Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21490
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#126 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MarlboroGold »

cendlerbing wrote:Ja sam upravo skontala šta ću raditi ako se nekad udam, da ne bih nervirala svog muža spremanjem od sat vremena...fino ću ga uključiti u svoje spremanje, tj. ja ću se šminkati i oblačiti i praviti frizuru, pošto mi u tome ne može pomoći - on nek za djecom raspremi i suđe opere i tako te nevidljive, nebitne poslove. :mrgreen:
Kakvi su neki današnji muškarci bolje se od vas sređuju sa šminkom i ostalim, pa ti i tu mogu pomoći :D
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#127 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

mad_max_ba wrote:
Zejnep wrote:

Vjeruj, puno :lol:
pih

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

našla se i ti u čistunkama :lol: :lol: :lol: :lol:
Jok ja. :mrgreen:
Niti perem šta kiselinom nit zavirujem pod krevete triput na dan, uhljup žena :lol: :mrgreen:
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#128 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Nastasia »

mad_max_ba wrote:
Zejnep wrote:
To ti je poremećaj. Opsesivno-kompulsivni. Al eto kod nas se još uvijek vodi pod "čistunica" :mrgreen:
ta ti znaš
:D
Ne znam šta je, al' normalno nije!
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#129 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zejnep »

Nastasia wrote:
mad_max_ba wrote:
Zejnep wrote:
To ti je poremećaj. Opsesivno-kompulsivni. Al eto kod nas se još uvijek vodi pod "čistunica" :mrgreen:
ta ti znaš
:D
Ne znam šta je, al' normalno nije!
Haj bolje i to nego da brojiš saksije po tuđim balkonima :lol: :mrgreen: :kiss:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#130 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by mad_max_ba »

Nastasia wrote:
Ne znam šta je, al' normalno nije!
ma najgore od svega toga je to što ste obje svjesne da to nije normalno u tolikom omjeru.....


nikad na zelenu granu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#131 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by annoy »

Mislim da netko ima viška vremena :D
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#132 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by mad_max_ba »

annoy wrote:Mislim da netko ima viška vremena :D
najgore je to što nema.......
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#133 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by duminjo »

Ommadawn wrote:I meni su kad sam imao 27 govorili da je vrijeme da se ženim, treba da se uozbiljim i krenem živjeti život. Moja mlađa sestra se tad udaje sa 25 a meni mater tad veli na njenoj svadbi “dogodine da i na tvojoj da ja ovako..”, ja šutim i gledam je onako, moja tadašnja pored mene sjedi i veli “pa vidjet ćemo” a ja osjećam kao da mi je Fap trineska stao na grudi.
Pola godine poslije, Fap se konačno pomjerio, ja dišem normalno, rasterećen, nasmijan i - konačno sam. I onda svi oni koji su mi govorili da treba da se ženim sad govore “ma nije ona ni bila za tebe”, “dobro je da je nisi oženio, šta bi sad” a ja razmišljam kako bi bilo dobro da promijenim kočnice na autu jer mi slabo koči.
Proći će od tada godinu dana, puna derneka, gluposti, putovanja, divljanja, pa smirenja i prekontavanja, naišla je neka nova osoba, držali smo se cijelo vrijeme za ruke Baš kao što se svi kad se zaljube drže za ruke, došla je na nekoliko dana meni u posjetu, dolazim jednu večer s posla, otvaram vrata svog malog stana, čuje se lagana muzika, mirišu palačinci i ona dolazi iz kuhinje pa me ljubi - a ja kontam kako je život lijep i kako bih ovako mogao do kraja.
Nije prvi put da me djevojka čeka u mom stanu, da mi sprema jelo, bilo je tu kulinarskih poduhvata da bi se i Jamie Oliver oduševio, svijeće na stolu i šta sve ne ali meni je falio taj osjećaj.
A onda smo godinu i po dana kasnije nakon nekoliko mjeseci zajedničkog života i građenja istog, stali pred matičara, bez ikakve pompe, u društvu samo naših kumova, njoj stomak do zuba, meni zamagljene naočale, rekli jedno drugom da, tek da bi mjesec dana nakon toga lakše ispunjavali formulare za tek rođeno dijete.
Uslijedit će nekoliko godina, slavljenja zbog ostvarenih planova, tuge zbog neostvarenih, momenata kad nervozno čekaš odgovor od doktora i trljaš ruke, svađa i lupanja vratima, kritiziranja jedno drugog, smijeha, pravljenja smicalica, neočekivanih romantičnih poruka ispisanim na papirićima i smještenim u frižider, šolji za kafu, pored mjenjača u autu, gledanja da neko od nas ne napravi pogrešan korak pa analize svega toga... Razdvojimo se na nekoliko dana da odmorimo jedno od drugog a već drugi dan jedva čekam da mi dođe i sretan sam kad mi nakon telefonskog razgovora stigne poruka “poželjela sam te se, jedva čekam da te vidim”, izađem sa jaranima na pivo-dva a ona mi tutne lovu u džep i kaže “popij jednu i od mene”...
I to je brak. Neprirodno možda ali meni sasvim normalno.
:hajmooo:
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#134 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by ho oponopono »

MaksprotivMarksa wrote:Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
...samo ti ganjaj kres varijante...:pusi2:
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#135 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by mad_max_ba »

Hopka kao i u ostalom :thumbup:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#136 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by walter kurtz »

Sa partnerom treba iskreno sto ona prije sazna za tvoj afinitet prema droljama a ti saznas za njen afinitet prema velikim i debelim k....a to ce brak biti melem za zivot :|
User avatar
merlin246
Posts: 1653
Joined: 21/02/2017 14:07

#137 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by merlin246 »

MaksprotivMarksa wrote:Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.

