Bošnjak-preciznija definicija

Locked
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#326 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Goran_35 wrote:

problem je sto vi neprestano polazite od neistine da je Bosnjak "strana rijec"?

Za vas mozda i jeste jer Vam porijeklo vjerovatno nije Bosansko pa se jos niste navikli.No medjutim,Bosnjak je stara bosanska rijec jos iz doba srednjovjekovne Bosne,desetak stoljeca starija od ove vase za koju tvrdite da je "domaca" i govorite meni Bosnjaku da je prevedem? :-)

Kad smo kod evolucije rijeci,zabranom rabljenja rijeci Bosnjak, sto je okupatorski model jos od doba Austrougarske monarhije,pojavila se potreba da se taj narod nekako naziva,jer ocito je bilo nelogicno da u Bosni zive narodi od kojih ni jedan nema drzavotvorno ime ,jer kao sto rekoh bosnjak je ukinut i zabranjen jos za vrijeme AU monarhije,a u ostalim drzavnim tvorevinama model je nasljedjen...Dakle da se vratim na pomenutu evoluciju rijeci i pojam Bosanac koji je poznat tek nekoliko decenija,dakle od ukidanja Bosnjaka.Bosanac je izvedenica iz engleskog,od Bosniana a u prevodu sa engleskog znaci Bosnjak.Bosnian-Bosnjak.To sto je Vama Bosnjak strana rijec,to dovoljno govori o Vama i vasem porijeklu,koje zasigurno nije iz Bosne
problem je u tome da ti pricas nesto o cemu pojma nemas
prije rijeci bosnjak rijec koja je oznacavala ljude na ovim prostorima je bosnjanin a tek dolaskom rijeci bosnjak je evoluirala i postala tudjica koja je ukorijenjena u bosanski jezik a nakon toga je dalje evoluirala u rijec bosanac

al to ocito ne mozete da prihvatite pa ste poceli kao srbi da kujete sebe kao da ste nebeski narod

a kad si vec toliki poliglota prevedi mi englesku rijec bosniak i reci mi sta znaci?
jer rijec bosnian znaci bosanac a nikako bosnjak
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#327 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Hafis wrote:
respo wrote: ko ti je kriv kad ne citas fino i kad ti nesto nije jasno

a gdje su zivjeli prije bosne? pa nisu nigdje jer nisu ni postojali kao bosanci logicno (doduse u to vrijeme su se zvali bosnjani)
do tada su bili vjerovatno iliri i jos poneki koji su tu zivjeli
Znači iliri i dr. Onda ništa folovi: južnoslavenski narodi, Karpati i špice.

Samo mi se čini da si opet nešto dobro smiksao ovdje, pa i ne čudi ovolika zbrka oko jednostavne stvari kao što je izjašnjavanje na popisu....Znači spominješ Bošnjane iz vremena prije, pa onda transformaciju u Bosance, a danas imamo i kampanju ''važno je biti Bošnjak''. Pa kako će onda prosječan insan znati šta je.
pa u druge valjda spadaju i juznoslavenski narodi i svi ostali koji su se tu nasli

ajd sto ne razumijes sta se pise nego ne znas izgleda fino ni procitati i zakljuciti
bosnjanin prelazi u bosnjak pa tek onda u bosanac

a prosjecan insan ne zna kao sto si ti jer ne zele ili ne znaju procitati pa su zato u zabludi
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#328 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

Liga Rojalista wrote:
Goran_35 wrote:Pojam "bosanac" kod starih Bosnjaka je postojao ali taj pojam se rabio iskljucivo za konja.

Konj "Bosanac",bosanski konj, dok su Bosnjaci bili ljudi.
+1 :thumbup:
Za konja ne znam al znam za sortu kukuruza Bosanac.
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#329 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Pisistratus »

Hafis wrote:
respo wrote:
Mittaglefflrt wrote: a bosanci ovdje zive vec oko 900 godina
Nešto si ti ovdje zemljače dobro iskomplikovo. Ne bi ti ovo pohvatao ni krug 99, a ne običan insan.
a bosanci ovdje zive vec oko 900 godina
Odlično. A gdje su živjeli prije Bosne?
Bosanci su mješavina slavenskog, ilirskog, romanskog i djelimično gotsko - hunskog supstrata. Da ponovimo za nepismene, tvrdoglave i neupućene;

Bosna se prvi put spominje u spisu bizantskog cara Konstantina Porfirogenita De administrando imperio(O upravljanju državom) koje je napisano 950/951. godine. Tada se spominje "zemljica Bosna sa dva grada Katera i Desnik."

Da je Konstantin pogriješio i za svoj rad nije koristio provjerene izvorem nego da je Bosna starija država od 950/951 najmanje 120 godina, dokazao je u ovom radu pokojni gospodin Tibor Živković(nije ni Huso, ni Mujo ni Junuz ni reis ni sultan), prvo ime medievalistike na Balkanu(njemu uz dužno poštovanje Lovrenović i svi ostali nisu ni do koljena):

http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=& ... PQAMTOnO6g

Prvo su na prostore Bosne prodirali Goti i Huni, zadržavši se tu skoro 70 godina.


