Bosnjakistan i drugi

Radikalnim stavovima politicara iz FBiH, MZ bi odgovorila

1. radikalno, prijetnjama i ucjenama
13
28%
2. blago - jos 20-30 god. rjesavala pitanje BiH
20
43%
3. smijali bi se
13
28%
 
Total votes: 46

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1 Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

Znam da je ludo ovo sto cu napisati ali kada vidim koje se sve nelogicnosti i ludosti desavaju zasto ne bi jos jedna.

Reforma policije traje od 2004 god bez ikakvih pozitivnih rezultata, Pocev od Martensovog plana preko nekih zajednickih komisija pa sada ide na brzinu preko Vijeca ministara i Parlamentarne skupstine. Rezultati su katastrofalni, to nije ni ''R'' od reforme koja je zamisljena a predstavnici stranaka iz RS-a su sve osporili svojim radikalnim nastupima dok je nisu dobili po mjeri (njihovoj).Kaze Dodik nocas na parlamentu RS-a : Ovo sto mi treba da prihvatimo, to se nas ne tice, to je neka organizacija na nivou BiH koja nas nece obavezivati. Finansiranje i teritorijalno razgranicenje ,pratit ce buduci Ustav (na koji mi necemo priostati ako nam ne bude odgovarao) o Okruznim nadleznostima. Da ne trunim vise, dobili su policiju RS-a (na sto im moze pozavidjeti i idejni tvorac R.K).
Jasno i glasno porucuju da se prekompozicija BiH moze raditi ali da niko ne dira RS.Mislite li da ce to proci? Naravno , zato sto su oni ekstremni u svojim zahtjevima.

Nasi politicari u FBiH ni sami vise ne znaju sta bi trazili i kako ce sta ispasti. Puno su vjerovali MZ da je ona dosla da nama (drzavi BiH) pomogne. Sve je to nekako i funkcionisalo do Pedija. Sjetimo se saradnje sa Hagom,obracun protiv terorizma, sve zakone koji su isli u korist BiH bezuvjetno su podrzavali. Sta su za tu svoju kooperativnost dobili? Na kraju nista. BiH i dalje podijeljena, ostaje policija RS-a, Hvati traze svoj entitet, a sta Bosnjaci i ostali zele ? Ne znaju ni sami , zato sto nisu radikalni.

Ja predlazem nasim politicarima sledece: 13 god je proslo od rata, nisu svi aneksi ispostovani, mali broj povratnika, RS bit ce ekskluzivno pravo samo za Srbe, Hrvati imaju nesto malo kompaktne teritorije na kojoj zele svoj entitet a nama nista drugo ne preostaje nego da dignemo ruke od cjelovite BiH i da se zadovoljimo nekom teritorijom na kojoj bi zivjeli Bosnjaci i drugi koji bi tu zeljeli zivjeti. Alternativa tome je samo jedinstvena BiH podijeljena na regije u kojoj bi se svako ravnopravno osjecao kao drzavljanin BiH u protivnog ne odustajemo od toga. Jedna mala zemlja Bosnjkistan u srcu Balkana i EU. :D

Pitanje glasi : Kakav bi odnos bio MZ prema nasim politicarima a i drzavi BiH?

p.s/ dokonom covjeku padne svasta na pamet :D
signature
Posts: 623
Joined: 31/08/2007 16:43

#2 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by signature »

Maraschino wrote:Znam da je ludo ovo sto cu napisati ali kada vidim koje se sve nelogicnosti i ludosti desavaju zasto ne bi jos jedna.

Reforma policije traje od 2004 god bez ikakvih pozitivnih rezultata, Pocev od Martensovog plana preko nekih zajednickih komisija pa sada ide na brzinu preko Vijeca ministara i Parlamentarne skupstine. Rezultati su katastrofalni, to nije ni ''R'' od reforme koja je zamisljena a predstavnici stranaka iz RS-a su sve osporili svojim radikalnim nastupima dok je nisu dobili po mjeri (njihovoj).Kaze Dodik nocas na parlamentu RS-a : Ovo sto mi treba da prihvatimo, to se nas ne tice, to je neka organizacija na nivou BiH koja nas nece obavezivati. Finansiranje i teritorijalno razgranicenje ,pratit ce buduci Ustav (na koji mi necemo priostati ako nam ne bude odgovarao) o Okruznim nadleznostima. Da ne trunim vise, dobili su policiju RS-a (na sto im moze pozavidjeti i idejni tvorac R.K).
Jasno i glasno porucuju da se prekompozicija BiH moze raditi ali da niko ne dira RS.Mislite li da ce to proci? Naravno , zato sto su oni ekstremni u svojim zahtjevima.

Nasi politicari u FBiH ni sami vise ne znaju sta bi trazili i kako ce sta ispasti. Puno su vjerovali MZ da je ona dosla da nama (drzavi BiH) pomogne. Sve je to nekako i funkcionisalo do Pedija. Sjetimo se saradnje sa Hagom,obracun protiv terorizma, sve zakone koji su isli u korist BiH bezuvjetno su podrzavali. Sta su za tu svoju kooperativnost dobili? Na kraju nista. BiH i dalje podijeljena, ostaje policija RS-a, Hvati traze svoj entitet, a sta Bosnjaci i ostali zele ? Ne znaju ni sami , zato sto nisu radikalni.

Ja predlazem nasim politicarima sledece: 13 god je proslo od rata, nisu svi aneksi ispostovani, mali broj povratnika, RS bit ce ekskluzivno pravo samo za Srbe, Hrvati imaju nesto malo kompaktne teritorije na kojoj zele svoj entitet a nama nista drugo ne preostaje nego da dignemo ruke od cjelovite BiH i da se zadovoljimo nekom teritorijom na kojoj bi zivjeli Bosnjaci i drugi koji bi tu zeljeli zivjeti. Alternativa tome je samo jedinstvena BiH podijeljena na regije u kojoj bi se svako ravnopravno osjecao kao drzavljanin BiH u protivnog ne odustajemo od toga. Jedna mala zemlja Bosnjkistan u srcu Balkana i EU. :D

Pitanje glasi : Kakav bi odnos bio MZ prema nasim politicarima a i drzavi BiH?

p.s/ dokonom covjeku padne svasta na pamet :D
eto,nece niko da komentarise.
nasi se politicari cesljaju dok im kuca gori.sve ce oni dati za fotelju,da ce zenu,da ce kcerku,dace vlastitu guzicu samo nek im ne diraju fotelju a Bogme se nadaju foteljama i u Bosnjakistanu.za Srbe kazu cesto puta da su lud narod ali oni su znali kazniti svoje vladare odsijecanjem glave i vjesanjem na banderi.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#3 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Agic Nurija »

signature wrote:
Maraschino wrote:Znam da je ludo ovo sto cu napisati ali kada vidim koje se sve nelogicnosti i ludosti desavaju zasto ne bi jos jedna.

