Brexit

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#2851 Re: Brexit

Post by MorningStar »

https://www.bbc.com/news/election-2019-50770798

After 650 of 650 seats declared

Conservatives 365 (change: +47) Majority.

Seat change: +47
Votes: 13,966,451
Vote share %: 43.6
Vote share change: +1.2
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#2852 Re: Brexit

Post by Haman2 »

BRITANIJA BI USKORO MOGLA POSTATI RAZJEDINJENO KRALJEVSTVO: Škotska i Sjeverna Irska već kuju planove...
Građani Škotske prije pet godina izašli su na referendum o neovisnosti koji je odobrio tadašnji konzervativni premijer David Cameron. Netom prije glasanja zaprijetio je Škotima da će Ujedinjeno Kraljevstvo, ako ga Škotska napusti, uložiti veto na budući ulazak Škotske u EU.

Image

Nekoliko tisuća prosvjednika okupilo se u petak na ulicama najvećeg škotskog grada, Glasgowa, pod parolom “Nije moj premijer!”, misleći pritom na čelnika konzervativne stranke Borisa Johnsona.

“Sinoćnji rezultati izbora pokazali su da se pogledi Engleske ne poklapaju s našima i mi ne možemo nastaviti činiti ono što oni čine samo zato što smo tehnički u istoj državi”, izjavila je Tess Riley, jedna od prosvjednica, za škotski separatistički dnevnik The National.

“Ovdje sam jer je Škotska iznova i iznova ignorirana na svakim izborima i jer je vrijeme da dobijemo pravo glasa o našoj budućnosti”, kazala je Lauren Pearson.

Johnsonova stranka pretrpjela je težak poraz u škotskim izbornim jedinicama, gdje je velika većina glasala za Škotsku nacionalnu stranku, koju predvodi škotska premijerka Nicola Sturgeon.

Škoti su većinom bili protiv Brexita, a prosječni škotski glasač znatno je bliži idealima EU nego vrijednostima za koje se zauzima aktualna verzija britanske konzervativne stranke. Škoti su otvoreni, liberalni, tolerantni, multikulturalni, željni trgovine s kontinentom i otvoreni spram migracija.

Građani Škotske prije pet godina izašli su na referendum o neovisnosti koji je odobrio tadašnji konzervativni premijer David Cameron. Netom prije glasanja zaprijetio je Škotima da će Ujedinjeno Kraljevstvo, ako ga Škotska napusti, uložiti veto na budući ulazak Škotske u EU.

Izigrani glasači
Napomena: Cijeli tekst ako kliknete na link: http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/136 ... anove.html
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44883
Joined: 29/12/2005 01:20

#2853 Re: Brexit

Post by jeza u ledja »

omar little wrote: 13/12/2019 01:47
ja gore govorim za ameriku i trump 2020.

corbyna u uk ne podnose. da je ne znam kakvu platformu imao, ne bi za njega glasali. a, i nisu anti-brexitovci bili skupljeni oko laburista, rasprseni su bili.
Govoris to na temi o UK u trenutku kad je izrazito lijevo nastrojen politicar dozivio najgori poraz u zadnjih 80 godina.
Ako se ikakav zakljucak o USA izborima moze donjeti na osnovu ovih u UK od juce - taj zakljucak je potpuno suprotan od tvoga - da bi izrazito lijevo orjentisan politicar izgubio izbore protiv Trumpa, i to ogromnom vecinom.

Al ne, hajmo bit tvrdoglavi i ponavljat jedno te isto. Uklapat svaki dogadjaj u pricu koja ce odgovarati vlastitom nahodjenju, iako stvari na terenu govore potpuno suprotno.

Vise je Challenger u pravu sa svojim standardno smjehotresnim zakljuccima ovdje nego ti sa ovim.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#2854 Re: Brexit

Post by omar little »

CLINTON 2016
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44883
Joined: 29/12/2005 01:20

#2855 Re: Brexit

Post by jeza u ledja »

Corbyn 2019
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2856 Re: Brexit

Post by cyprus »

