Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#251 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Tananarive »

Mishelinke wrote: 21/02/2023 07:28
MaksprotivMarksa wrote: 08/08/2018 17:16 Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
Za tebe haveru i nije brak, već dobar psihijatar.
mora da je jako gadan dok ga neće ni jedna :D
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#252 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Dado34 »

Brak je pozitivna stvar. Mozda nije jasno ali brak nije nista drugo nego minimiziranje incesta. Da bih utvrdio svoju teoriju, pitanje. Zasto djeca uvijek nose ocevo prezime?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#253 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Dope_Man »

Dado34 wrote: 07/09/2023 08:09 Brak je pozitivna stvar. Mozda nije jasno ali brak nije nista drugo nego minimiziranje incesta. Da bih utvrdio svoju teoriju, pitanje. Zasto djeca uvijek nose ocevo prezime?
Danas sve cesce po zapadu imaju dva prezimena, a historijski je jasno da je u vecini svijeta dominantna osoba bila musko, i da se "loza prenosila" kroz muske potomke, pa u sklopu svega toga je i musko prezime (il u nekim slucajevima kao kod Arapa poziv na ocevo ime) bio nacin identifikacije "loze".

Prezimena svakako nisu mnogo stara pojava ako gledamo cijelu historiju, pogotovo ne kod nizih slojeva drustva
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#254 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by GAU8 »

Ova tema je po mom misljenju cisti clickbait.

U danasnje vrijeme nije potrebna formalizacija braka, da bi zivio s nekim i imao porodicu.
Takodjer u danasnje vrijeme nije neobicno da se sklopi predbracni ugovor kako bi sprijecio "eksploataciju" kako je pokretac teme naziva.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#255 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

kada se govori o braku u negativnom smislu uvijek se odabiru oni muški i žene kojima je brak sredstvo za ostvarenje osobnih ciljeva a ne
sredstvo za postizanje zajednicke srece i potomaka

a nikada se ne govori o onim brakovima koji traju 50 60 godina
gdje ima 5 -9 djece
150 unučadi
gdje su svi složni sretni i na 8 kontinenata se geni rasirili

uvijek se guraju lude babe koje su zavadile djecu i unuke i umiru same u domu jer su jednom sinu obecali kucu ugovorom o poklonu drugom usmenim ugovorom a s kćeri potpisal dozivotno uzdržavanje
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#256 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by nekome »

Vala takvih slabo znam... obicno su to lazna familijarna okupljanja, hrpa ogovaranja gdje kipi od zavisti. U mom okruzenju, boomer generacije, to brat s bratom ne prica. Posvadjaju se dvije sestre oko naslijedstva itd. Na zapadu je jos gore... tako da, ko ima lijepo ali je rijetkost
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#257 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Ateista »

Po meni je glavni uslov za dobar odnos sa familijom imati zdrave granice.
Cim tu nema granica, kad je previse "bliskosti" i zabadanja nosa u tudji zivot, onda idu problemi i nesuglasice.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#258 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

nekome wrote: 07/09/2023 09:27 Vala takvih slabo znam... obicno su to lazna familijarna okupljanja, hrpa ogovaranja gdje kipi od zavisti. U mom okruzenju, boomer generacije, to brat s bratom ne prica. Posvadjaju se dvije sestre oko naslijedstva itd. Na zapadu je jos gore... tako da, ko ima lijepo ali je rijetkost
šuplja priča

ja znam ekstra dobre odnose i ti ljudi napreduju... ti ljudi sutra mogu na mjesec i mars


gdje nema sloge nema ni napretka


ima onaj klip gdje opra vinfri pita nekog glumca i glumicu kako žive s rodbinom
kako to funkcionira

a on je pita jel ti živiš s rodbinom
ne
kako to funkcionira

publika se počela valjat od smijeha i opra



znam mnostvo obitelji tu je pitanje praviti 4. ili 5. dijete nakon 3 pobačaja
3 je postala normala

lik nedavno 4. kćer dobio 1992 godište

lik 1982. dobio 8. dijete

naravno ima i razvoda sve je za ljude pa se opet fino vjenčaju pa dalje ima sreću traže

uglavnom uvalili su nam taj individualizam i hedonizam u društvo u kojemu ne možeš sam uspjeti (osim forumaša oni sve sami)


lik koji je srao po braku najviše prvi se oženio i ima 3 djece on bi još ali starija mu žena neće
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#259 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Ateista »