Reforma policije traje od 2004 god bez ikakvih pozitivnih rezultata, Pocev od Martensovog plana preko nekih zajednickih komisija pa sada ide na brzinu preko Vijeca ministara i Parlamentarne skupstine. Rezultati su katastrofalni, to nije ni ''R'' od reforme koja je zamisljena a predstavnici stranaka iz RS-a su sve osporili svojim radikalnim nastupima dok je nisu dobili po mjeri (njihovoj).Kaze Dodik nocas na parlamentu RS-a : Ovo sto mi treba da prihvatimo, to se nas ne tice, to je neka organizacija na nivou BiH koja nas nece obavezivati. Finansiranje i teritorijalno razgranicenje ,pratit ce buduci Ustav (na koji mi necemo priostati ako nam ne bude odgovarao) o Okruznim nadleznostima. Da ne trunim vise, dobili su policiju RS-a (na sto im moze pozavidjeti i idejni tvorac R.K).
Jasno i glasno porucuju da se prekompozicija BiH moze raditi ali da niko ne dira RS.Mislite li da ce to proci? Naravno , zato sto su oni ekstremni u svojim zahtjevima.

Nasi politicari u FBiH ni sami vise ne znaju sta bi trazili i kako ce sta ispasti. Puno su vjerovali MZ da je ona dosla da nama (drzavi BiH) pomogne. Sve je to nekako i funkcionisalo do Pedija. Sjetimo se saradnje sa Hagom,obracun protiv terorizma, sve zakone koji su isli u korist BiH bezuvjetno su podrzavali. Sta su za tu svoju kooperativnost dobili? Na kraju nista. BiH i dalje podijeljena, ostaje policija RS-a, Hvati traze svoj entitet, a sta Bosnjaci i ostali zele ? Ne znaju ni sami , zato sto nisu radikalni.

Ja predlazem nasim politicarima sledece: 13 god je proslo od rata, nisu svi aneksi ispostovani, mali broj povratnika, RS bit ce ekskluzivno pravo samo za Srbe, Hrvati imaju nesto malo kompaktne teritorije na kojoj zele svoj entitet a nama nista drugo ne preostaje nego da dignemo ruke od cjelovite BiH i da se zadovoljimo nekom teritorijom na kojoj bi zivjeli Bosnjaci i drugi koji bi tu zeljeli zivjeti. Alternativa tome je samo jedinstvena BiH podijeljena na regije u kojoj bi se svako ravnopravno osjecao kao drzavljanin BiH u protivnog ne odustajemo od toga. Jedna mala zemlja Bosnjkistan u srcu Balkana i EU. :D

Pitanje glasi : Kakav bi odnos bio MZ prema nasim politicarima a i drzavi BiH?

p.s/ dokonom covjeku padne svasta na pamet :D
eto,nece niko da komentarise.
nasi se politicari cesljaju dok im kuca gori.sve ce oni dati za fotelju,da ce zenu,da ce kcerku,dace vlastitu guzicu samo nek im ne diraju fotelju a Bogme se nadaju foteljama i u Bosnjakistanu.za Srbe kazu cesto puta da su lud narod ali oni su znali kazniti svoje vladare odsijecanjem glave i vjesanjem na banderi.
Možda bi i Bosanci počeli kažnjavati "svoje glavešine", da ima Bosne, bosanskog naroda, bosanskog parlamenta i BOSANSKIH VLADARA!
Ali....
Bosnom vladaju asocijalni tipovi, što iz zemlje, a što iz inozemstva i to traje od Osmanlija i trajaće sve dok u Bosni bude bilo crkava i džamija. Bosansko stanovništvo je marva podijeljena u torove u kojima se, kao što hajvani inače čine svagdje u svijetu; bleji, riče, muče, hrže....dok ih narcisoidni goniči uprežu u svoje raskošne kočije, kandžijaju, strižu, muzu, kurbane...za dobrobit Rima, Meke il Carigrada!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

Nije poenta u nekom Bosnjakistanu (daleko od toga, prvi bi bio protiv toga), poenta je da ne treba sve prihvatati zdravo za gotovo sto MZ nudi. Koliko je prijedloga reforme policije Dodik do sada odbio, x,y, a sada je prihvatio zato sto njemu odgovara. Tako ce biti i sa Ustavom. Sto si bezobrazniji to su ti sanse vece da postignes cilj. On jednostavno ima aktivnu ulogu za razliku od nasih koji su totalno, pasivni. Oni cekaju neki prijedlog da bi ga komentarisali jeli prihvatljiv ili nije. Zasto vi gospodo nesto ne predlazete (makar i radikalno bilo) pa cekajte na drugu reakciju. Lako je popustiti kada imas maksimalisticke zahtjeve ali ako nemas, onda si u situaciji, uzmi ili ostavi.
Npr. Komsic je sa svojih par ''gafova'' tipa '' I po nosu i po prstima" izazvao mnogo reakcija kako pozitivnih tako i negativnih ali je dao do znanja koliko mu je stalo do BiH tako da samim tim ''gafom'' opominje protivnika na oprez.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#5 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Lesli Eldridž »

Ja bih napisao jednu modificieranu uzrečic koju je koristila SDA za predizbornu kampanju prije par godina. Oni su napisali:Nas podržava i istok i zapad, a ja bih izmjenio i dodao-NAS ZAJEBAJE I ISTOK I ZAPAD. a najviše zajebajemo sami sebe.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#6 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by zgembo_sa »

Medjunarodna zajednica ide linijom manjeg otpora tako da ce uvijek vrsiti pritisak tamo gdje ce imati vise efekta. Posto su se politicari iz pc, pogotovo dodik pokazali kao izrazito tvrdoglavi i beskompromisni, onda oni ocekuju od ove druge 2 strane da popustaju.

