Bošnjak-preciznija definicija

Locked
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#251 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Amerikanac se odnosi i na narod i na državu. Dokaz: Pitaj same Amerikance. A kojeg su oni porijekla, to je njima u drugom planu. Eto, pitaj Roberta De Nira da li je Amerikanac ili Talijan...Tamo je narod i nacija jedno te isto.

Naravno da čovjeku ne treba dozvola da se osjeća kao pripadnik određenog kolektiva ( naroda, nacije, države) ali jedno je osjećati se, a sasvim drugo živjeti to.

Već sam ranije dao primjer hipotetičke osobe koja se zove butros gali, rođen je u Banja Luci i tu živio cijeli život ali su njegovi preci došli iz Egipta. One želi da se osjeća kao Srbin, ali čim ga vide ( po tenu) i čuju njegovo ime, zar misliš da će ga drugi Srbi, Hrvati, Bošnjaci, ovi ili oni smatrati Srbinom? Jese on pravoslavne vjeroispovjseti, i osjeća se on Srbinom, ali zar stvarno misliš da on pripada eto tom etničkom korpusu koji sam uzeo kao primjer?

Dakle jedno je kako se ti osjećaš, a drugo je koliko ti stvarno u svakodnevnici pripadaš jednoj kulturi.

Occam
ulciscorr wrote:
dustaban wrote:Nije mi poznato da je iko postao Nijemac ili Amerikanac na osnovu takvog osjecaja!
Amerikanac se odnosi na drzavljanstvo, ne na narod.

Ne znam sto poredite te zapadnjacke nacije sa balkanskim narodima...

Bosnjak je svako onaj koji se tako osjeca... ne treba mu dozvola od nikog... narocito ne od iskompleksiranih komunjara.
Last edited by ocammog on 25/08/2013 02:02, edited 1 time in total.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#252 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

tenishia wrote:
Goran_35 wrote:Dakle "Bosnjak" nije "turska rijec" vec je postojala i prije osmanlija-pogledaj Elizabeta Bosnjacka,najmocnija kraljica Europe iz dinastije Kotromanjica.

Kraljica Elizabeta Bošnjačka- Kraljica Pojske ,Ugarske (Hrvatske)

Poljski: Elżbieta Bośniaczka
Madjarski: Kotromanić Erzsébet

Supružnik : Ludovik I, kralj Ugarske i Poljske

Djeca :
Marija, Kraljica Ugarske
Jadviga, Kraljica Poljske

Dinastija Kotromanić

Otac:
Stefan II Kotroman (Stjepan II Kotromanić) (Stephen II Kotroman King of Bosnia ( member of the House of Kotroman)

Majka :
Elizabeta Pjast poljska princeza
(Elizabeth of Kuyavia, a member of the House of Piast and grandniece of King Vladislaus I of Poland)


Ima citava tema

http://www.klix.ba/forum/kraljica-eliza ... 11592.html
Au pa ti nisi svjestan da si se sam diskreditovao.

Na Poljskom se naziva Elżbieta Bośniaczka. A Bośniaczka znači Bosanska, da se zvala Bošnjačka trebalo je pisati Boszniaczka, a ne Bośniaczka. Evo ti i gramatički dokaz - http://pl.wiktionary.org/wiki/Bo%C5%9Bniaczka

Detaljno o izvoru naziva Bošnjaka u ovom postu - http://www.klix.ba/forum/bosnjak-preciz ... l#p9005170

Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta!??Znaci i Poljaci i Cesi i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i Albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama?
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#253 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Totalno netačno. Moj se stari haver iz komšiluka fakat osjeća Bošnjakom, , al čim kaže ime, iako je rodjen ovdje, odma mu kažu "u vas Arapa mi se svidja ...."

Čak se i njegova punica zabrinula kad im se rodilo dijete da ne bude onako malo potamno na babu...

kako je on onda Bošnjak ako se osjeća Bošnjakom..
A znaš li zašto čovjek želi da se osjeća Bošnjakom?

Da bude dio većine, da se uklopi, da ga ne razlikuju....

i kako je onda svako ko se osjeća Bošnjakom Bošnjak?

Occam
addem wrote:Bosnjak je svako onaj ko se tako osjeca. I tu svaka prica staje. Bosnjaka ima od Amerike do Australije.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#254 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Goran_35 wrote:
tenishia wrote:
Goran_35 wrote:Dakle "Bosnjak" nije "turska rijec" vec je postojala i prije osmanlija-pogledaj Elizabeta Bosnjacka,najmocnija kraljica Europe iz dinastije Kotromanjica.

Kraljica Elizabeta Bošnjačka- Kraljica Pojske ,Ugarske (Hrvatske)

Poljski: Elżbieta Bośniaczka
Madjarski: Kotromanić Erzsébet

Supružnik : Ludovik I, kralj Ugarske i Poljske

Djeca :
Marija, Kraljica Ugarske
Jadviga, Kraljica Poljske

Dinastija Kotromanić

Otac:
Stefan II Kotroman (Stjepan II Kotromanić) (Stephen II Kotroman King of Bosnia ( member of the House of Kotroman)

Majka :
Elizabeta Pjast poljska princeza
(Elizabeth of Kuyavia, a member of the House of Piast and grandniece of King Vladislaus I of Poland)


Ima citava tema

http://www.klix.ba/forum/kraljica-eliza ... 11592.html
Au pa ti nisi svjestan da si se sam diskreditovao.

Na Poljskom se naziva Elżbieta Bośniaczka. A Bośniaczka znači Bosanska, da se zvala Bošnjačka trebalo je pisati Boszniaczka, a ne Bośniaczka. Evo ti i gramatički dokaz - http://pl.wiktionary.org/wiki/Bo%C5%9Bniaczka

Detaljno o izvoru naziva Bošnjaka u ovom postu - http://www.klix.ba/forum/bosnjak-preciz ... l#p9005170

Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta.Znaci i Poljaci i Cesei i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama
Čovječe, poljaci riječ Bośniak izgovaraju Bošnjak, a značenje prijevoda je Bosanac. Jel shvataš u kakvoj si zabludi? Također si se provalio i za riječ Bośniaczka koja u prijevodu znači Bosanska, a izgovara Bošnjačka na poljskom, to kako se izgovara nema apsolutno ikakve veze sa značenjem iste. Ne znam ja šta su ostali govorili o Turskim izvorima, govorim odakle je greškom preuzet i prvi put pomenut 1440. termin Bošnjaka u Poljskoj, to je strana riječ, a ne izvorna bosanska.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#255 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

Ne samo u Poljskoj vec Bosnjak je prisutan sirom Europe samo vama smeta uz kako rekoh neprekidne pokusaje gnusnih lazi i falsifikovanja historije uz tvrdnje da je navodno "Bosnjak" proizasao iz turskog jezika.Bosnjaci nekada bijahu svi cak i kada za vrijeme osmanlija dodjose i druge vjere ukljucujuci i pravoslavnu ...
No medjutim vi cete na sve moguce nacine pokusavati to da osporite sluzeci se historijskim falsifikatima i ove diskusije zaista mogu biti beskonacne,tako da vas ja napustam i ostavljam da i dalje blejite u svojoj zabludi.
Last edited by Goran_35 on 25/08/2013 01:16, edited 1 time in total.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#256 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

ocammog wrote:Totalno netačno. Moj se stari haver iz komšiluka fakat osjeća Bošnjakom, , al čim kaže ime, iako je rodjen ovdje, odma mu kažu "u vas Arapa mi se svidja ...."