Edin H. wrote: 13/12/2019 22:55
cyprus wrote: 13/12/2019 01:04
Leverage wrote: 13/12/2019 00:55
Zato što se nisu dodvoravali pro-Brexit glasačima na sjeveru Engleske i u Velsu. Ti ljudi koji vječno glasaju za Laburiste glasali su na referendumu (i ostali pri toj odluci) za Brexit. Corbyn im nije nudio Brexit, Johnson jeste i to je to.
Pa ako sam ja dobro razumio, izgleda da je podrška za Brexit dodatno porasla... Kako to?
Nije,bez obira sto nemaju nadpolovicnu vecinu takav im je izborni sistem te su konzervatici dovoljno mandata da rade sta im je volja

UK vote share
After 650 of 650 seats
Party % share

CON Conservative 43.6%
LAB Labour 32.1%
LD Liberal Democrat 11.5%
SNP Scottish National Party 3.9%
GRN Green 2.7%
BRX The Brexit Party 2.0%


Saberi glasove stranaka koje su ostanak u EU - Labour, Liberal Democrats, SNP i Green
U tom slučaju mogu samo reći - al su nesposobni jbte :-) :-)

Pa zar se nije mogla formirati neka jasna remain koalicija, ako je već riječ o sudbonosnom pitanju budućnosti Ujedinjenog Kraljevstva? Ili možda Laburisti nisu svi načisto da su remain? Mislim, izvinjavam se na možda glupim pitanjima i konstatacijama :oops: - zaista zbog nekih ličnih obaveza nisam stigao da pratim koliko bih inače pratio...
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2857 Re: Brexit

Post by Point. »

Kaf vidiš ovog Borisa i ko ih vodi, onda skontaš koliko su Britanci grohnuli.
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2858 Re: Brexit

Post by Leverage »

cyprus wrote: 15/12/2019 08:20 U tom slučaju mogu samo reći - al su nesposobni jbte :-) :-)

Pa zar se nije mogla formirati neka jasna remain koalicija, ako je već riječ o sudbonosnom pitanju budućnosti Ujedinjenog Kraljevstva? Ili možda Laburisti nisu svi načisto da su remain? Mislim, izvinjavam se na možda glupim pitanjima i konstatacijama :oops: - zaista zbog nekih ličnih obaveza nisam stigao da pratim koliko bih inače pratio...
Koalicija je bogohulna riječ u britanskoj politici, svi bježe od toga, puno češća je manjinska vlada. Predizborna koalicija je nešto što ne postoji u tamošnjem rječniku.

Nekoliko je faktora tu. Prije svih FPTP sistem uopšte ne favorizuje koaliciono udruživanje. Nije to kao u proporcionalnom sistemu hajmo sastavit listu pa ko prođe, ovdje bi valjalo da se objasni pojedincima širom države da eto radi višeg cilja treba da se sklone i podrže nekog kandidata neke druge partije sa kojim su možda godinama vodili žestoke borbe za to mjesto. Inače, iako bi neko mogao pomisliti tako, među Laburistima, Liberalima i SNP-ovcima nema ama baš nikakve ljubavi, u nekim dijelovima države (gdje Konzervativci nisu baš dobrostojeći) među njima se vodi pravi rat pred svake izbore. Dodatno, bilo kakav dogovor sa separatističkim SNP-om, PC-om i sličnim nikako ne bi legao tradicionalnim glasačima Laburista i Liberala.

Liberali, SNP, PC i Zeleni su načisto, žele EU. Laburisti ne samo da nisu načisto nego su baš najvjerniji glasači Laburista donijeli prevagu i na referendumu i sad glasajući dijelom za Konzervativce, a dijelom za Farageovu Brexit partiju. Corbynov predizborni manifesto bavio se uglavnom NHS-om i stvarima koji nemaju veze sa Brexitom, a i on sam je rekao da bi na novom referendumu bio neutralan.

Da zaključimo, možebitnu (dakle i to je upitno) remain većinu puno više politički razdvaja nego što spaja.

Eh sad, vrlo važno je istaći i slijedeće. Konzervativci su godinama većinski bili pro-remain, prije referenduma možda je najviše trećina parlamentaraca bila za izlazak. Nakon referenduma Konzervativci su postali većinski leave partija ali politika koju su vodili ostavljala je dojam neodlučnosti, pa su se birači na izborima za Europski parlament priklonili Brexit partiji, a Konzervativce kaznili jednocifrenim procentom glasova što je naravno bila katastrofa epskih razmjera.

