Bošnjak-preciznija definicija

Locked
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#176 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

forel wrote:

U Bosni zive drugi narodi, ali to je posljedica ugovora Cvetkovic - Maček, u kome je Bosna podijeljenja izmedju Srbije i Hrvatske.I tada dolazi do imigracije Srba i Hrvata iz unutrasnjosti tih drzava u novodobijene teritorije.Zbog toga se ne moze reci da u BiH ne zive Srbi i Hrvati, jer oni su emigracijskom politikom doseljavani na podrucja BiH.A Bosnjaci jesu nacionalna manjina u Turskoj jer zaista to i jesu, imas koliko hoces prezimena po Istambulu ljudi koji potvrdjeno vuku korijene iz Bosne, a to je najlahkse povezati sa prezimenom.Cak mnogi od njih su uspijeli da se ne asimiliraju u Tursko drustvo pa su uspijeli da zadrze svoj jezik i kulturu koju su stekli u svojoj maticnoj drzavi.Vazno je napomenuti i to da Turska kultura i Bosanska kultura se znacajno razlikuje iako mnogi povezuju Bosansku i Tursku kulturu.
normalno da zive
al ako procitas opet sta sam napisao vidjet ces da sam pomenuo da po njemu ne zive drugi jer tako zakljucuje za tursku
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#177 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Basvod wrote:
slogabn wrote:
Liga Rojalista wrote:
Jel se ti praviš lud?Bosanski je regionalna odrednica za zemlju bosnu.NAĐI MI BOSANAC!!!!

Nađi mi ako mi bosanci,ja bosanac,itd kao što ima ja bošnjanin,ako bošnjaci vide da neće u boj sami itd itd.

Ili nađi BOSANAC ili se ne javljaj više
Pa sto seres, covjek ti fino citira Kulina - "Ja, ban bosanski Kulin" i ti zelis nesto vise. Pa pobogu dokle vise? Osjecaj se Bosnjakom niko ti ne brani, ali Bosnjak samo moze biti narod koji je nazalost u jednoj vjeri. Nacija je BOSANSKA. Kakva regionalna odrednica? Pa nije Bosna dio Srbije i jedna od njenih regija, ili dio Hrvatske pa dio jedne od Hrvatskih regija. BOSNA JE DRZAVA a HERCEGOVINA REGIJA. Shvatite to jednom za sva vremena!
Shvataju svi sta ti hoces da kazes, samo sto to nije stvarnost. To je tvoja zelja.
U stvarnosti drzava se zove Bosna i Hercegovina a nacije su Srbin, Hrvat i Bosnjak.
Bosanac nije nacija, Bosanac je ostali.
To je vec rijeseno i sve je jasno pred popis.
A gdje to pise u USTAVU BiH da je BiH drzava TRI NACIJE?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#178 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Great Cornholio »

Krushna mrva wrote:
Great Cornholio wrote:
respo wrote: puna bosna bosanaca a ti pitas ima li ih :-)
Bosanci su uglavnom ateisti, jer nisu muslimani da se mogu izjašnjavati kao bošnjaci, nisu katolici da se mogu izjašnjavati kao hrvati, i nisu pravoslavci da se mogu izjašnjavati kao srbi.

Zajedničko za sve nabrojane kategorije je da govore istim jezikom ( koji doduše različito zovu, ali je nauka utvrdila da je to isti jezik), ali se vrlo malo "razumiju".
To sto je neko (glup) smislio da treba uvesti te "nacije" ne znaci da to treba prihvatiti
Bas jedan jedinstveni jezik to dobro potvrdjuje
To je realnost, može čovjek nešto ne prihvatati( srcem ili umom, ili i srecem i umom), ali smo prisiljeni da to poštujemo, mislim na nas kojima je bitno samo državljasntvo neke države da bi tu državu cijenili u trudili se da bude što bolja, u svakom pogledu.
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#179 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Zaboravih da dodam da Bosanci nisu OSTALI vec su po automatizmu pojmanja NACIJE - ZAJEDNICKA NACIJA BOSANSKOHERCEGOVACKIH KONSTITUTIVNIH NARODA i OSTALIH NARODA KOJI ZIVE U BiH.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#180 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

