Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#51 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

HAVANA wrote:
MaksprotivMarksa wrote:@pustopoljina

Pa ja to tako vidim, ne samo to, neggo kompletnu istoriju postojanja covjeka. Mene je prilikom pokretanja teme zanimalo iskustvo ljudi, a ne da neprestano ja objasnjavam svoje pozicije. Mene zanima sa kojih pozocija su ljudi odlucili da udju u brak.
Kakvih ba pozicija? Upoznali se,zaljubili,izdernecili,izjebali,zaputili se trbuhom za kruhom,naputovali,zivili 3 godine zajedno...Vidis ide,ide slijedeca faza,sad si zreliji,radis,zelis djecu,dom,porodicu...Zenis se,radis,boris se,brines o sebi,djeci,roditeljima,peres usrane guze,usput kolo srece,tuge,zdravlja,bolesti,borbe...vrtici,skole,fakulteti...i tako 20 godina.Evo mene moja sad nervira,sjedim sat u bastici dok se spremi. :twisted: A kad se spremi,drago mi sto se spremila.Zaboravim ono sto me nervirala.I poslala me po orahovo ulje nako danas,eksploatisala me.Al i ja sam nju,ceprkala mi po tabanu da mi bodlju od jeza izvadi.Jebo sve to nego interesantne mi ove teme radi djece,nece valjda oni ovako razmisljati? Vide,zive,upiju valjda nesta.Ja ne znam kako dodjete do ovakvog nacina razmisljanja.I sebicnosti.
A zar nije sebicno svesti necije postojaanje na msinu za vadjenje bodlji iz tabana, ili neku drugu. Gdje je tu sustinski odnos, gdje je ta ljubav. Da li ste ti i tvoj partner iste osobe kao kada ste se uzeeeeeliiii, ako ne, da li je taj ugocor validan i ako jeste zasto je validañ kada vise niste iste osobe. Meni bi nilo sebicno sve posmatrati kroz prizmu dobrobiti i osjecanja zadovoljstva, meni je to najsebicnine od svega. Ne bih mogao da zivim dva sata kada boh skontao da zenu kojubgledam u ulozi kucne spremacice ne dozivljavam vise kao zivotnog saputnika nego kao partbera u firmi.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#52 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by cendlerbing »

mašinu za vađenje bodlji iz tabana :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#53 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dale cooper »

MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:
MaksprotivMarksa wrote:@pustopoljina

Pa ja to tako vidim, ne samo to, neggo kompletnu istoriju postojanja covjeka. Mene je prilikom pokretanja teme zanimalo iskustvo ljudi, a ne da neprestano ja objasnjavam svoje pozicije. Mene zanima sa kojih pozocija su ljudi odlucili da udju u brak.
Kakvih ba pozicija? Upoznali se,zaljubili,izdernecili,izjebali,zaputili se trbuhom za kruhom,naputovali,zivili 3 godine zajedno...Vidis ide,ide slijedeca faza,sad si zreliji,radis,zelis djecu,dom,porodicu...Zenis se,radis,boris se,brines o sebi,djeci,roditeljima,peres usrane guze,usput kolo srece,tuge,zdravlja,bolesti,borbe...vrtici,skole,fakulteti...i tako 20 godina.Evo mene moja sad nervira,sjedim sat u bastici dok se spremi. :twisted: A kad se spremi,drago mi sto se spremila.Zaboravim ono sto me nervirala.I poslala me po orahovo ulje nako danas,eksploatisala me.Al i ja sam nju,ceprkala mi po tabanu da mi bodlju od jeza izvadi.Jebo sve to nego interesantne mi ove teme radi djece,nece valjda oni ovako razmisljati? Vide,zive,upiju valjda nesta.Ja ne znam kako dodjete do ovakvog nacina razmisljanja.I sebicnosti.
A zar nije sebicno svesti necije postojaanje na msinu za vadjenje bodlji iz tabana, ili neku drugu. Gdje je tu sustinski odnos, gdje je ta ljubav. Da li ste ti i tvoj partner iste osobe kao kada ste se uzeeeeeliiii, ako ne, da li je taj ugocor validan i ako jeste zasto je validañ kada vise niste iste osobe. Meni bi nilo sebicno sve posmatrati kroz prizmu dobrobiti i osjecanja zadovoljstva, meni je to najsebicnine od svega. Ne bih mogao da zivim dva sata kada boh skontao da zenu kojubgledam u ulozi kucne spremacice ne dozivljavam vise kao zivotnog saputnika nego kao partbera u firmi.
Jarane, poenta je, ako mi Havana dozvoli, da kada prođeš sve te faze koje je on prošao, jednostavno ne razmišljaš o tome ko je šta
uradio za koga, ne kalkulišeš, to ti dođe kao nešto sasvim prirodno da uradiš za osobu koju voliš. Tako isto razmišlja i njegova žena.