Ako uzmemo u obzir da glasači nisu ni ranije vjerovali Farageu na opštim izborima postoji vjerovatnoća da bi on prošao tek malo bolje nego što jeste u slučaju da se nije desila presudna stvar ovdje, a onda bi remain opcija puno bolje prošla jer bi se i leave glasovi rasuli.

A presudan je naravno dolazak Borisa Johnsona koji je došao s jasnom leave pričom i skupio skoro sve leave glasove, što je u FPTP sistemu rezultiralo ovom drakonskom parlamentarnom većinom. Nije moja opcija, ali priznajem mu da je maestralno odradio posao. Ne samo da će izvesti UK iz EU kako je i želio nego je dobio izuzetno jak petogodišnji mandat i k tome izvukao je Konzervativnu partiju iz krize u kakvoj nisu bili još od dolaska Blaira na vlast. Trenutno je izuzetno jak kako u Parlamentu tako i u partiji i to će potrajati neko vrijeme. I to je epilog cijele priče.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2859 Re: Brexit

Post by cyprus »

Hajd da i nešto korisno pročitam na forumu :D

Stvarno dobro objašnjenje :thumbup: Imam samo još jedno pitanje - sad jelde ne postoji realna šansa da neko od konzervativaca u parlamentu glasa protiv Borisovog prijedloga za Brexit? Pretpostavljam da su na listama konzervativaca bile samo njemu lojalne pristaše leave opcije...

Nego, ako sam sad dobro skontao, Boris zaista jeste maestralno učvrstio svoju poziciju, ali je dobio dva vrlo vruća krompira u ruke - Škotsku i Sjevernu Irsku... Ako to uspije prebroditi bez ogromnih turbulencija, onda mu zaista treba skinuti kapu... Mada, ja mu želim sve najgore :)
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2860 Re: Brexit

Post by Edin H. »

Ovo je samo dio price, sustina je da je narodu bio vazniji Brexit u odnosu na stvari koje direktno uticu na kvalitetu zivota.

Kao prvo, uz svo postovanje, imas na celu laburista pogresnog covjeka u pogresno vrijeme - istinskog socijalistu. Kao takav Jeremy Corbyn ne moze ni u kom slucaju biti na strani korporativne bankarske institucije kao sto je EU, znaci iz potpuno drugih razloga nego konzervativci, koji su u biti igrali kod biraca na kartu ksenofobije i nacionalnog ponosa - it's time to get our country back i ostale besmislice.

Jeremy je covjek koji je svoj zivot posvetio borbi za socijalnu pravdu i kao takav je naravno protiv nuklearnog oruzanja, NATO pakta, podrzavao je pokrete i politicare koji nisu popularni u Engleskoj itd. To nisu pogledi popularni kod vecine biraca, ali on je kampanju vodio na pitanjima koje se ticu obicnog covjeka - ocuvanje National Health Service, uvodjenje drasticnih poreza velikim korporacijama i bogatima, poboljsanje obrazovnog sistema, besplatno studiranje itd. Desno orijentirani mediji su vodili nevidjenu kampanju protiv Corbyna proglasivsi partiju antisemitima i karakterisuci Corbyna drzavnim neprijateljem nacionalnih interesa broj 1, kao da ce sam Mao Ce Tung postati Prime Minister. Kao takav Jeremy nije mogao zauzeti jasnu poziciju o Brexitu, jer vecina glasaca laburista (preko 70%) kao i MP-a je za ostanak u EU, zato je rekao da ce zauzeti neutralnu poziciju, napraviti novi dogovor sa EU za koji ce se glasati na novom referendumu, uz opciju ostanka u EU.

Sad imas problem - posto si ipak partija ljevice i centra donekle ukoliko zauzmes puni pro-remain stav gubis glasace na sjeveru i Midlandsu koji su glasali za Brexit, u suprotnom gubis one poput Londona koji su cvrsto glasali za ostanak. Neutralna pozicija je rasula glasove, tako da su pojedini glasali za Liberal Democrats i Zelene (remain parties),mali broj za konzervativce,bez obzira sto mediji pisu (samo 1% glasova vise su dobili konzervativci u odnosu na 2017-tu), ali tu je i Brexit party, te konsekventno najveci gubitnik je stranka laburista. U biti se ipak sve svede na Brexit, kada je bilo blizu da prodje glasanje za People Vote, 19 Labour MP je glasalo protiv Jeremy ih nije mogao odstraniti, jer njegov stav zbog gore navedenog nije bio precizan, premda je imao smisla. Narodu je ipak jasniji koncept kapitalizma, nego Kardeljevog sistema samoupravljanja, bez obzira na prednosti potonjeg.