Čak se i njegova punica zabrinula kad im se rodilo dijete da ne bude onako malo potamno na babu...

kako je on onda Bošnjak ako se osjeća Bošnjakom..
A znaš li zašto čovjek želi da se osjeća Bošnjakom?

Da bude dio većine, da se uklopi, da ga ne razlikuju....

i kako je onda svako ko se osjeća Bošnjakom Bošnjak?

Occam
addem wrote:Bosnjak je svako onaj ko se tako osjeca. I tu svaka prica staje. Bosnjaka ima od Amerike do Australije.
Ne može se osjećaj uzeti kao mjera ispravnosti. Može se neko ko je iz BiH u Njemačkoj osjećat Bosancem ili nekakvim Bošnjakom, ali naravno da to ne igra nikakvu ulogu u ispravnosti njegove pripadnosti koja je postala Njemačka po svim aspektima.
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#257 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Goran_35 wrote:Ne samo u Poljskoj vec Bosnjak je prisutan sirom Europe samo vama smeta uz kako rekoh neprekidne pokusaje gnusnih lazi i falsifikovanja historije uz tvrdnje da je navodno "Bosnjak" proizasao iz turskog jezika.Bosnjaci nekada bijahu svi cak i kada za vrijeme osmanlija dodjose i druge vjere ukljucujuci i pravoslavnu ...
No medjutim vi cete na sve moguce nacine pokusavati to da osporite sluzeci se historijskim falsifikatima i ove diskusije zaista mogu biti beskonacne,tako da vas ja napustam i ostavljam da i dalje blejite u svojoj zabludi.
Opet si se zagubio između razlike izgovora i značenja riječi. Poljaci riječ Bośniak samo izgovaraju "Bošnjak", dok u prijevodu znači Bosanac, a ne Bošnjak. Ista stvar je i za Elizabetu Bosansku - Elżbieta Bośniaczka, pa onda dalje još:

Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina
Bośniacy - Bosanci
Język bośniacki - bosanski jezik
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#258 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

tenishia wrote:
Goran_35 wrote:Ne samo u Poljskoj vec Bosnjak je prisutan sirom Europe samo vama smeta uz kako rekoh neprekidne pokusaje gnusnih lazi i falsifikovanja historije uz tvrdnje da je navodno "Bosnjak" proizasao iz turskog jezika.Bosnjaci nekada bijahu svi cak i kada za vrijeme osmanlija dodjose i druge vjere ukljucujuci i pravoslavnu ...
No medjutim vi cete na sve moguce nacine pokusavati to da osporite sluzeci se historijskim falsifikatima i ove diskusije zaista mogu biti beskonacne,tako da vas ja napustam i ostavljam da i dalje blejite u svojoj zabludi.
Opet si se zagubio između razlike izgovora i značenja riječi. Poljaci riječ Bośniak samo izgovaraju "Bošnjak", dok u prijevodu znači Bosanac, a ne Bošnjak. Ista stvar je i za Elizabetu Bosansku - Elżbieta Bośniaczka, pa onda dalje još:

Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina
Bośniacy - Bosanci
Język bośniacki - bosanski jezik
I kao sto rekoh ne samo Poljaci vec gotovo citava Europa ukljucujuci i domace auktohtono stanovnistvo Balkana koje je sebi vratilo svoje historijsko ime Bosnjak!! Dakle svi osim vas sto sasvim dovoljno govori o vama.

...a Hercegovina je madjarski naziv na madjarskom znaci princ/princeza u Bosni postaje poznat poslije upada ugarske inkvizicije
Mittaglefflrt
Posts: 14
Joined: 25/06/2011 10:10

#259 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Mittaglefflrt »

Goran_35 wrote:
Mittaglefflrt wrote:Sve vaše nedoumice oko imena naroda i jezika dolazi od toga što bošnjački / bosanski etnos ne postoji, a time ni jezik.

Kod normalnih (pravih) naroda, naziv naroda je donio sam narod, pa se prema tom nazivu naziva i jezik kojim taj narod govori. Ponekad su u opticaju dva naziva za isti narod (i posljedično dva naziva za isti jezik): jedan domaći i jedan strani. Na primjer, Albanci sami sebe zovu Šiptari, Finci - Suomi, dok Mađare izvan Mađarske zovu Ugri (Hungarians), a Hrvate - Kroati. Kod nekih naroda su stranci prihvatili domaći naziv: Englezi, Francuzi, Rusi ... čak i Srbi. Pravilo bez iznimke je da je domaći naziv uvijek prisutan, a ponekad i strani zato što su ga populizirali stranci. Narod bez domaćeg naziva kojim naziva samog sebe ne može biti narod, nego misaona kategorija. Kakav je to narod, a ne zna ni kako se zove?

Vi što se ovdje zovete Bošnjaci / Bosanci nemate domaći naziv za sebe same, no koristiti latinski (Bosna), a za Hercegovinu njemački. Naziv Bosna (Bossina) se odnosi na rijeku Bosnu i njenu dolinu i star je bar 2.500 godina. Naziv je latinski, potječe iz vremena kad niko od vaših predaka nije bio tu. I sad ste baš vi nekakvi Bosanci / Bošnjaci, a Srbi i Hrvati koji su živjeli u Bosni prije vas nisu.

Bošnjaci / Bosanci nisu narod jer nemaju vlastito ime za svoj ​​narod, a ovo je uvjet da bi bili narod. Kakav ste to narod a ne znate ni kako se zovete, nego morate u pomoć prizvati Latine i Nijemce? Jezik vam star koliko i država, a država koliko i narod. Evo ima već točno 20 godina od kad ste se samoproglasio. Ja imam traperice starije nego taj vaš narod.
1) Bosna nije "latinski" vec auktohtoni ilirski naziv,ime rijeke,drzave,naroda Bosnjaka,dok Srbija potice od latinskog "Servia" dakle tudjinski naziv,kao i Hrvatska.Ne postoji ni jedan geografski niti bilo koji drugi domaci pojam koji ima veze i sa Srbijom i sa Hrvatskom kao sto je to slucaj sa Bosnom ,Bosnjacima i bosanskim jezikom...

