Brak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1 Brak

Post by Arminovski »

Da li zena koja se udaje za muslimana absolutno mora da predje na islam? Cuo sam negdje da ne mora ali da tada djeca moraju da budu muslimani. Sta je istina?
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#2

Post by ztluhcs »

Vidi¹ da si dobro upoznat sa pravilima igre. :)
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by _BosanaC »

Po mogucnosti djeca da budu "oni treci" :-D
Drumer
Posts: 886
Joined: 12/04/2005 09:41
Location: Bikodze, (gornje)

#4 Re: Brak

Post by Drumer »

Arminovski wrote:Da li zena koja se udaje za muslimana absolutno mora da predje na islam? Cuo sam negdje da ne mora ali da tada djeca moraju da budu muslimani. Sta je istina?
Na cemu si ti majke ti???Nista gluplje nisam cuo dugo dugo vremena...
Drumer
Posts: 886
Joined: 12/04/2005 09:41
Location: Bikodze, (gornje)

#5

Post by Drumer »

Istina je ono sto ti hoces da bude istina...Tu nema pravila...
wolf lobovski
Posts: 95
Joined: 17/05/2006 13:48

#6 Re: Brak

Post by wolf lobovski »

Arminovski wrote:Da li zena koja se udaje za muslimana absolutno mora da predje na islam? Cuo sam negdje da ne mora ali da tada djeca moraju da budu muslimani. Sta je istina?

konsultuj se sa nekim ko dobro poznaje serijatske zakone i popricaj s njim. u islamu nema prisile pa tako zena nije obavezna preci na islam sem ako to ona stvarno hoce i osjeca da bi to trebala uraditi. koliko ja znam muskarci muslimani mogu da zene nemuslimanke ali zene muslimanke nesmiju se udavati za nemuslimane. djeca, u prvom slucaju, moraju biti muslimani. mozda grijesim, neka me neko ispravi ako je tako!!!!
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#7 Re: Brak

Post by ztluhcs »

Drumer wrote:
Arminovski wrote:Da li zena koja se udaje za muslimana absolutno mora da predje na islam? Cuo sam negdje da ne mora ali da tada djeca moraju da budu muslimani. Sta je istina?
Na cemu si ti majke ti???Nista gluplje nisam cuo dugo dugo vremena...
Èovjek je u pravu ¹to se tièe VJERSKIH pravila, du¾nosti ili kako god. Da li æe ih se pridr¾avati je totalno drugi par rukava...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#8

Post by Haqqani »

Hatidža ben Kanneh: Na početku našeg razgovora spomenuli ste da je muslimanima dozvoljeno ženiti se kršćankama i židovkama. Da li je taj propis važeći i danas i postoje li određeni uslovi za njegovu ispravnost?

Dr. Kardavi
: Da, ovaj propis je važeći i danas, ali postoji nekoliko uslova koji se moraju ispoštovati da bi takav brak bio ispravan.
Prvi uslov je da žena ne bude iz naroda koji je u ratu sa nama. Dakle, oženiti se ženom iz naroda s kojim ratujemo je vrlo opasno jer ona može raditi određene radnje koje su u korist njenom narodu a na štetu nama, kao što je špijuniranje i sl.
Sljedeći uslov je da bude moralna, čestita. Nije dozvoljeno oženiti se onom koja «slobodno» raspolaže svojim tijelom i predmet je naslada bilo koga ko to poželi. Ukoliko se musliman ženi kitabijkom, mora biti siguran da je moralna, ili, u najmanju ruku, da se iskreno pokajala ako je nekada bila u grijehu!
Sljedeći uslov je da bude vjernica. To znači da vjeruje i ponaša se onako kako joj nalažu propisi njene vjere. Problem je danas što veliki broj ljudi i žena ubrajamo, ili se oni predstavljaju, kao kršćani ili židovi a ne vjeruju, ne samo u Tevrat ili Indžil, nego ne vjeruju u Sudnji dan, pa čak ni u Boga. Takve žene nisu sljedbenice Knjige i s njima nije dozvoljeno sklapati brak.
Sljedeći uslov je da u tom braku ne postoji nikakva opasnost po muslimane, niti vjeru muslimana koji se ženi, te njegove djece iz takvog braka. Nije isto oženiti se kitabijkom u nekoj od arapskih država i tu s njom živjeti, i oženiti se njom u Americi i tamo živjeti. Zbog toga su pojedine muftije dale fetvu o zabrani tih brakova za muslimane koji žive kao manjina. To pogotovo može biti problem u situacijama kada je manjak muslimanskih mladića a povećan broj muslimanki. Ženiti se nemuslimankom u takvoj situaciji znači osuditi djevojku muslimanku da ostane neudata. Također, djeca iz takvog braka moraju biti odgojena u islamu, pa ako postoji opasnost po njih onda taj brak nije dozvoljen. To su osnovni uslovi koji se moraju ispoštovati da bi brak sa kitabijkama muslimanu bio dozvoljen.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

