Brexit

The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2901 Re: Brexit

Post by The 51st State »

ovdje je celendzer u pravu, englezi su se spasili evropske birokratije i nastupajucih turbulenciju u eu, mogu se mirno okrenuti svom standardnom imperijalizmu pod okriljem amerike.
User avatar
Leverage
Posts: 9468
Joined: 27/05/2018 16:32

#2902 Re: Brexit

Post by Leverage »

ovo_malo_duse wrote: 25/12/2020 11:36 Ma pusti strucnjaka.
Englezi su pojeli govno zbog ega glupana koji je mislio se nece desit, onda su pokusali da se pojebu a da im ne udje. Sta mislite sto su Svabe ugurale Ursulu, pa to je zato sto je prethodna ekipa bila na nivou samo dogovora i ustupaka. Englezi su odugivlacili do zadnjeg I kad su vidjeli da su totalna pusha i a svabe nece popustit po cijenu totalnog sjeba potpisali su u 90+2 minuti. I sta su to dobili moraju platit “fee” ko i norvezani a ovim zatezanjem su izgubili kamaru Firmi ko je su sjedista prebacili ili u Irsku ili kontinent. U principu su jos uvjek trziste za EU a izgubili su kravu muzaru koju su muzli kako su htjeli. Kako kaze ovaj moj kolega Britanac zajeb stoljeca za koji elita zna a plbejci ce skontat u sljedecih par godina.
Rekao bih prije zbog političke ambicije nego zbog ega. Gospodin se kockao sa budućnošću države zarad vlastite političke promocije, umislio sebi da je Benjamin Disraeli, a realno posrećilo mu se padom Blaira i dolaskom Browna i činjenicom da je na čelu Whigovaca bio Clegg. Osim toga kockao se i sa referendumom u Škotskoj i tu ga je poslužila sreća.

Inače je kupio desne glasove pričom o EU referendumu na način da se moglo pomisliti da gotivi izlazak. I onda U-turn, ali blef mu nije uspio, nazadnjaci su ojačali i iznijeli referendum do kraja, maestralno mora se priznati.

Eh sad ovaj drugi dio posta, mislim da su Britanci dobili najviše što su mogli dobiti. I EU je dobila ovim sporazumom, ovo je ipak puno bolje od hard Brexita za sve. Očekujem da će se desničari sa obje strane javiti da kukaju, zapravo već jesu.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2903 Re: Brexit

Post by ovo_malo_duse »

Ma da nisu potpisali, za mjesec dana bi de morala slat humanitariana. Dobili su veliko nista jer su morali pristat da ce na sud ako pocnu varati. Eu ce prodavat svoje proizvode u istom obimu kao i do sada, e jesu dancima i francuzima smanjili qvote za ribolov ali ce im to EU lako nadoknadit jer su u EU ionako male quote. Zajebali su ih za Skote nema vise izvozit krompir u EU. To ce samo dati krila zagovornicima Referenduma.
Eto nece moci Poljaci i ovi da Baltika ici tek tako u UK radit. Uvozice ih onu sami ko ce im radit prljave poslove.
Kao UK sigurnosni zakoni ce vazit u EU za robu iz UK. Pa brat bratu UK zakoni su jedno 3x jebeniji od EU.
UK je izgubila pravo glasa u svim pitanjima, sve podsticaje, fondove. Vidjecemo za 2 godine kako welski seljak konkurise Holandskom ili Francuskom. Moce al u k...cu.
Englezi kontaju jos su imperija koja je pokrala pola svjeta. Jesu karina koja zivi od stare slave.
Skontace za par godina da se klima promjenila.
S druge strane ce EU prodisati bez njihove kocnice za sve.
Nema vise EU para nego kad zagusti MMF ko i ostali.
User avatar
Leverage
Posts: 9468
Joined: 27/05/2018 16:32

#2904 Re: Brexit

Post by Leverage »

Da se razumijemo, i ja smatram da su imali puno više koristi od EU i da će se to i pokazati u narednom periodu.