2) Hercegovina nije njemacki nego madjarski naziv i u Bosni je poznat od madjarske inkvizicije i nasilnog katolicenja

:bih:
"Servi" je latinski izgovor staroslovenske (srpski) riječi Srbi, zbog teškoće izgovora, a ne obrnuto, a ti dokaži da nije. Čak i da si u pravu, naziv Servi u Latina nije postojao dok nisu došli Srbi, što je nedovsmisleno naziv za taj narod. Ime etniciteta "Srbi" je staro više od tisuću godina, eno i Stefan Tvrtko sebe naziva kraljem Srba, Bosne i Primorja, a ne Bošnjaka (Bosanaca). Bošnjaštvo kao etnicitet je nastalo tek 1993 a time i jezik. Otuda ovolike nedoumice, ništa se ne uklapa.

To za ime Bosne ... nitko ne zna šta kako su Iliri što zvali, budući da su bili nepismeni i da nisu imali pismo, zajebi s tim autohtonim mitovima. Ali se zato vrlo dobro zna da su Latini rijeku Bosnu zvali Bossina. To je zapisano. Naziv su možda preuzeli od ilira, možda i nisu, ali od nekakvih Bošnjaka sigurno nisu.

Hercegovina je dobila ime po njemačkoj aristokratskoj tituli Herzog koju je tadašnji vladar Hercegovine Stjepan Vukšić Kosača uzeo za sebe (hercog Svetog Save). Kakvi su to mitovi s kojima raspolažaš, kakvi Mađari?

Suma summarum, Bošnjaci su etnicitet nazvali po jednom geografskom pojmu koji je postojao daleko prije njih. Ovo nije normalno u genezi naroda. Normalno je da je ime naroda starije od imena prostora na kom taj narod živi, a ne obrnuto.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#260 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Pa onda je zapravo ovo pitanje možda primarno i lingvističko...bar tako mi sad izgleda nakon ovih postova...


Ako je pravilno Bošnjaci umjesto Bosanci, onda govorimo o bošnjačkoj naciji, koju čine svi njeni građani (dakle i konstitutivni, i nekonstitutivni, i svi Ostali...) i meni je i to ok, samo što se to ne rješava ovako na forumu, nego se konsultuju iskusni i meritorni lingivsti i postavi im se sljedeće pitanje: " Da li je za stanovnika Bosne i Hercegovine pravilnije reći Bošnjak ili Bosanac" i eto rješenja.

Što se mene tiče, meni je svejedno, sve dok se u tom nazivu odražava pripadnost mojoj zemlji tj. Bosni i Hercegovini, a da li je pravilna izvedenica od riječi Bosna- Bošnjak ili Bosanac, meni je vjerujte svejedno....to je onda stvar dogovora, a znajući koliko mi imamo smisla za dogovor i kompromis, potrajaće to .....


Sad mi se čini da na ovim forumima neki i ne pjene toliko zbog svojih ubjeđenja i ove ili one nepravde, koliko zbog same njihove sklonosti da pjene....to je vrlo lako primjetiti...pjeni se i pametuje i na najbezazlenije teme, a kamoli na ove senzitivnije...i kako ćemo tek razmijeniti korisne, konkretne i pouzdane informacije jedni s drugima da dodjemo do neke objektivnije istine o bilo čemu?


Ja lično mogu razumjeti pjenjenje na ratne zločince koji su uništavali BiH i njene stanovnike (primarno Bošnjake) , i mogu razumjeti pjenjenje na sve one anti-Bosance i anti-Bošnjake, ali NIKAO, ama baš NIKAO ne kontam pjenjenje na Bosance, tj. ljude koji se osjećaju kao Bosanci?


Ne kontam po čemu su pojmovi Bosna/bosanski/Bosanac u antagonizmu sa pojmom Bošnjak/bošnjački/bošnjaštvo? Pa takvi antangonizme ne postoje danas ni prema onim stvarnim mrziocima BiH, a postoji između dvije skupine (pro-Bošnjaci i pro-Bosanci) koje imaju jedan te isti inters-opstojnost države Bosne i Hercegovine.

Možel mi iko živ objasnit tu nebulozu od antagonizma?

Ocamm

fakat smo malo...."fakat" ;)

Ocamm

Occam



Liga Rojalista wrote:
tenishia wrote:I opet gramatička fantastika. Kao što sam gore dokazao, Bošnjak je način na koji se izgovara Poljska riječ Bośniak, dao sam i zvučni zapis ( http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 9Bniak.ogg ), a ako uzmeš bilo koji Poljski rječnik, riječ Bośniak u prijevodu znači Bosanac - ( http://pl.wiktionary.org/wiki/Bo%C5%9Bniak ). Tako da je Bošnjak strana, a nikako bliska nit izvorna pojmu riječi Bosna, iz koje jedino može se izvesti riječ Bosanac, a izvor i prijevod riječi Bošnjak to i konačno dokazuje.

Da li je potrebno da citiram povelju Kulina bana iz 1189. - "Ja, ban bosanski Kulin" Nekih 250. godina ranije prije nego je prvi put pomenut termin Bošnjak 1440. i to u Poljskoj.
Poljsko bosniaci i bosnizacy je 100 puta blize pojmu bosnjak nego bosanac.To i budala vidi.Na kraju krajeva nije ni bitno sta poljaci kazu za sebe bitno je sta sam bosnjaci govore o sebi a govore da su bosnjaci /bosnjani nikad nisam nigdje procitao bosanac u nekoj povelji.
Ja u toj povelji vidim ban bosanski al opet ne vidim Bosanac....
Last edited by ocammog on 25/08/2013 16:42, edited 3 times in total.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#261 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Dobro smartass, evo ispravka, podrazumijeva se da sam htio reći da je stanovništvo Balkana ( sami tim i BiH) u srednjem vijeku prije dolaska Osmanlija bilo kršćansko.

Jel ti sad lakše :)

Ocamm


hercegovac_pravi wrote:
ocammog wrote:Narode,

imam par nedoumica u vezi preciznije definicije pojma Bošnjak, pa mi treba mala asistencij onih koji su baš upućeniji (NAPOMENA: Ovo nije trolanje niti provokacija nego fakat me zanima-ovo moram napomenut jer kod nas ima podosta paranoičnih..sorry)


Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.

Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....

Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi. Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?

