Bosno, nauci nesto od Bihaca

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

japaja
Posts: 91
Joined: 30/05/2004 13:44
Location: Slovenija

#1 Bosno, nauci nesto od Bihaca

Post by japaja »

Bihać je vjerojatno jedan od rijetkih gradova u našoj zemlji koji je na jednom mjesto okupio imena svih poginulih branitelja grada Bihaća u vremenu agresije na BiH. Potvrđuje to i najnoviji primjer sa središnjeg gradskog mezarluka Humci u Bihaću. U povodu Dana grada Bihaća na gradskom mezarluku Humci otkriven je povijesni svjedok zajedničkog života svih građana Bihaća, odnosno ovo spomen-obilježje poginulim braniteljima Bihaća u proteklom ratu. Edita Lipovača i Muhamed Fileković, djeca bez oba roditelja, otkrila su spomen-obilježje koje je nakon nekoliko godina izgradnje postalo jedinstven kompleks na kojem će se u budućnosti pored obilježavanja značajnih datuma iz ranije povijesti grada održavati kulturne manifestacije, večeri poezije i sl. Rasim Dervišević, voditelj građevinskog odbora, govoreći o spomen-obilježju kazao je da sami spomenici govore i svjedoče povijest. “Kompleks sadržava amfiteatar, plato-scenu, fontanu sa skulpturama koje simboliziraju našu državu te vječnu vatru s uklesanim imenima poginulih branitelja grada s jedinstvenom porukom ‘Branimo te grade srcem’”, dodao je Dervišević zahvalivši se autoru projekta arhitektu Aladinu Saračeviću i svima koji su poduprli izgradnju kompleksa. Na kraju se nazočnima obratio i Hamdija Lipovača, načelnik općine Bihać, koji je naglasio značaj otkrivanja ovako jedinstvenog spomen-obilježja poginulim braniteljima grada bez obzira na vjeru i naciju. “Majkama i djeci poginulih branitelja nema se više što reći, a to su na svojim nejakim plećima osjetili Edita Lipovača i Muhamed Filieković, koji odrastaju bez svojih roditelja. Njima je sve rečeno onoga trena kada su ostali bez svojih najmilijih, a koji su dali svoje živote za našu slobodu”, potreseno je izjavio načelnik.
Iako uvjek zapostavljan, Bihac postaje ono sto Bosna godina iskazuje da jeste, mada nije - multinacionalni jedinstven grad, u kojem gradonacelnik odvaja pare za nova kina, trotoare, parkove, ceste, gdje se sve vise otvaraju nova radna mjesta, gdje je svakom gradjanu dragu kad se obnovi dzamija ili crkva, gdje krajisko srce neoptereceno politikom, zna sta zeli u buducnosti i zato se trudi. Smatrate li, da treba da ucimo od ovog primjera kako normalno zivjeti?
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#2

Post by ziggy »

Hvala ti sto tako razmisljas o Bihacu.
Jeste,Bihac se mnogo promijenio na bolje nakon dolaska novog gradonacelnika.
Ne znam da li to sve treba idealizirati,jer kod nas po pravilu nista ne moze dugo biti dobro.
Lijepo bi bilo da se od nas nesto nauci ako smo pozitivan primjer,a mislim da jesmo.
Pozdrav
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#3

Post by FX1 »

Tezak tekst.
FX1
Posts: 138
Joined: 01/08/2005 17:28

#4

Post by FX1 »

Tezak tekst.
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#5

Post by kike »

Teško je sarajliji to priznati, ali Bihać je naš najljepši grad.
Drago mi je da su bišćani zadovoljni radom Hamdije Lipovače kojeg su izglasali i želim im od srca da još bolje i još ljepše nastave
A, mi ćemo, zna se, na ljeto na rafting
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#6

Post by Bumbar »

Samo jos da plate u Bihacu podignu...ili da ih barem isplacuju bez zakasnjenja po par mjeseci... :roll:
hadis
Posts: 122
Joined: 03/03/2005 15:48

