Brčko - ključ rata i mira u BiH

User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#1 Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by DrugaGimnazija »

U zadnje vrijeme se Brčko (s pravom) spominje u raznim planovima raznih "strana", što ima smisla jer nema razgradnje BiH bez razgradnje Brčko distrikta.
Za sada znamo da postoje tajni planovi i "onih", i "ovih", a možda i stranaca, ali još nigdje nisu procurili detalji ijednog od tih planova. Stoga nam ne preostaje ništa nego da počnemo spekulisati šta bi moglo biti (i šta bi trebalo biti) u ovim planovima i kako bi se bitka za Brčko mogla odigrati.

Da se ovo sve odigravalo prije nekih desetak godina, znamo šta bi uradio predsjednik Mesić:
„Da sam predsjednik Republike u trenutku kada bi Milorad Dodik u Republici Srpskoj eventualno raspisao referendum o otcjepljenju od BiH, odmah bih vojskom prekinuo koridor u bosanskoj Posavini."
„Hrvatska je jamac Daytonskoga sporazuma. Kada bi Dodik referendumom o otcjepljenju srušio Daytonski sporazum, Republika Srpska odmah bi morala nestati, i zato bih vojno prekinuo koridor kod Brčkog.“
(https://www.slobodnaevropa.org/a/mesic_ ... 33453.html)

Sada su na pozornici neki drugi glumci, tako da je upitno kako bi sada reagovala Hrvatska. To nas upućuje na same sebe i koliko smo spremni da povučemo neke taktičke poteze prije nego što ih povuče Dodik. A, Dodik sigurno ima razrađene planove koordinirane sa Rusijom i Srbijom o tome kad i šta uraditi i kako biti na korak ispred "Zapada" i "Sarajeva".

Po mom mišljenju, ako Dodik povuče bilo koji potez vezan za policiju ili vojsku, oklopne jedinice Vojske iz baze Tuzla trebaju izaći na koridor i uspostaviti kontrolu nad njim tako što će se spojiti sa bataljonom u Orašju. To se mora izvesti brzo i onda stati. Ovo bi se moglo uraditi samo uz podršku Amerike. Istovremeno, zabraniti sve letove za Banja Luku. Onda nastaviti pregovarati o mirnom rješenju.
putokaz1
Posts: 12472
Joined: 31/05/2014 23:56

#2 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by putokaz1 »

Na početku rata 19920 JNA i Paravojska ulazi u Brčko(Zvornik i Bijeljinu)
1993 Hrvatska vojska nedaje podršku ARBIH koja je ušla u Brčko :!:
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by DaffyDuck »

Poslije JMBG protesta, uvelo ze entitetsko drzavljanstvo u BiH, gdje se od stanovnika distrikta trazilo da se izjasne drzavljanstvo kojeg entiteta zele. Mislim da je tu kartu, kako je i zamislio, Dodo i odigrao.
Al eto, potpisase, izglasase, dogovorise se.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#4 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by jasib »

Po ovoj teoriji "Brčko - ključ rata i mira u BiH", po kojoj je pozicija BD presudna za rat u BiH, čini se da izvan granica BD postoji neka visoko zidana neprelazna betonska granica, koja se ne može nikako preći, pa je jedini prolaz vojskama teritorija Brčko Distrikta, pa je stoga "Brčko - ključ rata i mira u BiH" :-) Jaštaje :lol: :lol: :lol:
...ako Dodik povuče bilo koji potez vezan za policiju ili vojsku, oklopne jedinice Vojske iz baze Tuzla trebaju izaći na koridor i uspostaviti kontrolu nad njim tako što će se spojiti sa bataljonom u Orašju. To se mora izvesti brzo i onda stati. Ovo bi se moglo uraditi samo uz podršku Amerike. Istovremeno, zabraniti sve letove za Banja Luku. Onda nastaviti pregovarati o mirnom rješenju.
e pa stvarno :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
putokaz1
Posts: 12472
Joined: 31/05/2014 23:56

#5 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by putokaz1 »

