Brcko ;-)

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1276 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 21:30, edited 1 time in total.
czvacek
Posts: 13
Joined: 22/04/2009 15:20

#1277 Re: Brcko ;-)

Post by czvacek »

Ima li neko iz Brckog koji ima vrijeme da mene malo pokazi Brcko u subotu ili nedjelju (12./13. 10. 2013g)? Ja kao stranac samo malo znam iz knijgama i cu sam vidjeti kako je zivot u ovom gradu. Govorim engleski, njemacki i malo vaseg jezika.
Clemens
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1278 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 21:52, edited 1 time in total.
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#1279 Re: Brcko ;-)

Post by matematicar_teski »

kakva je situacija u brckom sada, je li brcko vecinski probosanski grad? Ili je jos priklonjeniji tamnom vilajetu rŠ.
Prevedeno jesmo li vecina ?
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1280 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

mislim da je u gradu vise pravoslavaca (ja ih volim ovako zvati :) )
ali je okolina uglavnom muslimansko stanovnistvo,par velikih sela (brka, rahic, maoca,vrazici)
dosta je i katolika upravo u toj okolici (zovik, cerik, bijela)
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1281 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 21:56, edited 1 time in total.
zavrzlama
Posts: 10298
Joined: 15/01/2006 18:35

#1282 Re: Brcko ;-)

Post by zavrzlama »

Ivo Lola wrote:mislim da je u gradu vise pravoslavaca (ja ih volim ovako zvati :) )
ali je okolina uglavnom muslimansko stanovnistvo,par velikih sela (brka, rahic, maoca,vrazici)
dosta je i katolika upravo u toj okolici (zovik, cerik, bijela)
dajes netacne podatke...

prvo...vrazici su u federaciji a ne u DC Brcko...
drugo mjesne zajednice koje cine grad Brcko su uglavnom sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom(Kolobara,Rosulje,Klanac,Rijeke,Brod,Dizdarusa itd)

srbi su vecina jedino u es naselju i ilicki i grcici....najbolji pokazatelj su skole u gradu i % ucenika srba,hrvata i bosnjaka..
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1283 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 21:56, edited 1 time in total.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1284 Re: Brcko ;-)

Post by -Ekser- »

zavrzlama wrote:
Ivo Lola wrote:mislim da je u gradu vise pravoslavaca (ja ih volim ovako zvati :) )
ali je okolina uglavnom muslimansko stanovnistvo,par velikih sela (brka, rahic, maoca,vrazici)
dosta je i katolika upravo u toj okolici (zovik, cerik, bijela)
dajes netacne podatke...

prvo...vrazici su u federaciji a ne u DC Brcko...
drugo mjesne zajednice koje cine grad Brcko su uglavnom sa vecinskim bosnjackim stanovnistvom(Kolobara,Rosulje,Klanac,Rijeke,Brod,Dizdarusa itd)

srbi su vecina jedino u es naselju i ilicki i grcici....najbolji pokazatelj su skole u gradu i % ucenika srba,hrvata i bosnjaka..
Image

Plavo - Srbi
Zeleno - Bošnjaci
Crveno - Hrvati

Izvor: nolinks
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#1285 Re: Brcko ;-)

Post by matematicar_teski »

ova ti karta ne valja nista ;)
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#1286 Re: Brcko ;-)

Post by -Ekser- »

Kako kome. :wink:
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1287 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

znam da su vrazici u opstini celic, ali gravitiraju brckom, zbog toga sam ih spomenuo

ne znam odakle su ovi podaci i koliko su tacni, ali ja sam reko svoje misljenje, dakle nezvanicno
imao sam dojam da je u gradu vise srba, i imam ga i dalje... ali eto haman da grijesim
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1288 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 22:03, edited 1 time in total.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1289 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

ma znam ja to sve, sa tog sam kraja
i celic danas puno vise gravitira brckom

prvo zato sto je neuporedivo blize (ljudi iz brckog biciklima idu u celic na bazene), do tuzle ima 50 km preko priboja
a drugo zato sto je i ta najbliza veza sa tuzlom preko majevice za vrijeme rata (a i dosta dugo posle rata) bila "neupotrebljiva" pa se onda silom prilika moralo okrenuti brckom
kad kazem neupotrebljiva mislim na to da niko normalan makar 2-3 godine iza rata nije iso u lopare, postoji prica da je neki covjek (bosnjak) otiso tamo i da je ubijen u samom centru lopara, negdje odma po zavrsetku rata
zna li neko sta o tome ?
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#1290 Re: Brcko ;-)

Post by _majevica_ »