Truba wrote: 07/09/2023 09:50
nekome wrote: 07/09/2023 09:27 Vala takvih slabo znam... obicno su to lazna familijarna okupljanja, hrpa ogovaranja gdje kipi od zavisti. U mom okruzenju, boomer generacije, to brat s bratom ne prica. Posvadjaju se dvije sestre oko naslijedstva itd. Na zapadu je jos gore... tako da, ko ima lijepo ali je rijetkost
šuplja priča

ja znam ekstra dobre odnose i ti ljudi napreduju... ti ljudi sutra mogu na mjesec i mars


gdje nema sloge nema ni napretka


ima onaj klip gdje opra vinfri pita nekog glumca i glumicu kako žive s rodbinom
kako to funkcionira

a on je pita jel ti živiš s rodbinom
ne
kako to funkcionira

publika se počela valjat od smijeha i opra



znam mnostvo obitelji tu je pitanje praviti 4. ili 5. dijete nakon 3 pobačaja
3 je postala normala

lik nedavno 4. kćer dobio 1992 godište

lik 1982. dobio 8. dijete

naravno ima i razvoda sve je za ljude pa se opet fino vjenčaju pa dalje ima sreću traže

uglavnom uvalili su nam taj individualizam i hedonizam u društvo u kojemu ne možeš sam uspjeti (osim forumaša oni sve sami)


lik koji je srao po braku najviše prvi se oženio i ima 3 djece on bi još ali starija mu žena neće
Samo malo, ti hoces da kazes da je to sto neko ima puno djece pokazatelj sklada i funkcionalnosti neke porodice? :D
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#260 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moimoi »

Prava vjerska mantra.

A to kako se zena osjeca to te ne interesuje. Ona je valjda “sretna”. Sto nema dva zuba u glavi jer je svaka trudnoca ispila… sto je sve kosti bole u 50toj…sto je imala sigurno pobacaja prirodnih xy a svaki ostavlja trag… sto je mozda i neko dijete sahranila a nekad i vise njih.. al ona je “sretna”

Kakva ba sreca? Nisu znali za drugacije niti su imali uslova.
Sretni su na TV-u.

Imala sam ja druga koji je imao 7 brace i sestara, jako dobro stojeci, odgajani u pravom “krscanskom duhu” ali mu mati uopste nije bila sretna, pogotovo sa zadnjom trudnocom. Zena isto rasplodna krmaca da prostis.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#261 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Isner »

Ako može ukratko - vjerujem u brak i nikad ga se ne bih odrekao..
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#262 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Ateista »

moimoi wrote: 07/09/2023 10:36 Prava vjerska mantra.

A to kako se zena osjeca to te ne interesuje. Ona je valjda “sretna”. Sto nema dva zuba u glavi jer je svaka trudnoca ispila… sto je sve kosti bole u 50toj…sto je imala sigurno pobacaja prirodnih xy a svaki ostavlja trag… sto je mozda i neko dijete sahranila a nekad i vise njih.. al ona je “sretna”

Kakva ba sreca? Nisu znali za drugacije niti su imali uslova.
Sretni su na TV-u.