Image

Kad su Slaveni došli ovdje, ne zna se tačno. Naučnici tvrde da se to desilo u VI i VII stoljeću, sudeći po pisanijama bizantskih historičara. Da su naselili Bosnu, to je neupitno, porobivši domaće stanovništvo od kojeg se velika većina povukla u planine, pa sad u bosanskim selima imamo mnogo latinskih riječi koje potiču otuda što su i sami Iliri koji su ovdje živjeli bili romanizirani. Osvojivši zemlju, Slaveni, narodi napredniji u radu sa željezom i zemljoradnji nameću svoju vlast i osnivaju niz kneževina na tlu Bosne i Hercegovine; Neretvanska, Trabunija, Zahumlje, Bosna, itd.. Od XI stoljeća kad su se bosanski banovi učvrstili na vlasti (imenom se prvi spominje Borić 1054. godine u spisu bizantskogpisca Ivana Kinama), te je od njegovog vremena bosanska država postajala jača osvajajući polako dijelove koji su nekada pripadali teritorijama kneževina. Od tog vremena potiče naziv Bosanac/Bošnjanin/Bošnjak kao kolektivni naziv za stanovnike Bosne. Da je to tako, lijepo piše na ovoj mapi:

Image

Za one koji ne znaju ovu mapu je izradio Marko Vego(nije ni Huso, ni Mujo ni Junuz ni reis ni sultan), nekad uposlenik Zemaljskog muzeja, cijenjeni medievalist. Na kraju kako vidiš, Bosna se dobrano proširila na dijelove Hrvatske i Srbije, a teritorije nekadašnjih kneževina su i dan danas u njenom sastavu, dok je Bihać npr. ušao u sastav Bosne tek 1592. I čitavo to vrijeme od kad - je države i državništva, Bosanci za sebe kažu da su Bosanci, i kad su ih Turci porobili govorili su za sebe da su Bosanci i Bošnjaci, a ti se naš'o smrdit' i pametovat' ko je ko i šta je šta. Da mi nije mrsko tačno bih ti stavio more dokumenata pa čitaj dok ti oči ne ispadnu.

Zato ne zaprđuj više i ne trolaj. Hajd' vozdra.
Last edited by Pisistratus on 25/08/2013 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#330 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Liga Rojalista wrote:
slogabn wrote:
ocammog wrote:Ne kontam po čemu su pojmovi Bosna/bosanski/Bosanac u antagonizmu sa pojmom Bošnjak/bošnjački/bošnjaštvo? Pa ironije je ta da takvi antangonizmi ne postoje danas ni prema onim stvarnim mrziocima BiH a postoje između dvije skupine koji imaju jedan te isti interes-opstojnost države Bosne i Hercegovine.
Prvo je ispravno, jer je na Bosanskom jeziku i historijska je cinjenica. Drugo je proizvod dugogodisnjeg slabo obrazovnog sistema kojeg su uzurpirali jedan komunjara i jedan islamista.
Historijska činjenica koje nigdje nema haj ne drpi više molim te ofiran si bubaš o nekim nacijama u srednjem vjeku kakva nacija .. u 12 stoljeću jesi li normalan.
Hajde jedi vnago i mojne tisra kad znas da nisi u pravu. Zadojen si mrznjom prema svakom ko ti kaze da su ti otac nacije - Alija Izdalija i akademik Tunjo dva glupaka koja nisu znala sopstveni jezik.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#331 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

respo wrote:
Goran_35 wrote:

problem je sto vi neprestano polazite od neistine da je Bosnjak "strana rijec"?

Za vas mozda i jeste jer Vam porijeklo vjerovatno nije Bosansko pa se jos niste navikli.No medjutim,Bosnjak je stara bosanska rijec jos iz doba srednjovjekovne Bosne,desetak stoljeca starija od ove vase za koju tvrdite da je "domaca" i govorite meni Bosnjaku da je prevedem? :-)

Kad smo kod evolucije rijeci,zabranom rabljenja rijeci Bosnjak, sto je okupatorski model jos od doba Austrougarske monarhije,pojavila se potreba da se taj narod nekako naziva,jer ocito je bilo nelogicno da u Bosni zive narodi od kojih ni jedan nema drzavotvorno ime ,jer kao sto rekoh bosnjak je ukinut i zabranjen jos za vrijeme AU monarhije,a u ostalim drzavnim tvorevinama model je nasljedjen...Dakle da se vratim na pomenutu evoluciju rijeci i pojam Bosanac koji je poznat tek nekoliko decenija,dakle od ukidanja Bosnjaka.Bosanac je izvedenica iz engleskog,od Bosniana a u prevodu sa engleskog znaci Bosnjak.Bosnian-Bosnjak.To sto je Vama Bosnjak strana rijec,to dovoljno govori o Vama i vasem porijeklu,koje zasigurno nije iz Bosne
problem je u tome da ti pricas nesto o cemu pojma nemas
prije rijeci bosnjak rijec koja je oznacavala ljude na ovim prostorima je bosnjanin a tek dolaskom rijeci bosnjak je evoluirala i postala tudjica koja je ukorijenjena u bosanski jezik a nakon toga je dalje evoluirala u rijec bosanac

al to ocito ne mozete da prihvatite pa ste poceli kao srbi da kujete sebe kao da ste nebeski narod

a kad si vec toliki poliglota prevedi mi englesku rijec bosniak i reci mi sta znaci?
jer rijec bosnian znaci bosanac a nikako bosnjak
Čovječe dragi jel ti možeš da skontaš da riječ narod evoluira i mjeja se tokom vremena.Zar je tolko teško pojmit da ono što su nekad bili bošnjani sad su bošnjaci.Tuđice ili ne nije bitno.Bitno je da su se ljudi počeli tako zvati u periodu od 500 godina i da su kao takvi bili afirimisani od strane ostalih naroda.Milion puta se bošnjaci spomoinju u periodu pred pad kraljevine Bosne do danas.Ljudi se tako nazivaju čovječe oni su to odabrali i to je tako.Ja ne znam koji vam je k.. više?

