Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#3001 Re: -mod comment-

Post by allem_77 »

Bloo wrote:
allem_77 wrote:
славянин wrote:Meanwhile cafiri:

Nego jel doslo do konsenzusa medju ucenacima - moze li zena sama do Zenice ?
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/g ... a-20111215

Ja mislim da ovi lažu. I da je svaka treća amerikanka silovana?
najlakše je tuđim cerviksom gloginje mlatiti. :)


@allem
USA nije ateistička zemlja, tako da ti je članak, osim što ti je namjera degutantan, promašen. U SAD-u živi I 1,1,posto muslimana. Osim ako tvoja namjera nije bila drugačija, te braniš svoju ideologiju, tako što nudiš kontra-argument da pripadnici drugih religija siluju. Što je još degutantije.
Zamisli se nad svojom namjerom.
Takode, na neciju provokaciju probaj odgovarati, ako već imaš potrebu da odgovoris, necim smislenijim I manje ponizavajucim za forumašice koje eventualno čitaju, a njihov spol koristis na infantilan nacin u diskusiji za raskusurivanje sa sagovornikom.

o položaju žena u svijetu se moze i drugacije diskutovati.

@славянин Mozes ti bolje od obicnog trola
Branim svoju ideologiju. Ovaj njegov video nisam ni otvorio. Samo pročitao šta je napisao.
I ne ponižavam ženski rod. Kada kažem tri, umjesto pet, to je moje mišljenje. Jer mnoge žene zbog sramote to nikada nikome ne žele ni reći. Članak nije moj. A mogla je u istraživanju biti i neka druga zemlja u pitanju. Muslimani znaju zašto ženama nije poželjno da se kreću bez pratioca. Baš da se ne bi dešavale gore navedene stvari. Jer su fizički slabije od muškaraca, te im je stoga manja mogućnost da se odabrane. A da smislenije odgovorim i njemu. Da sam zakonodavac dozvolio bih ženama upotrebu sredstava prinude, čak i vatrenog oružja, ako se blažim sredstvima prinude ne mogu odbraniti.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3002 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

zagortenej wrote: dakle, smrle, možeš li nam objasniti kako to da vodeći naučnici koji su "pronašli" naučna "čuda" u Kuranu, Maurice Baucalle i Keith Moore nisu prešli na islam ako su to čuda kako ti kažeš?
zar nije logično da ova dvojica prvi pređu na islam?

zato sto cudo nije uvjet da se udje u islam, to i Allah kaze.....

neki ljudi su govorili Muhamemdu, daj nam cudo, pa cemo postati muslimani, vjerovat cemo...a Allah odgovara odakle ti znas da ce oni postati ako im dodje cudo.


Allah kaze:
6:109 Oni se zaklinju Allahom, najtežom zakletvom, da će, ako im dođe čudo, sigurno, zbog njega vjernici postati. Reci: 'Sva čuda su samo u Allaha!' A odakle vi znate da će oni, kad bi im ono došlo, vjernici postati,

shvati ovo, ako si ti svojim ponasanjem i djelima udaljio sebe od Boga, tebi ni cudo nece pomoci, jer u tom slucaju Allah objasnjava sta bi rekao u toj situaciji kada bi cudo bilo vidljivo...rekao bi da je to obicna magia, madjionicarski trik, ili neka halucinacija.

znaci traazio bi opravdanje za to cudo u magiji, da je to samo iluzija ociju, neka varka itd.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3003 Re: -mod comment-

Post by Bloo »

allem_77 wrote:
Branim svoju ideologiju. Ovaj njegov video nisam ni otvorio. Samo pročitao šta je napisao.
I ne ponižavam ženski rod. Kada kažem tri, umjesto pet, to je moje mišljenje. Jer mnoge žene zbog sramote to nikada nikome ne žele ni reći. Članak nije moj. A mogla je u istraživanju biti i neka druga zemlja u pitanju. Muslimani znaju zašto ženama nije poželjno da se kreću bez pratioca. Baš da se ne bi dešavale gore navedene stvari. Jer su fizički slabije od muškaraca, te im je stoga manja mogućnost da se odabrane. A da smislenije odgovorim i njemu. Da sam zakonodavac dozvolio bih ženama upotrebu sredstava prinude, čak i vatrenog oružja, ako se blažim sredstvima prinude ne mogu odbraniti.
Mislila sam da si odrastao covjek sa zdravim rezonovanjem.
Mea culpa.
Isput, ono je bila opomena obojici.
Ugodan dan.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#3004 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by asurbanipal »

Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:

Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3005 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote:Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:
Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w

samo ti vjeruj Indijcima :thumbup: , prica mi jedan kolega sto je bio u Indiji, kaze niposto ne Idi tamo kao turista, takav peksinluk nije odavno vidio, kaze ljudi vrse nuzde nasred ulice, prljavo da Bog sacuva....

ti zdravo za gotovo sve uzmes sto je protiv islama, uopste te nije brioga je li to stvarno tako kao sto neko pise ili kaze...ma jok, samo daj , gutas sve i to bez imalo vode....ali kad se nesto postavi sto ide u prilog islamu, eh onda vatra bije iz ociju, vulkan prokljuca u vama :-) :-) :-)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#3006 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zagortenej »

asurbanipal wrote:Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:

Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w
mašalah, fino se zaradi od islama :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3007 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

zagortenej wrote:
asurbanipal wrote:Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:

Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w
mašalah, fino se zaradi od islama :D
jos jedan lakovjerni protiv islama :lol: :lol: sto vas ima mashallah...samo gutaj, bez imalo vode :-) ne pitaj jeli lazno ili nije, samo udri brale :lol:

vruca li si zemljo dzehenemska, tvoja raja ne mogu bez tebe :thumbup:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#3008 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by allem_77 »

;-)
asurbanipal wrote:Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:

Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w
Optužba je jedno, presuda drugo, a pravda Ako Bog da, na drugom svijetu.
Inače sam Smrletu mislio postaviti par pitanja, ali se ova Bloo nahorozila na mene. Možda mi je pametnije da šutim? :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#3009 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:
ti zdravo za gotovo sve uzmes sto je protiv islama, uopste te nije brioga je li to stvarno tako kao sto neko pise ili kaze...ma jok, samo daj , gutas sve i to bez imalo vode....ali kad se nesto postavi sto ide u prilog islamu, eh onda vatra bije iz ociju, vulkan prokljuca u vama :-) :-) :-)

Većina članaka i priloga koji se ovdje stavljaju u korist islama ne idu u prilog tzv. islamu, jer se na kraju ispostavi da se radi o fabrikatima, fake news, itd. Izmišljeni događaji, Izmišljena "naučna otkrića", izmišljeni prelasci na islam, koje nije teško debunkovati. Doduše, muslimanima, poglavito ovim misionarima dozvoljeno je lagati ako će to doprinijeti novim prelascima na islam...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3010 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

allem_77 wrote: Optužba je jedno, presuda drugo, a pravda Ako Bog da, na drugom svijetu.
Inače sam Smrletu mislio postaviti par pitanja, ali se ova Bloo nahorozila na mene. Možda mi je pametnije da šutim? :D
nismo valjda dosli u diktaturno stanje :D :D :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3011 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:
ti zdravo za gotovo sve uzmes sto je protiv islama, uopste te nije brioga je li to stvarno tako kao sto neko pise ili kaze...ma jok, samo daj , gutas sve i to bez imalo vode....ali kad se nesto postavi sto ide u prilog islamu, eh onda vatra bije iz ociju, vulkan prokljuca u vama :-) :-) :-)
Većina članaka i priloga koji se ovdje stavljaju u korist islama ne idu u prilog tzv. islamu, jer se na kraju ispostavi da se radi o fabrikatima, fake news, itd. Izmišljeni događaji, Izmišljena "naučna otkrića", izmišljeni prelasci na islam, koje nije teško debunkovati. Doduše, muslimanima, poglavito ovim misionarima dozvoljeno je lagati ako će to doprinijeti novim prelascima na islam...
ma ocemu ti to ba, sta to ba pricas... :-) :-) :-)