Brčko jest ključ jer teško će neko osvojit Gradačac,probali su 1992-1995 s 4om vojnom silom u Evropi
Samo tu se može napravit Čvrst koridor makar bio i 2 KM širine
Tu je jedino moguće spojiti MUP Šumske s Vojskom Srbije ali i Vojsku Hrvatske s nekim zasad zamišljenim formacijama Bošnjaka i Hrvata
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5958
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Kad procitam 4 vojna sila, odma dobijem proliv. :zzzz:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18449
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#7 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by GandalfSivi »

Ja jos uvijek ne kontam ima li NATO baza u Brckom?
Novak20
Posts: 13989
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#8 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Novak20 »

Ništa od toga da netko šalje trupe u Brčko.

https://dnevni.ba/2021/11/03/zapovjedni ... i-u-brcko/
Zapovjednik vojne misije EUFOR-a u BiH, general Alexander Platzer odbacio je mogućnost slanja međunarodnih vojnih snaga u distrikt Brčko, koji se posljednjih dana spominjao kao moguće mjesto izbijanja novog sukoba u Bosni i Hercegovini, prenosi slobodna dalmacija.hr.

Prvi je s tom tezom izišao šef SDA Bakir Izetbegović, a na njega su se nadovezali još neki od bošnjačkih političara i bivših vojnih dužnosnika..

Stalno me pitaju o prelasku trupa u Brčko i do danas nisam sasvim shvatio odakle je došao taj zahtjev. Mi smo tamo i trenutno ne vidimo potrebu za dodatnom nazočnošću trupa. Mislim da bi bilo više eskalacije nego deeskalacije ako se trupe pošalju u Brčko – kazao je general Platzer u intervjuu za za austrijski Der Standard, dodajući kako je ‘opća sigurnosna situacija u zemlji je stabilna’.

– Međunarodna zajednica izjasnila protiv okupacijskog scenarija prepustivši odgovornost države vlastima. Ne vidim potrebu da se to mijenja – naveo je u istom razgovoru.
User avatar
Altsa
Posts: 7369
Joined: 19/03/2004 18:31

#9 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Altsa »

Novak20 wrote: 03/11/2021 17:17 Ništa od toga da netko šalje trupe u Brčko.

https://dnevni.ba/2021/11/03/zapovjedni ... i-u-brcko/
Zapovjednik vojne misije EUFOR-a u BiH, general Alexander Platzer odbacio je mogućnost slanja međunarodnih vojnih snaga u distrikt Brčko, koji se posljednjih dana spominjao kao moguće mjesto izbijanja novog sukoba u Bosni i Hercegovini, prenosi slobodna dalmacija.hr.

Prvi je s tom tezom izišao šef SDA Bakir Izetbegović, a na njega su se nadovezali još neki od bošnjačkih političara i bivših vojnih dužnosnika..

Stalno me pitaju o prelasku trupa u Brčko i do danas nisam sasvim shvatio odakle je došao taj zahtjev. Mi smo tamo i trenutno ne vidimo potrebu za dodatnom nazočnošću trupa. Mislim da bi bilo više eskalacije nego deeskalacije ako se trupe pošalju u Brčko – kazao je general Platzer u intervjuu za za austrijski Der Standard, dodajući kako je ‘opća sigurnosna situacija u zemlji je stabilna’.

– Međunarodna zajednica izjasnila protiv okupacijskog scenarija prepustivši odgovornost države vlastima. Ne vidim potrebu da se to mijenja – naveo je u istom razgovoru.
A sto bi slao. Jel negdje puca.
plavi_E
Posts: 6598
Joined: 18/10/2021 19:47

#10 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by plavi_E »

Eufor je u Brckom i upoznat je sa situacijim bolje od svh forumasa na ovom forumu zajedno. Mnogi ovdje misle da niko od njih ne zna sta treba raditi kad prestane vaziti Dejton.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#11 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by 90minut »

znaci kraj puca se
saimidin
Posts: 2808
Joined: 20/05/2011 17:53

#12 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by saimidin »

Novak20 wrote: 03/11/2021 17:17 Ništa od toga da netko šalje trupe u Brčko.

https://dnevni.ba/2021/11/03/zapovjedni ... i-u-brcko/
Zapovjednik vojne misije EUFOR-a u BiH, general Alexander Platzer odbacio je mogućnost slanja međunarodnih vojnih snaga u distrikt Brčko, koji se posljednjih dana spominjao kao moguće mjesto izbijanja novog sukoba u Bosni i Hercegovini, prenosi slobodna dalmacija.hr.