Haqqani wrote:Hatidža ben Kanneh: Na početku našeg razgovora spomenuli ste da je muslimanima dozvoljeno ženiti se kršćankama i židovkama. Da li je taj propis važeći i danas i postoje li određeni uslovi za njegovu ispravnost?

Dr. Kardavi
: Da, ovaj propis je važeći i danas, ali postoji nekoliko uslova koji se moraju ispoštovati da bi takav brak bio ispravan.
Prvi uslov je da žena ne bude iz naroda koji je u ratu sa nama. Dakle, oženiti se ženom iz naroda s kojim ratujemo je vrlo opasno jer ona može raditi određene radnje koje su u korist njenom narodu a na štetu nama, kao što je špijuniranje i sl.
Sljedeći uslov je da bude moralna, čestita. Nije dozvoljeno oženiti se onom koja «slobodno» raspolaže svojim tijelom i predmet je naslada bilo koga ko to poželi. Ukoliko se musliman ženi kitabijkom, mora biti siguran da je moralna, ili, u najmanju ruku, da se iskreno pokajala ako je nekada bila u grijehu!
Sljedeći uslov je da bude vjernica. To znači da vjeruje i ponaša se onako kako joj nalažu propisi njene vjere. Problem je danas što veliki broj ljudi i žena ubrajamo, ili se oni predstavljaju, kao kršćani ili židovi a ne vjeruju, ne samo u Tevrat ili Indžil, nego ne vjeruju u Sudnji dan, pa čak ni u Boga. Takve žene nisu sljedbenice Knjige i s njima nije dozvoljeno sklapati brak.
Sljedeći uslov je da u tom braku ne postoji nikakva opasnost po muslimane, niti vjeru muslimana koji se ženi, te njegove djece iz takvog braka. Nije isto oženiti se kitabijkom u nekoj od arapskih država i tu s njom živjeti, i oženiti se njom u Americi i tamo živjeti. Zbog toga su pojedine muftije dale fetvu o zabrani tih brakova za muslimane koji žive kao manjina. To pogotovo može biti problem u situacijama kada je manjak muslimanskih mladića a povećan broj muslimanki. Ženiti se nemuslimankom u takvoj situaciji znači osuditi djevojku muslimanku da ostane neudata. Također, djeca iz takvog braka moraju biti odgojena u islamu, pa ako postoji opasnost po njih onda taj brak nije dozvoljen. To su osnovni uslovi koji se moraju ispoštovati da bi brak sa kitabijkama muslimanu bio dozvoljen.
Bez uvrede, ali sto vise citam tvoje postove, tacnije citate koje postavljas, i sto vise pokusavam pronaci bilo kakvu vezu njih s tolerancijom u Islamu koje su svima puna usta - sve manje je vidim :-?

Sudeci po ovome sto si napisao, i sudeci po 99% ostalih postova koje si ostavio, Islam je tolerantan iskljucivo i jedino prema istomisljenicima, i ni na koji nacin prema onim drugima.

Znaci li ovo da pravi musliman nece ozeniti zenu vjernicu iz vecine drzava recimo EU i Amerike samo zato sto su njihovi vojnici u Iraku i Afganistanu?

Izvini, jarane, ali ovo nikakve veze sa tolerancijom nema...
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#10

Post by Haqqani »

_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:Hatidža ben Kanneh: Na početku našeg razgovora spomenuli ste da je muslimanima dozvoljeno ženiti se kršćankama i židovkama. Da li je taj propis važeći i danas i postoje li određeni uslovi za njegovu ispravnost?