O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
Stvarno puno filozofiras.
Nemoj ni da pomisljas na brak cim se toliko preispitujes :pusi2:
Jer iz ovih izlaganja tvojih meni se cini da ti nikad nit si nekog volio,nit si radio nesto iz ljubavi.
Ja ako volim nekoga ne da se ne bi mislila oko jednog potpisa nego bi mu i bubreg dala ako mu treba.
Valjda kad je prava ljubav u pitanju nema mjesta za strah.
Dobro ti je Havana reko. :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5572
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#138 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by azurna_obala »

MaksprotivMarksa wrote:Mene zanima zadto se neko odluci za brak, koje ga to cinjenice privole da se okrene tom izlazu. Da li kod vecine ljudi dolazi do nekih dvojjbi ili to ide lrirodno bez ikakve sumnje. Kakvi su bili vasi motovi pri ulasku u brak i kako danas gledate na to?

Ja sam uvijek imala velike sumnje u vezi braka, na to.sam gledala kao nesto sto nije dobro i poželjno, jer skoro svi brakovi oko mene nisu mi pokazivali ništa drugačije. Nisam vidjela da se tu ljudi vole, mislila sam da kad se udas tu ljubav prestaje, nisam vidjela da se ljudi u braku ljube, da to pokazuju, nisam vidjela bliskost i podršku, poštovanje. Jednostavno nisam vidjela sreću nečiju.
Pa sam kontala, jebo ti ovo, nisam luda.....sve dok ne nadjes ono nešto, osjetis da ti to mozes, da je to to. Kad s nekim sutis, a lijepo ti.
Nisam imala motive, nisam to tako doživjela, ako je ljubav motiv, onda je to.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#140 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Nastasia »

walter kurtz wrote:Sa partnerom treba iskreno sto ona prije sazna za tvoj afinitet prema droljama a ti saznas za njen afinitet prema velikim i debelim k....a to ce brak biti melem za zivot :|
A jašta :thumbup: :thumbup:


Ne kontam fakat, kad imaš tol'ki problem s' brakom, nemoj se oženit.
Čiča miča gotova priča :chmoljava:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#141 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moonca »

Ocekivanja su veliki problem za zivot u dvoje. Jedna strana se ' proglasi' da cini vise ne bi li zadovoljila ocekivanja druge..i kako vrijeme prolazi to posteje teret.

Duga lista, postaje sve duza.... :zoka:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#142 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by walter kurtz »

Nastasia wrote:
walter kurtz wrote:Sa partnerom treba iskreno sto ona prije sazna za tvoj afinitet prema droljama a ti saznas za njen afinitet prema velikim i debelim k....a to ce brak biti melem za zivot :|
A jašta :thumbup: :thumbup:


Ne kontam fakat, kad imaš tol'ki problem s' brakom, nemoj se oženit.
Čiča miča gotova priča :chmoljava:
Je li ovo neko napokon da se samnom slaze :zoka:
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#143 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Nastasia »

walter kurtz wrote:
Nastasia wrote:
walter kurtz wrote:Sa partnerom treba iskreno sto ona prije sazna za tvoj afinitet prema droljama a ti saznas za njen afinitet prema velikim i debelim k....a to ce brak biti melem za zivot :|
A jašta :thumbup: :thumbup:


Ne kontam fakat, kad imaš tol'ki problem s' brakom, nemoj se oženit.
Čiča miča gotova priča :chmoljava:
Je li ovo neko napokon da se samnom slaze :zoka:
Izgleda :hm:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#144 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pici »

brak je dobar radi besplatnog :izet:
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#145 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Zoya »

pici wrote:brak je dobar radi besplatnog :izet:
Svako ko je duže od 10 godina u braku zna da je ovo velika laž.
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#146 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Mišo_Kovač »

pici wrote:brak je dobar radi besplatnog :izet:
Meni su rekli da je seks u braku skuplji od svih drugih seksova :D Kad podvuces crtu, dugorocono, što bi rekli :D
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#147 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by duminjo »

meni su pricali da je u pufu najjeftinije. Jos ti se na kraju sa osmjehom zahvali
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#148 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Tomahawk11 »

pici wrote:brak je dobar radi besplatnog :izet:
Ne loži raju.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#149 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Ramzess Veliki »

Tek u braku pocnes cijeniti ljubavnicu. :sad:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#150 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by walter kurtz »

U brak treba uvoditi druge osobe :zoka:
Post Reply