Sve to dovodi do jedne cudne situacije gdje recimo bosnjaci ulaze u proces pokusavajuci biti realni, uzimajuci koliko toliko u obzir i interese drugih, dok srbi u startu idu ko ovnovi sa nekim nenormalnim i maksimalistickim zahtjevima. U takvoj situaciji MZ iz straha od srpske reakcije pribjegava pritisku na bosnjake i eventualno hrvate, a srbi za to vrijeme naprave neki minorni ustupak, tako da bosnjaci i hrvati i kad nemaju vise gdje nize ici s kompromisima postaju u stvari kocnicari procesa reforme, a srbi su kao jako kooperativni pa im cak visoki predstavnik hvali vozda kao najboljeg, najljepseg, najsexy...

Biti realan i u startu spreman za kompromis se u BiH ne isplati. Sto si radikalniji i sto vise pokazujes aroganciju i prijetis, to si bolji i bolje ces proci u bilo kakvim pregovorima pogotovo u ocima MZ.

Najgore u svemu je sto mi imamo jedan sloj drustva koji konstantno djeluje kao neki lijek za spavanje i govore kako se ne treba obazirati na cijelu situaciju, kako mi trebamo pokazati da smo iznad njih, kako oni upravo hoce da se i mi tako ponasamo i tako to. A s druge strane reforma policije je najbolji dokaz kako ako se pravis lud i u startu kazes MI ISPOD TOGA NE IDEMO i do kraja ne odustajes bez obzira na sve, da ces postici daleko bolji rezultat.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

zgembo_sa wrote:Medjunarodna zajednica ide linijom manjeg otpora tako da ce uvijek vrsiti pritisak tamo gdje ce imati vise efekta. Posto su se politicari iz pc, pogotovo dodik pokazali kao izrazito tvrdoglavi i beskompromisni, onda oni ocekuju od ove druge 2 strane da popustaju.

Sve to dovodi do jedne cudne situacije gdje recimo bosnjaci ulaze u proces pokusavajuci biti realni, uzimajuci koliko toliko u obzir i interese drugih, dok srbi u startu idu ko ovnovi sa nekim nenormalnim i maksimalistickim zahtjevima. U takvoj situaciji MZ iz straha od srpske reakcije pribjegava pritisku na bosnjake i eventualno hrvate, a srbi za to vrijeme naprave neki minorni ustupak, tako da bosnjaci i hrvati i kad nemaju vise gdje nize ici s kompromisima postaju u stvari kocnicari procesa reforme, a srbi su kao jako kooperativni pa im cak visoki predstavnik hvali vozda kao najboljeg, najljepseg, najsexy...

Biti realan i u startu spreman za kompromis se u BiH ne isplati. Sto si radikalniji i sto vise pokazujes aroganciju i prijetis, to si bolji i bolje ces proci u bilo kakvim pregovorima pogotovo u ocima MZ.

Najgore u svemu je sto mi imamo jedan sloj drustva koji konstantno djeluje kao neki lijek za spavanje i govore kako se ne treba obazirati na cijelu situaciju, kako mi trebamo pokazati da smo iznad njih, kako oni upravo hoce da se i mi tako ponasamo i tako to. A s druge strane reforma policije je najbolji dokaz kako ako se pravis lud i u startu kazes MI ISPOD TOGA NE IDEMO i do kraja ne odustajes bez obzira na sve, da ces postici daleko bolji rezultat.

to je to :thumbup: :bih:
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#8 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Real Khan »

Potpuno se slažem da sada Bošnjaci trebaju malo uzeti "volan, mjenjač i nagaziti gas" u ovoj državi... Na temi o Bosni i branju bostana (na ovome forumu) sam ovakav prijedlog već nabacio i ukratko elaborirao. Ja smatram da naši političari moraju početi ozbiljno zagovarati 3 "nacionalna tora" ili regije. Odmah bi imali na svojoj strani hrvatske političare (pogotovo one hercegovačke provenijencije) i sa njima bismo onda mogli dogovoriti fer podjelu ili "poštenu kvadraturu nacionalnih torova". Da bi to sve bilo pošteno, ne bismo mogli taj projekat obaviti unutar Federacije - morali bismo dakle dobro zagrabiti u Republiku Šumsku (znam da se ovo ne sviđa Miletu Ronhillu, ali bolje mu je da to primi milom nego silom). Jednostavno, išlo bi se po principu popisa 1991 i tih procenata... Tako, i samo tako, bi Bošnjaci mogli da se pomire sa unutarnjom podjelom, a da ne smatramo da smo žrtve, zakinuti i da smo puki ratni plijen.
Bez obzira kako ovo zvučalo heretički, ja smatram da bi tada bošnjački političari učinili pravu stvar i istinski ustupak svima. Prvo, dali bismo Hrvatima ono što nam sada spočitavaju da im ne dozvoljavamo - imali bi i oni taj svoj tor (ili entitet). Drugo, izbili bismo i srpskim političarima iz usta njihov glavni argument za postojanje RS-a, a to je ona famozna floskula kako "Bošnjaci hoće unitarnu BiH" a to njih kao plaši, pa su morali da počine preventivni genocid.

Naravno, u Ustavu bi stajalo da ta tri nacionalna tora mogu računati na samoopredjeljenje samo ukoliko se sva tri slože oko toga na osnovu dobre volje ili konsenzusa. Kao garant fer igre bi bili USA i EU. Ne zato što bi oni to dobrovoljno željeli, nego čisto iz pragmatičnih razloga, a to je da se ne dozvoli stvaranje nekakve isfrustrirane islamske republike u kojoj bi se mogla ukorijeniti nekakva "pogrešna ideologija". Dakle, najisplatljivije i najlakše bi bilo rješenje kada bi EU i USA držali Bošnjake zadovoljnima u Bosni i Hercegovini, koja bi eto imala i razvijenu lokalnu samoupravu kroz postojanje 3 nacionalistička tora, što bi zadovoljilo apetite i želje druga 2 naroda. I na kraju, umjesto naziva "republika, "etitet", ili "kanton", ja bih ipak to ozvaničio u Ustavu kao najnoviju ustavnu kategoriju - "nacionalni torovi" (eto, neka i mi izmislimo nešto novo u teoriji političkih sistema)
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#9 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by ld »

zgembo_sa wrote:Medjunarodna zajednica ide linijom manjeg otpora tako da ce uvijek vrsiti pritisak tamo gdje ce imati vise efekta. Posto su se politicari iz pc, pogotovo dodik pokazali kao izrazito tvrdoglavi i beskompromisni, onda oni ocekuju od ove druge 2 strane da popustaju.