#7

Post by hadis »

kike wrote:Teško je sarajliji to priznati, ali Bihać je naš najljepši grad.
Drago mi je da su bišćani zadovoljni radom Hamdije Lipovače kojeg su izglasali i želim im od srca da još bolje i još ljepše nastave
A, mi ćemo, zna se, na ljeto na rafting
Ma dobro sad, naravno da je nama Bihac najljepsi zato sto je to nas grad, al nemoj sad pretjerivati!Nema ljepseg grada od onog u kojem si se rodio!
Dakle, sarajlijama je najljepse Sarajevo, tuzlacima Tuzla, zenicanima Zenica, mostarcima Mostar itd.

Al ipak treba biti iskren i reci da je nas Hamdija Lipovaca stvarno odlucio da od Bihaca napravi jedan od najljepsih gradova u BiH i u tome ce imat zauvjek nasu podrsku!Naravno i njegova stranka isto!
Iako ja bas i nisam bio za SDP dokazao je Lipovaca da sam grijesio i zato od sad pa na dalje i ubuduce ILI HAMDIJA I SDP ILI NIKO!

Pozdrav mom Bihacu i svima u BiH!
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#8

Post by kike »

Ma dobro sad, naravno da je nama Bihac najljepsi zato sto je to nas grad, al nemoj sad pretjerivati!Nema ljepseg grada od onog u kojem si se rodio!
Jedno je najljepši, a drugo najdraži

Bihać je 2 sata od najljepšeg dijela Jadrana, dva sata od Zagreba, nalazi se na najljepšoj BIH rijeci, bišćani vole Unu i imaju izrazito razvijenu ekološku svijest, dovoljno da moj glas ode za "najljepši"

Najdraži je sasvim druga kategorija
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#9

Post by Nesferatu »

Ja sam rodjeni Sarajlija pa mi je u Bihacu ljepse, nego u Sarajevu kad sam bio prije 4 godine. Ali koristiti izgradnju spomenika na Garavicama u neke svrhe, politicke propagande, mi je zalosno stvarno. Jer nije Lipovaca uradio nista, osim onoga sto nalaze savjest svakom normalnom covjeku. To, da u drugim domenima ima zasluge, sam siguran. U Bihacu se je skoro pa 15 godina vise pitala Unsko-Sanska kantonalna vlast, imenom i prezimenom neki SDA-ovici Buzimljani/Cazinjani umjesto Biscana. Biscani, onakvi kakvi su, nije im to smetalo. Veladzic nas je sve u crno zavio. Jedan od glavnih koji su Garavice prosirili svojim doprinosom narucito po pitanju Autonomne Pokrajine ZB. Koliko je to beskrupulozna licnost, to je nevjerovatno. Kada je Ljubijanic izabran za ministra vanjskih poslova, iako iz reda SDA, Veladzic nije mogao preci preko toga da nije to bio neki tvrdolinijas ili, on sam glavom i bradom. Veladzic se je zamjerio svakome pa cak i sa svojim Buzimljanima pa mu je Izet Nanic obecao da ce se porefenati nakon rata. Steta, sto je Izet otisao u vjecna lovista, zna se zbog cega i koga, u nekoj zavali ili smisljenom atentatu na njega. U Bihacu je funkcija gradonacelnika toliko godina u ratu zapostavljana, Nenada Ibrahimpasica su sutnuli kao da je najveci cetnik ovi iz kantona a covjek je uspjeo onoliku armiju iz grada koji je okruzen na 100km da izvuce. Fazlic je jedan nesretni slucaj, gradonacelnika koji "se ubio u svojoj kancelariji". Koliko je to gradjana Bihaca se ubilo u ratu? De, na prste prebroji, pa prokontaj. Takav miran covjek, da se ubije je neciji tudj hak. Sto se tice multi-kulti, 99% Srba iz Bihaca je pobjeglo preko noci da ga tuce i kolje ili to sve mino posmatra sa strane, iako im Bihac sve dao, jer osim par gradskih familija vecina Srba je dosla sa selendri okolo Bihaca a najperspektivniji su bili oficiri JNA kojima se je sve u gradu podredilo. Sa Hrvatima iz grada nije nikad bilo nikakvih problema. Jedno su ljudi iz Kralja i Vrkasica a drugo, sa Skocaja. Pokusali su i tu talasati, Bihac umalo da nije pao zbog pukovnije HVO. Kasnije je general Santic zaplatio glavom, sve samo, da ne dodje do toga da izbije rat ko u srednjoj Bosni koji nije izbio upravo jer su neke glave pale, a neke trezvjernije prevladale. Jednostavno nacionalisti su pokusali da uniste Bihac na bilo koji nacin, cak gurajuci suicidno one iz svojih redova, glavom kroz zid, samo da u tom stanju anarhije namecu svijetu jednu drugu sliku rata u BiH a sami sebi, grade karijeru na onome sto se nama desavalo. Uprkos tome u Bihacu su motiv za odbranu cijele Bosne ostali jedini neokaljani do kraja. I sreca mu je da je bio okruzen i da se nije upravljalo sa njim iz Sarajeva, sa nesposobnom Sarajevskom komandom i jos nesposobnijim predsjednistvom.

