AUTENTIČNOST vs DOGMA, (islam, Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2051 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

JVC wrote:
Smrcak15 wrote:Kanibalizam u Bibliji

2. Kraljevima 6,28 I kralj je upita: "što imaš?" Ona odgovori: "Ova tu žena reče mi: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo danas! Moje dijete sutra ćemo onda pojesti.
2. Kraljevima 6,29 Skuhasmo dakle moje dijete i pojedosmo ga. A kad joj idućega dana rekoh: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo, tada ona skrije dijete svoje."


da li poslije ovoga teksta moze iko dati bibliju svome djetetu da cita....??
Naravno, zasto da ne? Ovo sto si kopirao iz kraljeva je ispunjenje onoga o cemu je Mojsije pisao 600 godina ranije i sta je grijeh donosi kad odstupis od zakona. Ponovljeni zakon 28:53 "U tjeskobi i jadu, kojima će te neprijatelj tvoj pritisnuti, jest ćeš plod utrobe svoje - meso sinova svojih i kćeri svojih koje ti dadne Jahve, Bog tvoj."
ok odgovor :thumbup:

idemo dalje

Kako ovo objasnjavas jedenje vlastite mokrace i izmeta???

2. Kraljevima 18,27 A vrhovni peharnik reče im: "Je li me gospodar moj poslao k tvojemu gospodaru i k tebi da kažemo ovo, a ne upravo k onim ljudima, koji tamo sjede na zidu, da napokon zajedno s vama jedu svoju vlastitu nečist(izmet) i da piju svoju mokraću?"
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#2052 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
idemo dalje

Kako ovo objasnjavas jedenje vlastite mokrace i izmeta???

2. Kraljevima 18,27 A vrhovni peharnik reče im: "Je li me gospodar moj poslao k tvojemu gospodaru i k tebi da kažemo ovo, a ne upravo k onim ljudima, koji tamo sjede na zidu, da napokon zajedno s vama jedu svoju vlastitu nečist(izmet) i da piju svoju mokraću?"
Ne idemo nigdje dok se ne informises. Mlatis praznu slamu drug moj.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2053 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:Kanibalizam u Bibliji

2. Kraljevima 6,28 I kralj je upita: "što imaš?" Ona odgovori: "Ova tu žena reče mi: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo danas! Moje dijete sutra ćemo onda pojesti.
2. Kraljevima 6,29 Skuhasmo dakle moje dijete i pojedosmo ga. A kad joj idućega dana rekoh: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo, tada ona skrije dijete svoje."


da li poslije ovoga teksta moze iko dati bibliju svome djetetu da cita....??

O vi koji vjerujete! Klonite se mnogo sumnje; uistinu, neka sumnja je grijeh. I ne uhodite i ne ogovarajte jedni druge! Voli li ijedan od vas da jede meso brata svog mrtvog? Pa - mrzite to! I bojte se Allaha. Uistinu! Allah je Primalac pokajanja, Milosrdni. (El-Hudžurat 12) (Mlivo)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2054 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:Kanibalizam u Bibliji

2. Kraljevima 6,28 I kralj je upita: "što imaš?" Ona odgovori: "Ova tu žena reče mi: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo danas! Moje dijete sutra ćemo onda pojesti.
2. Kraljevima 6,29 Skuhasmo dakle moje dijete i pojedosmo ga. A kad joj idućega dana rekoh: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo, tada ona skrije dijete svoje."


da li poslije ovoga teksta moze iko dati bibliju svome djetetu da cita....??

O vi koji vjerujete! Klonite se mnogo sumnje; uistinu, neka sumnja je grijeh. I ne uhodite i ne ogovarajte jedni druge! Voli li ijedan od vas da jede meso brata svog mrtvog? Pa - mrzite to! I bojte se Allaha. Uistinu! Allah je Primalac pokajanja, Milosrdni. (El-Hudžurat 12) (Mlivo)
ovo je ocit primjer kad je neko operisan od mudrost, i nemoze da providi neke stvari koje drugi ne primjecuju, samo oni sa izostrenim okom za mudrost

pa da krenemo:

Knjiga bozija treba da bude vodilja covjeka u zivotu, ona treba da koriguje, vodi na pravi put, ispravlja pogreske, da se uzme pouka itd

kada citamo to gore u bibliji, pa eto hajmo reci da je kazna bozija da tolika glad vlada da su morali svoju djecu jesti...

kada covjek cita ovo, hej pojedes svoje dijete da bi jos malo prezivio zivota :-) to znaci gazi ako treba i po svome samo da se spasis, nema veze jeli to dozovljeno ili nije, samo gazi i spasavaj se....