Sve to dovodi do jedne cudne situacije gdje recimo bosnjaci ulaze u proces pokusavajuci biti realni, uzimajuci koliko toliko u obzir i interese drugih, dok srbi u startu idu ko ovnovi sa nekim nenormalnim i maksimalistickim zahtjevima. U takvoj situaciji MZ iz straha od srpske reakcije pribjegava pritisku na bosnjake i eventualno hrvate, a srbi za to vrijeme naprave neki minorni ustupak, tako da bosnjaci i hrvati i kad nemaju vise gdje nize ici s kompromisima postaju u stvari kocnicari procesa reforme, a srbi su kao jako kooperativni pa im cak visoki predstavnik hvali vozda kao najboljeg, najljepseg, najsexy...

Biti realan i u startu spreman za kompromis se u BiH ne isplati. Sto si radikalniji i sto vise pokazujes aroganciju i prijetis, to si bolji i bolje ces proci u bilo kakvim pregovorima pogotovo u ocima MZ.

Najgore u svemu je sto mi imamo jedan sloj drustva koji konstantno djeluje kao neki lijek za spavanje i govore kako se ne treba obazirati na cijelu situaciju, kako mi trebamo pokazati da smo iznad njih, kako oni upravo hoce da se i mi tako ponasamo i tako to. A s druge strane reforma policije je najbolji dokaz kako ako se pravis lud i u startu kazes MI ISPOD TOGA NE IDEMO i do kraja ne odustajes bez obzira na sve, da ces postici daleko bolji rezultat.

svaka stoji
samo zestoko,dodik skontao foru i uzima ove levate iz MZa
i na kraju krajeva jel moze biti gore od 1993
kad su nas cetnici napali,pa jos ustase sa ledja,citav svijet okrenu glavu od nas i brojali dane kad cemo nestati
sumljam da moze biti ikako gore
svaka cast komsicu,bar pokazuje covjek muda
a one p..... hareta i tihica treba nabiti nogom
izginulo nam 27 000 boraca,niko i ne zna koliko je civila pobijeno,i da sad popustimo onom traktoristi iz laktasa
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#10 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by ovo_malo_duse »

ld wrote:
zgembo_sa wrote:Medjunarodna zajednica ide linijom manjeg otpora tako da ce uvijek vrsiti pritisak tamo gdje ce imati vise efekta. Posto su se politicari iz pc, pogotovo dodik pokazali kao izrazito tvrdoglavi i beskompromisni, onda oni ocekuju od ove druge 2 strane da popustaju.

Sve to dovodi do jedne cudne situacije gdje recimo bosnjaci ulaze u proces pokusavajuci biti realni, uzimajuci koliko toliko u obzir i interese drugih, dok srbi u startu idu ko ovnovi sa nekim nenormalnim i maksimalistickim zahtjevima. U takvoj situaciji MZ iz straha od srpske reakcije pribjegava pritisku na bosnjake i eventualno hrvate, a srbi za to vrijeme naprave neki minorni ustupak, tako da bosnjaci i hrvati i kad nemaju vise gdje nize ici s kompromisima postaju u stvari kocnicari procesa reforme, a srbi su kao jako kooperativni pa im cak visoki predstavnik hvali vozda kao najboljeg, najljepseg, najsexy...

Biti realan i u startu spreman za kompromis se u BiH ne isplati. Sto si radikalniji i sto vise pokazujes aroganciju i prijetis, to si bolji i bolje ces proci u bilo kakvim pregovorima pogotovo u ocima MZ.

Najgore u svemu je sto mi imamo jedan sloj drustva koji konstantno djeluje kao neki lijek za spavanje i govore kako se ne treba obazirati na cijelu situaciju, kako mi trebamo pokazati da smo iznad njih, kako oni upravo hoce da se i mi tako ponasamo i tako to. A s druge strane reforma policije je najbolji dokaz kako ako se pravis lud i u startu kazes MI ISPOD TOGA NE IDEMO i do kraja ne odustajes bez obzira na sve, da ces postici daleko bolji rezultat.

svaka stoji
samo zestoko,dodik skontao foru i uzima ove levate iz MZa
i na kraju krajeva jel moze biti gore od 1993
kad su nas cetnici napali,pa jos ustase sa ledja,citav svijet okrenu glavu od nas i brojali dane kad cemo nestati
sumljam da moze biti ikako gore
svaka cast komsicu,bar pokazuje covjek muda
a one p..... hareta i tihica treba nabiti nogom
izginulo nam 27 000 boraca,niko i ne zna koliko je civila pobijeno,i da sad popustimo onom traktoristi iz laktasa

Slazem se trabamo i mi postaviti uslove.... Nije da bih zelio da se to desi ili da bi tome trebalo teziti, cak sta vise, ali treba jednom za svagda zauzet tvrd stav i stavit MZ na znanje... Da prekine price o komadanju, otcjepljenju i dezintegraciji jer svako komadanje Bosne bi prizvelo "Islamsku republikicu Bosnjakistan" u srcu Europe, ma koliko ona velika bila, a mislim da EU ni u najludzim snovima nebih zeljelea to da vidi i da bi im se prilicito oznojio doni trap od same pomisli na to... Ti nasi mufljozi od politicira sto nenadzu jednog nize rangiranog politicara ili "nevladinu organizaciju" pa nek bubne pricu o tome pa da malo vidimo reakcije. Cetnikosi upravo to rade cijelo vrijeme...ispipavaju puls i daju EU i ostaloj MZ temu za razmisljanje i ova im popusta... I jos mislim da je je to razlog zasto nas do sad nisu pristali na podjelu...koja demokratija i ta sranja to im je osnovni razlog...
TVRTKO_Bosanski
Posts: 107
Joined: 10/06/2007 02:49

#11 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by TVRTKO_Bosanski »

Real Khan wrote:Potpuno se slažem da sada Bošnjaci trebaju malo uzeti "volan, mjenjač i nagaziti gas" u ovoj državi... Na temi o Bosni i branju bostana (na ovome forumu) sam ovakav prijedlog već nabacio i ukratko elaborirao. Ja smatram da naši političari moraju početi ozbiljno zagovarati 3 "nacionalna tora" ili regije. Odmah bi imali na svojoj strani hrvatske političare (pogotovo one hercegovačke provenijencije) i sa njima bismo onda mogli dogovoriti fer podjelu ili "poštenu kvadraturu nacionalnih torova". Da bi to sve bilo pošteno, ne bismo mogli taj projekat obaviti unutar Federacije - morali bismo dakle dobro zagrabiti u Republiku Šumsku (znam da se ovo ne sviđa Miletu Ronhillu, ali bolje mu je da to primi milom nego silom). Jednostavno, išlo bi se po principu popisa 1991 i tih procenata... Tako, i samo tako, bi Bošnjaci mogli da se pomire sa unutarnjom podjelom, a da ne smatramo da smo žrtve, zakinuti i da smo puki ratni plijen.
Bez obzira kako ovo zvučalo heretički, ja smatram da bi tada bošnjački političari učinili pravu stvar i istinski ustupak svima. Prvo, dali bismo Hrvatima ono što nam sada spočitavaju da im ne dozvoljavamo - imali bi i oni taj svoj tor (ili entitet). Drugo, izbili bismo i srpskim političarima iz usta njihov glavni argument za postojanje RS-a, a to je ona famozna floskula kako "Bošnjaci hoće unitarnu BiH" a to njih kao plaši, pa su morali da počine preventivni genocid.