Sve u svemu, drago mi je da se stvari mjenjau na bolje, ali ne trebate nikad zaboraviti koliko i kako su vas i nas sviju, politicari iz SDA u mozak sjebali, pa smo morali brat na brata, ljudi da se biju u Krajini pored svega drugog. I jos jednu stvar. Nisu svi sehidi na Garavicama. Toliko ih je na drugim grebljima da se to ne smije nikad zaboraviti spomenuti. Nadam se da su i njihova imena zavrsila na tom spomeniku, a ako nisu, trebala bi. Bihac ima potencijal, al' da bi se ostvario moraju ljudi imati vise afiniteta i ne zadovoljavati se sa malim.
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#10

Post by ziggy »

Nesferatu aferim na ovako dugom obrazlozenju.
Ali,nas gradonacelanik jeste osoba sposobna,osoba koja JESTE puno uradila za Bihac:ti kazes da je napravio samo ono sto svacija savjest nalaze.Pa zar nije pozitivno to sto je poslusao svoju savjest i uradio nesto za Bihac?Mislim da prijasnji,a posebno posljednji gradonacelanik Bihaca, nisu uradili nista za Bihac jer nisu slusali svoju savjest.A zasto? Jer savjest nisu ni imali.
Da su imali savjest,sigurno bi se potrudili oko ekonomskog,turistickog,ekoloskog i bilo kojeg drugog vida napretka u svom gradu.A ne samo oko svog vlastitog napretka i prosperiteta.Pardon,svoje porodice. :x
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#11

Post by zlata »

Pa evo...ja citav zivot tutnjam kuglom zemaljskom...i bez ikakvog izrazenog sentimentalizma ili lokalpatriotizma...naglasavam...da je Krajina prelijepa...a dabome i Bihac. Grad koji slavi 800+ godina postojanja zasluzuje vise...i od drzave i od svojih vodja.

Bas me zanima...je'l'se iko u Saraj'vu sjetio...cestitati Biscanima. Je'l'ima ijedan drugi stariji grad u BiH....a jos s'tol'ko bogatom historijom. Bihac je definitivno najurbanija granica "civilizacija", ali se u njemu ne sukobljavaju nikakve Huntingtonove "civilizacije", nego nacionalni lesinari i svjesni rodoljubi-gradjani.
Pusur
Posts: 280
Joined: 25/04/2005 15:43

#12

Post by Pusur »

Bihać je 2 sata od najljepšeg dijela Jadrana, dva sata od Zagreba, nalazi se na najljepšoj BIH rijeci, bišćani vole Unu i imaju izrazito razvijenu ekološku svijest, dovoljno da moj glas ode za "najljepši"

Najdraži je sasvim druga kategorija
Slazem se za ekologiju i super je grad, samo naprijed
ja sam iz Travnika (tako da mogu biti objektivan) a najljepsi je brate Mostar, treba covjek bit posten pa to fino i glasno reci. :)
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#13

Post by kike »

:? :? :?
Bas me zanima...je'l'se iko u Saraj'vu sjetio...cestitati Biscanima
:? :? :?

