Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#3 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Da li se brak može odbraniti bez da se povlači pozicija patrijarhata, da li brak treba da brane muškarci koji tako nevoljno prepuštaju patrijarhalne privilegovane pozicije, da li brak treba da brane žene, ko danas uopšte može braniti brak kao takav i sa kojih pozicija. Da li kapitalizam isključuje brak kakvim ga poznajemo ili je pak brak njegov sastavni dio, volio bih čuti vaša mišljenja o ovome, naročito onih koji plove u brakovima.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#4 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

HAVANA wrote:Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi, neprirodno je i postavljen je na principima puke eksploatacije, kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi. Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by insomnia78 »

Joj sto ne mogu filozofije. Pa ti onda nemoj
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#6 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pustopoljina »

MaksprotivMarksa wrote:Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
Nemoj se zeniti, dok ne nadjes osobu s kojom se zelis ozeniti.
27 ili 57, ne zeni se radi braka, nego jer je volis.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#7 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pustopoljina »

MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi, neprirodno je i postavljen je na principima puke eksploatacije, kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi. Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
Eksploatacije?
?
Kakvo eksploatisanje?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#8 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Humljanin »

Odlična tema, odlična pitanja. :thumbup:
I ja bi volio samo kada bi se koja žena uključila i ponudila njihovo viđenje. Baš me zanima
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#9 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Nastasia »

:? :? :?

Ako ti se ne dopada pojam braka, nemoj se oženiti. I gotovo. Niko te ne može natjerati na to.


Ja lično, ne bih se "zvanično" udala za partnera bez par godina zajedničkog života, kasnije, ako želi da se vjenčamo, može, ako ne želi, ne moramo. Meni je skroz svejedno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Chmoljo »

MaksprotivMarksa wrote: Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati


ako si se morao tjerati, očito da nisi našao.
da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi,


valjda zato što je
neprirodno je
brak nigdje ne raste na drveću, tako da, u pravu si, nije prirodno, društveni je konstrukt, društvena institucija, sa raznim varijacijama diljem svijeta. toga je svjestan svako punoljetan.
i postavljen je na principima puke eksploatacije,


a to si zaključio jer
kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi.


ovo nije objašnjenje.
Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
ljubav je smisao života.

ljubav je duboko filozofsko pitanje.

ljubav je antropološki fenomen.

ljubav je hemijska reakcija tijela na vanjske podražaje.

kako god objasnio ljubav, ona je sve to, nešto od toga i nije, a možda je i još nešto više. dakle, ljubav je subjektivna kategorija, jer zavisi od onoga ko je osjeća i kakav je njegov sistem vrijednosti. nekome je ljubav samo leptirići u stomaku i kada toga nestane, kao nestane i ljubav.

možda samo to stvarno i jeste ljubav. ali brak ne može biti, jer sama ljubav nije dovoljna za brak. za mene lično, inicijalna kapisla koja se pretvori u poštovanje, oslonac, utočište, utjehu, razbibrigu, prijateljstvo, i toliko se sa svim tim isprepliće da se ne zna gdje šta završava, a gdje šta od toga počinje. to je brak.

a ne dignuta ćuna na ženinu sisu.

u brak se ulazi jer je takva čovjekova priroda. ali koristi društveni konstrukt da zadovolji tu svoju prirodnu potrebu.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#11 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by belfy »

Chmoljo wrote:
MaksprotivMarksa wrote: Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati


ako si se morao tjerati, očito da nisi našao.
da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi,


valjda zato što je
neprirodno je
brak nigdje ne raste na drveću, tako da, u pravu si, nije prirodno, društveni je konstrukt, društvena institucija, sa raznim varijacijama diljem svijeta. toga je svjestan svako punoljetan.
i postavljen je na principima puke eksploatacije,


a to si zaključio jer
kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi.


ovo nije objašnjenje.
Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
ljubav je smisao života.

ljubav je duboko filozofsko pitanje.

ljubav je antropološki fenomen.

ljubav je hemijska reakcija tijela na vanjske podražaje.

kako god objasnio ljubav, ona je sve to, nešto od toga i nije, a možda je i još nešto više. dakle, ljubav je subjektivna kategorija, jer zavisi od onoga ko je osjeća i kakav je njegov sistem vrijednosti. nekome je ljubav samo leptirići u stomaku i kada toga nestane, kao nestane i ljubav.

možda samo to stvarno i jeste ljubav. ali brak ne može biti, jer sama ljubav nije dovoljna za brak. za mene lično, inicijalna kapisla koja se pretvori u poštovanje, oslonac, utočište, utjehu, razbibrigu, prijateljstvo, i toliko se sa svim tim isprepliće da se ne zna gdje šta završava, a gdje šta od toga počinje. to je brak.

a ne dignuta ćuna na ženinu sisu.

u brak se ulazi jer je takva čovjekova priroda. ali koristi društveni konstrukt da zadovolji tu svoju prirodnu potrebu.
do sada sam te cijenio kao covjeka, ali nije lijepo vrijedjati ljude. ko ne voli sisu ne voli ni ribice, niti ima akvarijum.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#12 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.