Dr. Kardavi
: Da, ovaj propis je važeći i danas, ali postoji nekoliko uslova koji se moraju ispoštovati da bi takav brak bio ispravan.
Prvi uslov je da žena ne bude iz naroda koji je u ratu sa nama. Dakle, oženiti se ženom iz naroda s kojim ratujemo je vrlo opasno jer ona može raditi određene radnje koje su u korist njenom narodu a na štetu nama, kao što je špijuniranje i sl.
Sljedeći uslov je da bude moralna, čestita. Nije dozvoljeno oženiti se onom koja «slobodno» raspolaže svojim tijelom i predmet je naslada bilo koga ko to poželi. Ukoliko se musliman ženi kitabijkom, mora biti siguran da je moralna, ili, u najmanju ruku, da se iskreno pokajala ako je nekada bila u grijehu!
Sljedeći uslov je da bude vjernica. To znači da vjeruje i ponaša se onako kako joj nalažu propisi njene vjere. Problem je danas što veliki broj ljudi i žena ubrajamo, ili se oni predstavljaju, kao kršćani ili židovi a ne vjeruju, ne samo u Tevrat ili Indžil, nego ne vjeruju u Sudnji dan, pa čak ni u Boga. Takve žene nisu sljedbenice Knjige i s njima nije dozvoljeno sklapati brak.
Sljedeći uslov je da u tom braku ne postoji nikakva opasnost po muslimane, niti vjeru muslimana koji se ženi, te njegove djece iz takvog braka. Nije isto oženiti se kitabijkom u nekoj od arapskih država i tu s njom živjeti, i oženiti se njom u Americi i tamo živjeti. Zbog toga su pojedine muftije dale fetvu o zabrani tih brakova za muslimane koji žive kao manjina. To pogotovo može biti problem u situacijama kada je manjak muslimanskih mladića a povećan broj muslimanki. Ženiti se nemuslimankom u takvoj situaciji znači osuditi djevojku muslimanku da ostane neudata. Također, djeca iz takvog braka moraju biti odgojena u islamu, pa ako postoji opasnost po njih onda taj brak nije dozvoljen. To su osnovni uslovi koji se moraju ispoštovati da bi brak sa kitabijkama muslimanu bio dozvoljen.
Bez uvrede, ali sto vise citam tvoje postove, tacnije citate koje postavljas, i sto vise pokusavam pronaci bilo kakvu vezu njih s tolerancijom u Islamu koje su svima puna usta - sve manje je vidim :-?

Sudeci po ovome sto si napisao, i sudeci po 99% ostalih postova koje si ostavio, Islam je tolerantan iskljucivo i jedino prema istomisljenicima, i ni na koji nacin prema onim drugima.

Znaci li ovo da pravi musliman nece ozeniti zenu vjernicu iz vecine drzava recimo EU i Amerike samo zato sto su njihovi vojnici u Iraku i Afganistanu?

Izvini, jarane, ali ovo nikakve veze sa tolerancijom nema...

Kako si samo povrsan , i suzenih vidika ...

Procitaj tekst malo bolje .

Po tebi su muslimani u ratu sa cijelim svijetom ???
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by _BosanaC »

Haqqani wrote:
_BosanaC wrote:
Haqqani wrote:Hatidža ben Kanneh: Na početku našeg razgovora spomenuli ste da je muslimanima dozvoljeno ženiti se kršćankama i židovkama. Da li je taj propis važeći i danas i postoje li određeni uslovi za njegovu ispravnost?

