Bošnjak-preciznija definicija

Locked
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#1 Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Narode,

imam par nedoumica u vezi preciznije definicije pojma Bošnjak, pa mi treba mala asistencij onih koji su baš upućeniji (NAPOMENA: Ovo nije trolanje niti provokacija nego fakat me zanima-ovo moram napomenut jer kod nas ima podosta paranoičnih..sorry)


Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.

Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....

Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi. Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?

Istu konfuziju imam i u vezi Muslimana iz Crne Gore. Da li se oni nazivaju Bošnjacima zato što su tamo došli iz Bosne ( i ako da, kada su tamo otišli i zašto), i ako ne, zašto onda? Mislim nema apsolutno ništa protiv da se ko zove kako hoće, nego me to fakat zanima....

i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)

Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...


pozdravljam

Occa
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#2 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by TheMule »

Reci mu da danasnje nacije nemaju veze sa feudalnim uredjenjem niti sa prijasnjim uredjenjem plemena.
U poslednjih 200 godina, ljudi se osjecaju kako hoce da se osjecaju i zato je kako je.
User avatar
Liga Rojalista
Posts: 378
Joined: 11/04/2013 00:29
Location: Chateau de Versailles

#3 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Liga Rojalista »

Evo sad ću ti ja to objasnit to ti je tako lagano nema tu neke nauke.

Naš narod se dosta selio po Evropi,imao si tako puno Bošnjaka koji su živjeli u mađarskoj nakon mohačke bitke.Šta je od njih ostalo?Ništa većina se povukla oni koji su ostali su asimilirani u katolike mađare.Međutim ostalo je nešto ljudi katolika u pečuhu koji se pazi oduvjek nazivaju bošnjacima i bošnjakušama ne znaju oni bosanski a kako će ga znati kad bosne nisu vidjeli 500 godina.Oni su pravi bošnjaci samo eto splet okolnosti je takav da ne znaju bosanski.Oni pripadaju Bošnjačkoj naciji.Vidis sad ce neko reci nema toga ima samo BIH nacija,.Ima ali u UN-ovskom smislu,ja ne govorim to toj državnicčkoj legislativnoj naciji već etnonaciji gdje svak može biti bošnjak ako ti želi po narodnosti iako ne živi u Bosni.Evo ti primjera:

Vidi Hrvati su iskoristili tu zbrku i te bošnjake u pečuhu preveslasli u hrvate.Tako da oni jesu tamo etnički bošnjaci ali su hrvatske nacionalnosti(Ruku na srce ljudi ne znaju zbunjeni su tamo i treba im pomoci da vide da sa hrvatskom nemaju nikakve veze te da su zrtve hrvatskog nacionalnog buđenja).Znači oni ne bi trebalo prema tom UN biti HR nacionalnosti jer žive u mađarskoj ali ipak između ostalog jesu.Što će reći svako ko nije pravi bošnjak,hrvat srbin može to biti kako narodno tako i nacionalno a sa tim da ne mora da živi u matičnoj državi te nacije kontaš?

Ljudi po sandžaku su jednim djelom pravi pravcati bošnjaci koji su otišli iz bosne u 19 stoljeću po AU okupaciji.Iako ne pričaju našim akcentom jer su promjenili sredinu to je razumljivo.Međutim ima i dosta srba koji su davno prešli na Islam oni bi trebali biti i dalje srbi samo muslimani.Međutim šta se desilo.Srbi su sami pobili svoju muslimansku inteligenciju naročito u Beogradu za vrijeme prvog sprskog ustanka.Oni su umjesto na jačanje srpske nacije unitarizmom i tolerancijom kao " mi smo srbi pravoslavci a imamo i srbe muslimane hajmo zajedno ustat protiv turaka i napraviti modernu srbiju",išli suprotnim putem.Oni su jednostavno i turke i njihove autohtone srbe strpali u jedan koš i eliminisali onda kad su dobili neke bosanske nahije gdje su živjeli bošnjaci isu politiku sproveli i nad našim narodom.A ni to im nije bilo dosta već su sad iskoristili ove naše domaće vlahe i isto sranje napravili u našoj matici našoj bosni.

Ti ljudi oko nas u sandžaku,crnoj gori,makedoniji kosovu ne treba zamejrati sto žele da budu dio bošnjačke porodice.Oni žele sigurnost i afirmaciju.Od tolikog ugnjetavanja oni žele da imaju velikog brata i da budu dio nečeg većeg.E to su moj prijatelju prave nacije tako one sazrijevaju one se brinu ne samo za ljude unutar matične države nego i šire.To rade francuzi u belgiji,njemci u češkoj pa evo kuda ćeš dalje tako su i srbi i hrvati radili po bosni pa su tako naš kršćanski element okrenuli protiv nas tako da jedan npr Igor koji živi u Travniku znači jezgri naše države gdje su najčišći bošnjaci gdje je sva priča o Bosni počela koji j Hrvatsku vidio na Tv živi i gine za tu istu navija za dinamo itd.

