BRAND MANAGER

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
nuttyyy

BRAND MANAGER

Post by nuttyyy » 05/11/2008 16:19

Molim nekoga relevantnog da mi objasni sta je to BRAND MANAGER. Pri tome ne mislim na prevod nego na informaciju sta konkretno radi osoba na toj poziciji. Najvise me zanima da li je to nekakva super visoka pozicija unutar neke firme jer sve nesto mislim da nije.... dakle, da li je Brand Manager zaista nadredjeni odredjenom timu unutar firme ili ne... I last but not least, da li su primanja u skladu sa imenom, dakle managerska ili ne.....

vee-jay

Re: BRAND MANAGER

Post by vee-jay » 05/11/2008 16:31

Sta je tu upitno? Brand = Marka. Dakle Brand Manager je frajer koji se bavi pravljenjem produkta u marku, koristeci pri tome sve instrumente marketinga i komunikacije. Koje instrumente u kojem srazmjeru ce on pri izvrsavanju svojih zadataka koristiti zavisi od produkta, tradicije firme, ciljne grupe i samih njegovih sposobnosti.

A o tome da li je on nadredjen nekom timu zavisi od toga kolika je firma. U 99% slucajeca je nadredjen.

Ja bi npr. vrlo rado volio biti Brand Manager za neku od meni dragih brandova :D :D :D

nasty_Y0da

Post by nasty_Y0da » 05/11/2008 16:35

Brand Manager unutar neke firme/kompanije je zaduzen za sve aspekte poslovanja, a vezano za odredjeni Brand i/ili grupu proizvoda. Konkretno ukoliko si brand manager u kompaniji xy, koja se bavi distribucijom digitrona :), tvoj posao je da vrsis nabavku, planiranje lagera, kreiranje ponude na trzistu, pracenje konkurencije itd. Da li je Brand manager nadredjen nekom timu ili ne, to zavisi od kompanije, tj. da li Brand kojeg ces ti menadzirati zahtjeva tim ili mozes "solirati". Sto se tice plate, opet, zavisi od firme do firme, generalno je znatno veca nego sam sales.

Ovo govorim iz licnog iskustva, konkretno, IT u bih.

pozz

SarajVox

Post by SarajVox » 11/11/2008 15:59

nasty_Y0da wrote:Brand Manager unutar neke firme/kompanije je zaduzen za sve aspekte poslovanja, a vezano za odredjeni Brand i/ili grupu proizvoda. Konkretno ukoliko si brand manager u kompaniji xy, koja se bavi distribucijom digitrona :), tvoj posao je da vrsis nabavku, planiranje lagera, kreiranje ponude na trzistu, pracenje konkurencije itd. Da li je Brand manager nadredjen nekom timu ili ne, to zavisi od kompanije, tj. da li Brand kojeg ces ti menadzirati zahtjeva tim ili mozes "solirati". Sto se tice plate, opet, zavisi od firme do firme, generalno je znatno veca nego sam sales.

pozz

jarane, vrsenje nabavki nema veze sa Brand marketing-om.
Mozda si, ili zamjenio sa Product manager-om ili si bio u firmi koja nije dostojna da zaposljava Brand Manager-a.

Brand Manager je obicno jedan od psiholsko najkvalifikovanijih ljudi u jednoj trznoj organizaciji.
Naravno da je i plata odgovarajuca, tako i odgovornost. Samo sto nije eksponiran kao vodeca snaga, osim da ima eventualno svoje asistente

Takvih brandova u BiH i ne postoje, osim FDS?? Vjerovatno se radi o nekom iz vana koji je donjeo vizitkarticu ili nesto slicno pa se pitanje postavlja

Brand Manageri kroje ili odrzavaju uglavnom marke za kozmetiku, automobile, hemiju, modu itd.

vratnik

Post by vratnik » 11/11/2008 17:06

kao sto samo ime kaze: brand manager is making a brand.

Mahalac

Post by Mahalac » 11/11/2008 17:13

Uglavnom kao i 99% oglasa kod nas ....nešto se prodaje :sad:

..niko ne trazi nista osim sales, marketing, brand ..u suštini prodavača.

Maybach

Post by Maybach » 11/11/2008 17:21

Za dosta privatnih firmi kod nas ne treba visoka sprema da budes B.M.,tipa firmi koje uzimaju zastupnistva za preparativnu i dekorativnu kozmetiku,parfeme itd,gdje ako pocnes od promotera i dokazes se,mozes postati i b.m.Plata je povisoka,uz to obicno ide sluzben automobil i telefon,ali je i posao zahtjevniji i odgovorniji.

