Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post Reply
LARVA
Posts: 361
Joined: 05/03/2014 02:35

#1 Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by LARVA »

Poruka Hrvatima u Bugojnu: Božićni sajam ispred zgrade Medžlisa Islamske zajednice vrijeđa vjernike muslimane
Na adresu bugojanskoj ogranka Matice hrvatske ovih je dana stigao dopis Medžlisa Islamske zajednice Bugojno u kojemu se iznose tvrdnje kako muslimanske vjernike vrijeđa organiziranje Božićnog sajma u ovom srednjobosanskom gradu jer će se posjetiteljima ove manifestacije, uz ostalo, nuditi i alkoholna pića kao što je kuhano vino koje je neizostavan dio božićne ponude na ovakvim događajima, piše Večernji list BiH

Pritisak na Hrvate

"U okviru navedenog sajma vrši se pripremanje i prodaja vina i rakije čije je konzumiranje muslimanima vjerom zabranjeno na javnoj gradskoj površini, što je samo po sebi nespojivo s tradicionalnim vrijednostima modernog svijeta. Ono što vrijeđa vjernike, ali i zaposlenike Medžlisa IZ Bugojno je činjenica da se to radi na platou ispred Upravne zgrade Medžlisa", stoji u dopisu u kojemu potpisnici Vahid efendija Arnaut, glavni imam, i Haris Mujić, predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa IZ Bugojno, pozivaju organizatora, Maticu hrvatsku, da "u duhu međuvjerske suradnje i tolerancije ne dopuste pripremu i konzumaciju alkoholnih pića ili sajam izmjeste na drugo mjesto kako bi se izbjegle neugodnosti i mogući problemi".

O ovom dopisu u Bugojnu se, zbog straha, javno ne govori. Hrvati i njihove udruge zabrinuti su i ne znaju što im je činiti. Probleme žele izbjeći, ali od božićne tradicije odustati ne žele, a dio tradicije je i prodaja kuhanog vina. Na kušanje vina nitko nije primoran niti je konzumiranje alkohola obvezno. Dobrodošli su svi ljudi dobre volje, a vino će piti oni koji to žele i kojima to njihovi vjerski običaju dopuštaju, razmišljanje je svih dobronamjernih.

Vjerska tolerancija?

Trg na kojem će se održati Božićni sajam je javno mjesto i na njemu se mogu okupljati svi, i oni koji piju, ali i oni koji ne piju alkohol. Uostalom, cijelu godinu na trgu rade kafići u kojima se konzumira alkohol na što predstavnici Islamske zajednice nisu reagirali. No, zasmetala im je prodaja vina na Božićnom sajmu, piše Večernji list BiH

Da ovaj dopis ima i svoju dublju pozadinu koju su u Islamskoj zajednici previdjeli, slučajno ili namjerno, doznat će svi oni koji se pozabave presudama i procesima vođenim pred pravosuđem BiH zbog zločina nad Hrvatima Bugojna, odnosno hrvatskim ratnim zatočenicima.

Naime, u zgradi u kojoj je danas smješten Medžlis IZ Bugojnu i ispred koje se planira održati Božićni sajam, u ratu je bio jedan od najzloglasnijih logora za Hrvate, BH Banka. Logor BH Banka bio je posljednja stanica većini nasilno odvedenih hrvatskih zatočenika prije nestanka. U njemu su posljednji put viđeni i Jadranko Gvozden, Perica Kovačević te Nikica Miloš, zvani Krndelj.

Otkrivanje lokacije s njihovim tijelima bio je dio nagodbe koju je Tužiteljstvo BiH sklopilo s Enesom Handžićem, ratnim djelatnikom službi sigurnosti u Bugojnu, potpisnikom naloga za odvođenje hrvatskih zatočenika, a koji je nakon ove nagodbe 2011. godine osuđen na mizernih osam godina zatvora. Na lokaciji koju je Handžić otkrio pronađena je tek šaka više puta spaljivanih kostiju iz kojih je bilo nemoguće izvući profil za DNK i identificirati žrtve. Upravo ova činjenica najbolje govori o perfidnoj igri Enesa Handžića koji je obiteljima trojice nestalih, umjesto smiraja, donio samo produžetak agonije. Nekoliko mjeseci nakon nagodbe od tuge je preminula Slava Gvozden, majka Jadranka Gvozdena, žena koja je bila simbol svih majki koje više od 22 godine bezuspješno tragaju za tijelima svoje djece. Takvih je obitelji u Bugojnu ostalo još 19.