Jebiga, ja sam to skonto, a nisam čak ni oženjen. :mrgreen:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#54 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Skonto sam i ja, ali mi je sve to limunadica bez nekog istinskog promisljanja o odnosu u kojem se trenutno nalazimo. Ja mogu da prihvatim da popijem tu limunadocu, ali isto tako sam svijestan da vrlo lako sebe mogu zateci ostarjelog i ruznog sa istom takvom zenom, a da smo citav zivot jedno drugom nista drugo do usluzni servis.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#55 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
insomnia78 wrote:Sad oni kao njega ubjedjuju
omg bagetu!
tebe čekamo :mrgreen:


Ma lik peca da ga neko zaprosi.
Ne moras cekati. Imas bagetomat
Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#56 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by triconja »

Chmoljo wrote:burazere, odvoji Kapital od erotike. ne godi ti.
Bas, ovaj ko da je jedini citab (odabrana djela karl marksa) u zivotu procito pa citav zivot temelji na tome. :lol: :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#57 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

<3 jel pored ima i nesto slicno za krisku sira i casu vina?
User avatar
Rootboi
Posts: 20559
Joined: 07/06/2011 17:14

#58 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Rootboi »

:hm:
Last edited by Rootboi on 09/08/2018 02:00, edited 1 time in total.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#59 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:<3 jel pored ima i nesto slicno za krisku sira i casu vina?
:lol:
Kakav je domacim bez sira i vina
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#60 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by cendlerbing »

A isto tako se možeš naći, ostario, ružan i bez iste takve žene, i shvatiti da si propustio ljubav sa svim njenim nesavršenostima i dvojakotumačnim pratiocima, zato jer si previše gledao da "ne ispadneš sebičan".

Spomenuo si da je sve ovo što je napisano "za" brak, "bez nekog istinskog promisljanja o odnosu u kojem se trenutno nalazimo", a zapravo, mene način na koji ti opisuješ ljubav, asocira na opisivanje neke slike, koja tako nepromijenjena stoji na zidi kakva je. Teško mogu razumjeti kako očekuješ da tvoja ljubav s nekim tako nepromijenjena ostane kroz vrijeme i sve što vam se desi usput, da ne spominjemo djecu koja cijeli vaš odnos, htjeli ili ne, bacaju na neki novi nivo.

Stvarno, i mene zanima, kako se tvoj trenutni stav o braku, pa makar i nedefiniran kakav jeste, uklapa sa stavom o odnosu prema djeci?
Gdje su, u toj "nesebičnoj" ljubavi, smještena djeca?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#61 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Ove teze su zapravo razvijene unutar Frankfurtske skole i meni omiljenj Adorno, Marks se nije tolikoo bavio ovim pitanjima, a meni omiljeni mislilac je kritikovan od strane cika Marksa i targetiran je kao totalno pogresan, tako da ja sa sirovim marksizmom nemam velike veze. Zivio sveti Maks !

Kako god.... zivjeli hegelijanci :kiss:
vernes81
Posts: 1563
Joined: 25/04/2011 23:04

#62 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by vernes81 »

MaksprotivMarksa wrote:Skonto sam i ja, ali mi je sve to limunadica bez nekog istinskog promisljanja o odnosu u kojem se trenutno nalazimo. Ja mogu da prihvatim da popijem tu limunadocu, ali isto tako sam svijestan da vrlo lako sebe mogu zateci ostarjelog i ruznog sa istom takvom zenom, a da smo citav zivot jedno drugom nista drugo do usluzni servis.
Ja da sam ti ja bi se do ujutru objesio :D .
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#63 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dale cooper »

Previše filzofije, malo prakse dragi moj Makse/Markse. :D Da bi pričali o braku, treba nam (i tebi i meni) prakse. Havana je ima i to mnogo, tako
da sam sklon da vjerujem njegovom iskustvu i promišljanju.
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#64 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by bude »

User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#65 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

cendlerbing wrote:A isto tako se možeš naći, ostario, ružan i bez iste takve žene, i shvatiti da si propustio ljubav sa svim njenim nesavršenostima i dvojakotumačnim pratiocima, zato jer si previše gledao da "ne ispadneš sebičan".