Istu konfuziju imam i u vezi Muslimana iz Crne Gore. Da li se oni nazivaju Bošnjacima zato što su tamo došli iz Bosne ( i ako da, kada su tamo otišli i zašto), i ako ne, zašto onda? Mislim nema apsolutno ništa protiv da se ko zove kako hoće, nego me to fakat zanima....

i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)

Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...


pozdravljam

Occa
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Rodila vas majka..
P.S. Vi MOŽDA jeste ali mi sigurno nismo..
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#262 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Goran_35 wrote:
tenishia wrote:
Goran_35 wrote:Ne samo u Poljskoj vec Bosnjak je prisutan sirom Europe samo vama smeta uz kako rekoh neprekidne pokusaje gnusnih lazi i falsifikovanja historije uz tvrdnje da je navodno "Bosnjak" proizasao iz turskog jezika.Bosnjaci nekada bijahu svi cak i kada za vrijeme osmanlija dodjose i druge vjere ukljucujuci i pravoslavnu ...
No medjutim vi cete na sve moguce nacine pokusavati to da osporite sluzeci se historijskim falsifikatima i ove diskusije zaista mogu biti beskonacne,tako da vas ja napustam i ostavljam da i dalje blejite u svojoj zabludi.
Opet si se zagubio između razlike izgovora i značenja riječi. Poljaci riječ Bośniak samo izgovaraju "Bošnjak", dok u prijevodu znači Bosanac, a ne Bošnjak. Ista stvar je i za Elizabetu Bosansku - Elżbieta Bośniaczka, pa onda dalje još:

Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina
Bośniacy - Bosanci
Język bośniacki - bosanski jezik
I kao sto rekoh ne samo Poljaci vec gotovo citava Europa ukljucujuci i domace auktohtono stanovnistvo Balkana koje je sebi vratilo svoje historijsko ime Bosnjak!! Dakle svi osim vas sto sasvim dovoljno govori o vama.

...a Hercegovina je madjarski naziv na madjarskom znaci princ/princeza u Bosni postaje poznat poslije upada ugarske inkvizicije
Nevjerovatno, baš ideš glavom kroz zid sa negiranjem činjenice koju možeš svakog Poljaka pitati, čak ti je i dat primjer sa Poljskog. Bošnjak je strana riječ, prvi put pomenuta u Poljskoj 1440. u posjeti bosanske delegacije Tvrtka II poljskom kralju Varnenčiku, i to samo fonetski oblik od riječi Bośniak, značenje je Bosanac !!! To je isto ko da sa npr. engleskog uzmeš fonetski oblik od "Bosnian", koji glasi "Baznian" i negiraš prijevod značenja riječi - Bosanac namečući stranu i to fonetski oblik - "Baznian" umjesto toga, kakav cirkus...
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#263 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Altair_SA »

Goran_35 wrote:
Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta!??Znaci i Poljaci i Cesi i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i Albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama?
Ma kakvo crno osporavanje, pusti ih, samo su zabavni :). To oni samo u svojim glava mogu da osporavaju, ovo njihovo palamudjenje nece uticati ni na 0.00002% ljudi. Evo sad ce popis jos malo, zato su se i uspanicili :D. jedva cekam :D
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#264 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Altair_SA wrote:
Goran_35 wrote:
Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta!??Znaci i Poljaci i Cesi i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i Albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama?
Ma kakvo crno osporavanje, pusti ih, samo su zabavni :). To oni samo u svojim glava mogu da osporavaju, ovo njihovo palamudjenje nece uticati ni na 0.00002% ljudi. Evo sad ce popis jos malo, zato su se i uspanicili :D. jedva cekam :D
Nije zabavno gledati kako griješite i još ne želite jasnu činjenicu da prihvatite odakle potiče naziv Bošnjak, još se i radujete popisu koji će ljude koji nisu iz torova Bošnjaka, Srba i Hrvata da brutalno diskriminira, da napravi još veći raskol među narodom, entitetima itd., još više odalji BiH od ciljeva normalne, uređene, ravnopravne za svakog građanina. Nek vas je sram... ali uživajte dok još možete, jer je obaranje takvog uređenja već krenulo presudom Sejdić-Finci. :)
Last edited by tenishia on 25/08/2013 01:48, edited 2 times in total.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#265 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

tenishia wrote:


Nevjerovatno, baš ideš glavom kroz zid sa negiranjem činjenice koju možeš svakog Poljaka pitati, čak ti je i dat primjer sa Poljskog. Bošnjak je strana riječ, prvi put pomenuta u Poljskoj 1440. u posjeti bosanske delegacije Tvrtka II poljskom kralju Varnenčiku, i to samo fonetski oblik od riječi Bośniak, značenje je Bosanac !!! To je isto ko da sa npr. engleskog uzmeš fonetski oblik od "Bosnian", koji glasi "Baznian" i negiraš prijevod značenja riječi - Bosanac namečući stranu i to fonetski oblik - "Baznian" umjesto toga, kakav cirkus...
Mozda je za Vas "Bošnjak strana riječ" ali za mene nije,kao sto nije bila ni za moga djeda a ni za pradjeda.Otac jedno vrijeme nije mogao tako da se izjasni,kao ni ja,ali hvala Bogu obojica smo dozivili da nam je konacno vraceno nase slavno historijsko ime.

Gospodine ,ja vas donekle i razumijem,nismo svi porijeklom iz Bosne a i oni koji jesu su poprilicno duduci i nepismeni,od nepismenih predaka...

Puno pozdrava i sve najbolje...
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#266 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

tenishia wrote:
hercegovac_pravi wrote:
tenishia wrote:
Već sam to pomenuo, kao i što sama riječ kaže "dvojno", znači ni tada ne može mješati nacije, pa dođeš u BiH da se izjasniš kao Njemac i obratno, ne ide, zato i jeste dvojno.

Druga stvar je što si ti privržen nelogičnostima vlastitih ideologija, pa ti ove činjenice ne odgovaraju.
Pa ne pitam te to. Pitam te koje pravo i kako se izjašnjavaju ljudi koji imaju dvojno držvaljanstvo? Evo npr. skoro kompletna škutorija ima državljanstvo Hrvatske. Isto tako su državljani BiH...kako će se popisati a da imaju zakonsko pravo onako kako ga ti vidiš?

Ili npr dosta našeg svijeta ima Norveško (ili švedsko ..možda griješim) državljansvo a te države čini mi se dozvoljavaju dvojno državljanstvo.
Daklem, kako će se oni popisati i kojim pravom raspolažu?..
prema tvom viđenju prava-etnije-nacije-državljanstva...oni su šta specifično?

dakle,,de mi specifčno odgovori jednostavnim odgovorom tipa "oni su ........", ti dopuni ove tačke
I opet isto. Rekao sam da ako je neki zakon donesen ne mora ujedno značiti da je i ispravan, ono što je doneseno Dejotnom naravno da nije, počev od entiteta R.S. itd., pa tako i pravo da se strana nacija izjašnjava u drugoj državi i tako suzbija domaću, odnosno da se na popisu izjasne kao Hrvati ili Srbi kao i Bošnjaci te suzbija bosansko-hercegovačka nacija, te se još suzbija bosanski jezik uvođenjem srpskog i hrvatskog, uvođenjem stranih obilježja i zastava (šahovnica, srbijanska zastava itd.), himne nikada i nećemo imati, a da ne pričamo o retorici kojom se na osnovu svega toga žele otcjepiti i teritorijalnost države oteti. Znači svu tu nelogičnost pobija i posljedice koje su proizašle dokazuje, ovo što sam do sada pričao koliko je bitno znati šta je ispravno, a šta ne oko terminologija.

