Briga o starim roditeljima

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#26 Re: Briga o starim roditeljima

Post by ljubicasti limun »

Guadalajara wrote: 21/02/2022 00:47
zigubigule wrote: 21/02/2022 00:41 Strasno

Kako neki ljudi izgube osjecaj.. gledam nabrajas novce neke gore.. kao da je to bitno, jebo te eur tvoj.

Nazovi zenu.na kameru, pokazi joj dijete nekad, nasali se, dovedi je sebi 7 dana, idite na izlet, u prirodu, pokazi joj grad.

Odi kod nje 7 dana, odidji s njom u banje, malo je oraspolozi.

Nije ona depresivna jaranice, nego je sama i konta 'kakva sam ja drva rodila'.
Sve treba djuturumu podrediti i posao, brak, djecu...ma sve... Naucilo da sve kontrolise i drzi konce u rukama dok je bilo mlado i zdravo i kad je palo k. za usi onda cika i vriska. Pa nisu se djeca sama odgojila, ona ih je odgojila i nema sta da konta kakva je drva rodila. Gospodja je drva odgojila, nije ih komsinica odgajala. Svako zasto ima svoje zato!

Kad djeca odrastu onda je kasno za guzicu se ujedati. :skoljka:
Kakvi su tebe onda ljudi odgojili kod takvog stava. Al fuj bas.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#27 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Guadalajara »

ljubicasti limun wrote: 21/02/2022 01:14
Guadalajara wrote: 21/02/2022 00:47

Sve treba djuturumu podrediti i posao, brak, djecu...ma sve... Naucilo da sve kontrolise i drzi konce u rukama dok je bilo mlado i zdravo i kad je palo k. za usi onda cika i vriska. Pa nisu se djeca sama odgojila, ona ih je odgojila i nema sta da konta kakva je drva rodila. Gospodja je drva odgojila, nije ih komsinica odgajala. Svako zasto ima svoje zato!

Kad djeca odrastu onda je kasno za guzicu se ujedati. :skoljka:
Kakvi su tebe onda ljudi odgojili kod takvog stava. Al fuj bas.
Dobri, cim ih i danas guram i brinem o svemu. :skoljka:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#28 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Guadalajara »

Hakiz wrote: 21/02/2022 01:13
Guadalajara wrote: 21/02/2022 00:47

Sve treba djuturumu podrediti i posao, brak, djecu...ma sve... Naucilo da sve kontrolise i drzi konce u rukama dok je bilo mlado i zdravo i kad je palo k. za usi onda cika i vriska. Pa nisu se djeca sama odgojila, ona ih je odgojila i nema sta da konta kakva je drva rodila. Gospodja je drva odgojila, nije ih komsinica odgajala. Svako zasto ima svoje zato!

Kad djeca odrastu onda je kasno za guzicu se ujedati. :skoljka:
Ne mora biti. Isti roditelji isto odgajaju djecu pa dobiju potpuno rezličite osobe.

Problem je što svi mi dajemo kritiku na osnovu našeg iskustva, i uz to mislimo da je naše iskustvo "jedinica mjere". A "varijacija na temu" ima koliko ima i ljudi. Uz to, informacije koje imamo su nedovoljne, i ko zna ko ih je pisao, možda neko ko je svojim pisanjem nenamjerno stvorio drugačiju sliku nego što je stvarna.

Tako da, ako ne možemo pomoći, nemojmo ni napadati. Ko zna kakve su okolnosti u pitanju.
Mahh..To ti je opcenito moja muko predji na drugoga. U 90% slucajeva...
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#29 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Hakiz »

Ne sudite dok niste dobro razmislili. Iskustvo mi to govori.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30 Re: Briga o starim roditeljima

Post by moonca »

Zutakruska wrote: 20/02/2022 14:50 Kupim mali okrugli Robot usisavač koji pritiskom na tipku sam ide po prostoriji i čisti pod.
Ovaj usisivach ima filter.koji se treba cistiti nakon svakog rada... drugo.. mora se prostorija pripremiti, skloniti sitnice s poda. povrsina da je ravna... kao i da se desi, daispod kreveta.'zastopa' . itd. nije dobra ideja . za ovaj sluchaj..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#31 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Guadalajara »

Hakiz wrote: 21/02/2022 01:35 Ne sudite dok niste dobro razmislili. Iskustvo mi to govori.
Tačno je i to. Sve zavisi koliko je osoba samostalna i da li može o sebi da brine. Da kupi hranu, brine o higijeni, plati racune...
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#32 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

Hvala svima na odgovorima.
Napisat cu malo više detalja...