Prvi je s tom tezom izišao šef SDA Bakir Izetbegović, a na njega su se nadovezali još neki od bošnjačkih političara i bivših vojnih dužnosnika..

Stalno me pitaju o prelasku trupa u Brčko i do danas nisam sasvim shvatio odakle je došao taj zahtjev. Mi smo tamo i trenutno ne vidimo potrebu za dodatnom nazočnošću trupa. Mislim da bi bilo više eskalacije nego deeskalacije ako se trupe pošalju u Brčko – kazao je general Platzer u intervjuu za za austrijski Der Standard, dodajući kako je ‘opća sigurnosna situacija u zemlji je stabilna’.

– Međunarodna zajednica izjasnila protiv okupacijskog scenarija prepustivši odgovornost države vlastima. Ne vidim potrebu da se to mijenja – naveo je u istom razgovoru.
To znaci put je slobodan, tko bude brzi

Mislim da ce to I biti prekretnica, ostaje da vidimo ko ide prvi I sta ce koristiti kao povod

Prosli put su to bili cetnici, na njih tipujem I sada
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by BHCluster »

Da li je supervizija ikada okoncana ili je zamrznuta?
emmir1
Posts: 4498
Joined: 07/06/2013 15:28

#14 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by emmir1 »

Da recimo naši političari imaju malo mozga Brčko bi već davno bilo spremno.

Imali su 25 godina da otvore firme i zaposle Bosnjake, da pomoću prijateljskih zemalja osiguraju jedno 10 fabrika koje bi pokrenule privredu.

Da iz ostalih gradova nasele Bosnjake po Brčkom.


Sada je minimum što je potrebno jeste par jedinica po 100 tinjak ljudi da svaki dan razrađuju i spremaju se da krenu put Brčkog

Bukvalno da dežuraju kao vatrogasci i budu spremni.


To isto vjerovatno planiraju i Srbi.
sumirprimus
Posts: 81913
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#15 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by sumirprimus »

putokaz1 wrote: 02/11/2021 23:01 Na početku rata 19920 JNA i Paravojska ulazi u Brčko(Zvornik i Bijeljinu)
1993 Hrvatska vojska nedaje podršku ARBIH koja je ušla u Brčko :!:
Kad smo usli u brcko?
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#16 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by DrugaGimnazija »

plavi_E wrote: 03/11/2021 17:22 Eufor je u Brckom i upoznat je sa situacijim bolje od svh forumasa na ovom forumu zajedno. Mnogi ovdje misle da niko od njih ne zna sta treba raditi kad prestane vaziti Dejton.
Upravo to je ovdje i pitanje - sta ce ko uraditi u tom slucaju? Koji su planovi RS-a, koji su planovi Eufora, a koji su planovi ovih ostalih?

Odnosno, hocemo li mi cekati da se uspostavi koridor RS-Srbija preko Brckog koji ce obezbjedjivati plavi sljemovi, ili imamo neki bolji plan?
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#17 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Tanqueray »

I sta onda ako se okupira Brcko :?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5958
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#18 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tanqueray wrote: 03/11/2021 21:41 I sta onda ako se okupira Brcko :?
Cuj šta onda, ako dođe do toga, onda vjerovatno ide i drugo poluvrijeme ali sa malo drugačijim odnosom snaga tačno 30 godina poslije... :)

Treba li ti crtati banjalučku enklavu ?

Sto bi reko Sejdo. Brčko je osigurač.

Ali biće ovo sve uredu, ne bi se ja sikirao za Brčko jer rahat patnja je ovdje krenula uvođenjem osmanskog protektorata davne 1463 i još ne prestaje. Danas je to neka kombinacija britansko-američko-evropskog protektorata.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25077
Joined: 08/09/2005 20:08

#19 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Haris.ba »

studiorum_tuzlaensis wrote: 03/11/2021 21:49 Ali biće ovo sve uredu, ne bi se ja sikirao za Brčko jer rahat patnja je ovdje krenula uvođenjem osmanskog protektorata davne 1463 i još ne prestaje. Danas je to neka kombinacija britansko-američko-evropskog protektorata.
Bio sam danas na jednom predavanju, i kazu rimski car poslao naredbu "da se pokore divlja plemena u podrucju danasnje centralne Bosne jer kopaju zlato i zadrzavaju ga za sebe".
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5958
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#20 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