Drago mi je da čujem da se goranci odlučuju za bošnjake,Jer njih svojata ko stigne tamo.Vidiš zato mi pjenimo zašto je važno biti bošnjak.To nije samo zbog nas i naše djece već i zbog drugih ljudi naših sunarodnjaka koji su propatili ko i mi a i danas pate zbog netolerancije netrepeljivosti u srbiji makedoniji itd.Zato im mi moramo pokazati da smo složni ovdje i pružiti im ruku i reći da nisu sami.A da bi samo pojmio tu magnitudu koliko bošnjaka ima van Bosne otiđi na tursku wikipediju i ukucaj bošnjak.I sa desne strane pogledaj broj bošnjaka u turskoj.
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#4 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by forel »

Precizna i najpreciznija definicija rijeci i nacije Bosnjak je ako se rasclani na svoju osnovnu i dodatak, nastala od rijeci BOSNA i rijeci covjek, znaci samim time u nazivu stoji na sto se pretenzira.Bosnjak ne moze biti vjerska odrednica, jer u svom sastavu kao i druge nacionalnosti ne sadrzi vjersku odrednicu.Problem kod nas je sto se svaka nacionalna pripadnost mora pripisivati pripadnosti vjerskoj zajednici.Za to su krive pretenzije komsijskih zemalja ka osvajackim pohodima prema Bosni.Da bi se shvatila nacionalna struktura mora se razumjeti rijec nacije koja se naziva bosnjak.Jer vjerska odrednica nigdje u svijetu ne stvara naciju osim na balkanu, nego je stvara teritorija.Ako se uzme primjer Spanije kao izuzetno podjeljenog drustva, u kome postoji podrucje Katalonije koje se prostire na podrucja Spanije i Francuske, treba gledati da je to 90% rimokatolicko stanovnistvo.Ali takodjer stanovnistvo koje posjeduje svoju teritoriju koja je oduzeta kasnijim osvajanjem i asimilacijom katalonaca od strane Spanaca i Francuza.
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#5 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by RATM56 »

Ex-jugoslovenski muslimani (Muslimani) sa ex-srpskohrvatskog govornog područja koji svoju maticu vide u Bosni i Hercegovini.

Najjednostavnije.
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#6 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by forel »

RATM56 wrote:Ex-jugoslovenski muslimani (Muslimani) sa ex-srpskohrvatskog govornog područja koji svoju maticu vide u Bosni i Hercegovini.

Najjednostavnije.

To je politicka definicija ne nacionalna, dugo nisam procitao vecu glupost...
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#7 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

Bošnjak nema religiozne odrednice, izjasnit se kao Bošnjak može i svako ko ne ispovjeda Islam kao vjeru, ateisti, agnostici i ostali.
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#8 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by RATM56 »

forel wrote:
RATM56 wrote:Ex-jugoslovenski muslimani (Muslimani) sa ex-srpskohrvatskog govornog područja koji svoju maticu vide u Bosni i Hercegovini.

Najjednostavnije.

To je politicka definicija ne nacionalna, dugo nisam procitao vecu glupost...

Važno da je strancu u mom objašnjenju jasno o kome se radi, nakon tvog bi bio još sluđeniji.
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#9 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ulciscorr »

Liga Rojalista wrote:Ljudi po sandžaku su jednim djelom pravi pravcati bošnjaci koji su otišli iz bosne u 19 stoljeću po AU okupaciji.Iako ne pričaju našim akcentom jer su promjenili sredinu to je razumljivo.Međutim ima i dosta srba koji su davno prešli na Islam oni bi trebali biti i dalje srbi samo muslimani.
Ne lupetaj zivota ti...

Bosnjaci u Sandzaku su jednim dijelom Bosnjaci pravi po porijeklu, a drugim vode porijeklo od slaveniziranih Albanaca. Ima tu i manjim dijelom i Turaka koji su se naselili u Sandzak. Srba nema ni u promilima. Srbi su od dolaska Turaka migrirali ka sjeveru i ostavljali jug prazan.
ocammog wrote:Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.


Citajuci tvoje postove do sad na forumu nesto mi je tesko da povjerujem da su "stranjerosi"... ipak mislim da ovo tebe interesuje.

Drugim rijecima, ti si trol koji zeli na ovoj temi Bosnjake da predstavi kao religioznu skupinu i nista vise...
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#10 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Baš si se potrudio. Cijenim to i zahvaljujem

ali i dalje ostaju te nedoumice oko pojma Bošnjak, jer evo očigledno ostaje nejasno da li je taj pojam ( kao i zapravo svaki drugi bivši jugoslovenski) zapravo politički ili etno-kulturološki.