Moja mama je odrasla u selu, u teskim uslovima. Rad u polju, siromaštvo, kasnije u tvornici do koje je pješke išla, pa je odselila u grad u kojem je i sama (!) 80-ih kupila stan, radila je do 1994.te kada je dobila otkaz. Najveca greska joj je bila udaja za mog oca (koji ju je tukao u trodnoci i bio alkoholicar). Nabijao nam krivicu da 'krvavo zarađiva' , a kad je dobio rak - govorio da smo mi krivi !!
Ipak, ispricao se i zatrazio oprost prije nego je umro.
Otac je umro 2011.te u 52-oj godini života, nakon 2.godine borbe sa rakom.

Majka je prvi put bila krajem 80-ih na psihijatriji (prije braka)
- Navodno je pukla zbog pritiska oko vracanja kredita (ona je sama digla kredit i kupila stan od 45 kvadrata),
- Tokom mog djetinjstva imala je zivcane ispade, tukla me kajišem, govorila je "da je ona jadna, da nosi križ, preteškog li života, svi ćemo nju srušit, u grob ćemo ju utjerat, proklet dan kad se ona rodila"
- Unatoc svemu trudila se, isla u skolu gledat ocjene, pripremala kolace, kuhala i prala i slicno.
- Prije 10.ak godina je uspjela srediti prijevremenu mirovinu zbog ODUZETE radne sposobnosti.

Od 1994.te nije radila "pravi posao" , ali se bavila kataloškom prodajom, posuđe, kozmetika - Time se bavi i dan danas, naručuje kozmetiku i ide okolo prodavat ljudima.

Od svoje srednje škole:
- Poticala sam ju da ide samnom trčat, odbila je jer je na lijekovima, poticala sam ju na šetnju - odbila
- Nikad nismo nigdi šetale , zadnji put je šetala mene i nrata kad smo bili vrtićke dobi - kasnije nije mogla "jer se razbolila" njene rijeci
- Njen život se svodio na kuhanje, pranje, prodaju kozmetike i teća po gradu, odlazak u Crkvu, popunjavanje križaljki.
- I dalje prodaje kozmetiku i izlazi iz kuće, popunja križaljke..
- Odlazila sam u ljekarnu njoj preuzet lijekove "jer ona ne moze izac iz kuce" , a nekoc sam morala do njene doktorice ici po uputnice, dok se nije digitaliziralo
Ako ja odgovorim nesto sto joj nije po volji ,ona ode u sobu i kasnije govori da joj je zbog mene loše (!)

- Donosila sam joj casu vode u sobu, nisam smjela kuhat ni prat sudje jer mi nije dopuštala korištenje kuhinje - Da, dobro ste procitali! Nije joj se sviđalo ni što koristim studentsku menzu tokom pauza na faksu, ni što radim studentski posao (!) Ni ikakve druge aktivnosti, "nju zanima samo faks"
- Nije bila zadovoljna mojim uspjehom na faksu, ocekivala je da imam petice!
- Cesto je znala mjenjat dan za noc- spavanje po danu, budna po noci
Opravdavanja (iako nisam pitala) - nije cijelu noc spavala, muci je nesanica, doktor kaze da bi bilo dobro da šeta, doktor kaze da mora jest zdravije... Velika orijentiranost na samu sebe - ona mora ovo, ona mora ono...
- Nije bila zadovoljna samnom iako sam radila, studirala, volontirala i odbacila sam drustvo koje se drogiralo.

Na kraju sam pukla ko kokica, otisla sama van drzave.
Vratila se nakon godinu dana, kupila novi frizider i špaher.
Ona i teta su me podsjecale na fakultet, a dobijala sam i komentare 'sto se ne vratis radit za 5.000kn"
Uglavnom rodbina mi zamjera sto sam otisla i "kako ce ti mama" , a ne znaju da sam se godinu dana zalijevala sa vodom iz teće jer nam bojler nije radio, crko nam frizider, na sendvicima sam bila godinu dana.