neko moze kontati, ako se moze pojesti svoje dijete da bi se spasio, pa onda covjek moze svasta da radi da bi opstao.

dok taj primjer gore, jasno se sporedi, niko ne jede nikoga, nego Allah daje primjer odvratnosti pa sporedi pricanje iza ledja drugih ljudi, kadih ogovaras, to je kod Allaha kao da jedes meso mrtvog brata svoga, eh kad znamo kako je to pogano, onda covjek treba da se kloni ogovaranja i tracanja drugih ljudi jer se to sporedi sa kanibalizmom.

fantastican primjer da se ogadi tracanje/ogovaranje drugih ljudi...znaci pouka se vadi iz toga.

kakva pouka je u biblijskij prici, da u vrijeme gladi mozes svoje rodjeno dijete pojesti :-)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#2055 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by JVC »

Smrcak15 wrote: ovo je ocit primjer kad je neko operisan od mudrost, i nemoze da providi neke stvari koje drugi ne primjecuju, samo oni sa izostrenim okom za mudrost

pa da krenemo:

Knjiga bozija treba da bude vodilja covjeka u zivotu, ona treba da koriguje, vodi na pravi put, ispravlja pogreske, da se uzme pouka itd

kada citamo to gore u bibliji, pa eto hajmo reci da je kazna bozija da tolika glad vlada da su morali svoju djecu jesti...

kada covjek cita ovo, hej pojedes svoje dijete da bi jos malo prezivio zivota :-) to znaci gazi ako treba i po svome samo da se spasis, nema veze jeli to dozovljeno ili nije, samo gazi i spasavaj se....

neko moze kontati, ako se moze pojesti svoje dijete da bi se spasio, pa onda covjek moze svasta da radi da bi opstao.

dok taj primjer gore, jasno se sporedi, niko ne jede nikoga, nego Allah daje primjer odvratnosti pa sporedi pricanje iza ledja drugih ljudi, kadih ogovaras, to je kod Allaha kao da jedes meso mrtvog brata svoga, eh kad znamo kako je to pogano, onda covjek treba da se kloni ogovaranja i tracanja drugih ljudi jer se to sporedi sa kanibalizmom.

fantastican primjer da se ogadi tracanje/ogovaranje drugih ljudi...znaci pouka se vadi iz toga.

kakva pouka je u biblijskij prici, da u vrijeme gladi mozes svoje rodjeno dijete pojesti :-)
Smrcak, ti si operisan od normalnog rasudivanja, oprosti sto cu ti ovo reci, ali ti slazes stvari kao malisan koji jos nema ni 6 godina.
Last edited by JVC on 16/02/2018 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2056 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

JVC wrote: Smrcak, ti si operisan od normalnog rasudivanja, oprosti sto cu ti ovo reci, ali ti slazes stvari kao malisan koji jos nema ni 6 godina.
ja sam ovakvi onakvi, to je nije argument je kad mi pokazes gdje se grijesi. argument i dokaz kod mene samo pali, a ovako ti si drlja mrlja....ma nista to 8-)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21580
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#2057 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote: Smrcak, ti si operisan od normalnog rasudivanja, oprosti sto cu ti ovo reci, ali ti slazes stvari kao malisan koji jos nema ni 6 godina.
ja sam ovakvi onakvi, to je nije argument je kad mi pokazes gdje se grijesi. argument i dokaz kod mene samo pali, a ovako ti si drlja mrlja....ma nista to 8-)
Za tebe ni jedan argument nije dovoljan. Poradi prvo na sebi, a ne da donosiš zaključke kao petogodišnjak.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2058 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:
JVC wrote: Smrcak, ti si operisan od normalnog rasudivanja, oprosti sto cu ti ovo reci, ali ti slazes stvari kao malisan koji jos nema ni 6 godina.
ja sam ovakvi onakvi, to je nije argument je kad mi pokazes gdje se grijesi. argument i dokaz kod mene samo pali, a ovako ti si drlja mrlja....ma nista to 8-)
Za tebe ni jedan argument nije dovoljan. Poradi prvo na sebi, a ne da donosiš zaključke kao petogodišnjak.
jeste dovoljan, ali ako je argument bezveze onda nije.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#2059 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:
JVC wrote: Smrcak, ti si operisan od normalnog rasudivanja, oprosti sto cu ti ovo reci, ali ti slazes stvari kao malisan koji jos nema ni 6 godina.
ja sam ovakvi onakvi, to je nije argument je kad mi pokazes gdje se grijesi. argument i dokaz kod mene samo pali, a ovako ti si drlja mrlja....ma nista to 8-)
Dragi moj Smrcak, hajde da pokusam da ti pokazem i da ti izostrim to tvoje oko za mudrost. Sta bi covjeka tjeralo na takav uzasan cin? Mozemo odgovoriti jednom rijecju: GLAD. U ovome sto si citao vidi se strahote teske gladi. Vidimo kako je glad strasni pratilac rata. Vidimo da u gladi i ratu umire ljudsko dostojanstvo i ubija ono sto je humano u svakom covjeku. Upravo ovdje se brutalno vidi na sta je covjek sve spreman. Majcina ljubav prema djetetu jedna je od najsnaznijih emocionalnih veza, ali to je sve nadjacano u ovoj prici. Svi osjecaji koji nam govore sta je ispravno i pogresno se bacaju i gaze. Kakvi uzasni uvjeti moraju natjerati majku da toliko potone i da se ugasi veza majke s njezinim djetetom? U ovoj prici vidimo tu krhku granicu izmedu civiliziranog i divljastva. Ovdje vidimo tu tanku liniju izmedu pravednosti i gresnog zla. Nije ni cudo da se pravednost ne moze naci u onome sto covjek radi i na sta je covjek sve spreman. Kada bozansko milosrde nestane ili kada je ograniceno, zlo se tada oslobodi. Kanibalizam nije samo grijeh nego i zao cin, sto Biblija i uci. I kada tvoje mudro oko izvede misljenje da je kanibalizam ok po Bibliji, kako da te uzmem za ozbiljnu osobu sa kojom se moze raspravljati? Izlazak 20:13 " Ne ubij!"
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2060 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Gojeni H »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:Kanibalizam u Bibliji

