Brak bez potpisa. DA/NE?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#51 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar »

Altsa wrote:
motorna_pila wrote:
Havatar wrote:Razlozi skepticnosti je to sto je to odvratno i u takvim zajednicama nema ni lj od ljubavi inace da ima ne bi im bila tolika kazna da kazu ovo je moja zena ili ovo je moj muz.
Grohotom se smijem... :lol: :lol: :lol:
e vala i ja ...koja budalastina..ljubav ne stize u paketu sa brakom vec je brak posljedica ljubavi ili bi barem trebao biti...sa ovakvim primitivnim razmisljanjima necemo mi nikada izaci na zelenu granu :cry:
Primitivno razmisljanje je da je nemoral i divlji brakovi nesto in
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#52 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar »

Great Cornholio wrote:
Altsa wrote:Dosta vise zatucanosti i primitivizma.. DA
Dosta više i potpune tolerancije svega i svačega. NE!

Brak bez potpisa nije brak, to je vanbračna zajednica.
:thumbup:
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#53 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Altsa »

Great Cornholio wrote:
Altsa wrote:Dosta vise zatucanosti i primitivizma.. DA
Dosta više i potpune tolerancije svega i svačega. NE!

Brak bez potpisa nije brak, to je vanbračna zajednica.
tolerancija je osnovni smisao modernog - demokratskog drustva...ovim se ne ugrozavam ni ja ni ti niti neko treci....prema tome sta tebi koji q.... to smeta izuzev ako nisi dobar u glavi
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#54 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Great Cornholio »

Havatar wrote:Razlozi skepticnosti je to sto je to odvratno i u takvim zajednicama nema ni lj od ljubavi inace da ima ne bi im bila tolika kazna da kazu ovo je moja zena ili ovo je moj muz.
Slažem se, i za mene su ovi današnji "moderni" brakovi, brakovi "na probu", nešto što "tukne" na nepovjerenje, a nepovjerenje i ljubav ne idu "ruku pod ruku".
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#55 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by sheilak »

Great Cornholio wrote:
Altsa wrote:Dosta vise zatucanosti i primitivizma.. DA
Dosta više i potpune tolerancije svega i svačega. NE!
:

ali šta je problem? pa, ne mora svako živjeti u takvoj zajednici. :lol:
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#56 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by WildRedRose »

Mis mekinjas wrote:
Pa recimo da je brak, potpis, dokaz kako rece cerce postovanja, voljenja, cijenjenja? A sta ako se volite i to recimo on ne zeli sto i ti?
U tom slucaju ti nekog niti volis niti postujes niti cijenis, a shodno tome vjerovatno nisi sposobna za ta osjecanja.
Boga drzite sa strane, jako ga ke bezobrazno uplitati u ovo. Kritichar recimo to ne konta, niti Boga ne konta ali to nije tema. :D
pa vidi, ja nisam rekla da ulazis u brak ako nekoga volis, cijenis postujes, nego sam rekla da AKO nekoga postujes, cijenis i volis, neces gledati na brak kao osudjenicku presudu, nego na nesto lijepo. Velika je razlika :wink:

a , da bih nekoga zavoljela u tom smislu ( da razmisljam o njemu kao o potencijalnom suprugu) , prvo bi morao da ima slicna misljenja o tome kao ja.. tu je razlika takodjer.. JEr, ne zavolim nekoga nakon prvog izlaska. :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#57 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Mis mekinjas »

Havatar wrote: Primitivno razmisljanje je da je nemoral i divlji brakovi nesto in
Nemoral je prevrtljiva kategorija kao i divlji brak.
Divlji brak je porodica u kojoj su clanovi nasilni. Ili je to dozvoljeno pred Bogom? :zoka:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#58 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by kritichar »

kako nam se način života sve više modernizuje i sve više liči zapadnjačkom, sve je više prevara i razvoda, djece koje ulica odgaja, a ne porodica

uzeli smo za uzor porodičnog života, Zapadni način života, a oni imaju katastrofalne rezultate u tome
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#59 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Great Cornholio »

Altsa wrote:
Great Cornholio wrote:
Altsa wrote:Dosta vise zatucanosti i primitivizma.. DA
Dosta više i potpune tolerancije svega i svačega. NE!

Brak bez potpisa nije brak, to je vanbračna zajednica.
tolerancija je osnovni smisao modernog - demokratskog drustva...ovim se ne ugrozavam ni ja ni ti niti neko treci....prema tome sta tebi koji q.... to smeta izuzev ako nisi dobar u glavi
Dobar sam ja u glavi, i zato npr. nikada ne bih podržao ni homoseksualne brakove, jer za mene te osobe nisu "dobre u glavi."