Ja sam iz Sarajeva, foko
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#14

Post by eHost »

kike wrote::? :? :?
Bas me zanima...je'l'se iko u Saraj'vu sjetio...cestitati Biscanima
:? :? :?
Ja sam iz Sarajeva, foko
ajd ajd .. bez emocija :P

samo - ljepota nekog grada je subjektivna stvar. Ali opet mislim da je najljepsi grad onaj tamo gdje te stanovnici tog grada docekaju i odnose se prema tebi kao prema pravom gostu i prijatelju !

Pozdrav

E:S
eHost
SF
Posts: 18
Joined: 02/09/2005 05:33

#15

Post by SF »

eHost wrote:



Ali opet mislim da je najljepsi grad onaj tamo gdje te stanovnici tog grada docekaju i odnose se prema tebi kao prema pravom gostu i prijatelju !

Pozdrav

E:S
eHost
Bas takav osjecaj sam uvijek imao,kad god sam bio u Bihacu.
Odnos Biscana prema gostu je pun postovanja.
Volio bih da i ljudi u mojoj carsiji malo vise lice na ove iz Bihaca. :-)
Ko je Kriv?
Posts: 41
Joined: 11/09/2006 13:29

#16

Post by Ko je Kriv? »

decki (i deckice :razz: ) mogu samo reci da se je dosta toga promjenilo u ovm gradu...,jer primjetite da ko je iz Bihaca na ovom forumu da je zadovoljan pogotovo sa nasim Gradonacelnikomcovjek je super!!!

veliki pozdrav svima iz Bisca 8)
eHost
Posts: 321
Joined: 08/05/2005 02:14
Location: Bihac / USK / BiH
Contact:

#17

Post by eHost »

Ko je Kriv? wrote:decki (i deckice :razz: ) mogu samo reci da se je dosta toga promjenilo u ovm gradu...,jer primjetite da ko je iz Bihaca na ovom forumu da je zadovoljan pogotovo sa nasim Gradonacelnikomcovjek je super!!! veliki pozdrav svima iz Bisca 8)
Gradonacelnik ili ne.. on nam je samo sad pokazao da se moze. Jako mi je zao gradonacelnika koji ce Hamdiju Lipovacu naslijediti. Oni ce uvijek cuti recenicu "eee.. Lipovaca je to jos onda uspio.. sto ti ne mozes" .. itd...

Eh.. nas gradonacelnik, a i ljudi su uspjeli da promjene tipicni bh mentalitet - istina ne 100%, ali ipak su ga promjenili.. ja se barem krecem u takvom drustvu gdje se ne napadaju druge nacije, niti religije. Stovise - postuju se. Kroz razne forume sam stekao utisak da su i stranci "zadivljeni" Bihacem i multi- faktorima koji cine Bihac.

Nadam se da ce biscani, a i ostali krajisnici prevazici mentalitet "kukanja i trazenja strane pomoci" i da ce napokon stvari uzeti u svoje ruke. Posla ima, kome treba - taj ga nadje. Plate ce se povisiti kad za to dodje vrijeme. Opljackan narod i firme se ne mogu odmah oporaviti.

