Brak sa strancem

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#1 Brak sa strancem

Post by Smartex »

Zadnjih godina od kako su stranici(vojnici) kod nas u BiH , mnogo nasih djevojaka i momaka koji vecinom rade kao prevodioci ozenilo/udalo se za iste. Nije li malo cudno da se recimo mnogo nasih cura poudalo za Portugalce koji se po mentalitetu, jeziku... mnogo razlikuju od nasih momaka. E sada pitanje je da li je tu prije svega jedna stvar presudna, a to je INTERES! Mogu da shvatim da se recimo par nasih momaka i djevojaka zaljubi u stranca sto na kraju dovede do braka, ali kada to postane masovno mislim da tu svega ima ali ne i iskrene ljubavi. Da je to ono: "joj da vidis kakav je dobar, a tek da mu vidis papire..."
User avatar
Ashrafieh
Posts: 419
Joined: 13/06/2008 16:09
Location: Cedrovi pod snijegom

#2 Re: Brak sa strancem

Post by Ashrafieh »

Ne kontam te. Znam dosta cura koje su se poudale za strance, međutim od njih nijedan nije vojnik.
One nemaju baš neke koristi od "papira", jer su ostali živjeti u BiH. Tako da ti hipoteza ne pije vode :wink:
User avatar
Citizen-X
Posts: 1533
Joined: 27/04/2007 13:42
Location: Niodaklevci, BlackField - Nidjezemska

#3 Re: Brak sa strancem

Post by Citizen-X »

De me zapapirisi do San Diega tamo imaju dobre plaze.

Necu dugo ostat - samo da vidim te plaze.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#4 Re: Brak sa strancem

Post by micika »

Smartex wrote:Zadnjih godina od kako su stranici(vojnici) kod nas u BiH , mnogo nasih djevojaka i momaka koji vecinom rade kao prevodioci ozenilo/udalo se za iste. Nije li malo cudno da se recimo mnogo nasih cura poudalo za Portugalce koji se po mentalitetu, jeziku... mnogo razlikuju od nasih momaka. E sada pitanje je da li je tu prije svega jedna stvar presudna, a to je INTERES! Mogu da shvatim da se recimo par nasih momaka i djevojaka zaljubi u stranca sto na kraju dovede do braka, ali kada to postane masovno mislim da tu svega ima ali ne i iskrene ljubavi. Da je to ono: "joj da vidis kakav je dobar, a tek da mu vidis papire..."
E neka si se ti nasao da presudjujes ciji je brak iz ljubavi a ciji iz interesa,odnosno zbog papira! :x
I kakve veze ima to sto sto se razlikuju po mentalitetu ili jeziku? Hvala Bogu pa je tako!
I ja sam udata za stranca,jos da mi vidis papire.....ne treba mi viza ni za jednu drzavu :P Bice da je interes a ne ljubav,jel' da? :oops:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#5 Re: Brak sa strancem

Post by luciferino »

Smartexe, a što to tebe tangira? Dobio nogu ili?
Ispade ove strančuge sve bekan do bekana, pa ne mogu skužiti da je u pitanju interes. :-)
Jadni...
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#6 Re: Brak sa strancem

Post by nigdje.nikog »

Dobar broj bosanki se udalo za strance da bi izbjegle mjesane brakove sa bosancima !
User avatar
Bonnie-Clydova mala
Posts: 706
Joined: 26/01/2007 09:06
Location: Texas

#7 Re: Brak sa strancem

Post by Bonnie-Clydova mala »

Ne kontam kako se ti ljudi mogu (na engleskom ili kojem već drugom jeziku) pošteno posvađati...a joj, još bih se ubila da odmah na jutru moram progovoriti engleski ...uh!
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#8 Re: Brak sa strancem

Post by nigdje.nikog »

Bonnie-Clydova mala wrote:Ne kontam kako se ti ljudi mogu (na engleskom ili kojem već drugom jeziku) pošteno posvađati...a joj, još bih se ubila da odmah na jutru moram progovoriti engleski ...uh!
udaj se za Arapina. Ne treba ti engleski a s njim se garant neces ni svadjati.
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#9 Re: Brak sa strancem

Post by micika »

nigdje.nikog wrote:Dobar broj bosanki se udalo za strance da bi izbjegle mjesane brakove sa bosancima !
:-) :shock:
User avatar
Ashrafieh
Posts: 419
Joined: 13/06/2008 16:09
Location: Cedrovi pod snijegom