Druže, demokratija je samo dok izabereš one koji će ti propisati šta možeš , a šta ne možeš, šta je brak, a šta vanbračna zajednica, i Zakon je taj koji propisuje šta se toleriše, nije tolerancija pravo da svako radi ono šta hoće i da ga drugi u tome ne sprečavaju, da ga u nečemu lošem podržavaju.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#60 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by ladyblue18 »

Moze li se jednom na forumu desiti cudo da se pokaze razumijevanje i tolerancija prema drugima i njihovom misljenju.
Narocito to rade ovi "moderni". Odmah udari po drugom i pocne suptilno vrijedjati sve sa mantrom "pojma ti nemas, moje misljenje je ispravno". :-)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#61 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Great Cornholio »

sheilak wrote:
Great Cornholio wrote:
Altsa wrote:Dosta vise zatucanosti i primitivizma.. DA
Dosta više i potpune tolerancije svega i svačega. NE!
:

ali šta je problem? pa, ne mora svako živjeti u takvoj zajednici. :lol:
ne mora, ali nek se stvari ne nazivaju lažnim imenom, nisu u braku oni koji žive u vanbračnoj zajednici.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#62 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar »

Mis mekinjas wrote:
Havatar wrote: Primitivno razmisljanje je da je nemoral i divlji brakovi nesto in
Nemoral je prevrtljiva kategorija kao i divlji brak.
Divlji brak je porodica u kojoj su clanovi nasilni. Ili je to dozvoljeno pred Bogom? :zoka:
Autor teorije relativiteta kaze da moral nije relativna stvar.
User avatar
Sheriff
Posts: 376
Joined: 13/01/2013 14:47

#63 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Sheriff »

Ja ne bih mogao sklopiti brak a da prije toga ne zivimo zajedno bar 6 mjeseci.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#64 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by graue_maus »

kritichar wrote:kako nam se način života sve više modernizuje i sve više liči zapadnjačkom, sve je više prevara i razvoda, djece koje ulica odgaja, a ne porodica

uzeli smo za uzor porodičnog života, Zapadni način života, a oni imaju katastrofalne rezultate u tome
na zapadu ne rastu djeca na ulici , ja jos nisam ni jedno srela ............ima toliko ustanova da ne skontas kako brzo zavrse djeca tamo .......a izvaditi ih iz tih ustanova je bas tesko .....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#65 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by JThomas »

a ko hoda po sudu iz bilo kojeg razloga, zna kolika je danas brak garancija za bilo šta - ljubav, poštovanje i na kraju krajeva ostanak u tom braku. policija ih razdvaja na ročištima, danas je teže svoje stvari pokupiti da nešto ne zaboraviš nego se razvesti. ne možeš 15 minuta stati na šalteru da neko ne pita "šta meni treba za razvod braka". juče žena pita, može li to biti za mjesec, dva dana - njemu se žuri da priženi drugu :D :izet:
Last edited by JThomas on 28/09/2013 13:08, edited 1 time in total.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#66 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by sheilak »

Great Cornholio wrote: ne mora, ali nek se stvari ne nazivaju lažnim imenom, nisu u braku oni koji žive u vanbračnoj zajednici.
pa, nemojmo se kačiti oko semantike. zašto je nekome važno kako ja nazivam zajednicu u kojoj živim? šta kršim time, odredbu o svetosti braka?
Mis mekinjas wrote:Nemoral je prevrtljiva kategorija kao i divlji brak.
Divlji brak je porodica u kojoj su clanovi nasilni. Ili je to dozvoljeno pred Bogom? :zoka:
:thumbup:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#67 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Great Cornholio »

Mis mekinjas wrote:
Havatar wrote: Primitivno razmisljanje je da je nemoral i divlji brakovi nesto in
Nemoral je prevrtljiva kategorija kao i divlji brak.
Divlji brak je porodica u kojoj su clanovi nasilni. Ili je to dozvoljeno pred Bogom? :zoka:
Uglavnom se većina ljudi slaže da je nemoralno biti nasilan prema drugome, tako da se u tom slučaju ne može reći da je moral prevrtljiva kategorija, a ti brakovi koje si spomenula su nemoralni/bolesni brakovi.

Bog u kojeg ja vjerujem ne dozvoljava nasilje.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#68 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by ultima_palabra »

Evo recimo da moral nije relativna stvar... znamo svi da su "jebališta" širom Sarajeva prepuna, imamo i temu o tome :izet:

Ko se tamo jebe? Pretpostavljam da nisu ovi što žive u vanbračnim zajednicama, jer oni imaju mjesto gdje će to raditi :mrgreen:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#69 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by graue_maus »

JThomas wrote: juče žena pita, može li to biti za mjesec, dva dana - njemu se žuri da priženi drugu :D :izet:
:lol: :lol: :lol: :lol: morat ce uvesti express razvod braka za 24 sahata ...........
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#70 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by kritichar »

graue_maus wrote:
kritichar wrote:kako nam se način života sve više modernizuje i sve više liči zapadnjačkom, sve je više prevara i razvoda, djece koje ulica odgaja, a ne porodica

uzeli smo za uzor porodičnog života, Zapadni način života, a oni imaju katastrofalne rezultate u tome
na zapadu ne rastu djeca na ulici , ja jos nisam ni jedno srela ............ima toliko ustanova da ne skontas kako brzo zavrse djeca tamo .......a izvaditi ih iz tih ustanova je bas tesko .....
a glavna ustanova je MTV
Dzovanka_Broz
Posts: 20
Joined: 03/09/2013 17:01