Ivo Lola wrote:ma znam ja to sve, sa tog sam kraja
i celic danas puno vise gravitira brckom

prvo zato sto je neuporedivo blize (ljudi iz brckog biciklima idu u celic na bazene), do tuzle ima 50 km preko priboja
a drugo zato sto je i ta najbliza veza sa tuzlom preko majevice za vrijeme rata (a i dosta dugo posle rata) bila "neupotrebljiva" pa se onda silom prilika moralo okrenuti brckom
kad kazem neupotrebljiva mislim na to da niko normalan makar 2-3 godine iza rata nije iso u lopare, postoji prica da je neki covjek (bosnjak) otiso tamo i da je ubijen u samom centru lopara, negdje odma po zavrsetku rata
zna li neko sta o tome ?
Brcko-Lopare-G.Tuzla-Tuzla ima 55 km.Preko Priboja ima oko 65 km...Preko Srebrenika 75 km.Niko nije ubijen u Loparama.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1291 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

nije tacno
celic-lopare-priboj-tuzla 55 km
izmjereno u najmanje 10 navrata sa razlicitim autima :)
preko gornje tuzle je takodje krace, 45 km

preko srebrenika imas i vise od 75, puno vise, mozda 90
al ko jos iz celica ide u tuzlu preko srebrenika, postoje najmanje 4 kraca puta za koja ja znam

ma ta prica o ubistvu je i meni djelovala vise ko neka urbana legenda al eto... bilo je prica... spomeno sam to u kontekstu udaljavanja celica od tuzle i priblizavanja brckom
al u zadnje vrijeme se to opet vraca, jer i brcko samo po sebi se okrece tuzli tako da automatski i celic ide tim putem
znam licno primjere djece koja idu u skolu
zadnjih par generacija uglavnom upisuju skole u tuzli
bas sam sinoc prebrojavo djecu sa tog celickog kraja koju znam, i prvi put se desilo da je vise onih koji su u tuzli na skolovanju nego u brckom
naravno glavni razlog je fakultet kojeg u brckom nema, barem ne onog pravog, drzavnog
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1292 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 22:58, edited 1 time in total.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1293 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

Cybernetic wrote:U Brckom ima samo jedan pravi faks, naime Ekonomski fakultet, osnovan 1976. godine. Do rata je bio ispostava Univerziteta u Tuzli. Danas je u sastavu Univerziteta u Istocnom Sarajevu.
ma dobro razumijemo se
u brckom nema fakulteta :)
zna se ko ide na taj iz istocnog sarajeva a ko u tuzlu
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#1294 Re: Brcko ;-)

Post by _majevica_ »

Ivo Lola wrote:nije tacno
celic-lopare-priboj-tuzla 55 km
izmjereno u najmanje 10 navrata sa razlicitim autima :)
preko gornje tuzle je takodje krace, 45 km

preko srebrenika imas i vise od 75, puno vise, mozda 90
al ko jos iz celica ide u tuzlu preko srebrenika, postoje najmanje 4 kraca puta za koja ja znam

ma ta prica o ubistvu je i meni djelovala vise ko neka urbana legenda al eto... bilo je prica... spomeno sam to u kontekstu udaljavanja celica od tuzle i priblizavanja brckom
al u zadnje vrijeme se to opet vraca, jer i brcko samo po sebi se okrece tuzli tako da automatski i celic ide tim putem
znam licno primjere djece koja idu u skolu
zadnjih par generacija uglavnom upisuju skole u tuzli
bas sam sinoc prebrojavo djecu sa tog celickog kraja koju znam, i prvi put se desilo da je vise onih koji su u tuzli na skolovanju nego u brckom
naravno glavni razlog je fakultet kojeg u brckom nema, barem ne onog pravog, drzavnog
To ako mjeris kilometrazu sa Pukisa. :lol:
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1295 Re: Brcko ;-)

Post by Ivo Lola »

bujrum pajdo moj provjeri sve ovo
ako sam jednu fulo vise od 5 km priznajem da si ti upravu
User avatar
new_jazzWa
Posts: 930
Joined: 24/10/2006 20:28
Location: zamalo pa izgubljena

#1296 Re: Brcko ;-)

Post by new_jazzWa »

:helou:
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#1297 Re: Brcko ;-)

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#1298 Re: Brcko ;-)

Post by art vandeley »

Kakav je put preko Celica do Ugljevika? Nikada tamo nisam skretao pa nemam ni predstavu a kontam iz Orašja na utakmicu sutra pa ako ima nesta na sta bih trebao racunati I obratiti paznju molio bih da ovdje iznesete... Ili eto, koliko od Brckog okvirno treba vremena normalne voznje do Ugljevika?
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#1299 Re: Brcko ;-)

Post by Šunj »

Image
SRBI U VLASTI DISTRIKTA OSUDILI PRIJETNJE BOŠNJAKA DA ĆE SRUŠITI SPOMENIK SRPSKIM BRANIOCMA
Utorak, 26 Maj 2015 12:21

-Srpski predstavnici u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti Brčko distrikta najoštrije osuđuju neprimjerene izjave pojedinih bošnnjačkih članova Vlade u vezi sa Spomenikom srpskim braniocima Brčkog, koje su iznesene na poslednjem kolegijumu Vlade .