Naravno, u Ustavu bi stajalo da ta tri nacionalna tora mogu računati na samoopredjeljenje samo ukoliko se sva tri slože oko toga na osnovu dobre volje ili konsenzusa. Kao garant fer igre bi bili USA i EU. Ne zato što bi oni to dobrovoljno željeli, nego čisto iz pragmatičnih razloga, a to je da se ne dozvoli stvaranje nekakve isfrustrirane islamske republike u kojoj bi se mogla ukorijeniti nekakva "pogrešna ideologija". Dakle, najisplatljivije i najlakše bi bilo rješenje kada bi EU i USA držali Bošnjake zadovoljnima u Bosni i Hercegovini, koja bi eto imala i razvijenu lokalnu samoupravu kroz postojanje 3 nacionalistička tora, što bi zadovoljilo apetite i želje druga 2 naroda. I na kraju, umjesto naziva "republika, "etitet", ili "kanton", ja bih ipak to ozvaničio u Ustavu kao najnoviju ustavnu kategoriju - "nacionalni torovi" (eto, neka i mi izmislimo nešto novo u teoriji političkih sistema)
ovo je jedna od najboljih ideja koje sam cuo do sada. ne toliko zbog toga sto mi se dopada nego zato sto je vrlo realna i izgleda jedina moguca.
vjerujem da bi i nasa promjena politike izazvala veliko cudenje kod ostalih i da bi bila sjajan manevar pred kojim bi srbi za tren izgubili svoje argumente.
na kraju krajeva brate nije ni bitno toliko kako je zemlja uredena. vjerujem da gore od sadasnje situacije ne moze biti. pa ako cemo imati tri nacionalna entiteta i ako je to cjena boljeg zivota pa neka bude. ni taj sistem nece moci vjecno da traje i jednog dana kad se skonta da ne funkcionise mjenjacemo ga ( valjda cemo do tada smoci snage da se pomirimo i da krenemo u jedan normalni suzivot). sad je samo bitno da se pokrenemo sa mrtve tacke. ovakvim preokretom hrvatima bi ucinili veliku uslugu i doslo bi do zblizavanja sa njima a srbima bi ukinili argumente za referendum i ono sto nam mozda najvise smeta naziv 'republika srpska'. mislim da ovo trenutno uopste nije losa ideja samo treba dobro sa se upise na prvoj stranici ustava da nacionalni entiteti nemaju pravo na otcjepljenje.i to velikim slovima.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#12 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by osa »

TVRTKO_Bosanski wrote:
Real Khan wrote:Potpuno se slažem da sada Bošnjaci trebaju malo uzeti "volan, mjenjač i nagaziti gas" u ovoj državi... Na temi o Bosni i branju bostana (na ovome forumu) sam ovakav prijedlog već nabacio i ukratko elaborirao. Ja smatram da naši političari moraju početi ozbiljno zagovarati 3 "nacionalna tora" ili regije. Odmah bi imali na svojoj strani hrvatske političare (pogotovo one hercegovačke provenijencije) i sa njima bismo onda mogli dogovoriti fer podjelu ili "poštenu kvadraturu nacionalnih torova". Da bi to sve bilo pošteno, ne bismo mogli taj projekat obaviti unutar Federacije - morali bismo dakle dobro zagrabiti u Republiku Šumsku (znam da se ovo ne sviđa Miletu Ronhillu, ali bolje mu je da to primi milom nego silom). Jednostavno, išlo bi se po principu popisa 1991 i tih procenata... Tako, i samo tako, bi Bošnjaci mogli da se pomire sa unutarnjom podjelom, a da ne smatramo da smo žrtve, zakinuti i da smo puki ratni plijen.
Bez obzira kako ovo zvučalo heretički, ja smatram da bi tada bošnjački političari učinili pravu stvar i istinski ustupak svima. Prvo, dali bismo Hrvatima ono što nam sada spočitavaju da im ne dozvoljavamo - imali bi i oni taj svoj tor (ili entitet). Drugo, izbili bismo i srpskim političarima iz usta njihov glavni argument za postojanje RS-a, a to je ona famozna floskula kako "Bošnjaci hoće unitarnu BiH" a to njih kao plaši, pa su morali da počine preventivni genocid.

Naravno, u Ustavu bi stajalo da ta tri nacionalna tora mogu računati na samoopredjeljenje samo ukoliko se sva tri slože oko toga na osnovu dobre volje ili konsenzusa. Kao garant fer igre bi bili USA i EU. Ne zato što bi oni to dobrovoljno željeli, nego čisto iz pragmatičnih razloga, a to je da se ne dozvoli stvaranje nekakve isfrustrirane islamske republike u kojoj bi se mogla ukorijeniti nekakva "pogrešna ideologija". Dakle, najisplatljivije i najlakše bi bilo rješenje kada bi EU i USA držali Bošnjake zadovoljnima u Bosni i Hercegovini, koja bi eto imala i razvijenu lokalnu samoupravu kroz postojanje 3 nacionalistička tora, što bi zadovoljilo apetite i želje druga 2 naroda. I na kraju, umjesto naziva "republika, "etitet", ili "kanton", ja bih ipak to ozvaničio u Ustavu kao najnoviju ustavnu kategoriju - "nacionalni torovi" (eto, neka i mi izmislimo nešto novo u teoriji političkih sistema)
ovo je jedna od najboljih ideja koje sam cuo do sada. ne toliko zbog toga sto mi se dopada nego zato sto je vrlo realna i izgleda jedina moguca.
vjerujem da bi i nasa promjena politike izazvala veliko cudenje kod ostalih i da bi bila sjajan manevar pred kojim bi srbi za tren izgubili svoje argumente.
na kraju krajeva brate nije ni bitno toliko kako je zemlja uredena. vjerujem da gore od sadasnje situacije ne moze biti. pa ako cemo imati tri nacionalna entiteta i ako je to cjena boljeg zivota pa neka bude. ni taj sistem nece moci vjecno da traje i jednog dana kad se skonta da ne funkcionise mjenjacemo ga ( valjda cemo do tada smoci snage da se pomirimo i da krenemo u jedan normalni suzivot). sad je samo bitno da se pokrenemo sa mrtve tacke. ovakvim preokretom hrvatima bi ucinili veliku uslugu i doslo bi do zblizavanja sa njima a srbima bi ukinili argumente za referendum i ono sto nam mozda najvise smeta naziv 'republika srpska'. mislim da ovo trenutno uopste nije losa ideja samo treba dobro sa se upise na prvoj stranici ustava da nacionalni entiteti nemaju pravo na otcjepljenje.i to velikim slovima.
dobro jutro kolumbosi, pa ovo hrvatski političari u bih predlažu već dvije godine.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