BUA

Post by BUA » 11/11/2008 17:45

Ako si dobar sa Engleskim jezikom, otidji na Wikipediju i potrazi pojam brand i brand management. Prilicno dobro je objasnjeno.
Takodje bih se slozio sa ostalima na temi da, biti brand manager takodje zavisi od velicine firme u kojoj radis. Sto je veca firma to imas konkretniji posao i kojeg asistenta i obratno, sto je manja, ulazis u posao marketing, sales i svi ostalih managera.

vee-jay

Post by vee-jay » 11/11/2008 17:57

Mahalac wrote:Uglavnom kao i 99% oglasa kod nas ....nešto se prodaje :sad:

..niko ne trazi nista osim sales, marketing, brand ..u suštini prodavača.

a sta bi ti, da budes pilot :D :D :D

bubavi1

Post by bubavi1 » 11/11/2008 18:51

Eh da ti ja odgovorim konkretno, radim u Svicarsku u Swatch Grupi, znaci oko satova.
Brand-Manager ili sef marke, je osoba koja ima vrhunsku poziciju( senior kadar) u segmentu Marketinga. Brine se da svi proizvodi od marke su dostojni te marke, da je odlicno reprezentiraju, sto se tice "Image" i "financial", on znaci vodi racuna o strateskim razvoju marke i njezinom vrijednovanjem.
Povezan je sa ostalim strucnim timovima kao sto je komunikacija, prodaja, finance, itd.
Sto se tice Brand-Manager u BIH, moze to samo vaziti u koliko firma ima svoju marku, i proizvode po toj marki. To moze biti recimo Lijanovic itd.
A za manje firme , ko koristi taj nazovi je samo furka, jer u stvari osoba ce se baviti osnovnim marketingom bez neke vece odgovornosti. U svakom slucaju se taj polozaj nudi iskusnim kadrovima.
Toliko od mene.

Toto

Post by Toto » 30/06/2009 13:21

SarajVox wrote:
nasty_Y0da wrote:Brand Manager unutar neke firme/kompanije je zaduzen za sve aspekte poslovanja, a vezano za odredjeni Brand i/ili grupu proizvoda. Konkretno ukoliko si brand manager u kompaniji xy, koja se bavi distribucijom digitrona :), tvoj posao je da vrsis nabavku, planiranje lagera, kreiranje ponude na trzistu, pracenje konkurencije itd. Da li je Brand manager nadredjen nekom timu ili ne, to zavisi od kompanije, tj. da li Brand kojeg ces ti menadzirati zahtjeva tim ili mozes "solirati". Sto se tice plate, opet, zavisi od firme do firme, generalno je znatno veca nego sam sales.

pozz

jarane, vrsenje nabavki nema veze sa Brand marketing-om.
Mozda si, ili zamjenio sa Product manager-om ili si bio u firmi koja nije dostojna da zaposljava Brand Manager-a.

Brand Manager je obicno jedan od psiholsko najkvalifikovanijih ljudi u jednoj trznoj organizaciji.
Naravno da je i plata odgovarajuca, tako i odgovornost. Samo sto nije eksponiran kao vodeca snaga, osim da ima eventualno svoje asistente

Takvih brandova u BiH i ne postoje, osim FDS?? Vjerovatno se radi o nekom iz vana koji je donjeo vizitkarticu ili nesto slicno pa se pitanje postavlja

Brand Manageri kroje ili odrzavaju uglavnom marke za kozmetiku, automobile, hemiju, modu itd.