Spomenuo si da je sve ovo što je napisano "za" brak, "bez nekog istinskog promisljanja o odnosu u kojem se trenutno nalazimo", a zapravo, mene način na koji ti opisuješ ljubav, asocira na opisivanje neke slike, koja tako nepromijenjena stoji na zidi kakva je. Teško mogu razumjeti kako očekuješ da tvoja ljubav s nekim tako nepromijenjena ostane kroz vrijeme i sve što vam se desi usput, da ne spominjemo djecu koja cijeli vaš odnos, htjeli ili ne, bacaju na neki novi nivo.

Stvarno, i mene zanima, kako se tvoj trenutni stav o braku, pa makar i nedefiniran kakav jeste, uklapa sa stavom o odnosu prema djeci?
Gdje su, u toj "nesebičnoj" ljubavi, smještena djeca?
Nisam ni razmisljao o djeci, da budem iskren. Nisam nikada imao potrebu za produzenjem vrste, mozda sto sam iz disfunkcionalne porodice i sebe posmatram kao zrtvu loseg odnosa u porodici, ali mislim da se i na djecu moze promatrati iz vise uglova, a jedan od takvih je i radna snaga, naravno ne jedini. Djeca su kolaterala koja sigurno mnogo toga donose u odnos dvije osobe, kako na ekonomsko socijalni dio odnosa, tako i na metafizicki dio. Tu na snagu stupaju kastracioni strahovi, edipovi kompleksi, sta se desava sa dinamikom odnosa kada dijeca dodju. Jedan od najvecih strahova u zivotu je da budem pogresan i los roditelj, mozda ustvari sve pokisavam da racionalizujem da bih pobjegaonod ovog pitanja. Ne znam i ne mogu da govorim o tome jer jednostavno nemam iskustvo roditeljstva.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#66 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by cendlerbing »

Lahko je Havani palamudit kad ima sretan brak. :mrgreen:
Koliko je samo onih što su u braku promijenili mišljenje...o braku.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#67 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

bude wrote:
Beton
User avatar
Capajebo
Posts: 20693
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#68 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Capajebo »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#69 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:
Bloo wrote:<3 jel pored ima i nesto slicno za krisku sira i casu vina?
:lol:
Kakav je domacim bez sira i vina
Što bi Rambo rekao....Francuska, zemlja obećana.....
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#70 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:
MaksprotivMarksa wrote:@pustopoljina