Za EU bi bilo puno bolje da je UK unutra, bez obzira na te kočnice. Ko zna, možda se nekad vrate kao Škotska, Vels i Engleska i to bez kočnica.
a_de_facto
Posts: 3
Joined: 17/01/2014 19:41

#2905 Re: Brexit

Post by a_de_facto »

konami666 wrote: 25/12/2020 12:55
ovo_malo_duse wrote: 25/12/2020 11:36 Ma pusti strucnjaka.
Englezi su pojeli govno zbog ega glupana koji je mislio se nece desit, onda su pokusali da se pojebu a da im ne udje. Sta mislite sto su Svabe ugurale Ursulu, pa to je zato sto je prethodna ekipa bila na nivou samo dogovora i ustupaka. Englezi su odugivlacili do zadnjeg I kad su vidjeli da su totalna pusha i a svabe nece popustit po cijenu totalnog sjeba potpisali su u 90+2 minuti. I sta su to dobili moraju platit “fee” ko i norvezani a ovim zatezanjem su izgubili kamaru Firmi ko je su sjedista prebacili ili u Irsku ili kontinent. U principu su jos uvjek trziste za EU a izgubili su kravu muzaru koju su muzli kako su htjeli. Kako kaze ovaj moj kolega Britanac zajeb stoljeca za koji elita zna a plbejci ce skontat u sljedecih par godina.
Da li sam ja nešto propustio? Zar nisu dobili pristup slobodnom tržištu bez slobode kretanja (sto su i željeli od početka) i da se riješe Europskog suda?
Meni izgleda da se EU zeznula sto im je dala jedno bez drugoga sto ostali desničari mogu iskoristiti da traže isti deal (ovi koji se protive migracijama).

Da, u pravu si. Kao neko ko zivi u Britaniji i vise manje prati politicku scenu, nisam ocekivala da ce dobiti pristup slobodnom trzistu bez slobode kretanja. Ako se sjetimo prethodne vlade, Britanci su mogli samo sanjati o slobodnoj trgovini bez slobode kretanja.

Da se razumijemo, stvar se, narocito od strane lijevih medija, predstavlja kao da Britanija kao trziste i drzava nije bitna EU. Medjutim, izgubiti tek tako trziste od 60+ miliona, clanarinu i diprinos druge najjace ekonomije u bloku nije dobra stvar za EU. Isto tako vaziU realnosti, naravno da je Britaniji trziste EU vrlo bitno, ali isto vazi i u suprotnosti. Inace dogovori se ne bi vukli ovoliko dugo.

Naravno da Britanija nije vise vele sila i imperija , taj polozaj je izgubila 1970-ih. Medjutim dolaskom Thatcherice su uspijeli kupiti sebi novu vaznost. U vrlo kratkom vremenu su digli farmaceutsku, financijsku i IT industriju na zavidan nivo. Sto zelim da kazem, stvari nisu tako crne i bijele. Smatram da je ovo najbolji ishod za obe strane. Britanci nisu kulturoloski kao narod sa kontinenta i zato je ishod ovakav kakav je. Iskreno, glupo je misliti da ce Britanija samo stati i cekati svoju sudbinu. Za ocekivati je da ce se okrenuti nekim drugim projektima za koje smatraju da imaju neke koristi. Razlog zasto je isto dobro po Britaniju jeste sto ce imati slobodu praviti ugovore sa ostalim zemljama. Vrlo moguce da ce se okrenuti Komonveltu. Sada je do njih da stimuliraju ekonomiju, budu kreativni i najbitnije vrijedni. Do sada je ta vrijednost izostajala zato i jesu zapostavili industriju i okrenuli se ekonomiji baziranoj na uslugama.