O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#13 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

pustopoljina wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi, neprirodno je i postavljen je na principima puke eksploatacije, kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi. Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
Eksploatacije?
?
Kakvo eksploatisanje?
Eksplatacija svake vrste, od eksploatisanja viska rada do seksualne eksploatacije. Da li partneri postaju predmeti vlasnistva, ako ne, zasto nerijetko cujemo da je neko neciji. Gdje je pozicija zene u patrijarhalnom braku, da li je zena eksploatirana kad radnik u takvom odnosu, da li je muz eksploatiran kao donosilac prihoda, ko i kakve pozivije zauzima u takvom odnosu, da li su to odnosi zasnovani na ptincipu eksploatacije. Mislim da je to jasno.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#14 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Mene zanima zadto se neko odluci za brak, koje ga to cinjenice privole da se okrene tom izlazu. Da li kod vecine ljudi dolazi do nekih dvojjbi ili to ide lrirodno bez ikakve sumnje. Kakvi su bili vasi motovi pri ulasku u brak i kako danas gledate na to?
vernes81
Posts: 1564
Joined: 25/04/2011 23:04

#15 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by vernes81 »

MaksprotivMarksa wrote:Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.

O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
Bogami ako ovako uvijek filozofiras nes ti ni je...at a kamoli sta i ozenit.
vernes81
Posts: 1564
Joined: 25/04/2011 23:04

#16 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by vernes81 »

MaksprotivMarksa wrote:Mene zanima zadto se neko odluci za brak, koje ga to cinjenice privole da se okrene tom izlazu. Da li kod vecine ljudi dolazi do nekih dvojjbi ili to ide lrirodno bez ikakve sumnje. Kakvi su bili vasi motovi pri ulasku u brak i kako danas gledate na to?
zajebavam se malo evo iz mog ugla tj. kako sam ja dosao na to.
Sjednem subotom navece u auto i dodjem na raskrsnicu i neznam gdje bi nigdje mi se narocito ne ide, napravim milion krugova sa autom provozam se kroz 2-3 grada ma ni kafu nigdje ne popijem. Eto ti je Platone moj kod mene bio okidac za zenidbu, i hvala bogu sad uzivam.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#17 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

vernes81 wrote:
MaksprotivMarksa wrote:Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.

O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
Bogami ako ovako uvijek filozofiras nes ti ni je...at a kamoli sta i ozenit.
Oki, a kako si se ti Vernese ozenio, da li si razmisljao o ovakvim i slicnim stvarima, da li si zadovoljan svojim brakom, kako i koliko si unaprijedio zibor od kada si u braku. Pozdrav !
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#18 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Chmoljo »

belfy wrote: do sada sam te cijenio kao covjeka, ali nije lijepo vrijedjati ljude. ko ne voli sisu ne voli ni ribice, niti ima akvarijum.
mogu li se ispraviti? brak nije samo to :D
MaksprotivMarksa wrote:Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.

O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
ako zastupaš tezu obrazloži je. sve osim toga je šupljiranje i trolanje.
Eksploatacija je termin francuskog porekla, nastao od francuskih reči exploitation, exploiter, i u prevodu znači – iskorišćavanje na najbolji mogući način, kako bi se omogućio najbolji efekat, prisvajanje tuđeg rada od strane vlasnika kapitala, izrabljivanje, korišćenje, iskorišćavanje prirodnih bogatstava, materijalnih resursa (fabrike, saobraćajna sredstva i slično), duhovnih potencijala (pojedinca ili uže ili šire društvene zajednice), iskorišćavanje ljudi u smislu fizičkih bića (trgovina ljudima, neke vrste sekti sa svojim ritualima i slično
kao što vidimo, eksploatacija nije isključivo negativan pojam.