Ja i dalje vidim velike razlike u mentalitetima između Muslimana iz Srbije (tj. Sandžaka) i Crne Gore ( i pogotovo Muslimana Goranaca), s jedne strane, i nas domaćih Muslimana iz Bosne ( te Bošnjaka iz Albanije) s druge strane, uprkos zajedničkom osmanlijskom nasljeđu, pa se pitam, da li je onda ispravno reći da Bošnjak podrazumijeva svakog
Muslimana koji u kući govori južnoslavenskim jezikom (kao što "Hrvat" podrazumijeva svakog katolika koji u kući govori južnoslavenskim jezikom), i ako je tako , a izgleda jeste, zašto onda zajednički naziv Bošnjak za sve njih, kad tu ima i etnija za koje nemamo dokaza da su porijeklom iz Bosne, a pojam Bošnjak se veže za Bosnu, je li tako?

Da ovo ne bi zvučalo kao" Oni koji nisu iz Bosne, nisu naši i nisu dobordošli"...Ne, ne mislim naravno na to, nisam umobolan. Moji su svi koji vole Bosnu, uključujući i one koji imaju zajedničke poveznice s Bosnom (pa kakve god), nego me jednostavno interesuje da saznam jesu li ti ljudi fakat porijeklom iz Bosne, i ako jesu, koji konkretni istorijski izvori to potvrđuju,

a interesuje me i za one Muslimane koji žive van BiH a koji nsiu porijeklom iz BiH (nego su tamošnje domaće stanovništvo koje je nekad u istoriji prešlo na Islam) zašto se i oni nazivaju Bošnjacima, ako nemaju veze sa Bosnom.

Ako se ovi potonji izjašnjavaju kao Bošnjaci iz sanmozaštite ( što je i jasno obzirom na stradanja Muslimana od pada Osmanlijskog carstva pa naovamo), da li je onda ispravno reći da je Bošnjak ne samo etnički nego i poltitički identitet?


Eh eto i ja se napisah ovdje....

Occa


Liga Rojalista wrote:Evo sad ću ti ja to objasnit to ti je tako lagano nema tu neke nauke.

Naš narod se dosta selio po Evropi,imao si tako puno Bošnjaka koji su živjeli u mađarskoj nakon mohačke bitke.Šta je od njih ostalo?Ništa većina se povukla oni koji su ostali su asimilirani u katolike mađare.Međutim ostalo je nešto ljudi katolika u pečuhu koji se pazi oduvjek nazivaju bošnjacima i bošnjakušama ne znaju oni bosanski a kako će ga znati kad bosne nisu vidjeli 500 godina.Oni su pravi bošnjaci samo eto splet okolnosti je takav da ne znaju bosanski.Oni pripadaju Bošnjačkoj naciji.Vidis sad ce neko reci nema toga ima samo BIH nacija,.Ima ali u UN-ovskom smislu,ja ne govorim to toj državnicčkoj legislativnoj naciji već etnonaciji gdje svak može biti bošnjak ako ti želi po narodnosti iako ne živi u Bosni.Evo ti primjera:

Vidi Hrvati su iskoristili tu zbrku i te bošnjake u pečuhu preveslasli u hrvate.Tako da oni jesu tamo etnički bošnjaci ali su hrvatske nacionalnosti(Ruku na srce ljudi ne znaju zbunjeni su tamo i treba im pomoci da vide da sa hrvatskom nemaju nikakve veze te da su zrtve hrvatskog nacionalnog buđenja).Znači oni ne bi trebalo prema tom UN biti HR nacionalnosti jer žive u mađarskoj ali ipak između ostalog jesu.Što će reći svako ko nije pravi bošnjak,hrvat srbin može to biti kako narodno tako i nacionalno a sa tim da ne mora da živi u matičnoj državi te nacije kontaš?

Ljudi po sandžaku su jednim djelom pravi pravcati bošnjaci koji su otišli iz bosne u 19 stoljeću po AU okupaciji.Iako ne pričaju našim akcentom jer su promjenili sredinu to je razumljivo.Međutim ima i dosta srba koji su davno prešli na Islam oni bi trebali biti i dalje srbi samo muslimani.Međutim šta se desilo.Srbi su sami pobili svoju muslimansku inteligenciju naročito u Beogradu za vrijeme prvog sprskog ustanka.Oni su umjesto na jačanje srpske nacije unitarizmom i tolerancijom kao " mi smo srbi pravoslavci a imamo i srbe muslimane hajmo zajedno ustat protiv turaka i napraviti modernu srbiju",išli suprotnim putem.Oni su jednostavno i turke i njihove autohtone srbe strpali u jedan koš i eliminisali onda kad su dobili neke bosanske nahije gdje su živjeli bošnjaci isu politiku sproveli i nad našim narodom.A ni to im nije bilo dosta već su sad iskoristili ove naše domaće vlahe i isto sranje napravili u našoj matici našoj bosni.