Mislim da je jednako progresovno okrenuti se drugim drzavama sa kojim do sada nisi mogao trgovati u razmjerama i nacinima na kojim ti zelis? EU, kao institucija ima mnogo dobrih strana medjutim ima i mnogo prepreka na putu koje ce biti tesko prevazidjene. Sama ideja zajednistva je ok u teoriji, no u praksi je sasvim drugacije.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2906 Re: Brexit

Post by Edin H. »

a_de_facto wrote: 25/12/2020 21:43
konami666 wrote: 25/12/2020 12:55
ovo_malo_duse wrote: 25/12/2020 11:36 Ma pusti strucnjaka.
Englezi su pojeli govno zbog ega glupana koji je mislio se nece desit, onda su pokusali da se pojebu a da im ne udje. Sta mislite sto su Svabe ugurale Ursulu, pa to je zato sto je prethodna ekipa bila na nivou samo dogovora i ustupaka. Englezi su odugivlacili do zadnjeg I kad su vidjeli da su totalna pusha i a svabe nece popustit po cijenu totalnog sjeba potpisali su u 90+2 minuti. I sta su to dobili moraju platit “fee” ko i norvezani a ovim zatezanjem su izgubili kamaru Firmi ko je su sjedista prebacili ili u Irsku ili kontinent. U principu su jos uvjek trziste za EU a izgubili su kravu muzaru koju su muzli kako su htjeli. Kako kaze ovaj moj kolega Britanac zajeb stoljeca za koji elita zna a plbejci ce skontat u sljedecih par godina.
Da li sam ja nešto propustio? Zar nisu dobili pristup slobodnom tržištu bez slobode kretanja (sto su i željeli od početka) i da se riješe Europskog suda?
Meni izgleda da se EU zeznula sto im je dala jedno bez drugoga sto ostali desničari mogu iskoristiti da traže isti deal (ovi koji se protive migracijama).

Da, u pravu si. Kao neko ko zivi u Britaniji i vise manje prati politicku scenu, nisam ocekivala da ce dobiti pristup slobodnom trzistu bez slobode kretanja. Ako se sjetimo prethodne vlade, Britanci su mogli samo sanjati o slobodnoj trgovini bez slobode kretanja.

Da se razumijemo, stvar se, narocito od strane lijevih medija, predstavlja kao da Britanija kao trziste i drzava nije bitna EU. Medjutim, izgubiti tek tako trziste od 60+ miliona, clanarinu i diprinos druge najjace ekonomije u bloku nije dobra stvar za EU. Isto tako vaziU realnosti, naravno da je Britaniji trziste EU vrlo bitno, ali isto vazi i u suprotnosti. Inace dogovori se ne bi vukli ovoliko dugo.

Naravno da Britanija nije vise vele sila i imperija , taj polozaj je izgubila 1970-ih. Medjutim dolaskom Thatcherice su uspijeli kupiti sebi novu vaznost. U vrlo kratkom vremenu su digli farmaceutsku, financijsku i IT industriju na zavidan nivo. Sto zelim da kazem, stvari nisu tako crne i bijele. Smatram da je ovo najbolji ishod za obe strane. Britanci nisu kulturoloski kao narod sa kontinenta i zato je ishod ovakav kakav je. Iskreno, glupo je misliti da ce Britanija samo stati i cekati svoju sudbinu. Za ocekivati je da ce se okrenuti nekim drugim projektima za koje smatraju da imaju neke koristi. Razlog zasto je isto dobro po Britaniju jeste sto ce imati slobodu praviti ugovore sa ostalim zemljama. Vrlo moguce da ce se okrenuti Komonveltu. Sada je do njih da stimuliraju ekonomiju, budu kreativni i najbitnije vrijedni. Do sada je ta vrijednost izostajala zato i jesu zapostavili industriju i okrenuli se ekonomiji baziranoj na uslugama.

Mislim da je jednako progresovno okrenuti se drugim drzavama sa kojim do sada nisi mogao trgovati u razmjerama i nacinima na kojim ti zelis? EU, kao institucija ima mnogo dobrih strana medjutim ima i mnogo prepreka na putu koje ce biti tesko prevazidjene. Sama ideja zajednistva je ok u teoriji, no u praksi je sasvim drugacije.
Kome ce se ba okrenuti? Engleski nacionalisti i desnicari racunali na Ameriku, a Trump dobi po usima. A onda panika.
Ne postoji deal koji je bolji od clanstva u EU. Tacka. Druga stvar je da je bolji bilo kakav deal, nego no deal.
7 milijardi funti godisnje samo u carinskim deklaracijama, pa ovo ne bi bolje ni BiH zastitnici nacionalnih interesa smislili.
Sjeti me se za koji mjesec kada odes u prodavnicu ili kada budes putovala vani.

