Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1451 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

zijancer wrote:je, primjecuje se odsustvo pominjanja sjevera i juga..kao da ne postoje
a da su spomenuti sjever i jug bila bi prica ...

primjecuje se odsustvo pominjanja sjeveistoka i jugozapada..kao da ne postoje :-)

tako uvijek mozemo traziti dlaku u jajetu, sto ovo nije spomenuto sto ono nije spomenuto...mozemo isto tako reci


primjecuje se odsustvo pominjanja recepta za hurmasice....kao da ne postoji :-)
to inekako mogu preboliti, al isto nema recepta za sutlijas to stvarno nemogu preci preko toga :lol: :lol:
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1452 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by belfy »

Smrcak15 wrote:
belfy wrote:jasta nego si se zabunio Smrle. nigdje u tvojoj racunici nema svemira u odnosu na zemlju, a vidis da se nebesa pominju. a polovi se nigdje ne pominju.

i jos jednom: na stranu sto smo iz ovog ispod naucili da dan i noc cirkulisu oko zemlje. sto je i logicno...
Smrcak15 wrote: Kada Allah kaze zavija noc danom, to znaci njihovo cirkulisanje je oko loptaste zemlje.
nigdje u tvojoj racunici nema svemira u odnosu na zemlju
pa kad se kaze nebo, to se misli i na svemir, jer je ta rijec ukazuje iz perspektive onih koji posmatraju zvijezde na nebu, ono sto vide gore je svemir
a polovi se nigdje ne pominju.
stani malo ba, polovi ovbdje uopste nisu bitni u tekstualnoj formi, pucas skroz u prazno....umjesto da prokontas kako to da

76 / 24 je poput obima 40008km / 12712km u stvarnosti

ti se hvatas za nesto nepotrebno u ovoj prici kao polovi.

i jos jednom: na stranu sto smo iz ovog ispod naucili da dan i noc cirkulisu oko zemlje. sto je i logicno...
pogresno razmisljas ba :-) , naravno da je logicno sad za nas to, to je nesto normalno poput napiti se vode....ali ova recenica odaske iz okvira normalnog jer je recitovana u vremenima kada se vjerovalo da je zemlja ravna, pa sama rijec yukawwiru ukazuje da je zemlja loptastog oblika jer dan i noc zavijaju zemlju izmjenicno u cirkulisanju svaki dan 24h...sad je to nama normalno, ali kontaj to u 7 stoljecu, je li normalno...moras uvijek da stvari postavlljas na svoje mjesto....
pa da, pominju se nebesa, a do sada si govorio da je to svemir. pominje se zemlja i Sunce i Mjesec. nista od toga nema u tvojoj racunici, nego odnekuda se ukazu polovi. odakle polovi? da ih nisi sam izmislio ili zamislio u toj suri?

uopste se ti brojevi ne prikopcavaju na polove. to je jasno svakome ko ima oci da procita ono sto si iznad napisao. i cuj ja se hvatam za nesto nepotrebno kao polovi, a ti ih prvi pominjes i razmjere izmedju polova. ako su nebitni sto ih pominjes? ne pominjes svemir, zemlju, Sunce i Mjesec koji se pominju?

da li ovo zelis da kazes da se u doba pisanja Kur'ana se vjerovalo da je zemlja ravna?

ti u ovo danasnje doba pises kako dan i noc cirkulisu oko zemlje. vidi:
Smrcak15 wrote: Kada Allah kaze zavija noc danom, to znaci njihovo cirkulisanje je oko loptaste zemlje.
nisi ni pogledao onaj video sto sam ti ostavio kao nagradu. nakon ovakvih tvojih upisa ljudi mogu znati samo manje. jel tako?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1453 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zijancer »

Smrcak15 wrote:
zijancer wrote:je, primjecuje se odsustvo pominjanja sjevera i juga..kao da ne postoje
tako uvijek..
možda zbog toga što polovi nisu geografski fiksirani, a dešava se i da se obrnu
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1454 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

belfy wrote:----
pa da, pominju se nebesa, a do sada si govorio da je to svemir. pominje se zemlja i Sunce i Mjesec. nista od toga nema u tvojoj racunici, ....uopste se ti brojevi ne prikopcavaju na polove... to je jasno svakome ko ima oci da procita ono sto si iznad napisao. i cuj ja se hvatam za nesto nepotrebno kao polovi, a ti ih prvi pominjes i razmjere izmedju polova. ako su nebitni sto ih pominjes? ne pominjes svemir, zemlju, Sunce i Mjesec koji se pominju?
ti druze izgleda nisi upucen u ovu racunicu izgleda nikako :-)

sta ce nam sunce i mjesec u ovoj racunici, sta ce nam uopste svemir u ovoj racunici, ama sta ce nam uopste i sjeverni i juzni pol nije mi jasno...ti izgleda nisi ovo skontao nikako, de malo bolje pogledaj pa cemo nastaviti.