#10 Re: Brak sa strancem

Post by Ashrafieh »

nigdje.nikog wrote:
Bonnie-Clydova mala wrote:Ne kontam kako se ti ljudi mogu (na engleskom ili kojem već drugom jeziku) pošteno posvađati...a joj, još bih se ubila da odmah na jutru moram progovoriti engleski ...uh!
udaj se za Arapina. Ne treba ti engleski a s njim se garant neces ni svadjati.
Naću ti ja Libanca i biće ti bolje nego sa Bosancem :wink:

*mima*

#11 Re: Brak sa strancem

Post by *mima* »

Smartex wrote:Zadnjih godina od kako su stranici(vojnici) kod nas u BiH , mnogo nasih djevojaka i momaka koji vecinom rade kao prevodioci ozenilo/udalo se za iste. Nije li malo cudno da se recimo mnogo nasih cura poudalo za Portugalce koji se po mentalitetu, jeziku... mnogo razlikuju od nasih momaka. E sada pitanje je da li je tu prije svega jedna stvar presudna, a to je INTERES! Mogu da shvatim da se recimo par nasih momaka i djevojaka zaljubi u stranca sto na kraju dovede do braka, ali kada to postane masovno mislim da tu svega ima ali ne i iskrene ljubavi. Da je to ono: "joj da vidis kakav je dobar, a tek da mu vidis papire..."

Ti si nesta razocaran? U ljubav?
pelunce
Posts: 2
Joined: 05/08/2005 19:10
Location: Sarajevo; Graz
Contact:

#12 Re: Brak sa strancem

Post by pelunce »

Vjerovatno ima interesa, naravno da ga ima. Ali isto tako ima i ljubavi.
Znam i jedne i druge primjere, i nemoguce je generalizirati. Izuzev mozda u slucaju Kineza. :D
A ono sto neko rekao da je dobar dio njih udato za strance da bi izbjegli mjesane brakove sa Bosancima, ne bi se slozio sa "dobar dio". Postoji dio, ali ne vjerujem da je toliko velik. Npr. od mog starog bivsa se udala za Svicarca (iako je iste vjere kao i moj stari). Al' pazi sad ovo, dok je bila sa mojim starim sva familija je zvocala (radi vjere), a kada je otisla za njega, sve je bilo u redu. Mislim, nije bas nase vjere, al' barem ima love. :shock: Tak da... ima svega, samo nema generalizacije. Ne kazem da nije lijepo imati stranca, ali nekada je nemoguce. Suvise su to nekada razliciti mentaliteti.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#13 Re: Brak sa strancem

Post by Dori »

Moj dragi je Norvezanin....preselio ovdje prije 8-9 godina, naucio jezik i ostao. I zivimo zajedno od 2000-te

Imali smo periode i bez posla i kad nismo imali ni pfeninga, a i periode kad smo bili puni para, kad sam ja imala posao, a on ne ili obrnuto ili kad sam cak nekad imala vecu platu od njega....ili kad sam ja radila kod stranaca, a on ui "domacim" firmama.....Sve smo to prosli zajedno i jos uvijek prolazimo, a papiri ili njegovo drzavljanstvo mi nije ni na kraj pameti....Niti on planira da se vraca "kuci".....Cak kad odemo kod njegovih on pricao kao "Kod nas bosanaca to nije tako" :lol:

I znam jos bar 4-5 parova sa jako slicnom pricom.....

Kako bi on rekao on je "Norveska izbjeglica u Bosni"

Mislim da ti je prica malo glupa ili povedena jako losim iskustvom
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#14 Re: Brak sa strancem

Post by ludacha »

ne mogu generalizirati, ali moram reci da znam 30ak bosanaca/bosanki koje se vjencase za strance iskljucivo zbog papira. cak to i ne kriju. meni uopce nije bitan taj broj, jel to jedna osoba ili pola bh puka, ali jednostavno ne mogu razumijeti tu logiku.

sto uvijek mislimO da ce negdje vani biti bolje, lakse, novcanice ce lakse dolaziti, vit ce ih vise...bit ce ih toliko da ih necemo imati gd je deponovati, mogli bi ih malo pljuvackom, pa malo priljepit iliti oblikovat`i kucu od dolara/eura sagradit..ionako ce nema biti visak...inozemstvo je zakon, moc bla bla bla bla :x




i NE!! niti tvrdim niti pomisljam da se svi koji se udaju/ozene za strance cine to radi raznih interesa mjesto ljubavi.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#15 Re: Brak sa strancem