Ova izjava: da BiH nema brand proizvoda i Brand Managera osim Fabrika Duhana Sarajevo, je -najblaze receno- netacna.
Jedan od prvih i najpozantiji BiH brendova je vino Zilavka. Prvi, a vjerujem i najveci Brand Manager BiH u svjetskim razmjerana je prof.dr. Osman Pirija koji je osim zvanja brand managera i vrhunski biznismen, naucnik, vizionar, ekspert Ujedinjenih nacija i jedna osebujna licnost na cije zivotno djelo BiH treba biti jako ponosna. dr. Pirija je svoja znanja i umijeca imao prilike primjenjivati i uspjesno raditi i izvan BiH i bivse Jugoslavije.
Image
Nemam nikakve profesionalne veze sa ovim brendom i dr. Pirijom; osim sto mi je jedan dedo bio vinogradar, a otac posadio par stotina trsova grozdja Zilavka iz hobija, ljubavi prema grozdju i vinu uz povoljan kredit Pirijinog Hepoka iako nije bio poljoprivrednik. Imao sam cast slusati jedno predavanje dr. Pirije i zadovoljstvo ostati sa njim jedan dan u razgovoru i druzenu. I dan danas- poslije 20 godina pamtim skoro svaku rijec iz predavanja dr. Pirije i svaku Pirjinu misao iz razgovora. Ponosan sam sto je Pirija bio moj sugradjanin i sunarodnjak.

Vino Zilavka je po svim svejtskim mjerilima brendiran proizvod i kao takav je usao u sve svjetske vinske liste, brand kataloge i baze podataka iz ove grupe proizvoda. Ovaj brand je imao paletu proizvodnih linija viogradi su takodje imali brand proizvod- grozdje sorte Zilavka- koje je temelj branda Vino Zilavka; uz vinograde postojale su vinarije, destilerije, sopstveni institut za naucno istrazivacku podrsku cuvnom brandu. U orgnizacionom, tehnoloskom i menagerskom smislu sve je realizovano kroz veliki kombinat HEPOK koji je osnovan 1958 i tad je -sa kamen- pocela izgradnja branda Vino zilavka.

Vino Zilavka spada u kategoriju vina sa zasticenim geografskim porijeklom (mostarskih vinogorja) tj. Hercegovine, zasticenom sirovinskim materijalom a to je autohtona sorta grozdja Zilavka koja je razvijena na lokalnom genetskom materijalu, sa lokalnom tehnologijom specificnom po tome sto su vinogradi posadjeni na kamenu, sto je zahtjevalo razvijanje posebne tehnologije uzgoja obrade itd. Jednostavno: kompletan brand je bio 100% bosansko-hercegovacki.

Dr. Pirija je umro 2002. godine i bio bih sretan kada bih nasao dovoljno uticajnih istomisljenika koji bi pomogli da se pokrene akcija da se dr. Pirija proglasi zasuznim gradjaninom nase drzave; da neki naucnoistrazivacki institut, ulica u Sarajevu ili Mostaru, nazovu njegovim imenom; da se uvede neka godisnja nagrada za najbolji naucnoistrazivacki rad sudenata iz oblasti kojima se dr. Pirija bavio. A zasto ne i nagrada za najboljeg mladog brand managera BiH?

rumenige_brajtner

Post by rumenige_brajtner » 30/06/2009 13:58

pozz

hahaha, bas bude smijesnih postova na ovom forumu. ovo je jedan ot tih :lol:

interwal

Post by interwal » 05/07/2009 23:22

rumenige_brajtner wrote:

pozz

Ovo je opis posla koji u BiH (uglavnom u firmama koje se bave zastupništvom i distribucijom) obavljaju BM.

fini dečko

Post by fini dečko » 08/07/2009 10:43

interwal wrote:
rumenige_brajtner wrote:

pozz

Ovo je opis posla koji u BiH (uglavnom u firmama koje se bave zastupništvom i distribucijom) obavljaju BM.

Upravo tako. Kod nas se u privatnim firmama "šicaju" ovim terminom, a u biti opis posla nema puno dodirnih tačaka sa onim što BM rade u inozemstvu. Kod nas su BM većinom u stvari komercijalisti ili malo modernija varijanta trgovačkih putnika. :oops:

Master.DKP

Post by Master.DKP » 08/07/2009 10:54

Brand/Produkt manager znaci k***c u pravom smislu te rijeci jer se radio kod nas u BiH po prodavanju " m**a pod bubrege" i trosenje para na pola nepotrebne radne snage i sve na "leda" covjeka koji je istinski u proizvodnji ili u primarnom sektoru rada tj. proizvodnje. Evo slika kako to izgleda u stvarnosti !

I ti i slicni "branmanageri" mozete slobodno kuci, uzalud smetate saobracaju i Bogu i ljudima !