recimo i da nazovemo brak, odnosno prisvajanje plodova braka, eksploatacijom, tek onda ne može biti negativnog konteksta kada je to dvosmjerno. kada se pomene eksploatacija, to znači dobit na tuđu štetu. u braku iz pravih pobuda toga nema. dakle, može biti eksploatacije, ali ne u negativnom kontekstu.

niko nije odvojen od realnosti pa da se pravi da ne postoje brakovi iz interesa. ali mi ovdje o njima ne govorimo, već o institutu braka kao nečega prevaziđenog.

na kraju krajeva, treba napomenuti da pojedina društva taj isti brak tretiraju kao ugovor, što on u nekom smislu i jeste. pa je onda nejasno da li se napada svaki brak, monogamni brak, poligamni, ugovorni...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#19 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by HAVANA »

MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi, neprirodno je i postavljen je na principima puke eksploatacije, kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi. Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
U tito te jebo,idi izhoblaj kakvo drvo,oboji nesta,uradi...puno razmisljas.Sta je ba pogresno,kakva eksploatacija,koga zelim da eksploatiram,kako...? Ljubav je ljubav,prvo divlja,luda,ko bez mozga...Onda je i dalje ljubav ali se ubacuje svasta nesta tu,postovanje,prijateljstvo,sigurnost,potpora...Razne zivotne faze nose i razlicite probleme,trenutke srece,tuge...svasta.Ko ih prodje zajedno a to nastavi da traje,taj je i sretan.Ljubav je tu,konstantno,ali mijenja oblike i nacine pokazivanja.Bitno je da je tu.Ko misli i ima takva ocekivanja,da ce mu leptirici biti citav zivot u stomaku,sex divlji i neobuzdan,zivot konstantno i jako interesantan...nece dugo ni biti u braku.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#20 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Chmoljo wrote:
belfy wrote: do sada sam te cijenio kao covjeka, ali nije lijepo vrijedjati ljude. ko ne voli sisu ne voli ni ribice, niti ima akvarijum.
mogu li se ispraviti? brak nije samo to :D
MaksprotivMarksa wrote:Kaao sto si rekao, ljubav nike jedini oslonac za brak, a Havana je rekla da cu znati kada budem nekogga volio, meni ljubav i eksploatacija druge strane (finansijske, imovinske, seksualne, duhovne) ne idu zajedno. Ne znam zasto se insistira na mojoj odbrani teze koju sam iznio kada sam trazio da mi se kaze nesto u korist braka.



O nacinu ekploatacije u braku su napisane hiljade stranica, ne smatram sebe dostojnim da te hiljade stranica svedem na jednu recenicu, ali svaki vid ekpsloaatacije je pogresan jer bi to trebao biti odnos utemeljen na ljubavi.

Chmoljo posto ljubav nije jedini oslonac za brak, sta jeste i zasto bas svi pobrojani elementi koje si naveo, da li u njima vidis elemente eksploatacoje druge strane ? Da li ja volim nekoga ako kroz njega zelim da se afirmisem na bilo koji nacin, osim emotivni ? Sta jeste oslonac braka ako nije ljubav, da li je to zajednicki kredit, potreba za razmnozavanjem, sta konskretno.

Ja ne mogu da zamislim da tretiram svpg zivotnog saputnika kao neko dobro, zato mislim da sam.volio, ali dopustam da je ovaj mok stav plod neiskustva. Ako smo svjesni da je brak drustveni konstrukt i da definitivno nije prirodan, u cemu se mi onda ne slazemo ?

Dakle citav sisten je postavljen tako da nam je potreban neko da bi opstali u sistemu kakav jeste, sta biva sa nasim ideoloskim i klasnim pozocijama koje unosimo u brak, da li se one brakom ucvrscuju, da li se socijalno pomkeramo cinom braka, da li iko stupa u brakove iz ovij razloga, ako da, zasto je to tako kada je to neka sakralna gradjevina drustva vec hiljadama godina.