Rodbina koja se isčuđavala šta radim u inozemstvu naravno nema pojma za te loše uvjete života, a šta se tiče maminih sestara -one nisu baš bliske međusobno.
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#33 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

Razlog zasto ja i ona nemamo bas blizak odnos je:
- tukla me kajišem kad sam bila dijete i govorila mi da sam đubre, Sotona
- brat me tukao, ona smatra da sam zasluzila jer sam bila neuredna, cak je i negirala, pravila se da se ne sjeca!
brat me nazivao "krmetom, svinjom, nakazom, maškarom, govnom od psa" i govorio da treba samnom obrisat pod! - Ona nije nista poduzela po tom pitanju osim sto mi nije dozvoljavala da sam s njim nasamo, ja bi isla oko zgrade hodat ili kod prijateljice dok nje nije bilo doma...
- nisam smjela kuhat ni prat sudje ni palit veš mašinu - vjerovali ili ne, nije mi bilo dozvoljeno
- kao djete sam cistila stol od mrvica i usisavala pod - rijetko kad je pohvalila, vecinom je bila nezadovoljna i trazila mrvice po stolu i tepihu
- nije bila zadovoljna ni mojim izborom faksa, ni time sto nisam upisala gimnaziju u srednjoj skoli, odgovarala me od inozemstva
- ponasa se prema meni kao prema objektu, prvo me tlacila nezavrsenim faksom, a sad je odlucila "Vrijeme je za udaju, pripremile smo ti baba i ja posteljinu za miraz". :-)

Njena situacija:
Pokretna je, bavi se prodajom kozmetike, ide sad sama u ljekarnu, ali cim ja dodjem u posjetu - zalegne i šalje mene u ljekarnu, uvaljuje mi da zovem ženu s kojom surađiva, zeli da ju naucim koristit mobitel.
Inace ja sam joj mobitel prije 13.godina kupila od svojih novaca od krizme, nije ju tad interesiralo.

Cim je moj otac umro, promijenila se ploca, ucinila je sve da mi se nakaci na leđa.
Ja sam se bojala odselit, ostavit ju samu.
Ipak donosila sam joj vodu u sobu (iako je pokretna i jos uvijek hoda i izlazi van kuce!), isla po lijekove i placala racune,kupovala.
Ako sam greskom kupila skuplje kumpire (70centi =1kilogram) izderavala se na mene.
Ako sam sebi kupila polovne knjige = izderavala se.

Osjecala sam se kao rob!
Osjecam se i tako dan-danas, mentalno zarobljena.

Imam 29.godina,a sad se ja osjecam grozno.
Nekam faks, udebljala sam se, depresivna sam...
Da li da radim sezonski vanka i odlazim k njoj brinut o njoj ...
Ili da trazim momka/muza i osnujem obitelj, a njoj samo saljem novce i online narucim taxi do bolnice?
Meni se cini da je moja povezanost sa njom Nezdrava - to je razlog zasto sam ja smanjila kontakt jer mi je bilo pretesko vodit telefonske razgovore di ona plače svaki put kad idem zavrsit razgovor, samo prica o doktorima i pregledima, o tome tko je umro, crna kronika, a da ispricam ista o svom zivotu - strah me njene kritike i da ce me ismijati.
:(
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#34 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

U Hrvatskoj staracki dom kosta od 500€ do 800€mj

Moja baba je jos ziva, njeguje je u njenoj kuci susjeda sa sela, to košta 300€ mjesecno.
Inace je to rodna kuca moje majke.

Mama u gradu zivi u svom stanu, penzija 300€, rezije 100-150€.

Sumnjam da bi ona pristala ici u tu kucu i prepustit meni stan u gradu za zivot, iako je stan kraj osnovne skole, kvart ima sve, trgovine, pijacu, ljekarnu, blizina fakulteta.
Takodjer je majka vec 40.godina u gradu, odlazak na selo bi joj bio mozda šok? U gradu su joj prijateljice i bolnica, doktorica i sl.
Baba je druga prica, ona nikad nije isla iz sela.