A kako ste mogli procitati - mnogim opcinama je omoguceno da dobiju status grada. Naravno - BIHAC je odmah nakon objavljivanja odluke postao Grad Bihac :D Cestitam :D

Pozdrav

E:S
eHost
habul_m
Posts: 8
Joined: 07/07/2006 19:02
Location: Sarajevo
Contact:

#18

Post by habul_m »

Ja ću lično priznati iako sam rođeni Sarajlija da je Bihać najljepši grad u BiH.
Kad sam bio u Bihaću prošle godine bilo mi je super, bolje nego u Sarajevu. Ljudi kako su me dočekali iznenadio sam se. Odnos prema gostima je pun poštovanja. Iskreno da kažem ne bi bolji primili ni oni s kojima se poznajem 20 godina. Meni su bolji od Sarajlija.
Što tiče izlazaka, kafiča ima ih dosta, a za cure da ne govrim. Meni su Bišćanke pravo lijepe.
Samo da hoćej Sarajlije išta naučiti od Bihaća, ali sumnjam u to. Pošto kod nas u Sarajevu vlada veliki seljakluk, papanluk, kriminal, otimačine, ubistva, krađe, itd...


I LOVE THIS BIHAĆ
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#19

Post by Maksim »

habul_m wrote:Ja ću lično priznati iako sam rođeni Sarajlija da je Bihać najljepši grad u BiH.
Kad sam bio u Bihaću prošle godine bilo mi je super, bolje nego u Sarajevu. Ljudi kako su me dočekali iznenadio sam se. Odnos prema gostima je pun poštovanja. Iskreno da kažem ne bi bolji primili ni oni s kojima se poznajem 20 godina. Meni su bolji od Sarajlija.
Što tiče izlazaka, kafiča ima ih dosta, a za cure da ne govrim. Meni su Bišćanke pravo lijepe.
Samo da hoćej Sarajlije išta naučiti od Bihaća, ali sumnjam u to. Pošto kod nas u Sarajevu vlada veliki seljakluk, papanluk, kriminal, otimačine, ubistva, krađe, itd...


I LOVE THIS BIHAĆ
Ejs gdje to ne vlada..... najcisci i najljepsi grad u BiH je Tuzla :D
habul_m
Posts: 8
Joined: 07/07/2006 19:02
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by habul_m »

Maksim wrote:
Ejs gdje to ne vlada..... najcisci i najljepsi grad u BiH je Tuzla
Nemoj me nasmijavati da je Tuzla najljepši grad. Od Bihaća nije nikako ljepša. Ni po ljepoti ni po čistoči.



BIHAĆ IS BEATIFUL TOWN
Drumer
Posts: 886
Joined: 12/04/2005 09:41
Location: Bikodze, (gornje)

#21

Post by Drumer »

Maksim wrote:
habul_m wrote:Ja ću lično priznati iako sam rođeni Sarajlija da je Bihać najljepši grad u BiH.
Kad sam bio u Bihaću prošle godine bilo mi je super, bolje nego u Sarajevu. Ljudi kako su me dočekali iznenadio sam se. Odnos prema gostima je pun poštovanja. Iskreno da kažem ne bi bolji primili ni oni s kojima se poznajem 20 godina. Meni su bolji od Sarajlija.
Što tiče izlazaka, kafiča ima ih dosta, a za cure da ne govrim. Meni su Bišćanke pravo lijepe.
Samo da hoćej Sarajlije išta naučiti od Bihaća, ali sumnjam u to. Pošto kod nas u Sarajevu vlada veliki seljakluk, papanluk, kriminal, otimačine, ubistva, krađe, itd...