Ti ljudi oko nas u sandžaku,crnoj gori,makedoniji kosovu ne treba zamejrati sto žele da budu dio bošnjačke porodice.Oni žele sigurnost i afirmaciju.Od tolikog ugnjetavanja oni žele da imaju velikog brata i da budu dio nečeg većeg.E to su moj prijatelju prave nacije tako one sazrijevaju one se brinu ne samo za ljude unutar matične države nego i šire.To rade francuzi u belgiji,njemci u češkoj pa evo kuda ćeš dalje tako su i srbi i hrvati radili po bosni pa su tako naš kršćanski element okrenuli protiv nas tako da jedan npr Igor koji živi u Travniku znači jezgri naše države gdje su najčišći bošnjaci gdje je sva priča o Bosni počela koji j Hrvatsku vidio na Tv živi i gine za tu istu navija za dinamo itd.

Drago mi je da čujem da se goranci odlučuju za bošnjake,Jer njih svojata ko stigne tamo.Vidiš zato mi pjenimo zašto je važno biti bošnjak.To nije samo zbog nas i naše djece već i zbog drugih ljudi naših sunarodnjaka koji su propatili ko i mi a i danas pate zbog netolerancije netrepeljivosti u srbiji makedoniji itd.Zato im mi moramo pokazati da smo složni ovdje i pružiti im ruku i reći da nisu sami.A da bi samo pojmio tu magnitudu koliko bošnjaka ima van Bosne otiđi na tursku wikipediju i ukucaj bošnjak.I sa desne strane pogledaj broj bošnjaka u turskoj.
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#11 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by forel »

RATM56 wrote:
forel wrote:
RATM56 wrote:Ex-jugoslovenski muslimani (Muslimani) sa ex-srpskohrvatskog govornog područja koji svoju maticu vide u Bosni i Hercegovini.

Najjednostavnije.

To je politicka definicija ne nacionalna, dugo nisam procitao vecu glupost...

Važno da je strancu u mom objašnjenju jasno o kome se radi, nakon tvog bi bio još sluđeniji.

Diskrimitarno, zatupljeno i glupo objasnjenje je vazno?Sumnjam, moje objasnjenje je realno i ono sto je defakto tacno.Nit bosnjak ima veze sa muslimanstvom, niti sa jednom religijom, stranaci ako nisi primjetio sve nas nazivaju bosancima.
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#12 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by RATM56 »

forel wrote:
Ma baš, haj da u ime političke korektnosti negiramo tradicionalnu vezu Bošnjaka sa islamom, Srba sa pravoslavljem i Hrvata sa katoličanstvom :lol:

Bosanci je neformalan naziv za sve rezidente BiH, po nešto starijem shvatanju za sve ljude poreklom iz Bosne, a pitanje se odnosilo na pojam Bošnjak.
Last edited by RATM56 on 24/08/2013 11:26, edited 1 time in total.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#13 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

ulciscorr wrote:
Liga Rojalista wrote:Ljudi po sandžaku su jednim djelom pravi pravcati bošnjaci koji su otišli iz bosne u 19 stoljeću po AU okupaciji.Iako ne pričaju našim akcentom jer su promjenili sredinu to je razumljivo.Međutim ima i dosta srba koji su davno prešli na Islam oni bi trebali biti i dalje srbi samo muslimani.
Ne lupetaj zivota ti...

Bosnjaci u Sandzaku su jednim dijelom Bosnjaci pravi po porijeklu, a drugim vode porijeklo od slaveniziranih Albanaca. Ima tu i manjim dijelom i Turaka koji su se naselili u Sandzak. Srba nema ni u promilima. Srbi su od dolaska Turaka migrirali ka sjeveru i ostavljali jug prazan.
ocammog wrote:Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.


Citajuci tvoje postove do sad na forumu nesto mi je tesko da povjerujem da su "stranjerosi"... ipak mislim da ovo tebe interesuje.

Drugim rijecima, ti si trol koji zeli na ovoj temi Bosnjake da predstavi kao religioznu skupinu i nista vise...
Oprosti, kojim pravom ti mene optužuješ takvim optužbama? Je si ti neki stručnjak psiholog ili parapsiholog pa čitaš misli ljudima? Ja sam lijepo i pristojno u uvodu naveo da imam nekih nedoumica u vezi definicije, i da je moje pitanje nezlonamjerno, ali džaba, ako je to tvoj nivo pristojnosti, onda ja ne znam kako mogu naži zajednički jezik sa tobom i takvima.To što si ti paranoičan ( a ujedno i krajnje nevaspitan), tu ti ja ne mogu pomoći ( nisam li pogodio da će se pojaviti takve "opaske"). "Znam ja nas", što reće Pejaković...sva sreća nismo svi takvi..većina nije, fala Bogu....;)