2. Kraljevima 6,28 I kralj je upita: "što imaš?" Ona odgovori: "Ova tu žena reče mi: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo danas! Moje dijete sutra ćemo onda pojesti.
2. Kraljevima 6,29 Skuhasmo dakle moje dijete i pojedosmo ga. A kad joj idućega dana rekoh: "Daj ovamo dijete svoje, da ga pojedemo, tada ona skrije dijete svoje."


da li poslije ovoga teksta moze iko dati bibliju svome djetetu da cita....??

O vi koji vjerujete! Klonite se mnogo sumnje; uistinu, neka sumnja je grijeh. I ne uhodite i ne ogovarajte jedni druge! Voli li ijedan od vas da jede meso brata svog mrtvog? Pa - mrzite to! I bojte se Allaha. Uistinu! Allah je Primalac pokajanja, Milosrdni. (El-Hudžurat 12) (Mlivo)
:shock: :lol:

Je l' ovo iz tvoje glave?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2061 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

Gojeni H wrote: :shock: :lol:

Je l' ovo iz tvoje glave?

Nije.

Samo sam se okoristio "metodom a la Smrčak", i načinom na koji vadi iz konteksta i tumači po svome nahođenju određene citate.

Čudi me pa tvoja reakcija nije došla ranije, na njegove ponjave od upisa.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2062 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote: Samo sam se okoristio "metodom a la Smrčak", i načinom na koji vadi iz konteksta i tumači po svome nahođenju određene citate.
Kako si se tačno okoristio tom "smrckovom metodom" citiranjem ovog ajeta? Da li smatraš da si izvadio ajet iz konteksta pa mu pokazao da se to (što smatraš njegovom metodom) može i s Kur'anom činiti ili si mu, obrnuto, htio pokazati kako se navodi ajet bez vađenja iz konteksta (pa je tako i on trebao da postupi)?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2063 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

arzuhal wrote:
asurbanipal wrote: Samo sam se okoristio "metodom a la Smrčak", i načinom na koji vadi iz konteksta i tumači po svome nahođenju određene citate.
Kako si se tačno okoristio tom "smrckovom metodom" citiranjem ovog ajeta? Da li smatraš da si izvadio ajet iz konteksta pa mu pokazao da se to (što smatraš njegovom metodom) može i s Kur'anom činiti ili si mu, obrnuto, htio pokazati kako se navodi ajet bez vađenja iz konteksta (pa je tako i on trebao da postupi)?

A istinu je rekao Uzvišeni Smrčak dž.š.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2064 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:
arzuhal wrote:
asurbanipal wrote: Samo sam se okoristio "metodom a la Smrčak", i načinom na koji vadi iz konteksta i tumači po svome nahođenju određene citate.
Kako si se tačno okoristio tom "smrckovom metodom" citiranjem ovog ajeta? Da li smatraš da si izvadio ajet iz konteksta pa mu pokazao da se to (što smatraš njegovom metodom) može i s Kur'anom činiti ili si mu, obrnuto, htio pokazati kako se navodi ajet bez vađenja iz konteksta (pa je tako i on trebao da postupi)?