Zanimljivo je da Islamskoj zajednici, koja se poziva na međuvjersku suradnju i toleranciju, nije zasmetala činjenica da djeluju u zgradi natopljenom krvlju pripadnika druge vjere i nacije, posljednjoj stanici većine nasilno odvedenih hrvatskih logoraša, mjestu na kojemu su mnogi od nestalih mučeni do smrti. S druge strane, zasmetalo im je vino na Božićnom sajmu koje ih nitko ne prisiljava kušati.
Image
Image
http://www.vecernji.ba/poruka-hrvatima- ... ne-1042491
Poznato je da naši muslimani ne piju alkohol :roll:
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#2 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Kitrona »

Slijedeći korak - uvođenje "nevjerničkog" poreza.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by spreca »

Mislim da ovi iz IZ nisu u pravu sa svojim zahtjevom .....mene kao muslimana nevrijedja ako neko pije alkohol...to je njegova stvar
User avatar
sinuhe
Posts: 11488
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by sinuhe »

Neki bogobojazan svijet u Bugojnu.
(Nisam citao dalje od naslova)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Danguba »

Opet ugrozba.

:jbt:
Zorokrik
Posts: 13
Joined: 12/04/2015 11:33

#6 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Zorokrik »

Kako to u nas Bosanaca i Hercegovaca svih konfesija ide, ubrzo će se naći neka napaćena duša i postaviti nešto slično-glupo iz druge bašte da opravda ovaj abnormalni zahtjev IZ. Kao ovaj pacijent iznad. :bih:
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#7 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by bvcx »

Neki odža komunjara... Još je i napisao da se te stvari "rade na javnoj gradskoj površini", pa nije ti to tvoja bašča čestiti odža niti je medžilis vlasnik javne površine.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#8 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by zagortenej »

neće hin meleki htjeti doći u medžlis zbog alkohola :mrgreen:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6772
Joined: 20/02/2013 14:14

#9 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Cherry-Cherry »

tolerancija i ostale šuplje priče
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#10 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by MuaDib »

Cherry-Cherry wrote:tolerancija i ostale šuplje priče
:thumbup:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by HAVANA »

Vehide,nabijem te na kurac.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#12 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Arteta »

sinuhe wrote:Neki bogobojazan svijet u Bugojnu.
(Nisam citao dalje od naslova)
Ovo je drugi pravi vjernik u Bugojnu, prvi je onaj sto je pucao na policiju.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#13 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by fosna2014 »

Koje budale i eto ti sad mi se moramo pravdati sad sto Vehid izigrava tele. Necu Vehide. Pusti ljude da proslave svoj blagdan na miru.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#14 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Fudo387 »

Vehid k'o da je u Ameriki odrastao, nedaju ni ovdje konzumirati alkohol na javnim mjestima. :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#15 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by vjesticanametli »

Dzukele bezobrazne.... serijat bi ono uvodilo......cistite svoje dvoriste stoko lopovska i jedite vise govna sa novopecenim vehabijama..... sad ko niko ne pije hahahahahah.....pa olesite se svi po kafanama a smeta vam vino .....lopovi bezobrazni ukinut vas treba....
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#16 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Vitezanin »

Je li sajam propisuje da muslimani moraju uzeti učešće i još pritom drmnuti koju rakiju? Je li se sajam održava na javnom mjestu ili se renta prostor u sklopu džamije ili šta? Bave li se zajednice, uključujući IZ, nekim bitnim stvarima u životu njihovih vjernika?

Koja glupost. Uostalom, ko god je ovo pisao je i nepismen.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#17 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Scopio »

[url]http://www.bug.ba/ogranak-matice-hrvats ... c.html[url]

Iako se matica hrvatska ogradila kod djelomično huškačkog teksta večernjeg lista, ostaje i dalje nejasan zahtjev Islamske zajednice u Bugojnu.

Trg je javna površina i pripada svim građanima, ako su dobili suglasnost općine za održavanje manifestacije, onda nitko nema pravo da osporava.

Što se ta ista islamske Zajednice ne buni što se u kafićima vlasnika muslimana neposredno (50m) toči alkohol?
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#18 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Fudo Bosna »

Hajmo samo naprijed oplesti po muslimanima kao "netolerantnim" :-)

Meni kao vjerniku ne smeta da ni usred Sarajeva, Zenice, Tuzle ili bilo gdje, gdje su Bošnjaci/muslimani relativna većina, organizuju katolici ili prevoslavni božični sajam ili slično, to je pravo svih konfesija u BiH, ali sada ovim "dušebrižnicima" koji svoju netrepeljivost prema islamu ispoljavaju u svakoj zgodnoj prilici, kontra pitanje?