https://www.msn.com/en-gb/news/uknews/t ... r-BB1cdYyk
a_de_facto
Posts: 3
Joined: 17/01/2014 19:41

#2907 Re: Brexit

Post by a_de_facto »

Edin H. wrote: 25/12/2020 22:19
a_de_facto wrote: 25/12/2020 21:43
konami666 wrote: 25/12/2020 12:55

Da li sam ja nešto propustio? Zar nisu dobili pristup slobodnom tržištu bez slobode kretanja (sto su i željeli od početka) i da se riješe Europskog suda?
Meni izgleda da se EU zeznula sto im je dala jedno bez drugoga sto ostali desničari mogu iskoristiti da traže isti deal (ovi koji se protive migracijama).

Da, u pravu si. Kao neko ko zivi u Britaniji i vise manje prati politicku scenu, nisam ocekivala da ce dobiti pristup slobodnom trzistu bez slobode kretanja. Ako se sjetimo prethodne vlade, Britanci su mogli samo sanjati o slobodnoj trgovini bez slobode kretanja.

Da se razumijemo, stvar se, narocito od strane lijevih medija, predstavlja kao da Britanija kao trziste i drzava nije bitna EU. Medjutim, izgubiti tek tako trziste od 60+ miliona, clanarinu i diprinos druge najjace ekonomije u bloku nije dobra stvar za EU. Isto tako vaziU realnosti, naravno da je Britaniji trziste EU vrlo bitno, ali isto vazi i u suprotnosti. Inace dogovori se ne bi vukli ovoliko dugo.

Naravno da Britanija nije vise vele sila i imperija , taj polozaj je izgubila 1970-ih. Medjutim dolaskom Thatcherice su uspijeli kupiti sebi novu vaznost. U vrlo kratkom vremenu su digli farmaceutsku, financijsku i IT industriju na zavidan nivo. Sto zelim da kazem, stvari nisu tako crne i bijele. Smatram da je ovo najbolji ishod za obe strane. Britanci nisu kulturoloski kao narod sa kontinenta i zato je ishod ovakav kakav je. Iskreno, glupo je misliti da ce Britanija samo stati i cekati svoju sudbinu. Za ocekivati je da ce se okrenuti nekim drugim projektima za koje smatraju da imaju neke koristi. Razlog zasto je isto dobro po Britaniju jeste sto ce imati slobodu praviti ugovore sa ostalim zemljama. Vrlo moguce da ce se okrenuti Komonveltu. Sada je do njih da stimuliraju ekonomiju, budu kreativni i najbitnije vrijedni. Do sada je ta vrijednost izostajala zato i jesu zapostavili industriju i okrenuli se ekonomiji baziranoj na uslugama.

Mislim da je jednako progresovno okrenuti se drugim drzavama sa kojim do sada nisi mogao trgovati u razmjerama i nacinima na kojim ti zelis? EU, kao institucija ima mnogo dobrih strana medjutim ima i mnogo prepreka na putu koje ce biti tesko prevazidjene. Sama ideja zajednistva je ok u teoriji, no u praksi je sasvim drugacije.
Kome ce se ba okrenuti? Engleski nacionalisti i desnicari racunali na Ameriku, a Trump dobi po usima. A onda panika.
Ne postoji deal koji je bolji od clanstva u EU. Tacka. Druga stvar je da je bolji bilo kakav deal, nego no deal.
7 milijardi funti godisnje samo u carinskim deklaracijama, pa ovo ne bi bolje ni BiH zastitnici nacionalnih interesa smislili.
Sjeti me se za koji mjesec kada odes u prodavnicu ili kada budes putovala vani.