Dr. Kardavi
: Da, ovaj propis je važeći i danas, ali postoji nekoliko uslova koji se moraju ispoštovati da bi takav brak bio ispravan.
Prvi uslov je da žena ne bude iz naroda koji je u ratu sa nama. Dakle, oženiti se ženom iz naroda s kojim ratujemo je vrlo opasno jer ona može raditi određene radnje koje su u korist njenom narodu a na štetu nama, kao što je špijuniranje i sl.
Sljedeći uslov je da bude moralna, čestita. Nije dozvoljeno oženiti se onom koja «slobodno» raspolaže svojim tijelom i predmet je naslada bilo koga ko to poželi. Ukoliko se musliman ženi kitabijkom, mora biti siguran da je moralna, ili, u najmanju ruku, da se iskreno pokajala ako je nekada bila u grijehu!
Sljedeći uslov je da bude vjernica. To znači da vjeruje i ponaša se onako kako joj nalažu propisi njene vjere. Problem je danas što veliki broj ljudi i žena ubrajamo, ili se oni predstavljaju, kao kršćani ili židovi a ne vjeruju, ne samo u Tevrat ili Indžil, nego ne vjeruju u Sudnji dan, pa čak ni u Boga. Takve žene nisu sljedbenice Knjige i s njima nije dozvoljeno sklapati brak.
Sljedeći uslov je da u tom braku ne postoji nikakva opasnost po muslimane, niti vjeru muslimana koji se ženi, te njegove djece iz takvog braka. Nije isto oženiti se kitabijkom u nekoj od arapskih država i tu s njom živjeti, i oženiti se njom u Americi i tamo živjeti. Zbog toga su pojedine muftije dale fetvu o zabrani tih brakova za muslimane koji žive kao manjina. To pogotovo može biti problem u situacijama kada je manjak muslimanskih mladića a povećan broj muslimanki. Ženiti se nemuslimankom u takvoj situaciji znači osuditi djevojku muslimanku da ostane neudata. Također, djeca iz takvog braka moraju biti odgojena u islamu, pa ako postoji opasnost po njih onda taj brak nije dozvoljen. To su osnovni uslovi koji se moraju ispoštovati da bi brak sa kitabijkama muslimanu bio dozvoljen.
Bez uvrede, ali sto vise citam tvoje postove, tacnije citate koje postavljas, i sto vise pokusavam pronaci bilo kakvu vezu njih s tolerancijom u Islamu koje su svima puna usta - sve manje je vidim :-?

Sudeci po ovome sto si napisao, i sudeci po 99% ostalih postova koje si ostavio, Islam je tolerantan iskljucivo i jedino prema istomisljenicima, i ni na koji nacin prema onim drugima.

Znaci li ovo da pravi musliman nece ozeniti zenu vjernicu iz vecine drzava recimo EU i Amerike samo zato sto su njihovi vojnici u Iraku i Afganistanu?

Izvini, jarane, ali ovo nikakve veze sa tolerancijom nema...

Kako si samo povrsan , i suzenih vidika ...

Procitaj tekst malo bolje .

Po tebi su muslimani u ratu sa cijelim svijetom ???
Kao sto rekoh...
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#12

Post by Murisno1 »

ovo su veoma komplikovane teme ..
onaj ko ženi nemuslimanku treba da bude svjestan nekih stvari o kojima pričaju da kažemo učeni ljudi Islamskog svijeta..

međutim, niko od njih ne naređuje da se ne smiju ženiti nemuslimanke .. nego jednostavno navode par situacija koje mogu biti veoma neugodne ..

ipak, mislim da treba tu odluku čovjek prepustiti sebi, svom razumu i srcu .. da sluša i jedno i drugo .. ali da ne zanemari stavove koje imaju neki od uglednijih islamski učenjaka , stavove koji bi trebali biti utemeljeni na islamskoj doktrini...
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#13

Post by SiSaJuMe »

Prvi uslov je da žena ne bude iz naroda koji je u ratu sa nama.
Znaci nista od kombinacija musliman- srbkinja- hrvatica.
djeca iz takvog braka moraju biti odgojena u islamu
Ovo samo po sebi govori.

Nije isto oženiti se kitabijkom u nekoj od arapskih država i tu s njom živjeti, i oženiti se njom u Americi i tamo živjeti. Zbog toga su pojedine muftije dale fetvu o zabrani tih brakova za muslimane koji žive kao manjina.
Razlicita pravila o istom zakonu. Ako smo u vecini onda moze?

Zena nek i nepomislja da se uda za nemuslimana jer je automatski izdajnica. Djeca tih brakova su takodje izdajnici.
Ovo je dokaz da je pravo zena puno manja u odnosu na muskarca.