Ne donosim ti ja ovdje sta drugi kazu, nego ti donesem sta ja pronadjem u Kuranu, i svakome kazem de i vi pogledajte u uvjerite se u to....sta ti mislis da ja onako na suho kopiram sta neko kaze o islamu i onda opali ovdje...niposto...nego ako vec neko nesto kaze, ja to idem provjeravati pa tek kad se licno uvjerim onda mogu zalijepiti ovdje
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#3012 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zagortenej »

Smrcak15 wrote:
zagortenej wrote: dakle, smrle, možeš li nam objasniti kako to da vodeći naučnici koji su "pronašli" naučna "čuda" u Kuranu, Maurice Baucalle i Keith Moore nisu prešli na islam ako su to čuda kako ti kažeš?
zar nije logično da ova dvojica prvi pređu na islam?

zato sto cudo nije uvjet da se udje u islam, to i Allah kaze.....

neki ljudi su govorili Muhamemdu, daj nam cudo, pa cemo postati muslimani, vjerovat cemo...a Allah odgovara odakle ti znas da ce oni postati ako im dodje cudo.


Allah kaze:
6:109 Oni se zaklinju Allahom, najtežom zakletvom, da će, ako im dođe čudo, sigurno, zbog njega vjernici postati. Reci: 'Sva čuda su samo u Allaha!' A odakle vi znate da će oni, kad bi im ono došlo, vjernici postati,

shvati ovo, ako si ti svojim ponasanjem i djelima udaljio sebe od Boga, tebi ni cudo nece pomoci, jer u tom slucaju Allah objasnjava sta bi rekao u toj situaciji kada bi cudo bilo vidljivo...rekao bi da je to obicna magia, madjionicarski trik, ili neka halucinacija.

znaci traazio bi opravdanje za to cudo u magiji, da je to samo iluzija ociju, neka varka itd.
Ako sam te dobro shvatio, čuda (ako ih ima) u Kuranu ništa ne znače, tj.znače samo onome koji povjeruje da su to čuda.
A onaj koji ne pređe na islam, jer nije povjerovao u čuda, za njega to i nisu čuda?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3013 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

zagortenej wrote: Ako sam te dobro shvatio, čuda (ako ih ima) u Kuranu ništa ne znače, tj.znače samo onome koji povjeruje da su to čuda.
A onaj koji ne pređe na islam, jer nije povjerovao u čuda, za njega to i nisu čuda?

cuda su relativna stvar, kako se ti odnosis prema Bogu tako ces se odnositi i prema cudu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23435
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#3014 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by BHCluster »

Smrcak15 wrote:
zagortenej wrote: Ako sam te dobro shvatio, čuda (ako ih ima) u Kuranu ništa ne znače, tj.znače samo onome koji povjeruje da su to čuda.
A onaj koji ne pređe na islam, jer nije povjerovao u čuda, za njega to i nisu čuda?

cuda su relativna stvar
, kako se ti odnosis prema Bogu tako ces se odnositi i prema cudu.
Image
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#3015 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by asurbanipal »




He says we only fear Allah, but hiding in Malaysia

:lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3016 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Dozer »

@Smrle...
Tegoba je citirati one tvoje ponjave. Da ima u njima bar nesto smisleno, a ne samo gomila autisticnih i besmislenih repeticija, pa hajde... ali nema tu nista konkretno.
Pri tome, kad ti se postavi pitanje na osnovuu tvog pisanja, a na koje nemas konkretan odgovor, onda izmislis neko novo "pravilo", a uz to i lazes. I, naravno, potpuno "zaboravis" potkrijepiti to "pravilo" i nekim citatom iz Kur'ana, ili bilo cega drugog slicne tematike.
Pricam o "nivoima" dzenneta. Da, jesi rekao da je dzennet ogranicen (vrati se malo nazad i pronadji to, pa ces mozda i shvatiti da su u zadnjem postu meni - lagao da nisi rekao da jeste ogranicen), pa onda, valjda kako bi ga prosirio, rekao si i da ima 100 nivoa (predjela), i na kraju, kad si upitan sta kad se sve popuni, ti odgovaras da je samo 99 nivoa ograniceno kapacitetom, a stoti - nije. :lol:

Onda kazes da ljudi ne znaju sta je "dusa", a u nastavku recenice dajes opis duse :roll:

Nemoj se naljutiti na ovo sto cu napisati, jer se radi o jednoj povrsnoj psihoanalizi (jer imam nekih iskustava s psihologijom), ali zaista mislim da ti imas odredjenih psihickih problema. Ne provociram te, ne pokusavam te uvrijediti, nego naprosto iznosim svoje licno misljenje bazirano na mjesecima citanja ovoga sta i kako ti pises ovdje.
Ovo kako ti rezonujes, a onda i kako to pokusavas obrazloziti i odbraniti, spada u nivo intelekta nekog zaludjenog mladjeg tinejdzera, a koji se onda godinama nakon tog perioda svog zivota nije uspio otrgnuti iz te zaludjenosti. Kao da si u lagu... limbu, ili vakuumu iz kojeg nisi sposoban sam da se izvuces. Naprosto, izgledas kao neko ko je zaglavljen u kauzalnoj petlji vlastite psihe... Vjeruj mi na rijec, vidjao sam, a i poznajem ljude identicne tebi, samo sto njihova mentalna petlja nije zakucana u vjeru, nego u neke druge stvari. Ali, princip razmisljanja, ponasanja i diskusije je identican.

Zivo me zanima da li imas ikakvih pravih prijatelja u svom zivotu... Znam da to neces nikada priznati cak i da nemas, pa je ovo pitanje onda cisto retoricko...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3017 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Smrcak15 »

Dozer wrote:@Smrle...
Tegoba je citirati one tvoje ponjave. Da ima u njima bar nesto smisleno, a ne samo gomila autisticnih i besmislenih repeticija, pa hajde... ali nema tu nista konkretno.
Pri tome, kad ti se postavi pitanje na osnovuu tvog pisanja, a na koje nemas konkretan odgovor, onda izmislis neko novo "pravilo", a uz to i lazes. I, naravno, potpuno "zaboravis" potkrijepiti to "pravilo" i nekim citatom iz Kur'ana, ili bilo cega drugog slicne tematike.
Pricam o "nivoima" dzenneta. Da, jesi rekao da je dzennet ogranicen (vrati se malo nazad i pronadji to, pa ces mozda i shvatiti da su u zadnjem postu meni - lagao da nisi rekao da jeste ogranicen), pa onda, valjda kako bi ga prosirio, rekao si i da ima 100 nivoa (predjela), i na kraju, kad si upitan sta kad se sve popuni, ti odgovaras da je samo 99 nivoa ograniceno kapacitetom, a stoti - nije. :lol:

Onda kazes da ljudi ne znaju sta je "dusa", a u nastavku recenice dajes opis duse :roll:

Nemoj se naljutiti na ovo sto cu napisati, jer se radi o jednoj povrsnoj psihoanalizi (jer imam nekih iskustava s psihologijom), ali zaista mislim da ti imas odredjenih psihickih problema. Ne provociram te, ne pokusavam te uvrijediti, nego naprosto iznosim svoje licno misljenje bazirano na mjesecima citanja ovoga sta i kako ti pises ovdje.
Ovo kako ti rezonujes, a onda i kako to pokusavas obrazloziti i odbraniti, spada u nivo intelekta nekog zaludjenog mladjeg tinejdzera, a koji se onda godinama nakon tog perioda svog zivota nije uspio otrgnuti iz te zaludjenosti. Kao da si u lagu... limbu, ili vakuumu iz kojeg nisi sposoban sam da se izvuces. Naprosto, izgledas kao neko ko je zaglavljen u kauzalnoj petlji vlastite psihe... Vjeruj mi na rijec, vidjao sam, a i poznajem ljude identicne tebi, samo sto njihova mentalna petlja nije zakucana u vjeru, nego u neke druge stvari. Ali, princip razmisljanja, ponasanja i diskusije je identican.