https://www.msn.com/en-gb/news/uknews/t ... r-BB1cdYyk
I sama sam glasala za ostanak. Samo mi nije jasno sta sada trebamo? Plakati za prolivenim mlijekom? 52% Britanaca je glasalo za izlazak, i sada su svi ti ljudi nacionalisti i rasisti? Vrijeme da je da obe strane krenu naprijed i grade sudbinu u skladu sa rezultatima. Da, Britanija trenutno nema blizeg partnera od EU, ali isto tako ne znaci da nece imati. Kao sto sam rekla, sada je do njih da se dokazu i budu konkurentni na svjetskom trzistu. Zivim ovdje i svakodnevno se susrecem sa masom inovativnih, poduzetnih i obrazovanih ljudi koji ce pogurati zemlju na bolje. Na kraju krajeva to mi i daje nadu da ce biti ok. Ni jednoj strani nije u interesu da druga strana propada jer i jedni i drugi gube novac. A novac pokrece sve.

I da, na tvoj clanak mogu naci jos masu koji tvrde razlicito. Od razlicitih izvora. Isto ako uporedimo predikcije od prije par godina i danas, istina je negdje u sredini. Kao i uvijek. Tako je bilo i kada su birali da li ce da uvedu Euro ili ostave Funtu.

U svakom slucaju, imat cu te na umu ako mi bude trebala humanitarna pomoc. Vec 5 godina govore evo sad ce.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#2908 Re: Brexit

Post by geralt »

Ovim dogovorom je zadrzano slobodno trziste za robu (koju uglavnom EU izvozi u UK), ali ne i za usluge (koje uglavnom UK izvozi u EU). Mislim da je jasno ko je tu dobitnik a no gubitnik.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2909 Re: Brexit

Post by Edin H. »

a_de_facto wrote: 25/12/2020 22:47
I sama sam glasala za ostanak. Samo mi nije jasno sta sada trebamo? Plakati za prolivenim mlijekom? 52% Britanaca je glasalo za izlazak, i sada su svi ti ljudi nacionalisti i rasisti? Vrijeme da je da obe strane krenu naprijed i grade sudbinu u skladu sa rezultatima. Da, Britanija trenutno nema blizeg partnera od EU, ali isto tako ne znaci da nece imati. Kao sto sam rekla, sada je do njih da se dokazu i budu konkurentni na svjetskom trzistu. Zivim ovdje i svakodnevno se susrecem sa masom inovativnih, poduzetnih i obrazovanih ljudi koji ce pogurati zemlju na bolje. Na kraju krajeva to mi i daje nadu da ce biti ok. Ni jednoj strani nije u interesu da druga strana propada jer i jedni i drugi gube novac. A novac pokrece sve.

U svakom slucaju, imat cu te na umu ako mi bude trebala humanitarna pomoc. Vec 5 godina govore evo sad ce.
Naravno da su nacionalisti pod isprikom suvereniteta, rasisti je malo teza rijec, jer su referendum izgurale uz "nacionalno osvjestenu" radnicku klasu nacionane manjine poput Indijaca i Pakistanca, jer misle da ce umjesto Rumuna i Litvanaca biti mogucnosti da dovedu svoje sunarodnike, a i prave se vecim Pape od Pape. Kao uostalom ti ne shvatajuci da bi te svaki od tih glasaca napenalio nazad u BiH bez obzira na drzavljanstvo, cim im vise ne trebas za arbeti-a, a zasigurno te ne smatra ravnopravnom, osim ako nisi promijenila ime i prezime, pa te ne mogu na prvu skontati.

Opet ponavljas konzervativne floskule i besmislice. Briitanija do kraja ove godine posluje kao ravnoravna clanica EU, tek od iduce godine dolazi do promijena. A te promijene su sada zamaskirane obimnijom i skupljom birokracijom, sto ce sa vremenom dovesti do smanjenog rasta proizvodnje. Mnogi nece ni shvatiti sta se desava, jer ne mozes zaliti za onim sto se nikada nije ni desilo i sto nisi dosegnuo. Imas i u BiH mnostvo poduzetnih i obrazovanih ljudi, pa nesto ne vidjeh da zemlja bas napreduje. Sta mislis zasto?