Tako da, ja sa cimerima dok ne nadjem muza, a staroj izvanka placat dom - ili njegu u stanu (u gradu je skuplje nego na selu) - ne znam kako cu ja to financijski moci.
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#35 Re: Briga o starim roditeljima

Post by yamakashii »

Zutakruska wrote: 20/02/2022 14:50 Pozdrav svima,
Zanima me na koji način pomažete starim roditeljima koji nisu preselili sa vama?

Imam pokretnu mamu,koja je u depresiji. Ona ima 66.god
Jos uvijek izlazi iz kuce, nije jos za staracki dom, ALI problem je sto je depresivna! Soba njena bude puna prašine, živjela je 20godina u sobi sa plijesni/gljivicama na zidu!
Dok nisam prosle godine dovela majstora, zid je toliko loše izgledao da je majstor mislio da je bio požar!! :roll:
Ofarbao je i sad izgleda dobro.

Da li je dovoljno da:
• 1x mjesečno naručim paket iz trgovine (ulje,mlijeko,riza,tjestenina,prašak za robu i sl. u vrijednosti 100€ ? )
Ona ima penziju 300€ ,nije podstanar, režije su joj
100€- 150€ mj. Ne vozi auto.
Ima besplatan pokaz za bus.
• Zovem na telefon 2x tjedno?
• Kupim mali okrugli Robot usisavač koji pritiskom na tipku sam ide po prostoriji i čisti pod.
• Kupit kolica za trgovinu
• Posjetim 1x godišnje?

Ona je skromna i ne trazi od mene, ali meni je nekako "žao".
Do sada sam rjeđe zvala, nisam ništa od ovog radila, računajući "može ona sama"..
Ali umro joj je otac, nedavno i prijateljica.
Mislim da u psiholoskom smislu je dobro da vidi da brinem za nju malo više nego prije?

Koliko cesto pomazete i na koji nacin?
Unaprijed hvala.
Odogvor je vrlo jednostavan. Pokusaj uciniti sve sto ti je u moci da svojim roditeljima (nebitno kakvi su oni bili prema tebi) ucinis posljednje godine zivota sto smirenijim i ugodnijim pred samu smrt. U protivnim mozes sebe dovesti u situaciju da te kasnije opasno pece griznja savjest (nakon sto oni presele), a i da se ne ogrijesis prema samom sebi (u slucaju ako postoji Bog — a dokazi upucuju na DA).
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#36 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

Odogvor je vrlo jednostavan. Pokusaj uciniti sve sto ti je u moci da svojim roditeljima (nebitno kakvi su oni bili prema tebi) ucinis posljednje godine zivota sto smirenijim i ugodnijim pred samu smrt. U protivnim mozes sebe dovesti u situaciju da te kasnije opasno pece griznja savjest (nakon sto oni presele), a i da se ne ogrijesis prema samom sebi (u slucaju ako postoji Bog — a dokazi upucuju na DA).
[/quote]

Hvala.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#37 Re: Briga o starim roditeljima

Post by crveni_makovi »

Ovo sve nabrojano, bilo istina ili plod mašte, jednostavno ne staje pod nazivnik "briga o starim roditeljima". Toliko slojeva nezdravih odnosa u porodici i pojedinaca kojima je potrebno da liječe svoje rane i ponovo uče živjeti i poštovati prvo sebe pa sve druge ljude.
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#38 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

crveni_makovi wrote: 21/02/2022 14:51 Ovo sve nabrojano, bilo istina ili plod mašte, jednostavno ne staje pod nazivnik "briga o starim roditeljima". Toliko slojeva nezdravih odnosa u porodici i pojedinaca kojima je potrebno da liječe svoje rane i ponovo uče živjeti i poštovati prvo sebe pa sve druge ljude.
Na koji nacin brines o roditeljima?
S obzirom da je nama iz inozemstva drugacije zbog udaljenosti - da li si roditelji sad zive s tobom u inozemstvu?
Koliko se cesto cujes?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#39 Re: Briga o starim roditeljima

Post by crveni_makovi »