Zivo me zanima da li imas ikakvih pravih prijatelja u svom zivotu... Znam da to neces nikada priznati cak i da nemas, pa je ovo pitanje onda cisto retoricko...

sta natrabunja crni dozeru :lol:
Onda kazes da ljudi ne znaju sta je "dusa", a u nastavku recenice dajes opis duse :roll:
huuh, ne znas ti druze ni bosanski kako treba izgleda.

Kad se kaze ne zna se sta je dusa, je li to iko ziv od ljudi zna njezinu bit, od sta je sastavljena, kako je tacno konektovana na tijelo itd, niko od nas to ne zna, znaci niko ne zna sta je dusa.

dok kad pricam da dusa nosi sa sobom svijest, znanje itd...ja nisam opisao sta je dusa, i nije mi jasno kako ovo ne razumijes, ili mozda razumijes ali lazes u oci insana sa ovim rijecima: , a u nastavku recenice dajes opis duse

kakav ba crni opis, sta je stbom, gdje opis kada se kaze da dusa ponese svijest i znanje sa sobom, je sam li opisao dusu sta je kakava je od cega je napravljena itd nisam, niti znam niti iko zna...ali za tebe je opis duse kada kazem da dusa nosi svijest i znanje sa sobom :-) sta reci.. :-)

ali zaista mislim da ti imas odredjenih psihickih problema.
:lol: ti se bas ovih dana preDOZirao polenovim prahom,...bas ti udarilo uglavu pa poceo trabunjati sve i svasta...

kakvi crnih psihickih problema ba, da Bog da svi imali ovakve psihicke probleme kao ja, to jeste nikakve probleme psihicke prirode.....zato matere ti ne trebanjaj gluposti, nego daj kakav logican argument protiv onoga sto pisem a okani se trabunjanja gluposti ti ovakav ti onakav :lol:

Zivo me zanima da li imas ikakvih pravih prijatelja u svom zivotu..
tebe je ba bas polen opicio ovih dana :lol: :lol: :lol: :lol: ovo se uopste i netreba komentarisati, toliko je glupo, da bi se ja samo smijao ovdje od tvojih glupih trabunjanja :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#3018 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
huuh, ne znas ti druze ni bosanski kako treba izgleda.

Kad se kaze ne zna se sta je dusa, je li to iko ziv od ljudi zna njezinu bit, od sta je sastavljena, kako je tacno konektovana na tijelo itd, niko od nas to ne zna, znaci niko ne zna sta je dusa.

dok kad pricam da dusa nosi sa sobom svijest, znanje itd...ja nisam opisao sta je dusa, i nije mi jasno kako ovo ne razumijes, ili mozda razumijes ali lazes u oci insana sa ovim rijecima: , a u nastavku recenice dajes opis duse

kakav ba crni opis, sta je stbom, gdje opis kada se kaze da dusa ponese svijest i znanje sa sobom, je sam li opisao dusu sta je kakava je od cega je napravljena itd nisam, niti znam niti iko zna...ali za tebe je opis duse kada kazem da dusa nosi svijest i znanje sa sobom :-) sta reci.. :-)



:lol: ti se bas ovih dana preDOZirao polenovim prahom,...bas ti udarilo uglavu pa poceo trabunjati sve i svasta...

kakvi crnih psihickih problema ba, da Bog da svi imali ovakve psihicke probleme kao ja, to jeste nikakve probleme psihicke prirode.....zato matere ti ne trebanjaj gluposti, nego daj kakav logican argument protiv onoga sto pisem a okani se trabunjanja gluposti ti ovakav ti onakav :lol:



tebe je ba bas polen opicio ovih dana :lol: :lol: :lol: :lol: ovo se uopste i netreba komentarisati, toliko je glupo, da bi se ja samo smijao ovdje od tvojih glupih trabunjanja :lol:
Samo mogu rec na ovo plavo - Nedao Bog nikom :lol:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#3019 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by allem_77 »

„Pitaju te o duši. Reci: „Šta je duša – samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja.“ (El-Isra, 85.)

