Brcko ;-)

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1351 Re: Brcko ;-)

Post by detroit-mercy »

prha wrote:Pa izbjeglicko, uceram mu ja :D Namjenjeno za izbjeglice, izbjeglice BiH rata. Nekad!
Sad je to ozbiljno naselje, imaju Bingo, univeritet,crkvu, osnovnu skolu. Sasomange.

Ama dodji s cojkom, djecom na par dana. Obidji sve redom. Lijepa je to carsija. Nekad smo bili 6 po velicini u SRBiH :-D I grad je najvise izmjesan etnicki u cijeloj Bosni... sto se meni jako svidja.

Samo pitaj, sta god bude trebalo. Pozz
Kolko prije trebas narucit glavusicu kod Dzimija :mrgreen: .
prha
Posts: 139
Joined: 07/09/2010 03:14
Location: USA

#1352 Re: Brcko ;-)

Post by prha »

detroit-mercy wrote:
prha wrote:Pa izbjeglicko, uceram mu ja :D Namjenjeno za izbjeglice, izbjeglice BiH rata. Nekad!
Sad je to ozbiljno naselje, imaju Bingo, univeritet,crkvu, osnovnu skolu. Sasomange.

Ama dodji s cojkom, djecom na par dana. Obidji sve redom. Lijepa je to carsija. Nekad smo bili 6 po velicini u SRBiH :-D I grad je najvise izmjesan etnicki u cijeloj Bosni... sto se meni jako svidja.

Samo pitaj, sta god bude trebalo. Pozz
Kolko prije trebas narucit glavusicu kod Dzimija :mrgreen: .
:lol: :lol: :lol:

Pa ako je janjeca glavusica, onda svakog petka imas... al i tad treba doci prije onih mezetlija, inace potamanise glavusicu i precagicu. Za telecu glavusu ti treba TERMIN! :lol:
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1353 Re: Brcko ;-)

Post by detroit-mercy »

Jel jos pice "Mladi Graditelji" :mrgreen:
User avatar
Optimus09
Posts: 2995
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#1354 Re: Brcko ;-)

Post by Optimus09 »

.
Last edited by Optimus09 on 02/06/2019 22:14, edited 1 time in total.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#1355 Re: Brcko ;-)

Post by sedma_7 »

prha wrote:Pa izbjeglicko, uceram mu ja :D Namjenjeno za izbjeglice, izbjeglice BiH rata. Nekad!
Sad je to ozbiljno naselje, imaju Bingo, univeritet,crkvu, osnovnu skolu. Sasomange.

Ama dodji s cojkom, djecom na par dana. Obidji sve redom. Lijepa je to carsija. Nekad smo bili 6 po velicini u SRBiH :-D I grad je najvise izmjesan etnicki u cijeloj Bosni... sto se meni jako svidja.

Samo pitaj, sta god bude trebalo. Pozz


Uh, jesam se rano sjetila odgovorit. :lol:
hvala na pozivu, čim bude prilike eto me u vaš gradić! :bih: :zjev:
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#1356 Re: Brcko ;-)

Post by Vladimir RUS »

sedma_7 wrote:Ne poznajem mnogo Brcko tj nikako. Sta je Ilićka? To neko selo? Ako je blizu stambeno naselje blizu grada, opet su to povoljne cijene.
Prije rata to je bilo jako nenaseljeno naselje sa podosta prostora, a sad ne mozes prepoznati koliko se izgradilo i sredilo. To je jedno poveliko naselje na periferiji Brckog, kada se krene ka Bijeljini. Tu je cijena kvadrata stana ako ne i najniza u Brckom.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1357 Re: Brcko ;-)

Post by kokuz_sa »

Koji je najoptimalniji put iz Sarajeva za Brcko..

Nisam gore isao ne pamtim...a valja mi sada

Olovo
Kladanj
Zivinice
Jel na sicki ili na Dubrave
Celic ili srebrenik
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#1358 Re: Brcko ;-)

Post by Heller »

kokuz_sa wrote: 14/11/2019 18:25 Koji je najoptimalniji put iz Sarajeva za Brcko..

Nisam gore isao ne pamtim...a valja mi sada

Olovo
Kladanj
Zivinice
Jel na sicki ili na Dubrave
Celic ili srebrenik
Srebrenik-Šićki-Živinice

Edit: sad viđoh otkad je post :lol:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1359 Re: Brcko ;-)

Post by kokuz_sa »

Heller wrote: 19/11/2019 16:03
kokuz_sa wrote: 14/11/2019 18:25 Koji je najoptimalniji put iz Sarajeva za Brcko..