Šta hoćete od ovog Bosanca?:Šta da napravite narod neki novi?
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#332 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

slogabn wrote:Hajde jedi vnago i mojne tisra kad znas da nisi u pravu. Zadojen si mrznjom prema svakom ko ti kaze da su ti otac nacije - Alija Izdalija i akademik Tunjo dva glupaka koja nisu znala sopstveni jezik.
Haj školuj se prvo.Niko ti ne brani da budeš bosanac budi ćontra ako hoćeš ali neću ti dopustit da ovdje pametuješ da su bošnjaci neke talibančine pale sa marsa 1993 a da je narodni naziv za konja neki ko naš srednjovjekovni naziv.Haj sad maši malo zastavom yugoslavije da se ohladiš
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#333 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Liga Rojalista wrote:
slogabn wrote:Hajde jedi vnago i mojne tisra kad znas da nisi u pravu. Zadojen si mrznjom prema svakom ko ti kaze da su ti otac nacije - Alija Izdalija i akademik Tunjo dva glupaka koja nisu znala sopstveni jezik.
Haj školuj se prvo.Niko ti ne brani da budeš bosanac budi ćontra ako hoćeš ali neću ti dopustit da ovdje pametuješ da su bošnjaci neke talibančine pale sa marsa 1993 a da je narodni naziv za konja neki ko naš srednjovjekovni naziv.Haj sad maši malo zastavom yugoslavije da se ohladiš
Ja se iskolovao davno za razliku od tebe koji se jos uvjek skoluje u mektebu. Ja nikad za slavije nisam bio, nit sam slaven. :skoljka:
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#334 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

slogabn wrote:
Liga Rojalista wrote:
slogabn wrote:Hajde jedi vnago i mojne tisra kad znas da nisi u pravu. Zadojen si mrznjom prema svakom ko ti kaze da su ti otac nacije - Alija Izdalija i akademik Tunjo dva glupaka koja nisu znala sopstveni jezik.
Haj školuj se prvo.Niko ti ne brani da budeš bosanac budi ćontra ako hoćeš ali neću ti dopustit da ovdje pametuješ da su bošnjaci neke talibančine pale sa marsa 1993 a da je narodni naziv za konja neki ko naš srednjovjekovni naziv.Haj sad maši malo zastavom yugoslavije da se ohladiš
Ja se iskolovao davno za razliku od tebe koji se jos uvjek skoluje u mektebu. Ja nikad za slavije nisam bio, nit sam slaven. :skoljka:
Jebeš ti tu školu koja uči o nekim nacijama u 12 stoljeću
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#335 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

respo wrote:
Goran_35 wrote:

problem je sto vi neprestano polazite od neistine da je Bosnjak "strana rijec"?

Za vas mozda i jeste jer Vam porijeklo vjerovatno nije Bosansko pa se jos niste navikli.No medjutim,Bosnjak je stara bosanska rijec jos iz doba srednjovjekovne Bosne,desetak stoljeca starija od ove vase za koju tvrdite da je "domaca" i govorite meni Bosnjaku da je prevedem? :-)

Kad smo kod evolucije rijeci,zabranom rabljenja rijeci Bosnjak, sto je okupatorski model jos od doba Austrougarske monarhije,pojavila se potreba da se taj narod nekako naziva,jer ocito je bilo nelogicno da u Bosni zive narodi od kojih ni jedan nema drzavotvorno ime ,jer kao sto rekoh bosnjak je ukinut i zabranjen jos za vrijeme AU monarhije,a u ostalim drzavnim tvorevinama model je nasljedjen...Dakle da se vratim na pomenutu evoluciju rijeci i pojam Bosanac koji je poznat tek nekoliko decenija,dakle od ukidanja Bosnjaka.Bosanac je izvedenica iz engleskog,od Bosniana a u prevodu sa engleskog znaci Bosnjak.Bosnian-Bosnjak.To sto je Vama Bosnjak strana rijec,to dovoljno govori o Vama i vasem porijeklu,koje zasigurno nije iz Bosne
problem je u tome da ti pricas nesto o cemu pojma nemas
prije rijeci bosnjak rijec koja je oznacavala ljude na ovim prostorima je bosnjanin a tek dolaskom rijeci bosnjak je evoluirala i postala tudjica koja je ukorijenjena u bosanski jezik a nakon toga je dalje evoluirala u rijec bosanac

al to ocito ne mozete da prihvatite pa ste poceli kao srbi da kujete sebe kao da ste nebeski narod

a kad si vec toliki poliglota prevedi mi englesku rijec bosniak i reci mi sta znaci?
jer rijec bosnian znaci bosanac a nikako bosnjak
Ja nemam pojma?

Vi pricate obicne lazi koje trebaju nekom vasem novom programu unistenja Bosne.vec vidjeno.Srpsko-Hrvatska kvazi -historija i propaganda.
Hajte Vi daje bar jedan dokaz za to sto tvrdite!

Ja svoje tvrdnje mogu dokazati odmah u nekoliko sekundi!

1)Kraljica Elizabeta Bosnjacka - dokaz da je Bosnjak postojao jos prije Osmanlija,dakle u doba srednjeg vijeka.Historijska neoboriva cinjenica koja obara u vodu sve vase lazne tvrdnje da je Bosnjak rijec turskog porijekla.

2) CISTA LOGIKA-ako je navodno "Bosnjak" tudjica,tudja rijec,kako je onda prisutna u toliko mnogo razlicitih europskih jezika?dakle ne samo poljaci,vec madjari,cesi,slovaci,nijemci,austrijanci,francuzi,spanci,italijani,turci,albanci itd svi sa tako razlicitim jezicima koriste rijec Bosnjak.

