Bratunac

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Post Reply
Nihad_27
Posts: 265
Joined: 20/09/2007 07:00

#1 Bratunac

Post by Nihad_27 »

Mještani Hrnčića sami finansirali asfaltiranje puta do svog sela

Image
U selu Hrnčići, opština Bratunac danas je svečano otvoren novoizgrađeni lokalni put, za čiju rekosntrukciju su, radi održivog povratka, građani samovoljno izdvojili blizu 350 000 KM.

Mjesna zajednica Konjević Polje je prije rata brojala i do 3 000 stanovnika, od čega su 1 500 činili mještani sela Hrnčići. Većina njih je danas u dijaspori, a u Hrnčićima živi oko 50 domaćinstava. Kažu nije lako na selu, ali ljubav za rodnim krajem je presudila.

-Živjeti je teško, ko na selu, bez posla, bez ikakvih primanja. Povratnik sam od 2002. godine, pokušali smo se baviti mljekarstvom, međutim ne ide, cijene su niske. Što se tiče života, težak je ko i svaki povratnik, ali imamo pomoć od rodbine koja je u iniostranstvu, pomažu nam, i tako se nekako premoštava. Očekujemo što više povratnika, pozivamo ih da se vrate, teško nam jeste ali ima života, bolje je i ovdje nego biti izbjeglica, priča nam Muzarif Ibrahimović, mještanin Hrnčića.

Mještani donedavno nisu imali asfaltni put. Uz pomoć prijatelja i rodbine koji uglavnom žive u Švicarskoj, prikupili su 350 000 KM i samovoljno odlučili da asfaltiraju put do sela u dužini od 5, 18 km.

-Došli smo na ideju da ako 250 ljudi da po 1 000 franaka, to je 250 000, i iskupili smo mi tako potreban novac. Bilo je drugih obećanja, od federalne Vlade i drugih institucija, međutim sve je to na kraju bezuspješno. Za Novu Godinu smo imali sastanak i sami smo prikupili sav potreban novac, kaže Nail Bećirović iz Švicarske.

-Za mene ovo dođe kao neki rodjendan, za podstrek novih, budućih generacija, za razvoj privrede. Ovo je za nas nešto veliko, i danas smo se skupili, da obilježimo ovo otvaranje puta i da omogućimo ljudima da se vrate na ove krajeve, priča Fikret Hasanović koji je takođe u Švicarskoj.


Oko pet stotina prijeratnih stanovnkia Hrnčića danas živi u inostranstvu. Najsretniji su, kažu, kada dolaze na odmor u svoje rodno mjesto.

-Dolazim ovdje minimum dva puta godišnje, koliko sam u mogućnosti ali dva puta redovno, ljetni i zimski odmor. Imam porodičnu kuću ovdje, živim u Švicarskoj iz ekonomskih razloga. Ovdje budem dvije-tri sedmice, i to se ne može opisati, to je neopisiv doživaljaj, za mene bar, mislim da se tako većina osjeća, nemam riječi da opišem i uzbuđen sam, kaže Ramiz Softić.

Jedan od najmlađih u Hrnčićima danas je bio osmogodišnji Mehmed Softić, koji sa roditeljima svake godine dolazi u Hrnčiće kako bi obišao mnogobrojnu familiju.

-Volim da idem na Ravnicu, zato jer volim cuku, i da ga šetam. Dolazim svake godine, kazao na je Mehmed.

Kako su nam rekli mještani, obraćali su se nekoliko puta lokalnim vlastima kako bi im pomogli u zapošljavanju stanovnika Hrnčića, ali bezuspješno. Imali su kažu, obećanja za pomoć u asfaltiranju puta od Vlade Federacije, ali do danas nisu dobili ni jednu uplatu. Ovo je opomena svim nadležnima da povedu više računa o povratnicima u sve krajeve Bosne i Hercegovine, kako bi omogućili održivi povratak i život učinili što lakši onima koji se žele vratiti na svoja prijreratna ognjišta.
Nihad_27
Posts: 265
Joined: 20/09/2007 07:00

#2 Re: Bratunac

Post by Nihad_27 »

Lijepo
Hrabri u ratu, slozni i odlucni u miru.

Inace jako lijepa regija koju svakako treba posjetiti.

Image
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#3 Re: Bratunac

Post by BarbaDue »

Nihade, lijepo je to...svaka cast ljudima, al' je zalosno to je trebala drzava da im uradi...
Nihad_27
Posts: 265
Joined: 20/09/2007 07:00

#4 Re: Bratunac

Post by Nihad_27 »

Istina da to treba uraditi drzava. No treba uzeti u obzir da je taj teritorij pod trenutnom upravom agresosra i okupatora to jeste onih koji su pobili i protjerali te ljude tako da ne mozes nista ocekivati od tamosnje vlasti.

Ali ne treba kukati vec poduzeti nesto a to su ovi ljudi shvatili i uradili.

Ono sto najvise zamjeram je finasiranje raznoraznih manifestacija, okruglih stolova i slicnih praznih prica umjesto da se pare prvo upotrijebe za obnovu i razvoj. Drzavu treba graditi od temelja a to podrazumjeva izgradnju puteva, mostova i druge infraskture pa tek onda mogu biti neki izleti i skupovi.
Post Reply