Bozic ....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#1 Bozic ....

Post by kockica_kockica »

:) Kako se priblizava decembar mjesec tako moja radost pred Bozic raste... I nisu to samo sarene kuglice na boru niti miris tek napravljenih kolaca, okupljena porodica oko stola.... Vec ponovno rodjenje Malog Isusa... Radost... to je jedna rijec kojom se to vrijeme moze opisati.. neiscrpna i iskrena radost...Obozavam pred Bozic otici i pogledati zive jasle u Sarajevu... Nekako mi bude toplo oko srca kad vidim malo djetesce u jasle polozeno ... Prije par godina djetesce je tako bilo mirno da sam mislila da zapravo imaju neku lutku umjesto pravog djeteta... Novinari su se gurali u prve redove da snime bebaca koji je tamo lezao pored zivih zivotinja i majke pokraj uzglavlja ... Spavalo je mirnim snom, kao da su zaista samo on majka otac i te zivotinje...
I kad cujem pjesmice koje se pjevaju u to vrijeme sva se najezim.... I jedva cekam ono zeljno iscekivanje na Badnjak... cak mi je snijeg drag na taj dan... jer da ga nema nedostajao bi... :)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#2 Re: Bozic ....

Post by HAVANA »

kockica_kockica wrote::) Kako se priblizava decembar mjesec tako moja radost pred Bozic raste... I nisu to samo sarene kuglice na boru niti miris tek napravljenih kolaca, okupljena porodica oko stola.... Vec ponovno rodjenje Malog Isusa... Radost... to je jedna rijec kojom se to vrijeme moze opisati.. neiscrpna i iskrena radost...Obozavam pred Bozic otici i pogledati zive jasle u Sarajevu... Nekako mi bude toplo oko srca kad vidim malo djetesce u jasle polozeno ... Prije par godina djetesce je tako bilo mirno da sam mislila da zapravo imaju neku lutku umjesto pravog djeteta... Novinari su se gurali u prve redove da snime bebaca koji je tamo lezao pored zivih zivotinja i majke pokraj uzglavlja ... Spavalo je mirnim snom, kao da su zaista samo on majka otac i te zivotinje...
I kad cujem pjesmice koje se pjevaju u to vrijeme sva se najezim.... I jedva cekam ono zeljno iscekivanje na Badnjak... cak mi je snijeg drag na taj dan... jer da ga nema nedostajao bi... :)


Sretan ti Božić,malo rano al eto.
fgr
Posts: 230
Joined: 31/01/2008 20:36
Location: Sarajevo

#3 Re: Bozic ....

Post by fgr »

kockica_kockica wrote::) Kako se priblizava decembar mjesec tako moja radost pred Bozic raste... I nisu to samo sarene kuglice na boru niti miris tek napravljenih kolaca, okupljena porodica oko stola.... Vec ponovno rodjenje Malog Isusa... Radost... to je jedna rijec kojom se to vrijeme moze opisati.. neiscrpna i iskrena radost...Obozavam pred Bozic otici i pogledati zive jasle u Sarajevu... Nekako mi bude toplo oko srca kad vidim malo djetesce u jasle polozeno ... Prije par godina djetesce je tako bilo mirno da sam mislila da zapravo imaju neku lutku umjesto pravog djeteta... Novinari su se gurali u prve redove da snime bebaca koji je tamo lezao pored zivih zivotinja i majke pokraj uzglavlja ... Spavalo je mirnim snom, kao da su zaista samo on majka otac i te zivotinje...
I kad cujem pjesmice koje se pjevaju u to vrijeme sva se najezim.... I jedva cekam ono zeljno iscekivanje na Badnjak... cak mi je snijeg drag na taj dan... jer da ga nema nedostajao bi... :)
zelim ti lijep bozic, mada ima jos poprilicno ali...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#4 Re: Bozic ....

Post by Skyfox »

Ja cu mozda biti u ZG... bas da vidim kako ce biti ove godine (kako je Sanader ukrao Bozic) :D
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#5 Re: Bozic ....

Post by kockica_kockica »

:) Sky poslije ces nam pricati o tome kako je Sanader ukrao Bozic, u pink papucicama u obliku zeca koji ce mrdati okice dok mrdas s nogama :D :wink:

Hvala na lijepim zeljama Havana i fgr :) you are welcome to eat cookies on that day :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#6 Re: Bozic ....