Boris je, premda je prije pisao clanak zasto treba ostati u EU odstranio (pa posije neke vratio) konzervativne MP-s koji su bili za ostanak, a neki su i sami napustili i presli u druge partije, formirali drugu partiju ili postali nezavisni. To je i odgovor na tvoje pitanje zasto sada nije moguca opozicija unutar konzervativne partije Brexitu.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#2861 Re: Brexit

Post by omar little »

nisu samo desnicarski mediji vodili tu "antisemitizam" kampanju, liberalni i "progresivni" mediji su je objerucke prihvatili. pa samo the guardian je imao clanak ili kolumnu o tome maltene na dnevnoj bazi. bas bilo ogavno za svjedociti. a, ja nisam nikakav corbynista.

fptp je zeznut sistem. kada se 2015. tjerao harper s vlasti u kanadi, ljudi su poizbacivali dugogodisnje kompetentne i popularne predstavnike iz drugih stranaka u korist liberala samo da se ne provuce harper.
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2862 Re: Brexit

Post by Leverage »

cyprus wrote: 15/12/2019 13:48 Hajd da i nešto korisno pročitam na forumu :D

Stvarno dobro objašnjenje :thumbup: Imam samo još jedno pitanje - sad jelde ne postoji realna šansa da neko od konzervativaca u parlamentu glasa protiv Borisovog prijedloga za Brexit? Pretpostavljam da su na listama konzervativaca bile samo njemu lojalne pristaše leave opcije...

Nego, ako sam sad dobro skontao, Boris zaista jeste maestralno učvrstio svoju poziciju, ali je dobio dva vrlo vruća krompira u ruke - Škotsku i Sjevernu Irsku... Ako to uspije prebroditi bez ogromnih turbulencija, onda mu zaista treba skinuti kapu... Mada, ja mu želim sve najgore :)
Nije baš tako, postoje tu neki dugogodišnji članovi Commonsa koje Johnson nije mogao mijenjati za sebi odane kandidate. Štaviše, o kandidatima se odlučuje na lokalnom nivou, ali centrala itekako ima uticaj na to ko će biti kandidat.

Ipak, pri ovakvoj većini potpuno je jasno da on ima dovoljan broj ruku, nakon ovakve pobjede rijetko ko će odbiti poslušnost, to se obično dešava kada premijer gubi na moći kao u slučaju Therese May. Sa 365 ruku realno politika velike većine će biti šuti i poklopi se, glasaj kako Johnson kaže.

Sjeverna Irska nije problem tog tipa kao Škotska. Tamo bi bilo kakva akcija prema nezavisnosti rezultirala stanjem prije Good Friday Agreementa, dakle manje-više ratom. Unionisti bi se borili za trenutno stanje čak i da London kaže ujedinite se s Irskom. Eto kakvo je stanje na terenu. Nema od te priče ništa u narednih 50 godina najmanje. Mnogi zaboravljaju činjenicu da su Unionisti većinski glasali leave, ali i bez toga u NI ili npr. Gibraltaru Brexit je minorna tema u odnosu na Unionizam. To je pitanje života i smrti tamo.

Škotska je, s druge strane, pravi problem. Johnson i Konzervativci generalno problem sa Škotskom neće rješavati nikakvim kompromisom nego političkom silom. Izuzevši period Camerona, Konzervativna partija nikad nije imala pretjeranog razumijevanja za političku posebnost Škotske, vodili su kampanju protiv osnivanja Škotskog parlamenta i (ali i Velške skupštine) i uvijek su bili protiv bilo čega što znači decentralizaciju UK.