Pozdrav,
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#14

Post by mIRCerka »

:roll: Miskim da je kontraproduktivno ako musliman ozeni nemuslimanku iz ljubavi i onda je tjera da praktikuje nesto sto ona ne osjeca...duznost svakog vjernika, ma gdje se on molio Bogu, je da ljude uvede u ljepotu svoje religije... ne da ga tjera, ne da ga strogocom poziva na nesto, vec da mu ukaze na one elemente u kojima se ljudi prepoznaju...
forumashima na sa-xu ocigledno jos uvijek nije jasno da se kod nas ne prakticira extremni islam, i da kod nas nema ubijanja kcerke ako se udala za nemuslimana, ili ako je silovana itd itd... ako se ne varam, kad musliman ozeni nemuslimanku, on je duzan da joj dozvoli postivanje Knjige, a ne da je tuce do iznemoglosti dok ne prihvati sta ja znam sta vec...
isto tako, Allahuekber znaci Allah je najveci, ako se ne varam, a na arapskom ALLAH znaci BOG... Bog je jedan, i svi smo mi Bozija bica i svako rpeseravanje KO JE BLIZI BOGU nas samo udaljava od Bog, jer time hranimo svoj nefs, tj. ego :D pa vi i dalje nastavite takve rasprave i nek vam je sretno..
Allahimanet i dovidjenja...
lutkica_lutkica
Posts: 108
Joined: 06/06/2004 17:37
Location: Sarajevo

#15

Post by lutkica_lutkica »

ma nema veze.
Last edited by lutkica_lutkica on 22/10/2006 11:37, edited 3 times in total.
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#16

Post by Haqqani »

lutkica_lutkica wrote:evo ako sam ja muslimanka, ali se ne držim striktno svih pravila, bar zasad 8)
i ako želim da se udam za nekoga iz miješanog braka tj. katoličko-islamskog /koliko god glupavo ovo zvučalo - ali, to samo ističem da bih pojasnila da takva djeca obično budu nekako između-vjeruju u Boga ali nisu priklonjeni prakticiranju vjere na ovaj ili onaj način, jer po samom odrastanju im se nude dva izbora, i nisu upućeni iz neznanja u JEDNU ISTINU :D pa ili sami proučavaju ili i ne proučavaju religiju...bilo kako bilo, hairlija moj nije baš musliman, ali nije ni kršćan, ima snažnu vjeru u Boga i obilježava familijarno sve praznike i običaje itd itd. ali je bolja osoba od mnogih koji se prodaju kao vjernici.
eh, am i eligible to marry him kao takvog :) i šta su mjere koje se trebaju preduzeti prije ovog čina :-) a da budu ispravne sa islamskog stanovišta ? jer mi je očiito stalo da sve bude pod konac:)
p.s. narvno ako uopšte na kraju dođe do toga, možda se i predomislim :) ali eto zanima me kakva je procedura. thanx unaprijed :)
Zeni muslimanki je zabranjeno da se uda za pripadnika druge vjere.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#17

Post by Kwaheri »

mIRCerka wrote::roll: Miskim da je kontraproduktivno ako musliman ozeni nemuslimanku iz ljubavi i onda je tjera da praktikuje nesto sto ona ne osjeca...duznost svakog vjernika, ma gdje se on molio Bogu, je da ljude uvede u ljepotu svoje religije... ne da ga tjera, ne da ga strogocom poziva na nesto, vec da mu ukaze na one elemente u kojima se ljudi prepoznaju...
forumashima na sa-xu ocigledno jos uvijek nije jasno da se kod nas ne prakticira extremni islam, i da kod nas nema ubijanja kcerke ako se udala za nemuslimana, ili ako je silovana itd itd... ako se ne varam, kad musliman ozeni nemuslimanku, on je duzan da joj dozvoli postivanje Knjige, a ne da je tuce do iznemoglosti dok ne prihvati sta ja znam sta vec...
isto tako, Allahuekber znaci Allah je najveci, ako se ne varam, a na arapskom ALLAH znaci BOG... Bog je jedan, i svi smo mi Bozija bica i svako rpeseravanje KO JE BLIZI BOGU nas samo udaljava od Bog, jer time hranimo svoj nefs, tj. ego :D pa vi i dalje nastavite takve rasprave i nek vam je sretno..
Allahimanet i dovidjenja...
joj mirci...
ima taj neki Islam koji propisuje da se silovana zena ubije... e svashta..
lutkica_lutkica
Posts: 108
Joined: 06/06/2004 17:37
Location: Sarajevo