Da li bi po Vama, tzv "multi /kulti" gospodo bilo O.K da IZBIH organizuje dane mevluda ili dane bajrama , sa "prigodnom" podjelom mevludskih bombona, islamske literature ili slično tik ispred ulaza u zgradu katoličke bogoslovije, ili pred katedralom u Sarajevu ili pred Vrhbosanskom nadbiskupijom? Da li bi bilo O.K , da se pred objektima vezanim za katoličku vjeru, dijeli kurbansko meso, mevludsko šerbe i puštaju ilahije,( islamske duhovne pjesme), sa CD ova?

Dakle ne prese..amo i ne pravimo "mutavi" i shvatite poentu, po meni nije problem obilježavanje blagdana nego izbor mjesta koji predstavlja , po meni loš izbor ili nenamjernu/namjernu provokaciju...

Uvijek sam još kao dječak pamtio vrijeme kada sam od komšija katolika u Sarajevu dobivao, tj. moji ukućani uskršnja jaja, čestitke , mi za bajram, oni za božič ili uskrs, oni nama npr uskršnja jaja mi njima kurbane, hašuru i slično i to NIKADA u Sarajevu npr nije bio problem...

Moj sin je u ukviru međurligijeke sekcije sa vršnjacima Bošnjacima/večinom, obišao sve veče crkve i sinagogu u Sarajevu, Begovu džamiju, i nikada ga ne učih da MRZI druge... Ali, ja bih bio protiv i kao vjernik i čovjek, kada bi vidio da se za bajram postavi štand pred katoličku ili pravoslavnu crkvu ili ured nbadbiskupije i smatrao bih to uvredom i moje vjere, i nisam bio sretan, kada su "veliki" Bošnjaci tekbirali pred katedralom...

Prava svih konfesija u BiH, da, ravnopravnost da, suživot, da, ali provociranje, NE !!!
Last edited by Fudo Bosna on 05/12/2015 22:06, edited 1 time in total.
emmir1
Posts: 4496
Joined: 07/06/2013 15:28

#19 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by emmir1 »

Šta je slijedeće?

Bičevanja?
Kamenovanja?

Strašno.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#20 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by belfy »

HAVANA wrote:Vehide,nabijem te na kurac.
Hazima isto tako.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#21 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Fudo Bosna »

emmir1 wrote:Šta je slijedeće?

Bičevanja?
Kamenovanja?

Strašno.

Ne, "sljedeće" su božične pjesme u džamijskom dvorištu i onda, da kontra strana kao "uzvrati", učenje ilahija pred ulazom u katedralu :-) ...

Valjda bi to nekim "dušebrižnicima" bilo O.K.?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by vjesticanametli »

emmir1 wrote:Šta je slijedeće?

Bičevanja?
Kamenovanja?

Strašno.
Moze biti....veliki zabrinuti muslimani hahahahahah
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#23 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by fosna2014 »

Fudo Bosna wrote:Hajmo samo naprijed oplesti po muslimanima kao "netolerantnim" :-)

Meni kao vjerniku ne smeta da ni usred Sarajeva, Zenice, Tuzle ili bilo gdje, gdje su Bošnjaci/muslimani relativna većina, organizuju katolici ili prevoslavni božični sajam ili slično, to je pravo svih konfesija u BiH, ali sada ovim "dušebrižnicima" koji svoju netrepeljivost prema islamu ispoljavaju u svakoj zgodnoj prilici, kontra pitanje?

Da li bi po Vama, tzv "multi /kulti" gospodo bilo O.K da IZBIH organizuje dane mevluda ili dane bajrama , sa "prigodnom" podjelom mevludskih bombona, islamske literature ili slično tik ispred ulaza u zgradu katoličke bogoslovije, ili pred katedralom u Sarajevu ili pred Vrhbosanskom nadbiskupijom? Da li bi bilo O.K , da se pred objektima vezanim za katoličku vjeru, dijeli kurbansko meso, mevludsko šerbe i puštaju ilahije,( islamske duhovne pjesme), sa CD ova?

Dakle ne prese..amo i ne pravimo "mutavi" i shvatite poentu, po meni nije problem obilježavanje blagdana nego izbor mjesta koji predstavlja , po meni loš izbor ili nenamjernu/namjernu provokaciju...

Uvijek sam još kao dječak pamtio vrijeme kada sam od komšija katolika u Sarajevu dobivao, tj. moji ukućani uskršnja jaja, čestitke , mi za bajram, oni za božič ili uskrs, oni nama npr uskršnja jaja mi njima kurbane, hašuru i slično i to NIKADA u Sarajevu npr nije bio problem...