Nisam gore isao ne pamtim...a valja mi sada

Olovo
Kladanj
Zivinice
Jel na sicki ili na Dubrave
Celic ili srebrenik
Srebrenik-Šićki-Živinice

Edit: sad viđoh otkad je post :lol:
Haha

Tako sam i otisao iz Sa na sicki, srebrenik i Brcko
Al kada se vracao belaj..

Samo sto izasao iz Brckog saobracajna..i policija vraca nazad..
I hajd
Odem
Celic.. i kontam presjec na Sicki da ne idem kroz guzvu u TZ..
I zavrsim na Humcu, jasenovice..
Preko Majevice i 10km makadama..
:-)
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#1360 Re: Brcko ;-)

Post by Vladimir RUS »

Preko kog prije stignes, taj ti je najoptimalniji. :D
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1361 Re: Brcko ;-)

Post by So What! »

Pogledajte kako se pretovara roba u jedinoj luci u BiH, uskoro počinje njena modernizacija
Image

Modernizacija jedine međunarodne luke u Bosni i Hercegovini, smještene na rijeci Savi u Brčkom, trebala bi početi za mjesec. Višemilionskim projektima, uz povećanje plovnosti rijeke, postići će se bolje poslovanje i širenje lepeze usluga.

Strateški značaj Luke Brčko, koja se geografski nalazi na odličnom položaju, u proteklim godinama od nadležnih s državnog nivoa nije prepoznat na adekvatan način, zbog čega se stvorilo nekoliko velikih problema.


Pretovar robe u brčanskoj luci

Lučki izvori prihoda dolaze iz pretovara različite robe, zakupnina zatvorenog i otvorenog skladišnog prostora te carinskog terminala, koji zbog nedjelovanja u punom kapacitetu, sada donosi znatno manje novca u odnosu na period prije tri godine. Tome je doprinijelo zatvaranje mosta za teretni promet Brčko - Gunja u Hrvatskoj, čije bi ponovno aktiviranje ili nova izgradnja bili od velikog značaja.

Pad prihoda

"Mi smo 2017. od terminala imali prihod u iznosu od 1,2 miliona KM, a prošle godine je on bio 620 hiljada maraka. Kada je riječ o poslovanju u pandemiji koronavirusa, luka je imala određene gubitke, jer su neki od naših komitenata, poput ArcelorMittala iz Zenice, TMD groupa iz Gradačca i Belisara iz Brčkog, smanjili obime svog poslovanja, odnosno nisu pretovarali količine robe kao u ranijim godinama", kazao je za Klix.ba Perica Josić, direktor Luke Brčko.

Prihodi su ove godine planirani u iznosu od dva miliona konvertibilnih maraka, dok su rashodi približni spomenutoj cifri. Uprkos problemima sa kojima se suočavaju, uprava luke očekuje pozitivno poslovanje.

"Uz pandemiju, nama je najznačajniji problem loša plovnost rijeke Save, koja je plovna okvirno 160 dana godišnje. Kada bi se plovni put očistio, za što imamo izrađen idejni projekt i determinisane četiri kritične tačke, imali bismo plovnost od blizu 220 dana godišnje, što bi nam veoma značilo, jer bismo mogli pretovarati robu dva mjeseca više nego sada. Nažalost, o tome ne odlučuju Brčko distrikt, niti luka, već Vijeće ministara BiH, uz saglasnost Republike Hrvatske i Srbije", istaknuo je Josić.

Image
Perica Josić

U brčanskoj luci trenutno je zaposleno 60 osoba koje su raspoređene na raznim poslovima. Većina njih je angažovana na pretovaru robe, koji obavljaju uz pomoć dotrajale mehanizacije, odnosno dvije portalne dizalice koje su nosivosti pet tona i starosti su više od 50 godina, a dvije decenije su mlađi viljuškari, utovarivači i bager.

S ciljem rješavanja problema pokrenuti su projekti izgradnje i uređenja platoa, nabavke nove dizalice i izgradnje pruge te pristupne ceste. Sve to će koštati 20 miliona konvertibilnih maraka, a za tu namjenu Brčko distrikt je dobio kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u spomenutom iznosu, od čega je šest miliona KM grant sredstava.

"Trenutno smo u fazi realizacije tih projekata, kroz raspisana tri tendera. Prvi se odnosi na rekonstrukciju platoa s odvodnjom oborinskih voda. On je završen i izabran je najpovoljniji ponuđač, odnosno izvođač radova i riječ je o Bijeljina i Prijedor putevima. Sada smo u fazi dobijanja bankarske garancije, a nakon toga, nadam se već sljedeće sedmice, bi trebalo uslijediti potpisivanje ugovora. Potom imamo 28 dana da uvedemo izvođača u posao, tako da mi mehanizaciju na terenu očekujemo za mjesec", pojasnio je Josić.