Post by Loulou »

Ma, stranci su super :D
Ozbiljno
User avatar
Sarajka_82
Posts: 11
Joined: 26/02/2008 19:49
Location: Njemacka

#16 Re: Brak sa strancem

Post by Sarajka_82 »

Smartex wrote:Zadnjih godina od kako su stranici(vojnici) kod nas u BiH , mnogo nasih djevojaka i momaka koji vecinom rade kao prevodioci ozenilo/udalo se za iste. Nije li malo cudno da se recimo mnogo nasih cura poudalo za Portugalce koji se po mentalitetu, jeziku... mnogo razlikuju od nasih momaka. E sada pitanje je da li je tu prije svega jedna stvar presudna, a to je INTERES! Mogu da shvatim da se recimo par nasih momaka i djevojaka zaljubi u stranca sto na kraju dovede do braka, ali kada to postane masovno mislim da tu svega ima ali ne i iskrene ljubavi. Da je to ono: "joj da vidis kakav je dobar, a tek da mu vidis papire..."
Vjerovatno ima i ljubavi i interesa, nekada obadvoje, a nekad samo jedno.
Mislim, da je onaj ko se zbog papira vjenca veoma "siromasan", jer ne primjeti koje blago Bosna ima.
Sa blagom mislim, drzavu samu po sebi.
Dijaspora nije san snova, to je samo iluzija. Toliko poznajem ovdje nase (skolovane) raje, koja bi se odmah u BiH vratila i rade na tome (pisu aplikacije firmama), ali nije tako lako doci do posla u BiH. Mada, zasto bi bilo dijasporcima lakse nego onima u BiH.
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#17 Re: Brak sa strancem

Post by maccarona »

samo bosnjaku :kiss: :D se mogu sva predati :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#18 Re: Brak sa strancem

Post by pesak »

samo strancu.. :D
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#19 Re: Brak sa strancem

Post by sadeta »

@ Smartex...vidi se da si ex kad je u pitanju smartness :lol:
prica ti je nidje veze, to je k'o da kazes ...ma ne znam, ne mogu smisliti nista sto bi imalo isto odsustvo smisla kao tvoj pocetni post.
ljudi se vjencavaju iz razlicitih razloga i povoda, i ima ih, vjerovao ili ne, koji se vjencaju za BH drzavljane isto radi interesa! sasvim je normalno da sad ima vise brakova sa strancima jer u drzavi ima vise stranaca...nego sto ih je bilo za Titine Jugoslavije...
mislim da te cura ostavila zbog nekog polupismenog vojnika iz Portugala, ti ne mozes prihvatiti da se zaljubila u njega nego kontas da je zbog papira pa sad imas osjecaj da su svi ti brakovi i veze takvi...UROTA!!! :lol:
aminchev2
Posts: 1849
Joined: 17/07/2007 16:08
Location: London, Engleska

#20 Re: Brak sa strancem

Post by aminchev2 »

Pa i stranci su ljudi. Ne razumijem zasto se toliko bunis.
Ako je ljudima fino, zasto im zeliti ista lose?
To sto te je neko sigurno povrijedio je steta, ali ipak nema smisla da se cudis.
User avatar
Ashrafieh
Posts: 419
Joined: 13/06/2008 16:09
Location: Cedrovi pod snijegom

#21 Re: Brak sa strancem

Post by Ashrafieh »

sadeta wrote:@ Smartex...vidi se da si ex kad je u pitanju smartness :lol:
prica ti je nidje veze, to je k'o da kazes ...ma ne znam, ne mogu smisliti nista sto bi imalo isto odsustvo smisla kao tvoj pocetni post.
ljudi se vjencavaju iz razlicitih razloga i povoda, i ima ih, vjerovao ili ne, koji se vjencaju za BH drzavljane isto radi interesa! sasvim je normalno da sad ima vise brakova sa strancima jer u drzavi ima vise stranaca...nego sto ih je bilo za Titine Jugoslavije...
mislim da te cura ostavila zbog nekog polupismenog vojnika iz Portugala, ti ne mozes prihvatiti da se zaljubila u njega nego kontas da je zbog papira pa sad imas osjecaj da su svi ti brakovi i veze takvi...UROTA!!! :lol:
Zasto generalizirati i sve strance trpati u jedan kos? Ovdje je prica o nekome ko je vojnik a ne turist ili ne znam sta.
Strani vojnici u Bosni jesu vecinom papci u svojim zemljama. U vecini NATO zemalja je vojska profesionalizirana i ne
postoji vojna obaveza za sve. Jednom sam slusala u Hercegovini razgovor vojnika koji dolaze iz zemlje u kojoj sam tada
zivjela. Tih tema i te inteligencije :lol:

A na TV ima show u kojem se zezaju bas sa likovima koji govore takvim akcentom :lol:
User avatar
metal_rules_cura
Posts: 1249
Joined: 29/03/2004 20:22

#22 Re: Brak sa strancem

Post by metal_rules_cura »

Ashrafieh wrote:
sadeta wrote:@ Smartex...vidi se da si ex kad je u pitanju smartness :lol:
prica ti je nidje veze, to je k'o da kazes ...ma ne znam, ne mogu smisliti nista sto bi imalo isto odsustvo smisla kao tvoj pocetni post.
ljudi se vjencavaju iz razlicitih razloga i povoda, i ima ih, vjerovao ili ne, koji se vjencaju za BH drzavljane isto radi interesa! sasvim je normalno da sad ima vise brakova sa strancima jer u drzavi ima vise stranaca...nego sto ih je bilo za Titine Jugoslavije...
mislim da te cura ostavila zbog nekog polupismenog vojnika iz Portugala, ti ne mozes prihvatiti da se zaljubila u njega nego kontas da je zbog papira pa sad imas osjecaj da su svi ti brakovi i veze takvi...UROTA!!! :lol:
Zasto generalizirati i sve strance trpati u jedan kos?
Upravo sam to htjela napisati...
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#23 Re: Brak sa strancem

Post by sadeta »

Ashrafieh wrote: Zasto generalizirati i sve strance trpati u jedan kos? Ovdje je prica o nekome ko je vojnik a ne turist ili ne znam sta.
Strani vojnici u Bosni jesu vecinom papci u svojim zemljama. U vecini NATO zemalja je vojska profesionalizirana i ne
postoji vojna obaveza za sve. Jednom sam slusala u Hercegovini razgovor vojnika koji dolaze iz zemlje u kojoj sam tada
zivjela. Tih tema i te inteligencije :lol:

A na TV ima show u kojem se zezaju bas sa likovima koji govore takvim akcentom :lol:
:roll: ama, fora i jeste u tome sto mislim da se Smartexu desila upravo neka glupa situacija tipa da ga je cura nogirala zbog polupismenog vojnika pa on sad projicira svoj osjecaj razocarenja na sve brakove i veze koje domaci/e imaju sa strancima. a mislim da reci nesto u smislu "sta je to, poudase nam se sve zene za glupe strance vojnike radi papira" nema smisla. ono sto on ne uzima u obzir jeste cinjenica da kao prvo nisu svi stranci trenutno u BiH vojnici, kao drugo nisu ni svi vojnici nepismeni idioti, i tako dalje i tako blize...
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#24 Re: Brak sa strancem

Post by mojgrad »

:lol: :lol: na prvi pogled mi se ucini da se tema zove brak sa starcem :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#25 Re: Brak sa strancem

Post by GandalfSivi »

Uf, nije to samo interes, ima tu mnogo mnogo stvari. Mislim ono, ja sam zadnji koji bi trebao pricati o tome, iz razloga sto mi je zena Amerikanka, ali ja znam da se jesam ozenio iz ljubavi i nicega drugog. Medjutim, kad smo u Sarajevu, pa izadjemo sa njenim prijateljima, koji su uglavnom stranci, nadjem se u prilici da upoznam dosta, dosta nasih ljudi koji su ono sa njima cijelo vrijeme. Pocne od druzenja, pa zavrsi na necemu ozbiljnijem. Necu reci da mi se svi ti nasi gade, ali nisu ni daleko od toga. Misle da imaju neki status u drustvu sto vise sa strancima cijelo vrijeme, pa skoro nece ni da se druze sa nasima koji su van tog kruga. Jos kad pocnu medjusobno na engleskom pricati (ili se barem frazama sicati) meni se stomak pocne okretati. Imam ih par koji su facebook prijatelji, pa jebo mater, nikada rijeci na bosanskom nisu napisali. Regularno, ova djevojka postavi slike sa nekog derneka, i svi cisto na engleskom komentarisu. A dernek na Visnjiku bio. Nebuloze. Eh, takvi se vecinom i udaju/zene za strance, i nije to samo zbog papira, nego ne znam ni ja sam, valjda se smatraju sada visom rasom ili nesta tako...
Post Reply