da li ovo zelis da kazes da se u doba pisanja Kur'ana se vjerovalo da je zemlja ravna?
u svijetu, da

nisi ni pogledao onaj video sto sam ti ostavio kao nagradu. nakon ovakvih tvojih upisa ljudi mogu znati samo manje. jel tako?
jesam druze jesam, nisam ja kao vi, da se bojite video dokaza.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1455 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

zijancer wrote:
Smrcak15 wrote:
zijancer wrote:je, primjecuje se odsustvo pominjanja sjevera i juga..kao da ne postoje
tako uvijek..
možda zbog toga što polovi nisu geografski fiksirani, a dešava se i da se obrnu
Na koje polove mislite geografske,magnetske ili one po karti :D Jos da dodam da su kod arapa karte "naopako" :wink:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1456 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zijancer »

bez magnetskih nema puno smisla, zar ne? a silnice baš briga kako smo okrenuli kartu
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1457 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

zijancer wrote:bez magnetskih nema puno smisla, zar ne? a silnice baš briga kako smo okrenuli kartu
Sta briga silnice kako ih zoves sjever ili jug :D
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#1458 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by belfy »

Smrcak15 wrote:
belfy wrote:pa da, pominju se nebesa, a do sada si govorio da je to svemir. pominje se zemlja i Sunce i Mjesec. nista od toga nema u tvojoj racunici, ....uopste se ti brojevi ne prikopcavaju na polove... to je jasno svakome ko ima oci da procita ono sto si iznad napisao. i cuj ja se hvatam za nesto nepotrebno kao polovi, a ti ih prvi pominjes i razmjere izmedju polova. ako su nebitni sto ih pominjes? ne pominjes svemir, zemlju, Sunce i Mjesec koji se pominju?
ti druze izgleda nisi upucen u ovu racunicu izgleda nikako :-)

sta ce nam sunce i mjesec u ovoj racunici, sta ce nam uopste svemir u ovoj racunici, ama sta ce nam uopste i sjeverni i juzni pol nije mi jasno...ti izgleda nisi ovo skontao nikako, de malo bolje pogledaj pa cemo nastaviti.

da li ovo zelis da kazes da se u doba pisanja Kur'ana se vjerovalo da je zemlja ravna?
u svijetu, da

nisi ni pogledao onaj video sto sam ti ostavio kao nagradu. nakon ovakvih tvojih upisa ljudi mogu znati samo manje. jel tako?
jesam druze jesam, nisam ja kao vi, da se bojite video dokaza.
ne treba ti nista iz teksta velis, pa ni polovi koji nisu pomenuti. odakle onda ona tvoja racunica uopste? bitno je sta ti proberes, jel?

a u svijetu i danas imas ljude koji vjeruju da je ravna, dakle Kur'an po tom pitanju nije nista promijenio. uostalom, on nikada i nije bio bilo kakav dokaz za to. niko u skoli nije ucio da je zemlja okrugla jer tako pise u Kur'anu.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1459 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by MaksprotivMarksa »

Naravno da je sve selektivno, bitno je samo sta ljubitelji Knjige proberu, nema potrebe za ovakvim stvarima, ljudi ili vjeruju ili ne vjeruju, sufije su tu kao pravi primjer za vjernike, hiljadu racuna i cuda koja se trebaju objasnjavati se ne mogu mjeriti sa jednim odgojenim sufijom ili nekim pravoslavcem koji se bavi umnom molitvom. Stvar je odgoju, edebu sto bi rekli bogobojazni zaljubljenici u ideju Boga
User avatar
shbc
Posts: 3361
Joined: 20/07/2012 12:13

#1460 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by shbc »

Hladno frajer izbaci rijec "noc" iz crvenog u plavi dio bez ikakve logike i objasnjenja. Ubacuje odnose polova u racunicu iako se isti nigdje i ne spominju, pa se cudi sto ga niko ne shvata ozbiljno. Daj ba vise "inzinjer", prestani se brukati. Nije vise ni smijesno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1461 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

shbc wrote:Hladno frajer izbaci rijec "noc" iz crvenog u plavi dio bez ikakve logike i objasnjenja. Ubacuje odnose polova u racunicu iako se isti nigdje i ne spominju, pa se cudi sto ga niko ne shvata ozbiljno. Daj ba vise "inzinjer", prestani se brukati. Nije vise ni smijesno.
Hladno frajer izbaci rijec "noc" iz crvenog u plavi dio bez ikakve logike i objasnjenja.
jos samo kad bi ti znao citati arapski i shvatio ono sto sam pojasnjavao , preporodio bi se :D

kakva ba noc, iz cega izbaceno, rijec noc uopste nije bitna, bitna je rijec Yukawirru ovdje jer to oznacava omotavanje oko loptastog oblika, kao sto se omotava turban ili zavoj oko glave.
Ubacuje odnose polova u racunicu iako se isti nigdje i ne spominju,

je li ti uopste razumijes onu sliku gore???