#71 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Dzovanka_Broz »

ladyblue18 wrote:Moze li se jednom na forumu desiti cudo da se pokaze razumijevanje i tolerancija prema drugima i njihovom misljenju.
Narocito to rade ovi "moderni". Odmah udari po drugom i pocne suptilno vrijedjati sve sa mantrom "pojma ti nemas, moje misljenje je ispravno". :-)
Taman tako, s jedne strane mrtvi konzervativci sa "babo tako reko " argumentima. A s druge djeca cvijeca, sve moze, sve super, svi se volimo. I beskrajno puno netolerancije i pregrubo formiranih misljenja, tako da niko ni ne cita sta tacno pise a vec post dozivljava k'o napad ili uvredu.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#72 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by sheilak »

Great Cornholio wrote:Uglavnom se većina ljudi slaže da je nemoralno biti nasilan prema drugome, tako da se u tom slučaju ne može reći da je moral prevrtljiva kategorija, a ti brakovi koje si spomenula su nemoralni/bolesni brakovi.

Bog u kojeg ja vjerujem ne dozvoljava nasilje.
izvini, cornholio, što te stalno citiram, ali ne shvatam ovakav (ekstreman) stav. zašto su takvi brakovi nemoralni/bolesni? ako se ljudi vole? zar nisu nemoralniji oni, nastali iz nekih drugih, puno prizemnijih razloga? ili prisilom? :?

Mislim da Bog ne dozvoljava ni osudjivanje drugog, što je nekako uvertira za nasilje.
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#73 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by motorna_pila »

kritichar wrote:kako nam se način života sve više modernizuje i sve više liči zapadnjačkom, sve je više prevara i razvoda, djece koje ulica odgaja, a ne porodica

uzeli smo za uzor porodičnog života, Zapadni način života, a oni imaju katastrofalne rezultate u tome
Izvini, molim te, ali ako sam dobro shvatio, tebi je odrednica da je modernizacija drustva nesto negativno. U kom kontekstu?
Nije sistem, niti drustvo u krajnjoj liniji odgovorno za prevare, razvode i djecu koju odgaja ulica, nego neodgovorni pojedinci koji ne mare za svoju djecu, varaju partnere. Po tebi, je Zapad kriv sto se desavaju prevare? A toga kao ranije nije bilo, jel? Dok nas dah zapadnjacke kulture nije dohvatio, sve je bilo merhametli, ljudi se nikada nisu razvodili, niti su varali jedni druge... Ma cista idila.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#74 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Great Cornholio »

sheilak wrote:
Great Cornholio wrote: ne mora, ali nek se stvari ne nazivaju lažnim imenom, nisu u braku oni koji žive u vanbračnoj zajednici.
pa, nemojmo se kačiti oko semantike. zašto je nekome važno kako ja nazivam zajednicu u kojoj živim? šta kršim time, odredbu o svetosti braka?
Da, mora postojati nešto se gleda kao na svetinju, a brak bi to u svakom slučaju trebao biti.

Ne vidim ništa sveto u "isprobavanju" partnera s kojim želiš da provedeš život zajedno, tu vidim samo egoizam, nepovjerenje, nesposobnost da održiš obećanje... Sveto je ono kad se pred svjedocima da obećanje da nekog nećeš ostaviti nikada, ni u dobru, nu u zlu, tek onda imaš moralno pravo da kažeš da si u braku.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#75 Re: Brak bez potpisa. DA/NE?

Post by Havatar »

motorna_pila wrote:
kritichar wrote:kako nam se način života sve više modernizuje i sve više liči zapadnjačkom, sve je više prevara i razvoda, djece koje ulica odgaja, a ne porodica

uzeli smo za uzor porodičnog života, Zapadni način života, a oni imaju katastrofalne rezultate u tome
Izvini, molim te, ali ako sam dobro shvatio, tebi je odrednica da je modernizacija drustva nesto negativno. U kom kontekstu?
Nije sistem, niti drustvo u krajnjoj liniji odgovorno za prevare, razvode i djecu koju odgaja ulica, nego neodgovorni pojedinci koji ne mare za svoju djecu, varaju partnere. Po tebi, je Zapad kriv sto se desavaju prevare? A toga kao ranije nije bilo, jel? Dok nas dah zapadnjacke kulture nije dohvatio, sve je bilo merhametli, ljudi se nikada nisu razvodili, niti su varali jedni druge... Ma cista idila.
Uticaj zapada se najbolje vidi po porastu kriminala
Post Reply