Vi u svojim lazima i historijskim falsifikatima ispadate smjesni.Vasa diskusija nema nikakvo historijsko uporiste niti dokaz niti za imalo pametnog insana ima imalo logike...
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#336 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:

Nevjerovatno koliko su vam isprali mozak, isto ko kad bi neko tvrdio za npr. pojmove paradajza i rajčice da predstavljaju različito povrće. :-)

Izvoli listić popisa - http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf - na kojem pod 24. piše "Etničko/nacionalno izjašnjavanje". Etničnost je nastala od grčke riječi "ethnos", koja u prijevodu znači narod, a naciju čini narod, dok nacionalnost znači isto što i etničnost, pripadnika nacije tj. naroda koji ga čini.

Kada neko postane državljanin Njemačke, a iz BiH je, on automatski postaje Njemac po nacionalnosti, a prijašnja nacionalnost mu se briše, sve ćeš od tog trenutka morati vezati za Njemačku, od nacionalnosti, zastave, himne, jezika itd.
kad neko postane drzavljanin njemacke u dokumentu mu pise german citizenship a ne nationality
opet kazem ne mjesaj pripadnost jednom narodu i naciju

njemacku naciju cine i bavarci i jos naroda koji su u njemackoj domaci a ne samo nijemci
ako ti je lakse dat cu ti primjer velike britanije gdje imaju 4 velika naroda koji cine britansku naciju englesko skoti velsani i irci
ameriku da i ne spominjem koliko naroda cine americku naciju
ako ces najblizi primjer to je primjer jugoslavije cehoslovacke sovjetskog saveza italije francuske spanije
Haha pa normalno da ne piše jer jedno podrazumijeva drugo, automatski mu se mijenja i nacionalnost. Jesi li kad čuo za pojam naturalizacije, izvoli:

" Naturalization (or naturalisation) is the acquisition of citizenship and nationality by somebody who was not a citizen of that country (foreign). "

A ostali primjeri koje si naveo se ne mogu mjeriti sa državom, jer su u pitanju savezi, kraljevstva itd.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#337 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:
Ista stvar ko za termin naroda Jevreja je i za termin naroda Roma, u pitanju su pripadnici posebne kulture iz Indije koji nemaju državu, samim tim ni naciju odnosno narod koji bi se mogao tako nazvati.
govorim ti termin nacija i narod su 2 razlicita pojma
ne moras imati drzavu da bi postojao narod
nacija se vec veze uz drzavu al ne i striktno uz drzavljanstvo

sicilijanci baskijci katalonci bretonci valonci flamanci kurdi i jos bruku njih nemaju drzavu a smatraju se narodima
po tvom bi samo 200 i kusur bilo naroda na svijetu
I opet jasan primjer iz njihovih državljanstava dokazuje suprotno, pravilo je jednostavano, ako nemaju državu samim tim ni naciju odnosno narod koji je čini, drugo je što oni sebe mogu smatrati narodom te žele otcjepljenje, ali naravno sve formalno.
Mittaglefflrt
Posts: 14
Joined: 25/06/2011 10:10

#338 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Mittaglefflrt »

Pisistratus wrote:
Koji kretenski post ne mogu da vjerujem. Pa ovo je i za trolla preglupo :cry:

Pa gotovo svim narodima u Europi nazive su dali Rimljani, jer nijedan od tih naroda nije imao kolektivni identitet u današnjem smislu, nego su bili skup plemena, koja su s vremena na vrijeme dominirala jedni drugima. I Srbi su dobili naziv od Rimljana/Bizantinaca od riječi servus što znači rob sluga, jer su kao siromasi radili po čitavom Carstvu. LAngobardi su dobili naziv po dugim bradama koje su nosili(lang bard). Germani jer su njihova plemena koristila koplja u borbama s Rimljanima i po tome su dobili ime Germania - zemlja kopalja, Britanija se zove po Britonima, narodu koji je živio u Francuskoj, a kada su Rimljani osvojili Britaniju dali su ime narodima tamošnjim po Britonima jer su im bili vrlo slični, itd, itd...

Ako su Bosanci/Bošnjaci dobili ime po latinskoj riječi, to samo znači da su naseljavali dio koji je latiniziran i da su po tome Rimljani prepoznavali konkretnu regiju i tako u pismenom svijetu proširili naziv za narod(e) koji su naseljavali taj region. I dalje su se razna plemena zvala raznim imenima, bez obzira što je kolektivno ime bilo Bosna, dok zajednički identitet nije preovladao i razna plemena ujedinjena u jednu državu(Neretljani, Trabunjani, itd..)

Stoga, ne lupetaj.
Nazivi za Hrvate i Srbe su pra-slavenski. Latini su to samo zapisali i prilagodili svom izgovoru. To ti i dan danas činiš kad se radi o stranim imenima, to svi rade. A kako su Latini tada zajedno s Grcima bili jedini pismen narod, oni su bili jedini koji su sve to zapisivali. Zato vi sada svojom nedotupavom logikom smatrate da su Latini svim narodima dali ime. Jesu, al u qrcu. Latini su samo zapisali slavenske nazive onako kako im je njihov jezik to dozvoljavao. To da se riječ "Servi" poklapa sa latinskim glagolom "služiti" je čista slučajnost. U slučaju Hrvata takve slučajnosti čak nije ni bilo.