Pošto dosadilo opet objašnjavat evo ti odgovor od BHAS-a:

"Konkretno, u BHAS-u potcrtavaju da građani BiH koji žive u inozemstvu duže od 12 mjeseci neće biti uključeni u ukupni broj stanovnika u BiH, jer su po istom konceptu uključeni u ukupni broj stanovnika one države u kojoj žive, odnosno imaju uobičajeno mjesto stanovanja."
Fakat mi se ne da mlatiti praznu slamu u ove sitne sahate ali je zaista zabavno...

Kakav zakon kakvi bakrači..ovdje jedino ti prdiš o nekakvim fiktivnim zakonima koji veze sa mozgom nemaju (odnosno tvoje tumačenje istih tih zakona je jedan ogroman apsurd).
U svrhu ukazivanja tvog apsurda, ja sam te upitao sljedeće:
dakle,,de mi specifčno odgovori jednostavnim odgovorom tipa "oni su ........", ti dopuni ove tačke
DakleM? Šta je problem moj zakonodavatelju ?
Izvoli napiši šta su ljudi koji imaju dvojna državljanstva? Pošto je očigledno da nemaš pojma kakvu glupost lupaš i da na ovo banalno pitanje nisi u stanju dati odgovor, iskreno ću se iznenaditi ako ponudiš bilo kakvo objašenje.
Ali zato neću biti nimalo iznenađen ako nastaviš prditi o nacija=narod=država. Ipak si valja ubrat nadnicu :mrgreen:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#267 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

ocammog wrote:Dobro smartass, evo ispravka, podrazumijeva se da sam htio reći da je stanovništvo Balkana ( sami tim i BiH) u srednjem vijeku prije dolaska Osmanlija bilo kršćansko.

Jel ti sad lakše :)

Ocamm


hercegovac_pravi wrote:
ocammog wrote:Narode,

imam par nedoumica u vezi preciznije definicije pojma Bošnjak, pa mi treba mala asistencij onih koji su baš upućeniji (NAPOMENA: Ovo nije trolanje niti provokacija nego fakat me zanima-ovo moram napomenut jer kod nas ima podosta paranoičnih..sorry)


Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.

Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....

Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi. Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?

Istu konfuziju imam i u vezi Muslimana iz Crne Gore. Da li se oni nazivaju Bošnjacima zato što su tamo došli iz Bosne ( i ako da, kada su tamo otišli i zašto), i ako ne, zašto onda? Mislim nema apsolutno ništa protiv da se ko zove kako hoće, nego me to fakat zanima....

i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)

Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...


pozdravljam

Occa
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Rodila vas majka..
P.S. Vi MOŽDA jeste ali mi sigurno nismo..
Ma po čemu se podrazumjeva? Ko je to reko ? Dumo Perić ili Kačavenda?
User avatar
Altair_SA
Posts: 632
Joined: 09/06/2013 15:16

#268 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Altair_SA »

tenishia wrote:
Altair_SA wrote:
Goran_35 wrote:
Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta!??Znaci i Poljaci i Cesi i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i Albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama?
Ma kakvo crno osporavanje, pusti ih, samo su zabavni :). To oni samo u svojim glava mogu da osporavaju, ovo njihovo palamudjenje nece uticati ni na 0.00002% ljudi. Evo sad ce popis jos malo, zato su se i uspanicili :D. jedva cekam :D
Nije zabavno gledati kako griješite i još ne želite jasnu činjenicu da prihvatite odakle potiče naziv Bošnjak, još se i radujete popisu koji će ljude koji nisu iz torova Bošnjaka, Srba i Hrvata da brutalno diskriminira, da napravi još veći raskol među narodom, entitetima itd., još više odalji BiH od ciljeva normalne, uređene, ravnopravne za svakog građanina. Nek vas je sram... ali uživajte dok još možete, jer je obaranje takvog uređenja već krenulo presudom Sejdić-Finci. :)
Kme kme kme

Image

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#269 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by hercegovac_pravi »

Mittaglefflrt wrote:Sve vaše nedoumice oko imena naroda i jezika dolazi od toga što bošnjački / bosanski etnos ne postoji, a time ni jezik.

Kod normalnih (pravih) naroda, naziv naroda je donio sam narod, pa se prema tom nazivu naziva i jezik kojim taj narod govori. Ponekad su u opticaju dva naziva za isti narod (i posljedično dva naziva za isti jezik): jedan domaći i jedan strani. Na primjer, Albanci sami sebe zovu Šiptari, Finci - Suomi, dok Mađare izvan Mađarske zovu Ugri (Hungarians), a Hrvate - Kroati. Kod nekih naroda su stranci prihvatili domaći naziv: Englezi, Francuzi, Rusi ... čak i Srbi. Pravilo bez iznimke je da je domaći naziv uvijek prisutan, a ponekad i strani zato što su ga populizirali stranci. Narod bez domaćeg naziva kojim naziva samog sebe ne može biti narod, nego misaona kategorija. Kakav je to narod, a ne zna ni kako se zove?

Vi što se ovdje zovete Bošnjaci / Bosanci nemate domaći naziv za sebe same, no koristiti latinski (Bosna), a za Hercegovinu njemački. Naziv Bosna (Bossina) se odnosi na rijeku Bosnu i njenu dolinu i star je bar 2.500 godina. Naziv je latinski, potječe iz vremena kad niko od vaših predaka nije bio tu. I sad ste baš vi nekakvi Bosanci / Bošnjaci, a Srbi i Hrvati koji su živjeli u Bosni prije vas nisu.

Bošnjaci / Bosanci nisu narod jer nemaju vlastito ime za svoj ​​narod, a ovo je uvjet da bi bili narod. Kakav ste to narod a ne znate ni kako se zovete, nego morate u pomoć prizvati Latine i Nijemce? Jezik vam star koliko i država, a država koliko i narod. Evo ima već točno 20 godina od kad ste se samoproglasio. Ja imam traperice starije nego taj vaš narod.
Sve vaše nedoumice oko imena naroda i jezika dolazi od toga što hrvatsko/srpski etnos ne postoji, a time ni jezik.