I LOVE THIS BIHAĆ
Ejs gdje to ne vlada..... najcisci i najljepsi grad u BiH je Tuzla :D
Otidji do Music Shopa Artist i pogledaj na suprotnu stranu pa mi reci koliko je Tuzla cista i urbana sredina. :shock:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#22

Post by spreca »

Drumer wrote:
Maksim wrote:
habul_m wrote:Ja ću lično priznati iako sam rođeni Sarajlija da je Bihać najljepši grad u BiH.
Kad sam bio u Bihaću prošle godine bilo mi je super, bolje nego u Sarajevu. Ljudi kako su me dočekali iznenadio sam se. Odnos prema gostima je pun poštovanja. Iskreno da kažem ne bi bolji primili ni oni s kojima se poznajem 20 godina. Meni su bolji od Sarajlija.
Što tiče izlazaka, kafiča ima ih dosta, a za cure da ne govrim. Meni su Bišćanke pravo lijepe.
Samo da hoćej Sarajlije išta naučiti od Bihaća, ali sumnjam u to. Pošto kod nas u Sarajevu vlada veliki seljakluk, papanluk, kriminal, otimačine, ubistva, krađe, itd...


I LOVE THIS BIHAĆ
Ejs gdje to ne vlada..... najcisci i najljepsi grad u BiH je Tuzla :D
Otidji do Music Shopa Artist i pogledaj na suprotnu stranu pa mi reci koliko je Tuzla cista i urbana sredina. :shock:





Prijatelju i ja sam tamo sa tog kraja i bolno je to sto se radi :x priznajem ,ti si iz Bikodza ali ti smeta taj pesinluk i tu ti dajem apsolutno pravo.
Ali znaj da ce Jala ocistiti odnijeti sve sto ti govnari u nju nabacaju .Tuzla je dozivila istu sudbinu drugih BiH gradova odnosno sad prezivljava sav taj seljakluk koji se je slio u nju.Neki su navikli da svoje smece bace preko zivice u drugu njivu a u Tuzli nema njiva pa je zato takva situacija.Naucice se i oni da postoje kontejneri i da smece treba tamo bacati jer JP Komunalac je placen za to.Nemam nista protiv dragog mi Bihaca i Biscanki :D ali ipak Tuzla mi je ljepsa bez imalo pristrasnosti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#23

Post by spreca »

Maksim wrote:
habul_m wrote:Ja ću lično priznati iako sam rođeni Sarajlija da je Bihać najljepši grad u BiH.
Kad sam bio u Bihaću prošle godine bilo mi je super, bolje nego u Sarajevu. Ljudi kako su me dočekali iznenadio sam se. Odnos prema gostima je pun poštovanja. Iskreno da kažem ne bi bolji primili ni oni s kojima se poznajem 20 godina. Meni su bolji od Sarajlija.
Što tiče izlazaka, kafiča ima ih dosta, a za cure da ne govrim. Meni su Bišćanke pravo lijepe.
Samo da hoćej Sarajlije išta naučiti od Bihaća, ali sumnjam u to. Pošto kod nas u Sarajevu vlada veliki seljakluk, papanluk, kriminal, otimačine, ubistva, krađe, itd...


I LOVE THIS BIHAĆ
Ejs gdje to ne vlada..... najcisci i najljepsi grad u BiH je Tuzla :D


Tako je prijatelju nedamo se mi lako, ja isto tako kazem naj... naj ..je Tuzla :D
bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#24

Post by bonsai »

Evo i ja sam Sarajlija i raduje me da bilo gdje u ovoj nasoj BiH krene na bolje.U ovom slucaju Bihacu cestitam na uspjehu od sveg srca jer svijetlih primjera nam treba da bi se imali na sta ugledati.I jos jedna stvar,ako je kako kazete taj novi gradonacelnik tako dobar cuvajte ga ko oci u glavi jer takvih(koji rade za raju) u BiH nema puno (ili nikako).
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#25

Post by ines.c »

mi se volimoo :) mislim da je svakom naravno najljepsi njegov rodni kraj,tu smo svi malo pristrasni,ali to je slatko ;-) meni su svi BiH gradovi ljepi i imaju dusu,ali eto ako bih izdvojila simpatije to su Bihac i Sarajevo.Sarajevo jer pruza vise mogucnosti za posao,i zbog bascarsije :) a Bihac zbog Une i ljubaznosti,definitivno kada ste gost kod krajisnika to je nesto super,a i odmah ti kazu sve u lice :-D
Post Reply