Post by Skyfox »

khm ti rece nesto u vezi papa... a evo i Bozic se blizi... :D
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#7 Re: Bozic ....

Post by kockica_kockica »

Skyfox wrote:khm ti rece nesto u vezi papa... a evo i Bozic se blizi... :D

:zoka: rekoh... khm.. u vezi papa .... :lol: kako ces pricati u njima svoj dozivljaj iz zagreba :-D :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#8 Re: Bozic ....

Post by Skyfox »

kako kako pa sa gushtom :D
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#9 Re: Bozic ....

Post by kockica_kockica »

Skyfox wrote:kako kako pa sa gushtom :D

:D
merak_me
Posts: 9
Joined: 26/09/2008 20:48

#10 Re: Bozic ....

Post by merak_me »

kockica_kockica wrote::) Kako se priblizava decembar mjesec tako moja radost pred Bozic raste... I nisu to samo sarene kuglice na boru niti miris tek napravljenih kolaca, okupljena porodica oko stola.... Vec ponovno rodjenje Malog Isusa... Radost... to je jedna rijec kojom se to vrijeme moze opisati.. neiscrpna i iskrena radost...Obozavam pred Bozic otici i pogledati zive jasle u Sarajevu... Nekako mi bude toplo oko srca kad vidim malo djetesce u jasle polozeno ... Prije par godina djetesce je tako bilo mirno da sam mislila da zapravo imaju neku lutku umjesto pravog djeteta... Novinari su se gurali u prve redove da snime bebaca koji je tamo lezao pored zivih zivotinja i majke pokraj uzglavlja ... Spavalo je mirnim snom, kao da su zaista samo on majka otac i te zivotinje...
I kad cujem pjesmice koje se pjevaju u to vrijeme sva se najezim.... I jedva cekam ono zeljno iscekivanje na Badnjak... cak mi je snijeg drag na taj dan... jer da ga nema nedostajao bi... :)
:)
polako bona, jos nije i decembar ....

Bas me zanima kakvi su kod vas obicaji u Sarajevu ?

Dali ce biti Bungura i Sarme ?

I naravno kolaca...... jao.... malo sam se sad i ja zagrio :mrgreen:
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#11 Re: Bozic ....

Post by pure_love »

kakvi su obicaji za Bozic ? sta se smatra tradicionalno bozicnim jelom(mi muslimani recimo imamo baklavu bez koje bajram nije bajram)? na koji nacin se obiljezava?
merak_me
Posts: 9
Joined: 26/09/2008 20:48

#12 Re: Bozic ....

Post by merak_me »

pure_love wrote:kakvi su obicaji za Bozic ? sta se smatra tradicionalno bozicnim jelom(mi muslimani recimo imamo baklavu bez koje bajram nije bajram)? na koji nacin se obiljezava?
Ima.
Ali su od kraja do kraja razliciti.
Kod nas je prije bilo ovako.

Vecinom se krece sa time da na Badnjak djeca krecu bacati resu na Kucu (Resa na kucu Badnjak u kucu). Djete ko je to uspije dobijalo je kovrtanj. Koji se naravno tek jede za Bozic jer se na Badnjak posti. Onda prid vercer se zajedno kiti Jelka (iako kod nestrpljive djece to vec znalo raditi prije).
Onda se ide zajedno na Ponocku. (Sveta Misa i docek Bozica vecinom negdje oko 11. sati navecer krece)

Na sam Bozic je ubiti naj bitnije da je cijela familija zajedno. Onda se zajedno moli i ruca. Kod nas obavezno Bungur, i naravno Sarma i pecenje ali to itako ide za svaki veci Blagdan. Bungur je kod nas naprimjer nesto ko sto ti kazes, bez toga nije Bozic, Bozic.

Onda dolazi Kava i kolaci (Cupavci, Ledena Kocka, Rolat, Alva ), uz kavu se naravno divani. Cijeli dan je u biti vrlo veseo igra se sa djecom, pjeva se, sali se, i pogotovo strarija braca i sestre i starci onda nostalgice :D

i sad sam se bas zagrio na Bozic
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#13 Re: Bozic ....