Kod normalnih (pravih) naroda, naziv naroda je donio sam narod, pa se prema tom nazivu naziva i jezik kojim taj narod govori. Ponekad su u opticaju dva naziva za isti narod (i posljedično dva naziva za isti jezik): jedan domaći i jedan strani. Na primjer, Albanci sami sebe zovu Šiptari, Finci - Suomi, dok Mađare izvan Mađarske zovu Ugri (Hungarians), a Bošnjake - Bosanci. Kod nekih naroda su stranci prihvatili domaći naziv: Englezi, Francuzi, Rusi ... čak i Islanđani. Pravilo bez iznimke je da je domaći naziv uvijek prisutan, a ponekad i strani zato što su ga populizirali stranci. Narod bez domaćeg naziva kojim naziva samog sebe ne može biti narod, nego misaona kategorija. Kakav je to narod, a ne zna ni kako se zove?

Vi što se ovdje zovete Srbi / Hrvati nemate domaći naziv za sebe same, no koristiti latinski (kroat i serv), a za Hercegovinu njemački. Naziv Hrvatska (Croatia) se odnosi na region Zagroja i do pojavr NDH nije sa za njeg ni znalo. Naziv je latinski, potječe iz vremena kad niko od vaših predaka nije bio tu. I sad ste baš vi nekakvi kroati/servi, a Bošnjaci koji su živjeli u Bosni prije vas to nisu

Servi / Kroati nisu narod jer nemaju vlastito ime za svoj ​​narod, a ovo je uvjet da bi bili narod. Kakav ste to narod a ne znate ni kako se zovete, nego morate u pomoć prizvati Latine i Nijemce? Jezik vam star koliko i država, a država koliko i narod. Evo ima već točno 20 godina od kad ste se samoproglasio. Ja imam traperice starije nego taj vaš narod

:bih:
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#270 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Goran_35 wrote:
tenishia wrote:


Nevjerovatno, baš ideš glavom kroz zid sa negiranjem činjenice koju možeš svakog Poljaka pitati, čak ti je i dat primjer sa Poljskog. Bošnjak je strana riječ, prvi put pomenuta u Poljskoj 1440. u posjeti bosanske delegacije Tvrtka II poljskom kralju Varnenčiku, i to samo fonetski oblik od riječi Bośniak, značenje je Bosanac !!! To je isto ko da sa npr. engleskog uzmeš fonetski oblik od "Bosnian", koji glasi "Baznian" i negiraš prijevod značenja riječi - Bosanac namečući stranu i to fonetski oblik - "Baznian" umjesto toga, kakav cirkus...
Mozda je za Vas "Bošnjak strana riječ" ali za mene nije,kao sto nije bila ni za moga djeda a ni za pradjeda.Otac jedno vrijeme nije mogao tako da se izjasni,kao ni ja,ali hvala Bogu obojica smo dozivili da nam je konacno vraceno nase slavno historijsko ime.

Gospodine ,ja vas donekle i razumijem,nismo svi porijeklom iz Bosne a i oni koji jesu su poprilicno duduci i nepismeni,od nepismenih predaka...

Puno pozdrava i sve najbolje...
To šta je riječ Bošnjak za tebe ili za mene je nebitno, činjenično je da je to strana riječ, Poljska, i u prijevodu znači Bosanac.

Ne možeš ti i tvoji istomišljenici sa staništa jednog dokazano neutemeljenog tora zvanog Bošnjaci, imati i predstavljati više i bolje za BiH, kao mi koji smo sa staništa jednog naroda i nacije čitave BiH te protiv separatizma kroz torove. Ti sa svog ograničenog staništa činiš samo za svoju korist, tebe i tvog tora, nikako za korist BiH kao cjeline, jednako kao ostala dva tora također historijski neutemeljena, Srba i Hrvata, toraši čine samo za svoju korist.

Znači mi koji smo protiv toga, obuhvaćamo osim vas, i sve ostale građane koje ste besramno strpali u tor bez imena "Ostali". Znajte da to nećete tako ostati, te će svaki građanin ove države morati biti ravnopravan, a obaranje te diskriminacije i separatizma je počela presudom Sejdić-Finci, koji je jedan od uslova EU kojim težimo, oborit će se neutemeljena diskriminatorna terminologija torova te nazvati jedinim nazivom koji osigurava ravnopravnost i funkcionalnost, a to je Bosanac i Hercegovac, u građanskoj državi jednog naroda i nacije.

Puno pozdrava i tebi, te uživaj/te dok vam još ova diskriminacija to i omogućava. :bih:
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#271 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

hercegovac_pravi wrote:
tenishia wrote:
hercegovac_pravi wrote:
I opet isto. Rekao sam da ako je neki zakon donesen ne mora ujedno značiti da je i ispravan, ono što je doneseno Dejotnom naravno da nije, počev od entiteta R.S. itd., pa tako i pravo da se strana nacija izjašnjava u drugoj državi i tako suzbija domaću, odnosno da se na popisu izjasne kao Hrvati ili Srbi kao i Bošnjaci te suzbija bosansko-hercegovačka nacija, te se još suzbija bosanski jezik uvođenjem srpskog i hrvatskog, uvođenjem stranih obilježja i zastava (šahovnica, srbijanska zastava itd.), himne nikada i nećemo imati, a da ne pričamo o retorici kojom se na osnovu svega toga žele otcjepiti i teritorijalnost države oteti. Znači svu tu nelogičnost pobija i posljedice koje su proizašle dokazuje, ovo što sam do sada pričao koliko je bitno znati šta je ispravno, a šta ne oko terminologija.

Pošto dosadilo opet objašnjavat evo ti odgovor od BHAS-a:

"Konkretno, u BHAS-u potcrtavaju da građani BiH koji žive u inozemstvu duže od 12 mjeseci neće biti uključeni u ukupni broj stanovnika u BiH, jer su po istom konceptu uključeni u ukupni broj stanovnika one države u kojoj žive, odnosno imaju uobičajeno mjesto stanovanja."
Fakat mi se ne da mlatiti praznu slamu u ove sitne sahate ali je zaista zabavno...

Kakav zakon kakvi bakrači..ovdje jedino ti prdiš o nekakvim fiktivnim zakonima koji veze sa mozgom nemaju (odnosno tvoje tumačenje istih tih zakona je jedan ogroman apsurd).
U svrhu ukazivanja tvog apsurda, ja sam te upitao sljedeće:
dakle,,de mi specifčno odgovori jednostavnim odgovorom tipa "oni su ........", ti dopuni ove tačke
DakleM? Šta je problem moj zakonodavatelju ?
Izvoli napiši šta su ljudi koji imaju dvojna državljanstva? Pošto je očigledno da nemaš pojma kakvu glupost lupaš i da na ovo banalno pitanje nisi u stanju dati odgovor, iskreno ću se iznenaditi ako ponudiš bilo kakvo objašenje.
Ali zato neću biti nimalo iznenađen ako nastaviš prditi o nacija=narod=država. Ipak si valja ubrat nadnicu :mrgreen:
Dobio si sve odgovore i još uvijek tvoj ograničeni um ne zna ni šta više želi, osobe sa dvojnim državljanstvom su pripadnici one nacije i naroda za koju su odlučili da im bude primarna. Šta ti je sad nejasno?
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#272 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

hej "hercegovac pravi, " slušaj me sad dobro filistaru!