Hrvati su sami sebe tako zvali od pamtivijeka, još dok su bili nomadi, ko zna danas zašto? Latini su samo zapisali ovu riječ onako kako su je od Hrvata čuli, i kako su uopće mogli. Naročito teškoću je predstavljalo "HRV", ovo je na latinskom nemoguća kombinacija. Međutim, KR na početku ide i na latinskom, ali samo ako slijedi samoglasnik. Otuda Croati. Ova riječ je dobivena latiniziranjem (preteške) hrvatske riječi "Hrvati". Kužiš sad?

I Srbi sebe zovu Srbima od pamtivijeka, još od kad su naseljavali isti prostor kao današnji Lužički Srbi (i kada su oni i Lužički Srbi bili jedan te isti narod). Kad je jedan dio tog naroda migrirao na jug, susreli su se s Latinima. Latinski zapis riječi "Srbi" nije nimalo lakši od zapisa riječi "Hrvati". I ova riječ sadrži jednu nemoguću kombinaciju (SRB) koju su latini "ukrotili" dodajući E između S i R. To što Latini imaju nedoumice između upotrebe slova B i V, te nekad pišu Serbi a nekad Servi je odlika latinskog jezika, i nema nikakve veze sa srpskim. Na primjer, one rimske ruševine kod Gradiške su nekad zvali Serbinum, a nekad Servinum, kako kad. Nedoumice oko upotrebe glasova "B" i "V" je odlika svih jezika pod latinskim utjecajem, danas najviše u španjolskom.

Kako je to s Bošnjacima?

Čak i da uzmemo za istinu da su Latini svim narodima dali ime, Bošnjacima očito nisu, što bi bio dokaz da Bošnjaci nisu narod. Latini su dali ime jednoj reci i dolini te rijeke (Bossina). U toj dolini su u to vrijeme živjeli Iliri, po njima se provincija nazivala Illyricum. Nekakav narod koji se zove Bošnjaci Latini nisu poznavali, za razliku od Hrvata i Srba. Slavenski muslimani su to ime sami sebi uzeli 1993.

Kužiš sad?
Last edited by Mittaglefflrt on 25/08/2013 16:13, edited 2 times in total.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#339 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

respo wrote:
tenishia wrote:
Naciju čini jedan narod, ne mješaj korijene naroda odakle neko vodi sa pripadnošću naroda kojim je postao, neko ko je iz BiH postao Njemački državljanin on samo formalno može izjašnjavati da je pripadnik bosansko-hercegovačke nacije i naroda, kada to više nije, postao je pripadnik Njemačkog naroda i Njemačke nacije, da je sportist, bio bi pod Njemačkom zastavom, himnom, jezikom itd., tipa Felix Sturm. Pitanje 24. nije pogrešno u smislu tačnosti izjednačavanja termina, ali jeste iz razloga što se uopšte nije smjelo naći tu.
felix je dobijenjem drzavljanstva prihvatio zastavu himnu jezik obicaje i sta vec al on ostaje bosanac da ga ne znam kako okrenes i jebes

naciju cine narodi rekoh vec primjere u gornjem postu pa da ne ponavljam
korijeni naroda su itekako bitni
ne gleda se to od juce nego od pamtivjeka ko gdje i kome pripada i na osnovu toga se zakljuci sta je ko kome pripada
a ne po drzavljanstvu

hoces da kazes da je lucija kimani bosanka od glave do pete
marlene oti slovenka
eduardo hrvat i slicno?
Pa u prvoj rečenici si najbolje ilustrovao nebulozu. Osjećaj (pripadnosti) ne može biti mjera ispravnosti, može se on koliko god osjećat Bosancem, ali čovjek ima državljanstvo Njemačke, sviraju mu Njemačku himnu, zastavu itd.. Ista stvar je i sa dalje navedenim.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#340 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Liga Rojalista wrote:
Čovječe dragi jel ti možeš da skontaš da riječ narod evoluira i mjeja se tokom vremena.Zar je tolko teško pojmit da ono što su nekad bili bošnjani sad su bošnjaci.Tuđice ili ne nije bitno.Bitno je da su se ljudi počeli tako zvati u periodu od 500 godina i da su kao takvi bili afirimisani od strane ostalih naroda.Milion puta se bošnjaci spomoinju u periodu pred pad kraljevine Bosne do danas.Ljudi se tako nazivaju čovječe oni su to odabrali i to je tako.Ja ne znam koji vam je k.. više?

Šta hoćete od ovog Bosanca?:Šta da napravite narod neki novi?
:-)

jeste kulin ban da je ziv bio bi sigurno clan sda stranke kao pravi bosnjak :pusi2:
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#341 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

Mittaglefflrt wrote:
Pisistratus wrote:
Koji kretenski post ne mogu da vjerujem. Pa ovo je i za trolla preglupo :cry:

Pa gotovo svim narodima u Europi nazive su dali Rimljani, jer nijedan od tih naroda nije imao kolektivni identitet u današnjem smislu, nego su bili skup plemena, koja su s vremena na vrijeme dominirala jedni drugima. I Srbi su dobili naziv od Rimljana/Bizantinaca od riječi servus što znači rob sluga, jer su kao siromasi radili po čitavom Carstvu. LAngobardi su dobili naziv po dugim bradama koje su nosili(lang bard). Germani jer su njihova plemena koristila koplja u borbama s Rimljanima i po tome su dobili ime Germania - zemlja kopalja, Britanija se zove po Britonima, narodu koji je živio u Francuskoj, a kada su Rimljani osvojili Britaniju dali su ime narodima tamošnjim po Britonima jer su im bili vrlo slični, itd, itd...