Zutakruska wrote: 21/02/2022 15:58
crveni_makovi wrote: 21/02/2022 14:51 Ovo sve nabrojano, bilo istina ili plod mašte, jednostavno ne staje pod nazivnik "briga o starim roditeljima". Toliko slojeva nezdravih odnosa u porodici i pojedinaca kojima je potrebno da liječe svoje rane i ponovo uče živjeti i poštovati prvo sebe pa sve druge ljude.
Na koji nacin brines o roditeljima?
S obzirom da je nama iz inozemstva drugacije zbog udaljenosti - da li si roditelji sad zive s tobom u inozemstvu?
Koliko se cesto cujes?
Ne znam kako da to raščlanim obzirom da sam oduvijek jako bliska s roditeljima, bratom i sa sestrom pa moji primjeri nisu od koristi.
Zutakruska
Posts: 7
Joined: 18/02/2022 18:13

#40 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Zutakruska »

crveni_makovi wrote: 21/02/2022 16:25
Zutakruska wrote: 21/02/2022 15:58

Na koji nacin brines o roditeljima?
S obzirom da je nama iz inozemstva drugacije zbog udaljenosti - da li si roditelji sad zive s tobom u inozemstvu?
Koliko se cesto cujes?
Ne znam kako da to raščlanim obzirom da sam oduvijek jako bliska s roditeljima, bratom i sa sestrom pa moji primjeri nisu od koristi.
Pa pises da ovo sto sam napisala "ne spada pod brigu za roditelje".
Pretpostavljam da imas zdravu mamu koja godinama i radi posao i posjeciva te i slicno...
Svojoj kad sam rekla da me dodje posjetit - smijala se u telefon da ce doci za par godina.
Nikad se nije sjetila poslat mi paket iz Hrvatske, a znam mnoge koji su dobijali od roditelja.
Zaboravljala mi rodjendane!
Mogla bi nabrajati i dalje.

Uzivaj u tome sto imas dobru mamu i clanove obitelji koji te vole.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#41 Re: Briga o starim roditeljima

Post by crveni_makovi »

Zutakruska wrote: 21/02/2022 16:29 Pa pises da ovo sto sam napisala "ne spada pod brigu za roditelje".

Uzivaj u tome sto imas dobru mamu i clanove obitelji koji te vole.
Pa obzirom na detalje porodične dinamike i opisane odnose koji su za moj pojam daleko od zdravih, briga o starim roditeljima je samo djelić problema i teško se može rješavati nekom generičkom listom ili magičnom formulom. Ljudima koji su doživjeli da ih se zlostavlja treba poseban pristup i posebna pomoć.

Ja sam odavno svjesna kolika je privilegija odrasti u koliko toliko funkcionalnoj porodici i imati kvalitetne roditelje koji su ti posvećeni cijeli život. Ništa u tim odnosima nije slučajno.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#42 Re: Briga o starim roditeljima

Post by meridiyan »

Dzennet je pod Majkinim nogamaaaaaa, ne stavljaj te svoje roditelje u dom..

User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Truba »

kapitalizam bajo
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#44 Re: Briga o starim roditeljima

Post by blufonka »

Zutakruska wrote: 21/02/2022 02:12 Razlog zasto ja i ona nemamo bas blizak odnos je:
- tukla me kajišem kad sam bila dijete i govorila mi da sam đubre, Sotona
- brat me tukao, ona smatra da sam zasluzila jer sam bila neuredna, cak je i negirala, pravila se da se ne sjeca!
brat me nazivao "krmetom, svinjom, nakazom, maškarom, govnom od psa" i govorio da treba samnom obrisat pod! - Ona nije nista poduzela po tom pitanju osim sto mi nije dozvoljavala da sam s njim nasamo, ja bi isla oko zgrade hodat ili kod prijateljice dok nje nije bilo doma...
- nisam smjela kuhat ni prat sudje ni palit veš mašinu - vjerovali ili ne, nije mi bilo dozvoljeno
- kao djete sam cistila stol od mrvica i usisavala pod - rijetko kad je pohvalila, vecinom je bila nezadovoljna i trazila mrvice po stolu i tepihu
- nije bila zadovoljna ni mojim izborom faksa, ni time sto nisam upisala gimnaziju u srednjoj skoli, odgovarala me od inozemstva
- ponasa se prema meni kao prema objektu, prvo me tlacila nezavrsenim faksom, a sad je odlucila "Vrijeme je za udaju, pripremile smo ti baba i ja posteljinu za miraz". :-)

