Brak sa Hrvatskim državljaninom

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#1 Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by housetent »

Pozdrav.Potrebna mi je pomoc i savjet,pa ako je neko spreman da napise oko toga sta zna.Dakle ja sam BiH drzavljanin i planiram ozeniti djevojku koja je iz Hrvatske.Vjencali bi se tamo.Zanima me koja je procedura cijelog postupka,sta mi treba od papira,gdje sve izvaditi,ovjeriti.Citao sam malo oko toga i svasta nesto Pise,da treba i taj neki apostile pecat,sudski tumač,kojim redoslijedom ici,na sta obratiti pažnju,treba li se posavjetovati mozda sa advokatomu bih,maticnim uredom u hr.Hvala unaprijed
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#2 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by EFD22 »

Supruga i ja smo se vjenčali u Hrvatskoj. Doduše oboje smo BiH državljani.

Procedura je bila da smo mjesec prije vjenčanja otišli zajedno na najavu u matični ured u HR gdje smo se i planirali vjenčati.
Tada na najavu smo ponijeli originalne rodne listove, i papir iz našeg matičnog ureda u BiH gdje je navedeno da nema zakonskih prepreka za sklapanje braka, odnosno za svakog ponaosob da smo slobodnog bračnog stanja, poslovno sposobni, te da nismo u srodstvu.
Nijedan od tih papira nisam nadovjeravao, niti prevodio, niti mi je trebala međunarodna verzija istih.

Savjetujem svakako da se javite mailom matičnom uredu gdje planirate vjenčanje. Oni će vam sve objasniti, kao i meni što su.

Kontakti su ovdje:
https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-dj ... 4505/24505


Svakako preporučujem da izvadiš i OIB u Hrvatskoj, iako ti za sklapanje braka ne treba, ali nije zgoreg da odmah bude upisan u vjenčani list u HR zbog nekih drugih poslova nekad u životu. OIB za nerezidente možeš lako dobiti mailom (barem sam ja dok je bio COVID) https://www.porezna-uprava.hr/HR_OIB/St ... eOIBa.aspx


Matični ured u HR će po službenoj dužnosti obavijestiti matični ured tvog prebivališta/rođenja, kako bi oni izvršili naknadni upis činjenice sklapanja braka.
Iako možeš, a tako sam i ja da ubrzam proceduru kod žene za izmjenu prezimena u dokumentima, otići sam sa vjenčanim listom iz Hrvatske, popuniti zahtjev za naknadno upis činjenice sklapanja braka u inostranstvu i završiti sve za dan u BiH.
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#3 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by EFD22 »

Evo dio odgovora koji sam ja dobio od Matičnog ureda grada Visa prije tri godine:
Poštovani,

sklapanje braka u građanskom obliku prijavljuje se nadležnom matičnom uredu u pravilu 30-45 dana prije dana određenog za sklapanje braka; tom prilikom sačinjava se zapisnik, utvrđuju sve činjenice kao i sat i mjesto sklapanja braka, te prilažete izvatke iz matice rođenih, potvrdu o slobodnom bračnom stanju (ne starije od tri mjeseca), na uvid dajete svoje putovnice, kao i za svjedoke (preslik); trošak sklapanja braka izvan službene prostorije ovisi o udaljenosti od službene prostorije, danu u tjednu, kao i satu sklapanja braka…
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#4 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by housetent »

EFD22 wrote: 27/05/2023 18:18 Supruga i ja smo se vjenčali u Hrvatskoj. Doduše oboje smo BiH državljani.

Procedura je bila da smo mjesec prije vjenčanja otišli zajedno na najavu u matični ured u HR gdje smo se i planirali vjenčati.
Tada na najavu smo ponijeli originalne rodne listove, i papir iz našeg matičnog ureda u BiH gdje je navedeno da nema zakonskih prepreka za sklapanje braka, odnosno za svakog ponaosob da smo slobodnog bračnog stanja, poslovno sposobni, te da nismo u srodstvu.
Nijedan od tih papira nisam nadovjeravao, niti prevodio, niti mi je trebala međunarodna verzija istih.

Savjetujem svakako da se javite mailom matičnom uredu gdje planirate vjenčanje. Oni će vam sve objasniti, kao i meni što su.

Kontakti su ovdje:
https://mpu.gov.hr/gradjani-21417/iz-dj ... 4505/24505


Svakako preporučujem da izvadiš i OIB u Hrvatskoj, iako ti za sklapanje braka ne treba, ali nije zgoreg da odmah bude upisan u vjenčani list u HR zbog nekih drugih poslova nekad u životu. OIB za nerezidente možeš lako dobiti mailom (barem sam ja dok je bio COVID) https://www.porezna-uprava.hr/HR_OIB/St ... eOIBa.aspx