Ne bih da ovo pretvlrim u debatiranje o mojim stavovima glede braka, mene zanimaju stavovi ljudi koji su u braku, zasto su see odlucili za taj cin, te da li su ikada doveli u pitanje svoje namjere i motive kada su ulazili u brak.
ako zastupaš tezu obrazloži je. sve osim toga je šupljiranje i trolanje.
Eksploatacija je termin francuskog porekla, nastao od francuskih reči exploitation, exploiter, i u prevodu znači – iskorišćavanje na najbolji mogući način, kako bi se omogućio najbolji efekat, prisvajanje tuđeg rada od strane vlasnika kapitala, izrabljivanje, korišćenje, iskorišćavanje prirodnih bogatstava, materijalnih resursa (fabrike, saobraćajna sredstva i slično), duhovnih potencijala (pojedinca ili uže ili šire društvene zajednice), iskorišćavanje ljudi u smislu fizičkih bića (trgovina ljudima, neke vrste sekti sa svojim ritualima i slično
kao što vidimo, eksploatacija nije isključivo negativan pojam.

recimo i da nazovemo brak, odnosno prisvajanje plodova braka, eksploatacijom, tek onda ne može biti negativnog konteksta kada je to dvosmjerno. kada se pomene eksploatacija, to znači dobit na tuđu štetu. u braku iz pravih pobuda toga nema. dakle, može biti eksploatacije, ali ne u negativnom kontekstu.

niko nije odvojen od realnosti pa da se pravi da ne postoje brakovi iz interesa. ali mi ovdje o njima ne govorimo, već o institutu braka kao nečega prevaziđenog.

na kraju krajeva, treba napomenuti da pojedina društva taj isti brak tretiraju kao ugovor, što on u nekom smislu i jeste. pa je onda nejasno da li se napada svaki brak, monogamni brak, poligamni, ugovorni...
Eto nasao si definiciju pojma, svaku od tih znacajki iz definicije mozemo prepisati braku, a meni kao ideealisti nista od toga ne ide zajedno uz ljubav, ako nekome ide na to razumijem, razumijem i izvjestacenost neokapitalistickog uma da u tome ne vidi problem, ali ne razumijem to da li postoji ijedan brak koji nije utemeljen na ovim principima "interesa", da li je to ok ako su interessi obje strane zadovoljeni pa se onda mora zaboraviti na iskoristavanje.

Ja licno ne vidim nijednu pozitivnu stranu pojma eksploatacija, narocito kada su u pitanju drustveni i radni odnosi, a i svaka forma eksploatacije je pogresna osim u nekim slucajevima kada se u odnos stavljaju covjek - priroda.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45218
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#21 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Chmoljo »

burazere, odvoji Kapital od erotike. ne godi ti.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#22 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

HAVANA wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
HAVANA wrote:Kad nadjes nekog vrijednog braka,za sve ce te kritike boliti racq.Brak je super.Porodica,osnovno i najvaznije.
Pa nailazio sam, ali nikada nisam mogao sebe natjerati da udjem u nesto sto je u startu pogresno u svojoj osnovi, neprirodno je i postavljen je na principima puke eksploatacije, kako to da ako nekog volim, ja zapravo zelim da ga eksploatiram i da oni u tome još vidi potvrdu moje kvazi ljubavi. Sta je ljubav uopste ako je zasnovana na principima eksploatacije, da li to može biti ljubav, do kada ljubav traje, da li je ona konstantna kategorija, sta kada ljubavi nestane, da li nas odnos zasnovan na eksploataciji mene ili nje treba da nastavi. Kada prestaje ljubav, da li prestaju i odnosi koji nastupaju samim ozvanicenjem bracne zajednice ?
U tito te jebo,idi izhoblaj kakvo drvo,oboji nesta,uradi...puno razmisljas.Sta je ba pogresno,kakva eksploatacija,koga zelim da eksploatiram,kako...? Ljubav je ljubav,prvo divlja,luda,ko bez mozga...Onda je i dalje ljubav ali se ubacuje svasta nesta tu,postovanje,prijateljstvo,sigurnost,potpora...Razne zivotne faze nose i razlicite probleme,trenutke srece,tuge...svasta.Ko ih prodje zajedno a to nastavi da traje,taj je i sretan.Ljubav je tu,konstantno,ali mijenja oblike i nacine pokazivanja.Bitno je da je tu.Ko misli i ima takva ocekivanja,da ce mu leptirici biti citav zivot u stomaku,sex divlji i neobuzdan,zivot konstantno i jako interesantan...nece dugo ni biti u braku.
Pretpostavimo da si zena, da li si ti eksploatirana kao buduca domacica, da li se tvoj nemonetizovni rad eksploatira od strane tvog partnera, ok je to sve sa pristankom, ali sta ti ocekuj zauzvrat od strane svog partnera, da li on mora doprinijetu u smislu materijalne sigurnosti, dalje kakve odnose takav odnos dalje povlaci za sobom u vasem internom okruzenju.