Ako se na popisu izjasni najveći broj Bošnjaka nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao... a forumaše tipa respo, tnnt i zombia možda u nestanak. Oni se ne mogu obraniti ako ovdje bude rahat..."
Dr. Dabić
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#181 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Krushna mrva wrote: Problem je osnovni sto vi koji se utrkujete da objasnjavate pojmove, iste ne razumijete sami.
Slavensko stanovnistvo u BiH je JEDAN etnicitet i JEDAN narod. Ako govorimo o tome da je svako ono sto kaze da jeste i to je u redu, ali ovo nije Sirija gdje imas potpuno razlicite etnbicke pripadnosti, porijekla, kao i jezike.
problem je sto vi te pojmove ne razumijete pa ja i ostali koji objasnjavamo pravilno a to je cini mi se samo slogabn
moramo uzimati mnoge primjere da bi vam priblizili znacenje

slavensko stanovnistvo ne znaci jedan narod u tome je bit
slavensko stanovnistvo u bih su i bugari al priznat ces sam da nisu isti narod kao i ostalli ovdje u bih
ne mjesaj sada u to i slavensku pripadnost
jer ces tu naci da se i oni dijele na juzne zapadne i istocne slavene al da ne idemo dalje s tim

pa ovdje i imas razlicite etnicke pripadnosti i porijekla a cak i jezike
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#182 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

tnnt wrote:
respo wrote: pa u biti on je ovdje tacno rekao da vecina onih koji se izjasnjavaju hrvatima i srbima to nisu nego su bosanci katolicke odnosno pravoslavne vjere
a rijetki su pripadnici hrvatske ili srpske nacije (napominjem nacije a ne naroda)
nema u BiH nacije, nacija je jedno tijelo, osječaj zajedništva (kao u Americi)
a takvo nešto u BiH ne postoji , nego samo narodi 8-)
u svakoj drzavi imas naciju
tako je imas i ovdje
samo sto je negdje izrazena kao u americi a negdje nije kao u bih
al dobro je da bar ne mijesas pojmove naroda i nacije mada mi se ucinilo ili cak i jesi mjesao u prijasnjim postovima
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#183 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by dustaban »

Hocel' to ?
Mislim, ima l' tog odgovora?!
:mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#184 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Great Cornholio »

slogabn wrote:Zaboravih da dodam da Bosanci nisu OSTALI vec su po automatizmu pojmanja NACIJE - ZAJEDNICKA NACIJA BOSANSKOHERCEGOVACKIH KONSTITUTIVNIH NARODA i OSTALIH NARODA KOJI ZIVE U BiH.
Na sljedećem popisu će biti, znači iako se ja ne izjašnjavam kao Bosanac, bićemo u istoj grupi, pa eto neka nas bude što više, jer nepravda je da su samo bošnjaci, srbi i hrvati ravnopravni u Bosni i Hercegovini, i da su oni ti koji "kroje kapu" Ostalim.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#185 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Basvod wrote:
Shvataju svi sta ti hoces da kazes, samo sto to nije stvarnost. To je tvoja zelja.
U stvarnosti drzava se zove Bosna i Hercegovina a nacije su Srbin, Hrvat i Bosnjak.
Bosanac nije nacija, Bosanac je ostali.
To je vec rijeseno i sve je jasno pred popis.
ovo sto on govori je cinjenica i stvarnost
samo sto drugi nece da prihvate to
sto ne znanjem ili ne htijenjem zbog ovih ili onih razloga
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#186 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Paranoid wrote:Ako se na popisu izjasni najveći broj Bošnjaka nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao... a forumaše tipa respo, tnnt i zombia možda u nestanak. Oni se ne mogu obraniti ako ovdje bude rahat..."
Dr. Dabić
Ma popisi se kao Bosnjak niko ti ne brani, ali mi nemoj umanjivati moje pravo kad kazem da JA nemam potrebe da se izjasnjavam kao jedan od bh. naroda, jer sam ja za razliku od VAS prihvatio SVOJ NACIONALNI IDENTITET.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#187 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

Great Cornholio wrote:
respo wrote: puna bosna bosanaca a ti pitas ima li ih :-)
Bosanci su uglavnom ateisti, jer nisu muslimani da se mogu izjašnjavati kao bošnjaci, nisu katolici da se mogu izjašnjavati kao hrvati, i nisu pravoslavci da se mogu izjašnjavati kao srbi.