#18

Post by lutkica_lutkica »

zena,


hajd molim te mi nadji citat u Kur'anu koji kaže da se silovana žena treba ubiti.
baš me zanima na kojoj je to stranici.


haqqani, koje je onda rješenje? :)
lutkica_lutkica
Posts: 108
Joined: 06/06/2004 17:37
Location: Sarajevo

#19

Post by lutkica_lutkica »

i sad sam ti objasnila delikatnost situacije, osoba nije pripadnik druge vjere. pročitaj post ponnovo :)
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#20

Post by Murisno1 »

lutkica_lutkica wrote:zena,


hajd molim te mi nadji citat u Kur'anu koji kaže da se silovana žena treba ubiti.
baš me zanima na kojoj je to stranici.



haqqani, koje je onda rješenje? :)
jezik brži od pameti .. :)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#21

Post by Kwaheri »

lutkica_lutkica wrote:zena,


hajd molim te mi nadji citat u Kur'anu koji kaže da se silovana žena treba ubiti.
baš me zanima na kojoj je to stranici.

:-)

i mene...

hajd procitaj post mircike...
lutkica_lutkica
Posts: 108
Joined: 06/06/2004 17:37
Location: Sarajevo

#22

Post by lutkica_lutkica »

:lol: :lol: :lol:

uh sorry :)
kad ne čitam te duže postove, samo ih preletim :)
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#23

Post by Haqqani »

lutkica_lutkica wrote:zena,


hajd molim te mi nadji citat u Kur'anu koji kaže da se silovana žena treba ubiti.
baš me zanima na kojoj je to stranici.


haqqani, koje je onda rješenje? :)

Ne znam , nisam mjerodavan , morace pitati ulemu :)
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#24

Post by Murisno1 »

lutkica_lutkica wrote::lol: :lol: :lol:

uh sorry :)
kad ne čitam te duže postove, samo ih preletim :)
ne valja ti toto! :-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#25

Post by mIRCerka »

zena wrote:
mIRCerka wrote::roll: Miskim da je kontraproduktivno ako musliman ozeni nemuslimanku iz ljubavi i onda je tjera da praktikuje nesto sto ona ne osjeca...duznost svakog vjernika, ma gdje se on molio Bogu, je da ljude uvede u ljepotu svoje religije... ne da ga tjera, ne da ga strogocom poziva na nesto, vec da mu ukaze na one elemente u kojima se ljudi prepoznaju...
forumashima na sa-xu ocigledno jos uvijek nije jasno da se kod nas ne prakticira extremni islam, i da kod nas nema ubijanja kcerke ako se udala za nemuslimana, ili ako je silovana itd itd... ako se ne varam, kad musliman ozeni nemuslimanku, on je duzan da joj dozvoli postivanje Knjige, a ne da je tuce do iznemoglosti dok ne prihvati sta ja znam sta vec...
isto tako, Allahuekber znaci Allah je najveci, ako se ne varam, a na arapskom ALLAH znaci BOG... Bog je jedan, i svi smo mi Bozija bica i svako rpeseravanje KO JE BLIZI BOGU nas samo udaljava od Bog, jer time hranimo svoj nefs, tj. ego :D pa vi i dalje nastavite takve rasprave i nek vam je sretno..
Allahimanet i dovidjenja...
joj mirci...
ima taj neki Islam koji propisuje da se silovana zena ubije... e svashta..
ja ti kazem ono sto cujem...ja licno ne znam nijednu da je ubijena...
ali recimo znam da moja najbolja drugarica nije mogla ostvariti vezu sa jednim mojim komsijom jer nije muslimanka, i njegovi se protivili pravo, da bi on na kraju ozenio amerikanku, koja je u crkvi redovna ko ja na forumu :D i ona im je valjala...how yes no...

iskreno, meni sva prepucavanja, ne normalne diskusije, oko toga KO VISE I BOLJE VJERUJE U BOGA, a Bog je jedan, vise lice na pijacu nego na razgovor... Citala sam MUDROSTI SUFIZMA, i opet sam skontala da sve velike religije imaju mnogo toga zajednickog...i kada bi se svi pridrzavali samo tih zajednickih postulata, mislim da bi nastala Utopija na zemlji....

i sto se braka i djece tice, mislim da je bitnije prvo napraviti insana pa tek onda muslimana/katolika/pravoslavca...
Post Reply