Ono šta sam mislio kad sam rekao da "smo "mi bili kršćani u srednjem vijeku se podrazumijeva po kontekstu, ali ako se i ne podrazumijeva, po tvom "stilu" komuniciranja se vidi koliko si ti sličan svom uzoru kačavendi. Moje pitanje je bilo sljedeće: Ako se pojam Bošnjak veže za teritorij Bosne, a Sandžak je bio dio te teritorije u srednjem vijeku ( prije dolaska Osmanlija, kada je stanovništvo Balkana bilo kršćansko), i to se onda uzima kao objašnjenje što se mulsimani Sandžaka danas zovu Bošnjaci, zašto onda danas na Sandžaku samo sandžaški muslimani nose naziv Bošnjaci, a ne i sandžački kršćani?

Dakle, ne vidim tu vezu između naziva naroda i teritorije , kao što u tom jednostavnom pitanju ne vidim nikavu vezu sa kačavendom i drugim sličnim tvojim uzorima, osim ako ne boluješ od paranoje.

A sad ako je neko podobro paranoičan pa u ovom i sličnim pitanjima vidi dumu perića i kačavendu onda bih poželio da mu Svevišnji bar jedan dan priredi recimo jedno moje "pretrčavanje" na relaciji Kobilja glava-Bistrik za vrijeme opsade mog grada ( Sarajeva), pa ga bar malo osvjesti....ili ako ništa, sekudu upristoji...

Evo da te još malo uvjerim u tvoju paranoju: Hoćeš li da ti opišem detalje opsade MOG i TVOG glavnog grada pa da vidiš koliko si ti po mentalnom sklopu i debljini kože bliže od kačavendi i onima koji su okružili moj grad i danonoćno u njemu uništavali stanovništvo?


Hoćeš li da ti opišem jedan dan preživljavanja opsade Sarajeva, pa da ti više ne padne na pamet da svoju kanalizaciju iz tih tvojih paranoičnih usta istresaš na mene ili bilo kojeg preživjelog stanovnika glavnog grada pod opsadom ili bilo kojeg drugog ko je na svojoj koži osjetio 120mm, 60mm, PAM, PAT i td itd.

Mojne meni živ bio te provincijalske priče i zakašnjelog instant-patriotizma!

Patriotizam se ogleda u ljubavi prema svojoj zemlji a ne u paranoji prema svemu što paranoiični percipira kao prijetnju...jer ne razumije niti jedan drugi riječnik i vokabular od onog svog ograničenog...

...pa ti da si osjetio agresiju na svojoj koži znalo bi se po načinu komuniciranja...

Neko ti malo obuzdaj paranoju pa nećeš u svakom ko ne koristi tvoj riječnik prepoznati kačavendu i slične, nego ćeš ih prepoznati tamo gdje stvarno jesu


Ocamm
Last edited by ocammog on 25/08/2013 16:48, edited 2 times in total.
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#273 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Goran_35 »

tenishia wrote:
Goran_35 wrote:
tenishia wrote:


Nevjerovatno, baš ideš glavom kroz zid sa negiranjem činjenice koju možeš svakog Poljaka pitati, čak ti je i dat primjer sa Poljskog. Bošnjak je strana riječ, prvi put pomenuta u Poljskoj 1440. u posjeti bosanske delegacije Tvrtka II poljskom kralju Varnenčiku, i to samo fonetski oblik od riječi Bośniak, značenje je Bosanac !!! To je isto ko da sa npr. engleskog uzmeš fonetski oblik od "Bosnian", koji glasi "Baznian" i negiraš prijevod značenja riječi - Bosanac namečući stranu i to fonetski oblik - "Baznian" umjesto toga, kakav cirkus...
Mozda je za Vas "Bošnjak strana riječ" ali za mene nije,kao sto nije bila ni za moga djeda a ni za pradjeda.Otac jedno vrijeme nije mogao tako da se izjasni,kao ni ja,ali hvala Bogu obojica smo dozivili da nam je konacno vraceno nase slavno historijsko ime.

Gospodine ,ja vas donekle i razumijem,nismo svi porijeklom iz Bosne a i oni koji jesu su poprilicno duduci i nepismeni,od nepismenih predaka...

Puno pozdrava i sve najbolje...
To šta je riječ Bošnjak za tebe ili za mene je nebitno, činjenično je da je to strana riječ, Poljska, i u prijevodu znači Bosanac.

Ne možeš ti i tvoji istomišljenici sa staništa jednog dokazano neutemeljenog tora zvanog Bošnjaci, imati i predstavljati više i bolje za BiH, kao mi koji smo sa staništa jednog naroda i nacije čitave BiH te protiv separatizma kroz torove. Ti sa svog ograničenog staništa činiš samo za svoju korist, tebe i tvog tora, nikako za korist BiH kao cjeline, jednako kao ostala dva tora također historijski neutemeljena, Srba i Hrvata, toraši čine samo za svoju korist.

Znači mi koji smo protiv toga, obuhvaćamo osim vas, i sve ostale građane koje ste besramno strpali u tor bez imena "Ostali". Znajte da to nećete tako ostati, te će svaki građanin ove države morati biti ravnopravan, a obaranje te diskriminacije i separatizma je počela presudom Sejdić-Finci, koji je jedan od uslova EU kojim težimo, oborit će se neutemeljena diskriminatorna terminologija torova te nazvati jedinim nazivom koji osigurava ravnopravnost i funkcionalnost, a to je Bosanac i Hercegovac, u građanskoj državi jednog naroda i nacije.

Puno pozdrava i tebi, te uživaj/te dok vam još ova diskriminacija to i omogućava. :bih:
Vi gospodine ocito nemate pojma sta je nacionalna a sta etnicka,odnosno narodna pripadnost.

Za gradjane BiH:
Nacionalnost :BiH
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc

Za gradjane Srbije:
Nacinalnost:Srbija
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,Makedonacetc


Za gradjane Hrvatske:
Nacinalnost:Hrvatska
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc



Za gradjane Slovenije:
Nacinalnost:Slovenija
Etnicka pripadnost /narodnost:Slovenac,Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc

Ko je kakve vjere ili je ateista,to je ovdje najmanje bitno.Svako moze mjenjati vjeru,biti ateista ili nesto trece,bas kao sto se i svako moze osjecati razlicitom narodnosti,a nacionalnost moze mjenjati promjenom drzavljanstva ili u slucaju dvojnog po zakonu o dvojnom drzavljanstvu-gradjanin si one drzave u kojoj vise vremena provedes godisnje,odnosno to ti je nacionalnust u slucaju ,recimo,eventualnog spora pred pravosudnim organima.