uopste je nebitno je li se spominju polovi ajetu u racunici sa polarnim diametrom
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1462 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Image

1. Ajet 18:65 spominje 3 puta DNA (DNK bosanski) slova jedno do drugog i nigdje vise , od 6236 ajeta samo jedan je unikatan, taj koji najvise spominje puta DNA je ajet 18:65----> godine 18:65 pocela nauka of genetici (DNA) od Gregorija Mendela

2. Pozicioniranje slova DNA na tri mjesta u ajetu i njihovi razmaci jedno od drugog koreposndira razmaku izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1463 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Kako se na arapskom kaze DNK?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1464 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by MarlboroGold »

:lol:
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#1465 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by JVC »

Da budem iskren, Smrcak non stop spominje neke hurmasice. Pa daj već jednom baci taj dobar recept, ogladnih čitajući temu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1466 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:Kako se na arapskom kaze DNK?
stoji ti u slici, izvadjeno iz arapsko engelsko lexikona

na arapskom DNA slova dal, nun, alif

vidis uu tom dijelu gdje pise Compare this with quranic text, medical DNA


evo uvjeri se svojim ocima i rukama

arapsko engleski lexikon
دنا
https://www.almaany.com/en/dict/ar-en/% ... %86%D8%A7/

DNA [Medical] دنا
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1467 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Kako se na arapskom kaze DNK?
stoji ti u slici, izvadjeno iz arapsko engelsko lexikona

na arapskom DNA slova dal, nun, alif

vidis uu tom dijelu gdje pise Compare this with quranic text, medical DNA


evo uvjeri se svojim ocima i rukama

arapsko engleski lexikon
دنا
https://www.almaany.com/en/dict/ar-en/% ... %86%D8%A7/

DNA [Medical] دنا
Aha.
Mislila sam vise na to da mi transkribiras ili napises citavu rijec. Tipa na engleskom je DNA deoxyribonucleic acid,a na bosanskom dezoksiribonukleinska kiselina.



A sto bas nalazimo DNA, sto ne DNK? Sto ne nalazimo rijec gen, a ne DNK...ovaj DNA.
Na kojem jeziku je Mendel pisao?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1468 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Kako se na arapskom kaze DNK?
stoji ti u slici, izvadjeno iz arapsko engelsko lexikona

na arapskom DNA slova dal, nun, alif

vidis uu tom dijelu gdje pise Compare this with quranic text, medical DNA


evo uvjeri se svojim ocima i rukama

arapsko engleski lexikon
دنا
https://www.almaany.com/en/dict/ar-en/% ... %86%D8%A7/

DNA [Medical] دنا
Aha.
Mislila sam vise na to da mi transkribiras ili napises citavu rijec. Tipa na engleskom je DNA deoxyribonucleic acid,a na bosanskom dezoksiribonukleinska kiselina.



A sto bas nalazimo DNA, sto ne DNK? Sto ne nalazimo rijec gen, a ne DNK...ovaj DNA.
Na kojem jeziku je Mendel pisao?
A sto bas nalazimo DNA, sto ne DNK? Sto ne nalazimo rijec gen, a ne DNK...ovaj DNA.
sto bas nalazimo DNA, pa zato sto je to nekako najlogicnije, kad sve saberes i oduzmes, jer ta slova se pojavljivaju u vec postojecim rijecima tog doba, pa samo sveznajuci Bog koji zna buducnost i tu istu DNA, i zna da ce se tako zvati u budcnosti, pa samo pozicionira te tri rijec na jednom mjesto od 6236 ajeta, cini ga unikatnom tako sto ce tu najvise puta spomenuti ta slova DNA, i postaviti ta 3 x DNA na tacan razmak kao sto je razmak izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi Major and minor grooves.
Na kojem jeziku je Mendel pisao?
na ceskom ja mislim.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1469 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Pogledajte samo ovo Latituda i longituda u jednom te istom ajetu koji govori i Tavafu (kruzenju oko kabe) i mjestom na kojem je stajao Ibrahim koji se nalazi pored Kabe