Pa sto ne potpisase do sada te svi na nas cekaju medjunarodne sporazume, imali su dovoljno vremena, nego brze bolje u suru Mumine?

Nego kao sto rekoh hajde ti meni za nekih sest mjeseci do godinu izracunaj realni UK zivotni standard u odnosu na pre-EU stanje.

Dobro bice ribe da se jede...koju nece moci izvesti u EU.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2910 Re: Brexit

Post by Edin H. »

geralt wrote: 25/12/2020 23:10 Ovim dogovorom je zadrzano slobodno trziste za robu (koju uglavnom EU izvozi u UK), ali ne i za usluge (koje uglavnom UK izvozi u EU). Mislim da je jasno ko je tu dobitnik a no gubitnik.
Da taj dio je jako vazan, a za sada nejasan, a kljucna je uloga City-ja.

Neke banke i finansijske ustanove su se vec preselile.
a_de_facto
Posts: 3
Joined: 17/01/2014 19:41

#2911 Re: Brexit

Post by a_de_facto »

Edin H. wrote: 25/12/2020 23:15
a_de_facto wrote: 25/12/2020 22:47
I sama sam glasala za ostanak. Samo mi nije jasno sta sada trebamo? Plakati za prolivenim mlijekom? 52% Britanaca je glasalo za izlazak, i sada su svi ti ljudi nacionalisti i rasisti? Vrijeme da je da obe strane krenu naprijed i grade sudbinu u skladu sa rezultatima. Da, Britanija trenutno nema blizeg partnera od EU, ali isto tako ne znaci da nece imati. Kao sto sam rekla, sada je do njih da se dokazu i budu konkurentni na svjetskom trzistu. Zivim ovdje i svakodnevno se susrecem sa masom inovativnih, poduzetnih i obrazovanih ljudi koji ce pogurati zemlju na bolje. Na kraju krajeva to mi i daje nadu da ce biti ok. Ni jednoj strani nije u interesu da druga strana propada jer i jedni i drugi gube novac. A novac pokrece sve.

U svakom slucaju, imat cu te na umu ako mi bude trebala humanitarna pomoc. Vec 5 godina govore evo sad ce.
Naravno da su nacionalisti pod isprikom suvereniteta, rasisti je malo teza rijec, jer su referendum izgurale uz "nacionalno osvjestenu" radnicku klasu nacionane manjine poput Indijaca i Pakistanca, jer misle da ce umjesto Rumuna i Litvanaca biti mogucnosti da dovedu svoje sunarodnike, a i prave se vecim Pape od Pape. Kao uostalom ti ne shvatajuci da bi te svaki od tih glasaca napenalio nazad u BiH bez obzira na drzavljanstvo, cim im vise ne trebas za arbeti-a, a zasigurno te ne smatra ravnopravnom, osim ako nisi promijenila ime i prezime, pa te ne mogu na prvu skontati.

Opet ponavljas konzervativne floskule i besmislice. Briitanija do kraja ove godine posluje kao ravnoravna clanica EU, tek od iduce godine dolazi do promijena. A te promijene su sada zamaskirane obimnijom i skupljom birokracijom, sto ce sa vremenom dovesti do smanjenog rasta proizvodnje. Mnogi nece ni shvatiti sta se desava, jer ne mozes zaliti za onim sto se nikada nije ni desilo i sto nisi dosegnuo. Imas i u BiH mnostvo poduzetnih i obrazovanih ljudi, pa nesto ne vidjeh da zemlja bas napreduje. Sta mislis zasto?

Pa sto ne potpisase do sada te svi na nas cekaju medjunarodne sporazume, imali su dovoljno vremena, nego brze bolje u suru Mumine?

Nego kao sto rekoh hajde ti meni za nekih sest mjeseci do godinu izracunaj realni UK zivotni standard u odnosu na pre-EU stanje.

Dobro bice ribe da se jede...koju nece moci izvesti u EU.