Image

Utokkha

Post by Utokkha » 08/07/2009 14:02

Brand Manager, Marketing Manager (ponekad), Sales Manager su termini koji iza sebe kriju osobe koje pripadaju prodajnoj sili. Posao je dobar ako se radi na velikom tržištu. Kvaka je da smo mi tržište s max. 4,5 miliona potrošača, pritisak i stres su ogromni, plata i nije nešto. Problem likvidnosti je ogroman. Osobe koje mogu svariti sve ovo - svaka im čast! Ja sam radio kao SM u jednoj firmi i odustao nakon 5 mjeseci psovanja Boga, familije i sl. od strane direktora, iako sam imao rezultate u skladu s planom.
Fora je da je naša ekonomija živa komercijala, da su vlasnici pojedinih EX-IM d.o.o. ratni profiteri i prijeratni papci, tako da zaista ne vidim hljeba u tom zanimanju, ako ga nećeš prevaliti preko džigerice.

ružmarin-a

Post by ružmarin-a » 08/07/2009 14:14

kako se onda zove taj famozni manager koji razvija novi proizvod, recimo keks u novootvorenoj fabrici keksa, koji treba plasirati pored plazme, Kraš tibera (petitbeure) i ostalih poznatih brendova?

to je brand manager, jer treba taj njegov keks (nazvaćemo ga BH hrskalica) :D treba posati prepoznatljiv među morem poznatih brendova

e, onda će ovaj mister ili misiz BM dobro poraditi na svakom aspektu, instrumentu i dijelu marketinga, izbora strategije, tržišnog nastupa, ispitivanja konkurencije, od pozicioniranja do obilaska prodavnica (ili će angažovati druge da u njegovo ime odrade posao) - menadžer ustvari sve to i vodi i upravlja time i organizuje, e sad- da li će to sve sam raditi, zavisi koliko je predviđeno radnih mjesta i isplata, pa bi se mogao nazvati BM "all in one" ako mu pa'ne grah da sve ovo radi sam :D

to make long story short: Wellcome to Bosnia! (bolje plaćati jednog marketing menadžera, a zvati ga brendmenadžerom, nego upošljavati cijeli tim marketara....)

Toto

Post by Toto » 09/07/2009 12:40

Poslije prve poratne petoljetke, kad je vidjenija dijaspora pocela obilazit domaju, mahom su bili menageri. Oni sto nisu managerisali su radili sa kompujterima. Oni prekobarski su bili vecinski manageri u McDonaldsu. Kad nam je jedan irski hostapler, u Sarajevu, drzo predavanje o Small Businessu, poco se gadjat ovim terminima Brand Managera. Bijase mi to zagonetno. Oteg'o profa sa predavanjima; meni crijeva pocela dobro da krce, pa sam poco promisljat da su ovi manageri iz Mc Donaldsa u stvari ti BM. Kontam: ako je McD brand - onda su svi manageri iz McD Brand Manageri.
Kad smo otisli u "Zelje" na cevape: ja onu sto dvori goste zovnem: "brand manager dodji vamo" -ali na glas da me i irski profa cuje- te joj fino izeklamujem naudzabu. Managerka vidila da smo u medjunarodnom sastavu pa mislila da joj udjeljujemo komplimente; raja se vec pocela smijati; prevodilica se o jadu zabavila da objasni profi sto ja konobaricu zovem brand managericom. Na kraju smo mu morali objasnjavati da je "Zeljo" bascarsijski brand, haman ko sto je McD dunjalucki brand, a posto se kod nas konobarice pitaju: onda su one managerice. Tako da je, kod nas, konobarica kod "Zelje" Brand Managerica.
Naredne petoljetke se zadesim u zemlji gdje je i nastao McDonalds, djeca cvijeca, R&R i ostali brandovi.
Cim su mi crijeva prvi put zacvrcala zaputimo se da vidim kako izgledaju Brand Manageri i da pojedemo koji slavni Brand. Prvo ste me je ostavilo bez teksta su one klupice i stolici u Brand cevabdzinici. Mene su podsecali na one secije u vagonu drugog razredu putnickog voza. Onaj sto je razvozio radnike i stajao na svakoj skretnici. Secije u McDonaldsovoj VIP klasi su bile k'o iz sinobusa sto je vozio od Capljine do Dubrovnika.
Dok sam se tako prisjecao majkinih snicli i pecene kokosi -koje su se maksuzile spremale za pojest u kupeima i sinobusima- moja dijetalna polovina nam donese brdo Brandova i nastavi pricat sa jednom domicilnom nativkom. Imitirao sam Hanku Paldum pokusavajuci da zazvalim trospratnu McD pljeskvicu i nastojao odgonetnuti koji je od onih McD managera Brand Manager. Posto su svi cutke hamalili oko nafake ili izvikivali one brojeve skonto sam da niko od njih nije ni manager a kamo li jos brand. Taman kad sam se mislio okaniti corava posla pojavi se Brand Manager sa jednom slusalicom na uhu i mikrofonom -isto Senad od Bosne kad je pleso onu trusu po Zagrebu. Ne dugo sam ostao u ubjedenju da su oni sa mikrofonom u McD ti Brand Manageri.
Za par hefti nam se potrefi da smo, u zurbi, zaboravili da prezalogajimo... pa smo drito sa djade svrnuli kod McD cevebdzije. Ja od engleskog znam svaku parnu rijec sastavit pa se ljepsa polovina naprica sa onim pricajucim jelovnikom - sto je zaboden ispred svakog McD. Kad sam docero djogata do onog pendzercica da mi daju narucenu nafaku: pojavi se neki glavonja sa onim slusalicama i mikrofonom. Gurnu mi oni fisek sa pljeskavicama i jami pare. Dok smo cekali kusur ja komentarisem hanumi: kako McD dobro ide biznis, te kako mora da je guzva dok im Brand Manager mora da djeli klopu po pendzerima.
Ova moja me, blijedo i prekooka, pogleda i odbrusi: "Cuj brend mamager...ovo ti je soferski manager.. sa njim sam pricala na onom "pricajucem jelovniku" - kako ga ti zoves.