Moj sin je u ukviru međurligijeke sekcije sa vršnjacima Bošnjacima/večinom, obišao sve veče crkve i sinagogu u Sarajevu, Begovu džamiju, i nikada ga ne učih da MRZI druge... Ali, ja bih bio protiv i kao vjernik i čovjek, kada bi vidio da se za bajram postavi štand pred katoličku ili pravoslavnu crkvu ili ured nbadbiskupije i smatrao bih to uvredom i moje vjere, i nisam bio sretan, kada su "veliki" Bošnjaci tekbirali pred katedralom...

Prava svih konfesija u BiH, da, ravnopravnost da, suživot, da, ali provociranje, NE !!!
Nije problem ako je javna povrsina. I ne treba da bude problem. Treba da ucimo da je to nesto normalno, nesto zbog cega da budemo sretni, a ne da takve stvari gledamo kao provokaciju. Meni licno ne smeta. Mozda i zavisi iz koje okoline dolazimo. Bice da je to.

Slazem se sa vecinom navedenih stvari, ali, i to je sustina, mi moramo poceti gledati zdravije na neke stvari, a ne da ih stavljamo pod tepih. Ako zelimo biti otvoreno drustvo onda takve stvari ne trebaju biti predmet rasprave.

Budimo sretni zbog sretnih komsija. I obrnuto.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#24 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Scopio »

Fudo Bosna wrote:Hajmo samo naprijed oplesti po muslimanima kao "netolerantnim" :-)

Meni kao vjerniku ne smeta da ni usred Sarajeva, Zenice, Tuzle ili bilo gdje, gdje su Bošnjaci/muslimani relativna većina, organizuju katolici ili prevoslavni božični sajam ili slično, to je pravo svih konfesija u BiH, ali sada ovim "dušebrižnicima" koji svoju netrepeljivost prema islamu ispoljavaju u svakoj zgodnoj prilici, kontra pitanje?

Da li bi po Vama, tzv "multi /kulti" gospodo bilo O.K da IZBIH organizuje dane mevluda ili dane bajrama , sa "prigodnom" podjelom mevludskih bombona, islamske literature ili slično tik ispred ulaza u zgradu katoličke bogoslovije, ili pred katedralom u Sarajevu ili pred Vrhbosanskom nadbiskupijom? Da li bi bilo O.K , da se pred objektima vezanim za katoličku vjeru, dijeli kurbansko meso, mevludsko šerbe i puštaju ilahije,( islamske duhovne pjesme), sa CD ova?

Dakle ne prese..amo i ne pravimo "mutavi" i shvatite poentu, po meni nije problem obilježavanje blagdana nego izbor mjesta koji predstavlja , po meni loš izbor ili nenamjernu/namjernu provokaciju...

Uvijek sam još kao dječak pamtio vrijeme kada sam od komšija katolika u Sarajevu dobivao, tj. moji ukućani uskršnja jaja, čestitke , mi za bajram, oni za božič ili uskrs, oni nama npr uskršnja jaja mi njima kurbane, hašuru i slično i to NIKADA u Sarajevu npr nije bio problem...

Moj sin je u ukviru međurligijeke sekcije sa vršnjacima Bošnjacima/večinom, obišao sve veče crkve i sinagogu u Sarajevu, Begovu džamiju, i nikada ga ne učih da MRZI druge... Ali, ja bih bio protiv i kao vjernik i čovjek, kada bi vidio da se za bajram postavi štand pred katoličku ili pravoslavnu crkvu ili ured nbadbiskupije i smatrao bih to uvredom i moje vjere, i nisam bio sretan, kada su "veliki" Bošnjaci tekbirali pred katedralom...

Prava svih konfesija u BiH, da, ravnopravnost da, suživot, da, ali provociranje, NE !!!
Ne znam jesi li kad bio u Bugojnu, taj gradić ima dvije površine koje bi se trgom mogle nazvati. Prva je ta gdje se održava sajam i u krugu 30m je Gimnazija koja dominira prostorom te poslovni objekti i malo uručeno zgrada Iz, drugi trg je prostor dvadeset metara od džamije a na trgu je u pločama iscrtan veliki po polumjesec, stoga mislim da na tom trgu bi se mogla shvatiti kao provokacija prodavati svinjske kobasice i rakiju. Tako da je prvi javni gradski trg primjerenija lokacija.

To sto nekima sve smeta je za svaku osudu
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#25 Re: Božićni sajam smeta Medžlisu IZ, vrijeđa muslimane u Bugojnu

Post by Vitezanin »

Ovaj gospon Vehid je u istu rečenicu stavio "međuvjerska saradnja i tolerancija" i "ne dozvolite". :-) :-) :lol: :lol: :lol: :lol:


Bilo bi lijepo da Vehid onda objasni na koji način bi eventualna ZABRANA dovela do stvaranja međuvjerske tolerancije??
Post Reply