Vi shvatili ozbiljno Bosnjakistan :D

Ja pricam kako nasi politicari trebaju promijeniti retoriku pa makar otisli s'njom udesno.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#14 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Real Khan »

Ma naravno da su ovo zagovarali hrvatski političari već duže vrijeme (mada sa nekim detaljima koji se suštinski razlikuju od mog prijedloga), ali je novina bi bila da se bošnjački političari probude iz zimskog sna i počnu razmišljati na malo pragmatičniji i samim tim bosanskiji način. Sad će sigurno neko da se pita kako to da zagovaranje nacionalnih torova može biti "bosanskiji" nego onaj "unitaristički". Ja lično bih volio da se sve vrati na Ustav Republike BiH, ali je činjenica da realpolitička pravila kažu da od toga sad-zasad ne može biti ništa.
Zašto sam ovakav prijedlog iznio? Pa jednostavno zato što srpski političari ni u snu ne bi dobrovoljno pristali na prekrajanje njihovog ratnog plijena što im ga ostavio Radovan u amanet... Dakle, moralo bi doći do velikih pritisaka u stilu uzmi ili ostavi, s tim što srpski političari više ne bi imali jedini argument u rukama (strah od Bošnjačke majorizacije). Hrvatima, kao najmanjem konstitutivnom narodu u Bosni odgovara jedino iskreno savezništvo sa Bošnjacima (valjda zato što su Bošnjaci pokazali da imaju ipak najveća muda, jer 1992. ni najoptimističniji vojni analitičari nisu davali šanse Bošnjacima da će uopće preživjeti narednu godinu, a eto ovi se "drznuše" pa se još i odbraniše... Srbi su imali svu vojnu silu a nisu ništa konkretnije napravili od genocida nad nenaoružanim ili razoružanim bošnjačkim civilima). Dakle, glavni ciljevi bi bili ispunjeni, imali bismo suverenu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, svi narodi zadovoljni u svojim torovima, nema straha od majorizacije niti ikakvih otcjepljenja i rata... Mislim da bi i EU i USA pristali na ovo i pomogli bi da se neke ruke zavrnu (ili slomiju) pa da se više okrenemo ekonomiji i socijalnim pitanjima. Možemo se ovako ganjati još 1365 godina, a siguran sam da neće niko nikoga toliko nasankati da se nešto ušićari onako "ispod stola". Dakle, ako ne može nikako drugačije, onda haj'mo pošteno... ;-)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by osa »

Real Khan wrote:Ma naravno da su ovo zagovarali hrvatski političari već duže vrijeme (mada sa nekim detaljima koji se suštinski razlikuju od mog prijedloga), ali je novina bi bila da se bošnjački političari probude iz zimskog sna i počnu razmišljati na malo pragmatičniji i samim tim bosanskiji način. Sad će sigurno neko da se pita kako to da zagovaranje nacionalnih torova može biti "bosanskiji" nego onaj "unitaristički". Ja lično bih volio da se sve vrati na Ustav Republike BiH, ali je činjenica da realpolitička pravila kažu da od toga sad-zasad ne može biti ništa.
Zašto sam ovakav prijedlog iznio? Pa jednostavno zato što srpski političari ni u snu ne bi dobrovoljno pristali na prekrajanje njihovog ratnog plijena što im ga ostavio Radovan u amanet... Dakle, moralo bi doći do velikih pritisaka u stilu uzmi ili ostavi, s tim što srpski političari više ne bi imali jedini argument u rukama (strah od Bošnjačke majorizacije). Hrvatima, kao najmanjem konstitutivnom narodu u Bosni odgovara jedino iskreno savezništvo sa Bošnjacima (valjda zato što su Bošnjaci pokazali da imaju ipak najveća muda, jer 1992. ni najoptimističniji vojni analitičari nisu davali šanse Bošnjacima da će uopće preživjeti narednu godinu, a eto ovi se "drznuše" pa se još i odbraniše... Srbi su imali svu vojnu silu a nisu ništa konkretnije napravili od genocida nad nenaoružanim ili razoružanim bošnjačkim civilima). Dakle, glavni ciljevi bi bili ispunjeni, imali bismo suverenu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, svi narodi zadovoljni u svojim torovima, nema straha od majorizacije niti ikakvih otcjepljenja i rata... Mislim da bi i EU i USA pristali na ovo i pomogli bi da se neke ruke zavrnu (ili slomiju) pa da se više okrenemo ekonomiji i socijalnim pitanjima. Možemo se ovako ganjati još 1365 godina, a siguran sam da neće niko nikoga toliko nasankati da se nešto ušićari onako "ispod stola". Dakle, ako ne može nikako drugačije, onda haj'mo pošteno... ;-)
bojim se da nitko od relevantnih bošnjačkih političara niti može niti smije izaći sa ovakvom inicijativom pred svoje biračko tijelo, taman kad bi to bilo i njihovo osobno mišljenje.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