Master.DKP

Post by Master.DKP » 09/07/2009 14:33

Kako bi samo svijet bio sretniji i dostojanstveni kada nebi bilo tih "brand managera" i inih govana od ljudi i sistema koji nam nude produkte kao McDonalds, Burger King i Coca Cola. U BiH ljudi nisu ni svijesni koliko su sretni i postedeni sto NEMA tih "brandova" jer je to gore neko kada ti dode rat jer u ratu imas neprijatelja koji je jasan i pucas u njega u zelji da ga ubijes i odbranis sebe i svoju porodicu. Medutim u ovom slucaju se ti "brandovi" propagiraju kao prijatelji koji donose usluge, standard "dobru" hranu i veselje. Onda nade nekog jadnika nezaposlenog u Bosni i kazu mu ti si sada "brand-manager" i on se sav prepusti u ulogtu datog managera trudeci se da nabije "kvotu" koju McDonalds i Cola moraju da prodaju inace on se opet vraca na zavod za zaposljavanje i oduzima mu se kartica "bran manager".

Skoro korz suze pomislim sta je sa onim divnim sarajevskim ascinicama gdje se pripravljaju neka od najboljih i najzradviji kao i najukusnijih jela na planeti zemlji, da li ce oni vremenom biti istjerani od raznih Seven Eleven, Mc Donaldsa ili Subways kao i Sturbaucks koji prodaje preskupu robu, doduse malo koncerogeni i masu kao sam vrag !

Koliko samo dobre hrane ce da uniste sa ovim u BiH ?! Koliko BiH ima izorno kvalitetnih namirnica, produkata i jela da nam se ljudi koji su svijesni da je u hrani bogatsvo dive i sada ce zarad "poboljsanja zivota i usluge" dovesti jedan Bruger King koji prodaje pomfit iz friteze gdje ulje cijeli dan kljuca po 100 puta i sluziti nam plasticno meso sa svim aditivima, E202 emulgatorima i primejsama te prodavati hambuergr gdje nam 5 % mesa.

Fuj ljudi, gadite mi se 24 sata po minuti svaki dan !

ružmarin-a

Post by ružmarin-a » 09/07/2009 14:43

@master dkp: obnovi mjerne jedinice :-) ovo što si napisao

24 sata po minuti= 24h/min, dovodi u pitanje ko se gadi (vremenska instanca,koja je pogrešno napisana, kao hiperbola ili nemuga realno, nepostojeća ili ljudi) :lol:

recimo, imaš Burger king = 24 KM/ kom (dvades četri marke po komadu) :lol:

evo slobodno mogu reći za sebe : ja sam brand kritičar, i samokritičar pride :oops: i stoga:

:run:

P.S. može se razviti brend tih aščinica...ustvari one to već i jesu... 8-) zajedno sa buregdžinicama, i sl...i šljivovica je brand, ali je u svijetiu poznata srpska šljivovica :-)

ružmarin-a

Post by ružmarin-a » 09/07/2009 14:47

međunarodni sistem jedinica (SI sistem) :kravata:

Toto

Post by Toto » 14/07/2011 23:59

Koji su sve brandovi "sljegli" u Bosnu i Hercegovinu

detroit-mercy

Post by detroit-mercy » 15/07/2011 16:25

Master.DKP wrote:Kako bi samo svijet bio sretniji i dostojanstveni kada nebi bilo tih "brand managera" i inih govana od ljudi i sistema koji nam nude produkte kao McDonalds, Burger King i Coca Cola. U BiH ljudi nisu ni svijesni koliko su sretni i postedeni sto NEMA tih "brandova" jer je to gore neko kada ti dode rat jer u ratu imas neprijatelja koji je jasan i pucas u njega u zelji da ga ubijes i odbranis sebe i svoju porodicu. Medutim u ovom slucaju se ti "brandovi" propagiraju kao prijatelji koji donose usluge, standard "dobru" hranu i veselje. Onda nade nekog jadnika nezaposlenog u Bosni i kazu mu ti si sada "brand-manager" i on se sav prepusti u ulogtu datog managera trudeci se da nabije "kvotu" koju McDonalds i Cola moraju da prodaju inace on se opet vraca na zavod za zaposljavanje i oduzima mu se kartica "bran manager".

Skoro korz suze pomislim sta je sa onim divnim sarajevskim ascinicama gdje se pripravljaju neka od najboljih i najzradviji kao i najukusnijih jela na planeti zemlji, da li ce oni vremenom biti istjerani od raznih Seven Eleven, Mc Donaldsa ili Subways kao i Sturbaucks koji prodaje preskupu robu, doduse malo koncerogeni i masu kao sam vrag !

Koliko samo dobre hrane ce da uniste sa ovim u BiH ?! Koliko BiH ima izorno kvalitetnih namirnica, produkata i jela da nam se ljudi koji su svijesni da je u hrani bogatsvo dive i sada ce zarad "poboljsanja zivota i usluge" dovesti jedan Bruger King koji prodaje pomfit iz friteze gdje ulje cijeli dan kljuca po 100 puta i sluziti nam plasticno meso sa svim aditivima, E202 emulgatorima i primejsama te prodavati hambuergr gdje nam 5 % mesa.

Fuj ljudi, gadite mi se 24 sata po minuti svaki dan !

Kako misilis nemaju tih brandova, pa Coca Cola u BiH je vjerovatno starija od tebe. Nekada ne mogu da razumijem neke ljude, eto ljudi u BiH bi bili sretniji bez McDonaldsa, ne znam ni do sada nismo imali McDonalds a ni Burger King pa ne vidim da ce se stepen usrecenosti stanovnistva smanjiti dolaskom McDonaldsa. Cisto da znate, od 20 Jula stanovnici Sarajeva nece vise biti sretni kao sto su bili do sada. Je li ti to imas neki mjerac srece koji pokazuje koliko ko je sretan.
I jesi li ti protiv samo velikih brandova ili brandova uopce. Jer i Sarajevsko pivo je brand i Kakanjski cement je brand i Bosanska sudzuka je brand, sve sto vidis na policam trgovine u kojoj kupujes je u neku ruku brand.
A o divnim sarajevskim ascinicam koje melju smrznutu govedinu ko zna odakle ne treba ni rieci trositi.
Vazda se nadju pojedini anti protivni svemu i svacemu.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 15/07/2011 16:31

Manite se Europe u Bosni i Hercegovini (čast za par izuzetaka) BRAND MANAGER=KOMERCIJALISTA!
Trčiš po terenu i prodaješ robu firme u kojoj radiš ali ljepše zvuči Brand Manager nego Komercijalista.

dibidus

Post by dibidus » 18/07/2011 10:00

O'zone wrote:Manite se Europe u Bosni i Hercegovini (čast za par izuzetaka) BRAND MANAGER=KOMERCIJALISTA!
Trčiš po terenu i prodaješ robu firme u kojoj radiš ali ljepše zvuči Brand Manager nego Komercijalista.

Dopuna, kod nas BRAND MANAGER znaci da ces utovarati u svoj caddy samo robu odgovarajuceg branda. Zbog toga je pametno odabrati laksi brand!
:D

Post Reply