Kao sto je neko rekao prije, ovo je ipak forum. Necemo promijeniti misljenje jedno drugom. Stoga, raspravu ostavljam ovdje jer bi oboje mogli tako do zore. Nesto sto sam naucila u pravom smislu rijeci jeste da stvari zaista nisu tako crne i bijele pa tako i u ovom slucaju. Zivot ide dalje i stvari se mijenjaju, kako na jednoj tako na drugoj strani. Mnogo ishoda je moguce i sa sadasnjeg stajalista, prikazati realnu predikciju je nemoguce.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#2912 Re: Brexit

Post by cimara »

Nikad Britanci nisu bili donji...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2913 Re: Brexit

Post by Challenger_ »

a_de_facto wrote: 25/12/2020 22:47...I sama sam glasala za ostanak. Samo mi nije jasno sta sada trebamo? Plakati za prolivenim mlijekom? 52% Britanaca je glasalo za izlazak, i sada su svi ti ljudi nacionalisti i rasisti? Vrijeme da je da obe strane krenu naprijed i grade sudbinu u skladu sa rezultatima. Da, Britanija trenutno nema blizeg partnera od EU, ali isto tako ne znaci da nece imati. Kao sto sam rekla, sada je do njih da se dokazu i budu konkurentni na svjetskom trzistu. Zivim ovdje i svakodnevno se susrecem sa masom inovativnih, poduzetnih i obrazovanih ljudi koji ce pogurati zemlju na bolje...
Nego šta!

- Ni Englezi ni UK nisu od juče, niti svijet počinje sa eksperimentima skorojevića. Niti se treba osvrtati na ovdašnji polusvijet koji je svoje nade uvijek polagao u vanjske aktere, koji je igrao na tuđina i uvijek, naravno, bio iznevjeren. A spas i propast je, gle, u nama samima.

U to ime želim Vama lično i Vašoj novoj zemlji svako dobro.




Živjeli!
User avatar
Hame_
Posts: 5424
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2914 Re: Brexit

Post by Hame_ »

Njih su Ameri naguzili i još su ih molili da ih više ne guze.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#2915 Re: Brexit

Post by bunk »

Nato,Eu.Un,Unicef,Fifa,Uefa....i tako ti eksperimenti skorojevica
:lol: :lol:
User avatar
Leverage
Posts: 9468
Joined: 27/05/2018 16:32

#2916 Re: Brexit

Post by Leverage »

bunk wrote: 27/12/2020 07:09 Nato,Eu.Un,Unicef,Fifa,Uefa....i tako ti eksperimenti skorojevica
:lol: :lol:
Đe god neka organizacija ima više od jedne države to su pravili masoni, hiluminati i gušteri.

Doduše i UK ćini više od jedne države. NjihA je napravio Nathan Rothschild.

Narod zna.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#2917 Re: Brexit

Post by bunk »

Leverage wrote: 27/12/2020 13:13
bunk wrote: 27/12/2020 07:09 Nato,Eu.Un,Unicef,Fifa,Uefa....i tako ti eksperimenti skorojevica
:lol: :lol:
Đe god neka organizacija ima više od jedne države to su pravili masoni, hiluminati i gušteri.

Doduše i UK ćini više od jedne države. NjihA je napravio Nathan Rothschild.

Narod zna.
Referirao sam na challengera.
S tobom se u slucaju brexita slazem 100%
User avatar
Leverage
Posts: 9468
Joined: 27/05/2018 16:32

#2918 Re: Brexit

Post by Leverage »

bunk wrote: 27/12/2020 13:29
Leverage wrote: 27/12/2020 13:13
bunk wrote: 27/12/2020 07:09 Nato,Eu.Un,Unicef,Fifa,Uefa....i tako ti eksperimenti skorojevica
:lol: :lol:
Đe god neka organizacija ima više od jedne države to su pravili masoni, hiluminati i gušteri.

Doduše i UK ćini više od jedne države. NjihA je napravio Nathan Rothschild.

Narod zna.
Referirao sam na challengera.
S tobom se u slucaju brexita slazem 100%
I ja sam.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#2919 Re: Brexit

Post by bunk »

:thumbup:
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#2920 Re: Brexit

Post by Bascarsija1 »

Engleska je konstantno u EU trazila specialni tretman. Nece zajednicku valutu je bio primjer.