osa wrote:
Real Khan wrote:Ma naravno da su ovo zagovarali hrvatski političari već duže vrijeme (mada sa nekim detaljima koji se suštinski razlikuju od mog prijedloga), ali je novina bi bila da se bošnjački političari probude iz zimskog sna i počnu razmišljati na malo pragmatičniji i samim tim bosanskiji način. Sad će sigurno neko da se pita kako to da zagovaranje nacionalnih torova može biti "bosanskiji" nego onaj "unitaristički". Ja lično bih volio da se sve vrati na Ustav Republike BiH, ali je činjenica da realpolitička pravila kažu da od toga sad-zasad ne može biti ništa.
Zašto sam ovakav prijedlog iznio? Pa jednostavno zato što srpski političari ni u snu ne bi dobrovoljno pristali na prekrajanje njihovog ratnog plijena što im ga ostavio Radovan u amanet... Dakle, moralo bi doći do velikih pritisaka u stilu uzmi ili ostavi, s tim što srpski političari više ne bi imali jedini argument u rukama (strah od Bošnjačke majorizacije). Hrvatima, kao najmanjem konstitutivnom narodu u Bosni odgovara jedino iskreno savezništvo sa Bošnjacima (valjda zato što su Bošnjaci pokazali da imaju ipak najveća muda, jer 1992. ni najoptimističniji vojni analitičari nisu davali šanse Bošnjacima da će uopće preživjeti narednu godinu, a eto ovi se "drznuše" pa se još i odbraniše... Srbi su imali svu vojnu silu a nisu ništa konkretnije napravili od genocida nad nenaoružanim ili razoružanim bošnjačkim civilima). Dakle, glavni ciljevi bi bili ispunjeni, imali bismo suverenu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, svi narodi zadovoljni u svojim torovima, nema straha od majorizacije niti ikakvih otcjepljenja i rata... Mislim da bi i EU i USA pristali na ovo i pomogli bi da se neke ruke zavrnu (ili slomiju) pa da se više okrenemo ekonomiji i socijalnim pitanjima. Možemo se ovako ganjati još 1365 godina, a siguran sam da neće niko nikoga toliko nasankati da se nešto ušićari onako "ispod stola". Dakle, ako ne može nikako drugačije, onda haj'mo pošteno... ;-)
bojim se da nitko od relevantnih bošnjačkih političara niti može niti smije izaći sa ovakvom inicijativom pred svoje biračko tijelo, taman kad bi to bilo i njihovo osobno mišljenje.
osa,

neznam tacno na koju inicijativu mislis

Ako Bosnjacki lideri zagovaraju jedinstvenu, nedjeljivu ili sa vise zupanija/kantona/regija...onda je to za velikosrbe, unitaristicko uredjenje u kome zeli neko da dominira nad nekim. :? sto uopce nije tacno a oni ga sada imaju u svom entitetu.
Ako bi Bosnjacki lideri zagovarali isto ovo sto zagovaraju drugi (podjela na tri entiteta), automatski bi neko iz B.L. iz MZ iz USA rekao: Bosnjaci hoce islamsku drzavu u sred Europe. :shock: sto nije tacno, jer mi stotinama godina zivimo u toj Europi i kulturom, raznim navikama, obrazovanjem...blizi smo toj Europi nego onima na koje mnogi aludiraju. Stoga ova opcija mora imati svoje mjesto u svim extremnim razgovorima tipa : Ako ovo ne prihvatite mi cemo raspisati referendum, mi cemo traziti otcjepljenje, mi cemo...O.K. i mi cemo ;-) i odmah diskusija ide u drugom pravcu .
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#17 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by osa »

Maraschino wrote:
osa wrote:
Real Khan wrote:Ma naravno da su ovo zagovarali hrvatski političari već duže vrijeme (mada sa nekim detaljima koji se suštinski razlikuju od mog prijedloga), ali je novina bi bila da se bošnjački političari probude iz zimskog sna i počnu razmišljati na malo pragmatičniji i samim tim bosanskiji način. Sad će sigurno neko da se pita kako to da zagovaranje nacionalnih torova može biti "bosanskiji" nego onaj "unitaristički". Ja lično bih volio da se sve vrati na Ustav Republike BiH, ali je činjenica da realpolitička pravila kažu da od toga sad-zasad ne može biti ništa.
Zašto sam ovakav prijedlog iznio? Pa jednostavno zato što srpski političari ni u snu ne bi dobrovoljno pristali na prekrajanje njihovog ratnog plijena što im ga ostavio Radovan u amanet... Dakle, moralo bi doći do velikih pritisaka u stilu uzmi ili ostavi, s tim što srpski političari više ne bi imali jedini argument u rukama (strah od Bošnjačke majorizacije). Hrvatima, kao najmanjem konstitutivnom narodu u Bosni odgovara jedino iskreno savezništvo sa Bošnjacima (valjda zato što su Bošnjaci pokazali da imaju ipak najveća muda, jer 1992. ni najoptimističniji vojni analitičari nisu davali šanse Bošnjacima da će uopće preživjeti narednu godinu, a eto ovi se "drznuše" pa se još i odbraniše... Srbi su imali svu vojnu silu a nisu ništa konkretnije napravili od genocida nad nenaoružanim ili razoružanim bošnjačkim civilima). Dakle, glavni ciljevi bi bili ispunjeni, imali bismo suverenu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, svi narodi zadovoljni u svojim torovima, nema straha od majorizacije niti ikakvih otcjepljenja i rata... Mislim da bi i EU i USA pristali na ovo i pomogli bi da se neke ruke zavrnu (ili slomiju) pa da se više okrenemo ekonomiji i socijalnim pitanjima. Možemo se ovako ganjati još 1365 godina, a siguran sam da neće niko nikoga toliko nasankati da se nešto ušićari onako "ispod stola". Dakle, ako ne može nikako drugačije, onda haj'mo pošteno... ;-)
bojim se da nitko od relevantnih bošnjačkih političara niti može niti smije izaći sa ovakvom inicijativom pred svoje biračko tijelo, taman kad bi to bilo i njihovo osobno mišljenje.
osa,