Zajedničko za sve nabrojane kategorije je da govore istim jezikom ( koji doduše različito zovu, ali je nauka utvrdila da je to isti jezik), ali se vrlo malo "razumiju".
u biti jeste tako jer ovi drugi nece iz nekih razloga (uglavnom politickih i ideoloskih) da prihvate cinjenice i stvarno stanje
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#188 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by tnnt »

Paranoid wrote:Ako se na popisu izjasni najveći broj Bošnjaka nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao... a forumaše tipa respo, tnnt i zombia možda u nestanak. Oni se ne mogu obraniti ako ovdje bude rahat..."
Dr. Dabić
rahat dal to znači rat?
ovaj novo bosanski-turski me zbunjuje :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#189 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Great Cornholio »

dustaban wrote:Hocel' to ?
Mislim, ima l' tog odgovora?!
:mrgreen:
Ma efendija reis Kavazović je, u bajramskoj čestitci dao preciznu definiciju Bošnjaka, ne možemo mi bit' precizniji od onog ko im je duhovni vođa :)
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#190 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

tnnt wrote:
Paranoid wrote:Ako se na popisu izjasni najveći broj Bošnjaka nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao... a forumaše tipa respo, tnnt i zombia možda u nestanak. Oni se ne mogu obraniti ako ovdje bude rahat..."
Dr. Dabić
rahat dal to znači rat?
ovaj novo bosanski-turski me zbunjuje :D
ma joook...rahat - rahatluk - eng. Sultans Delight
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#191 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by respo »

jon_jovi wrote:
respo wrote:
jon_jovi wrote:Bošnjaci su muslimansko stanovništvo BiH, muslimansko stanovništvo teritorije koja je kroz povijest imala naziv Novopazarski Sandžak i muslimansko stanovništvo Podgorice, Bara i Ulcinja koje govori Bosanskim jezikom. Bošnjaci su također svi koji su ponikli iz ove navedene mase ali koji ne žive na ovim teritorijama nego su se preselili negdje drugo bilo da je to u susjedne zemlje ili neke udaljenije ili pak one najudaljenije. Svi koji su usvojili ateizam ili Islam zamjenili drugom religijom a potekli su iz navedene mase jesu idalje Bošnjaci.
ovo gore vrijedi od 93-e osim ovog zadnjeg dijela o vjerama i ateizmu
Bošnjaci govore Bosanski jezik. Bošnjaci imaju i drugi naziv - Bosanci. Bošnjaci i Bosanci odnosno Hercegovci jesu jedno te isto. Sinonimi. Dva naziva za jedno te isto. Šta je kome draže neka si to i uzme ali to jedno te isto
sa ovim dijelom se slazem al to vise nije isto od 93-e godine
Zašto misliš?
zato jer je 93-e na bosnjackom kongresu odredjeno da rijec tj naziv bosnjak mijenja dotadasnji naziv musliman sa veliko M
sto automatski znaci da su od tada pripadnici bosnjastva ujedno i muslimani jer u u jugoslaviji muslimani sa veliko M bili pripadnici islamske vjere bez obzira u kojem dijelu drzave bili od slovenije do makedonije i nije oznacavalo pripadnost ni jednom narodu regiji ili bilo cemu sto se veze za tu tematiku nego iskljucivo kao sto rekoh za vjeru
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#192 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Great Cornholio »

Paranoid wrote:
tnnt wrote:
Paranoid wrote:Ako se na popisu izjasni najveći broj Bošnjaka nemojte misliti da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao... a forumaše tipa respo, tnnt i zombia možda u nestanak. Oni se ne mogu obraniti ako ovdje bude rahat..."
Dr. Dabić
rahat dal to znači rat?
ovaj novo bosanski-turski me zbunjuje :D
ma joook...rahat - rahatluk - eng. Sultans Delight
Izvini, da te pitam, je l' ti ova muzička numera bila inspiracija za nick ? :)

User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#193 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Great Cornholio wrote:
slogabn wrote:Zaboravih da dodam da Bosanci nisu OSTALI vec su po automatizmu pojmanja NACIJE - ZAJEDNICKA NACIJA BOSANSKOHERCEGOVACKIH KONSTITUTIVNIH NARODA i OSTALIH NARODA KOJI ZIVE U BiH.
Na sljedećem popisu će biti, znači iako se ja ne izjašnjavam kao Bosanac, bićemo u istoj grupi, pa eto neka nas bude što više, jer nepravda je da su samo bošnjaci, srbi i hrvati ravnopravni u Bosni i Hercegovini, i da su oni ti koji "kroje kapu" Ostalim.
Nazalost, ali protiv toga se treba boriti. Popis ce pokazati da je BOSNJAKA MNOGO, MNOGO MANJE nego sto se manipulise u javnosti. Na popisu 91 sam se izjasnio kao BOSANAC koji govori BOSANSKIM JEZIKOM. Nego problem je podvala u pitanju pod br. 24 u kojem stoji ETNICKA PRIPADNOST/NACIJA umjesto ETNICKA PRIPADNOST/NARODNOST. E to ako im prodje onda to ove narode pretvara u NACIJE sto oni po dosadasnjim ustavima BiH nisu, a to im daje jos vise prava na odcjepljenje i podjelu BiH.
Last edited by slogabn on 24/08/2013 21:41, edited 1 time in total.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#194 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