A istinu je rekao Uzvišeni Smrčak dž.š.
Da...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2065 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote: A istinu je rekao Uzvišeni Smrčak dž.š.
idi polij se vodom malo, stavi kocku secera u usta, prilezi malo, vidjet ces proci ce te to sto te snaslo :)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2066 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Gojeni H »

asurbanipal wrote:
Gojeni H wrote: :shock: :lol:

Je l' ovo iz tvoje glave?

Nije.

Samo sam se okoristio "metodom a la Smrčak", i načinom na koji vadi iz konteksta i tumači po svome nahođenju određene citate.

Čudi me pa tvoja reakcija nije došla ranije, na njegove ponjave od upisa.
Bez potcjenjivanja vrijednosti Smrletovog pozrtvovanog rada, za citanje metarskih upisa treba vremena i zivaca ... osim u izuzetnim slucajevima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2067 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

Gojeni H wrote: Bez potcjenjivanja vrijednosti Smrletovog pozrtvovanog rada, za citanje metarskih upisa treba vremena i zivaca ... osim u izuzetnim slucajevima.
koga interesuje tema procitat ce, koga neinteresuje zaobidje je i to je to...nije to neka teska filozofija.
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#2068 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by JVC »

arzuhal wrote:

A istinu je rekao Uzvišeni Smrčak dž.š.
Da...[/quote]

Koju istinu?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2069 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

Uzoran mu'min. :mrgreen:

Halal meso :lol:


Novac od prostitucije ulagao u kurbane: Kurtoviću sedam i po godina zatvora



https://faktor.ba/vijest/novac-od-prost ... ora-284008
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2070 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by arzuhal »

asurbanipal wrote:Uzoran mu'min. :mrgreen:

Halal meso :lol:


Novac od prostitucije ulagao u kurbane: Kurtoviću sedam i po godina zatvora



https://faktor.ba/vijest/novac-od-prost ... ora-284008
Jel znaš il' ne znaš što će ti ova vijest s ovim čovjekom, sa svojim komentarom, na ovoj temi?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2071 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

JVC wrote:
Koju istinu?

Da je kupus listina.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2072 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by kerima1 »

asurbanipal wrote:
JVC wrote:
Koju istinu?

Da je kupus listina.
:lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2073 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

U crkvi krscanski hor pjeva pjesmu dobrodoslice poslanika MUhammeda iz mekke u Medinu, Tale al bedru aleyna
https://www.facebook.com/ahmet.karaca.3 ... 967527774/
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#2074 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

Sunčevo svjetlo je slika nemanifestiranog jedinstva, diferencira se u mnoštvu boja koje predstavljaju kreaciju. Vitraži se nalaze na gornjim otvorima (prozorima). Rozete polariziraju svjetlost, filtriraju i odašiljaju spektre boja. Vitraži stvaraju dugu sa njenih sedam osnovnih boja. Svaki dio rozete materijalizuje dio života, predstavljen je brojem koji se širi i umnožava, raste i prenosi dalje. Naslijeđe koje je primio od svog prethodnika (selef - halef) simbolizuje šejh koji sjedi u mihrabu.

Krug je za derviše značajan, on naglašava ciklični karakter godine, ciklus obnavljanja koji nikada ne prestaje i ne mijenja se. To je ideja koja se uvijek ponovo javlja i kojoj se možemo diviti u rozetama tekije. Na tekijskim rozetama preovladavaju tri boje (tamna, bijela i crvena), a postavlja se prema stranama svijeta. Sjever - tamni, jug - svjetliji tonovi i zapad - srednja propustljivost svjetlosti. Ovi vitraži u tekiji određuju kvalitet svjetlosti u svakom trenutku dana i godine. Ovdje arhitekt radi u saradnji sa majstorom vitraža (bojenog stakla), radi transformacije boja svjetlosti tokom dana ili godine. U tekijskoj arhitekturi bitno je da na prvi dan proljeća (proljetni ekvinocij - Nevruz) jedan prozor baca zelenu traku svjetlosti na pod. To je pojava koja obično traje nekoliko minuta u podnevsko vrijeme ili na Aliđun kada treba da pada crvena svjetlost na pod (2. avgusta).
Vrijedno je napomenuti da su ove vitražne igre svjetlosti bile praktikovane i kod džamijske arhitekture, čiji je cilj bio identičan cilju tekijske arhitekture. Treba pozdraviti vraćanje vitraža u neke restaurirane mostarske džamije.



Na slici je Džamija Nasir al-Mulka izgrađena u Širazu (Iran), za vreme kadžaridske dinastije, 1888. godine. (S.H.)


Image
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#2075 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Diwan »

Vrijedi za sve:

Post Reply