Occa
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#14 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ulciscorr »

ocammog wrote:Oprosti, a n kojim pravo ti mene optužuješ takvim optužbama? Je si ti neki stručnjak psiholog iliparapsiholog pa čitap misli ljudima? Ja sam lijepo i pristojno u uvodu naveo da imam nekih nedoumica u vezi definicije, i da je moje pitanje nezlonamjerno, ali džaba, ako je to tvoj nivo pristojnosti, onda ja ne znam kako mogu naži zajednički jezik sa tobom i takvima.To što je tebi nepojmivo ili naivno da neko želi razmijeniti mišljenje na neku temu, to je odraz tvoje vaspitanosti, a između ostalog djeluje i paranoično ( nisam li pogodio da že se pojaviti takve "opaske"). "Znam ja nas", što reće Pejaković...sva sreća nismo svi takvi..većina nije, fala Bogu....;)

Occa
Bosnjaci su svi oni koji smatraju Bosnu svojom maticom, bez obzira na njihovo porijeklo i na mjesto gdje trenutno zive. Sta nije jasno?
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#15 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

ulciscorr wrote:
ocammog wrote:Oprosti, a n kojim pravo ti mene optužuješ takvim optužbama? Je si ti neki stručnjak psiholog iliparapsiholog pa čitap misli ljudima? Ja sam lijepo i pristojno u uvodu naveo da imam nekih nedoumica u vezi definicije, i da je moje pitanje nezlonamjerno, ali džaba, ako je to tvoj nivo pristojnosti, onda ja ne znam kako mogu naži zajednički jezik sa tobom i takvima.To što je tebi nepojmivo ili naivno da neko želi razmijeniti mišljenje na neku temu, to je odraz tvoje vaspitanosti, a između ostalog djeluje i paranoično ( nisam li pogodio da že se pojaviti takve "opaske"). "Znam ja nas", što reće Pejaković...sva sreća nismo svi takvi..većina nije, fala Bogu....;)

Occa
Bosnjaci su svi oni koji smatraju Bosnu svojom maticom, bez obzira na njihovo porijeklo i na mjesto gdje trenutno zive. Sta nije jasno?

Nije jasno etiketirnje i optuživanje ljudi bez ikakvog dokaza. To nije jasno.. . ali, ne moraš onjašnjavati, u redu je.....

a ovo uvezi Bošnjaka, ako nekom nešto nije jasno, ne mora ga se optuživat ili omalovažavat, jer se ne očekuje da svakom čovjeku sve bude potpuno jasno, jer nismo mi pametni i napredni ko Japanci pa da možemo sebi dozvolit taj luksuz da svaki put kad neko nešto ne zna omdah skačemo i paranoišemo... mi smo ipak Balkanci, a zna se gdje je Balkan u razvoju ;)...prema tome svaka nafuranost i pametovanje drugom i nemaju puno smisla na Blakanu, zar ne?...ali ni to ne moraš objašnjavat, i to je uredu ;)

Usput, poznajem ljude koji se izjašnjavaju kao Hrvati, a smatraju Bosnu svojom maticom. Nisam siguran koliko je tvoja definicija odgovor na moja pitanja, iako mi se sviđa i volio bih da je tako.

Što se mene tiče, ja nemam nikakvih predrasuda, a još manje želim pojam Bošnjak svesti na vjerski, ali je jasno da postoje neke nedoumice u pogledu definicije ovog pojma, kao,usotalom, i drugih etničkih pojmova sa prostora bivše jugoslavije( npr. isto tako je nejasno ško je sve Hrvat- državljanin Hrvatske, svaki katolik koji u kući govori bivši s-h, ili nešto treće) ...mada mene ovdje konkretno zanima definicija pojma Bošnjak ...ali naravno, i ovo ne moraš odgovarati jer bi mogo opet iznijet neku optužbu, a to nam fakat ne treba.... a nemoramo vječito bit papci koji žučno reaguju na prvu i vazda kontriraju i pametuju drugom, i svaku temu pretvarat u taboo, jel tako?


Occa
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#16 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ulciscorr »

ocammog wrote:Usput, poznajem ljude koji se izjašnjavaju kao Hrvati, a smatraju Bosnu svojom maticom.
Nije, njima je matica Hrvatska, cim se izjasnjavaju kao Hrvati.

Oni su mozda rodjeni i zive u Bosni... i postuju i prihvataju Bosnu kao svoju trenutnu domovinu i ja to cijenim.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#17 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by sema911s »

Paranoid wrote:Bošnjak nema religiozne odrednice, izjasnit se kao Bošnjak može i svako ko ne ispovjeda Islam kao vjeru, ateisti, agnostici i ostali.
jerremy ja nesto ovako razumijem te podjele

na balkanu je prefiks bosnjak vezan za vjerosipovjest islam,.srbin za pravoslavca, hrvat za krscanina,.,.,,

dok za prave bosance ta vjera ne prestavlja nesto vise, pa pod bosance spadaju ateisti i ostali,.
dok u srbiji su normalni srbijanci a genocidasi srbi,. za hrvatsku oni su prekomplikovani
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#18 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by RATM56 »

Naravno da je danas moguće biti Bošnjak ateista kao što je moguće i Hrvat budista, Srbin agnostik itd. Ali to je plod višedecenijske emancipacije, a ne tradicije koja je bila u sprezi sa jednom religijom isključivo.