Cudna je ta ljubav koja mijenja oblike postojanja, mi se mijenjamo, ali je onda brak prevara jer se mi obavesujemi da cemo biti sa nekim, a taj neko eto u smislu promjene vise ne bude taj neko kada prodje odredjenj vremenski period, da li ke to eksplatacija kapitala licnosti, loja nije zagarantovana, da li su partneri u ovom slucaju riskiraju u nadi za buducim slicnim ili vecim profitom.

Sta biva sa socijalnim kapitalom u vidu nasih prijatelja, obitelji, veza i vezica, ulaze li onw u brak sa nama i da li taj kapital postaj komons. Mnogo je tu pitanja, mene zanima zasto je tebi lijepo, da li je ikom lijepo ili se to radi samo zato sto tako treba.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#23 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

Chmoljo wrote:burazere, odvoji Kapital od erotike. ne godi ti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:

Burajzere, ja konto brak i erotika nemaju nista zajednicko..... kad ono
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#24 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by pustopoljina »

MaksprotivMarksa wrote:
Eksplatacija svake vrste, od eksploatisanja viska rada do seksualne eksploatacije. Da li partneri postaju predmeti vlasnistva, ako ne, zasto nerijetko cujemo da je neko neciji. Gdje je pozicija zene u patrijarhalnom braku, da li je zena eksploatirana kad radnik u takvom odnosu, da li je muz eksploatiran kao donosilac prihoda, ko i kakve pozivije zauzima u takvom odnosu, da li su to odnosi zasnovani na ptincipu eksploatacije. Mislim da je to jasno.
[/quote]
znaci, ako neko od nas napravi rucak- on je eksploatisan, ako oboje donesemo placu kuci- onaj drugi ekspolatise onog prvog? ako ponese ceker, on je eksploatisan? ako se ukljuci ves- masina, osoba koja je ukljucila je eksploatisana? ako neko donese kuci bilo sta osim cigara (ulje, brasno, tri kile krompira- taj je eksploatisan?), ako se napravi bilo sta sto nije pod moranje za jesti za prezivjeti- taj je eksploatisan, ako napravi tortu?
jesi ti ista u svom zivotu uradio zato sto si htio nekome uciniti radost? jesi li ti ikada bio sretan sto mozete skupa nesto uraditi, cak iako to kosta xx para?
jesi li ti ikad pokrio nekoga dok spava?
KAKVO eksploatisanje?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#25 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by MaksprotivMarksa »

pustopoljina wrote:
MaksprotivMarksa wrote:
Eksplatacija svake vrste, od eksploatisanja viska rada do seksualne eksploatacije. Da li partneri postaju predmeti vlasnistva, ako ne, zasto nerijetko cujemo da je neko neciji. Gdje je pozicija zene u patrijarhalnom braku, da li je zena eksploatirana kad radnik u takvom odnosu, da li je muz eksploatiran kao donosilac prihoda, ko i kakve pozivije zauzima u takvom odnosu, da li su to odnosi zasnovani na ptincipu eksploatacije. Mislim da je to jasno.
znaci, ako neko od nas napravi rucak- on je eksploatisan, ako oboje donesemo placu kuci- onaj drugi ekspolatise onog prvog? ako ponese ceker, on je eksploatisan? ako se ukljuci ves- masina, osoba koja je ukljucila je eksploatisana? ako neko donese kuci bilo sta osim cigara (ulje, brasno, tri kile krompira- taj je eksploatisan?), ako se napravi bilo sta sto nije pod moranje za jesti za prezivjeti- taj je eksploatisan, ako napravi tortu?
jesi ti ista u svom zivotu uradio zato sto si htio nekome uciniti radost? jesi li ti ikada bio sretan sto mozete skupa nesto uraditi, cak iako to kosta xx para?
jesi li ti ikad pokrio nekoga dok spava?
KAKVO eksploatisanje?[/quote]

Kako ti je u braku, kako si se odlucio za brak? To je pitanje. Ja istinski nisam nikada uradio nesto samo da bih nekog usrecio, mozda sam ja pogresan, vjerovatno jesam, ali yo nije tema. Ekaploatacija je pojam za koji si se privezao jer je ocigledan, naravno da je iskoristavanje sve pvo sto si naveo, narocito je simpaticno kako si naveo monetarnu jednakost u doprinosu placama.

Kakve odnose determinira iznos placa u braku, to me kao nezenju zanima, kako je u tvom braku kada je to u pitanju ?
Post Reply