Ako su Bosanci/Bošnjaci dobili ime po latinskoj riječi, to samo znači da su naseljavali dio koji je latiniziran i da su po tome Rimljani prepoznavali konkretnu regiju i tako u pismenom svijetu proširili naziv za narod(e) koji su naseljavali taj region. I dalje su se razna plemena zvala raznim imenima, bez obzira što je kolektivno ime bilo Bosna, dok zajednički identitet nije preovladao i razna plemena ujedinjena u jednu državu(Neretljani, Trabunjani, itd..)

Stoga, ne lupetaj.
Nazivi za Hrvate i Srbe su pra-slavenski. Latini su to samo zapisali i prilagodili svom izgovoru. To ti i dan danas činiš kad se radi o stranim imenima, to svi rade. A kako su Latini tada zajedno s Grcima bili jedini pismen narod, oni su bili jedini koji su sve to zapisivali. Zato vi sada svojom nedotupavom logikom smatrate da su Latini svim narodima dali ime. Jesu, al u qrcu. Latini su samo zapisali slavenske nazive onako kako im je njihov jezik to dozvoljavao. To da se riječ "Servi" poklapa sa latinskim glagolom "služiti" je čista slučajnost. U slučaju Hrvata takve slučajnosti čak nije ni bilo.

Hrvati su sami sebe tako zvali od pamtivijeka, još dok su bili nomadi, ko zna danas zašto? Latini su samo zapisali ovu riječ onako kako su je od Hrvata čuli, i kako su uopće mogli. Naročito teškoću je predstavljalo "HRV", ovo je na latinskom nemoguća kombinacija. Međutim, KR na početku ide i na latinskom, ali samo ako slijedi samoglasnik. Otuda Croati. Ova riječ je dobivena latiniziranjem (preteške) hrvatske riječi "Hrvati". Kužiš sad?

I Srbi sebe zovu Srbima od pamtivijeka, još od kad su naseljavali isti prostor kao današnji Lužički Srbi (i kada su oni i Lužički Srbi bili jedan te isti narod). Kad je jedan dio tog naroda migrirao na jug, susreli su se s Latinima. Latinski zapis riječi "Srbi" nije nimalo lakši od zapisa riječi "Hrvati". I ova riječ sadrži jednu nemoguću kombinaciju (SRB) koju su latini "ukrotili" dodajući E između S i R. To što Latini imaju nedoumice između upotrebe slova B i V, te nekad pišu Serbi a nekad Servi je odlika latinskog jezika, i nema nikakve veze sa srpskim. Na primjer, one rimske ruševine kod Gradiške su nekad zvali Serbinum, a nekad Servinum, kako kad. Nedoumice oko upotrebe glasova "B" i "V" je odlika svih jezika pod latinskim utjecajem, danas najviše u španjolskom.

Kako je to s Bošnjacima?

Čak i da uzmemo za istinu da su Latini svim narodima dali ime, Bošnjacima očito nisu, što bi bio dokaz da Bošnjaci nisu narod. Latini su dali ime jednoj reci i dolini te rijeke (Bossina). U toj dolini su u to vrijeme živjeli Iliri, po njima se provincija nazivala Illyricum. Nekakav narod koji se zove Bošnjaci Latini nisu poznavali, za razliku od Hrvata i Srba. Slavenski muslimani su to ime sami sebi uzeli 1993.

Kužiš sad?
Bošnjaci se nazivaju takvim 1000 godina a malih hrvačćića u bosni nema na mapi sve dok niste prešli u hrvate u 19 vijeku
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#342 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

respo wrote:
Liga Rojalista wrote:
Čovječe dragi jel ti možeš da skontaš da riječ narod evoluira i mjeja se tokom vremena.Zar je tolko teško pojmit da ono što su nekad bili bošnjani sad su bošnjaci.Tuđice ili ne nije bitno.Bitno je da su se ljudi počeli tako zvati u periodu od 500 godina i da su kao takvi bili afirimisani od strane ostalih naroda.Milion puta se bošnjaci spomoinju u periodu pred pad kraljevine Bosne do danas.Ljudi se tako nazivaju čovječe oni su to odabrali i to je tako.Ja ne znam koji vam je k.. više?

Šta hoćete od ovog Bosanca?:Šta da napravite narod neki novi?
:-)

jeste kulin ban da je ziv bio bi sigurno clan sda stranke kao pravi bosnjak :pusi2:
Respo neozbiljan si pravo da nisi tolko iztraumiran Islamom,tihićem,bošnjacima i samom bosnom sa tobom bi se mogla možda i voditi diskusija.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#343 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Goran_35 wrote:
Ja nemam pojma?

Vi pricate obicne lazi koje trebaju nekom vasem novom programu unistenja Bosne.vec vidjeno.Srpsko-Hrvatska kvazi -historija i propaganda.
Hajte Vi daje bar jedan dokaz za to sto tvrdite!

Ja svoje tvrdnje mogu dokazati odmah u nekoliko sekundi!

1)Kraljica Elizabeta Bosnjacka - dokaz da je Bosnjak postojao jos prije Osmanlija,dakle u doba srednjeg vijeka.Historijska neoboriva cinjenica koja obara u vodu sve vase lazne tvrdnje da je Bosnjak rijec turskog porijekla.

2) CISTA LOGIKA-ako je navodno "Bosnjak" tudjica,tudja rijec,kako je onda prisutna u toliko mnogo razlicitih europskih jezika?dakle ne samo poljaci,vec madjari,cesi,slovaci,nijemci,austrijanci,francuzi,spanci,italijani,turci,albanci itd svi sa tako razlicitim jezicima koriste rijec Bosnjak.