Do juče smo (u velikoj većini i danas) sahranjivali svoje stare po običajima isključivo jedne od konfesija i sada nekom treba prodati priču kako nam nacija nema nikakvih veza sa religijom.

To možda fino zvuči u 2013 ali nema veze sa stvarnošću
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#19 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

sema911s wrote:
Paranoid wrote:Bošnjak nema religiozne odrednice, izjasnit se kao Bošnjak može i svako ko ne ispovjeda Islam kao vjeru, ateisti, agnostici i ostali.
jerremy ja nesto ovako razumijem te podjele

na balkanu je prefiks bosnjak vezan za vjerosipovjest islam,.srbin za pravoslavca, hrvat za krscanina,.,.,,

dok za prave bosance ta vjera ne prestavlja nesto vise, pa pod bosance spadaju ateisti i ostali,.
dok u srbiji su normalni srbijanci a genocidasi srbi,. za hrvatsku oni su prekomplikovani
Termin Bosanac i Hercegovac su geografske odrednice i odnose se na sve ljude koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine.

:wink:
RATM56
Posts: 577
Joined: 05/06/2013 18:35

#20 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by RATM56 »

Sliver wrote: 2. Bosnjaci Sandzaka se nazivaju Bosnjacima jer su se tako nazivalii prije AU aneksije, a Sandzak je dugo bio dio Bosne, a stanovnice te Bosne su bili krscani koji su sebe nazivali Bosnjanima, tj Bosnjacima. Ko je imao starijeg dedu ili nanu da mu isprica, zna to.
Ta Bosna u kojoj su živeli kršćani, dakle srednjevekovna Bosna nikada nije obuhvatala one delove Sandžaka danas najgušće naseljene Bošnjacima - Plav, Gusinje, Sjenica i Novi Pazar. Već samo one zapadne (Priboj i Pljevlja). Bošnjaka ima i na Kosovu, i tamo su starosedeoci.
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#21 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

ulciscorr wrote:
ocammog wrote:Usput, poznajem ljude koji se izjašnjavaju kao Hrvati, a smatraju Bosnu svojom maticom.
Nije, njima je matica Hrvatska, cim se izjasnjavaju kao Hrvati.

Oni su mozda rodjeni i zive u Bosni... i postuju i prihvataju Bosnu kao svoju trenutnu domovinu i ja to cijenim.
Ja ti prenosim šta je meni čovjek reko, a ti volja ti vjeruj, voja ti nemoj.

Št se mene tiče, i ta "matica" nije apsolutna kategorija, jer da jeste, kako objašnjavač činjenicu da Obama ne smatra Afriku svojom mativcom, nego Ameriku, kao što niti jedan Švicarac ( provjerio sam) koji u kući govori Njemački ne smata Njemačku svojom maticom već Švicarsku, i za sebe ne kaže da je Njemac već Švicarac.

Ovim ne kažem da si u krivu, nego samo da ni pojam matica nija apsolutna kategorija i da se ne percipira svugdje u svijetu na isti način.

Šte se tiče identiteta, uglavnom se on svodi na etnički ( koji je dominantan na pofdručju bivče jugoslavije) ili građanski ( u razvijenim zapadnim zemljama) tj. državni, čiji se stanovnici identifikuju primarno po državljanstvu, a po etniji tu i tamo, ili nikako.

Naravno, je ne propagiram zapadni model ovdje kod nas jer to trenutno možda nije izvofivo iz mnogo razloga, ali dugoročno gledano, taj model mi se nekako uvijek činio funkcionalnijim i civilizovanijim od ovog etnocentričnog. Naravno, ne kažem da smo mi Bošnjaci tako birali ( drugi ne žele to) , pa je onda jasno da kad svk vuče svom toru, da se i mi zaštitiomo, ali dugoročno, nekad u budućnosti, taj model bi bio funkcionalniji, kad nestanu rizici po vitalne etničke interese u BiH, tj. kad ( ako ikad) nestane anti-Bošnjaštvo i anti-Bosanstvo..

U medjuvremenu, nastavlja se ovdje borba za etničko, a Bogami i još važnije, egzistencijalno preživljavanje ...

eto ga...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#22 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by dustaban »

Ja ti na tvoja pitanja nemam valjanog odgovora (imam neke svoje stavove, ali to nije to). Osim toga, kao nebosnjaku, uskraceno mi je pravo da o ovome govorim bez obzira na dobronamjernost. Tako ti je to ovdje,
Ali se javljam samo da te upozorim da ne ocekujes dobar odgovor niti od bilo koga drugog. Pitanje bosnjastva JEDNOSTAVNO NIJE RJESENO!
Dobit ces opet necije stavove a nikako zvanicnu i cvrstu argumentaciju.
Pogotovo ne vjeruj ovim samoproglasenim kreatorima bosnjackog identiteta, kao sto je BANU.