Imala sam ja druga koji je imao 7 brace i sestara, jako dobro stojeci, odgajani u pravom “krscanskom duhu” ali mu mati uopste nije bila sretna, pogotovo sa zadnjom trudnocom. Zena isto rasplodna krmaca da prostis.
:thumbup:
To je to, neko mozda i stvarno zeli toliko djece i to je drugo, ali ne svako, a socijalni pririsci su tu uvijek. Nekim su djeca nacin da pobjegnu od vlastitih problema, pokusaj da nadju smisao koji im fali zbog nesretnog braka i tako ga pokusavaju sacuvati, svega ima.
U konacnici, nikad ne mozeno znati koliko su ljudi sretni i zadovoljni svojim zivotom i sta nose u sebi, mnogi glume srecu i savrsen zivot pred komsijama i rodbinom a u stvari su jako nesretni.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#263 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Altsa »

Isner wrote: 07/09/2023 10:39 Ako može ukratko - vjerujem u brak i nikad ga se ne bih odrekao..
Pusti ba pricu ovih sto nemaju ni kuceta ni maceta ali su teski borci protiv braka i svega sto ide uz njega. To se mnozi sa nulom.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#264 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by broj dva »

Truba wrote: 07/09/2023 09:14 kada se govori o braku u negativnom smislu uvijek se odabiru oni muški i žene kojima je brak sredstvo za ostvarenje osobnih ciljeva a ne
sredstvo za postizanje zajednicke srece i potomaka

a nikada se ne govori o onim brakovima koji traju 50 60 godina
gdje ima 5 -9 djece
150 unučadi
gdje su svi složni sretni i na 8 kontinenata se geni rasirili

uvijek se guraju lude babe koje su zavadile djecu i unuke i umiru same u domu jer su jednom sinu obecali kucu ugovorom o poklonu drugom usmenim ugovorom a s kćeri potpisal dozivotno uzdržavanje
To oni brakovi nakon Diznijevog filma, and they lived happily ever after...
Nema toga, moza 1 od 1 000 000 mada sumnjam i to
Osnovna funkcija braka/familije je da nadje nove nacine da sjebe djecu...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#265 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

sjećete ako si podložan sjebavanju i u braku ili ne
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#266 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

moimoi wrote: 07/09/2023 10:36 Prava vjerska mantra.

A to kako se zena osjeca to te ne interesuje. Ona je valjda “sretna”. Sto nema dva zuba u glavi jer je svaka trudnoca ispila… sto je sve kosti bole u 50toj…sto je imala sigurno pobacaja prirodnih xy a svaki ostavlja trag… sto je mozda i neko dijete sahranila a nekad i vise njih.. al ona je “sretna”

Kakva ba sreca? Nisu znali za drugacije niti su imali uslova.
Sretni su na TV-u.

Imala sam ja druga koji je imao 7 brace i sestara, jako dobro stojeci, odgajani u pravom “krscanskom duhu” ali mu mati uopste nije bila sretna, pogotovo sa zadnjom trudnocom. Zena isto rasplodna krmaca da prostis.
kakva urbana šuplja
dok ženska kod druge gimnazije rodjena u 33. 4. kćer rodila tu i živi
a kolega koji je rodio 3 sa ženom zadrti ateisti
drugi koji ganja muško nakon 3 kćeri i 3 pobačaja nije crkve vidio 20 godina

kakve su to floskule da je po vjeri i nevjeri onda sjeverna koreja ne bi imala djece ... a saudijska arabija i poljska bi bile ko indija
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#267 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

Ateista wrote: 07/09/2023 10:18 Samo malo, ti hoces da kazes da je to sto neko ima puno djece pokazatelj sklada i funkcionalnosti neke porodice? :D
jok
pokazatelj je nemanja seksualnih odnosa i novaca :D
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#268 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moimoi »

Truba wrote: 07/09/2023 10:54
moimoi wrote: 07/09/2023 10:36 Prava vjerska mantra.

A to kako se zena osjeca to te ne interesuje. Ona je valjda “sretna”. Sto nema dva zuba u glavi jer je svaka trudnoca ispila… sto je sve kosti bole u 50toj…sto je imala sigurno pobacaja prirodnih xy a svaki ostavlja trag… sto je mozda i neko dijete sahranila a nekad i vise njih.. al ona je “sretna”

Kakva ba sreca? Nisu znali za drugacije niti su imali uslova.
Sretni su na TV-u.