Vi u svojim lazima i historijskim falsifikatima ispadate smjesni.Vasa diskusija nema nikakvo historijsko uporiste niti dokaz niti za imalo pametnog insana ima imalo logike...
kraljica elizabeta bosanska ne bosnjacka
to sto ti prevodis kako se tebi svidja je druga prica
znas li koliko engleski jezik ima recimo francuskih rijeci?
i na osnovu toga sirom svijeta taj pojam nazivaju isto kao englezi
ocito ne znas
jer da znas ne bi uopste postavio tvrdnju broj 2 koja nema nikakve logike kad uzmes u obzir ovo o cemu ti pricam
naravno da ima logike kad ovo oko stranih rijeci nemas pojma

dokaza oko tebe koliko hoces samo sto neces da priznas
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#344 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

respo wrote:
Goran_35 wrote:
Ja nemam pojma?

Vi pricate obicne lazi koje trebaju nekom vasem novom programu unistenja Bosne.vec vidjeno.Srpsko-Hrvatska kvazi -historija i propaganda.
Hajte Vi daje bar jedan dokaz za to sto tvrdite!

Ja svoje tvrdnje mogu dokazati odmah u nekoliko sekundi!

1)Kraljica Elizabeta Bosnjacka - dokaz da je Bosnjak postojao jos prije Osmanlija,dakle u doba srednjeg vijeka.Historijska neoboriva cinjenica koja obara u vodu sve vase lazne tvrdnje da je Bosnjak rijec turskog porijekla.

2) CISTA LOGIKA-ako je navodno "Bosnjak" tudjica,tudja rijec,kako je onda prisutna u toliko mnogo razlicitih europskih jezika?dakle ne samo poljaci,vec madjari,cesi,slovaci,nijemci,austrijanci,francuzi,spanci,italijani,turci,albanci itd svi sa tako razlicitim jezicima koriste rijec Bosnjak.

Vi u svojim lazima i historijskim falsifikatima ispadate smjesni.Vasa diskusija nema nikakvo historijsko uporiste niti dokaz niti za imalo pametnog insana ima imalo logike...
kraljica elizabeta bosanska ne bosnjacka
to sto ti prevodis kako se tebi svidja je druga prica
znas li koliko engleski jezik ima recimo francuskih rijeci?
i na osnovu toga sirom svijeta taj pojam nazivaju isto kao englezi
ocito ne znas
jer da znas ne bi uopste postavio tvrdnju broj 2 koja nema nikakve logike kad uzmes u obzir ovo o cemu ti pricam
naravno da ima logike kad ovo oko stranih rijeci nemas pojma

dokaza oko tebe koliko hoces samo sto neces da priznas
Bošnjačka... poljaci nikada nisu culi za bosanac u srednjem vjeku.Sada su morali izmisliti novi naziv Bosniacy za bosance koje gle čuda liči opet više na bošnjak nego na bosanac.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#345 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
Haha pa normalno da ne piše jer jedno podrazumijeva drugo, automatski mu se mijenja i nacionalnost. Jesi li kad čuo za pojam naturalizacije, izvoli:

" Naturalization (or naturalisation) is the acquisition of citizenship and nationality by somebody who was not a citizen of that country (foreign). "

A ostali primjeri koje si naveo se ne mogu mjeriti sa državom, jer su u pitanju savezi, kraljevstva itd.
ajd provjeri fino ko i kako dobije naturalizaciju i na sta se ona odnosi

a ostali primjeri? ja koliko znam frnacuska i italija nisu savezi ni kraljevstva itd nego obe su republike
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#346 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tenishia wrote:
I opet jasan primjer iz njihovih državljanstava dokazuje suprotno, pravilo je jednostavano, ako nemaju državu samim tim ni naciju odnosno narod koji je čini, drugo je što oni sebe mogu smatrati narodom te žele otcjepljenje, ali naravno sve formalno.
sad si pored nacije i naroda poceo mjesati i drzavljanstvo
cestitam
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#347 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Mittaglefflrt wrote:
Nazivi za Hrvate i Srbe su pra-slavenski. Latini su to samo zapisali i prilagodili svom izgovoru. To ti i dan danas činiš kad se radi o stranim imenima, to svi rade. A kako su Latini tada zajedno s Grcima bili jedini pismen narod, oni su bili jedini koji su sve to zapisivali. Zato vi sada svojom nedotupavom logikom smatrate da su Latini svim narodima dali ime. Jesu, al u qrcu. Latini su samo zapisali slavenske nazive onako kako im je njihov jezik to dozvoljavao. To da se riječ "Servi" poklapa sa latinskim glagolom "služiti" je čista slučajnost. U slučaju Hrvata takve slučajnosti čak nije ni bilo.

Hrvati su sami sebe tako zvali od pamtivijeka, još dok su bili nomadi, ko zna danas zašto? Latini su samo zapisali ovu riječ onako kako su je od Hrvata čuli, i kako su uopće mogli. Naročito teškoću je predstavljalo "HRV", ovo je na latinskom nemoguća kombinacija. Međutim, KR na početku ide i na latinskom, ali samo ako slijedi samoglasnik. Otuda Croati. Ova riječ je dobivena latiniziranjem (preteške) hrvatske riječi "Hrvati". Kužiš sad?