Vase nebuloze zaista nemaju nikakve veze sa zdravim razumom,a o "torovima" ne bih jer su upravo Bosnjaci najmanje krivi za to sto se neki autenticni Bosnjak,pravoslavne ili katolicke vjere poceo osjecati Srbinom odnosno Hrvatom u etnickom,odnosno narodnom smislu.

PS
za hercegovca:

hercegovina nije njemacka nego madjarska rijec.Na madjarskom znaci princ/princeza
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#274 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Izvni nisam upratio o kome govoriš pa bih te zamolio da mi objasniš kosu "oni" koji su se uspaničili?

Po tvom cinično podređivačkom riječniku imam utisak da govoriš o agresorima koji su za vrijeme agresije na BiH okruživali gradove i u njima ubijali civile i uništavali gradove?

Na osnovu tvog agresivnog zanosa imam osjećaj da govoriš o njima? Jel o njima govoriš?

Ocamm
Altair_SA wrote:
Goran_35 wrote:
Dakle i Poljaci kazu "Bosnjak" i bar pola Europe,samo vama to smeta!??Znaci i Poljaci i Cesi i Madjari i Slovaci i Njemci i Austrijanci i Francuzi i italijani i Spanci i Turci i Albanci itd i na kraju i sami Bosnjaci su sebi konacno vratili svoje historijsko ime a samo vama to smeta uz neprestane pokusaje falsifikovanja historije pokusavajuci da nametnete da to ime vuce korjene iz turskog sto je apsolutna laz i takva glupost cija istinitost se moze oboriti u par sekundi !!? Ne govori li to dovoljno o vama?
Ma kakvo crno osporavanje, pusti ih, samo su zabavni :). To oni samo u svojim glava mogu da osporavaju, ovo njihovo palamudjenje nece uticati ni na 0.00002% ljudi. Evo sad ce popis jos malo, zato su se i uspanicili :D. jedva cekam :D
tenishia
Posts: 97
Joined: 18/04/2013 23:06

#275 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tenishia »

Goran_35 wrote:
tenishia wrote:
Goran_35 wrote:
Mozda je za Vas "Bošnjak strana riječ" ali za mene nije,kao sto nije bila ni za moga djeda a ni za pradjeda.Otac jedno vrijeme nije mogao tako da se izjasni,kao ni ja,ali hvala Bogu obojica smo dozivili da nam je konacno vraceno nase slavno historijsko ime.

Gospodine ,ja vas donekle i razumijem,nismo svi porijeklom iz Bosne a i oni koji jesu su poprilicno duduci i nepismeni,od nepismenih predaka...

Puno pozdrava i sve najbolje...
To šta je riječ Bošnjak za tebe ili za mene je nebitno, činjenično je da je to strana riječ, Poljska, i u prijevodu znači Bosanac.

Ne možeš ti i tvoji istomišljenici sa staništa jednog dokazano neutemeljenog tora zvanog Bošnjaci, imati i predstavljati više i bolje za BiH, kao mi koji smo sa staništa jednog naroda i nacije čitave BiH te protiv separatizma kroz torove. Ti sa svog ograničenog staništa činiš samo za svoju korist, tebe i tvog tora, nikako za korist BiH kao cjeline, jednako kao ostala dva tora također historijski neutemeljena, Srba i Hrvata, toraši čine samo za svoju korist.

Znači mi koji smo protiv toga, obuhvaćamo osim vas, i sve ostale građane koje ste besramno strpali u tor bez imena "Ostali". Znajte da to nećete tako ostati, te će svaki građanin ove države morati biti ravnopravan, a obaranje te diskriminacije i separatizma je počela presudom Sejdić-Finci, koji je jedan od uslova EU kojim težimo, oborit će se neutemeljena diskriminatorna terminologija torova te nazvati jedinim nazivom koji osigurava ravnopravnost i funkcionalnost, a to je Bosanac i Hercegovac, u građanskoj državi jednog naroda i nacije.

Puno pozdrava i tebi, te uživaj/te dok vam još ova diskriminacija to i omogućava. :bih:
Vi gospodine ocito nemate pojma sta je nacionalna a sta etnicka,odnosno narodna pripadnost.

Za gradjane BiH:
Nacionalnost :BiH
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc

Za gradjane Srbije:
Nacinalnost:Srbija
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,Makedonacetc


Za gradjane Hrvatske:
Nacinalnost:Hrvatska
Etnicka pripadnost /narodnost:Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc



Za gradjane Slovenije:
Nacinalnost:Slovenija
Etnicka pripadnost /narodnost:Slovenac,Bosnjak,Srbin,Hrvat,Italijan,Madjar,Slovak,etc

Ko je kakve vjere ili je ateista,to je ovdje najmanje bitno.Svako moze mjenjati vjeru,biti ateista ili nesto trece,bas kao sto se i svako moze osjecati razlicitom narodnosti,a nacionalnost moze mjenjati promjenom drzavljanstva ili u slucaju dvojnog po zakonu o dvojnom drzavljanstvu-gradjanin si one drzave u kojoj vise vremena provedes godisnje,odnosno to ti je nacionalnust u slucaju ,recimo,eventualnog spora pred pravosudnim organima.

Vase nebuloze zaista nemaju nikakve veze sa zdravim razumom,a o "torovima" ne bih jer su upravo Bosnjaci najmanje krivi za to sto se neki autenticni Bosnjak,pravoslavne ili katolicke vjere poceo osjecati Srbinom odnosno Hrvatom u etnickom,odnosno narodnom smislu.

PS
za hercegovca:

hercegovina nije njemacka nego madjarska rijec.Na madjarskom znaci princ/princeza
Počev od tvoje provale Elizabete Bošnjačke... pardon Bosanske, te termina Bošnjaka koji na Poljskom znači Bosanac, i dalje nastavljaš sa lupetanjem o razlici nacionalne i etničke pripadnosti, te tim primjerima punim nebuloza...

Izvoli listić popisa - http://www.bhas.ba/popis2011/P1_bh.pdf - na kojem pod 24. piše "Etničko/nacionalno izjašnjavanje", to su dvije iste stvari, isto ko što npr. paradajz i rajčica predstavljaju isto povrće, tebi očito nije. Etničnost je nastala od grčke riječi "ethnos", koja u prijevodu znači narod, a naciju čini narod, dok nacionalnost znači isto što i etničnost, pripadnika nacije tj. naroda koji ga čini.

Kada neko postane državljanin Njemačke, a iz BiH je, on automatski postaje Njemac po nacionalnosti, a prijašnja nacionalnost mu se briše, sve ćeš od tog trenutka morati vezati za Njemačku, od nacionalnosti, zastave, himne, jezika itd.

Dodati i presudu Sejdić-Finci koja ovo dodatno dokazuje i predstavlja, kao što rekoh početak kraja nebuloza koje postoje oko izjašnjavanja.
Locked