Matični ured u HR će po službenoj dužnosti obavijestiti matični ured tvog prebivališta/rođenja, kako bi oni izvršili naknadni upis činjenice sklapanja braka.
Iako možeš, a tako sam i ja da ubrzam proceduru kod žene za izmjenu prezimena u dokumentima, otići sam sa vjenčanim listom iz Hrvatske, popuniti zahtjev za naknadno upis činjenice sklapanja braka u inostranstvu i završiti sve za dan u BiH.
Svakako smo mislili se javiti maticnom uredu,ali ovo sam ja nasao na oficijelnoj stranici Vlade hr sta traze od papira.Za sklapanje braka strani državljani prilažu:
izvadak iz matice rođenih izdan u državi rođenja sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda o slobodnom bračnom stanju stranca izdana sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda da nema zapreka za sklapanje braka stranog državljanina u Republici Hrvatskoj i da će taj brak bit priznat u državi čiji je državljanin uz prijevod na hrvatski jezik (ova potvrda može biti sastavni dio potvrde o slobodnom bračnom stanju),
identifikacijska isprava (sa slikom) i
dokaz o državljanstvu (putovnica).Rodni list,dokaz da ste slobodni da niste u braku u BiH,ali za treca stavka mi nije jasna,POTVDRA DA NEMA ZAPREKA ZA SKLAPANJE BRAKA STRANOG DRZAVLJANINA U HRVATSKOJ I DA CE TAJ BRAK BITI PRIZNAT U DRZAVI CIJI JE DRZAVLJANIN--ovo mi bas nije jasno,kakvih zapreka o cemu se tu radi,i Pise da za sve treba prevod na hrvatski jezik,a to kako sam shvatio radi sudski tumač u hr
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#5 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by housetent »

EFD22 wrote: 27/05/2023 18:39 Evo dio odgovora koji sam ja dobio od Matičnog ureda grada Visa prije tri godine:
Poštovani,

sklapanje braka u građanskom obliku prijavljuje se nadležnom matičnom uredu u pravilu 30-45 dana prije dana određenog za sklapanje braka; tom prilikom sačinjava se zapisnik, utvrđuju sve činjenice kao i sat i mjesto sklapanja braka, te prilažete izvatke iz matice rođenih, potvrdu o slobodnom bračnom stanju (ne starije od tri mjeseca), na uvid dajete svoje putovnice, kao i za svjedoke (preslik); trošak sklapanja braka izvan službene prostorije ovisi o udaljenosti od službene prostorije, danu u tjednu, kao i satu sklapanja braka…
Za sklapanje braka strani državljani prilažu:
izvadak iz matice rođenih izdan u državi rođenja sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda o slobodnom bračnom stanju stranca izdana sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
potvrda da nema zapreka za sklapanje braka stranog državljanina u Republici Hrvatskoj i da će taj brak bit priznat u državi čiji je državljanin uz prijevod na hrvatski jezik (ova potvrda može biti sastavni dio potvrde o slobodnom bračnom stanju),
identifikacijska isprava (sa slikom) i
dokaz o državljanstvu (putovnica).ETO STA PISE NA OFICIJELNOJ STRANICI VLADE HR,I DA SVE TREBA PREVESTI NA HR JEZIK
User avatar
EFD22
Posts: 9876
Joined: 10/03/2022 22:16

#6 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by EFD22 »

Da, ali Hrvatska i BiH imaju međusobni ugovor o priznavanju isprava, u kojem izmeđuostalog stoji da ih ne treba prevoditi. Jerbo je jedan od službenih jezika BiH i Hrvatski jezik.

Ja ništa nisam prevodio.

A što se tiče tog papira da nema zapreka za sklapanje braka, to ti je bukvalno to, na papiru piše da matični ured (lupam Sarajevo - Novo Sarajevo, ako si odatle) potvrđuje da za tebe ime i prezime rođenog tad i tad tu i tu ne postoje zakonske zapreke za sklapanje braka te da će brak sklopljen vani biti priznat.

Ovdje u Zenici sam imao problem u smislu da šalteruše nikad nisu izdale takav papir, ali mi je šefica matične službe to uspjela dati i za mene i za suprugu.
housetent
Posts: 267
Joined: 01/02/2011 18:31

#7 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by housetent »

EFD22 wrote: 27/05/2023 20:08 Da, ali Hrvatska i BiH imaju međusobni ugovor o priznavanju isprava, u kojem izmeđuostalog stoji da ih ne treba prevoditi. Jerbo je jedan od službenih jezika BiH i Hrvatski jezik.

Ja ništa nisam prevodio.

A što se tiče tog papira da nema zapreka za sklapanje braka, to ti je bukvalno to, na papiru piše da matični ured (lupam Sarajevo - Novo Sarajevo, ako si odatle) potvrđuje da za tebe ime i prezime rođenog tad i tad tu i tu ne postoje zakonske zapreke za sklapanje braka te da će brak sklopljen vani biti priznat.

Ovdje u Zenici sam imao problem u smislu da šalteruše nikad nisu izdale takav papir, ali mi je šefica matične službe to uspjela dati i za mene i za suprugu.
Ok shvatio sam otprilike te neke osnovne stvari.Mene interesuje da kad se ja vjencam u Hrvatskoj sa Hrvatskim državljaninom da li ja automatski na osnovu toga dobivam doravisnu dozvolu,i koja je procedura poslije vjencanja i braka.Jel se trebam javiti u policiji za boravisnu dozvolu i na koliko vremena se dobije ta dozvola.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Brak sa Hrvatskim državljaninom

Post by Dope_Man »

housetent wrote: 28/05/2023 11:40 Ok shvatio sam otprilike te neke osnovne stvari.Mene interesuje da kad se ja vjencam u Hrvatskoj sa Hrvatskim državljaninom da li ja automatski na osnovu toga dobivam doravisnu dozvolu,i koja je procedura poslije vjencanja i braka.Jel se trebam javiti u policiji za boravisnu dozvolu i na koliko vremena se dobije ta dozvola.
Koliko znam ni u RH to ne ide po automatizmu, vec podnosis zahtjev za boravak po osnovu spajanja porodice. Onda imaju neke uslove koji se moraju ispuniti da bi zahtjev bio odobren, moras rijesit zdravstveno, imat sredstva za izdrzavanje itd. Proguglaj "hrvatska spajanje obitelji" pa ces vidjeti koji su kod njih uslovi za to.
Post Reply