... u dolini rijeke Hvojnice... :bih:
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#21 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Tanqueray »

studiorum_tuzlaensis wrote: 03/11/2021 21:49
Tanqueray wrote: 03/11/2021 21:41 I sta onda ako se okupira Brcko :?
Cuj šta onda, ako dođe do toga, onda vjerovatno ide i drugo poluvrijeme ali sa malo drugačijim odnosom snaga tačno 30 godina poslije... :)

Treba li ti crtati banjalučku enklavu ?

Sto bi reko Sejdo. Brčko je osigurač.

Ali biće ovo sve uredu, ne bi se ja sikirao za Brčko jer rahat patnja je ovdje krenula uvođenjem osmanskog protektorata davne 1463 i još ne prestaje. Danas je to neka kombinacija britansko-američko-evropskog protektorata.
Znaci blokirati prolaz za ljude koji zive u Banjaluci. Kako onda mislis da se iz Sarajeva ide bilo gdje :lol:
Seafarer112
Posts: 24
Joined: 17/02/2021 04:19

#22 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Seafarer112 »

Imam 24 godine, i ove ratnohuskacke izjave raznih politicara i novinara me pocinju zabrinjavati. Ne mogu da vjerujem da sa svim sranjima s kojima se moramo suocavati u BiH sad trebamo jos i biti zastrasivani da bi moglo doci do rata.Do nedavno sam bio dijete/nezreo momak i nisam dosadasnje huskanje u BiH shvatao ozbiljno, kako vremenom sazrijevam pocinje mi ovo uveliko ici na k***
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5958
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#23 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tanqueray wrote: 03/11/2021 22:15
studiorum_tuzlaensis wrote: 03/11/2021 21:49

Cuj šta onda, ako dođe do toga, onda vjerovatno ide i drugo poluvrijeme ali sa malo drugačijim odnosom snaga tačno 30 godina poslije... :)

Treba li ti crtati banjalučku enklavu ?

Sto bi reko Sejdo. Brčko je osigurač.

Ali biće ovo sve uredu, ne bi se ja sikirao za Brčko jer rahat patnja je ovdje krenula uvođenjem osmanskog protektorata davne 1463 i još ne prestaje. Danas je to neka kombinacija britansko-američko-evropskog protektorata.
Znaci blokirati prolaz za ljude koji zive u Banjaluci. Kako onda mislis da se iz Sarajeva ide bilo gdje :lol:
nigdje se neće ići
Wand97
Posts: 8
Joined: 04/04/2017 22:42

#24 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by Wand97 »

Kao bivsi brigadir 108. Brigade mogu reci da Srbi NIKAD nece osvojiti Brcko i da budete mirni po tom pitanju.

92-e su nam za 1.maj usli u grad dok smo mi sjedili i sijelili, protjerali su nas preko pruge, a mi goloruki se skupili i uradili to sto smo uradili, hrabro i bez premca odbranili Brcko.

Ovih dana se kao i pred taj 1.maj pocinju okupljati oko crkvi, ali danas je stanje drugacije, Brcko grad je danas nas Bosnjacki, Srbi se u velikoj mjeri iseljavaju prema Bijeljini i dijelovima grada i selima na tom pravcu.

Ukoliko bude bilo potrebe komandant Ramiz Pljakic ponovo okuplja staru gardu, pa da ih protjeramo skroz preko Rače do Sremske Mitrovice.
putokaz1
Posts: 12472
Joined: 31/05/2014 23:56

#25 Re: Brčko - ključ rata i mira u BiH

Post by putokaz1 »

sumirprimus wrote: 03/11/2021 19:36
putokaz1 wrote: 02/11/2021 23:01 Na početku rata 19920 JNA i Paravojska ulazi u Brčko(Zvornik i Bijeljinu)
1993 Hrvatska vojska nedaje podršku ARBIH koja je ušla u Brčko :!:
Kad smo usli u brcko?
U toku neke kontraofanzive ,trebalo da HV bombarduje Srpske polozaje ali zbog Karadjordheva Franjcek rekao NE
Post Reply