Njena situacija:
Pokretna je, bavi se prodajom kozmetike, ide sad sama u ljekarnu, ali cim ja dodjem u posjetu - zalegne i šalje mene u ljekarnu, uvaljuje mi da zovem ženu s kojom surađiva, zeli da ju naucim koristit mobitel.
Inace ja sam joj mobitel prije 13.godina kupila od svojih novaca od krizme, nije ju tad interesiralo.

Cim je moj otac umro, promijenila se ploca, ucinila je sve da mi se nakaci na leđa.
Ja sam se bojala odselit, ostavit ju samu.
Ipak donosila sam joj vodu u sobu (iako je pokretna i jos uvijek hoda i izlazi van kuce!), isla po lijekove i placala racune,kupovala.
Ako sam greskom kupila skuplje kumpire (70centi =1kilogram) izderavala se na mene.
Ako sam sebi kupila polovne knjige = izderavala se.

Osjecala sam se kao rob!
Osjecam se i tako dan-danas, mentalno zarobljena.

Imam 29.godina,a sad se ja osjecam grozno.
Nekam faks, udebljala sam se, depresivna sam...
Da li da radim sezonski vanka i odlazim k njoj brinut o njoj ...
Ili da trazim momka/muza i osnujem obitelj, a njoj samo saljem novce i online narucim taxi do bolnice?
Meni se cini da je moja povezanost sa njom Nezdrava - to je razlog zasto sam ja smanjila kontakt jer mi je bilo pretesko vodit telefonske razgovore di ona plače svaki put kad idem zavrsit razgovor, samo prica o doktorima i pregledima, o tome tko je umro, crna kronika, a da ispricam ista o svom zivotu - strah me njene kritike i da ce me ismijati.
:(
To nije majka to je goFno, ne vracaj se zivi svoj zivot.
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#45 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Dinostula »

Zutakruska wrote: 21/02/2022 02:12 Razlog zasto ja i ona nemamo bas blizak odnos je:
- tukla me kajišem kad sam bila dijete i govorila mi da sam đubre, Sotona
- brat me tukao, ona smatra da sam zasluzila jer sam bila neuredna, cak je i negirala, pravila se da se ne sjeca!
brat me nazivao "krmetom, svinjom, nakazom, maškarom, govnom od psa" i govorio da treba samnom obrisat pod! - Ona nije nista poduzela po tom pitanju osim sto mi nije dozvoljavala da sam s njim nasamo, ja bi isla oko zgrade hodat ili kod prijateljice dok nje nije bilo doma...
- nisam smjela kuhat ni prat sudje ni palit veš mašinu - vjerovali ili ne, nije mi bilo dozvoljeno
- kao djete sam cistila stol od mrvica i usisavala pod - rijetko kad je pohvalila, vecinom je bila nezadovoljna i trazila mrvice po stolu i tepihu
- nije bila zadovoljna ni mojim izborom faksa, ni time sto nisam upisala gimnaziju u srednjoj skoli, odgovarala me od inozemstva
- ponasa se prema meni kao prema objektu, prvo me tlacila nezavrsenim faksom, a sad je odlucila "Vrijeme je za udaju, pripremile smo ti baba i ja posteljinu za miraz". :-)

Njena situacija:
Pokretna je, bavi se prodajom kozmetike, ide sad sama u ljekarnu, ali cim ja dodjem u posjetu - zalegne i šalje mene u ljekarnu, uvaljuje mi da zovem ženu s kojom surađiva, zeli da ju naucim koristit mobitel.
Inace ja sam joj mobitel prije 13.godina kupila od svojih novaca od krizme, nije ju tad interesiralo.

Cim je moj otac umro, promijenila se ploca, ucinila je sve da mi se nakaci na leđa.
Ja sam se bojala odselit, ostavit ju samu.
Ipak donosila sam joj vodu u sobu (iako je pokretna i jos uvijek hoda i izlazi van kuce!), isla po lijekove i placala racune,kupovala.
Ako sam greskom kupila skuplje kumpire (70centi =1kilogram) izderavala se na mene.
Ako sam sebi kupila polovne knjige = izderavala se.