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1470 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

a sta tek reci za ovo

Image

Samo jednom se Dzamija Aksa u jeruzalemu spominje u Kuranu, prije tog ajeta se Dzamija u Mekki Spominje (Mesdzidul Haram - tj. Kaba)
9:28 poslije ajeta 9:28 gdje se Mesdzid haram spominje pa do ajeta gdje se spominje dzamija Aksa u Jeruzalemu 17:1 ima 767 ajeta

Tacno izmedju Aqse dzamije i Kabe je 767 milja

9;28. O vjernici, mnogobošci su sama pogan, i neka više ne dolaze na hadž Svetome hramu(Mesdzid haram) poslije ovogodišnjeg hadža. A ako se bojite oskudice, pa Allah će vas, ako hoće, iz obilja Svoga imućnim učiniti.* - Allah zaista sve zna i mudar je. (Korkut)
.
.
767 ajeta----767 millja izmedju
.
.
17:1. Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama svetog (Mesdzid haram) u Hram daleki(Mesdzid Aksa), čiju smo okolinu blagoslovili kako bismo mu neka znamenja Naša pokazali.* - On, uistinu, sve čuje i sve vidi.

Je li vidite sad kako je ova knjiga Kuran nadnaravna knjiga 8-) 8-)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#1471 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by JVC »

Ja konto ima 666 nautickih milja :D
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#1472 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
1. Ajet 18:65 spominje 3 puta DNA (DNK bosanski) slova jedno do drugog i nigdje vise , od 6236 ajeta samo jedan je unikatan, taj koji najvise spominje puta DNA je ajet 18:65----> godine 18:65 pocela nauka of genetici (DNA) od Gregorija Mendela

2. Pozicioniranje slova DNA na tri mjesta u ajetu i njihovi razmaci jedno od drugog koreposndira razmaku izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi.
Bas razvlacis ovo kako tebi odgovara. Zasto nije uzeta 1856 kad je cojk poceo sa testiranjem?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1473 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote: sto bas nalazimo DNA, pa zato sto je to nekako najlogicnije, kad sve saberes i oduzmes, jer ta slova se pojavljivaju u vec postojecim rijecima tog doba, pa samo sveznajuci Bog koji zna buducnost i tu istu DNA, i zna da ce se tako zvati u budcnosti, pa samo pozicionira te tri rijec na jednom mjesto od 6236 ajeta, cini ga unikatnom tako sto ce tu najvise puta spomenuti ta slova DNA, i postaviti ta 3 x DNA na tacan razmak kao sto je razmak izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi Major and minor grooves.
Na kojem jeziku je Mendel pisao?
na ceskom ja mislim.
Slova D N A ce se naravno pojavljivati u rjecnicima jer su slova.
Izraz i skracenica se nisu koristili u doba Mendela.
Bog ocito voli engleski jezik.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1474 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote: sto bas nalazimo DNA, pa zato sto je to nekako najlogicnije, kad sve saberes i oduzmes, jer ta slova se pojavljivaju u vec postojecim rijecima tog doba, pa samo sveznajuci Bog koji zna buducnost i tu istu DNA, i zna da ce se tako zvati u budcnosti, pa samo pozicionira te tri rijec na jednom mjesto od 6236 ajeta, cini ga unikatnom tako sto ce tu najvise puta spomenuti ta slova DNA, i postaviti ta 3 x DNA na tacan razmak kao sto je razmak izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi Major and minor grooves.
Na kojem jeziku je Mendel pisao?
na ceskom ja mislim.
Slova D N A ce se naravno pojavljivati u rjecnicima jer su slova.
Izraz i skracenica se nisu koristili u doba Mendela.
Bog ocito voli engleski jezik.
Jes al Bog je znao da ce Engleskj biti najvise koristen tako da je odabrao engleski - kontash :D
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#1475 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Boemica »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:
1. Ajet 18:65 spominje 3 puta DNA (DNK bosanski) slova jedno do drugog i nigdje vise , od 6236 ajeta samo jedan je unikatan, taj koji najvise spominje puta DNA je ajet 18:65----> godine 18:65 pocela nauka of genetici (DNA) od Gregorija Mendela

2. Pozicioniranje slova DNA na tri mjesta u ajetu i njihovi razmaci jedno od drugog koreposndira razmaku izmedju velikog i malog kanala u B-DNA strukturi.
Bas razvlacis ovo kako tebi odgovara. Zasto nije uzeta 1856 kad je cojk poceo sa testiranjem?
Kako misliš spominje DNK?
Post Reply