Već sam pisao na ovu temu u ranijim postovima, Sturgeon može sanjati o referendumu narednih pet godina osim ako ne odluči da krene u vaninstitucijalno djelovanje, slično onom u Kataloniji.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2863 Re: Brexit

Post by cyprus »

Ma jasno mi je da je sjevernoirskim protestantima Brexit periferno pitanje u odnosu na unionizam... Ali šta je sa katolicima? Mislim da je njima Brexit i pogotovo neko jače povlačenje granice prema ostatku ostrva nimalo mila opcija, koju bi tek tako prihvatili...
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2864 Re: Brexit

Post by Leverage »

cyprus wrote: 15/12/2019 20:08 Ma jasno mi je da je sjevernoirskim protestantima Brexit periferno pitanje u odnosu na unionizam... Ali šta je sa katolicima? Mislim da je njima Brexit i pogotovo neko jače povlačenje granice prema ostatku ostrva nimalo mila opcija, koju bi tek tako prihvatili...
Pa nije naravno, ali njihova želja da napuste UK odavno je na maksimumu, problem je u mogućnostima. London ni ranije nije vodio politiku po njihovim željama, prevedeno na narodni jezik baš briga Johnsona i Konzervativnu partiju za želje sjevernoirskih republikanista. Pozvaće se na Good Friday Agreement i ćao.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2865 Re: Brexit

Post by cyprus »

Al Brexit je tektonski poremećaj... Sumnjam da Good Friday može imat isti kontekst prije i poslije njega... Na papiru možda, al u praksi teško... Kako god, vidjećemo...
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2866 Re: Brexit

Post by Leverage »

cyprus wrote: 15/12/2019 20:27 Al Brexit je tektonski poremećaj... Sumnjam da Good Friday može imat isti kontekst prije i poslije njega... Na papiru možda, al u praksi teško... Kako god, vidjećemo...
Pa ako neko bude odustao od njega onda se vraćamo na stanje prije, dakle - rat.

Ne vjerujem da je neko spreman na to.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2867 Re: Brexit

Post by Challenger_ »

Edin H. wrote: 15/12/2019 14:57Ovo je samo dio price, sustina je da je narodu bio vazniji Brexit u odnosu na stvari koje direktno uticu na kvalitetu zivota...
Leverage wrote: 13/12/2019 09:56Razlika je to što Johnson sad ima dovoljno ruku da provede deal pod uslovima koje je dogovorio sa EU liderima u oktobru i izvede UK iz EU 31. januara.
Da pozdravim upise Edina i Leveregea koji se zdušno potrudio da detaljno opiše stvar i da dodam jednu svoju impresiju. Mislim, takođe, da su rezultati ovih zadnjih izbora posljedica želje da se što prije definiše odnos sa Briselom i stavi tačka na "i", ali da poslije toga GB ulazi u period otvaranja drugih ozbiljnih pitanja što će determinisati česte vanredne izbore radi konsolidacije i redefinicije post-EU britanskog društva.

Ukratko, ispred nas je formalni Brexit pa serija vanrednih izbora. Konsolidacija ili ozbiljan problem. Tipujem na konsolidaciju.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2868 Re: Brexit

Post by Challenger_ »

cyprus wrote: 15/12/2019 20:27Al Brexit je tektonski poremećaj...
Posljedica onog što se vidjelo u Siriji i u Ukrajini a odavno osjetilo u novčaniku običnih građana. Kolaps predatorskog ekonomskog modela.
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#2869 Re: Brexit

Post by Novosti »

Samo Rusija je spas...
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2870 Re: Brexit

Post by Leverage »

https://www.klix.ba/komentari/200114147

Mislim, možemo kome tarisati I sam članak, ali posebno su mi zapeli za oko komentari, užas jedan koliko je ovaj narod politički nepismen, prosto frustrirajuće.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2871 Re: Brexit

Post by Challenger_ »

Ode GB.

Iko, išta?
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#2872 Re: Brexit

Post by Leverage »

Brexit se dogodio 12. decembra 2019. godine u 22:00 po lokalnom, odnosno 23:00 po srednjoeuropskom vremenu, kada se na očigled cijelog svijeta u programu BBC-a ukazala ova slika:

Image

Ono što se desilo prije 28 sati samo je posljedica rezultata izbora. Formalnost.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44883
Joined: 29/12/2005 01:20

#2873 Re: Brexit

Post by jeza u ledja »

:odustajem:
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#2874 Re: Brexit

Post by CikCikCikPogodi »

Image
nehora
Posts: 52
Joined: 09/01/2020 17:24

#2875 Re: Brexit

Post by nehora »

Rule Britannia!Britannia rule the waves! Britons never, never, never shall be slaves.
Post Reply