Mislim da je najblize istini da su Bosnjaci ono sto ostane kad se oduzmu svi oni koji znaju sto su!
:mrgreen:
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#23 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by nera18 »

i na kraju nista konkretno ja ne procitah, a zaista bih voljela da znam...ko sam, sta sam i zasto sam to sto jesam :)
ocammog
Posts: 237
Joined: 20/01/2010 14:17

#24 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by ocammog »

Evo dok čitam tvoj post, koji mi je veoma koncizno iznesen, nema šta, da se malo osvrnem na dijalekt.

Ostavimo na trenutak po strani pitanje da li u BiH postoji standardni dijalekt ( jer to onda zahtijeva preciznu definiciju poaam dijalekt, a tu bismo se opet previše zadržali)

nego se na trenutak skoncentrišimo na "intonaciju" pri govoru u BiH.

Ne znam koje si godište, pa ne znam da li ti se desilo da putuješ po bivšoj jugi sa haverima iz različitih dijelova BiH a koji god od nas da je progovorio u Srbiji ili Hrvatskoj odmah su znali da smo iz Bosne ( tj. izBos-ne). Zašto? Vrlo jednostavno, zbog naše specifične intonacije.

Daću ti par primjera: npr. u Bosni nikad nisam nikog čuo da kaže "Ne raaadi se tome" ( kao što je slučaj u svim drugim zemljama bivše jugopslvije) Mi kažemo "neradi se oto-me" tj. spajamo veznik uz riječ, itd itd.

Dakle imamo zaista intonaciju koju je dobrom uhu lako razlikovati od drugih posebno onih ekavskih.

Zato sam uzeo primjer Bošnjaka iz Albanije koji i dan danas, nakon par stotina godina govore istom intonacijom kojom se danas govori u njihovom rodnom kraju u Hercegovini, a koja se manje razlikuje od ostalih inotnacija u BiH a mnogo više od intonacija u susjednim zemljama.

Samo treba obratiti pažnju... i testirati to je jako lako..odakle god da si Iz Bosne, čim otvoriš usta negdje van BiH u komšiluku znaju da si iz Bosne...


nastaviće se....;)

Occam





Sliver wrote:
ocammog wrote:Narode,

imam par nedoumica u vezi preciznije definicije pojma Bošnjak, pa mi treba mala asistencij onih koji su baš upućeniji (NAPOMENA: Ovo nije trolanje niti provokacija nego fakat me zanima-ovo moram napomenut jer kod nas ima podosta paranoičnih..sorry)


Neki stranjerosi me pitali da li je Bošnjak južnoslaven Musliman iz Bosne ili južnoslaven Musliman iz čitave bivše jugoslavije.

Ja onako mahinalno ko iz topa reko "iz Bosne"....a ovaj lik me dočeka: "Pa kako su onda i Muslimani iz južne Srbije, tj. Sandžaka Bošnjaci"..
i ja opet ko iz topa: " Pa doselili tamo iz Bosne", a onda kad su mi tražili izvore za to, nisam se vala mogo sjetit nekih izvora...pa ako ko ima kad su se tamo odselili iz Bosne i zašto eto nek se osevapi pa dobaci vamo na ovu temu....

Opet, s druge strane neko mi reće da sandžački Muslimani nisu porijeklom iz Bosne nego su starosjedioci, pa mi se onda stvori još veća konfuzija u glavi. Kontam ako nisu iz Bosne porijeklom nego su otuda, zašto se onda zovu Bošnjaci (pretpostavljam da se naziv Bošnjak veže za teritorij BiH)...Neko će opet reći "pa i to je nekad bila BiH" ( u srednjem vijeku) ali onda opet ide pitanje zašto se samo Muslimani sandžaka zovu Bošnjaci a ne i ondašnji kršćani, jer smo tada, u srednjem vijeku svi mi bili kršćani, zar ne?

Istu konfuziju imam i u vezi Muslimana iz Crne Gore. Da li se oni nazivaju Bošnjacima zato što su tamo došli iz Bosne ( i ako da, kada su tamo otišli i zašto), i ako ne, zašto onda? Mislim nema apsolutno ništa protiv da se ko zove kako hoće, nego me to fakat zanima....

i na kraju, šlag na tortu, upoznao sam neke divne momke iz grada Prizrena na Kosovu, i rekoše mi da su i oni Bošnjaci, a kad sam ih čuo kako medjusobno govore na svom maternjem jeziku, taj mi je jezik bio jako sličan makednosnkom. Nisam ih puno propitivao da me ne bi neko od njih pogrešno shvatio...uglavnom oni sebe zovu Goranci i kažu da nisu Albanci vež Bošnjaci mada im prezimeni izgledaju više kao albanska ( nema ono "ić" "vić" i "ović" na kraju nego oni "i " npr. "Hasani" i sl.)

