to Biblija kaze kraljevstvo nebesko, ili Kuran carstvo prostrano velicine univerzuma.

Bog ti nudi, evo ti, bujrum, izvoli da uzivas, vjecni zivot u Raju, covjek kaze , necu, ja samo vjerujem ono sto vidim. :D

Hajmo hipoteticki razmisljati, ako je Kuran od Boga, a mi negiramo ga, pa cak i ove ocite primjere iz Kurana gdje su kodiranja slojevita.
Znaci ako negiramo nezeleci vjerovati da to dolazi od Boga iako nema odgovora kako bi mogao to covjek uraditi u 7 stoljecu, mi fakticki kazemo Bogu, ne zelim ja tvoj raj, ja zelim da na trajni godisnji do Dzehennema :D

ne mozes sad u ovoj situaciji reci ja nevjeruem u raj i pakao, ne, nego pretpostavka je sta ako je stvarno od boga i da postoji raj i pakao, a mi negiramo.

Evo recimo da je Veda jedina ispravna bozija knjiga, i da ona zagovara to, ko ne slijedi je kazna mu ide a ko slijedi ceka ga raj, hipoteticki, ja koji nevjerujem da je to Bozija, knjiga, ali uz pretpostavku da ona stvarno jeste, u tom slucaju nadrljao sam osim ako se Bog ne smiluje.
Ja sam svjestan toga, da ako nije Kuran od boga, recimo neka druga knjiga recimo Veda ja a i svi vi samnom ste nadrljali na buducem svijetu osim ako nam se Bog ne smiluje, to je logicki rezonovanje, jer nema tu ja nevjerujem, hipoteticka pretpostavka je tu pa ako je tako belaj nam je osim ako se Bog ne smiluje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2165 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Pojednostavljeno vizuelno cudo sa zlatnim rezom rijeci u Kuranu:
Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2166 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

199.6
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2167 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

Citam interesantnu knjigu pa nasao sam jednu poveznicu mislim sa smrletovom "logikom" ovdje se naziva to deduktivna logika.

Da docaram jer je knjiga postavljena malo u sali :D

Stari kauboj udje u bar i naruci pice.Dok tu sjedi i pije svoj viski,mlada djevojka dodje i sjedne pored njega.Okrene se prema kauboju i pita ga, "jesi li ti pravi kauboj ? "
On odgovori "Pa proveo sam cijeli zivot na rancu,cuvao konje,popravljao ograde,zigosao stoku i tako .. mogu reci da jesam"
Ona kaze " Ja sam lezbejka,cijeli dan samo mislim o zenama.Cim se probudim ujutro pocnem misliti o zenama.Kada se tusiram ili gledam TV sve mi izgleda asocira na to da mislim o zenama"

Malo kasnije,par udje u bar i sjedne pored starog kauboja i pita ga "Jesi li ti pravi kauboj ?"
On odgovori "Uvijek sam mislio da jesam,ali upravo sam otkrio da sam lezbejka"

:D :lol: :lol: :lol:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#2168 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by allem_77 »

Smrle, da li se u svakoj knjizi po ovom principu može izvući zlatni rez?
belfy
Posts: 7672
Joined: 06/08/2007 09:00

#2169 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by belfy »

Smrcak15 wrote:
Optimus Prime wrote:---
Sa ovim pristupom mozes i u crvenkapici naci raznorazna brojcana cuda.
ma moze , sve se moze...malo morgen :-)
a samo post prije toga kaze
Smrcak15 wrote:...ali evo da je udara na neku u ajetu prije ili poslije opet bi se moglo smatrati kodiranjem, jer ajet koji ima brojcanu vrijednost 1618 bi se dodirivao sa ajetom gdje je zlatni rez rijec, samim tim bi bilo validno kodiranje opet.
Kramer protiv Kramera, Davitelj protiv davitelja, a Smrle protiv Smrleta... :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2170 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Bitno je da se ajeti dodiruju barem :oops:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2171 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

belfy wrote:
Kramer protiv Kramera, Davitelj protiv davitelja, a Smrle protiv Smrleta... :-)
:-) :mrgreen:
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#2172 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Optimus Prime »

Bloo wrote:Bitno je da se ajeti dodiruju barem :oops:
Nije razumio pojam svemogucnosti bas najbolje :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2173 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Optimus Prime wrote:
Bloo wrote:Bitno je da se ajeti dodiruju barem :oops:
Nije razumio pojam svemogucnosti bas najbolje :D
Niti:
„U ovom Kur'anu smo čovječanstvu precizno naveli od svega primjer.“ (El– Kehf, 54).


Helem nejse, čovjek ima misiju. I ništa ga neće zaustaviti na tom putu.
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#2174 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by r_faruk »

Bloo wrote:
Optimus Prime wrote:
Bloo wrote:Bitno je da se ajeti dodiruju barem :oops:
Nije razumio pojam svemogucnosti bas najbolje :D
Niti:
„U ovom Kur'anu smo čovječanstvu precizno naveli od svega primjer.“ (El– Kehf, 54).


Helem nejse, čovjek ima misiju. I ništa ga neće zaustaviti na tom putu.
samo da se ne raznese u tramvaju.... nesto mi puno prica o pucanju i napadanju, minskim poljima... udaranju na tenkove...
i zasto je moje okrice o 69 proslo neopazeno??? :D :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2175 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

allem_77 wrote:Smrle, da li se u svakoj knjizi po ovom principu može izvući zlatni rez?
ne moze.

onako kako je Kuran kodiran u zlatnom rezu nema ni jedna kknjiga tako nesto na zemaljskoj kugli
Last edited by Smrcak15 on 15/02/2019 23:14, edited 1 time in total.
Post Reply