neznam tacno na koju inicijativu mislis

Ako Bosnjacki lideri zagovaraju jedinstvenu, nedjeljivu ili sa vise zupanija/kantona/regija...onda je to za velikosrbe, unitaristicko uredjenje u kome zeli neko da dominira nad nekim. :? sto uopce nije tacno a oni ga sada imaju u svom entitetu.
Ako bi Bosnjacki lideri zagovarali isto ovo sto zagovaraju drugi (podjela na tri entiteta), automatski bi neko iz B.L. iz MZ iz USA rekao: Bosnjaci hoce islamsku drzavu u sred Europe. :shock: sto nije tacno, jer mi stotinama godina zivimo u toj Europi i kulturom, raznim navikama, obrazovanjem...blizi smo toj Europi nego onima na koje mnogi aludiraju. Stoga ova opcija mora imati svoje mjesto u svim extremnim razgovorima tipa : Ako ovo ne prihvatite mi cemo raspisati referendum, mi cemo traziti otcjepljenje, mi cemo...O.K. i mi cemo ;-) i odmah diskusija ide u drugom pravcu .
stari moj niti bošnjački niti hrvatski lideri u bih, nemaju jasna stajališta niti iskreno govore što žele. bošnjaci žele centraliziranu državu u kojoj će moći preglasavati srbe i hrvate, pusti priče o vjekovnom suživotu, multikulturalnosti i sl., svi smo mogli vidjeti u našoj bližoj povijesti koliko toga ima u bih. hrvati žele federalnu jedinicu u kojoj će oni donositi zakone koji njima odgovaraju i što manje ovlasti centralne države. ali niti jedni ni drugi to jasno i glasno ne govore nego svi kao fol pregovaraju s figom u džepu.hrvati za iznošenje takvih ideja koriste stranke s minornim izbornim rezultatima, koji povremeno puštaju probne balone. jedini koji javno iznose svoje stavove su srbi, oni uopće ne žele nikakvu bih i to pokazuju svaki dan. jedina kakva takva relevantna organizacija koja pokušava ustrajavati na bih onakvom kakvom bi je htio "bosanac" ne bošnjak, hrvat ili srbin po meni je katolička crkva ili bar njen veći dio. svi ostali činioci javne i političke scene u bih su obični foliranti, prevaranti i neiskreni ljudi.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#18 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by zgembo_sa »

Samo treba insistirati da se u cijeloj bih, uvijek i u svemu postuje princip - ono sto vrijedi unutar entiteta nek vrijedi i na nivou drzave ili obratno. Samo simetrija osigurava da ne dolazi do nejednakosti i ugrozavanja bilo cijih prava.

Hocete tzv entitetsko glasanje - uvedimo nesto slicno i u entitetske parlamente. Necete domove naroda u entitetima? Ukinimo ga onda i na drzavnom niovu. Itd.
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#19 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by travnik »

Za razliku od Srba, Bošnjaci, a posebno Hrvati nemaju jasno definiranu politiku u BiH. Bošnjaci preferiraju centralizovano uređenu državu, a Hrvati su za federativno uređenje, ali niti jedan konkretan plan u pogledu toga nije iznesen. Postoje neke ideje i prijedlozi, a ništa konkretno.
Hrvati nemaju precizno i temeljno definiranu politiku u BiH, a to se u potpunosti vidjelo po izjavama nakon potpisivanja Kreševske deklaracije, gdje su pojedini lideri govorili da postoji mogućnost uspostave trećeg entiteta (Ljubić ), a pojedini da nema govora o trećem entitetu ( Tadić ). Stoga, hrvatski političari trebaju konačno zauzeti jasan i odlučan stav o ustavnom uređenju u BiH i drugim važnim pitanjima.
Što se tiče Bošnjaka, Haris stalno ponavlja da je za građansku ( unitarnu )državu, ali i on sam zna da u ovakvim odnosima nema šanse da to prođe i više te izjave daje radi prikupljanja glasova. Tihić je kao za regionalnu BiH, ali nije precizirao koje bi nadležnosti imale regije i koliko bi regija bilo.
Srbi imaju već dobro poznate stavove, sve je promjenjivo, samo RS ne, a i za toga stoji i pozocija i opozicija. Srbi žele entitet RS funkcionalno i teritorijalno neokrznut u BiH ili eventualno neovisnost. Ovo drugo teško da će im se ostvariti.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#20 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by turban »

Ja sam za totalni zaokret,i to malo zesci.Dosta balansiranja i osluskivanja.Ponekad treba pokazati zube,zube kao simbol otpora.Dosta smo nudili glave na panjevima.DOSTA VISE i zauvjek DOSTA!!!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#21 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

Ja se bojim da je sada za sve kasno, Ako se potpise SSP,nece se vise imati mogunost za bilo kakve radikalnije poteze (to dobro zna Dodik) i zato zuri cim prije da se isti potpise. Europa nece dozvoliti bilo kakve promjene bez saglasnosti svih ( a toga nece biti nikada). Smijenit ce bilo koga i bilo kada ( a imaju mehanizme podrske poslusnicima) samo ko bi probao promijeniti odnose sa kojima smo usli u ugovorni odnos sa EU.
Dakle, nema se vise vremena. Ko je jamio, jamio je.
veselo
Posts: 66
Joined: 19/03/2008 15:13

#22 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by veselo »

Ako Srbi i Hrvati nece da zive sa Bosnjacima, cemu trud za multietnickom drzavom ? Zbog teritorije ? BiH je duplo veća od na primjer Makedonije a ima stanovinka taman za jedan malo veci grad. :-) Nenaseljena država.
To je isto kao kad se braca svađaju kome će pripasti vise zemlje a ni jednom ni drugom ne treba ni 10% koliko imaju.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#23 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by ld »

veselo wrote:Ako Srbi i Hrvati nece da zive sa Bosnjacima, cemu trud za multietnickom drzavom ? Zbog teritorije ? BiH je duplo veća od na primjer Makedonije a ima stanovinka taman za jedan malo veci grad. :-) Nenaseljena država.
To je isto kao kad se braca svađaju kome će pripasti vise zemlje a ni jednom ni drugom ne treba ni 10% koliko imaju.
mi samo hocemo da se bosnjaci vrate u podrinje i istocnu bosnu,prijedor i da se hrvati vrate u posavinu
pa cemo onda da se dogovaramo oko podijele bosne
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by Maraschino »

veselo wrote:Ako Srbi i Hrvati nece da zive sa Bosnjacima, cemu trud za multietnickom drzavom ? Zbog teritorije ? BiH je duplo veća od na primjer Makedonije a ima stanovinka taman za jedan malo veci grad. :-) Nenaseljena država.
To je isto kao kad se braca svađaju kome će pripasti vise zemlje a ni jednom ni drugom ne treba ni 10% koliko imaju.
zanimljiva prica ;-) nadasve prepoznatljiva

vrijeme se mijenja, kazu ljudi bit ce kise :D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#25 Re: Bosnjakistan i drugi

Post by fixer »

ovo o cemu vi pricate dolazi na samu granicu sa sff. sad da haris samo pomisli da da jedan dio teritorije hrvatima, postaje politicki mrtav covjek. ne mozes tako naglo mjenjati svoje ciljeve. od unitarizma do veceg djeljenja. to jedino mogu nove snage. bosansko biracko tijelo nije sposobno da promjeni svoje navike. :-)
Post Reply