Ja sam se nadao da im EU ne dadne nikakav ugovor. Al eto ne ispade tako.

Mislim da je ovo za Engleze los potez. Ali cijenim da zele da se uzdaju use i u svoje kljuse. Za to im svaka cast.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72572
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2921 Re: Brexit

Post by Velkoski »

The 51st State wrote: 25/12/2020 12:58 ovdje je celendzer u pravu, englezi su se spasili evropske birokratije i nastupajucih turbulenciju u eu, mogu se mirno okrenuti svom standardnom imperijalizmu pod okriljem amerike.
Zar ih nije Biden odjebao? Ili sam ja negdje nešto pogrešno pročit'o
Romanija
Posts: 2001
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2922 Re: Brexit

Post by Romanija »

Bascarsija1 wrote: 27/12/2020 19:50......Ali cijenim da zele da se uzdaju use i u svoje kljuse.....
Kljuse je riknulo prije bruku godina. Ja koliko sam dosad procitao po novinama sta je potpisano, sve je to kratkorocno i sve zavrsava sa 'ako druga strana, onda mi.....', ni jednoj strani (ovdje u UK) ovo nije potaman u sustini, ali ja mislim da je EU napokon svanulo samo da su nas se kutarisali i da se mogu okrenuti samim sebi.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#2923 Re: Brexit

Post by The 51st State »

Velkoski wrote: 27/12/2020 19:52
The 51st State wrote: 25/12/2020 12:58 ovdje je celendzer u pravu, englezi su se spasili evropske birokratije i nastupajucih turbulenciju u eu, mogu se mirno okrenuti svom standardnom imperijalizmu pod okriljem amerike.
Zar ih nije Biden odjebao? Ili sam ja negdje nešto pogrešno pročit'o
Ne odjebaje se to tako lako, sad ce bidenu trebati svaki saveznik u konfrontaciji sa kinom, a gb ima mnogo veci kapital kroz komonvelt nego raspala eu utopija. To sto se prdi pred izbore znas i sam da ne vazi posle izbora. Gb ima pivotalnu ulogu za anglosaksonski svijet i za njih se bas ne treba sikirati.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#2924 Re: Brexit

Post by ovo_malo_duse »

To je jedino sto ima. Uticaj baziran na istoriji. Trenutno sta nemaju su pare, ni nacin da ih prave jer Im je industrija u k..cu. Iako su bili van EU monetarne unite nisu mogli stancat funtu, jer je EU imala nadzor . Sad ce moci ali su im vec veci igraci iz bankarskog sektora stavili do znanja da to nece ici pomjeranjem institucija u Pariz i Dablin.
Koliko je zglajzo Boris i da mu trebaju glasovi skroz desnih da bi ovaj dogovor prosao i da ne zavrsi ko ona baka, vidi se u pokusajima da Im se dodvori povlacenjem iz EU fondova, kao npr. Erasimus gdje su Britanci godisnje izvlacili 300M eura za usavrsavanje studenata po EU univerzitetima. :-) :-)
Van svake pameti. Kao napravice oni svoj program. Od kojih para. Ovo isto ko ona provala za usmjeravanje sresstava za Zdravstveni sistem.
Jednostavno para nema. Ali kako kolega S&D rece pisemo se za godinu- dvije ....
Romanija
Posts: 2001
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#2925 Re: Brexit

Post by Romanija »

ovo_malo_duse wrote: 29/12/2020 08:15....Iako su bili van EU monetarne unite nisu mogli stancat funtu, jer je EU imala nadzor....
Netacno, bolje ne pisati stvari ako nisi siguran. To je bio jedan od razloga da Blair nikad nije ozbiljno razmisljao o prihvatanju Euro-a. Bank of England je nezavisna institucija koja sprovodi monetarnu politiku UK i zemalja koje prihvataju £ kao nacionalnu valutu. Tu se EU nista nije pitala. Monetarna politika u funta su bili najmanji problem kad je Brexit u pitanju.
Post Reply