Post by fukara_tz »

30.11.2008

Danas počinje došašće - dio liturgijske godine od 4 nedjelje uoči Božića

Crkva danas ulazi u vrijeme došašća ili adventa, dio liturgijske godine od četiri nedjelje uoči blagdana Božića. Došašće ili priprava za Božić počinje se obilježavati u četvrtom stoljeću na Istoku, a od 7. stoljeća ustaljeno obilježava se i na Zapadu. Prva nedjelja došašća početak je nove liturgijske godine, a uzima se ona koja je najbliža blagdanu sv. Andrije Apostola, 30. novembra. Jedno od obilježja došašća jesu jutarnje mise, a najpoznatiji je vanjski znak toga liturgijskog vremena adventski vjenčić, koji krasi crkve i domove. U povijesti Crkve došašće ili advent spomen je na četiri tisućljeća, koliko je po Bibliji prošlo od stvaranja svijeta do Kristova dolaska.

Običaji katolika u Tuzli
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#14 Re: Bozic ....

Post by ivannn »

Prva nedjelja došašća... :)

Image
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#15 Re: Bozic ....

Post by Pasiflora »

Mi za Bozic obavezno pravimo FRITULE. Tko nije probao-evo recept. Vrlo ih je lagano napraviti, a Bozic je nemoguce zamisliti bez fritula - barem u mome rodnom gradu.

http://www.youtube.com/watch?v=2YWZyWkWCx0

Mada, mislim da ih se u BIH ne radi?
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#16 Re: Bozic ....

Post by fukara_tz »

Pa cini mi se da sam probo te fritule jel ima mozda jos kakav naziv za njih

Evo kako izgledaju bozicne trpeze u Tuzli

Znaci pečenica, gibanica, desno na slici sir/sunka ispod te tepsije makarone pomijesane sa maslinama i jos raznoraznim povrcem ukus ko salata, pa onda suhovine narezane itd...od pica vino ili tz pivo...

Image

evo i makarona...

Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17 Re: Bozic ....

Post by seln »

fukara_tz wrote:Pa cini mi se da sam probo te fritule jel ima mozda jos kakav naziv za njih

Evo kako izgledaju bozicne trpeze u Tuzli

Znaci pečenica, gibanica, desno na slici sir/sunka ispod te tepsije makarone pomijesane sa maslinama i jos raznoraznim povrcem ukus ko salata, pa onda suhovine narezane itd...od pica vino ili tz pivo...

Image

evo i makarona...

Image
Ima li ista ljepse od Tuzle, pa bio tamo Bozic, Xmass ili Bajram? :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#18 Re: Bozic ....

Post by Skyfox »

vidim ja nista od mojih papa :zzzz:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#19 Re: Bozic ....

Post by kockica_kockica »

Skyfox wrote:vidim ja nista od mojih papa :zzzz:

nije jos Bozic... i jos nemas pricu jer nisi putovao ... ja sam se sva zadala u trazenje papa po gradu :shock: nista ne brini :lol: :lol:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#20 Re: Bozic ....

Post by Skyfox »

:D

:smajlikojiradosnohopsaumjestu:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#21 Re: Bozic ....

Post by kockica_kockica »

Skyfox wrote::D

:smajlikojiradosnohopsaumjestu:

:music:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9888
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22 Re: Bozic ....

Post by Bosanac sa dna kace »

jel ima post prije Bozica kod katolika?
jel imaju i pravoslavci nesto kao dosasce i kako ga obiljezavaju?
melac
Posts: 1575
Joined: 25/08/2008 19:33

#23 Re: Bozic ....

Post by melac »

Bosanac sa dna kace wrote:jel ima post prije Bozica kod katolika?
jel imaju i pravoslavci nesto kao dosasce i kako ga obiljezavaju?
Ima post, i to jedan dan prije Božića i taj dan se zove Badnji Dan. Mislim da je isto tako i kod Pravoslavaca. :mrgreen:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#24 Re: Bozic ....

Post by Pasiflora »

[quote="fukara_tz"]Pa cini mi se da sam probo te fritule jel ima mozda jos kakav naziv za njih

Evo kako izgledaju bozicne trpeze u Tuzli

Nema pojma ima li jos neki naziv za fritule. Mozda u "kopnenoj Hrvatskoj"
Sinoc sam ih pravila, cijela kuca je mirisala, a moji su ih "pomeli" za pola sata :-D :-D :-D :-D :-D

Pravo ti dobra Bozicna trpeza :D :thumbup:
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#25 Re: Bozic ....

Post by slavkoimamodilera »

Fritule su zapravo ono sto mi zovemo "ustipci"... :D
Post Reply