On ističe da bi završavanje započetih projekata omogućilo konkurentnu luku koja bi u konačnici bila pokretač privrede i Bosne i Hercegovine.

Razvojem do novih radnih mjesta

Revitalizacijom luke, povećanjem obima posla i dolaskom novih komitenata koji će svoju djelatnost obavljati u luci, planirana su također i nova zapošljavanja.

Prostornim kapacitetima luka pokriva površinu od blizu 14 hektara, a veći dio površine sačinjavaju operativna obala s pomoćnim i pratećim sadržajima, otvorena i zatvorena skladišta te radionički prostor. U sklopu lučke teritorije nalazi se i carinski terminal površine pet hiljada kvadratnih metara.

Geografski se nalazi na veoma dobrom položaju, zbog blizine s Evropskom unijom, s kojom se povezuju željezničkim, drumskim i riječnim saobraćajem. Josić smatra da bi te prednosti trebalo u potpunosti iskoristiti.

"S državnog nivoa dosad nismo imali finansijsku, niti pomoć u mehanizaciji ili opremi. Nadam se da će se to popraviti, a u smjeru bolje saradnje već imamo obećanja. Naime, prije nekoliko dana smo održali sastanak s Miroslavom Gavrićem, koordinatorom pri Vijeću ministara BiH iz Brčko distrikta te smo ga upoznali o situaciji. Od njega imamo obećanje da će pokušati učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi pomogao luci te kako bi ona napokon bila prepoznata kao strateški projekt", naveo je Josić.

Brčanska luka ima izuzetno dobru saradnju s Upravom za indirektno oporezivanje BiH i Državnom graničnom policijom, zbog čega se sve procedure za komitente i brodare odvijaju izuzetno brzo, bez zastoja i čekanja.
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1362 Re: Brcko ;-)

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by So What! on 27/05/2021 09:44, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1363 Re: Brcko ;-)

Post by So What! »

User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#1364 Re: Brcko ;-)

Post by new_jazzWa »

Nu!
Jos mi ziva najdraza tema :)
A i nick i pwd mi rade :)
Brzinski pozdrav!
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1365 Re: Brcko ;-)

Post by Grean »

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/R ... rba/693387

O kakvim "ratnim zastavama" pricaju? Pretpostavljam pokusavaju satanizovati Ljiljane i u Brckom.

Policija reagovala.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1366 Re: Brcko ;-)

Post by sehohari »

Šta je to u Brčkom trenutno?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#1367 Re: Brcko ;-)

Post by seoBIH »

Ništa, sve kao i ranije, zašto pitaš?
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1368 Re: Brcko ;-)

Post by sehohari »

seoBIH wrote: 09/01/2022 21:57 Ništa, sve kao i ranije, zašto pitaš?
Pa ne znam, kažu da je neko sranje, pa da pitam
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1369 Re: Brcko ;-)

Post by Truba »

https://avaz.ba/vijesti/bih/783340/u-br ... -halilovic
Umro profa kemal
Izgleda bio institucija
User avatar
dr_Evil
Posts: 12051
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1370 Re: Brcko ;-)

Post by dr_Evil »

Grean wrote: 26/11/2021 17:57 https://www.nezavisne.com/novosti/bih/R ... rba/693387

O kakvim "ratnim zastavama" pricaju? Pretpostavljam pokusavaju satanizovati Ljiljane i u Brckom.

Policija reagovala.
Oplakah :D Dan drzavnosti provokacija.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1371 Re: Brcko ;-)

Post by -Ekser- »

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1372 Re: Brcko ;-)

Post by ¤ jelena ¤ »

-Ekser- wrote: 08/12/2022 15:25
Da, napokon! :thumbup:

U okviru ovog kompleksa dobijamo uskoro, nadam se, savremeno kino, čemu se djeca neizmjerno raduju već unaprijed, :thumbup: :srce:

tako da nam ostaju saamo još:

biciklističke staze 🚲
zatvoreni bazeni 🏊
pozorište 🏤

da bismo ličili na lijepi, ravničarski grad u koji vrijedi svratiti na par dana pa i ostati.🌇🥰👌
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1373 Re: Brcko ;-)

Post by Truba »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/84 ... u-dvoristu

čitam sinoć naslov ubilo 54 godišnju ženu u brčkom

jutros kolege pričaju...skontam znam ženu bio u brčkom na koncertu u crkvi
imam e mail i viber korespodenciju...imam i fotogtafije župnog zbora u kojem pjeva
čini mi se majka 3 djece profa matematike

RIP
Post Reply