Znači, sad poslije čitave ove konfuzije, mene interesuje koja bi bila neka najpreciznija definijca Bošnjaka i zbog čega se i Muslimani iz Srbije i CG i Kosova koji govore različitim južnoslavenskim dijalektima (od kojih su neki bitno drugačiji od ovog našeg standardnog bosanskog) i imaju međusobno različite tradicionalne nošnje svi nazijau Bošnjacima.

I opet, zbog onih paranoičnih koji jedino znaju bit agresivni i kontrirat, moja pitanja su iz čistog kurioziteta i iz nijiskrenije namjere, pa ko zna odgovorit, bujrum...


pozdravljam

Occa
nije to samo par nedoumica.

1. Bosnjaci Sandzaka su u glavnom starosjedioci, a i doseljenici iz Bosne, a pogotovo Hercegovine. Citace familije su se iseljavale iz Bosne, a i Hercegovine.
2. Bosnjaci Sandzaka se nazivaju Bosnjacima jer su se tako nazivalii prije AU aneksije, a Sandzak je dugo bio dio Bosne, a stanovnice te Bosne su bili krscani koji su sebe nazivali Bosnjanima, tj Bosnjacima. Ko je imao starijeg dedu ili nanu da mu isprica, zna to.
3. Sto se tice dijalekata, odakle ti da u BiH u bosanskom jeziku ima standardni dijalekat!? U BiH, kao i u Sandzaku najrasprostranjeniji je Istocno-hercegovacki dijalekat. U istocnom Sandzaku je zastupljen i zetsko-južnosandžački dijalekat, dok u BiH većina Bošnjaka u Bihaćkoj regiji, zapadnoj Bosni općenito, kao i srednjoj i južnoj Bosni (Travnik, Bugojno, Zenica, Livno) i sjevernom dijelu Hercegovine govornici su bosansko-dalmatinskog dijalekta.
4. sto se tice prezimena, nastavak VIC je cesto dodavan nasilno, greskom itd. Poznajem dva brata jedan xxxK drugom namjerno dodali vic i postao je xxxKOVIC. A eto da i to dodam, jedan je rodjen u Bosni, a drugi u Sandzaku, ovaj rodjen u Bosni je ostao u Sandzaku da zivi, a ovaj rodjen u Sandzaku je, moram reci, veoma postovan i ugledan stanovnik Bosne.
5. Ako vec trazis projeklo naroda na balkanu, ko je ko i odakle je ko, treba poceti od toga da je cijeli zapadni Balkan bio naseljen jednim vecinskim narodom, Ilirima. A kasnije su dijelovi Ilira prihvatali druge nazive za sebe i tako danas prakticno od jednog naroda imamo, Albance, Bosnjake, Crnogorce, Hrvate, Makedonce, Srbe, koji su prihvatalil neke druge jezike za svoje, neki nastavili razvijati svoj, neki su prihvatali ovu religiju, neki onu, tako da ono sto cini narod, tradicija, kultura, jezik, obicaji su dodatno distancirali tu podjelu Ilirskog naroda, cak da se neki narodi vode slavenskog porijekla ( najvise zbog slavenizacije i slavenskog jezika ), a neki i dalje Ilirskog.
Last edited by ocammog on 24/08/2013 23:36, edited 1 time in total.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#25 Re: Bošnjak-preciznija definicija

Post by Paranoid »

dustaban wrote:Ja ti na tvoja pitanja nemam valjanog odgovora (imam neke svoje stavove, ali to nije to). Osim toga, kao nebosnjaku, uskraceno mi je pravo da o ovome govorim bez obzira na dobronamjernost. Tako ti je to ovdje,
Ali se javljam samo da te upozorim da ne ocekujes dobar odgovor niti od bilo koga drugog. Pitanje bosnjastva JEDNOSTAVNO NIJE RJESENO!
Dobit ces opet necije stavove a nikako zvanicnu i cvrstu argumentaciju.
Pogotovo ne vjeruj ovim samoproglasenim kreatorima bosnjackog identiteta, kao sto je BANU.

Mislim da je najblize istini da su Bosnjaci ono sto ostane kad se oduzmu svi oni koji znaju sto su!
:mrgreen:
Kako ti ne dosadi lupat isti tekst...od starta..Ja misli da imaš kojim slucajem kućnog ljubimca i on bi počeo nezadovoljno klimat glavom...

Strpi se do izbora i vidjećeš da Bošnjaci neće sramežljivo ispisivati svoje opredjeljenje nego će to biti jasno i glasno objelodanjeno... kao i provjereno jeli ispravno napisano od strane popisivača..

Mislim da tebe neće niko ni pitat ništa...poznaješ se po tabanima .. :mrgreen:
Locked