Pa ja to tako vidim, ne samo to, neggo kompletnu istoriju postojanja covjeka. Mene je prilikom pokretanja teme zanimalo iskustvo ljudi, a ne da neprestano ja objasnjavam svoje pozicije. Mene zanima sa kojih pozocija su ljudi odlucili da udju u brak.
Kakvih ba pozicija? Upoznali se,zaljubili,izdernecili,izjebali,zaputili se trbuhom za kruhom,naputovali,zivili 3 godine zajedno...Vidis ide,ide slijedeca faza,sad si zreliji,radis,zelis djecu,dom,porodicu...Zenis se,radis,boris se,brines o sebi,djeci,roditeljima,peres usrane guze,usput kolo srece,tuge,zdravlja,bolesti,borbe...vrtici,skole,fakulteti...i tako 20 godina.Evo mene moja sad nervira,sjedim sat u bastici dok se spremi. :twisted: A kad se spremi,drago mi sto se spremila.Zaboravim ono sto me nervirala.I poslala me po orahovo ulje nako danas,eksploatisala me.Al i ja sam nju,ceprkala mi po tabanu da mi bodlju od jeza izvadi.Jebo sve to nego interesantne mi ove teme radi djece,nece valjda oni ovako razmisljati? Vide,zive,upiju valjda nesta.Ja ne znam kako dodjete do ovakvog nacina razmisljanja.I sebicnosti.
A zar nije sebicno svesti necije postojaanje na msinu za vadjenje bodlji iz tabana, ili neku drugu. Gdje je tu sustinski odnos, gdje je ta ljubav. Da li ste ti i tvoj partner iste osobe kao kada ste se uzeeeeeliiii, ako ne, da li je taj ugocor validan i ako jeste zasto je validañ kada vise niste iste osobe. Meni bi nilo sebicno sve posmatrati kroz prizmu dobrobiti i osjecanja zadovoljstva, meni je to najsebicnine od svega. Ne bih mogao da zivim dva sata kada boh skontao da zenu kojubgledam u ulozi kucne spremacice ne dozivljavam vise kao zivotnog saputnika nego kao partbera u firmi.
Pa eto je,ljubav,i u tom malom znaku paznje,vadi mi bodlju iz tabana.. :-) Sta bi tek uradio da ti se slagira zena i da na porodu ostane lupam paralizovana...? Ja recimo znam sigurno,al bas sigurno,sutra da me spuca, da bi me imo ko presvuc i guzicu oprat,dok oci ne sklopim...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#71 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Pa cista sebicnost. Nemoj da me pogresno shvatis i mislis da ja tebe osudjujem, samo ja to tako vidim, a sada si mi potvrdio to. Ja ne bih volio da osoba koju volim pere mojunusranu gizivu samo zato sto je potpisala neki papir.

Mislim kakva je to ljubav ako ne postoji konstantna sloboda, ljubav je kada sam ja usran i kazem joj da sam usran i da ode negdje da pronadje manje usran par butina koji ce je mozda i vise voliti od mene.
Last edited by MaksprotivMarksa on 08/08/2018 23:59, edited 2 times in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#72 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

cendlerbing wrote:mašinu za vađenje bodlji iz tabana :mrgreen:
Takve ste vi zene. :lol: Vadite bodlje,istiscete bubuljice,peglate,kuhate,pusite...eksploatisane. :lol:
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#73 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by cendlerbing »

Bojim se da ti, jednostavno rečeno, ne želiš brak i da sve to sebi pokušavaš, kako ti to kažeš, racionalizovati kako bi sebi bio čist nadalje i ubuduće po tom pitanju.
Savjetovala bih te da se pustiš filozofiranja po tom pitanju i da pogledaš u sebe kako bi našao odgovor jer, zapravo, radi se samo o tome šta ti želiš a ne da li je brak univerzalno dobra stvar.

Nije, ima i prednosti i nedostaka pa ipak, lično bih se usudila dopustiti nekome "da me eksploatiše, a i ja njega" (što je usput, katastrofalno poređenje), kad bismo jedno o drugome, nakon zajedno provedenog života, pričali ovako kao što Havana priča o svom braku.
User avatar
Rootboi
Posts: 20559
Joined: 07/06/2011 17:14

#74 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Rootboi »

cendlerbing wrote:Lahko je Havani palamudit kad ima sretan brak. :mrgreen:
:hm: Previše on provodi vremena na forumu za nekog ko ima "sretan" brak :run:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#75 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

cendlerbing wrote:Bojim se da ti, jednostavno rečeno, ne želiš brak i da sve to sebi pokušavaš, kako ti to kažeš, racionalizovati kako bi sebi bio čist nadalje i ubuduće po tom pitanju.
Savjetovala bih te da se pustiš filozofiranja po tom pitanju i da pogledaš u sebe kako bi našao odgovor jer, zapravo, radi se samo o tome šta ti želiš a ne da li je brak univerzalno dobra stvar.

Nije, ima i prednosti i nedostaka pa ipak, lično bih se usudila dopustiti nekome "da me eksploatiše, a i ja njega" (što je usput, katastrofalno poređenje), kad bismo jedno o drugome, nakon zajedno provedenog života, pričali ovako kao što Havana priča o svom braku.
Vrlo vjerovatno, ali kako to opovrgava te cinjenice o eksploataciji i sebicnksti na kojoj se to zasniva.... meni je drago da neko zivi limunadicu, ali ja se bojim limunade i sta nakon stonto popijem. Valjda mora nekad i da prestane. Sta onda
Post Reply