Imala sam ja druga koji je imao 7 brace i sestara, jako dobro stojeci, odgajani u pravom “krscanskom duhu” ali mu mati uopste nije bila sretna, pogotovo sa zadnjom trudnocom. Zena isto rasplodna krmaca da prostis.
kakva urbana šuplja
dok ženska kod druge gimnazije rodjena u 33. 4. kćer rodila tu i živi
a kolega koji je rodio 3 sa ženom zadrti ateisti
drugi koji ganja muško nakon 3 kćeri i 3 pobačaja nije crkve vidio 20 godina

kakve su to floskule da je po vjeri i nevjeri onda sjeverna koreja ne bi imala djece ... a saudijska arabija i poljska bi bile ko indija
Ja ti govorim o starijim generacijama.
Generacije nasih baka/nana/baba
Zene koje niko nije pitao-da li su sretne?
Ovo sto navodis je rijetkost.. haman pa izuzetak. Mada ovaj sto je ganjao musko.. to bi mi bilo tipicno balkanski ;) Je li mu i zena ganjala musko?

Sreca u braku nema veze sa djecom.
Imas parova bez djece jako sretnih.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#269 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

moj je djed imao 10
djece i živio s mamom

kad mu je strina ubila dijete nesretnim slučajem (palo preko ledja)

ma ajde kažu konstantin ima ostale djece

lik izvadio sjekiru došo kaže daj prste da ti režem imaš ih 10



sretni su i ljudi bez prstiju sve je kako te zapadne ali je bolje sa prstima
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#270 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moimoi »

Moj pradjeda je imao 10. Ja sad imam 40 rodjaka (drugo koljeno..je li se tako kaze?)
Mislis da se skupljamo kao u filmovima da jedemo i pijemo?
Kurko. Pola ih se jedva pozdravlja.Druga polovina se mrzi radi zemlje tj nerjesenih imovinskih odnosa. Vazda neko misli da je zakinut. Sve ba ludo.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#271 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Digla_da_kreci »

Jel se u vasoj fameliji ganjaju sikirama oko zemljista?
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#272 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Ateista »

Truba wrote: 07/09/2023 11:05 moj je djed imao 10
djece i živio s mamom

kad mu je strina ubila dijete nesretnim slučajem (palo preko ledja)

ma ajde kažu konstantin ima ostale djece

lik izvadio sjekiru došo kaže daj prste da ti režem imaš ih 10



sretni su i ljudi bez prstiju sve je kako te zapadne ali je bolje sa prstima
Jedno je imati dijete pa izgubiti, a drugo nikako nemati ili samo jedno.
Nama da se sad omakne i dobijemo nezeljene trojke, naravno da bi ih voljeli i prihvatili kao i ono planirajo dijete, sigurno ne bismo ubii neko jer ih je previse, ali pazimo da ni ne dodje do drugog. :D
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#273 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moimoi »

Digla_da_kreci wrote: 07/09/2023 11:20 Jel se u vasoj fameliji ganjaju sikirama oko zemljista?
Do toga nije doslo :lol: Mislim da vecina ne zna ni gdje je ta zemlja. Nego se to prenosi sa koljena na koljeno :lol: Njegov dida je dobio vise od tvog :D on ima 6 maslina a ti 4
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#274 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by konoplja »

Brak mi se cini kao korisna drustvena konstrukcija. Nije bez razloga kulturoloska univerzala koja se pojavljuje od kad je covjeka i drustva, naravno, u razlictoj formi i normi. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#275 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

kod mene su sve pokrali prije nego sam postao punoljetan tako da se sad borim za ostatke ostataka
npr dobio sam 1/20 dio kuće od 46 kvadrata :lol:
to je šupa negdje sam kačio slike
to je kokošinjac ne kuća
prava imovina je rasprodata
Post Reply