I Srbi sebe zovu Srbima od pamtivijeka, još od kad su naseljavali isti prostor kao današnji Lužički Srbi (i kada su oni i Lužički Srbi bili jedan te isti narod). Kad je jedan dio tog naroda migrirao na jug, susreli su se s Latinima. Latinski zapis riječi "Srbi" nije nimalo lakši od zapisa riječi "Hrvati". I ova riječ sadrži jednu nemoguću kombinaciju (SRB) koju su latini "ukrotili" dodajući E između S i R. To što Latini imaju nedoumice između upotrebe slova B i V, te nekad pišu Serbi a nekad Servi je odlika latinskog jezika, i nema nikakve veze sa srpskim. Na primjer, one rimske ruševine kod Gradiške su nekad zvali Serbinum, a nekad Servinum, kako kad. Nedoumice oko upotrebe glasova "B" i "V" je odlika svih jezika pod latinskim utjecajem, danas najviše u španjolskom.

Kako je to s Bošnjacima?

Čak i da uzmemo za istinu da su Latini svim narodima dali ime, Bošnjacima očito nisu, što bi bio dokaz da Bošnjaci nisu narod. Latini su dali ime jednoj reci i dolini te rijeke (Bossina). U toj dolini su u to vrijeme živjeli Iliri, po njima se provincija nazivala Illyricum. Nekakav narod koji se zove Bošnjaci Latini nisu poznavali, za razliku od Hrvata i Srba. Slavenski muslimani su to ime sami sebi uzeli 1993.

Kužiš sad?
ma ja nazive hrvata i srba su prvi ispisali babilonci na svojim visecim vrtovima pa su ih ostali samo prilagodili
ma sta babilonci pecinski ljudi na onim crtezima prvo napisali hrvat i srbin pa tek onda one bikove i slicne zivotinje
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#348 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

slogabn wrote:
tenishia wrote:"Etničko/nacionalno izjašnjavanje", to su dvije iste stvari, isto ko što npr. paradajz i rajčica predstavljaju isto povrće, tebi očito nije. Etničnost je nastala od grčke riječi "ethnos", koja u prijevodu znači narod, a naciju čini narod, dok nacionalnost znači isto što i etničnost, pripadnika nacije tj. naroda koji ga čini.
Haj da ti ponovim po deseti put, a znas kome se ponavlja.

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Ti opet lupetaš i ne možeš da razlučiš fakt od formalnosti, neko ko je došao na teritoriju druge države postaje dio nacije odnosno naroda koji čini tu države, samim tim od tog momenta on samo formalno može navoditi ta je dio tog naroda, a fakt je da je postao član naroda države u koju je došao. Ponovi nekoliko puta možda i shvatiš.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#349 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

respo wrote:
Goran_35 wrote:
Ja nemam pojma?

Vi pricate obicne lazi koje trebaju nekom vasem novom programu unistenja Bosne.vec vidjeno.Srpsko-Hrvatska kvazi -historija i propaganda.
Hajte Vi daje bar jedan dokaz za to sto tvrdite!

Ja svoje tvrdnje mogu dokazati odmah u nekoliko sekundi!

1)Kraljica Elizabeta Bosnjacka - dokaz da je Bosnjak postojao jos prije Osmanlija,dakle u doba srednjeg vijeka.Historijska neoboriva cinjenica koja obara u vodu sve vase lazne tvrdnje da je Bosnjak rijec turskog porijekla.

2) CISTA LOGIKA-ako je navodno "Bosnjak" tudjica,tudja rijec,kako je onda prisutna u toliko mnogo razlicitih europskih jezika?dakle ne samo poljaci,vec madjari,cesi,slovaci,nijemci,austrijanci,francuzi,spanci,italijani,turci,albanci itd svi sa tako razlicitim jezicima koriste rijec Bosnjak.

Vi u svojim lazima i historijskim falsifikatima ispadate smjesni.Vasa diskusija nema nikakvo historijsko uporiste niti dokaz niti za imalo pametnog insana ima imalo logike...
kraljica elizabeta bosanska ne bosnjacka
to sto ti prevodis kako se tebi svidja je druga prica
znas li koliko engleski jezik ima recimo francuskih rijeci?
i na osnovu toga sirom svijeta taj pojam nazivaju isto kao englezi
ocito ne znas
jer da znas ne bi uopste postavio tvrdnju broj 2 koja nema nikakve logike kad uzmes u obzir ovo o cemu ti pricam
naravno da ima logike kad ovo oko stranih rijeci nemas pojma

dokaza oko tebe koliko hoces samo sto neces da priznas
a sta kazete za obilje historijskih dokumenata sa ovih prostora u kojim u svakom pise Bosnjak a ne bosanac?
ne govori li to dovoljno?
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#350 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

tenishia wrote:
slogabn wrote:
tenishia wrote:"Etničko/nacionalno izjašnjavanje", to su dvije iste stvari, isto ko što npr. paradajz i rajčica predstavljaju isto povrće, tebi očito nije. Etničnost je nastala od grčke riječi "ethnos", koja u prijevodu znači narod, a naciju čini narod, dok nacionalnost znači isto što i etničnost, pripadnika nacije tj. naroda koji ga čini.
Haj da ti ponovim po deseti put, a znas kome se ponavlja.

Jednu naciju cine svi narodi koji zive na jednom zajednickom prostoru.

Jednu etnicku skupinu odnosno narod cine zajednice ljudi koje imaju isto porjeklo, kulturu i obicaje.
Ti opet lupetaš i ne možeš da razlučiš fakt od formalnosti, neko ko je došao na teritoriju druge države postaje dio nacije odnosno naroda koji čini tu države, samim tim od tog momenta on samo formalno može navoditi ta je dio tog naroda, a fakt je da je postao član naroda države u koju je došao. Ponovi nekoliko puta možda i shvatiš.
Ne može navodit da je dio tog naroda ne lupaj više
Locked