Ispoljavanje rušilačkih namjera prema ovom, za Srbe u Brčkom, najsvetijem mjestu, pa makar i verbalno i u afektu, ne može proći bez adekvatne reakcije i osude, i to ne samo predstavnika Srba u vlasti Distrikta, već i Bošnjaka i Hrvata koji se zalažu za jačanje međunacionalnog poverenja i tolerancije.

Članovi Vlade koji stoje iza ovakvih izjava ne mogu više biti partneri predstavnika Srba u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, po bilo kom pitanju. Zbog toga, smo odlučili da do daljnjeg suspendujemo podršku svim inicijativama koje dolaze od takvih članova Vlade, uključujući i razgovore o lokacijama za izgradnju džamije- navedeno je u saopćenju.



[email protected].
User avatar
Šunj
Posts: 1621
Joined: 13/02/2010 04:02
Location: American Samoa

#1300 Re: Brcko ;-)

Post by Šunj »

http://www.otisak.ba/brcko/28430-udik-p ... rckom.html
UDIK PODRŽAVA HAPŠENJE ĐORĐA RISTANIĆA U BRČKOM
četvrtak, 28 Maj 2015 15:18

Image
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) pozdravlja hapšenje ratnog gradonačelnika Brčkog Đorđa Ristanića. U više navrata podcrtvali smo važnost ovog dana, jer je bivši gradonačelnik izbjegavao procesuiranje.

Đorđe Ristanić (rođen 2. avgusta 1957. godine u Brčkom), koji je stalno nastanjen u Brčkom bio je alfa i omega prvih mjeseci '92-e u Brčkom. Poznato lice srpskog gradonačelnika sa TV-a '92 tvrdilo je zapadnim medijima: Ja čvrsto garantujem da u Brčkom nije ubijen nijedan civil od srpske ruke, nego je ubijen od muslimanskih i hrvatskih granata“. Odmah nakon ovih izjava američki listovi su objavili fotografije egzekucije Huseina Krše i Hajrudina Muzurovića u Zanatskom centru u Brčkom.

Ratni gradonačelnik je također “nekoliko dana nakon preuzimanja vlasti” saznao od načelnika policije u Brčkom da je formiran “sabirni centar Luka” u kojem su bili zatvoreni ljudi nesrpske nacionalnosti.

„Ne znam zašto je formiran. Samo mogu da pretpostavim da su to formirale srpske vojne snage. Sjećam se da je bilo civila u ograđenom prostoru, ali, prema mom mišljenju i mišljenju Ratnog predsjedništva, nisu postojali pravni razlozi da se ti ljudi tamo odvode. Da bi se neko zatvorio, mora biti procedura i optužba, ali toga nije bilo”, pravdao se Ristanić u predmetu protiv Radovana Karadžića u ICTY.

U logoru Luka, prema Ristaniću, logoraši su premlaćivani i zlostavljani. „Kasnije sam čuo i za ubistva u Luci, ali ne tokom rata. Tada sam znao da se ljudi maltretiraju, da ih se tjera da pjevaju. To se čak čulo i po noći u gradu, to horsko pjevanje“, tvrdio je Ristanić u ICTY.

Ovim činom država pokazuje mogućnost da radi one stvari za koje je odgovorna i da ih sprovodi onog momenta kada ima želju da to čini.

http://www.otisak.ba/brcko/28426-sipa-p ... nic-f.html

Image

Image
Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) od jutros na više lokacija vrši pretrese u Brčkom, saznaje „otisak.ba“ sa lica mjesta. Prema nezvaničnim informacijama SIPA pretresa turističku agenciju u centru Brčkog čija je vlasnica supruga Đorđa Ristanića nekadašnjeg načelnika Općine Brčko koji je tokom rata tvrdio da u Brčkom nije ubijen ni jedan musliman. Prema nezvaničnim informacijama SIPA je uhapsila Ristanića.

U vrijemetih tih tvrdnji u Brčkom su zatvarani, mučeni i ubijani Bošnjaci i Hrvati. Ristanić je svjedočio i u predmetu Radovana Karadžića pred Haškim tribunalom.

[email protected].
Post Reply