Osjecala sam se kao rob!
Osjecam se i tako dan-danas, mentalno zarobljena.

Imam 29.godina,a sad se ja osjecam grozno.
Nekam faks, udebljala sam se, depresivna sam...
Da li da radim sezonski vanka i odlazim k njoj brinut o njoj ...
Ili da trazim momka/muza i osnujem obitelj, a njoj samo saljem novce i online narucim taxi do bolnice?
Meni se cini da je moja povezanost sa njom Nezdrava - to je razlog zasto sam ja smanjila kontakt jer mi je bilo pretesko vodit telefonske razgovore di ona plače svaki put kad idem zavrsit razgovor, samo prica o doktorima i pregledima, o tome tko je umro, crna kronika, a da ispricam ista o svom zivotu - strah me njene kritike i da ce me ismijati.
:(
Mislim da ovaj post treba uvrstiti u udzbenike kao definiciju pakla.
Kao sto ljudi kazu bjezi ako treba pod mostom da spavas bice ti bolje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#46 Re: Briga o starim roditeljima

Post by moonca »

...trebala je to uraditi u ranim 20 ..im...
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2542
Joined: 28/02/2010 19:25

#47 Re: Briga o starim roditeljima

Post by Plavo-bijeli »

Zutakruska wrote: 21/02/2022 02:16 U Hrvatskoj staracki dom kosta od 500€ do 800€mj

Moja baba je jos ziva, njeguje je u njenoj kuci susjeda sa sela, to košta 300€ mjesecno.
Inace je to rodna kuca moje majke.

Mama u gradu zivi u svom stanu, penzija 300€, rezije 100-150€.

Sumnjam da bi ona pristala ici u tu kucu i prepustit meni stan u gradu za zivot, iako je stan kraj osnovne skole, kvart ima sve, trgovine, pijacu, ljekarnu, blizina fakulteta.
Takodjer je majka vec 40.godina u gradu, odlazak na selo bi joj bio mozda šok? U gradu su joj prijateljice i bolnica, doktorica i sl.
Baba je druga prica, ona nikad nije isla iz sela.

Tako da, ja sa cimerima dok ne nadjem muza, a staroj izvanka placat dom - ili njegu u stanu (u gradu je skuplje nego na selu) - ne znam kako cu ja to financijski moci.
Pusti ove gluposti i priče cuj 'bez obzira kakva je bila'. Ta žena po svemu je bila samo majka na papiru, nažalost, ne samo da nije ništa donosila u odgajanju djeteta sto je trebala, kao napr emocionalni support, još je maksimalno odmagala i faktički tebe iskorištavala i glumila ne majku nego vlasnika nad svojim robom.

Tebi preporučujem da umjesto sto daješ dobre novce za mamu, da nadjes dobrog psihoterapeuta te da rješavaš te traume iz djetinjstva, jednu po jednu. Isto tako kad sve to riješiš i budeš zadovoljna sama sa sobom, budeš sebe volila e onda možeš razmotriti bistre glave da li ta žena ,koju sistem i religija okarakterisu kao 'majku', zaslužuje išta od tebe.

Ta žena je očigledno težak slučaj narcisoidnosti koji žele sve kontrolisati i misle da najbolje znaju, možda slučaj i sociopate, a možda i psihopate.

Kažem samo fokus na sebe, pa nećeš čekati da ona umre kad ti budeš imala 50 pa da ti počneš živjeti.

Isto tako dok ne riješiš sve te probleme sa sobom uz terapeuta, nemoj ulaziti u brak i radjati djecu jer ćeš nažalost svjesno ili nesvjesno puno tih trauma prebacivati na djecu, a imat ćeš još manje vremena na sebe.

To sto osjećaš griznja savjesti je samo njena taktika kojom se služe svi narcisoidni slučajevi i možeš već početi slušati oko tog na youtubeu, te instrukcije kako uopšte pričati sa tim ljudima itd...
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#48 Re: Briga o starim roditeljima

Post by elcaliente »

:( :(
Post Reply