Sura El-A`raf - Bedemi , Vrhovi Bedema 16

"E zato što si odredio pa sam u zabludu pao" - reče - "kunem se da ću ih na Tvom pravom putu presretati,


Uzvišeni Allah, dž. š., kaže: “I kad je melekima Gospodar tvoj rekao: ‘Stvorit ću čovjeka od ilovače, pa kad mu savršen oblik dam i život u nj udahnem, vi mu se poklonite!’, meleki su se, svi do posljednjeg, zajedno poklonili, osim Iblisa, on se uzoholio i postao nevjernik. ‘O, Iblise!’, rekao je On, ‘šta te navelo da se ne pokloniš onome koga sam Svojim rukama stvorio? Jesi li se uzoholio ili misliš da si uzvišen?’ ‘Bolji sam od njega’, rekao je on, ‘mene si stvorio od vatre, a njega od ilovače.’ ‘E, izlazi onda iz Dženneta!’, reče On, ‘proklet da si! Moje prokletstvo će te do Sudnjeg dana pratiti!’ ‘Gospodaru moj!’, reče on, ‘daj mi vremena do dana kada će oni oživljeni biti!’ ‘Dajem ti’, reče On, ‘do dana već određenog.’ ‘E, tako mi dostojanstva Tvoga’, reče, ‘sigurno ću ih sve na stranputicu navesti, osim Tvojih među njima robova iskrenih!’ ‘Istinom se kunem i istinu govorim’, reče Allah, ‘sigurno ću sa svima, tobom i onima koji se budu poveli za tobom, Džehennnem napuniti!’” (Sad, 71–85)

Na većinu Dozerovih pitanja odgovor je u Kur'anu.

Što se tiče duše, možemo samo nagađati.

Isto tako vezano za sudbinu, odredbu?
I šejtan se upecao, pa kaže,

"E zato što si odredio pa sam u zabludu pao"

I umjesto da traži oprost od Allaha, on traži vremena?

U navedenim Ajetima vidimo da će šejtan završiti u Džehenemu.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3020 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by Dozer »

Srmle...Kako i rekoh - gomila autisticnih repeticija. Opet.
I, opet si svojim postom samo potvrdio ono sto napisah. Naravno, to ne kontas. Opet.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#3021 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by zagortenej »

Savremena nauka potvrdila kur’ansku mu’džizu o maslinovom ulju
Da li bi mi vjerovali ako vam kažem da flaša maslinovog ulja koja se nalazi u vašoj kuhinji također sjaji i zrači istom fluorescentnom svjetlošću, koju možemo vidjeti iz svemira, i to na isti način na koji svijetli planeta Zemlja?

Međutim, prije postojanja tih specijaliziranih alata na satelitima u svemiru za otkrivanje fluorescentne svjetlosti koju emitiraju biljke na Zemlji, ili otkrića kvantne teorije koja objašnjava kako sve to funkcioniše, Časni Kur'an nam je sve to opisao u fascinantnom ajetu iz sure En-Nur, broj 35., u kojem dolazi: ”Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim – tj. koje ne prima sunčevu svjetlost samo ujutro – i zapadnim – tj. ne prima sunčevu svjetlost samo popodne ili predveče,već prima sunčevu svijetlost tokom cijelog dana – čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna.”
ostatak na naučnom portalu:
http://saff.ba/savremena-nauka-potvrdil ... lju-video/
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#3022 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by славянин »

zagortenej wrote:Savremena nauka potvrdila kur’ansku mu’džizu o maslinovom ulju
Da li bi mi vjerovali ako vam kažem da flaša maslinovog ulja koja se nalazi u vašoj kuhinji također sjaji i zrači istom fluorescentnom svjetlošću, koju možemo vidjeti iz svemira, i to na isti način na koji svijetli planeta Zemlja?