slogabn wrote: A gdje to pise u USTAVU BiH da je BiH drzava TRI NACIJE?
Drzava pored Ustava ima i Zakone. U drzavnom Zakonu o popisu je jedva nekako rijeseno pitanje nacija u BiH. Dakle to je zavrsena prica i nema je svrhe vise potezati. Nema sanse da ce se bilo sta dugi niz godina mjenjati po tom pitanju. Popisivaci ce te sutra pitati kojoj naciji pripadas: bosnjackoj, srpskoj ili hrvatskoj… ili ces navesti nesto drugo u kategoriji: ostali.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#195 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

Great Cornholio wrote:
Izvini, da te pitam, je l' ti ova muzička numera bila inspiracija za nick ? :)

:thumbup: naravno
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#196 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

Basvod wrote:
slogabn wrote: A gdje to pise u USTAVU BiH da je BiH drzava TRI NACIJE?
Drzava pored Ustava ima i Zakone. U drzavnom Zakonu o popisu je jedva nekako rijeseno pitanje nacija u BiH. Dakle to je zavrsena prica i nema je svrhe vise potezati. Nema sanse da ce se bilo sta dugi niz godina mjenjati po tom pitanju. Popisivaci ce te sutra pitati kojoj naciji pripadas: bosnjackoj, srpskoj ili hrvatskoj… ili ces navesti nesto drugo u kategoriji: ostali.
Varas se. Nije jos nista zavrseno. To je povod za radikalne promjene, a ako to prodje, neko ce zbog toga zaplakati.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#197 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Basvod »

slogabn wrote:
Great Cornholio wrote:
slogabn wrote:Zaboravih da dodam da Bosanci nisu OSTALI vec su po automatizmu pojmanja NACIJE - ZAJEDNICKA NACIJA BOSANSKOHERCEGOVACKIH KONSTITUTIVNIH NARODA i OSTALIH NARODA KOJI ZIVE U BiH.
Na sljedećem popisu će biti, znači iako se ja ne izjašnjavam kao Bosanac, bićemo u istoj grupi, pa eto neka nas bude što više, jer nepravda je da su samo bošnjaci, srbi i hrvati ravnopravni u Bosni i Hercegovini, i da su oni ti koji "kroje kapu" Ostalim.
Nazalost, ali protiv toga se treba boriti. Popis ce pokazati da je BOSNJAKA MNOGO, MNOGO MANJE nego sto se manipulise u javnosti. Na popisu 91 sam se izjasnio kao BOSANAC koji govori BOSANSKIM JEZIKOM. Nego problem je podvala u pitanju pod br. 24 u kojem stoji ETNICKA PRIPADNOST/NACIJA umjesto ETNICKA PRIPADNOST/NARODNOST. E to ako im prodje onda to ove narode pretvara u NACIJE sto oni po dosadasnjim ustavima BiH nisu, a to im daje jos vise prava na odcjepljenje i podjelu BiH.
Pa proslo je vec.
Zakon usvojen prosle godine a popis ti je za dva mjeseca.
Kasno si se sjetio i "nacionalno osvjestio".
User avatar
slogabn
Posts: 209
Joined: 16/07/2013 05:57
Location: Psalm 137:9 Blessed is the one who grabs your little children and smashes them against a rock.
Contact:

#198 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by slogabn »

U ustavu stoji da su Srbi, Hrvati i Bosnjaci NAROD. Pitanje 24 zadire u USTAV BiH i kao takvo se treba mjenjati.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#199 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Great Cornholio »

Paranoid wrote:
Great Cornholio wrote:
Izvini, da te pitam, je l' ti ova muzička numera bila inspiracija za nick ? :)

:thumbup: naravno
Pa trebaće ti onda ovj iz naziva ove numere da na sljedećem popisu Ostalih ne bude toliko da će postati četvrti faktor koji će se pored, bošnjaka, srba i hrvata, pitati o stvarima koje se tiču budućnosti BiH , jer nije Bosna i Hercegovina "vlasništvo" isključivo srba, hrvata i bošnjaka :)

User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#200 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »



Nemoj zajebavat...ima i ova verzija :lol:
Locked