Međutim, prije postojanja tih specijaliziranih alata na satelitima u svemiru za otkrivanje fluorescentne svjetlosti koju emitiraju biljke na Zemlji, ili otkrića kvantne teorije koja objašnjava kako sve to funkcioniše, Časni Kur'an nam je sve to opisao u fascinantnom ajetu iz sure En-Nur, broj 35., u kojem dolazi: ”Allah je izvor svjetlosti nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, i istočnim – tj. koje ne prima sunčevu svjetlost samo ujutro – i zapadnim – tj. ne prima sunčevu svjetlost samo popodne ili predveče,već prima sunčevu svijetlost tokom cijelog dana – čije ulje gotovo da sija kad ga vatra ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna.”
ostatak na naučnom portalu:
http://saff.ba/savremena-nauka-potvrdil ... lju-video/
:lol: no comment
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#3023 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by allem_77 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
ako postavi 365 puta rijec Dan u svojoj knjizi a koliko ima zemlja cijelih obrtaja u 1 godini? :kiss:

Nek mi halali kolega arzuhal, ali postam Wiki jer na najjednostavniji način ti objašnjava. Nećemo ići u dubine i komplikacije poput Zemljine precesije.

Godina je vrijeme potrebno da Zemlja obiđe oko Sunca. Prema referentnoj točki u odnosu na koju se određuje puni obilazak Zemlje oko Sunca određeno je nekoliko godina ponešto različite duljine trajanja:

zvjezdana ili siderička godina (365 d 6 h 9 min 9,76 s = 365,256363 d) je vrijeme obilaska Zemlje oko Sunca s obzirom na sustav dalekih zvijezda;
tropska ili Sunčeva godina (365 d 5 h 48 min 46 s = 365,24219 d) je vrijeme između dvaju uzastopnih prolazaka Sunca proljetnom točkom;
anomalistička godina (365 d 6 h 13 min 52,6 s = 365,259636 d) je vrijeme potrebno da Zemlja ponovno prođe kroz istu točku na svojoj putanji (kroz perihel);
eklipsna ili drakonistička godina (346 d 14 h 52 min 54 s = 346,620075 d) je vrijeme između dvaju uzastopnih prolazaka Sunca istim uzlaznim čvorom Mjesečeve putanje.

Godišnji ciklus završava s povratkom Sunca u proljetnu točku. To je ciklus promjene godišnjih doba ili sezona, nazvan tropska ili Sunčeva godina. Praćenje perioda izmjene godišnjih doba bilo je jednim od najvažnijih praktičkih zadataka astronomije u prošlosti, zbog važnosti koju ta izmjena ima u ljudskoj djelatnosti. Stoga je već vrlo rano i u pojedinačnim, međusobno odvojenim civilizacijama, postignuta visoka točnost određivanja trajanja godine. Tropska ili Sunčeva godina je jednaka 365 d 5 h 48 min 46 s ili 365.24219 d.

Ako su civilizacije mogle da postignu visoku tačnost u određivanju trajanja godine, ne vidim razlog što se i Allah nije mogao potruditi. Ili Muhammed savs. Ali razumljivo, teško je brojčano kodirati Svemogućem riječima da zahvati i ono poslije decimale.


Helem nejse. Moj ti je savjet, s obzirom da si do sada pokazao nedostatak elementarnog znanja (postoji li elementarno neznanje?) iz više oblasti, od prirodnih do društvenih nauka, da se možda okreneš islamskoj jurisprudenciji i unesrećuješ braću muslimane svojim tumačenjima.
Jah, što je kratak ovaj forumski život? :cekam:
User avatar
TAFKAP
Posts: 10313
Joined: 30/09/2011 07:49

#3024 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by TAFKAP »

zagortenej wrote:
asurbanipal wrote:Još jedno od brojčanih čuda iz Kur'ana. Riječ je o 28 miliona dolara.

Smrle će vas uputiti na kojem se mjestu nalazi broj sa ovom tematikom. :mrgreen:

Propovjednik Zakir Naik u Indiji optužen da je nezakonito stekao 28 miliona dolara


https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prop ... TuqQWlJu0w
mašalah, fino se zaradi od islama :D
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#3025 Re: Brojcana cuda Kur'ana, diskusije, analize

Post by sarajlija120 »

Fale mi ova brojčana čuda, pa samo malo da zakuham i oživim temu.

Smrle, ima li šta novo? :-D
Post Reply